Filipović: Ostavimo se velikih riječi i praznog rodoljublja

Vijesti sa cijele zemaljske kugle o dešavanjima u bh. dijaspori, zanimljivosti o drugim državama i slično.

Moderator: Bloo

Post Reply
Krugman
Posts: 324
Joined: 16/07/2005 19:38

#226

Post by Krugman »

haris ubleha wrote:
Sogan wrote:Vidis ja iz ove price mogu zakljuciti samo jedno:

1. Simplificirana hipoteticka anekdota sa pretenzijom na reprezentativnost :roll: i ogavnim prismakom licemjerno instrumentalizovanog sentimenta :roll: predstavlja izuzetno banalan a sadrzajno i stilisticki uglavnom i patetican potez u svojstvu argumenta ali i retoricke metodologije uopsteno.

Odnosno moze se i vise zakljucaka izvesti ali ispadaju iz okvira teme i sasvim sigurno bi mi rezervisali kartu do Banata... :-)
Ja nisam ni ocekivao da ce emigracija protumaciti pricu na "pravi" nacin, odnosno kao domicilni, bez obzira sto je, igrom slucaja, morala biti postavljena na meni stranom podforumu "emigracija". Komentirajuci pricu o konkretnim problemima sa kojima se susrece jedna kategorija drzavljana BiH, emigracija koristi izraze "ogavno", "banalno", "licemjerno", "pateticno"... :-) Ipak, autoru priznaju duhovitost (Simplificirana hipoteticka anekdota) svrstavajuci pricu u anegdote, mada mi nije jasno zasto. Ili je vrli polemicar iz Kraljevine Svedske kojeg je "pogodila" prica imao u mislima Matosa koji je rekao "Anegdota je kao kljucaonica kroz koju se vise vidi nego kroz sirom razjapljena vrata". 8)
Ubleho, hajde ba ne se*i majke ti. Od tebe koji lafo zastupas neku progresivniju politicku opciju na terenu u BiH sam ocekivao ipak malo vise zrelosti i pameti po ovom pitanju. Reci samo da te zulja to sto silajdzic monopolizira paznju dijaspore pa da znamo na cemu smo, i imalo bi logike, a ne ovaku bezveze pljuvati ljude ni krive ni duzne, nema nidje veze.
Krugman
Posts: 324
Joined: 16/07/2005 19:38

#227

Post by Krugman »

Dasi wrote: jeste svi mi u bih smo nehljebari koji jedva cekamo tvojih pisljivih 100 eura koje saljes svojoj majci dok dosta drugih majki nije imalo tu srecu da im sinovi daju petama vjetra za vrijeme rata nego su ostavili svoju krv i zivote za bih. doduse za bih ciji sistem je neodrziv, bih koja nije sigurna za vasa ulaganja, bih koja nije zasluzila nista vise od vasih 100 eura mjesecno, deset dana provedenih u rodnom gradu i 15/20 dana u hrvatskoj kojoj vjerovatno vise ostavite para u tih 15/20 dana nego u bih za citavu godinu mjesecno po sotitnjak eura.
znaci vise finansirate hrvatsku nego bih zato nemojte kenjati zivi bili. ja nemam nista protiv dijaspore i vjerovatno bi se prvi ispalio da mogu al ne bi kenjo kako mi je tamo teze i kako samo ja imam majku koja zasluzuje 100 eura dok su ostali svi nehljebari i kako nema niko pravo da dira u moj patriotizam zato jer sam se rodio u bosni i jer joj saljem preko majke 100 eura. slobodno dodjite u svoju drzavu al kad dodjete nemojte kenjati i rasipati se i sepuriti jer dosta ljudi jedva sastavlja kraj s krajem ili vas dosta nije od onih kojima majka nije davala sendvic da jedete vani zbog druge siromasnije djece pa nemate nikakvog osjecaja i postovanja prema drugima, bar prema onoj djeci ciji su ocevi dali zivote da bi vi mogli doci u skupim autima i s debelim novcanicima u bih i koji su dali zivote da bi vi imali majku kojoj mozete slati mjesecno sto eura.
zapitajte se sta ste to vi uradili za bih koju toliko volite osim sto posaljete sto eura mjesecno i sto glasate za harise, tihice, lagumdzije? ja vjerujem da mozete uraditi puno vise od toga. malo se borite da bih postane bolje mjesto i organizujte skupove u to ime a ne kad vam se drma stolica za drzavljanstvo, budite malo manje sebicni i prestanite nabijati tih par eura mjesecno na nos jer ima nas koji citavu platu, a ima ih i vecih od 100 eura, ostavljamo u bih!
Hajde ba ne laprdaj isfrustrirani kretenu - nijedna ti nije na mjestu. Veliki broj ljudi koji su vani, a koje ja znam, su cijeli rat krvarili za BiH, i na kraju su morali pobjeci jer su ili prodani ili nisu imali nikakve perspektive u poslijeratnom SDA fildzanu. Prema tome, ta suplja o ljudima koji su "dali petama vjetra" stoji u veoma malo slucajeva. To sto su otisli niko ih, a pogotovo ne ti koji ovdje otvoreno priznajes da bi sam otisao da si imao mogucnost, nema pravo kriviti.

