Viza za Njemacku

Vijesti sa cijele zemaljske kugle o dešavanjima u bh. dijaspori, zanimljivosti o drugim državama i slično.

Moderator: Bloo

Post Reply
User avatar
Nothing
Posts: 509
Joined: 18/09/2013 21:33

#876 Re: Viza za Njemacku

Post by Nothing »

HB_BHF wrote:
Nothing wrote:
Nothing wrote:kada izbacuju termine za spajanje porodice? :oops:

Jel zna neko? :-)
Pa valjda u 00:00h svaku noć. I prati ovako preko dana, u slučaju da neko stornira termin.
Danke :D
Sinoc nije bilo ni ovih u 00:00
User avatar
HB_BHF
Posts: 1798
Joined: 11/02/2010 20:18

#877 Re: Viza za Njemacku

Post by HB_BHF »

Nothing wrote:
Danke :D
Sinoc nije bilo ni ovih u 00:00
Ma mora biti. Pripremi sve potrebne podatke tipa broj pasoša ili šta već ide za spajanje porodice, jer u minut-dva se popune svi termini.
User avatar
i_ja_na_forumu
Posts: 923
Joined: 11/03/2010 23:08

#878 Re: Viza za Njemacku

Post by i_ja_na_forumu »

zahtjev za vizu predat 19.augusta i trazili su dodatnu dokumentaciju koja je proslijedjena mailom 31og augusta. od tada je cekanje..

u pitanju je viza za priznavanje diplome, tj.studentska viza. uz zahtjev prilozeno garantno pismo, rjesenje u kojem pise koje ispite treba poloziti, ugovor izmedju studenta i fakulteta, te potvrda da ce isti obavljati praksu koja je trazena u rjesnju sa trajanjem prakse i novcanom naknadom
Fakultet je poceo vec u septembru, praksa je trebala biti u oktobru, ali za sad nista od toga

zanima me sta li ambasada do sad ceka..
peepeep
Posts: 940
Joined: 10/10/2016 12:04

#879 Re: Viza za Njemacku

Post by peepeep »

i_ja_na_forumu wrote:zahtjev za vizu predat 19.augusta i trazili su dodatnu dokumentaciju koja je proslijedjena mailom 31og augusta. od tada je cekanje..

u pitanju je viza za priznavanje diplome, tj.studentska viza. uz zahtjev prilozeno garantno pismo, rjesenje u kojem pise koje ispite treba poloziti, ugovor izmedju studenta i fakulteta, te potvrda da ce isti obavljati praksu koja je trazena u rjesnju sa trajanjem prakse i novcanom naknadom
Fakultet je poceo vec u septembru, praksa je trebala biti u oktobru, ali za sad nista od toga

zanima me sta li ambasada do sad ceka..
Znam za par ljudi koji u zadnje vrijeme užasno dugo čekaju i potvrdu i odbijenicu od Njemačke ambasade. Gdje je zapelo, ne bih ti znao reći, no očito je da se nešto dešava pa im treba mnogo duže nego što su naši navikli. Osim u specijalnim slučajevima (gdje imaš diplomu i posao već zagarantovan za zanimanje koje njima fali), čeka se poprilično dugo.
budislav
Posts: 74
Joined: 15/06/2016 10:55

#880 Re: Viza za Njemacku

Post by budislav »

