Viza za Njemacku

Vijesti sa cijele zemaljske kugle o dešavanjima u bh. dijaspori, zanimljivosti o drugim državama i slično.

Moderator: Bloo

Post Reply
User avatar
Bluemore
Posts: 4332
Joined: 18/06/2010 21:18

#1351 Re: Viza za Njemacku

Post by Bluemore »

almirony wrote:Savjet molim. Postoji li način da se termin za spajanje porodice prolongira, odgodi ili sta već? Ili je jedina opcija, sedam dana ranije ga otkazati i onda se opet prijaviti i čekati?

Hvala unaprijed svima.
ne zanm sta je razlog, ali neko je uspio iz zdravstvenog da pomjeri
ako nedostaju papiri oni se mogu naknadno dostaviti steta da termin propadne...
User avatar
almirony
Posts: 1271
Joined: 10/09/2009 12:58
Location: Appiano Gentile

#1352 Re: Viza za Njemacku

Post by almirony »

Bluemore wrote:
almirony wrote:Savjet molim. Postoji li način da se termin za spajanje porodice prolongira, odgodi ili sta već? Ili je jedina opcija, sedam dana ranije ga otkazati i onda se opet prijaviti i čekati?

Hvala unaprijed svima.
ne zanm sta je razlog, ali neko je uspio iz zdravstvenog da pomjeri
ako nedostaju papiri oni se mogu naknadno dostaviti steta da termin propadne...
Razlog je sto je pocetak rada u firmi na osnovu koje je dobijena ulazna viza trebao biti 01.07.2017, iz niza objektivnih razloga to se prolongiralo na neodređeni period, u medjuvremenu se nasao posao u drugoj firmi i pocetak rada je 01.02.2018. Kako se mislilo da ce biti pocetak rada 01.07, tako sam i rezervisao termin u aprilu i dobio 06.12.2017 termin.
zetareticula
Posts: 1062
Joined: 13/06/2014 12:02

#1353 Re: Viza za Njemacku

Post by zetareticula »

Kakve su sad promjene nakon 01.11 na snazi u ambasati, osim da vise nije potreba zustimmung. Neki pisu da je sad kao potreban certifikat o poznavanju jezika za sve poslove koji se apliciraju :roll:
User avatar
tranquil
Posts: 6638
Joined: 11/08/2007 00:55
Location: Mare Tranquillitatis

#1354 Re: Viza za Njemacku

Post by tranquil »

zetareticula wrote:Kakve su sad promjene nakon 01.11 na snazi u ambasati, osim da vise nije potreba zustimmung. Neki pisu da je sad kao potreban certifikat o poznavanju jezika za sve poslove koji se apliciraju :roll:
Kao što piše, više ne treba Zustimmung. Sve ostalo je isto.

Certifikat o poznavanju jezika nikada nije bio potreban za normalnu radnu vizu, ne znam za ove medicinare i druge koji imaju odvojenu proceduru.
User avatar
Bluemore
Posts: 4332
Joined: 18/06/2010 21:18

#1355 Re: Viza za Njemacku

Post by Bluemore »

tranquil wrote:
zetareticula wrote:Kakve su sad promjene nakon 01.11 na snazi u ambasati, osim da vise nije potreba zustimmung. Neki pisu da je sad kao potreban certifikat o poznavanju jezika za sve poslove koji se apliciraju :roll:
Kao što piše, više ne treba Zustimmung. Sve ostalo je isto.

Certifikat o poznavanju jezika nikada nije bio potreban za normalnu radnu vizu, ne znam za ove medicinare i druge koji imaju odvojenu proceduru.
hoces reci ne treba podnosioc zahtjeva za vizu ili poslodavac da to ganja, nego ambasada sama to pokrece?
underground
Posts: 379
Joined: 12/07/2006 00:29

#1356 Re: Viza za Njemacku

Post by underground »

Ako se dobije ugovor od firme iz Njemacke, koji su sljedeci koraci? Da li je firma iz Njemacke obavezna jos nesto uraditi osim ugovora sad na pocetku?

