Zivot u Holandiji

Vijesti sa cijele zemaljske kugle o dešavanjima u bh. dijaspori, zanimljivosti o drugim državama i slično.

Moderator: Bloo

Post Reply
User avatar
sanjoNL
Posts: 23
Joined: 11/04/2008 14:54
Location: Nizozemska

#201 Re: Zivot u Holandiji

Post by sanjoNL »

DZONPI wrote:Jeli istina ovo za remigraciju da se povisilo na 55 kuka,ako jest dali je usvojeno ili se ceka jos.Pa kud povecase na 55,valja to docekat,bolje zijanpe folirat.Znate li sta dobri moji sugradjani,pa jel to moguce.
ne znam gdje si to cuo da je povecano na 55, kako znam jos je 45 godina..
mozes ovdje da pogledas
http://www.st-ab.nl/wetten/0250_Remigratiewet_Rw.htm
ovo sto je napisano tu vrijedi od 15og jula 2009.
User avatar
pojedinac
Posts: 1456
Joined: 02/06/2006 19:02
Contact:

#202 Re: Zivot u Holandiji

Post by pojedinac »

sanjoNL wrote:
DZONPI wrote:Jeli istina ovo za remigraciju da se povisilo na 55 kuka,ako jest dali je usvojeno ili se ceka jos.Pa kud povecase na 55,valja to docekat,bolje zijanpe folirat.Znate li sta dobri moji sugradjani,pa jel to moguce.
ne znam gdje si to cuo da je povecano na 55, kako znam jos je 45 godina..
mozes ovdje da pogledas
http://www.st-ab.nl/wetten/0250_Remigratiewet_Rw.htm
ovo sto je napisano tu vrijedi od 15og jula 2009.
14 November 2009
Strengere criteria Remigratiewet

De Remigratiewet wordt aangescherpt. Allochtonen die met financiële steun van de overheid willen terugkeren naar hun land van herkomst, krijgen daardoor te maken met strengere criteria.

Deelnemers moeten straks minimaal 55 jaar zijn (was 45) en minstens 8 jaar legaal in Nederland wonen (was 3).De wet geldt alleen nog voor allochtonen van de eerste generatie en uitsluitend voor uitkeringsgerechtigden.

Sinds 1985 hebben 10.542 mensen van de Remigratiewet gebruik gemaakt. Daardoor kregen ze geld voor hun verhuizing en als ze een uitkering hadden, mochten ze daarvan een deel behouden.

http://www.nos.nl/nos/artikelen/2009/11 ... 8A909.html
DZONPI
Posts: 1115
Joined: 03/05/2009 14:19

#203 Re: Zivot u Holandiji

Post by DZONPI »

Zna li se kad ce bit izglasavanje ovog zakona.Tempora javi se ti ces ovo najbolje protumacit.
User avatar
sanjoNL
Posts: 23
Joined: 11/04/2008 14:54
Location: Nizozemska

#204 Re: Zivot u Holandiji

Post by sanjoNL »

pojedinac, u pravu si taman sam nas'o da su promjenili zakon
http://www.vrom.nl/pagina.html?id=45041

ja vjerujem cim su potvrdili ovo da stari zakon je vec propao i novi od sada vazi, jel tako?
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#205 Re: Zivot u Holandiji

Post by Maraschino »

bandit wrote:Koliko ce samo Bosanaca ovaj novi zakon zaviti u crno ... :roll:
ko ce izdurat' jos 10 godina... :-) :D

rahat patnja... :lol: :wink:
tempora
Posts: 2798
Joined: 03/07/2002 00:00

#206 Re: Zivot u Holandiji

Post by tempora »

sanjoNL wrote:pojedinac, u pravu si taman sam nas'o da su promjenili zakon
http://www.vrom.nl/pagina.html?id=45041