i_ja_na_forumu wrote:zahtjev za vizu predat 19.augusta i trazili su dodatnu dokumentaciju koja je proslijedjena mailom 31og augusta. od tada je cekanje..
u pitanju je viza za priznavanje diplome, tj.studentska viza. uz zahtjev prilozeno garantno pismo, rjesenje u kojem pise koje ispite treba poloziti, ugovor izmedju studenta i fakulteta, te potvrda da ce isti obavljati praksu koja je trazena u rjesnju sa trajanjem prakse i novcanom naknadom
Fakultet je poceo vec u septembru, praksa je trebala biti u oktobru, ali za sad nista od toga zanima me sta li ambasada do sad ceka..
Viza za priznavanje diplome mi je nepoznat pojam. Studentska viza je već nešto drugo. Pretpostavljam da si završio fakultet, ali fali koji ispit i praksa pa da je priznaju. Prilično dobro poznajem njemačke fakultete pa ti mogu reći da mjesec dana kašnjenja postaje nenadoknadiv, a posebno ako postoje laboratorijske vježbe. Ja sam svojevremeno na jednu unaprijed prijavio da ću kasniti, jer sam vadio novi pasoš (svake godine novi) te sam zakasnio pola vremena. Mislio sam da će me asistent lupiti od pod. Za kaznu sam morao sve sam odraditi. Ali sam imao priliku da uradim. Ne znam kako bi tebi omogućio da radiš naknadno vježbe.
Pokušaj malo urgirati i/ili vidi da li se može upisati ljetni semestar.
User avatar
i_ja_na_forumu
Posts: 923
Joined: 11/03/2010 23:08

#881 Re: Viza za Njemacku

Post by i_ja_na_forumu »

budislav wrote:
i_ja_na_forumu wrote:zahtjev za vizu predat 19.augusta i trazili su dodatnu dokumentaciju koja je proslijedjena mailom 31og augusta. od tada je cekanje..
u pitanju je viza za priznavanje diplome, tj.studentska viza. uz zahtjev prilozeno garantno pismo, rjesenje u kojem pise koje ispite treba poloziti, ugovor izmedju studenta i fakulteta, te potvrda da ce isti obavljati praksu koja je trazena u rjesnju sa trajanjem prakse i novcanom naknadom
Fakultet je poceo vec u septembru, praksa je trebala biti u oktobru, ali za sad nista od toga zanima me sta li ambasada do sad ceka..
Viza za priznavanje diplome mi je nepoznat pojam. Studentska viza je već nešto drugo. Pretpostavljam da si završio fakultet, ali fali koji ispit i praksa pa da je priznaju. Prilično dobro poznajem njemačke fakultete pa ti mogu reći da mjesec dana kašnjenja postaje nenadoknadiv, a posebno ako postoje laboratorijske vježbe. Ja sam svojevremeno na jednu unaprijed prijavio da ću kasniti, jer sam vadio novi pasoš (svake godine novi) te sam zakasnio pola vremena. Mislio sam da će me asistent lupiti od pod. Za kaznu sam morao sve sam odraditi. Ali sam imao priliku da uradim. Ne znam kako bi tebi omogućio da radiš naknadno vježbe.
Pokušaj malo urgirati i/ili vidi da li se može upisati ljetni semestar.
nije problem to sto kasni mjesec-dva.. u pitanju su dva ispita..a predavanja samo petkom..tako da je pitanje sto traje ovoliko dugo..
Koliko si ti cekao na vizu?
User avatar
i_ja_na_forumu
Posts: 923
Joined: 11/03/2010 23:08

#882 Re: Viza za Njemacku

Post by i_ja_na_forumu »

peepeep wrote:
i_ja_na_forumu wrote:zahtjev za vizu predat 19.augusta i trazili su dodatnu dokumentaciju koja je proslijedjena mailom 31og augusta. od tada je cekanje..

u pitanju je viza za priznavanje diplome, tj.studentska viza. uz zahtjev prilozeno garantno pismo, rjesenje u kojem pise koje ispite treba poloziti, ugovor izmedju studenta i fakulteta, te potvrda da ce isti obavljati praksu koja je trazena u rjesnju sa trajanjem prakse i novcanom naknadom
Fakultet je poceo vec u septembru, praksa je trebala biti u oktobru, ali za sad nista od toga

zanima me sta li ambasada do sad ceka..
Znam za par ljudi koji u zadnje vrijeme užasno dugo čekaju i potvrdu i odbijenicu od Njemačke ambasade. Gdje je zapelo, ne bih ti znao reći, no očito je da se nešto dešava pa im treba mnogo duže nego što su naši navikli. Osim u specijalnim slučajevima (gdje imaš diplomu i posao već zagarantovan za zanimanje koje njima fali), čeka se poprilično dugo.
pojma nemam sta im je.. poznanik je predao prosu srijedu za radnu vizu,a danas mu stigla viza postom. :roll:
Calson
Posts: 4
Joined: 19/09/2016 08:32

