Viza za Njemacku

Vijesti sa cijele zemaljske kugle o dešavanjima u bh. dijaspori, zanimljivosti o drugim državama i slično.

Moderator: Bloo

Post Reply
Derimboy
Posts: 32
Joined: 21/03/2019 21:02

#2651 Re: Viza za Njemacku

Post by Derimboy »

Pozdrav svima kazu dosli do 29.12.2017 s terminima :thumbup:
User avatar
valjuga
Posts: 2190
Joined: 25/03/2012 17:50
Location: Balkan

#2652 Re: Viza za Njemacku

Post by valjuga »

Derimboy wrote:Pozdrav svima kazu dosli do 29.12.2017 s terminima :thumbup:
Valjalo bi druže...
User avatar
skafiskafsnjak
Posts: 31493
Joined: 16/04/2011 18:46

#2653 Re: Viza za Njemacku

Post by skafiskafsnjak »

Krenuli januar... prijatelj zakazao 04.01.2018.
Termin 05.09.2019.
User avatar
valjuga
Posts: 2190
Joined: 25/03/2012 17:50
Location: Balkan

#2654 Re: Viza za Njemacku

Post by valjuga »

skafiskafsnjak wrote:Krenuli januar... prijatelj zakazao 04.01.2018.
Termin 05.09.2019.
Znači :run: :D
Azer12
Posts: 41
Joined: 27/01/2019 21:44

#2655 Re: Viza za Njemacku

Post by Azer12 »

E super vjesti :thumbup:
User avatar
vjesticanametli
Posts: 15704
Joined: 15/02/2008 09:31
Location: Sarajevo X

#2656 Re: Viza za Njemacku

Post by vjesticanametli »

valjuga wrote:
skafiskafsnjak wrote:Krenuli januar... prijatelj zakazao 04.01.2018.
Termin 05.09.2019.
Znači :run: :D[/quoteznaci mogla bi brata cekat oko nove god :thumbup:
User avatar
vjesticanametli
Posts: 15704
Joined: 15/02/2008 09:31
Location: Sarajevo X

#2657 Re: Viza za Njemacku

Post by vjesticanametli »

Ode kvotanje u helac :run:
User avatar
valjuga
Posts: 2190
Joined: 25/03/2012 17:50
Location: Balkan

#2658 Re: Viza za Njemacku

Post by valjuga »

vjesticanametli wrote:Ode kvotanje u helac :run:
:lol: :kiss:
User avatar
vjesticanametli
Posts: 15704
Joined: 15/02/2008 09:31
Location: Sarajevo X

#2659 Re: Viza za Njemacku

Post by vjesticanametli »

Ma s moba uzas :lol: ovi njemacki hmmmm khm kod nas :lol:
User avatar
skafiskafsnjak
Posts: 31493
Joined: 16/04/2011 18:46

#2660 Re: Viza za Njemacku

Post by skafiskafsnjak »

vjesticanametli wrote:Ma s moba uzas :lol: ovi njemacki hmmmm khm kod nas :lol:
Sta ima kod vas :roll:
User avatar
TAFKAP
Posts: 10269
Joined: 30/09/2011 07:49

#2661 Re: Viza za Njemacku

Post by TAFKAP »

može jedno pitanje: kako ide taj proces traženja i dobijanja radne vize?

Nikako mi ne neće u glavu da će njemački šef nakon što je potpisao radni ugovor čekati godinu ipo, dvije i držati poziciju otvorenom dok se dobije viza :-)

Ako može pojašnjenje, bio bih veoma zahvalan.
User avatar
TDK-90
Posts: 1211
Joined: 26/02/2012 12:15

#2662 Re: Viza za Njemacku

Post by TDK-90 »

TAFKAP wrote:može jedno pitanje: kako ide taj proces traženja i dobijanja radne vize?

Nikako mi ne neće u glavu da će njemački šef nakon što je potpisao radni ugovor čekati godinu ipo, dvije i držati poziciju otvorenom dok se dobije viza :-)

Ako može pojašnjenje, bio bih veoma zahvalan.
Lako :-D

Predas zahtjev za dodjelu termina sada , i kada ocekujes da bi mogao dobiti termin ides i nadjes poslodavca i dobijes ugovor. Cesto ljudi nadju bilo kakvu firmu samo za pocetak i onda u Njemackoj nadju bolje :thumbup:
User avatar
TAFKAP
Posts: 10269
Joined: 30/09/2011 07:49

#2663 Re: Viza za Njemacku

Post by TAFKAP »

Dobro to, ali kad se prijaviš za neki ozbiljan posao, par puta sam čitao da su ovdje dobili posao u IT struci, koji su malo više plaćeni, kako oni to organizuju, preko Blue Card, ili? Koliko dugo tu procedura traje?
User avatar
Mustang1
Posts: 28717
Joined: 29/12/2010 17:31