ja vjerujem cim su potvrdili ovo da stari zakon je vec propao i novi od sada vazi, jel tako?
Zakon nije izmjenjen i sve dok nije izmjenjen na snazi je vazeci. Ovdje se radi o prijedlogu koji jos koncem godine treba da se razmotri u parlamentu. To sto mediji pisu je nagovjestaj mogucih izmjena a ne definitivno usvajanje zakona. Ministrica Verdonk je za svoga mandata pokusavala ukinuti ovaj zakon ali se povukla, nakon sto je istrazivanjem dokazano da bi ukidanjem zakona o remigraciji imigranti bez mogucnosti zapostavljanja ( za koje ovaj zakon vazi) drzavu vise kostali ovdje nego u zemlji porijekla. Sto drzava zasigurno ne zeli, jer je pritisak imigranata koji su bez mogucnosti na socijalni sistem veci ovdje nego putem zakona o remigraciji.
Treba jos da se vidi da li ce izmjene ovog zakona ugledati svjetlo dana. Novo istrazivanje na ovu temu pokazuje da 60% onih koji su se posluzili ovim zakonom nije imao nikakve sanse na trzistu rada, a starosne su dobi izmedju 45 i 55. Sto znaci ide u prilog sadasnjem pravilu. Pored toga, nije veliki broj imigranata koji su se pozvali na ovaj zakon pa ne vidim razloga da se zakon izmijeni. Ako parlamentarci imaju i malo zdrave logike i ako se budu bavili raportima, uvidjet ce da zakon o remigraciji vise koristi no steti drzavi. Pitanje je samo, koliko ce ova populisticka mjera da dobije na glasovima, jer svaki puta kada je imigracija u fokusu - ministri pokusavaju na ovom polju da pokazu svoju spremnost o izmjenama. Sto je apsolutni apsurd. Nije ovo prvi put a zasigurno ni zadnji, da se nacinje remigracija. Ja se nadam da ce izmjene biti male - a zasigurno glasam za prosirenje imigranskih grupa koje bi se mogle posluziti ovim zakonom- sto je prijedlog sadasnjeg ministra.
Neko je pitao da li djeca remigranata imaju pravo ostati u drzavi : imaju, nevezano za ono sto njihovi roditelji odluce. Ukoliko su naravno naturalizovani i punoljetni.
DZONPI
Posts: 1115
Joined: 03/05/2009 14:19

#207 Re: Zivot u Holandiji

Post by DZONPI »

Hvala Tempora ako te nekad sretnem u vozu castim te kafom,to ti nekako najbolje objasnis.
User avatar
neprilagodjena
Posts: 2379
Joined: 02/04/2008 21:59

#208 Re: Zivot u Holandiji

Post by neprilagodjena »

Pa ako mogu da placaju ne bi trebalo biti problema.
DZONPI
Posts: 1115
Joined: 03/05/2009 14:19

#209 Re: Zivot u Holandiji

Post by DZONPI »

E ljudi fakat sta vi mislite o Holandjanima.Znam da ima svugdje ovakvih onakih ali kad pogledam njihov zivot nesto mi djeluju da bi volili vise kontakta ali nemaju povjerenja u ljude.Sve ih nesto hastra isto ko kad te neko nesto izradi pa ti kazes e nece vise.Pa ovdje u mojoj ulici niko niskim nema kontakt ,sve lafo halo sta ima i zibje u kucu.Ja par puta ko levat ove jedne zvao te na rodjendan,te na pivu ma kaki te nemaju vremena,te ovo ono,vazda neke foluske.Nije da nece meni nego niko nikom.Jebes ti njihovu slobodu u samoci.Njima odgovara ona pjesma Ja volim samog sebe itd.Neznam ali nesvidja mi se ta hladokrvnost.
User avatar
HAVANA
Posts: 32695
Joined: 19/08/2008 23:04

#210 Re: Zivot u Holandiji

Post by HAVANA »

Bjež bolan kući,dosta si bio tamo. :arrow:
Kom met mij een pintje drinken. :D
tempora
Posts: 2798
Joined: 03/07/2002 00:00

#211 Re: Zivot u Holandiji

Post by tempora »

bandit wrote:
tempora wrote: Neko je pitao da li djeca remigranata imaju pravo ostati u drzavi : imaju, nevezano za ono sto njihovi roditelji odluce. Ukoliko su naravno naturalizovani i punoljetni.

Ne u drzavi ... vec na istoj adresi ... ako se zivi u huurhuis (a naturalizovno i punoljetno je se) ... :?:
Nevezano za adresu, ukoliko su djeca punoljetna i naturalizovana sami odlucuju o tome gdje i kako ce zivjeti. Remigracija roditelja nema veze sa punoljetnom djecom. Mimo toga, ukoliko se roditelji odluce za remigraciju, imaju pravo da se predomisle i u roku od godine dana vrate nazad. Po povratku pasosa, roditelji mogu tj imaju pravo posjecivati Holandiju i ostajati do 90 dana u zemlji. Za sve informacije mogu se obratiti NMI-u, obaviti razgovore sa osobama koje pricaju njihov jezik - tj voditi informativni razgovor specificno za njihovu situaciju, gdje ce im sve biti pojasnjeno - i to bez ikakve obaveze.