IT industrija je u pitanju.

I da li postoje ovdje one 'agencije' kao u Srbiji sto 'prodaju' termine u ambasadi?
User avatar
tranquil
Posts: 6638
Joined: 11/08/2007 00:55
Location: Mare Tranquillitatis

#1357 Re: Viza za Njemacku

Post by tranquil »

Bluemore wrote:
tranquil wrote:
zetareticula wrote:Kakve su sad promjene nakon 01.11 na snazi u ambasati, osim da vise nije potreba zustimmung. Neki pisu da je sad kao potreban certifikat o poznavanju jezika za sve poslove koji se apliciraju :roll:
Kao što piše, više ne treba Zustimmung. Sve ostalo je isto.

Certifikat o poznavanju jezika nikada nije bio potreban za normalnu radnu vizu, ne znam za ove medicinare i druge koji imaju odvojenu proceduru.
hoces reci ne treba podnosioc zahtjeva za vizu ili poslodavac da to ganja, nego ambasada sama to pokrece?
Tako kaže zvanična stranica Ambasade, velika crveno uokvirena "VAŽNA OBAVIJEST" koja je na vrhu stranice čim klikneš na "Viza odredbe".
User avatar
tranquil
Posts: 6638
Joined: 11/08/2007 00:55
Location: Mare Tranquillitatis

#1358 Re: Viza za Njemacku

Post by tranquil »

underground wrote:Ako se dobije ugovor od firme iz Njemacke, koji su sljedeci koraci? Da li je firma iz Njemacke obavezna jos nesto uraditi osim ugovora sad na pocetku?

IT industrija je u pitanju.

I da li postoje ovdje one 'agencije' kao u Srbiji sto 'prodaju' termine u ambasadi?
Sljedeće je prijava termina na stranici Ambasade. S obzirom na ukidanje toga da je potrebna "predsaglasnost" Savezne Agencije za rad (famozni "Zustimmung"), poslodavac više ništa dodatno nije obavezan. Na stranici Ambasade provjeri koji su ti sve dokumenti potrebni, i sakupi ih na vrijeme.

Agencije koje prodaju termine više ne postoje, to je bilo aktuelno sa starim sistemom zakazivanja termina koji je ukinut prije skoro godinu dana.
backy
Posts: 23
Joined: 14/05/2011 00:39

#1359 Re: Viza za Njemacku

Post by backy »

Molio bih pomoc ja imam BH pasos koji istice u maju 2018 znaci vazi jos 6 mjeseci.Moj buduci poslodavac nas covjek koji ima firmu u njemackoj poslao je sken mog pasosa na provjeru u njemacku ambasadu.Dali ce oni odobriti vizu .Ja sam u medjuvremenu predao za novi pasos.Molio bih neki savjet
User avatar
tranquil
Posts: 6638
Joined: 11/08/2007 00:55
Location: Mare Tranquillitatis

#1360 Re: Viza za Njemacku

Post by tranquil »

backy wrote:Molio bih pomoc ja imam BH pasos koji istice u maju 2018 znaci vazi jos 6 mjeseci.Moj buduci poslodavac nas covjek koji ima firmu u njemackoj poslao je sken mog pasosa na provjeru u njemacku ambasadu.Dali ce oni odobriti vizu .Ja sam u medjuvremenu predao za novi pasos.Molio bih neki savjet
Tvoj budući poslodavac nema šta predavati sken tvog pasoša u Ambasadu. Normalna procedura je sljedeća: kada postignete dogovor, kreirate ugovor, TI prijavljuješ termin u Ambasadi sa brojem trenutno važećeg pasoša, nakon nekog vremena dobićeš termin intervjua. Iskoristi vrijeme čekanja da prikupiš svu dokumentaciju koja se traži, listu možeš naći na stranici Ambasade. Sva dokumentacija je tvoja dužnost, i komunikacija s Ambasadom je preko tebe, poslodavac nema kontakta niti može uticati. Mislim da sam vidio negdje pravilo da ukoliko si promijenio pasoš, na razgovor ideš sa oba: važeći ćeš predati kao dio dokumentacije, a onaj kojim si prijavio termin koristiš da uđeš, samo ga daješ na uvid.