Sto se tice glasanja i toga da dijaspora vama bira propale politicke opcije - to je potpuna izmisljotina kao i vecina otrovnih generalizacija koje ti i takvi smradovi kao ti ovdje prosipate. Otidji na web stranicu izborne komisije koju ti je ovdje neko postavio pa ces vidjeti da na zalost veoma mali broj ljudi koji su vani (manje od 30,000) je glasao na izborima. Prema tome to sto te dole seljaci handre vec 15 godina toplo zahvali svojim sugradjanima i nikome vise.

Da se razumijemo, ja ne opravdavam neko "kurcenje" sa parama ljudi iz dijaspore nad bosanskom sirotinjom, ali toga i nema u nekoj rasprostranjenoj mjeri. Vecina dodje posjetiti familiju, obici krajeve i to je to. To je ocigledno i iz kontradikcija u tvome postu. U jednom dijelu kazes da vecinu para trose u hrvatskoj pomazuci njihovu ekonomiju a u drugom dijelu kazes da se po bosni sa parama rasipaju. Ja sam cuo takve dvolicne price od ljudi po Sarajevu milion puta - kad neko dodje iz inostranstva pa ga izvede, kaze "dosao supak ovdje da se kur*i". Kad u drugoj situaciji plati samo za sebe, kazu "gledaj pi*ke sto se stisn'o nebi ni pica platio." Isto je sa tom pricom o "kukanju". Kad im neko kaze da mu je dobro, onda se fali. A kad im iz skromnosti, da mozda nebi pomislili da se fali, kaze da mu je onako, onda fol kuka. Pa hajde vise, odluci se ili se ili pocni uzimati lijekove za sizofreniju.

Na kraju krajeva, ocigledno je da se u tvom slucaju i slucaju ljudi kao ti radi o cistom balkanskom malogradjanstvu, ljubomori, i zavisti spram ljudi vrlo slicnih tebi koji imaju nesto sto bi ti i ti volio imati. Vjerovatno ta slicnost po sposobnostima i sasvim slucajan splet okolnosti koji je doveo do toga da ti ostanes u BiH a neko drugi ode vani je ono sto izaziva veliku frustraciju. Jel' nebi jedan zdrav i razuman covjek takve generalizacije i izmisljotine plasirao da se javlja sa nekog rezonovanog stajalista.

Zbog vaseg vlastitog dusevnog zdravlja, prijateljski preporucujem tebi i takvima kao ti da te svoje frustracije usmjerite na vlast i pozitivne promjene u BH drustvu jer oni i samo oni su izriciti krivci sto vam potrosnja 100 eura ili dobro auto toliko bodu oci i izazivaju takvu dusevnu bol. Treba takvu angazovanost zahtjevati i od dijaspore (zato kazem da ih na zalost samo 30,000 glasa) ali to je primarna odgovornost ljudi koji danas zive u BH.
murti439
Posts: 193
Joined: 09/09/2005 21:13

#228

Post by murti439 »

saki wrote:
i reci mi jel posteno da vi zivite u drugim drzavama a glasate u ovoj i tako nama svjesno ili ne krojite sudbinu birajuci iste lopove od izbora do izbora koji nas jebu naredne cetiri godine? mada ima i ovde debila koji glasaju za iste lopove ali cinjenica je da je dijaspora izabrala debilnog lopova harisa silajdzica na zadnjim izborima i cinjenica je da vecina dijaspore glasa za nacionalne stranke.
http://www.izbori.ba :oops:
Pa, fakat, ljudi... Je l' to stvarno još uvijek ima neko ko priča priču o tome da dijaspora utiče na rezultate izbora? Može li ta priča biti išta drugo osim čistog S & M-a?