#2664 Re: Viza za Njemacku

Post by Mustang1 »

Da ne ganjam po drugim temama, ako ozenis drzavljanku EU, kako to ide onda jel' stices ista prava kao i ona, mozes se onda i ti ispaliti sa njom negdje u neku drugu drzavu raditi ili? :D

Pitam jer mi se cini da mi je lakse se ozeniti nego doci do vize ovako :D
Qoom
Posts: 1690
Joined: 17/10/2012 12:36

#2665 Re: Viza za Njemacku

Post by Qoom »

TAFKAP wrote:Dobro to, ali kad se prijaviš za neki ozbiljan posao, par puta sam čitao da su ovdje dobili posao u IT struci, koji su malo više plaćeni, kako oni to organizuju, preko Blue Card, ili? Koliko dugo tu procedura traje?
Vako:
1a. ako imaš IT fakultet koji je na Anabinu H+ iskopiraj to s Anabina, udari apostile na diplomu, prevedi diplomu i apostile
1b. ako imaš IT fakultet koji je na Anabinu H+/- moraš proći proces nostrifikacije (kontaktiraj Anabin)
2. kada to odradiš, na stranici ambasade rezerviši termin za job seeker vizu (ide jako brzo, sedmica, dvije)
3. paralelno ganjaj poslove u Njemačkoj
4. dobiješ job seeker vizu na 6 mjeseci
5. s ugovorom za posao pravac Njemačka traži stan
6. nađeš stan, registruješ se da živiš na toj adresi (najmodavac ti da papir da se možeš registrovati) i pravac ured za strance
7a. u uredu za strance predaš za plavu kartu (IT stručnjacima na 4 godine)
7b. dok čekaš plavu kartu (mjesec-dva) dobiješ privremenu dozvolu na tri mjeseca s kojom možeš raditi odmah
8. nakon 21 mjesec apliciraš za stalnu dozvolu boravka (potreban B1 njemačkog) ili 33 mjeseca bez dokaza poznavanja njemačkog

sretno
User avatar
TAFKAP
Posts: 10269
Joined: 30/09/2011 07:49

#2666 Re: Viza za Njemacku

Post by TAFKAP »

Mustang1 wrote:Da ne ganjam po drugim temama, ako ozenis drzavljanku EU, kako to ide onda jel' stices ista prava kao i ona, mozes se onda i ti ispaliti sa njom negdje u neku drugu drzavu raditi ili? :D

Pitam jer mi se cini da mi je lakse se ozeniti nego doci do vize ovako :D
:lol:

Moš se ti sa njom ispalit, samo da bi mogao ostvarit bilo kakvo pravo na duži boravak, ne smiješ ni ti ni ona biti na teretu državi. A trajni boravak je druga priča :-)
User avatar
vjesticanametli
Posts: 15704
Joined: 15/02/2008 09:31
Location: Sarajevo X

#2667 Re: Viza za Njemacku

Post by vjesticanametli »

Mora naci budalu da vuce za dvoje :lol:
muzicar_iz_parka
Posts: 3818
Joined: 02/06/2012 18:59

#2668 Re: Viza za Njemacku

Post by muzicar_iz_parka »

Mustang1 wrote:Da ne ganjam po drugim temama, ako ozenis drzavljanku EU, kako to ide onda jel' stices ista prava kao i ona, mozes se onda i ti ispaliti sa njom negdje u neku drugu drzavu raditi ili? :D

Pitam jer mi se cini da mi je lakse se ozeniti nego doci do vize ovako :D
Veoma lako. Ona se recimo prijavi u Njemačkoj i tebe tamo dovede, nikakve ambasade kurci palci.
Čak lakše nego da nađeš neku našu koja ima boravak ili državljanstvo u Njemačkoj, jer onda moraš na spajanje porodice.
Qoom
Posts: 1690
Joined: 17/10/2012 12:36

#2669 Re: Viza za Njemacku

Post by Qoom »

muzicar_iz_parka wrote:
Mustang1 wrote:Da ne ganjam po drugim temama, ako ozenis drzavljanku EU, kako to ide onda jel' stices ista prava kao i ona, mozes se onda i ti ispaliti sa njom negdje u neku drugu drzavu raditi ili? :D

Pitam jer mi se cini da mi je lakse se ozeniti nego doci do vize ovako :D
Veoma lako. Ona se recimo prijavi u Njemačkoj i tebe tamo dovede, nikakve ambasade kurci palci.
Čak lakše nego da nađeš neku našu koja ima boravak ili državljanstvo u Njemačkoj, jer onda moraš na spajanje porodice.
Dakle svjež scenario, žena HR državljanin, muž i sin BiH, ona (naravno) može bez problema uživati punu slobodu u svim zemljama EU kao i u matičnoj, on i sin upućeni u Njemačku ambasadu u BiH da pokrenu proceduru spajanja porodice.
User avatar
skafiskafsnjak
Posts: 31493
Joined: 16/04/2011 18:46