I još nešto: naši poslodaci su na lošem glasu, posebno kada je u pitanju pošten odnos sa radnom snagom s našeg područja. Nije pravilo, ali čuvaj se. Posebno ovo govorim jer bi jedan od indikatora muljaže mogao biti ako ti je rekao da će on srediti vizu u Ambasadi samo sa skenom tvog pasoša, što je nemoguće.
backy
Posts: 23
Joined: 14/05/2011 00:39

#1361 Re: Viza za Njemacku

Post by backy »

tranquil wrote:
backy wrote:Molio bih pomoc ja imam BH pasos koji istice u maju 2018 znaci vazi jos 6 mjeseci.Moj buduci poslodavac nas covjek koji ima firmu u njemackoj poslao je sken mog pasosa na provjeru u njemacku ambasadu.Dali ce oni odobriti vizu .Ja sam u medjuvremenu predao za novi pasos.Molio bih neki savjet
Tvoj budući poslodavac nema šta predavati sken tvog pasoša u Ambasadu. Normalna procedura je sljedeća: kada postignete dogovor, kreirate ugovor, TI prijavljuješ termin u Ambasadi sa brojem trenutno važećeg pasoša, nakon nekog vremena dobićeš termin intervjua. Iskoristi vrijeme čekanja da prikupiš svu dokumentaciju koja se traži, listu možeš naći na stranici Ambasade. Sva dokumentacija je tvoja dužnost, i komunikacija s Ambasadom je preko tebe, poslodavac nema kontakta niti može uticati. Mislim da sam vidio negdje pravilo da ukoliko si promijenio pasoš, na razgovor ideš sa oba: važeći ćeš predati kao dio dokumentacije, a onaj kojim si prijavio termin koristiš da uđeš, samo ga daješ na uvid.

I još nešto: naši poslodaci su na lošem glasu, posebno kada je u pitanju pošten odnos sa radnom snagom s našeg područja. Nije pravilo, ali čuvaj se. Posebno ovo govorim jer bi jedan od indikatora muljaže mogao biti ako ti je rekao da će on srediti vizu u Ambasadi samo sa skenom tvog pasoša, što je nemoguće.
Ok shvatio sam te ali intereseuju me dali ce ambasada dati vizu u moje stari pasos koje vrijedi jos 6 mjeseci? Ja cu do termina imati novi pasos
User avatar
Bluemore
Posts: 4332
Joined: 18/06/2010 21:18

#1362 Re: Viza za Njemacku

Post by Bluemore »

tranquil wrote:
Bluemore wrote:
tranquil wrote:
Kao što piše, više ne treba Zustimmung. Sve ostalo je isto.

Certifikat o poznavanju jezika nikada nije bio potreban za normalnu radnu vizu, ne znam za ove medicinare i druge koji imaju odvojenu proceduru.
hoces reci ne treba podnosioc zahtjeva za vizu ili poslodavac da to ganja, nego ambasada sama to pokrece?
Tako kaže zvanična stranica Ambasade, velika crveno uokvirena "VAŽNA OBAVIJEST" koja je na vrhu stranice čim klikneš na "Viza odredbe".
:thumbup:
User avatar
tranquil
Posts: 6638
Joined: 11/08/2007 00:55
Location: Mare Tranquillitatis