Znaci ovakve i slicne informacije su pristupacne svima i ko zeli da se informise ima nacina i puta, pocev od interneta, razgovora i sl. Sociale verzekeringsbank i NMI su instancije gdje se osobe zainteresovane za remigraciju mogu obratiti. ( takodjer njihova internet stranica nudi osnovne informacije).
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#212 Re: Zivot u Holandiji

Post by Maraschino »

bandit wrote:
tempora wrote: Neko je pitao da li djeca remigranata imaju pravo ostati u drzavi : imaju, nevezano za ono sto njihovi roditelji odluce. Ukoliko su naravno naturalizovani i punoljetni.

Ne u drzavi ... vec na istoj adresi ... ako se zivi u huurhuis (a naturalizovno i punoljetno je se) ... :?:
ja kako kuzim ti pitas ''ako se roditelji vrate, mogu li djeca (punoljetna) ostati u istoj kuci (zadrzati je) '' ?

ja mislim (nisam siguran) da djeca nemaju nista sa kucom koju su dobili (potpisnici) roditelji dok su oni bili maloljetni. nakon punoljetstva djeca mogu ostati da zive sa roditeljima sve dok ne pocnu raditi a posle toga ili gubis sve dodatke (za kucu, zdravstveno osiguranje...) ili moraju naci sebi neki stan ili kucu.
ako se roditelji planiraju vratiti a djeca punoljetna, oni su vec otisli sa adrese a ako nisu, moraju jer roditelji moraju vratiti tu kucu onome ko im je izdao (i to je sustina povratka- oslobodi jednu kucu, ne ugrozavaj mladjima radno mjesto, manje izdvajanje za zivot).
sve ovo uzmi sa rezervom dok se ne raspitas i dobijes konkretne odgovore.

p.s pitaj HAVANU :D
User avatar
pustopoljina
Posts: 14049
Joined: 19/05/2008 16:33

#213 Re: Zivot u Holandiji

Post by pustopoljina »

aaa ja to sve razumijem :D
kaze-nije moguce da djeca preuzmu ugovor o iznajmljivanju stanja njihovih roditelja. djeca moraju sama iznajmiti kucu.
roditelji koji remigriraju moraju prekinuti/otkazati ugovor o iznajmljivanju, a tada i djeca moraju napustiti stan.

ovo je isto kao njemacki :D

btw.a zar se ne mogu djeca dogovoriti sa stanodavcem da preuzmu bas tu kucu? ili ima onaj fazon sa cekanjem tih nekih stanova/kuca? pa tek kad budu prvi na spisku,mogu useliti u prvu slobodnu kucu? (to je bas nekako...komplikovano).
User avatar
Marco_van_Basten
Posts: 34
Joined: 18/07/2009 23:35
Location: 's-Hertogenbosch

#214 Re: Zivot u Holandiji

Post by Marco_van_Basten »

pustopoljina meni se zna desiti da nesto citam i da uopste nisam svjestan je li njemacki ili holandski,
DZONPI i ja cijenim svoj rahatluk u nl od pretjeranog druzenja covjeka zna lako i glava zaboliti
User avatar
HAVANA
Posts: 32695
Joined: 19/08/2008 23:04

#215 Re: Zivot u Holandiji

Post by HAVANA »

Maraschino wrote:
bandit wrote:
tempora wrote: Neko je pitao da li djeca remigranata imaju pravo ostati u drzavi : imaju, nevezano za ono sto njihovi roditelji odluce. Ukoliko su naravno naturalizovani i punoljetni.

Ne u drzavi ... vec na istoj adresi ... ako se zivi u huurhuis (a naturalizovno i punoljetno je se) ... :?:
ja kako kuzim ti pitas ''ako se roditelji vrate, mogu li djeca (punoljetna) ostati u istoj kuci (zadrzati je) '' ?

ja mislim (nisam siguran) da djeca nemaju nista sa kucom koju su dobili (potpisnici) roditelji dok su oni bili maloljetni. nakon punoljetstva djeca mogu ostati da zive sa roditeljima sve dok ne pocnu raditi a posle toga ili gubis sve dodatke (za kucu, zdravstveno osiguranje...) ili moraju naci sebi neki stan ili kucu.
ako se roditelji planiraju vratiti a djeca punoljetna, oni su vec otisli sa adrese a ako nisu, moraju jer roditelji moraju vratiti tu kucu onome ko im je izdao (i to je sustina povratka- oslobodi jednu kucu, ne ugrozavaj mladjima radno mjesto, manje izdvajanje za zivot).
sve ovo uzmi sa rezervom dok se ne raspitas i dobijes konkretne odgovore.