Hvala ti što si mu (joj) ostavio link...

By the way: GADITE MI SE!!! Da mi je samo dan provesti bez dežurnih Bošnjaka, Bosanaca, patriota, branilaca lika i djela od zla oca Zlarisa i od gore matere Hatka, ratnika i pobjegulja, nezasite familije u domovini i napaćenih pregalaca u tuđini, gladnih domorodaca i kurčevite dijaspore...

Da mi je jednom doći u kontakt sa sunarodnjakom i otvoriti temu koja neće završiti olimpijskim patriotskim igrama...

Uvijek nekakva (dokona) inkvizicija...

Na kraju krajeva, šta nekoga boli kurac da li ja u BiH dolazim kao, k'o što neko "mudro" reče", "Bosanac i Hercegovac" ili turista... To bi, o, kurče dragi, treb'o biti isključivo moj, slovima: MOJ, fucking problem...

Za vas u domovini: ja svoje pare trošim gdje, kad, kako i koliko hoću ili mislim da treba - bez ikakve potrebe da to nekom pokazujem... U dijaspori se, vjerovali ili ne, može živjeti i skromno i normalno - bez kula i gradova, ali i bez ribanja hala da bi se preživjelo...

Vama u grdoj tuđini će biti dovoljno da se đahkad sjetite JFK-a... Pri tom imajte na umu da dižući ruke u zrak i urlajući na Cecinom, Mecinom i Sekinom koncertu, ipak, NISTE NIŠTA UČINILI ZA SVOJU ZEMLJU...

Hoću li moći imati dvojno državljanstvo? Boli me kita - volio bih da mi ne treba ni jedno...

Hoće li mi Haris Ubleha uvesti vizu za ulazak u BiH? Boli me kita - nek' uvede ako misli da treba... Ili ću dolaziti s vizom ili neću nikako...

Čovječe, dokle je to došlo: slušam, gledam i svojim očima i ušima ne vjerujem kako Ferid Avdić (Oooo, Bože...) putem malog ekrana saopštava svoje viđenje problema bh. dijaspore i rješenja istog...

Sad se fino jebite i jedni i drugi...

Jedno vrijeme sam bio malo "down" zbog toga što ove godine neću putovati u domovinu... Hvala što ste me podsjetili zašto bi mi zapravo trebalo biti drago zbog toga...
Last edited by murti439 on 29/07/2007 04:17, edited 3 times in total.
Krugman
Posts: 324
Joined: 16/07/2005 19:38

#229

Post by Krugman »

nexo wrote:Evo, dopustam sebi nakon sto sam procitao svih 10 stranica da se i sam ocitujem po ovom pitanju.

Kao prvo, nimalo nisam iznenadjem rijecima Tunje Filipovica jer taj covjek od 92. nije nista pametno izgovorio. Nisam iznenadjen ni reakcijom Harisa Ublehe, Dasija i slicnih sa foruma jer sam radi slicnih, a nakon sto sam prezivio rat u Sarajevu, boreci se, zatim imao dobar posao i lagodan zivot, ipak odlucio potraziti svoje mjesto u svijetu za koji sam smatrao da pripadam. I, evo me, radim, zivim i uzivam, nesaljem ni marku u BiH jer svi moji su se pobrinuli za sebe i netrebaju moju pomoc. Za 3 dana cu biti u Sarajevu, bez auta, i bez bilo kakvog znaka koji me moze otrkiti kao expatriotu. Nedolazim jer volim BiH, dolazim jer volim svoje roditelje, bracu, snahe, njihovu dijecu i par prijetelja koje sam zadrzao tamo.

Dakle, vi Bosanci, dodjite sebi, pocnite raditi i rijesavati svoje probleme, finasiska sigurnost je siguran lijek protiv frustacija, ali to znaci da treba poceti raditi sa svojih 5 godina starosti, kako su mene moji odgojili.