#1363 Re: Viza za Njemacku

Post by tranquil »

backy wrote:
tranquil wrote:
backy wrote:Molio bih pomoc ja imam BH pasos koji istice u maju 2018 znaci vazi jos 6 mjeseci.Moj buduci poslodavac nas covjek koji ima firmu u njemackoj poslao je sken mog pasosa na provjeru u njemacku ambasadu.Dali ce oni odobriti vizu .Ja sam u medjuvremenu predao za novi pasos.Molio bih neki savjet
Tvoj budući poslodavac nema šta predavati sken tvog pasoša u Ambasadu. Normalna procedura je sljedeća: kada postignete dogovor, kreirate ugovor, TI prijavljuješ termin u Ambasadi sa brojem trenutno važećeg pasoša, nakon nekog vremena dobićeš termin intervjua. Iskoristi vrijeme čekanja da prikupiš svu dokumentaciju koja se traži, listu možeš naći na stranici Ambasade. Sva dokumentacija je tvoja dužnost, i komunikacija s Ambasadom je preko tebe, poslodavac nema kontakta niti može uticati. Mislim da sam vidio negdje pravilo da ukoliko si promijenio pasoš, na razgovor ideš sa oba: važeći ćeš predati kao dio dokumentacije, a onaj kojim si prijavio termin koristiš da uđeš, samo ga daješ na uvid.

I još nešto: naši poslodaci su na lošem glasu, posebno kada je u pitanju pošten odnos sa radnom snagom s našeg područja. Nije pravilo, ali čuvaj se. Posebno ovo govorim jer bi jedan od indikatora muljaže mogao biti ako ti je rekao da će on srediti vizu u Ambasadi samo sa skenom tvog pasoša, što je nemoguće.
Ok shvatio sam te ali intereseuju me dali ce ambasada dati vizu u moje stari pasos koje vrijedi jos 6 mjeseci? Ja cu do termina imati novi pasos
Na terminu ostavljaš u tom momentu važeći pasoš kao dio dokumentacije. U njega će ti dati vizu.

Alternativno, mogu ti vratiti pasoš prilikom intervjua ako ga trebaš koristiti, ali će ga tražiti na kraju procesa, kako bi otštampali vizu. Mislim da većinu ljudi pitaju hoće li im trebati pasoš idućih dana, pa ako ne, onda ga zadrže, ako da, onda ti ga vrate s tim da će ti ga tražiti kad proces bude pri kraju.

Sve ovo je sa u tom momentu važećim, tj. novim pasošem. Stari pasoš ima samo funkciju da ga pokažeš na ulazu jer si s njim prijavio termin. U stari pasoš zakonski više ne možete ništa važeće unijeti ni ti ni Ambasada jer će u tom momentu taj pasoš imati pečate PONIŠTENO preko svake stranice.
User avatar
Kejn
Posts: 2630
Joined: 24/09/2016 12:24
Location: Sarajevo Temple Prime. U prvom safu

#1364 Re: Viza za Njemacku

Post by Kejn »

Ljudi, zna li iko od vas da li medicinske setre tehničari koji iz Bosne odu za Njemačku imaju pravo kao stranci da uzmu i neki neben job odnosno mini job sa strane legalno i da ga rade uporedo ?
User avatar
Bluemore
Posts: 4332
Joined: 18/06/2010 21:18

#1365 Re: Viza za Njemacku

Post by Bluemore »

Kejn wrote:Ljudi, zna li iko od vas da li medicinske setre tehničari koji iz Bosne odu za Njemačku imaju pravo kao stranci da uzmu i neki neben job odnosno mini job sa strane legalno i da ga rade uporedo ?
za Nebenjob vrijedi pravilo da ti poslodavac mora biti saglasan i da dobijes Odobrenje Ureda za strance, da li je za med osoblje drugacije ne bih znala
User avatar
Kejn
Posts: 2630
Joined: 24/09/2016 12:24
Location: Sarajevo Temple Prime. U prvom safu

#1366 Re: Viza za Njemacku

Post by Kejn »

