Viza za Njemacku

Vijesti sa cijele zemaljske kugle o dešavanjima u bh. dijaspori, zanimljivosti o drugim državama i slično.

Moderator: Bloo

MladaPartizanka

#3001 Re: Viza za Njemacku

Post by MladaPartizanka » 09/10/2019 21:58

ibizza wrote:Pitanje za shvabe :D kako se tacno moze prevesti zanimanje : masinski tehnicar energeticar

Hvala :)
Imas jednu zgodnu stranicu, https://www.bq-portal.de/
I tu odaberes zemlju, skolu i smijer sto si zavrsio pa ce ti dati prijevod i stosta korisno.

vjesticanametli
Has thanked: 199 times
Been thanked: 263 times

#3002 Re: Viza za Njemacku

Post by vjesticanametli » 10/10/2019 09:05

skafiskafsnjak wrote:
MladaPartizanka wrote:
skafiskafsnjak wrote:Danas bio na terminu...ljudi super ljubazni.
Ne znam sta pricaju pojedinci da nisu
Super! To nisi bio kod one neke strasne plavuse na koju po grupama kukaju :)
Ova je bila maaalo starija zena, plava, kratke kose..visocija.
Ma sve super. Cak se i zezali dok sam stajao....

Ma ljudi dodju nespremni, pa kukaju. Lijepo stavili natpis, ne donosite papire u folijama onim.... i ljudi opet donesu. Ili ne ispune zahtjev kako treba... i kazu nije ljubazna teta :-)
bila ti je moja jaranica :thumbup: meni su svi bili top jer da nisu bilo bi po nosu 8) :mrgreen:

skafiskafsnjak
Has thanked: 4 times
Been thanked: 53 times

#3003 Re: Viza za Njemacku

Post by skafiskafsnjak » 10/10/2019 09:17

Sad mi se javljas :D
Sreca tvoja pa je bilo ok sve :lol:

Ma zena super. :thumbup: :bih:

vjesticanametli

#3004 Re: Viza za Njemacku

Post by vjesticanametli » 10/10/2019 09:25

ne bih ti mogla nista pomoci bilo je tamo svega sad svabo diriguje totalno

skafiskafsnjak

#3005 Re: Viza za Njemacku

Post by skafiskafsnjak » 10/10/2019 09:44

vjesticanametli wrote:ne bih ti mogla nista pomoci bilo je tamo svega sad svabo diriguje totalno
Kako ba, mogla si reci da ne galami :D

Nisrin
Has thanked: 87 times
Been thanked: 67 times

#3006 Re: Viza za Njemacku

Post by Nisrin » 10/10/2019 10:02

Pa stvarno ima svakakvih ljudi, znaci nedavno je lik dosao na termin nema original ugovor i jos im rekao "nisam znao"---rekli nije problem posalji dopunu, poslao za 10 dana i obradili mu vizu za 10 dana...not fair...jer dosta ljudi sve uredno donese, i onda cekaju obradu po 6-7 mjeseci...
Ja bih sve te koji "nisu znali", automatski kickovala- davala odbijenice...

E sad, vaznije je imati VISE SRECE u Njemackoj u Auslenderbehorde, jer sve ovisi koji ce sluzbenik da radi tvoj predmet...od njih mnogo toga ovisi :D

Filter
Has thanked: 15 times
Been thanked: 2 times

#3007 Re: Viza za Njemacku

Post by Filter » 10/10/2019 11:34

Ja5m1na wrote:Molim za pomoc! (pozeljno u pp)
Posto tek sada razmatram odlazak u DE i gledam po netu kako/sta ,zbunjenija sam nego ikad. Naime ja sam fakultetski obrazovana ali odlazak preko plave karte ne dolazi u obzir jer moj posao nije toliko placen. Znaci idem preko ovog ugovora za zapadni Balkan ako se ne varam?

Eh ono sto me najvise zbunjuje je potreba za nostrifikacijom/priznanjem diplome ili ti Anerkennung. Je li to radim:
1. U DE nakon sto dobijem ugovor o radu i odem ili
2. Radim Annerkenung iz BIH iako nemam posao ili
3. Moram naci posao tj. imati ugovor o radu vec i jos zahtijevati iz BiH Anerkennung?? A gdje se onda tu prijaljujem za vizu?