Konacno, svima koji su odlucni da grade svoju buducnost u BiH zelim puno srece i uspjeha. Zaista, divim vam se!
Bravo ljubavi na postu! Znas sta, vecina ljudi je otisla vani poslije rata nakon sto su godinama krvarli za bolje sutra i nakon sto su bukvalno otjerani od raznih nesposobnjakovica, papaka, fundamentalista, i kriminalaca koji su kao korov zaposjeli BH drustvo. Ja sam vise puta na ovom furumu rekao da su Alija Izetbegovic i Haris Silajdzic i ostali puleni SDA otjerali vise ljudi iz BiH nego cetnici i ustase skupa. Vise ljudi je pobjeglo poslije '94 i '95 kad su vidjeli sta lopovi i balije rade, nego kad je okupiralo i zapucalo '92. Zato je ironicno sto danas Haris Silajdzic se podmece kao politicka opcija tim istim ljudima koje je svojom katastrofalnom politikom tokom rata otjerao iz vlastite domovine. Njemu tu nije mjesto i to je najveca poenta cijele ove price.

Ali jedna je stvar vrlo interesantna: a to je da je Tunjo Filipovic plasirao ovu pricu ocigledno da zavadi dijasporu sa BiH upravo u vrijeme kada se velike politicke promjene spremaju za BiH - odnosno dalje reforme kojima se prebacuju ingerencije sa entiteta na drzavu - tokom kojih bi preko 1 milion Bosanaca u Americi i sirom Europe, veliki broj njih sa teritorije RS-a, mogli igrati ulogu svojom angazovanoscu. To je teznja da se marginalizira uticaj dijaspore na taj proces, i jedini koji od toga imaju korist su Dodik i RS. Plemic" Tunjo, odnosno stara politicke "kurva" koja je prosla sve moguce preobrtaje od okorjelog komuniste preko nacionaliste do gradjanske opcije, taj njegov "trik" se odvija kratko nakok sto je poceo simpatizirati Dodika, SNDS, i pisati za nezavisne novine.
Vozdra_123
Posts: 2213
Joined: 31/12/2003 00:00
Location: SAD/Kanada

#230

Post by Vozdra_123 »

Krugman wrote:
Dasi wrote: jeste svi mi u bih smo nehljebari koji jedva cekamo tvojih pisljivih 100 eura koje saljes svojoj majci dok dosta drugih majki nije imalo tu srecu da im sinovi daju petama vjetra za vrijeme rata nego su ostavili svoju krv i zivote za bih. doduse za bih ciji sistem je neodrziv, bih koja nije sigurna za vasa ulaganja, bih koja nije zasluzila nista vise od vasih 100 eura mjesecno, deset dana provedenih u rodnom gradu i 15/20 dana u hrvatskoj kojoj vjerovatno vise ostavite para u tih 15/20 dana nego u bih za citavu godinu mjesecno po sotitnjak eura.
znaci vise finansirate hrvatsku nego bih zato nemojte kenjati zivi bili. ja nemam nista protiv dijaspore i vjerovatno bi se prvi ispalio da mogu al ne bi kenjo kako mi je tamo teze i kako samo ja imam majku koja zasluzuje 100 eura dok su ostali svi nehljebari i kako nema niko pravo da dira u moj patriotizam zato jer sam se rodio u bosni i jer joj saljem preko majke 100 eura. slobodno dodjite u svoju drzavu al kad dodjete nemojte kenjati i rasipati se i sepuriti jer dosta ljudi jedva sastavlja kraj s krajem ili vas dosta nije od onih kojima majka nije davala sendvic da jedete vani zbog druge siromasnije djece pa nemate nikakvog osjecaja i postovanja prema drugima, bar prema onoj djeci ciji su ocevi dali zivote da bi vi mogli doci u skupim autima i s debelim novcanicima u bih i koji su dali zivote da bi vi imali majku kojoj mozete slati mjesecno sto eura.
zapitajte se sta ste to vi uradili za bih koju toliko volite osim sto posaljete sto eura mjesecno i sto glasate za harise, tihice, lagumdzije? ja vjerujem da mozete uraditi puno vise od toga. malo se borite da bih postane bolje mjesto i organizujte skupove u to ime a ne kad vam se drma stolica za drzavljanstvo, budite malo manje sebicni i prestanite nabijati tih par eura mjesecno na nos jer ima nas koji citavu platu, a ima ih i vecih od 100 eura, ostavljamo u bih!
Hajde ba ne laprdaj isfrustrirani kretenu - nijedna ti nije na mjestu. Veliki broj ljudi koji su vani, a koje ja znam, su cijeli rat krvarili za BiH, i na kraju su morali pobjeci jer su ili prodani ili nisu imali nikakve perspektive u poslijeratnom SDA fildzanu. Prema tome, ta suplja o ljudima koji su "dali petama vjetra" stoji u veoma malo slucajeva. To sto su otisli niko ih, a pogotovo ne ti koji ovdje otvoreno priznajes da bi sam otisao da si imao mogucnost, nema pravo kriviti.

