Kako legalno otici iz BiH

Vijesti sa cijele zemaljske kugle o dešavanjima u bh. dijaspori, zanimljivosti o drugim državama i slično.

Moderator: Bloo

Post Reply
User avatar
ahuseino
Posts: 2183
Joined: 19/10/2004 05:44
Location: singularity

#326 Re: Kako bracni par moze otici iz BiH u USA?

Post by ahuseino »

detroit-mercy wrote: Mozda ima veze sto je Kanadjanin, za ostalu buraniju vaze vjerovatno druga pravila :mrgreen: .
Bice to... mada je arapskog podrijetla. :D
melb26sa
Posts: 2449
Joined: 28/04/2006 10:40
Location: SAD/SA
Contact:

#327 Re: Kako bracni par moze otici iz BiH u USA?

Post by melb26sa »

ahuseino wrote:
melb26sa wrote:
ahuseino wrote: Kako to da ti ne mozes dobiti zelenu kartu preko mame? Moj kolega s posla, Kanadjanin je dobio preko mame.

Ovome yaranu je dvajes'ses' - sedam... i moglo. Tj, posli mi kao firma da mu sponzoriramo, ali kako ima tu red tape i birokracije te legalnih troskova, oteglo se nesto bilo. On ko biva ode preko matere izganjat' i dobije u roku od nekoliko mjeseci (sa radne na grinku). Znam da moze, ali ne znam da ima pitanja oko supruge. Ovaj moj je neudat. Pitacu ga danas bas.
PItaj koje godine - jer nema te sanse da ozenjen/udata sin/kci USC dobije imigracionu vizu za manje od 10 godina - prema decembarskom viza biltenu: http://travel.state.gov/visa/bulletin/b ... _5603.html

To je bilo prije dvije godine; njemu je sada 30 godina. Nije ozenjen, majka ga je sponzorirala i ona ima drzavljanstvo, a on - Kanadsko.
Ono sto mi nije jasno onda, ili sto ovo znaci, je da ako je covjek ozenjen - biva iskljucen iz eligibility-ja??
Ne, samo traje duze. Kad je neko LPR on moze poslati peticiju za supruznika, djecu ispod 21 i neozenjenu/udatu djecu 21+ . Za sve su liste cekanja, bez obzira jesu Kanadjani ili nisu. Moguce da je mama davno poslala peticiju prije nego je napunio 21, i uspio se progurati kao CSPA (Child Status Protection Act) ako je trebalo nekoliko godina da odobre peticiju.
Krajem 2010 godine sve vise ljudi se prijavljuje za vize i naravno dolazi do zagusenja i ostaju bez brojeva za imigrantske vize sto uzrokuje da se ide unazad nekoliko godina sa dostupnim vizama - zvanicni termin "visa retrogression".
melb26sa
Posts: 2449
Joined: 28/04/2006 10:40
Location: SAD/SA
Contact:

#328 Re: Kako legalno otici iz BiH

Post by melb26sa »

detroit-mercy wrote:
baby_angel wrote:Poštovanje i veliki pozdrav svima. Imam par pitanja, pa bih molila nekoga ako može da mi odgovori. Moji roditelji su preselili u USA prije nepunih deset godina. Od kako su dobili državljanstvo, bore se da dovedu mene i moju porodicu tamo. Predali su I-130 u februaru 2007. godine. Kako sam ja shvatila, da bismo na ovaj način otišli potrebno je sačekati još nekih 6 godina najmanje?
U međuvremenu, kćerka i ja imamo desetogodišnju turističku vizu, i već smo dva puta bile u posjeti. Pokušala sam i da probam H1B vizu, ali naravno nije uspjelo. Htjela sam da pokušam da upišem neki postdiplomski kod njih, koliko su mi objasnili na taj način takođe može ići cijela porodica, ali se I-130 stavlja na standby onoliko vremena koliko ostaneš na student vizi? sad me strah da to uopšte i pokušavam... Postoji li mogućnost da se ostane ako se dođe na studentsku vizu? Stvarno mi se ne čeka još 6-7 godina :(
Upisi Nurising :mrgreen: , zavrsis, posla ima preko glave i obicno se onda bolnice handre oko papira :mrgreen: . Sve ostalo je manje vise tricky, jedino da si brain pa da te neka firma maksuzile hoce :mrgreen: .
Ti naravno znas da se stalo sa izdavanjem viza za medicinske sestre jer ih ima nekoliko hiljada koji vec cekaju na iste? Ko god se nada za to, nacekace se. Naravno, lakse ide kad neko vec ima zelenu kartu, ali baby_angel je po trenutnom viza biltenu bar 6 godina od toga.
melb26sa
Posts: 2449
Joined: 28/04/2006 10:40
Location: SAD/SA
Contact:

