Kako legalno otici iz BiH

Vijesti sa cijele zemaljske kugle o dešavanjima u bh. dijaspori, zanimljivosti o drugim državama i slično.

Moderator: Bloo

darprirode

#176 Re: Kako legalno otici iz BiH

Post by darprirode » 16/04/2009 13:10

Hocu da idem odavde...dosta mi je svega,nagledala sam se i naslusala gluposti,nepravde,korupcije,nepotizma, trazim zadnju slamku spasa negdje,biloo gdje..nadjoh ovu stranicu na netu,stipendiju gdje vam je placeno sve,a zauzvrat potpisujete ugovor da 3 godine radite u Africi..znali iko nesta vise o ovom programu,hvaala,pozzz

http://www.studerascholarships.org/

Hamica

#177 Re: Kako legalno otici iz BiH

Post by Hamica » 16/04/2009 14:18

darprirode wrote:Hocu da idem odavde...dosta mi je svega,nagledala sam se i naslusala gluposti,nepravde,korupcije,nepotizma, trazim zadnju slamku spasa negdje,biloo gdje..nadjoh ovu stranicu na netu,stipendiju gdje vam je placeno sve,a zauzvrat potpisujete ugovor da 3 godine radite u Africi..znali iko nesta vise o ovom programu,hvaala,pozzz

De bona, kakva Afrika

Hamica

#178 Re: Kako legalno otici iz BiH

Post by Hamica » 16/04/2009 14:28

Bond_JaneBond wrote:ZNam da je tema sazvakana bezbroj puta do sad pa jos jedanput nece skoditi..
Molim moderatore da je ne izbrisu...Naime, neki dan predjoh 30etu..Razloga za boravak/ostanak/borbu za opstanak u ovoj zemlji imam sve manje i tako vec od '91.
'91. ne odoh svojom greskom jer nisam mislila da mogu bez porodice, blize i dalje..Danas znam da mogu i da mi je moja sreca na prvom mjestu. Na kraju ako sam nesretna, umanjicu i njihovu srecu..
Ne mogu vise jednostavno..
Udati se za papire-nit' mogu, nit' hocu, nit' zelim. Iz milion nekih razloga tu pricu ne zelim ni pokusati.
Ilegalan prelazak-nisam ni za to..Koji sam baksuz, ne bih se nikada izvukla da se kojim slucajem upustim u nesto takvo.
Studij- ta mi se opcija svidja, ali nemam novac.
Rodjake zaboraviti mogu. Imam rodjaka koji bi me mozda i mogao izvuci. SItuiran, radi u drz. firmi, ali nece..Cicija..Sta cu mu ja, takva mu mater, takav i on. NIsam ga ja birala. :-?
U au-pair program ne mogu, imam previse godina..Ne pitajte sta sam cekala do sad..Ne znam ni ja..Valjda sam mislila da ima nafake za mene ovdje..SAd vidim da nema.
Dakle, kako otici u neku od sljedecih zemalja legalno a da nije bijelo roblje/udaja za papire/au-pair fazon: Amerika,Kanada,Australija,Belgija,Svedska, Norveska,Danska,Grcka?
p.s. radim, imam platu koja je i vise nego ok za nase prostore, ali se gusim..
Volim raditi..Nisam probirac kad su poslovi u pitanju..Brzo kapiram....Govorim 2 strana jezika savrseno i 1 malo, ali opcenito brzo shvatam i ucim jezike.
Sta da radim? KAko da odem?
Da se razumijemo..ne zelim otici na neko vrijeme, turisticki, vec zauvijek i nemam se namjeru vracati.

Steta. A takog delegata imam na poslu, osevabio bi se (ja bi se osevabio) da mu sta povoljno odozdo uvezem. Da ga vidis, ko med, 39 godina, nevin, 152 visok... Ma bonbona. Zaboravih reci, inzinjer u Scaniji, situiran, ima u mlatovima i rolama od ribe pet hiljada maraka. Pa ti gledaj sta ima u nekretninama. Jesi li se predomislila?