Sto se tice glasanja i toga da dijaspora vama bira propale politicke opcije - to je potpuna izmisljotina kao i vecina otrovnih generalizacija koje ti i takvi smradovi kao ti ovdje prosipate. Otidji na web stranicu izborne komisije koju ti je ovdje neko postavio pa ces vidjeti da na zalost veoma mali broj ljudi koji su vani (manje od 30,000) je glasao na izborima. Prema tome to sto te dole seljaci handre vec 15 godina toplo zahvali svojim sugradjanima i nikome vise.

Da se razumijemo, ja ne opravdavam neko "kurcenje" sa parama ljudi iz dijaspore nad bosanskom sirotinjom, ali toga i nema u nekoj rasprostranjenoj mjeri. Vecina dodje posjetiti familiju, obici krajeve i to je to. To je ocigledno i iz kontradikcija u tvome postu. U jednom dijelu kazes da vecinu para trose u hrvatskoj pomazuci njihovu ekonomiju a u drugom dijelu kazes da se po bosni sa parama rasipaju. Ja sam cuo takve dvolicne price od ljudi po Sarajevu milion puta - kad neko dodje iz inostranstva pa ga izvede, kaze "dosao supak ovdje da se kur*i". Kad u drugoj situaciji plati samo za sebe, kazu "gledaj pi*ke sto se stisn'o nebi ni pica platio." Isto je sa tom pricom o "kukanju". Kad im neko kaze da mu je dobro, onda se fali. A kad im iz skromnosti, da mozda nebi pomislili da se fali, kaze da mu je onako, onda fol kuka. Pa hajde vise, odluci se ili se ili pocni uzimati lijekove za sizofreniju.

Na kraju krajeva, ocigledno je da se u tvom slucaju i slucaju ljudi kao ti radi o cistom balkanskom malogradjanstvu, ljubomori, i zavisti spram ljudi vrlo slicnih tebi koji imaju nesto sto bi ti i ti volio imati. Vjerovatno ta slicnost po sposobnostima i sasvim slucajan splet okolnosti koji je doveo do toga da ti ostanes u BiH a neko drugi ode vani je ono sto izaziva veliku frustraciju. Jel' nebi jedan zdrav i razuman covjek takve generalizacije i izmisljotine plasirao da se javlja sa nekog rezonovanog stajalista.

Zbog vaseg vlastitog dusevnog zdravlja, prijateljski preporucujem tebi i takvima kao ti da te svoje frustracije usmjerite na vlast i pozitivne promjene u BH drustvu jer oni i samo oni su izriciti krivci sto vam potrosnja 100 eura ili dobro auto toliko bodu oci i izazivaju takvu dusevnu bol. Treba takvu angazovanost zahtjevati i od dijaspore (zato kazem da ih na zalost samo 30,000 glasa) ali to je primarna odgovornost ljudi koji danas zive u BH.
:thumbup:
fugitif
Posts: 43
Joined: 26/12/2005 15:17

#231

Post by fugitif »

Ja se od danas kitam po dijaspori (ne BiH), sa naucnim radom mladog akademika

Grof Drakula je rođen u Bosni
Sin kontroverznog akademika Muhameda Filipovića objavio je tekst u kojem tvrdi kako mitska bića vukodlaci i vampiri vode podrijetlo iz BiH, te da su poslije s ovih prostora preseljeni u Podunavlje. Dakle, grof Drakula bi uskoro mogao biti - Bosanac! (Slobodna Dalmacija)


Haj sto je vampir bosanac, al jos musliman...

Najpoznatiji vampir među bošnjacima navodi se Lampir Meho.
Ovaj bosanski vampir bio je poznat u glamočkom kraju, a predanja o njemu sežu čak i izvan granica BiH do Karlovca.


