Viza za Njemacku

Vijesti sa cijele zemaljske kugle o dešavanjima u bh. dijaspori, zanimljivosti o drugim državama i slično.

Moderator: Bloo

Post Reply
User avatar
valjuga
Posts: 2190
Joined: 25/03/2012 17:50
Location: Balkan

#2701 Re: Viza za Njemacku

Post by valjuga »

vjesticanametli wrote:Postoji mogucnost da malca pitaju na salteru malo njem....u svakom slucaju djete ide s vama i obav. Navedi da ce ici u skolu i prilozi iz nase skole dokaze da je imao njem :) sretno vam
U koji grad idete
Hehehe drug moj,ja tek očekujem termin za vizu za mjesec il dva.
User avatar
vjesticanametli
Posts: 15704
Joined: 15/02/2008 09:31
Location: Sarajevo X

#2702 Re: Viza za Njemacku

Post by vjesticanametli »

Pa dobro drugarice moja :lol: :thumbup:
User avatar
valjuga
Posts: 2190
Joined: 25/03/2012 17:50
Location: Balkan

#2703 Re: Viza za Njemacku

Post by valjuga »

vjesticanametli wrote:Pa dobro drugarice moja :lol: :thumbup:
München ili okolica.
Nešto sam profulio čim se smiješ.
User avatar
vjesticanametli
Posts: 15704
Joined: 15/02/2008 09:31
Location: Sarajevo X

#2704 Re: Viza za Njemacku

Post by vjesticanametli »

Ja sam zeMsko drug :D haj fino minken je blizu bosne :lol:
User avatar
Darh Wader
Posts: 434
Joined: 25/09/2009 19:04
Location: New Mexico

#2705 Re: Viza za Njemacku

Post by Darh Wader »

ćiribiribela wrote:
Moze ako se samo pripremas za ispit. Toliko otprilike je i meni trebalo da polozim b1. Isla 2-3 puta sedmicno i samo ucila b1 testove, polozila sve iz dva puta. (Da napomenem da prije toga nisam znala ni rijeci njemackog)
:thumbup:

Znači najbrža opcija je uzimanje privatnih časova doduše ne baš jeftina al' što bi rekli ne može jare i pare. :D

Vidim počeli raditi termine tek od 01.01.2018. :-) Hoće li se ovo šta ubrzati poslije Nove godine sa novim zakonom ?
User avatar
skafiskafsnjak
Posts: 31538
Joined: 16/04/2011 18:46

#2706 Re: Viza za Njemacku

Post by skafiskafsnjak »

Darh Wader wrote:
ćiribiribela wrote:
Moze ako se samo pripremas za ispit. Toliko otprilike je i meni trebalo da polozim b1. Isla 2-3 puta sedmicno i samo ucila b1 testove, polozila sve iz dva puta. (Da napomenem da prije toga nisam znala ni rijeci njemackog)
:thumbup:

Znači najbrža opcija je uzimanje privatnih časova doduše ne baš jeftina al' što bi rekli ne može jare i pare. :D

Vidim počeli raditi termine tek od 01.01.2018. :-) Hoće li se ovo šta ubrzati poslije Nove godine sa novim zakonom ?
Negdje sam procitao 10.01.2018.

Suti ...kako je islo, sad je super hahah
User avatar
valjuga
Posts: 2190
Joined: 25/03/2012 17:50
Location: Balkan

#2707 Re: Viza za Njemacku

Post by valjuga »

Najbolje bi bilo da preskoče januar i februar,jer koliko ja znam nema neke raje u tim terminima.
User avatar
skafiskafsnjak
Posts: 31538
Joined: 16/04/2011 18:46

#2708 Re: Viza za Njemacku

Post by skafiskafsnjak »

valjuga wrote:Najbolje bi bilo da preskoče januar i februar,jer koliko ja znam nema neke raje u tim terminima.
ne kenjaj nego dolazi na tu kafu :D
User avatar
valjuga
Posts: 2190
Joined: 25/03/2012 17:50
Location: Balkan

#2709 Re: Viza za Njemacku

Post by valjuga »

skafiskafsnjak wrote:
valjuga wrote:Najbolje bi bilo da preskoče januar i februar,jer koliko ja znam nema neke raje u tim terminima.
ne kenjaj nego dolazi na tu kafu :D
Đesi to?Jesi u mom selu?
User avatar
Nisrin
Posts: 5489
Joined: 26/04/2009 15:40
Location: Bistrik, RajvoSA

#2710 Re: Viza za Njemacku

Post by Nisrin »

Da hoce nastaviti ovim tempom..