Black swan
Been thanked: 1 time

#179 Re: Kako legalno otici iz BiH

Post by Black swan » 16/04/2009 14:32

darprirode wrote:Hocu da idem odavde...dosta mi je svega,nagledala sam se i naslusala gluposti,nepravde,korupcije,nepotizma, trazim zadnju slamku spasa negdje,biloo gdje..nadjoh ovu stranicu na netu,stipendiju gdje vam je placeno sve,a zauzvrat potpisujete ugovor da 3 godine radite u Africi..znali iko nesta vise o ovom programu,hvaala,pozzz

čim sam vidio priložiti 15 eura odmah mi je sumnjivo

drugo je kad te prime pa onda plaćaš i 500 ako treba :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Hamica

#180 Re: Kako legalno otici iz BiH

Post by Hamica » 16/04/2009 14:36

babyline wrote:
Hamica wrote:
Bond_JaneBond wrote:ZNam da je tema sazvakana bezbroj puta do sad pa jos jedanput nece skoditi..
Molim moderatore da je ne izbrisu...Naime, neki dan predjoh 30etu..Razloga za boravak/ostanak/borbu za opstanak u ovoj zemlji imam sve manje i tako vec od '91.
'91. ne odoh svojom greskom jer nisam mislila da mogu bez porodice, blize i dalje..Danas znam da mogu i da mi je moja sreca na prvom mjestu. Na kraju ako sam nesretna, umanjicu i njihovu srecu..
Ne mogu vise jednostavno..
Udati se za papire-nit' mogu, nit' hocu, nit' zelim. Iz milion nekih razloga tu pricu ne zelim ni pokusati.
Ilegalan prelazak-nisam ni za to..Koji sam baksuz, ne bih se nikada izvukla da se kojim slucajem upustim u nesto takvo.
Studij- ta mi se opcija svidja, ali nemam novac.
Rodjake zaboraviti mogu. Imam rodjaka koji bi me mozda i mogao izvuci. SItuiran, radi u drz. firmi, ali nece..Cicija..Sta cu mu ja, takva mu mater, takav i on. NIsam ga ja birala. :-?
U au-pair program ne mogu, imam previse godina..Ne pitajte sta sam cekala do sad..Ne znam ni ja..Valjda sam mislila da ima nafake za mene ovdje..SAd vidim da nema.
Dakle, kako otici u neku od sljedecih zemalja legalno a da nije bijelo roblje/udaja za papire/au-pair fazon: Amerika,Kanada,Australija,Belgija,Svedska, Norveska,Danska,Grcka?
p.s. radim, imam platu koja je i vise nego ok za nase prostore, ali se gusim..
Volim raditi..Nisam probirac kad su poslovi u pitanju..Brzo kapiram....Govorim 2 strana jezika savrseno i 1 malo, ali opcenito brzo shvatam i ucim jezike.
Sta da radim? KAko da odem?
Da se razumijemo..ne zelim otici na neko vrijeme, turisticki, vec zauvijek i nemam se namjeru vracati.

Steta. A takog delegata imam na poslu, osevabio bi se (ja bi se osevabio) da mu sta povoljno odozdo uvezem. Da ga vidis, ko med, 39 godina, nevin, 152 visok... Ma bonbona. Zaboravih reci, inzinjer u Scaniji, situiran, ima u mlatovima i rolama od ribe pet hiljada maraka. Pa ti gledaj sta ima u nekretninama. Jesi li se predomislila?
wtf is this :?
U jebo vas... Ja sam Mostarac, mlat je stap za pecanje a rola je ona sprava sto se dlaka ribarska na nju mota, ne znam kako to zovete. Covjeku dosadno, u ribu ide, na to pare krha... To je bila poenta

Hamica

#181 Re: Kako legalno otici iz BiH

Post by Hamica » 16/04/2009 15:13

babyline wrote:jeli :roll: a koliko trosi na topli obrok :D
Fora?