#329 Re: Kako legalno otici iz BiH

Post by melb26sa »

dupli.
Mr.Penguin
Posts: 3239
Joined: 27/05/2011 20:46

#330 Re: Kako legalno otici iz BiH

Post by Mr.Penguin »

.
detroit-mercy
Posts: 16074
Joined: 07/04/2009 16:54
Location: povis jajca

#331 Re: Kako legalno otici iz BiH

Post by detroit-mercy »

melb26sa wrote:
detroit-mercy wrote:
baby_angel wrote:Poštovanje i veliki pozdrav svima. Imam par pitanja, pa bih molila nekoga ako može da mi odgovori. Moji roditelji su preselili u USA prije nepunih deset godina. Od kako su dobili državljanstvo, bore se da dovedu mene i moju porodicu tamo. Predali su I-130 u februaru 2007. godine. Kako sam ja shvatila, da bismo na ovaj način otišli potrebno je sačekati još nekih 6 godina najmanje?
U međuvremenu, kćerka i ja imamo desetogodišnju turističku vizu, i već smo dva puta bile u posjeti. Pokušala sam i da probam H1B vizu, ali naravno nije uspjelo. Htjela sam da pokušam da upišem neki postdiplomski kod njih, koliko su mi objasnili na taj način takođe može ići cijela porodica, ali se I-130 stavlja na standby onoliko vremena koliko ostaneš na student vizi? sad me strah da to uopšte i pokušavam... Postoji li mogućnost da se ostane ako se dođe na studentsku vizu? Stvarno mi se ne čeka još 6-7 godina :(
Upisi Nurising :mrgreen: , zavrsis, posla ima preko glave i obicno se onda bolnice handre oko papira :mrgreen: . Sve ostalo je manje vise tricky, jedino da si brain pa da te neka firma maksuzile hoce :mrgreen: .
Ti naravno znas da se stalo sa izdavanjem viza za medicinske sestre jer ih ima nekoliko hiljada koji vec cekaju na iste? Ko god se nada za to, nacekace se. Naravno, lakse ide kad neko vec ima zelenu kartu, ali baby_angel je po trenutnom viza biltenu bar 6 godina od toga.
Je li to za medicinske sestre koje su izvan USA ili koje su u USA i cekaju da im se odbobri Green Card ili radna viza?
Moj prijedlog je bio na liniji da ova gospodjica dodje u USA, upise Nursing, dok studira biti ce na studentskoj nakon zavrsetka obicno lako nadju posao i bolnice im sredjuju papire. Imam prijateljicu koja je isla ovako, dosla kod familije nije joj se islo nazad, upisala Nursing i sve ostalo je prica za sebe :mrgreen: .
melb26sa
Posts: 2449
Joined: 28/04/2006 10:40
Location: SAD/SA
Contact:

#332 Re: Kako legalno otici iz BiH

Post by melb26sa »

detroit-mercy wrote:
Je li to za medicinske sestre koje su izvan USA ili koje su u USA i cekaju da im se odbobri Green Card ili radna viza?
Moj prijedlog je bio na liniji da ova gospodjica dodje u USA, upise Nursing, dok studira biti ce na studentskoj nakon zavrsetka obicno lako nadju posao i bolnice im sredjuju papire. Imam prijateljicu koja je isla ovako, dosla kod familije nije joj se islo nazad, upisala Nursing i sve ostalo je prica za sebe :mrgreen: .

Vidi, cak i da dodje sa studentskom, moze imati samo godinu na OPT (znaci EAD) ako to ide uz program, znam da ide uz Master, ne znam za nurses. Sve nakon toga dokle god nema LPR status treba viza. Caka je da te vize vise ne izdaju jer je tolika navala bila na vize - guglaj "nurse visa retrogression".
User avatar
ahuseino
Posts: 2183
Joined: 19/10/2004 05:44
Location: singularity

#333 Re: Kako legalno otici iz BiH

Post by ahuseino »

melb26sa wrote:
detroit-mercy wrote:
Je li to za medicinske sestre koje su izvan USA ili koje su u USA i cekaju da im se odbobri Green Card ili radna viza?
Moj prijedlog je bio na liniji da ova gospodjica dodje u USA, upise Nursing, dok studira biti ce na studentskoj nakon zavrsetka obicno lako nadju posao i bolnice im sredjuju papire. Imam prijateljicu koja je isla ovako, dosla kod familije nije joj se islo nazad, upisala Nursing i sve ostalo je prica za sebe :mrgreen: .