Ima li neko da ne ide u Minhen? :D
User avatar
skafiskafsnjak
Posts: 31538
Joined: 16/04/2011 18:46

#2711 Re: Viza za Njemacku

Post by skafiskafsnjak »

valjuga wrote:
skafiskafsnjak wrote:
valjuga wrote:Najbolje bi bilo da preskoče januar i februar,jer koliko ja znam nema neke raje u tim terminima.
ne kenjaj nego dolazi na tu kafu :D
Đesi to?Jesi u mom selu?
Kakvo tvoje :D
Ti si pitao ima li bujruma vamo haha
teletrader
Posts: 801
Joined: 29/12/2005 14:40

#2712 Re: Viza za Njemacku

Post by teletrader »

Da se i ja kratko javim:

1.Ako ima neko da je u Nürnbergu, javite se da pijemo kafu :)

2.Sto se tice vize za D, u slucaju da je jedno od supruznika EU (ali NE i NIJEMAC) a drugi NON-EU.

Ta vrsta braka je najbolji i najlaksi nacin dobivanja vize za EU, brak sa drzavljaninom EU zemlje koji ne zivi u svojoj maticnoj drzavi i non-eu drzavljana.. Cak je u tom slucaju moguce da non-eu drzavljanin moze dovesti svoje clanove familije (majku,oca, djecu iz prethodnih brakova).

2.Ako se Hrvat koji zivi u D ozeni Filipinkom, ona automatski dobiva vizu na 5 godina,bez ikakvih kurseva integracije, dokaza da je suprug moze izdrzavati itd.O pravu na rad da ne govorim. Uziva ista prava kao da je i drzavljanin EU.

3.Ako se Njemica koja zivi u Austriji uda za Bosanca i dovede ga u Austriju ista stvar.

4.Ako se Nijemac koji zivi u Njemackoj ozeni Bosankom i zeli da je dovede u D, onda citava situacija postaje komplikovana, jer tada i samo tada , njemacke vlasti mogu traziti njegovu potvrdu o plati, velicini stana, integracione kurseve itd.U ovom slucaju je nacionalno pravo iznad evropskog.U svim ostalim slucajevima je pravo evropske unije iznad nacionalnog prava i nemaju pravo nametati nikakva ogranicenja.

Koga zanimaju detalji, PM :thumbup:
User avatar
valjuga
Posts: 2190
Joined: 25/03/2012 17:50
Location: Balkan

#2713 Re: Viza za Njemacku

Post by valjuga »

@teletrader
Svaka čast,konkretni odgovori !
User avatar
mousstapha
Posts: 4181
Joined: 14/07/2008 03:13
Location: Stuttgart

#2714 Re: Viza za Njemacku

Post by mousstapha »

teletrader wrote:Da se i ja kratko javim:

1.Ako ima neko da je u Nürnbergu, javite se da pijemo kafu :)
Jel istina da najvise Bosanaca zivi u Nürnebrgu? :)
teletrader
Posts: 801
Joined: 29/12/2005 14:40

#2715 Re: Viza za Njemacku

Post by teletrader »

mousstapha wrote:
teletrader wrote:Da se i ja kratko javim:

1.Ako ima neko da je u Nürnbergu, javite se da pijemo kafu :)
Jel istina da najvise Bosanaca zivi u Nürnebrgu? :)
Cesto ih cujem sto znaci da ih ima..
Ali s druge strane, ovdje nema koga nema.Cak i jako puno Nijemaca koji zive u Nürnbergu nisu iz Nürnberga,svi dolaze radi posla i cetvrtkom uvece na voz i kuci...
User avatar
valjuga
Posts: 2190
Joined: 25/03/2012 17:50
Location: Balkan