Bluemore wrote:
Kejn wrote:Ljudi, zna li iko od vas da li medicinske setre tehničari koji iz Bosne odu za Njemačku imaju pravo kao stranci da uzmu i neki neben job odnosno mini job sa strane legalno i da ga rade uporedo ?
za Nebenjob vrijedi pravilo da ti poslodavac mora biti saglasan i da dobijes Odobrenje Ureda za strance, da li je za med osoblje drugacije ne bih znala
E hvala ti na informaciji.
User avatar
vjesticanametli
Posts: 15704
Joined: 15/02/2008 09:31
Location: Sarajevo X

#1367 Re: Viza za Njemacku

Post by vjesticanametli »

backy wrote:
tranquil wrote:
backy wrote:Molio bih pomoc ja imam BH pasos koji istice u maju 2018 znaci vazi jos 6 mjeseci.Moj buduci poslodavac nas covjek koji ima firmu u njemackoj poslao je sken mog pasosa na provjeru u njemacku ambasadu.Dali ce oni odobriti vizu .Ja sam u medjuvremenu predao za novi pasos.Molio bih neki savjet
Tvoj budući poslodavac nema šta predavati sken tvog pasoša u Ambasadu. Normalna procedura je sljedeća: kada postignete dogovor, kreirate ugovor, TI prijavljuješ termin u Ambasadi sa brojem trenutno važećeg pasoša, nakon nekog vremena dobićeš termin intervjua. Iskoristi vrijeme čekanja da prikupiš svu dokumentaciju koja se traži, listu možeš naći na stranici Ambasade. Sva dokumentacija je tvoja dužnost, i komunikacija s Ambasadom je preko tebe, poslodavac nema kontakta niti može uticati. Mislim da sam vidio negdje pravilo da ukoliko si promijenio pasoš, na razgovor ideš sa oba: važeći ćeš predati kao dio dokumentacije, a onaj kojim si prijavio termin koristiš da uđeš, samo ga daješ na uvid.

I još nešto: naši poslodaci su na lošem glasu, posebno kada je u pitanju pošten odnos sa radnom snagom s našeg područja. Nije pravilo, ali čuvaj se. Posebno ovo govorim jer bi jedan od indikatora muljaže mogao biti ako ti je rekao da će on srediti vizu u Ambasadi samo sa skenom tvog pasoša, što je nemoguće.
Ok shvatio sam te ali intereseuju me dali ce ambasada dati vizu u moje stari pasos koje vrijedi jos 6 mjeseci? Ja cu do termina imati novi pasos
nece ba...ja sam prijavila termin s jednim pasosom i izvadila drugi ...na termin ponijela oba i sve ok ....za neben job ne znam o kakvom odobrenju pricate ....bila prije 3 hefte usput u auslaederamtu i pitam zenu mogu li ako zelim raditi NJ i ona pogleda kaze mozete mi vam ne trebamo ako se trenutni poslodavac slaze....to znaci ne smije neben job uticati na posao u smislu da ti uzme dusu....da postoji sukob neki tipa konkurencija i tako
User avatar
vjesticanametli
Posts: 15704
Joined: 15/02/2008 09:31
Location: Sarajevo X

#1368 Re: Viza za Njemacku

Post by vjesticanametli »

underground wrote:Ako se dobije ugovor od firme iz Njemacke, koji su sljedeci koraci? Da li je firma iz Njemacke obavezna jos nesto uraditi osim ugovora sad na pocetku?

IT industrija je u pitanju.

I da li postoje ovdje one 'agencije' kao u Srbiji sto 'prodaju' termine u ambasadi?
firma daje ugovor i ceka te....niti vise treba niti moze
Ne postoje agencije za prodaju termina ne pusite ga bezze....ima super grupa na fb pa bujrum ima sve info....poguraju raju i oko stana :mrgreen: i kindergelda i ima ovde cini mi se za besplaätnu schufa sam ostavila link ako kome treba
developer10
Posts: 785
Joined: 12/12/2012 13:45
Location: München, DE

#1369 Re: Viza za Njemacku

Post by developer10 »

Upravo danas saznadoh da na stranici Ambasade postoji nova kategorija za Plavu Kartu (Blue Card), i možeš sam odabrati termin koji se ne čeka dugo kao termin za standardnu radnu vizu.