vjesticanametli
Has thanked: 428 times
Been thanked: 608 times

#182 Re: Kako legalno otici iz BiH

Post by vjesticanametli » 16/04/2009 15:14

eeeeeeeeee hamice pa zene se ne uvoze............nisu krave :x
da taj tvoj ribomlat nije derpe :lol:

Hamica

#183 Re: Kako legalno otici iz BiH

Post by Hamica » 16/04/2009 15:17

vjesticanametli wrote:eeeeeeeeee hamice pa zene se ne uvoze............nisu krave :x
da taj tvoj ribomlat nije derpe :lol:
Najprije ce biti da je Hamica na pogresnom mjestu/forumu.

vjestica_bez_metle

#184 Re: Kako legalno otici iz BiH

Post by vjestica_bez_metle » 22/06/2009 23:40

Tri puna sata do u detalje citala sam postove od prvog do posljednjeg i puno toga mi se izmjesalo u glavi....

Samo jedno nisam nasla - kako otici u Holandiju.

Dvoje nas je volimo se, stalo nam je do ove zemlje ali nam je vise stalo do nas samih. Oboje smo apsolventi: on na zurnalistici, ja na psihologiji (doduse mene tek ceka da odslusam petu godinu, al eto). On radi ko konj, plata mizerna, ja od studija ne mogu ni dva sata dnevno izdvojiti za neki rad. Uglavnom razocarani smo ljudima, politikom ekonomijom, i sto je mozda najvaznije razlicitog smo etnickog porijekla, a vjerujem da svi znaju sa cim se sve susrecemo...

Hocemo da idemo iz ove zemlje. Dugo vec razgovaramo o tome i slazemo se da bi to trebala biti neka evropska zemlja, USA, Australia jesu obecane zemlje, ali daleko su....

Kako otici. Evo moze to biti Holandija, mozda Belgija, Ceska, Svedska i Norveska negdje na jugu, ili neka druga zemlja, samo da je u Evropi, pa ako bilo ko zna detaljnije nesto da mi kaze, bicu mu zahvalna do beskraja, mozda i vise....

Stylilicious

#185 Re: Kako legalno otici iz BiH

Post by Stylilicious » 23/06/2009 00:43

Kad si vani fali ti bih kada si u bih fali ti ono vani...

jaca.84

#186 Re: Kako legalno otici iz BiH

Post by jaca.84 » 26/07/2009 23:17

Da li neko zna, iz licnog iskustva ili da je cuo od nekoga, da li je moguce otici u Kanadu turisticki i za to vrijeme od tamo traziti stalnu boravisnu vizu preko imigracionog centra?
Imam namjeru da idem za Kanadu ali nisam jos sigurna za koju vrstu vize da apliciram. Pa eto ako neko nesto zna pliz napisite

neprilagodjena

#187 Re: Kako legalno otici iz BiH

Post by neprilagodjena » 22/08/2009 12:48

Ako mislis da ce ti tamo biti dobro onda idi.

Samo pazi da ne zavrsis negdje gdje ne bi trebalo.

hitman05

#188 Re: Kako legalno otici iz BiH

Post by hitman05 » 25/08/2009 17:37

Mene zanima kako legalno uci, na duzi period, i zivjeti u BiH :) Je li neko upoznat sa slicnim slucajem, sve informacije su dobro dosle.
Znam ima sve o ovome na stranici ministarstva, al znate kako je, info iz prve ruke je pono pouzdaniji.

Sunrise00

#189 Re: Kako legalno otici iz BiH

Post by Sunrise00 » 25/08/2009 17:58

hitman05 wrote:Mene zanima kako legalno uci, na duzi period, i zivjeti u BiH :) Je li neko upoznat sa slicnim slucajem, sve informacije su dobro dosle.
Znam ima sve o ovome na stranici ministarstva, al znate kako je, info iz prve ruke je pono pouzdaniji.
sta ces ovdje :shock: :run:

prvo dodji na 2-3 mjeseca. Vjeruj mi, neces se htjeti doseliti poslije toga :D :D

ladyblue18
Location: You don't have to like me, I'm not a facebook status

#190 Re: Kako legalno otici iz BiH

Post by ladyblue18 » 25/08/2009 19:13

Sunrise00 wrote:
hitman05 wrote:Mene zanima kako legalno uci, na duzi period, i zivjeti u BiH :) Je li neko upoznat sa slicnim slucajem, sve informacije su dobro dosle.
sta ces ovdje :shock: :run:

prvo dodji na 2-3 mjeseca. Vjeruj mi, neces se htjeti doseliti poslije toga :D :D
Upravo. ;-)