Sta reci nego...Meho gasi!! :D
Svemirski_Jebach
Posts: 3929
Joined: 13/08/2003 00:00
Location: Tel Aviv

#232

Post by Svemirski_Jebach »

U ime oca i sina FIlipovica...spasi nas boze :roll: :roll:

totalno odlijepili obojica...ljudi, nije njima ni zamjeriti, nisu ljudi dobro.
artzy
Posts: 839
Joined: 03/01/2005 05:52

#233

Post by artzy »

Sogan wrote:
haris ubleha wrote:U ratu sa mnom u jedinici bio Ibro. Fin i posten covjek, prije rata se ozenio, u ratu dobio jedno dijete, poslije rata drugo. Kad se smirilo, umjesto da ide u emigraciju, ostane da "gradi BiH". Od svoje i zenine skromne plate hranio djecu, placao podstanarski stan i uz to uspijevao svaki mjesec odvojiti po 100-200 maraka u "kasicu" (nije prasica :D) u kojoj je stedio pare kako bi jednom najzad rijesio stambeno pitanje. U njegovom komsiluku bio je Jovo koji je, kao i 90 posto Srba, rat proveo u Srbiji. :D
Poslije rata Jovo vratio svoj jednosobni stancic ali se vrlo brzo uvjerio da za njega nema perspektive u "muslimanskom" Sarajevu. Odluci da proda stan u Sarajevu, preseli se u RS i tamo kupi stan. Posto se znao sa Ibrom, nacelno se dogovore o cifri za koju ce Jovo prodati Ibri stan, nekih 50-ak hiljada maraka. Od svoje i zenine "platice" Ibro nije uspio ustedjeti 50 hiljada kesha, pa pocne obilaziti banke i ganjati kredit za pare koje su mu nedostajale za Jovin stan. Jovo je imao razumijevanja, ali se papirologija oko kredita i ziranata otegla jer je Ibro, kao i vecina demobilisanih boraca koji su branili i odbranili BiH, posao dobio kod tajkuna koji je Ibrinu platu prijavljivao kao minimalac, mada mu ni u stvarnosti plata nije bila puno veca.
Dok je Ibro bio u potrazi za kreditom koji bi mu omogucio da konacno dobije svoj krov nad glavom, krenuo je stampedo emigracije za stanovima u Sarajevu. Uskoro Jovi na vrata pokucase Avdo iz Kopenhagena, a malo zatim i Meho iz Geteborga. Skoro da nisu pitali za cijenu. Jesmo stari jarani, rece Jovo Ibri, al' pare su pare, pogotovo dijasporske. Mrtvu trku izmedju "danca" Avde i "svedjanina" Mehe dobio je Meho i za gotovo 100 hiljada maraka kupio Jovin stan.

Gdje su danas junaci ove price? Meho dodje samo na godisnji u svoj sarajevski stan, "danajac" Avdo je kupio drugi stan u Sarajevu, nesretni Ibro je i dalje podstanar u svom gradu za koji je 3,5 godine ratovao, a Jovo? Neki dan je navratio u Sarajevo i uz pice i mezu prica kako su mu novci koje je dobio od Mehe pomogli, ne samo da kupi stan u RS-u vec i da u manjem BH entitetu zapocne vlastiti biznis.

Sta iz ove poucne price mozemo zakljuciti?
1. Da BH emigracija hebe ljude koji su branili i odbranili BiH.
2. Da je BH emigracija najveci investitor u privredu RS-a i pokretac ekonomskog razvoja RS.
8)
Vidis ja iz ove price mogu zakljuciti samo jedno:

1. Simplificirana hipoteticka anekdota sa pretenzijom na reprezentativnost :roll: i ogavnim prismakom licemjerno instrumentalizovanog sentimenta :roll: predstavlja izuzetno banalan a sadrzajno i stilisticki uglavnom i patetican potez u svojstvu argumenta ali i retoricke metodologije uopsteno.

Odnosno moze se i vise zakljucaka izvesti ali ispadaju iz okvira teme i sasvim sigurno bi mi rezervisali kartu do Banata... :-)
Ovo je otprilike bio i Filipovicev stil. Jedino sto kao posljedica moze biti iz ove gluposti je ono sto se u prilicnoj mjeri vidi i u postovima:
Ljude se ko nesto svadjaju - kao dijaspora kriva za nesto ili kao zasluzna za nesto. Gluposti.