#883 Re: Viza za Njemacku

Post by Calson »

i_ja_na_forumu wrote:
peepeep wrote:
i_ja_na_forumu wrote:zahtjev za vizu predat 19.augusta i trazili su dodatnu dokumentaciju koja je proslijedjena mailom 31og augusta. od tada je cekanje..

u pitanju je viza za priznavanje diplome, tj.studentska viza. uz zahtjev prilozeno garantno pismo, rjesenje u kojem pise koje ispite treba poloziti, ugovor izmedju studenta i fakulteta, te potvrda da ce isti obavljati praksu koja je trazena u rjesnju sa trajanjem prakse i novcanom naknadom
Fakultet je poceo vec u septembru, praksa je trebala biti u oktobru, ali za sad nista od toga

zanima me sta li ambasada do sad ceka..
Znam za par ljudi koji u zadnje vrijeme užasno dugo čekaju i potvrdu i odbijenicu od Njemačke ambasade. Gdje je zapelo, ne bih ti znao reći, no očito je da se nešto dešava pa im treba mnogo duže nego što su naši navikli. Osim u specijalnim slučajevima (gdje imaš diplomu i posao već zagarantovan za zanimanje koje njima fali), čeka se poprilično dugo.
pojma nemam sta im je.. poznanik je predao prosu srijedu za radnu vizu,a danas mu stigla viza postom. :roll:
Po meni nema ni pravila ni logike, sve je individualno. Ja sam npr. za radnu vizu predao 25.8. i jos cekam, a kolega koji je sve isto predao dan kasnije dobio vizu prosle sedmice.
budislav
Posts: 74
Joined: 15/06/2016 10:55

#884 Re: Viza za Njemacku

Post by budislav »

i_ja_na_forumu wrote:nije problem to sto kasni mjesec-dva.. u pitanju su dva ispita..a predavanja samo petkom..tako da je pitanje sto traje ovoliko dugo.. Koliko si ti cekao na vizu?
Ja sam prije 23 godine dobio studentsku vizu u njemačkoj ambasadi u Salzburgu. Što se tiče studentske vize sada nemam pojma. Što se tiče radne vize za sina je trajalo 22 dana u junu. Međutim, svako za sebe je poseban slučaj, a mislim čak da zavisi i od mjesta (tj. ureda za strance) u koji se namjerava ići. Trebalo bi se imati 3 mjeseca strpljenja. Ima i težih slučajeva gdje ugovori o radu teku od juna, a vize još nema.
User avatar
Biene
Posts: 250
Joined: 31/07/2014 12:37

#885 Re: Viza za Njemacku

Post by Biene »

Ja stvarno pojma nemam kako ovo funkcionise pa bih da pitam...

Ako mi poslodavac sredi papire, tj obezbijedi ugovor o radu i dozvolu za posao za koji nije potrebna neka posebna skola, i ukoliko se utvrdi da se niko nije javio za to radno mjesto nakon nekog određenog vremena, kolike su sanse da dobijem vizu bez problema na osnovu tih papira?
User avatar
hrle1976
Posts: 4899
Joined: 20/12/2011 01:36
Location: Praha, Czech Republic

#886 Re: Viza za Njemacku

Post by hrle1976 »

Biene wrote:Ja stvarno pojma nemam kako ovo funkcionise pa bih da pitam...