p.s pitaj HAVANU :D



Nemam ti ja pojma,ja sam bio u susjednoj zemlji. :D
Ja sam se uredno odjavio u opštini i prijavio novo mjesto boravka u BiH,djecu poveo...
Imam par prijatelja koji su se vratili iz holandije i ako nekoga nešto interesuje mogu ih pitati.
Imam jednog koji je čini mi se dobio pare,vratio se ali ima neke papire i mogučnost da putuje...
Drugi je dobio nešto kao penziju... :?
Treći nije ništa dobio,ima državljanstvo.Djeca se rodila u sarajevu nakon povratka i dobila državljanstvo...
On ne prima ništa i radi ovde.Ima vlastitu firmu,dvojno državljanstvo...
DZONPI
Posts: 1115
Joined: 03/05/2009 14:19

#216 Re: Zivot u Holandiji

Post by DZONPI »

Dobro volim i ja rahatluk sve to stoji ali u pitanju su razlozi te samoce i privatnosti.Ima tu nesto malo dublje od same privatnosti.Pa jebem ga ja imam ja djecu volim znat sta mi se mota u komsiluku.
DZONPI
Posts: 1115
Joined: 03/05/2009 14:19

#217 Re: Zivot u Holandiji

Post by DZONPI »

Dobro volim i ja rahatluk sve to stoji ali u pitanju su razlozi te samoce i privatnosti.Ima tu nesto malo dublje od same privatnosti.Pa jebem ga ja imam ja djecu volim znat sta mi se mota u komsiluku.
sarajevsko_pivo
Posts: 3464
Joined: 27/07/2009 16:22

#218 Re: Zivot u Holandiji

Post by sarajevsko_pivo »

Privatno su zakon, ali poslovno su zajebani.

Uglavnom bolji od nasih koji samo znaju tracati!
tempora
Posts: 2798
Joined: 03/07/2002 00:00

#219 Re: Zivot u Holandiji

Post by tempora »

bandit wrote:


Dobro si skuzio a jos bolje odgovorio ... bolje od tempore 'teoreticarke' ... :P
Het is niet mogelijk dat kinderen het huurcontract van hun ouders overnemen. Kinderen moeten zelf op zoek naar een huis. Als ouders gaan remigeren dan moeten ze de huur opzeggen en dan moeten de kinderen ook de woning verlaten.

Koliko znam, u proslom postu nisi pitao konkretno da li djeca imaju pravo zadrzati stan u kojem se nalaze. Ja sam se fokusirala samo na pitanje o tome da li djeca podlijezu remigraciji ukoliko se njihovi roditelji odluce za isto.
Drugo, ovo sto si postirao dole, je donekle tacno ali ne i apsolutno. Uvijek postoji izuzetak -samo do njega treba doci. Pitanje je koliko ta djeca ( punoljetna) zive na toj adresi, pod kojim uslovima te da li se ugovor o stanu - iznajmljivaju moze prenijeti na jednog od njih ( cime i ovaj drugi moze ostati u stanu). Ovo sturo pravilo koje si ovdje iznio ne vazi uvijek i u svakom slucaju,iako znam koji ce odgovor dobiti ako se obrate stambenom ( no ne poznajem njihovu situaciju) tako da da sam na tvom mjestu - ukoliko se radi o tebi, malo bi se podrobnije pozabavila tim pitanjem.
tempora
Posts: 2798
Joined: 03/07/2002 00:00

#220 Re: Zivot u Holandiji

Post by tempora »

Odgovor koji su ti ljudi dobili je standardni odgovor - jer se polazi od toga da djeca koja zive s roditeljima ne podlijezu "dugorocnim vezama" - tj da ce u odredjenom momentu da se isele i odu svojim putem. Cak i kada dodje do smrti roditelja, dijete ima 6 mjeseci mogucnosti stanovanja. I onda kada je dijete onaj koji recimo placa stanarinu, kako bi finansijski rasteretilo svoga roditelja. Jedino u slucaju bolesti roditelja moguce je recimo postati nosioc ugovora o stanovanju, a taj proces je takodjer dug. U svakom slucaju, svako stambeno ce reci da od prenosenja ugovora na djecu nema nista. I to se govori uvijek i u startu, jer je takva politika stambenih korporacija ali to ne znaci i da je pred sudom isti slucaj.No u taj proces treba uvesti i advokata, pravno lice ( sto ne mora po automatizmu voditi do suda i procesa) te vrsiti pregovore sa stambenom korporacijom i zajedno sa njima traziti rjesenje. A rijesenje je nerijetko moguce, samo sto ljudi vrlo cesto odustaju, sto zbog vremena, zivaca itd itd.
No da ja ne bih teoretisala, a i posto ne znam u kojoj fazi su ljudi o kojima je rijec - pa da ne bih pricala generalno, najbolje je da prvo dobro prostudiraju svoju licnu sitaciju i iznesu je pravnom licu. Ili nekome ko se razumije u isto. I naravno, ne treba zaboraviti jednu bitnu stvar. Bez obzira sto u mnogim slucajevima u Holandiji vazi pravilo "nemoguce" tj "pravila su takva i takva" - praksa svakodnevno pokazuje da je izuzetak moguc i da se itekako moze doci do onoga sto se trazi.
User avatar
Kraljica_Suza
Posts: 898
Joined: 05/03/2009 16:48
Location: Graškograd