Kako dobiti tamo posao ako oni ne vide kako se moja diploma vrednuje (mislim znam da je na H+ na anabinu) a sa druge strane pise da vec za Anerkennung trebam imati posao i boravisnu dozvolu. Kakvo je vrzino kolo :roll:
Radi annerkenung iz BH, ugovor sa poslodavcem ti ne treba (zeni nisu trazili). obrati malo paznju po fb grupama koja pokrajina je brza/laksa, Npr za Bajern sam citao i cuo da je ludilo, mozes a i ne moras proci i dugo se ceka. Berlin je isto tako mahnit, zenina kolegica predala u januaru, jos nema nikakvu informaciju. Mi smo, tj. zena, predala u Stuttgartu i zavrsili sve za manje od 5 mjeseci, od toga zbog pogresne upute iz De ambasade u Sarajevu, godisnjih odmora, izgubili vise od dva mjeseca... Sva komunikacije je obavljena mailovima, dokumenti poslani postom, prevodi ovjereni u opstini.

Filter

#3008 Re: Viza za Njemacku

Post by Filter » 10/10/2019 11:47

Rockefeller wrote:
Evo jedan primjer. Medicinari rade proces Anerkennunga ili ti ga priznavanje diplome u Njemackoj. Rade kao Pflegehelferi dok ne zavrse proces.
ne mora tako, evo u prethodnom postu sam naveo kako je kod zene bilo. i nama su pricali, nema sanse bez prijave gore, posla, ugovora...

Nisrin

#3009 Re: Viza za Njemacku

Post by Nisrin » 10/10/2019 12:02

Filter wrote:
Posto tek sada razmatram odlazak u DE i gledam po netu kako/sta ,zbunjenija sam nego ikad. Naime ja sam fakultetski obrazovana ali odlazak preko plave karte ne dolazi u obzir jer moj posao nije toliko placen. Znaci idem preko ovog ugovora za zapadni Balkan ako se ne varam?

Eh ono sto me najvise zbunjuje je potreba za nostrifikacijom/priznanjem diplome ili ti Anerkennung. Je li to radim:
3. Moram naci posao tj. imati ugovor o radu vec i jos zahtijevati iz BiH Anerkennung?? A gdje se onda tu prijaljujem za vizu?

Kako dobiti tamo posao ako oni ne vide kako se moja diploma vrednuje (mislim znam da je na H+ na anabinu) a sa druge strane pise da vec za Anerkennung trebam imati posao i boravisnu dozvolu. Kakvo je vrzino kolo :roll:
Radi annerkenung iz BH, ugovor sa poslodavcem ti ne treba (zeni nisu trazili). obrati malo paznju po fb grupama koja pokrajina je brza/laksa, Npr za Bajern sam citao i cuo da je ludilo, mozes a i ne moras proci i dugo se ceka. Berlin je isto tako mahnit, zenina kolegica predala u januaru, jos nema nikakvu informaciju. Mi smo, tj. zena, predala u Stuttgartu i zavrsili sve za manje od 5 mjeseci, od toga zbog pogresne upute iz De ambasade u Sarajevu, godisnjih odmora, izgubili vise od dva mjeseca... Sva komunikacije je obavljena mailovima, dokumenti poslani postom, prevodi ovjereni u opstini.

Ili "jobseeker viza"...NADJI POSLODAVCA, apliciraj za tu vizu sa diplomom u struci...i to je brzi nacin, a nije blue card...Ako ti je fax priznat na anabinu, samo izvuci iz anabina gdje navedeno da je H+'i tvoj smjer, to je dovoljno...ako je H+- onda saljes zA BoNN

jasko_ja
Been thanked: 1 time

#3010 Re: Viza za Njemacku

Post by jasko_ja » 10/10/2019 13:10

LAKŠE DO VIZA: Novi njemački zakon o useljavanju donosi olakšice, ali NEĆE SVE BITI MED I MLIJEKO
Istog dana kada se odobri radna radna viza odobrava se i viza za spajanje porodice, je jedna od odredbi novog Zakona.
Ekonomija
Prije 2h Prije 2h
0

Facebook stranica Non EU Service – Germany objavila je prije izvjesnog vremena tabelu na kojoj su predstavljene osnovne razlike između Zakona 26.2 odnosno odredbe o zapošljavanju radnika iz Srbije, BiH, Crne Gore, Makedonije, Kosova i Albanije koji važi od 1.1.2016. do 31.12.20120. godine i novog njemačkog Zakona o zapošljavanju kvalifikovanih radnika koji važi od 1.1.2020.

Radnici koji su dosad bili u Njemačkoj dobijaće vize do 2020. godine, a novim zakonom slijede brojne olakšice, ali neće sve biti “med i mlijeko”.
Prema novom zakonu se u struci može zaposliti samo osoba koja ima u toj struci nostrifikovanu diplomu, dok je prema važećem zakonu osoba se mogla zaposliti u bilo kojoj struci.

Kada je riječ o visini ličnog dohotka, ukida se odredba prema kojoj plata nije smjela biti manja od zakonski propisane satnice /mjesečnog primanja. Dalje svi koji se zapošljavaju moraju imati sertifikate o znanju jezika.