Ako mi poslodavac sredi papire, tj obezbijedi ugovor o radu i dozvolu za posao za koji nije potrebna neka posebna skola, i ukoliko se utvrdi da se niko nije javio za to radno mjesto nakon nekog određenog vremena, kolike su sanse da dobijem vizu bez problema na osnovu tih papira?
Ja sam mislio da je ova procedura samo u Svedskoj dok ne utvrde da na burzi rada nema niko, a da nije u Njemackoj. :? Inace proces je jednostavan, poslodavac ti da ugovor na osnovu kojeg ces dobiti radnu dozvolu. To je ono u dvi crte receno.
budislav
Posts: 74
Joined: 15/06/2016 10:55

#887 Re: Viza za Njemacku

Post by budislav »

Biene wrote:Ja stvarno pojma nemam kako ovo funkcionise pa bih da pitam...
Ako mi poslodavac sredi papire, tj obezbijedi ugovor o radu i dozvolu za posao za koji nije potrebna neka posebna skola, i ukoliko se utvrdi da se niko nije javio za to radno mjesto nakon nekog određenog vremena, kolike su sanse da dobijem vizu bez problema na osnovu tih papira?
Velike su šanse da dobiješ vizu.
User avatar
Biene
Posts: 250
Joined: 31/07/2014 12:37

#888 Re: Viza za Njemacku

Post by Biene »

:D okej hvala
inox
Posts: 43
Joined: 25/07/2010 18:47

#889 Re: Viza za Njemacku

Post by inox »

Po zanimanju sam dipl.ing.građevinarstva. Njemacki govorim malo bolje od nivoa B1. Imam dosta radnog iskustva, ali stalno dobijam odbijenice, vecinom zbog toga sto treba poznavanje strucnih izraza i tecan govor njemackog jezika.
Da li ja mogu sa poslodavcem iz njemacke dogovoriti probni period od oko 4 mjeseca u kojem bi bio placen recimo 2500,00 Eura (sto je ispod svakog prosjeka za inzenjera u njemackoj), a ako poslodavac bude zadovoljan da u ugovoru stoji da mi je placa nakon ta 4 mjeseca recimo 3300,00 Eura (sto je realna plata za inzenjera sa mojim iskustvom)?
Znam da je jedna kolegica prije 3 godine dogovorila sa njemackom firmom 2500 eura placu, nisu joj dali iz ambasade vizu na iznos manji od 3000 eura.
Ali meni i treba taj period od 4 mjeseca da se prilagodim i savladam jezik, i njemackom poslodavcu odgovara za tako male pare dobiti inzenjera, pa ako mu ne valjam, nije puno izgubio, ako mu valjam, onda je dobro i meni sa 3300 eura, a dobro je i njemu.
Ovako bi mogao za 10-15 dana naci poslodavca, a kad mu kazem da trazim 3000 eura sa B1 jezikom, samo odustanu.
Samo je pitanje, zna li bilo ko da li ce u ambasadi dozvoliti ovakav ugovor?
User avatar
Hellas
Posts: 42
Joined: 28/06/2013 22:38

#890 Re: Viza za Njemacku

Post by Hellas »

HB_BHF wrote:
Nothing wrote:
Danke :D
Sinoc nije bilo ni ovih u 00:00
Ma mora biti. Pripremi sve potrebne podatke tipa broj pasoša ili šta već ide za spajanje porodice, jer u minut-dva se popune svi termini.
Da - dobro kaze HB BHF, ima termina ali odu u roku 30 sekundi.

Trik je da prvu vece neces sigurno stici ukucat podatke prije ovih sto to rade automatski programima za pare ali ih svejedno ukucas.
Drugu vecer tacno u 00:00 kad se otvore umjesto da kucas pritisci strelicu na dole na svakom onom polju za unos i biraj ono polje od juce.

Evo imas po slikama kako izgleda ovdje
http://www.sveznan.com/bih/kako-rezervi ... -sarajevo/

Znaci pazi na datum. Ides dan, mjesec, godina npr. 22.11.1982 i obrati paznju da iza godine ne stavljas tacku, u Njemackom jeziku iza godine ne ide tacka iako je to redni broj.

Nedeljom ujutro (tj subotom navece) i subotom ujutro (tj petak navece nemas) termina, samo radnim danom.
User avatar
Nothing
Posts: 509
Joined: 18/09/2013 21:33

#891 Re: Viza za Njemacku

Post by Nothing »

Hellas wrote:
HB_BHF wrote:
Nothing wrote:
Danke :D
Sinoc nije bilo ni ovih u 00:00
Ma mora biti. Pripremi sve potrebne podatke tipa broj pasoša ili šta već ide za spajanje porodice, jer u minut-dva se popune svi termini.
Da - dobro kaze HB BHF, ima termina ali odu u roku 30 sekundi.