Al hajd nek sam jednom procitala da neko zeli doci ovdje. :-D

Kraljica_Suza

#191 Re: Kako legalno otici iz BiH

Post by Kraljica_Suza » 25/08/2009 21:22

Sto ovaj hitman voli da loži raju :mrgreen:

Angelina84

#192 Re: Kako legalno otici iz BiH

Post by Angelina84 » 25/08/2009 21:51

Tip se vrlo vjerovatno zeza :D

hitman05

#193 Re: Kako legalno otici iz BiH

Post by hitman05 » 26/08/2009 00:26

Fakat, ne zezam se, treba mi neko ko zna kako bi to zakonski islo, kad bi neki stranac htio ostati duze u BiH. Mozda da i ostane zivjeti :) Zakoni su uglavnom jasni, al eto htio sam saznati nesto vise o tome od nekoga ko je imao iskustva sa tim. Da, kinezi su za to majstori, moracu pitati :)

ladyblue18
Location: You don't have to like me, I'm not a facebook status

#194 Re: Kako legalno otici iz BiH

Post by ladyblue18 » 26/08/2009 00:49

Aaaa pa to ti za druge pitas. :mrgreen: Ha nista, pravac China Town. :mrgreen:

Fadila
Location: Hvala SA-X na gostoprimstvu, koment #72 je moj zadnji koment.

#195 Re: Kako legalno otici iz BiH

Post by Fadila » 26/08/2009 00:52

Koliko mogu procitati u prijasnjim komentarima dobro su te usmjerili, ja samo da dodam da je sadasnja ekonomska kriza dovela do toga da druge zemlje i nisu bas nesto sto ti zaustavi dah i ozivi zelju za boljim zivotom.

kuma

#196 Re: Kako legalno otici iz BiH

Post by kuma » 26/08/2009 09:11

Zavisi odakle. Licno znam prijmer iz Srbije i mogu ti reci tesko. Da bi imao prebivaliste u Bosni mora neko garantovati za tebe stan i placa dovoljno velika da te izdrzava. Radnu dozvolu moras dobiti i to ide tesko, jedino ako imas nekoga pa da bas tebe trazi da radis za njega...

Iz Zakona o državljastvu BiH (http://mupks.ba/?jezik=bos&x=2&y=60) :

Član 9.

Stranac koji je podnio zahtjev za sticanje državljanstva BiH može steci državljanstvo naturalizacijom ako ispunjavaslijedece uslove:
1. da je napunio 18 godina starosti;
2. da ima prijavljeno stalno mjesto boravka na teritoriji BiH najmanje 8 godina prije podnošenja zahtjeva;
3. da poznaje jedan od jezika ustavotvornih naroda BiH;
4. da mu nije izrecena mjera bezbjednosti protjerivanja stranaca iz zemlje ili zaštitna mjera udaljivanja stranaca sa teritorije BiH od strane organa ciji je legalitet uspostavljen Ustavom i da je ova odluka još uvijek na snazi;
5. da nije osudivan na izdržavanje kazne za krivicna djela sa predomišljajem, na duže od tri godine, u periodu od 8 godina od podnošenja zahtjeva;
6. da se odrekne ili na neki drugi nacin izgubi svoje ranije državljanstvo nakon sticanja BiH državljanstva, osim ako bilateralni sporazum iz clana 14. ne predvida drugacije. Odricanje ili gubitak ranijeg državljanstva se nece zahtijevati ako ovo nije dozvoljeno ili se ne može razumno
zahtijevati.

Član 10.