Dijasporci mogu pozitivno utjecati na stvari u domovini ali to (bar za sada) nije nuzno i pokazali niti svaki dijasporac mora biti zasluzan i za kakvo dobro.

Najgore je, kao i Tunjin tekst, sto kao da se komunicira sa dijasporom u stilu: "Jeste li to vi nesto bolji od nas?" sto predpostavlja u glavi pisca osjecaj da ovi misle da su bolji, sto najcesce dolazi iz kompleksa.

Mene osobito smetaju uvrede u Tunjinom tekstu na racun nasih zena, djevojaka kao da ih se moze kupiti za saku dolara. Bezobrazluk.

Znam pomalo kako se nasi mladi (i oni manje mladi) ljudi osjecaju - osjecaju da ove "strankinje" ne mogu da razumiju nas Bosnje i da veze nisu tako tople i duboke kao sa nasim zenama. Tunjo jedino vidi pranje sudja, vesa i kuhanje... Bezobrazluk.

Nisu kucanski poslovi ono cime su nase zene definirane i nije posao i stan ono cime su definirani nasi ljudi u inostranstvu.

Da ne sekciramo recenicu po recenicu - ovo je meni bilo dovoljno... Plus ove nebulozne rasprave (citaj; svadje i uvreda) prakticno iz nicega, jebote.

Hajde ako je dijaspora neprijatelj naroda (umjesto dio njega) uzmite mene kao spijuna pa da im podvaljujemo i da ih razdiremo iznutra. :-)
Leonid Breznjev
Posts: 5302
Joined: 04/11/2006 03:32
Location: Kamenskoje

#234

Post by Leonid Breznjev »

fugitif wrote:Ja se od danas kitam po dijaspori (ne BiH), sa naucnim radom mladog akademika

Grof Drakula je rođen u Bosni
Sin kontroverznog akademika Muhameda Filipovića objavio je tekst u kojem tvrdi kako mitska bića vukodlaci i vampiri vode podrijetlo iz BiH, te da su poslije s ovih prostora preseljeni u Podunavlje. Dakle, grof Drakula bi uskoro mogao biti - Bosanac! (Slobodna Dalmacija)


Haj sto je vampir bosanac, al jos musliman...

Najpoznatiji vampir među bošnjacima navodi se Lampir Meho.
Ovaj bosanski vampir bio je poznat u glamočkom kraju, a predanja o njemu sežu čak i izvan granica BiH do Karlovca.


Sta reci nego...Meho gasi!! :D

bice da se zbogradi toga plasi krsta :D :D
foucault
Posts: 242
Joined: 24/06/2005 16:42

#235

Post by foucault »

Filipovic mladji ima problema dusevnih nesumnjivo.... ali taj rad o vampirima na Balkanu je jako zanimljiv. Bio je u SB prije jedno dva-tri mjeseca cini mi se. A citat Slobodne Dalmacije je u, za njih vec godinama tipicnom, "vidi kako su glupi Bosanci fazonu" onom istom koji je ucinio Večernjak tako omraženim štivom na ovom forumu.
User avatar
pitt
Posts: 27093
Joined: 03/12/2002 00:00
Location: Steelers Nation

#236

Post by pitt »

hajd za krs' i nekako.....al sto bjezi od belog lukca ili ti ga cesnjaka me cudi :D:D:D
User avatar
Ergot
Posts: 1019
Joined: 27/03/2004 23:00
Location: dislocation

#237

Post by Ergot »