Trik je da prvu vece neces sigurno stici ukucat podatke prije ovih sto to rade automatski programima za pare ali ih svejedno ukucas.
Drugu vecer tacno u 00:00 kad se otvore umjesto da kucas pritisci strelicu na dole na svakom onom polju za unos i biraj ono polje od juce.

Evo imas po slikama kako izgleda ovdje
http://www.sveznan.com/bih/kako-rezervi ... -sarajevo/

Znaci pazi na datum. Ides dan, mjesec, godina npr. 22.11.1982 i obrati paznju da iza godine ne stavljas tacku, u Njemackom jeziku iza godine ne ide tacka iako je to redni broj.

Nedeljom ujutro (tj subotom navece) i subotom ujutro (tj petak navece nemas) termina, samo radnim danom.
Hvala :) uspio sam vec :D :thumbup:
budislav
Posts: 74
Joined: 15/06/2016 10:55

#892 Re: Viza za Njemacku

Post by budislav »

inox wrote:Po zanimanju sam dipl.ing.građevinarstva. Njemacki govorim malo bolje od nivoa B1. Imam dosta radnog iskustva, ali stalno dobijam odbijenice, vecinom zbog toga sto treba poznavanje strucnih izraza i tecan govor njemackog jezika.
Da li ja mogu sa poslodavcem iz njemacke dogovoriti probni period od oko 4 mjeseca u kojem bi bio placen recimo 2500,00 Eura (sto je ispod svakog prosjeka za inzenjera u njemackoj), a ako poslodavac bude zadovoljan da u ugovoru stoji da mi je placa nakon ta 4 mjeseca recimo 3300,00 Eura (sto je realna plata za inzenjera sa mojim iskustvom)?
Znam da je jedna kolegica prije 3 godine dogovorila sa njemackom firmom 2500 eura placu, nisu joj dali iz ambasade vizu na iznos manji od 3000 eura.
Ali meni i treba taj period od 4 mjeseca da se prilagodim i savladam jezik, i njemackom poslodavcu odgovara za tako male pare dobiti inzenjera, pa ako mu ne valjam, nije puno izgubio, ako mu valjam, onda je dobro i meni sa 3300 eura, a dobro je i njemu.
Ovako bi mogao za 10-15 dana naci poslodavca, a kad mu kazem da trazim 3000 eura sa B1 jezikom, samo odustanu.
Samo je pitanje, zna li bilo ko da li ce u ambasadi dozvoliti ovakav ugovor?
Lično mislim da B1 nije tako loše. Međutim, to je do poslodavca. Ne vjerujem da je to glavni razlog za odbijenicu.
I sa C2 nećeš poznavati stručne termine.
Prije tri godine se nije moglo otići drugačije već samo plava karta.
Sada može. Naravno, prvo mora njemačka Savezna agencija za rad odobriti da bi se dobila viza.
soxx
Posts: 184
Joined: 18/06/2012 12:35

#893 Re: Viza za Njemacku

Post by soxx »

Znam da nije prava tema ali kako se kaze Masinsko tehnicka skola na njemackom jeziku???
User avatar
hrle1976
Posts: 4899
Joined: 20/12/2011 01:36
Location: Praha, Czech Republic

#894 Re: Viza za Njemacku

Post by hrle1976 »