Vidi, cak i da dodje sa studentskom, moze imati samo godinu na OPT (znaci EAD) ako to ide uz program, znam da ide uz Master, ne znam za nurses. Sve nakon toga dokle god nema LPR status treba viza. Caka je da te vize vise ne izdaju jer je tolika navala bila na vize - guglaj "nurse visa retrogression".

Ja mislim da je uz vecinu undergrad programa uvijek bila ona neka godina dana nakon diplome - boravka, kojagoddajeviza-neznamjojime :wink:
U toj godini se obicno odradi da ti posao sponzorira radnu koja vodi ka greenki. Jel tako? To je moje razumijevanje sa brojnim stranim studentima koje znam, doduse to je obicno u science ili engineering major-ima.

Vece pitanje je - kako bi ona platila za nursing college? Ako nisi rezident - nema FAFSE, a za loan takodjer mislim da je tesko kao stranac, mozda i nemoguce, osim ako imas co-signer-a (ja sam bio co-signer prijatelju koji je isao na MArch, drugacije ne bi dobio loan).

P.S. Za onog mog kanadjana - nije mu mama aplicirala prije nego je napunio 21. Bukvalno se presalto sa nase poslovne aplikacije (koja je bila u procesu), na njegovu privatnu, kroz majku, i dobio u roku od 3-4 mjeseca.
User avatar
baby_angel
Posts: 508
Joined: 01/08/2006 12:52

#334 Re: Kako legalno otici iz BiH

Post by baby_angel »

ahuseino wrote:
melb26sa wrote:
detroit-mercy wrote:
Je li to za medicinske sestre koje su izvan USA ili koje su u USA i cekaju da im se odbobri Green Card ili radna viza?
Moj prijedlog je bio na liniji da ova gospodjica dodje u USA, upise Nursing, dok studira biti ce na studentskoj nakon zavrsetka obicno lako nadju posao i bolnice im sredjuju papire. Imam prijateljicu koja je isla ovako, dosla kod familije nije joj se islo nazad, upisala Nursing i sve ostalo je prica za sebe :mrgreen: .

Vidi, cak i da dodje sa studentskom, moze imati samo godinu na OPT (znaci EAD) ako to ide uz program, znam da ide uz Master, ne znam za nurses. Sve nakon toga dokle god nema LPR status treba viza. Caka je da te vize vise ne izdaju jer je tolika navala bila na vize - guglaj "nurse visa retrogression".

Ja mislim da je uz vecinu undergrad programa uvijek bila ona neka godina dana nakon diplome - boravka, kojagoddajeviza-neznamjojime :wink:
U toj godini se obicno odradi da ti posao sponzorira radnu koja vodi ka greenki. Jel tako? To je moje razumijevanje sa brojnim stranim studentima koje znam, doduse to je obicno u science ili engineering major-ima.

Vece pitanje je - kako bi ona platila za nursing college? Ako nisi rezident - nema FAFSE, a za loan takodjer mislim da je tesko kao stranac, mozda i nemoguce, osim ako imas co-signer-a (ja sam bio co-signer prijatelju koji je isao na MArch, drugacije ne bi dobio loan).

P.S. Za onog mog kanadjana - nije mu mama aplicirala prije nego je napunio 21. Bukvalno se presalto sa nase poslovne aplikacije (koja je bila u procesu), na njegovu privatnu, kroz majku, i dobio u roku od 3-4 mjeseca.
Prvo da vam se svima zahvalim, mnogo mi znače ove informacije. Ja sam i htjela upisati Master, imam 28god, muža i dijete. Roditelji bi mi pomogli s finansijske strane što se tiče studija. Prvo mi nije jasno zasto bi ta studentska viza stavila I-130 na čekanje, a drugo mi nije jasno ako bih ja i upisala taj Master tamo hoće li sigurno moja porodica moći sa mnom? Ako hoće, smije li moj muž raditi za vrijeme tog našeg boravka? Smije li mi dijete ići u školu? Hvala vam svima još jednom. Samo da mi je nekako otići već jednom. :(
sha_ba
Posts: 55933
Joined: 17/11/2011 12:16