Dakle, ako ti je plata u ugovoru na min. 39.624 eura (važi za 2017. godinu) i imaš IT diplomu, možeš izabrati sebi termin u Ambasadi pa aplicirati za Blue Card.
tarikBA
Posts: 1117
Joined: 29/05/2012 13:35

#1370 Re: Viza za Njemacku

Post by tarikBA »

imam jedno pitanje, posto se sad dugo ceka na termin i to. da li ja mogu sad zakazati termin s obzirom da se ceka po 10 mjeseci a u medjuvremenu naci poslodavca ?
developer10
Posts: 785
Joined: 12/12/2012 13:45
Location: München, DE

#1371 Re: Viza za Njemacku

Post by developer10 »

tarikBA wrote:imam jedno pitanje, posto se sad dugo ceka na termin i to. da li ja mogu sad zakazati termin s obzirom da se ceka po 10 mjeseci a u medjuvremenu naci poslodavca ?
Možeš, ja sam tako otišao, zakazao 16.1., 19.4. dobio obavijest da mi je termin 19.7. Ugovor sam potpisao sredinom juna, te nakon nekih 10-ak radnih dana Zustimmung, tj. radna dozvola stigla poslodavcu. On ju je odmah poštom meni poslao tako da sam kompletirao papirologiju za termin i sve glat prošlo.

Međutim, sada je pravilo da više poslodavac ne ganja taj papir tamo nego sve ide preko Ambasade.
tarikBA
Posts: 1117
Joined: 29/05/2012 13:35

#1372 Re: Viza za Njemacku

Post by tarikBA »

developer10 wrote:
tarikBA wrote:imam jedno pitanje, posto se sad dugo ceka na termin i to. da li ja mogu sad zakazati termin s obzirom da se ceka po 10 mjeseci a u medjuvremenu naci poslodavca ?
Možeš, ja sam tako otišao, zakazao 16.1., 19.4. dobio obavijest da mi je termin 19.7. Ugovor sam potpisao sredinom juna, te nakon nekih 10-ak radnih dana Zustimmung, tj. radna dozvola stigla poslodavcu. On ju je odmah poštom meni poslao tako da sam kompletirao papirologiju za termin i sve glat prošlo.

Međutim, sada je pravilo da više poslodavac ne ganja taj papir tamo nego sve ide preko Ambasade.
ja sad staziram trenutno, trebao bi sa drzavnim zavrsit sve maj/juni eto nek bude i juli, sto znaci bez posla i poslodavca. ako zakazem termin poslije nove godine planiram otprilike 2019 dobiti termin za vizu, pa valjda cu od jula 2018 do januara 2019 naci poslodavca. moze li tako funkcionisati, da ne moram cekati drzavni pa tek onda zakati, ipak je to 7 mjeseci bacanja ?!
developer10
Posts: 785
Joined: 12/12/2012 13:45
Location: München, DE

#1373 Re: Viza za Njemacku

Post by developer10 »

tarikBA wrote:
developer10 wrote:
tarikBA wrote:imam jedno pitanje, posto se sad dugo ceka na termin i to. da li ja mogu sad zakazati termin s obzirom da se ceka po 10 mjeseci a u medjuvremenu naci poslodavca ?
Možeš, ja sam tako otišao, zakazao 16.1., 19.4. dobio obavijest da mi je termin 19.7. Ugovor sam potpisao sredinom juna, te nakon nekih 10-ak radnih dana Zustimmung, tj. radna dozvola stigla poslodavcu. On ju je odmah poštom meni poslao tako da sam kompletirao papirologiju za termin i sve glat prošlo.