Sticanje državljanstva olakšanom naturalizacijomBracni drug državljanina BiH - stranac, može steci državljanstvo BiH pod slijedecim uslovima;
1. da je brak trajao najmanje pet godina prije podnošenja zahtjeva i da još uvijek traje u momentu podnošenja zahtjeva;
2. da se odrekne ili na neki drugi nacin izgubi svoje ranije državljanstvo nakon sticanja BiH državljanstva, osim ako to nije drugacije riješeno bilateralnim sporazumom iz clana 14. Odustajanje ili prestanak ranijeg državljanstva se ne
zahtijeva ako to nije dopušteno ili se ne može razumno zahtijevati;
3. da ima stalno mjesto boravka u najmanje posljednje tri godine na teritoriji BiH.

ahuseino

#197 Re: Kako legalno otici iz BiH

Post by ahuseino » 27/08/2009 19:36

Fadila wrote:Koliko mogu procitati u prijasnjim komentarima dobro su te usmjerili, ja samo da dodam da je sadasnja ekonomska kriza dovela do toga da druge zemlje i nisu bas nesto sto ti zaustavi dah i ozivi zelju za boljim zivotom.

I pored, za neuko oko, upecatljivog videa, stvari su ipak isprovocirane na osnovu NEUKOSTI populacije sadasnjih sator-gradova.
Pohlepa...
Everleveraged in credits for flipping houses (and making out like bandints during the buble).
Ljudi mjenjali karijere i preko noci postajali kontraktori i/ili 'flipperi'.
'Ulagali' kredite, a zivili od ceka do ceka.

... naravno, nasao se bankar da iskoristi tu uchenost populacije sa dna kace.

Kad smo o populaciji, nigdje jos nisam chuo da moji zemljaci zive pod satorima.
Ljudi vrijedni, rade i gledaju svoj pos'o. Zive u granicama i ne spekulisu kojekakvim glupostima... naravno ima izuzetaka; al' eto.

Fadila

#198 Re: Kako legalno otici iz BiH

Post by Fadila » 27/08/2009 20:41

ahuseino wrote:
Fadila wrote:Koliko mogu procitati u prijasnjim komentarima dobro su te usmjerili, ja samo da dodam da je sadasnja ekonomska kriza dovela do toga da druge zemlje i nisu bas nesto sto ti zaustavi dah i ozivi zelju za boljim zivotom.

I pored, za neuko oko, upecatljivog videa, stvari su ipak isprovocirane na osnovu NEUKOSTI populacije sadasnjih sator-gradova.
Pohlepa...
Everleveraged in credits for flipping houses (and making out like bandints during the buble).

Ljudi vrijedni, rade i gledaju svoj pos'o. Zive u granicama i ne spekulisu kojekakvim glupostima... naravno ima izuzetaka; al' eto.
Daj boze da svi imaju ne samo u USA nego u cjelom svijetu, samo ukazujem svoje misljenje koje je nastalo iz iskustva i suoceci se sa istinom. Normalno i ja sam optimista i bila sam i one 92 kad je Alija izjavljivao "palite svjece i nista nebrinite nece biti rata"... Za razliku od tebe znam mnoge Bosance koji su izgubili posao, neki su uspjeli prodati kuce naselili se u stanove i tako smanjili troskove dok drugi nisu uspjeli ni prodati kuce vec ih je drzava oduzela, ja ti nebudem pisala ko i sta ipak u USA zivi oko 300.000 Bosanaca nemozes ti znati sviju ko su i kako zive, kao ni ja. Ja bi voljela da mi je neko objasnio sta da ocekujem od USA i kakav je ovdje sistem kapitalizma, da sam znala sto sad znam vjeruj mi da nikad nebi ni nogom u nju krocila, ovako sad je vec gotovo ostarilo se za seljakanja, cekam neko razvijanje situacije u BiH na bolje u vezi nas koji smo izbjegli iz RS pa da se vratim nazad na svoje. Gorak je hljeb u svjetu, oni koji nisu dozivjeli ne znaju a ne znaju ni djeca ciji roditeli se satrase radeci da bi se oni mogli folirati i dokazivati kad navrate u BiH preko ljeta, dok po povratku razbijaju glavu kako poplacati kreditne kartice koje su maximalno napunili prilikom posjete u BiH pa onda rade i po dva posla 16-20 sati na dan...

ahuseino

#199 Re: Kako legalno otici iz BiH

Post by ahuseino » 28/08/2009 02:56

Fadila wrote:
ahuseino wrote:

Pohlepa...