#2670 Re: Viza za Njemacku

Post by skafiskafsnjak »

Qoom wrote:
muzicar_iz_parka wrote:
Mustang1 wrote:Da ne ganjam po drugim temama, ako ozenis drzavljanku EU, kako to ide onda jel' stices ista prava kao i ona, mozes se onda i ti ispaliti sa njom negdje u neku drugu drzavu raditi ili? :D

Pitam jer mi se cini da mi je lakse se ozeniti nego doci do vize ovako :D
Veoma lako. Ona se recimo prijavi u Njemačkoj i tebe tamo dovede, nikakve ambasade kurci palci.
Čak lakše nego da nađeš neku našu koja ima boravak ili državljanstvo u Njemačkoj, jer onda moraš na spajanje porodice.
Dakle svjež scenario, žena HR državljanin, muž i sin BiH, ona (naravno) može bez problema uživati punu slobodu u svim zemljama EU kao i u matičnoj, on i sin upućeni u Njemačku ambasadu u BiH da pokrenu proceduru spajanja porodice.
Koliko sam ja upucen, ne ide tako. U Dojc se sve rjesava .
Al haj... mogu sta hoce
Qoom
Posts: 1690
Joined: 17/10/2012 12:36

#2671 Re: Viza za Njemacku

Post by Qoom »

skafiskafsnjak wrote:
Qoom wrote:
muzicar_iz_parka wrote:Veoma lako. Ona se recimo prijavi u Njemačkoj i tebe tamo dovede, nikakve ambasade kurci palci.
Čak lakše nego da nađeš neku našu koja ima boravak ili državljanstvo u Njemačkoj, jer onda moraš na spajanje porodice.
Dakle svjež scenario, žena HR državljanin, muž i sin BiH, ona (naravno) može bez problema uživati punu slobodu u svim zemljama EU kao i u matičnoj, on i sin upućeni u Njemačku ambasadu u BiH da pokrenu proceduru spajanja porodice.
Koliko sam ja upucen, ne ide tako. U Dojc se sve rjesava .
Al haj... mogu sta hoce
Ako znaš bilo koga ko je ostvario tako prava, javi mi na PM kako i šta, rado bih proslijedio drugu da zna šta mu je raditi. Uglavnom, čovjek se ponadao, otreslo ga ko slinu. Jedino pozitivno je da se sada za spajanje čeka do pola godine.
User avatar
skafiskafsnjak
Posts: 31493
Joined: 16/04/2011 18:46

#2672 Re: Viza za Njemacku

Post by skafiskafsnjak »

Pa ne znam licno. Ali u busu sam bio sa bracnim parom u istoj situaciji.... krenuli da rijese. Ali ko zna...mozda su i njih vratili isto. Ali i prije njih sam mislio da ide tako...kad jedna strana ima EU papire, onda se tamo rijesi
Qoom
Posts: 1690
Joined: 17/10/2012 12:36

#2673 Re: Viza za Njemacku

Post by Qoom »

skafiskafsnjak wrote:Pa ne znam licno. Ali u busu sam bio sa bracnim parom u istoj situaciji.... krenuli da rijese. Ali ko zna...mozda su i njih vratili isto. Ali i prije njih sam mislio da ide tako...kad jedna strana ima EU papire, onda se tamo rijesi
Evo dijela e-maila, obraća se državljanki HR:
"You can apply for a job right know if you want.
You don’t have to make any integration course.
You only have to register yourself by the authorities in the address you are living in. This everybody has to do. Even Germans.
About your husband: He has to make an appointment in the embassy or consulate in B&H and ask for family reunion visa.
This is usually no problem because he has the right to come to his family living in Germany."


Ako ko zna da se neko ispalio direktno bez ambasade, nek se javi.
User avatar
skafiskafsnjak
Posts: 31493
Joined: 16/04/2011 18:46

#2674 Re: Viza za Njemacku

Post by skafiskafsnjak »

A ko joj je to pisao?
Od koga je mail?
Qoom
Posts: 1690
Joined: 17/10/2012 12:36

#2675 Re: Viza za Njemacku

Post by Qoom »

skafiskafsnjak wrote:A ko joj je to pisao?
Od koga je mail?
Mislim da je ured za strance, ne znam koji grad. Meni je samo udario paste Viberom.

Ako je ko u IT / plava karta varijanti i ostale generalije (banka, osiguranja razna...) to znam, za ostale varijante nisam siguran.
Post Reply