Čekanje na termin se drastično smanjuje – umjesto od osam do 18 mjeseci, kako je to bilo dosad, sada će to biti tri sedmice. Takođe, čekanje na odobrenje vize se smanjuje sa tri mjeseca na tri sedmice.

Istog dana kada se odobri radna radna viza odobrava se i viza za spajanje porodice, je jedna od odredbi novog Zakona.

Po ovom pitanju, i jedan i drugi zakon( 26.2 i FEG ) spajaju porodicu po porodičnom zakonu, a ne po random zakonu. Ovo znači da su nosioci spajanja, osobe koje dobiju radnu vizu ali i porodica koja “se spaja”, ”se spaja” na osnovu porodičnog zakona.

I to ostaje na snazi kod oba zakona dok god oni važe.

Razlika se tiče u uslovima za spajanje porodice takoda novi zakon, dozvoljava da se na terminu kod kvalifikovanih radnika podnesu dokazi o ispunjenosti uslova za spajanje porodice odmah. Dakle ako su ispunjeni svi ovi uslovi porodica može ići odmah sa vama, navodi se u objašnjenju na Fejsbuk stranici Non Eu Service – Germany.

Podsjećanja radi, ambasadorka Njemačke Kristine Hofman početkom februara rekla da je, zahvaljujući dobrim ekonomskim prilikama, trenutno nepopunjeno oko 1,2 miliona radnih mjesta u najrazličitijim oblastima i branšama.

SB

MladaPartizanka

#3011 Re: Viza za Njemacku

Post by MladaPartizanka » 10/10/2019 14:56

Joj bilo bi dobro da je ovo za spajanje porodice realno i tacno i izvodivo u praksi.
Onda bih mogla ja prva otici i ne forsirati posao sa plavom kartom.

Rockefeller
Has thanked: 31 times
Been thanked: 8 times

#3012 Re: Viza za Njemacku

Post by Rockefeller » 10/10/2019 16:09

Filter wrote:
Rockefeller wrote:
Evo jedan primjer. Medicinari rade proces Anerkennunga ili ti ga priznavanje diplome u Njemackoj. Rade kao Pflegehelferi dok ne zavrse proces.
ne mora tako, evo u prethodnom postu sam naveo kako je kod zene bilo. i nama su pricali, nema sanse bez prijave gore, posla, ugovora...
Koja skola?

escobar__
Has thanked: 128 times
Been thanked: 218 times

#3013 Re: Viza za Njemacku

Post by escobar__ » 11/10/2019 09:07

Meni nije baš najjasniji ovaj dio:
Osobe koje imaju odgovarajuće znanje iz njemačkog jezika i posjeduju finansijska sredstva kako bi se sami uzdržavali, mogu podnijeti zahtjev za vizu u svrhu traženja radnog mjesta. Ova viza ima rok važenja od šest mjeseci. Maturanti koji su završili srednju školu a mlađi su od 25 godina mogu doći u Njemačku maksimalno na šest mjeseci, kako bi se mogli natjecati za mjesto za obavljanje stručnog obrazovanja, ako im njihovo završno svjedočanstvo srednje škole omogućava upis na studij, ako imaju dokaz o dobrom poznavanju njemačkog jezika (nivo B2) i ako imaju finansijska sredstva za uzdržavanje.

Nešto drugačiji propisi će važiti za stručnu radnu snagu koja je starija od 45 godina. Ukoliko dođu u Njemačku u svrhu zapošljavanja, biće potrebno da predoče ugovor o radu sa određenom minimalnom zaradom ili dokaz o adekvatnom osiguravanju sredstava u starosti.
c/p: Ambasada

Pominju se mlađi od 25 godina i ovi svi navedeni uslovi, te stariji od 45 godina. Šta je s rajom između? :D

MladaPartizanka

#3014 Re: Viza za Njemacku

Post by MladaPartizanka » 11/10/2019 09:19

Čim dobiju Rješenje o priznavanju stručne spreme, kvalifikovani radnici mogu podnijeti zahtjev za vizu kako bi došli u Njemačku i prihvatili neku ponudu za radno mjesto za koje su kvalifikovani. Ukoliko njemačke ustanove samo djelimično priznaju stručnu kvalifikaciju, zainteresovani kandidati mogu dobiti vizu u svrhu usavršavanja i kvalifikacije u Njemačkoj. Pod određenim uslovima, oni se već u toku tog dodatnog obrazovanja mogu zaposliti.
Osobe koje imaju odgovarajuće znanje iz njemačkog jezika i posjeduju finansijska sredstva kako bi se sami uzdržavali, mogu podnijeti zahtjev za vizu u svrhu traženja radnog mjesta. Ova viza ima rok važenja od šest mjeseci.
Ovo su svi izmedju. Prvo Annerkennung pa sve ostalo.