#335 Re: Kako legalno otici iz BiH

Post by sha_ba »

je li neko slucajno ima link za green card i do kada se jos moze prijaviti?
hvala puno :)
Caps Lock
Posts: 13
Joined: 02/10/2012 17:55
Location: Narnia

#336 Re: Kako legalno otici iz BiH

Post by Caps Lock »

sha_ba wrote:je li neko slucajno ima link za green card i do kada se jos moze prijaviti?
hvala puno :)
nadji seb tam nekoga i vjencaj se tamo..
cula sam od nekod prijatelja da je to jako jako skupo, pa ako imas neki novcic viska.. :P
sha_ba
Posts: 55933
Joined: 17/11/2011 12:16

#337 Re: Kako legalno otici iz BiH

Post by sha_ba »

Caps Lock wrote:
sha_ba wrote:je li neko slucajno ima link za green card i do kada se jos moze prijaviti?
hvala puno :)
nadji seb tam nekoga i vjencaj se tamo..
cula sam od nekod prijatelja da je to jako jako skupo, pa ako imas neki novcic viska.. :P
ma lutrija je besplatna, ne znam odakle ti to da se placa, cak je napisano na njihovom web site.... al ne mogu da nadjem link.. a nije za mene :D
juzna_strana
Posts: 498
Joined: 26/03/2012 20:41

#338 Re: Kako legalno otici iz BiH

Post by juzna_strana »

link je : dvlottery.state.gov
Mislim da je rok danas do 18h,ima jos fore :)
sha_ba
Posts: 55933
Joined: 17/11/2011 12:16

#339 Re: Kako legalno otici iz BiH

Post by sha_ba »

juzna_strana wrote:link je : dvlottery.state.gov
Mislim da je rok danas do 18h,ima jos fore :)
hvala puno :)
juzna_strana
Posts: 498
Joined: 26/03/2012 20:41

#340 Re: Kako legalno otici iz BiH

Post by juzna_strana »

sha_ba wrote:
juzna_strana wrote:link je : dvlottery.state.gov
Mislim da je rok danas do 18h,ima jos fore :)
hvala puno :)
Nema na cemu,hairli da bude :thumbup:
User avatar
Dr.Cuddy
Posts: 2532
Joined: 09/12/2006 22:48
Location: House's Office

#341 Re: Kako legalno otici iz BiH

Post by Dr.Cuddy »

Rok je do 3. novembra ne do 3. oktobra.

Sent from my HTC
sha_ba
Posts: 55933
Joined: 17/11/2011 12:16

#342 Re: Kako legalno otici iz BiH

Post by sha_ba »

Dr.Cuddy wrote:Rok je do 3. novembra ne do 3. oktobra.

Sent from my HTC
pa i ja pogledah maloprije pa vidim da je do 3. nov. .... i ne znam uopste gdje je aplikacija za popuniti :-)
juzna_strana
Posts: 498
Joined: 26/03/2012 20:41

#343 Re: Kako legalno otici iz BiH

Post by juzna_strana »

Hvala Dr.Cuddy,u pravu si. :thumbup:
Aplicirati se moze do 3 novembra.
User avatar
Anes90
Posts: 74
Joined: 26/05/2012 11:58

#344 Re: Kako legalno otici iz BiH

Post by Anes90 »

JA isto trazim sansu za odlazak iz BIH ..

Znaci ako ima kakva cura ili djevojka za papire ... cak bih bio u stanju i da ja joj PLATIM naravno ... samo da picim iz ove vukojebine
beeri
Posts: 182
Joined: 27/10/2008 17:08
Location: Sarajevo

#345 Re: Kako legalno otici iz BiH

Post by beeri »

Pozdrav.

Ovako,s obzirom da sam 6 godina bez posla(od toga 3 godine sa VSS),da sam pokusaovao naci posao na sve moguce nacine,odlucio sam da srecu potrazim negdje drugo.
Razmisljao sam da idem u Bec,pa me sad zanima kakve su sanse da se dobij radna dozvola u becu?
Mislio sam kupiti kartu u jednom smjeru,ponijeti nesto para i snalaziti kako znam i umijem.
Imam druga u becu i rekao mi je pomoci oko smjestaja,pomoci oko posla(na crno),a sad mene zqnima,dali ja mogu tamo ostati duze(legalno),ako upisem kurs Njermackog i ako imam namjeru da upisem master naredno ljeto?
dali i tad vazi onaj zakon da se moram vratiti poslije 3 mjeseca u BiH?
User avatar
illuminated
Posts: 999
Joined: 01/10/2007 19:52
Location: BI-DE

#346 Re: Kako legalno otici iz BiH

Post by illuminated »

beeri wrote:Pozdrav.