#2716 Re: Viza za Njemacku

Post by valjuga »

Da li sam ovo dobro popunio.Mislim nisam još al jel ovako treba?
Hvala :mrgreen:
Image
User avatar
Nisrin
Posts: 5489
Joined: 26/04/2009 15:40
Location: Bistrik, RajvoSA

#2717 Re: Viza za Njemacku

Post by Nisrin »

Najvise Bosanaca je Minhen i Stutagrt i Oberhausen..onda sve ostalo...:D

Nuremberg divan grad, to nam je bila jedna od opcija, ali dobra ponuda u MinKenu...a znam da je lakse doci do stana u NU :D
User avatar
amar1994
Posts: 28546
Joined: 11/01/2015 12:22
Location: Neđeljišta

#2718 Re: Viza za Njemacku

Post by amar1994 »

Pozdrav svima,

Dakle popunio zahtjev za vizu prema članu 26 stav 2 Pravilnika o zapošljavanju (Pravilo za zemlje Zapadnog Balkana)..

Sad me interesuje da li da trazim posao i poslodavca prije termina ili prvom termin,viza pa radna dozvola,meni je ovo sve novo pa nemam pojma kako ide to sve(a znam dosta ljudi nepismenih i polupismenih da su otisli odavde,ni skole ni njemacki,ma nista),kako,sta ako neko zna,gore imam druga i imao bi gdje spavat i mislim da ne bi bilo problema ako bi trazili dokaz o plati(izdrzavanju) i sl..imam moguca 2 posla,a najveci mi je problem sto vecina poslodavaca trazi radnu dozvolu pa tek onda bi pricali i nudili posao :roll:

Eto ako imate savjet bilo kakav,slobodno pisite,hvala :)
User avatar
skafiskafsnjak
Posts: 31538
Joined: 16/04/2011 18:46

#2719 Re: Viza za Njemacku

Post by skafiskafsnjak »

amar1994 wrote:Pozdrav svima,

Dakle popunio zahtjev za vizu prema članu 26 stav 2 Pravilnika o zapošljavanju (Pravilo za zemlje Zapadnog Balkana)..

Sad me interesuje da li da trazim posao i poslodavca prije termina ili prvom termin,viza pa radna dozvola,meni je ovo sve novo pa nemam pojma kako ide to sve(a znam dosta ljudi nepismenih i polupismenih da su otisli odavde,ni skole ni njemacki,ma nista),kako,sta ako neko zna,gore imam druga i imao bi gdje spavat i mislim da ne bi bilo problema ako bi trazili dokaz o plati(izdrzavanju) i sl..imam moguca 2 posla,a najveci mi je problem sto vecina poslodavaca trazi radnu dozvolu pa tek onda bi pricali i nudili posao :roll:

Eto ako imate savjet bilo kakav,slobodno pisite,hvala :)
Imenjace, dobro dosao :D

Posao trazi par mjeseci prije termina...nema potrebe prije . Sad se trenutno ceka 20mjeseci na termin. Ti tek predao sto znaci da ces cekati i duze od toga.

I da nadjes posao sad, koji poslodavac ce te cekati toliko dugo?
User avatar
amar1994
Posts: 28546
Joined: 11/01/2015 12:22
Location: Neđeljišta

#2720 Re: Viza za Njemacku

Post by amar1994 »

skafiskafsnjak wrote:
amar1994 wrote:Pozdrav svima,

Dakle popunio zahtjev za vizu prema članu 26 stav 2 Pravilnika o zapošljavanju (Pravilo za zemlje Zapadnog Balkana)..