#221 Re: Zivot u Holandiji

Post by Kraljica_Suza »

Vec sam pitala na drugoj temi, al' niko nista. Mozda mi ovdje prije odgovorite: :-D

Zna li neko slijedece:
Osoba iz NL ti posalje garantno pismo, 3 zadnja ceka od plate i ugovor o radu da bi ti mogao aplicirati za turisticku vizu.
Ako toj osobi ugovor o radu istice uskoro, sta onda? Da li je to problem?
tempora
Posts: 2798
Joined: 03/07/2002 00:00

#222 Re: Zivot u Holandiji

Post by tempora »

Kraljica_Suza wrote:Vec sam pitala na drugoj temi, al' niko nista. Mozda mi ovdje prije odgovorite: :-D

Zna li neko slijedece:
Osoba iz NL ti posalje garantno pismo, 3 zadnja ceka od plate i ugovor o radu da bi ti mogao aplicirati za turisticku vizu.
Ako toj osobi ugovor o radu istice uskoro, sta onda? Da li je to problem?
Kada osobi istice ugovor, a kada se potrazuje viza? Nadam se ne u periodu u kojem se potrazuje viza. Ukoliko je par mjeseci nakon posjete osobe, mislim da problema nece biti. ( iako IND postavlja pravilo godine -radnog odnosa u slucaju potrazivanja i turisticke vize). Neka garant uz trip platne liste, ugovor o radu i garantnim, prilozi i popratno pismo u kojem naglasava da osoba koju poziva nece potrazivati azil, da ce bilo koje moguce troskove eventualne bolesti ili slicno garant snositi ( kao sto se obavezuje garantnim pismo, da ce osoba na vrijeme uci i izaci iz zemlje te da su svrhe posjete familijarne ili koje vec prirode ( ne znam). Tipa osoba x dolazi mi je to i to i dolazi iskljucivo u svrhe te i takve posjete kao npr : zelimo provesti praznike skupa i slicno.
Ukoliko ugovor uskoro istice pokusati preko poslodavca dobiti napismeno ( ukoliko je moguce) da ce ugovor biti produzen - tj da poslodavac ima te i takve nakane.
User avatar
Kraljica_Suza
Posts: 898
Joined: 05/03/2009 16:48
Location: Graškograd

#223 Re: Zivot u Holandiji

Post by Kraljica_Suza »

U pravu si tempora..ugovor o radu istice za mjesec dana i nema sanse da se ista ucini za to vrijeme, osim kako si rekla, da osoba pokusa od svog poslodavca dobiti napismeno da ce ugovor biti produzen i onda tek se ovdje moze raditi turisticka viza.
U suprotnom, nista od toga.

Mnogo ti se zahvaljujem! :kiss:
User avatar
Angelina84
Posts: 215
Joined: 13/07/2009 00:03

#224 Re: Zivot u Holandiji

Post by Angelina84 »

Kad je već otvorena tema o Holandiji, da ne otvaram drugu, ukratko zanima me kakve bi mi bile šanse za posao u Holandiji ako bih tamo zavrsila magistarski, i nadam se tokom tog studija naučila holandski (studij mi je na engleskom)? Da li gledaju strance ispod oka ko Švabe ili je šta drugačije? Ima li ko sličnih iskustava?


Hvala
SnezanaM
Posts: 317
Joined: 18/01/2009 00:23

#225 Re: Zivot u Holandiji

Post by SnezanaM »

Angelina84 wrote:Kad je već otvorena tema o Holandiji, da ne otvaram drugu, ukratko zanima me kakve bi mi bile šanse za posao u Holandiji ako bih tamo zavrsila magistarski, i nadam se tokom tog studija naučila holandski (studij mi je na engleskom)? Da li gledaju strance ispod oka ko Švabe ili je šta drugačije? Ima li ko sličnih iskustava?


Hvala
Na zapadu te vecinom gledaju kao "jedinku" :) Sto bi znacilo, kako se ti postavis prema svom poslu, svojim obavezama tako ce i tebe posmatrati tvoj sef ;-)
Post Reply