Međutim, sada je pravilo da više poslodavac ne ganja taj papir tamo nego sve ide preko Ambasade.
ja sad staziram trenutno, trebao bi sa drzavnim zavrsit sve maj/juni eto nek bude i juli, sto znaci bez posla i poslodavca. ako zakazem termin poslije nove godine planiram otprilike 2019 dobiti termin za vizu, pa valjda cu od jula 2018 do januara 2019 naci poslodavca. moze li tako funkcionisati, da ne moram cekati drzavni pa tek onda zakati, ipak je to 7 mjeseci bacanja ?!
To ti je svakako lutrija jer niko ti ne može garantovati da ćeš uspjeti naći poslodavca. Sve drugo je stvar tvoje procjene kad i kako bi bilo najbolje.
User avatar
mirsek
Posts: 12822
Joined: 07/05/2010 15:40

#1374 Re: Viza za Njemacku

Post by mirsek »

developer10 wrote:Upravo danas saznadoh da na stranici Ambasade postoji nova kategorija za Plavu Kartu (Blue Card), i možeš sam odabrati termin koji se ne čeka dugo kao termin za standardnu radnu vizu.

Dakle, ako ti je plata u ugovoru na min. 39.624 eura (važi za 2017. godinu) i imaš IT diplomu, možeš izabrati sebi termin u Ambasadi pa aplicirati za Blue Card.
Extra informacija. :thumbup:
User avatar
Bluemore
Posts: 4332
Joined: 18/06/2010 21:18

#1375 Re: Viza za Njemacku

Post by Bluemore »

vjesticanametli wrote:
backy wrote:
tranquil wrote:
Tvoj budući poslodavac nema šta predavati sken tvog pasoša u Ambasadu. Normalna procedura je sljedeća: kada postignete dogovor, kreirate ugovor, TI prijavljuješ termin u Ambasadi sa brojem trenutno važećeg pasoša, nakon nekog vremena dobićeš termin intervjua. Iskoristi vrijeme čekanja da prikupiš svu dokumentaciju koja se traži, listu možeš naći na stranici Ambasade. Sva dokumentacija je tvoja dužnost, i komunikacija s Ambasadom je preko tebe, poslodavac nema kontakta niti može uticati. Mislim da sam vidio negdje pravilo da ukoliko si promijenio pasoš, na razgovor ideš sa oba: važeći ćeš predati kao dio dokumentacije, a onaj kojim si prijavio termin koristiš da uđeš, samo ga daješ na uvid.

I još nešto: naši poslodaci su na lošem glasu, posebno kada je u pitanju pošten odnos sa radnom snagom s našeg područja. Nije pravilo, ali čuvaj se. Posebno ovo govorim jer bi jedan od indikatora muljaže mogao biti ako ti je rekao da će on srediti vizu u Ambasadi samo sa skenom tvog pasoša, što je nemoguće.
Ok shvatio sam te ali intereseuju me dali ce ambasada dati vizu u moje stari pasos koje vrijedi jos 6 mjeseci? Ja cu do termina imati novi pasos
nece ba...ja sam prijavila termin s jednim pasosom i izvadila drugi ...na termin ponijela oba i sve ok ....za neben job ne znam o kakvom odobrenju pricate ....bila prije 3 hefte usput u auslaederamtu i pitam zenu mogu li ako zelim raditi NJ i ona pogleda kaze mozete mi vam ne trebamo ako se trenutni poslodavac slaze....to znaci ne smije neben job uticati na posao u smislu da ti uzme dusu....da postoji sukob neki tipa konkurencija i tako
Postoji razlika za ove sto su dosli na spajanje porodice. njima ne treba svakako odobrenje jer imaju dozvolu.
Ostali vazi ovo sto sam gore pisala
Ispravi me ako grijesim ;-) a svakako bih preporucila da provjerite sta vazi u vasem mjestu i ne treba mjesati babe i zabe :bih:
Post Reply