Sad me interesuje da li da trazim posao i poslodavca prije termina ili prvom termin,viza pa radna dozvola,meni je ovo sve novo pa nemam pojma kako ide to sve(a znam dosta ljudi nepismenih i polupismenih da su otisli odavde,ni skole ni njemacki,ma nista),kako,sta ako neko zna,gore imam druga i imao bi gdje spavat i mislim da ne bi bilo problema ako bi trazili dokaz o plati(izdrzavanju) i sl..imam moguca 2 posla,a najveci mi je problem sto vecina poslodavaca trazi radnu dozvolu pa tek onda bi pricali i nudili posao :roll:

Eto ako imate savjet bilo kakav,slobodno pisite,hvala :)
Imenjace, dobro dosao :D

Posao trazi par mjeseci prije termina...nema potrebe prije . Sad se trenutno ceka 20mjeseci na termin. Ti tek predao sto znaci da ces cekati i duze od toga.

I da nadjes posao sad, koji poslodavac ce te cekati toliko dugo?
Hvala,bolje te nasao :-D

Cuj 20 :shock: (znaci da skupljam pare ovde) ,zar nisu rekli da ce se to smanjiti od 2020 :?

Pa moze li se naci u par mjeseci,kako i gdje,neke web stranice,direktno da se ode pa da se nadje :zoka:
User avatar
JanuaryJones
Posts: 4193
Joined: 25/08/2013 13:31

#2721 Re: Viza za Njemacku

Post by JanuaryJones »

Kakve su šanse sa C1/C2 engleskim naći posao u Njemačkoj a da nije IT struka?
User avatar
skafiskafsnjak
Posts: 31538
Joined: 16/04/2011 18:46

#2722 Re: Viza za Njemacku

Post by skafiskafsnjak »

amar1994 wrote: Hvala,bolje te nasao :-D

Cuj 20 :shock: (znaci da skupljam pare ovde) ,zar nisu rekli da ce se to smanjiti od 2020 :?

Pa moze li se naci u par mjeseci,kako i gdje,neke web stranice,direktno da se ode pa da se nadje :zoka:
Nije problem posao tamo. Problem je cekanje na termin u BiH. To je po toj Zapadnobalkanskoj odredbi sto si predao.

Od 2020 stupa novi zakon.... jeste lakse ko uslove ispunjava. Kao prvo, morat ce se naci posao u struci, dal fakultetski dal zanatski, moras diplomu imati. Trazit ce se fino znanje jezika..koliko sam upucen, bar B1. Predas za tu vizu , dobijes fore 6 mjeseci tamo da posao nadjes.
User avatar
amar1994
Posts: 28546
Joined: 11/01/2015 12:22
Location: Neđeljišta

#2723 Re: Viza za Njemacku

Post by amar1994 »

skafiskafsnjak wrote:
amar1994 wrote: Hvala,bolje te nasao :-D

Cuj 20 :shock: (znaci da skupljam pare ovde) ,zar nisu rekli da ce se to smanjiti od 2020 :?

Pa moze li se naci u par mjeseci,kako i gdje,neke web stranice,direktno da se ode pa da se nadje :zoka:
Nije problem posao tamo. Problem je cekanje na termin u BiH. To je po toj Zapadnobalkanskoj odredbi sto si predao.

Od 2020 stupa novi zakon.... jeste lakse ko uslove ispunjava. Kao prvo, morat ce se naci posao u struci, dal fakultetski dal zanatski, moras diplomu imati. Trazit ce se fino znanje jezika..koliko sam upucen, bar B1. Predas za tu vizu , dobijes fore 6 mjeseci tamo da posao nadjes.
nista,bolje onda cekat ovu pa kad dobijem,preskupi oni ghoete kursevi :-D

ja sam tehnicar TK,mozda im bude trebalo :lol:
Azer12
Posts: 41
Joined: 27/01/2019 21:44

#2724 Re: Viza za Njemacku

Post by Azer12 »

Ima li kakvog pomaka sa dodjelom termina. Kod mene je kolega predao 13.01 i nema jos nista od ambasade za termin. Zar ce brzo ovaj januar odradit :-)
muzicar_iz_parka
Posts: 3818
Joined: 02/06/2012 18:59

#2725 Re: Viza za Njemacku

Post by muzicar_iz_parka »

Po facebook grupama pišu da je januar počeo, vjerovatno će i tvoj kolega brzo dobiti termin.
Post Reply