Daj boze da svi imaju ne samo u USA nego u cjelom svijetu, samo ukazujem svoje misljenje koje je nastalo iz iskustva i suoceci se sa istinom. Normalno i ja sam optimista i bila sam i one 92 kad je Alija izjavljivao "palite svjece i nista nebrinite nece biti rata"... Za razliku od tebe znam mnoge Bosance koji su izgubili posao, neki su uspjeli prodati kuce naselili se u stanove i tako smanjili troskove dok drugi nisu uspjeli ni prodati kuce vec ih je drzava oduzela, ja ti nebudem pisala ko i sta ipak u USA zivi oko 300.000 Bosanaca nemozes ti znati sviju ko su i kako zive, kao ni ja. Ja bi voljela da mi je neko objasnio sta da ocekujem od USA i kakav je ovdje sistem kapitalizma, da sam znala sto sad znam vjeruj mi da nikad nebi ni nogom u nju krocila, ovako sad je vec gotovo ostarilo se za seljakanja, cekam neko razvijanje situacije u BiH na bolje u vezi nas koji smo izbjegli iz RS pa da se vratim nazad na svoje. Gorak je hljeb u svjetu, oni koji nisu dozivjeli ne znaju a ne znaju ni djeca ciji roditeli se satrase radeci da bi se oni mogli folirati i dokazivati kad navrate u BiH preko ljeta, dok po povratku razbijaju glavu kako poplacati kreditne kartice koje su maximalno napunili prilikom posjete u BiH pa onda rade i po dva posla 16-20 sati na dan...
Da vrlo razlicita iskstva...
Slazem se, ne znam trista hiljada dusa sve ukupno, a kamo li Bosanaca; ali to nisam ni rekao nego mi izvrces rijeci. Znas Bosanaca da su bankrotirali, kao sto znam i ja... i Amera... ali koliko ih ti, sa tolikim sirokim iskustvom sto razbacujes, znas da zive u sator-gradovima?

U zabludi si o tome kakav je i gdje kapitalisticki sistem. Tamo je danas toliko truhli da nemas ni ono osnovno. Trebao ti je neko objasniti da samo treba raditi i sve bi bilo u redu. Meni je ovaj hljeb pravo, ali ono PRAAAVVOOO - sladak. Ni najmanje nemam komplex sto sam stranac, a ako mi primjete akcenat, to pametnu covjeku samo znaci da pricam najmanje dva jezika. Na poslu se egal svadjam i raspravljam, moja edukacija i moja postignuca govore o meni i otvaraju mi vrata. Izgovori kao: stranac - ne stranac, jezik, godine... ne piju vode, meni barem. Znam u manjini sam, ali ja sam iskoristio i koristim mogucnositi ovog toliko trulog sistema. Mogucnosti su tu, a izgovori su samo izgovori.

Sto se tice BIH i cekanja... nacekaces se debelo.

Fadila

#200 Re: Kako legalno otici iz BiH

Post by Fadila » 28/08/2009 04:56

ahuseino wrote: Da vrlo razlicita iskstva...
Slazem se, ne znam trista hiljada dusa sve ukupno, a kamo li Bosanaca; ali to nisam ni rekao nego mi izvrces rijeci. Znas Bosanaca da su bankrotirali, kao sto znam i ja... i Amera... ali koliko ih ti, sa tolikim sirokim iskustvom sto razbacujes, znas da zive u sator-gradovima?