inox wrote:Po zanimanju sam dipl.ing.građevinarstva. Njemacki govorim malo bolje od nivoa B1. Imam dosta radnog iskustva, ali stalno dobijam odbijenice, vecinom zbog toga sto treba poznavanje strucnih izraza i tecan govor njemackog jezika.
Da li ja mogu sa poslodavcem iz njemacke dogovoriti probni period od oko 4 mjeseca u kojem bi bio placen recimo 2500,00 Eura (sto je ispod svakog prosjeka za inzenjera u njemackoj), a ako poslodavac bude zadovoljan da u ugovoru stoji da mi je placa nakon ta 4 mjeseca recimo 3300,00 Eura (sto je realna plata za inzenjera sa mojim iskustvom)?
Znam da je jedna kolegica prije 3 godine dogovorila sa njemackom firmom 2500 eura placu, nisu joj dali iz ambasade vizu na iznos manji od 3000 eura.
Ali meni i treba taj period od 4 mjeseca da se prilagodim i savladam jezik, i njemackom poslodavcu odgovara za tako male pare dobiti inzenjera, pa ako mu ne valjam, nije puno izgubio, ako mu valjam, onda je dobro i meni sa 3300 eura, a dobro je i njemu.
Ovako bi mogao za 10-15 dana naci poslodavca, a kad mu kazem da trazim 3000 eura sa B1 jezikom, samo odustanu.
Samo je pitanje, zna li bilo ko da li ce u ambasadi dozvoliti ovakav ugovor?

Moze 'probni period' u smislu prakse koja je u vecini slucaja gratis ili minimalno odnosno simbolicno placena. No, za praksu postoji procedura koja dolazi iz EU direktive i koja se koristi tokom skolovanja obligatorno ili je pitanje samog studija, dalje za ne zaposlene je direktiva Jobcentra koji radni po ovom pitanju. Taka vrsta dogovora moze proci ali, ako drzavne institucije procijene da je rijec o dumping placi zahtjev svakako nece proci. No, odbijenice nisu sasvim nesto strano, ima ljudi koji dobiju i po 150 odbijenica dok ne nadju posao. Kod tebe je sasvim prost slucaj, za tu poziciju se sigurno kandituje veliki broj Njemaca, pa i drugih stranaca npr. Ceska, Slovenija, Austrija, Belgija itd. Ja stvarno mislim da nivo jezika nije dovoljan jer to nije ono znati samo komunicirati, vec mozda znati i napisati 5 strana strucnog opisa itd. tj. znati raportirati. Ja sam cuo brdo nasih sa B1 nivom, bez uvrede ikome i sve ali tanko je. Tacno osjetic da je osoba ogranicena govorom rijeci. Vjeruj mi ako te odbiju onda su samo dva razloga, jazik i neko ko ima znatno bolje iskustvo. Ono sto kod nasih ja nadjem problem u motivaciskom pismu jeste da rijetko ko zna odgovoriti na upit za poziciju. Pokusaj navesti rezultate, biti konkretan, izdvoji CV nekako iz mase i sl.

Ja licno nevjerujem da ce institucije odnosno Njemacka dopustiti taku poziciju nekome na osnovu znatno ili klasicno receno dumping plate.

I zadnja stvar vecina ima Msc u inzinjerstvu, ako se ne varam dip je ispod magisterija u BiH? Vidio sam par CV s mag.ing.
Na zapadu su sanse nekome ko se takmici za poziciju protiv nekoga sa mag. ravne nuli ako i taj isto nema mag. To je isto moguci razlog ali tako nesto pise u oglasu za tu poziciju.
User avatar
hrle1976
Posts: 4899
Joined: 20/12/2011 01:36
Location: Praha, Czech Republic

#895 Re: Viza za Njemacku

Post by hrle1976 »

soxx wrote:Znam da nije prava tema ali kako se kaze Masinsko tehnicka skola na njemackom jeziku???

To bi bilo; Berufsfachschule für Maschinenbau, jedino ako u BiH to sto si napisao je savim nesto drugo.
soxx
Posts: 184
Joined: 18/06/2012 12:35

#896 Re: Viza za Njemacku

Post by soxx »

hrle1976 wrote:
soxx wrote:Znam da nije prava tema ali kako se kaze Masinsko tehnicka skola na njemackom jeziku???