Filter

#3015 Re: Viza za Njemacku

Post by Filter » 11/10/2019 09:43

Rockefeller wrote: Koja skola?
medicina i zdravstvene studije

Rockefeller
Has thanked: 31 times
Been thanked: 8 times

#3016 Re: Viza za Njemacku

Post by Rockefeller » 11/10/2019 11:13

Filter wrote:
Rockefeller wrote: Koja skola?
medicina i zdravstvene studije
Kako je moguce da priznaje diplomu u Bosni i Hercegovini a dobiti ce Njemacki pecat?

Nisrin

#3017 Re: Viza za Njemacku

Post by Nisrin » 11/10/2019 11:27

MladaPartizanka wrote:Joj bilo bi dobro da je ovo za spajanje porodice realno i tacno i izvodivo u praksi.

Forsiraj radi sebe posao sa plavom kartom, jer ona donosi niz pogodnosti...mi ne odustajemo od blue card i dalje..kad konacno ode, pokusat ce i tamo prebaciti se na BC...

skafiskafsnjak

#3018 Re: Viza za Njemacku

Post by skafiskafsnjak » 11/10/2019 11:59

Plava karta je zakon, ko moze.
Nema spajanja, odmah idete zajedno. Ni a1 ne treba koliko znam

Filter

#3019 Re: Viza za Njemacku

Post by Filter » 11/10/2019 12:37

Rockefeller wrote: Kako je moguce da priznaje diplomu u Bosni i Hercegovini a dobiti ce Njemacki pecat?
otkud znam :roll: puko nam film od kontra prica. poslali mail, pitali, kontam nece nam glavu otkinuti ako pitamo,
ljudi odgovorili za dva dana, moze, evo upitnik popuni, dostavi navedena dokumenta i krece proces. moze trajati od 3 mjeseca do dvije godine, cifra od 150 do 350 eura... zeni zavrseno za 5 mjeseci, 250eura racun, poslali sve na kucna vrata, u Bosnu... i rok od mjesec dana da se plati ili ce biti ponisteno
pa i schufa (ko ganja stan po svabiji zna za djubre) ti salje u Bosnu potvrdu, jebe im se, klape 30 eurica, sto ne bi poslali

MladaPartizanka

#3020 Re: Viza za Njemacku

Post by MladaPartizanka » 11/10/2019 13:40

Nisrin wrote:
MladaPartizanka wrote:Joj bilo bi dobro da je ovo za spajanje porodice realno i tacno i izvodivo u praksi.

Forsiraj radi sebe posao sa plavom kartom, jer ona donosi niz pogodnosti...mi ne odustajemo od blue card i dalje..kad konacno ode, pokusat ce i tamo prebaciti se na BC...
Znam da nosi, ali mislim da, za pocetak zbog nivoa jezika i (ne)poznavanja zakona o gradjenju a i sto zbog male djece gledamo manje mjesto, prije gravitiram minimalci u struci, koji opet nije los da se razumijemo, u Bayernu mislim 3180E.

Nisrin

#3021 Re: Viza za Njemacku

Post by Nisrin » 11/10/2019 14:51

MladaPartizanka wrote: Znam da nosi, ali mislim da, za pocetak zbog nivoa jezika i (ne)poznavanja zakona o gradjenju a i sto zbog male djece gledamo manje mjesto, prije gravitiram minimalci u struci, koji opet nije los da se razumijemo, u Bayernu mislim 3180E.

Ma da, sve ovisi o struci i mogucnostima, iskustvu, znanju jezika, milion faktora...milion faktora...u svakom slucaju, sretno i bit ce vam bolje nego ovdje :D

hnum1

#3022 Re: Viza za Njemacku

Post by hnum1 » 11/10/2019 19:35

Prevedi diplomu, nadji svoj fax na anabin (dokaz da je ekvivalentan sa njem), to dvoje skeniraj i salji zajedno sa CV kada apliciras za posao. Tako poslodavac ima odmah crno na bijelo sta si zavrsila i da je jednako njihovom, prosto.

Za termin ne znam kako ces... Kada sam ja isao, tada se sa diplomom moglo predati za vizu i na terminu Blau karte, nisam imao trazenu godisnju zaradu (tada 40k cini mi se)

Sretno

skafiskafsnjak

#3023 Re: Viza za Njemacku

Post by skafiskafsnjak » 14/10/2019 16:09

Viza odobrena. Nakon vise od 20 mjeseci :D

A sad adio....

vjesticanametli

#3024 Re: Viza za Njemacku