U zabludi si o tome kakav je i gdje kapitalisticki sistem. Tamo je danas toliko truhli da nemas ni ono osnovno. Trebao ti je neko objasniti da samo treba raditi i sve bi bilo u redu. Meni je ovaj hljeb pravo, ali ono PRAAAVVOOO - sladak. Ni najmanje nemam komplex sto sam stranac, a ako mi primjete akcenat, to pametnu covjeku samo znaci da pricam najmanje dva jezika. Na poslu se egal svadjam i raspravljam, moja edukacija i moja postignuca govore o meni i otvaraju mi vrata. Izgovori kao: stranac - ne stranac, jezik, godine... ne piju vode, meni barem. Znam u manjini sam, ali ja sam iskoristio i koristim mogucnositi ovog toliko trulog sistema. Mogucnosti su tu, a izgovori su samo izgovori.

Sto se tice BIH i cekanja... nacekaces se debelo.

Vidis razlika mene i tebe, ja sam iznijela svoje misljenje a ti mi ga zelis promjeniti, imas i ti pravo da napises svoje misljenje a mozda si ga vec i napisao negdje, ja nemam vremena da citam okola i gledam koje sta napisao, napisem ono sto mislim da je u mom domenu znanja a povezano je za naslov teme, ono sto ne znam i nepetljam se nego trazim neku ravnotezu u vezi toga koja ce ako me bude zanimala i ako probudi u meni radoznalost dovesti do toga da mozda dodzem do nekog misljenja o njoj. Isto tako svaki komentar ja ne mogu da napisem u detalje jer iziskuje mnogo mog dragocjenog vremena ali za ovaj cu odvojiti. Kao prvo slazem se sa tobom da ne znam nikog ko je u satorskim naseljima niti sam igdje spomenula da je neko od Bosanaca u satorskim naseljima. Kao drugo video koji sam izabrala je bio prvi pri ruci koji je povezen sa ekonomskom krizom u USA znaci nisam ga ja bas izabrala zbog neke vazne vaznosti jer kao sto rece nemam vremena da pisem detaljno, postoji mnogo boljih video zapisasa koga interisuje moze ih naci na internetu a sad kad vec nace tu temu prepurucujem video emisiju od Oprah Winfrey od prije jednu desetak mjeseci u kojoj cjelu emisiju posvecuje siromasnim ljudima u USA, i to njih 38 miliona bez vode i struje i zdravstvenog osiguranja i drugih osnova za normalan zivot, kad se kaze brojka 38 milona moze se povezati sa cjelokupnim stanovnistvom Kanade. Spominjes da sam ja u zabludi (znaci nastavljas da mi mjenjas misljenje) zbog opisivanja kapitilastickog sistema a vise od pola Amerike nema zdravstvenog osiguranja niti preduzeca placaja bolovanja i odstetu, i sama sam bolesna i sebi ne mogu da priustim lijecenje jer ne zaradzujem dovoljno da mogu da ga placama a drzava neda svoje usiguranje jer za njihove standarde za primanje pomoci zaradzujem previse. Ja se rada nebojim, radila sam i u BiH 8 godina i radim i u USA vec 16 godina, ja nekukak da nemam nego kukam koliko bi se trebalo imati odnosno da je zivot skup a da su plate minimalne, sve poskupljuje plate ostaju iste, to je poenta moga javljanja nista drugo. Ja se tebi izvinjavam ako sam te uvrjedila sa necim, samo sam osoba koja voli realnost, ja kao prvo nemogu da lazem i da kazem da mi cvjeta cvjece jer bi sa tim lagala samu sebe, a tebi hvala na tvom pesamistickom dodaku na kraju teksta. Ja sam kao sto sam napisala prije zivi optimista, mozda mi je to greska, ako i jeste nisi ti taj koji ce mi promjeniti misljenje, a nisi ni jedini koji ga zeli promjeniti, zato prijatelju zavrsimo ovo prijateljski nisi mi na meti nit sam ti zamjerila, ali moras da znas da je istina jedna i da nismo svi isti, niti isto zivimo niti imamo isti cilj u zivotu...

Post Reply