To bi bilo; Berufsfachschule für Maschinenbau, jedino ako u BiH to sto si napisao je savim nesto drugo.
hvala na odgovoru samo mi je nejasno ovo iza zareza. Ne mogu sebi povezati sta si htio reci il ti fali neka rijec il zarez nemam pojma

Da nije mozda maschinenbautechniker?
Vidim ima na googlu kad ukucam. Pa slike otvorim. Baca na fazon te skole.
User avatar
hrle1976
Posts: 4899
Joined: 20/12/2011 01:36
Location: Praha, Czech Republic

#897 Re: Viza za Njemacku

Post by hrle1976 »

soxx wrote:
hrle1976 wrote:
soxx wrote:Znam da nije prava tema ali kako se kaze Masinsko tehnicka skola na njemackom jeziku???

To bi bilo; Berufsfachschule für Maschinenbau, jedino ako u BiH to sto si napisao je savim nesto drugo.
hvala na odgovoru samo mi je nejasno ovo iza zareza. Ne mogu sebi povezati sta si htio reci il ti fali neka rijec il zarez nemam pojma

Da nije mozda maschinenbautechniker?
Vidim ima na googlu kad ukucam. Pa slike otvorim. Baca na fazon te skole.
Skola gdje se obucajes da budes masinski tehnicar se zove kako sam vec napisao. Ono iza zareza sam mislio ako u toj skoli ima vise smjerova ili sta vec. To sto si ti napisao je u prevodu: masinski tehnicar tj. ime profesije a ne skole.
inox
Posts: 43
Joined: 25/07/2010 18:47

#898 Re: Viza za Njemacku

Post by inox »

hrle1976 wrote:
inox wrote:Po zanimanju sam dipl.ing.građevinarstva. Njemacki govorim malo bolje od nivoa B1. Imam dosta radnog iskustva, ali stalno dobijam odbijenice, vecinom zbog toga sto treba poznavanje strucnih izraza i tecan govor njemackog jezika.
Da li ja mogu sa poslodavcem iz njemacke dogovoriti probni period od oko 4 mjeseca u kojem bi bio placen recimo 2500,00 Eura (sto je ispod svakog prosjeka za inzenjera u njemackoj), a ako poslodavac bude zadovoljan da u ugovoru stoji da mi je placa nakon ta 4 mjeseca recimo 3300,00 Eura (sto je realna plata za inzenjera sa mojim iskustvom)?
Znam da je jedna kolegica prije 3 godine dogovorila sa njemackom firmom 2500 eura placu, nisu joj dali iz ambasade vizu na iznos manji od 3000 eura.
Ali meni i treba taj period od 4 mjeseca da se prilagodim i savladam jezik, i njemackom poslodavcu odgovara za tako male pare dobiti inzenjera, pa ako mu ne valjam, nije puno izgubio, ako mu valjam, onda je dobro i meni sa 3300 eura, a dobro je i njemu.
Ovako bi mogao za 10-15 dana naci poslodavca, a kad mu kazem da trazim 3000 eura sa B1 jezikom, samo odustanu.
Samo je pitanje, zna li bilo ko da li ce u ambasadi dozvoliti ovakav ugovor?

Moze 'probni period' u smislu prakse koja je u vecini slucaja gratis ili minimalno odnosno simbolicno placena. No, za praksu postoji procedura koja dolazi iz EU direktive i koja se koristi tokom skolovanja obligatorno ili je pitanje samog studija, dalje za ne zaposlene je direktiva Jobcentra koji radni po ovom pitanju. Taka vrsta dogovora moze proci ali, ako drzavne institucije procijene da je rijec o dumping placi zahtjev svakako nece proci. No, odbijenice nisu sasvim nesto strano, ima ljudi koji dobiju i po 150 odbijenica dok ne nadju posao. Kod tebe je sasvim prost slucaj, za tu poziciju se sigurno kandituje veliki broj Njemaca, pa i drugih stranaca npr. Ceska, Slovenija, Austrija, Belgija itd. Ja stvarno mislim da nivo jezika nije dovoljan jer to nije ono znati samo komunicirati, vec mozda znati i napisati 5 strana strucnog opisa itd. tj. znati raportirati. Ja sam cuo brdo nasih sa B1 nivom, bez uvrede ikome i sve ali tanko je. Tacno osjetic da je osoba ogranicena govorom rijeci. Vjeruj mi ako te odbiju onda su samo dva razloga, jazik i neko ko ima znatno bolje iskustvo. Ono sto kod nasih ja nadjem problem u motivaciskom pismu jeste da rijetko ko zna odgovoriti na upit za poziciju. Pokusaj navesti rezultate, biti konkretan, izdvoji CV nekako iz mase i sl.