Ovako,s obzirom da sam 6 godina bez posla(od toga 3 godine sa VSS),da sam pokusaovao naci posao na sve moguce nacine,odlucio sam da srecu potrazim negdje drugo.
Razmisljao sam da idem u Bec,pa me sad zanima kakve su sanse da se dobij radna dozvola u becu?
Mislio sam kupiti kartu u jednom smjeru,ponijeti nesto para i snalaziti kako znam i umijem.
Imam druga u becu i rekao mi je pomoci oko smjestaja,pomoci oko posla(na crno),a sad mene zqnima,dali ja mogu tamo ostati duze(legalno),ako upisem kurs Njermackog i ako imam namjeru da upisem master naredno ljeto?
dali i tad vazi onaj zakon da se moram vratiti poslije 3 mjeseca u BiH?
vjerovatno ces vizu dobiti ako upises fax, i to bih ja i uradio da sam na tvom mjestu.
tebi ce da udare pecat kad udjes i da mjere da ne prekoracis 90 dana boravka u komadu ako ne upises fax.
Sa upisom na fax i tom vizom ne mozes raditi (mozda nesto minorno, par sati), dakle morao bi raditi na crno.
Ovako je u NJemackoj ali pretpostavljam da je isto i u Austriji.
User avatar
uglavnomja
Posts: 19904
Joined: 28/07/2012 15:59

#347 Re: Kako legalno otici iz BiH

Post by uglavnomja »

illuminated wrote:
beeri wrote:Pozdrav.

Ovako,s obzirom da sam 6 godina bez posla(od toga 3 godine sa VSS),da sam pokusaovao naci posao na sve moguce nacine,odlucio sam da srecu potrazim negdje drugo.
Razmisljao sam da idem u Bec,pa me sad zanima kakve su sanse da se dobij radna dozvola u becu?
Mislio sam kupiti kartu u jednom smjeru,ponijeti nesto para i snalaziti kako znam i umijem.
Imam druga u becu i rekao mi je pomoci oko smjestaja,pomoci oko posla(na crno),a sad mene zqnima,dali ja mogu tamo ostati duze(legalno),ako upisem kurs Njermackog i ako imam namjeru da upisem master naredno ljeto?
dali i tad vazi onaj zakon da se moram vratiti poslije 3 mjeseca u BiH?
vjerovatno ces vizu dobiti ako upises fax, i to bih ja i uradio da sam na tvom mjestu.
tebi ce da udare pecat kad udjes i da mjere da ne prekoracis 90 dana boravka u komadu ako ne upises fax.
Sa upisom na fax i tom vizom ne mozes raditi (mozda nesto minorno, par sati), dakle morao bi raditi na crno.
Ovako je u NJemackoj ali pretpostavljam da je isto i u Austriji.
a ako te uhvate da radis na crno, cao master, cao bec, cao eu na vise godina.
User avatar
illuminated
Posts: 999
Joined: 01/10/2007 19:52
Location: BI-DE

#348 Re: Kako legalno otici iz BiH

Post by illuminated »

.
beeri
Posts: 182
Joined: 27/10/2008 17:08
Location: Sarajevo

#349 Re: Kako legalno otici iz BiH

Post by beeri »

Pa dali postoji neka Evropska drzava gdje se moze na legalan nacin otici?Svaki dan ljudi idu iz BiH,kakve oni sheme imaju pa im to uspjeva :-)
Licno,volio bih da to bude Austrija,ali ako tu ne mogu,onda i druge drzave dolaze u obzir,samo da odem iz BiH.
User avatar
illuminated
Posts: 999
Joined: 01/10/2007 19:52
Location: BI-DE

#350 Re: Kako legalno otici iz BiH

Post by illuminated »

beeri wrote:Pa dali postoji neka Evropska drzava gdje se moze na legalan nacin otici?Svaki dan ljudi idu iz BiH,kakve oni sheme imaju pa im to uspjeva :-)
Licno,volio bih da to bude Austrija,ali ako tu ne mogu,onda i druge drzave dolaze u obzir,samo da odem iz BiH.
ljudi se snalaze. vjencavaju se, foliraju bolesti...rade na crno, upisuju fakultete.
ali vecina ih je ostala poslije rata i mnogi su prodali pricu da su iz Srebrenice...odvratno ali tako je.
Dosta njih je dobilo azil na osnovu toga. Da postoji takva drzava BIH bi ostala pusta.
Post Reply