Ja licno nevjerujem da ce institucije odnosno Njemacka dopustiti taku poziciju nekome na osnovu znatno ili klasicno receno dumping plate.

I zadnja stvar vecina ima Msc u inzinjerstvu, ako se ne varam dip je ispod magisterija u BiH? Vidio sam par CV s mag.ing.
Na zapadu su sanse nekome ko se takmici za poziciju protiv nekoga sa mag. ravne nuli ako i taj isto nema mag. To je isto moguci razlog ali tako nesto pise u oglasu za tu poziciju.
Vjeruj mi, CV i popratno pismo su mi veoma dobri. Samo ono sto bih ja sa njemackim poslodavcem zelio dogovoriti, je taj "Probezeit" za nekih 4 mjeseca. Njega nista ne kosta da plati inzenjera sa veoma dobrim referencama toliko novca. Ako mu se svidi moj nacin rada, a vjerujem da sam sasvim sposoban u svojoj branši, dobio je dobrog inzenjera. Mene zanima, moze li se napravatiti ugovor sa poslodavcem u kojem ce stajati stavka:
"Zaposlenik će prva 4 mjeseca raditi na probnom periodu. Plata u ovom periodu će iznositi 2.500,00 Eura bruto mjesečno. Nakon ovog perioda, ukoliko zaposlenik zadovolji uslove i ostane uposlenik ove firme, za svaki naredni mjesec zaposlenik dobija platu u iznosu 3.300,00 Eura mjesečno."
Da li mogu sa ovakvom stavkom u ugovoru aplicirati u ambasadi za dobijanje boravišne dozvole?
Licno znam kolegicu, koja je dogovorila platu u iznosu 2500,00 Eura, ali su je odbili sa ambasade i trzili da u ugovoru stoji minimalna cifra od 3000,00 Eura Brutto.
User avatar
hrle1976
Posts: 4899
Joined: 20/12/2011 01:36
Location: Praha, Czech Republic

#899 Re: Viza za Njemacku

Post by hrle1976 »

Legalno nemoze, ilegalno da, ali posto ti moras proci kroz proceduru, da ti drzava na osnovu ugovora odobri radnu vizu, zbog takvog ugovora neces proci, jer nije po propisu odnosno pravilniku za zaposljavanje itd. Imas sindikate, komisije za radnike, ne vladnine organizacije, anti dumping ono ovo. Da si ti Belgijanac, pa da vas dvoje u cetri oka, i opet bi bilo mimo zakona, ali ako niko nebi znao, njega nebi po novcaniku odalamili a ti nebi zijanio poziciju.
inox
Posts: 43
Joined: 25/07/2010 18:47

#900 Re: Viza za Njemacku

Post by inox »

hrle1976 wrote:Legalno nemoze, ilegalno da, ali posto ti moras proci kroz proceduru, da ti drzava na osnovu ugovora odobri radnu vizu, zbog takvog ugovora neces proci, jer nije po propisu odnosno pravilniku za zaposljavanje itd. Imas sindikate, komisije za radnike, ne vladnine organizacije, anti dumping ono ovo. Da si ti Belgijanac, pa da vas dvoje u cetri oka, i opet bi bilo mimo zakona, ali ako niko nebi znao, njega nebi po novcaniku odalamili a ti nebi zijanio poziciju.
A prijatelju znas li gdje mogu naci kolika je minimalna plata za pojedina zanimanja? Za koju najmanju platu mogu aplicirati za bilo kakav posao za svoje zanimanje. Znam da za "plavu kartu" treba 38866 bruto godisnje, ali se moze i 100% ispod toga ugovoriti. E pa mene zanima koliko tacno ispod toga mogu dogovoriti, a da dobijem u ambasadi ulaznu vizu za njemacku.
Post Reply