Evo da se i ja o(zlo)glasim po pitanju patriotizma, mog vlastitog, jel'te. Ja Bosnu volim 1) onoliko koliko ona voli mene 2) onoliko koliko zasluzuje. Dakle nimalo. Pare dole ne saljem, a kad dodjem da se prokurcim svojim novim tockovima i pokupim buljuk lokalnih sponzurusa, trudim se potrositi sto je moguce manje, kako "vi" ne biste imali cime razvijati ekonomiju, sto inace cinite tako zdusno da se vascijeli dunjaluk naibretiti ne moze. Cak i vodu donesem u flasama iz Smisgenburga, konobarima ne dajem baksis, i nastojim da mi sponzoruse placaju pice (subverzivna inverzija drustvenih uloga). O gacama i carapama nema govora. Roditeljima zapalim marvu i sredstva za proizvodnju, izjedem im sve po kuci, non-stop zovem curu u Partwischgartenkirchen (Svabicu, bezbeli!) da nabijem sto veci racun, i generalno poduzmem sve sto mogu da ih sto vise osiromasim, kako njihov novac ne bi cirkulirao u toj travestiji od drzave. Na sve strane posudjujem pare koje ne mislim vratiti dok Dedzdzal ne dodje. Unistavam javnu i drzavnu imovinu gdje god stignem. Pisam po haustorima. Gazim vam pse i macke mercedesom. Kradem u Mercatoru i VFu. Povracam pjan u liftu. Crtam kurceve po tramvajima. Lijepim zvake na sjedista u kinu. Glasam 100%. Busim lopte jetimima. Kupujem stanove i firme (koje namjerno razjebem i otjeram u stecaj) samo da bi sto vise sehidskih familija poskapalo od gladi. Jednom sam podapeo nogu nekoj babi na pjesackom kod katedrale. I opet cu! Na jednom plakatu sam reisu efendiji nacrtao kukasti kriz na celu. I opet cu! Samo da vam napakostim, sunce li vam kalajisano!
User avatar
danas
Posts: 18796
Joined: 11/03/2005 19:40
Location: 10th circle...

#238

Post by danas »

Ergot wrote:Evo da se i ja o(zlo)glasim po pitanju patriotizma, mog vlastitog, jel'te. Ja Bosnu volim 1) onoliko koliko ona voli mene 2) onoliko koliko zasluzuje. Dakle nimalo. Pare dole ne saljem, a kad dodjem da se prokurcim svojim novim tockovima i pokupim buljuk lokalnih sponzurusa, trudim se potrositi sto je moguce manje, kako "vi" ne biste imali cime razvijati ekonomiju, sto inace cinite tako zdusno da se vascijeli dunjaluk naibretiti ne moze. Cak i vodu donesem u flasama iz Smisgenburga, konobarima ne dajem baksis, i nastojim da mi sponzoruse placaju pice (subverzivna inverzija drustvenih uloga). O gacama i carapama nema govora. Roditeljima zapalim marvu i sredstva za proizvodnju, izjedem im sve po kuci, non-stop zovem curu u Partwischgartenkirchen (Svabicu, bezbeli!) da nabijem sto veci racun, i generalno poduzmem sve sto mogu da ih sto vise osiromasim, kako njihov novac ne bi cirkulirao u toj travestiji od drzave. Na sve strane posudjujem pare koje ne mislim vratiti dok Dedzdzal ne dodje. Unistavam javnu i drzavnu imovinu gdje god stignem. Pisam po haustorima. Gazim vam pse i macke mercedesom. Kradem u Mercatoru i VFu. Povracam pjan u liftu. Crtam kurceve po tramvajima. Lijepim zvake na sjedista u kinu. Glasam 100%. Busim lopte jetimima. Kupujem stanove i firme (koje namjerno razjebem i otjeram u stecaj) samo da bi sto vise sehidskih familija poskapalo od gladi. Jednom sam podapeo nogu nekoj babi na pjesackom kod katedrale. I opet cu! Na jednom plakatu sam reisu efendiji nacrtao kukasti kriz na celu. I opet cu! Samo da vam napakostim, sunce li vam kalajisano!
kad te vec krenulo, de sad priznaj da si ti onaj sto sere po haustorima i sto kolje macice u aleji lipa... :D :D
basta sljezove boje
Posts: 3623
Joined: 16/03/2007 14:54

#239

Post by basta sljezove boje »

folira :-D

u dijaspori su ljudi puno osjetljiviji na Bosnu nego oni koji zive u njoj. Cesto se desava da zemljacima nece nista da naplate, a u Sarajevu samo gledaju da te zapale :-D
talijan
Posts: 1081
Joined: 18/08/2006 19:49

#240

Post by talijan »

ma ko tunju sta pita jutros u bosni?
Shoshana
Posts: 3271
Joined: 22/10/2005 21:48
Location: okolina Montreala

#241

Post by Shoshana »

Ergot wrote:Evo da se i ja o(zlo)glasim po pitanju patriotizma, mog vlastitog, jel'te. Ja Bosnu volim 1) onoliko koliko ona voli mene 2) onoliko koliko zasluzuje. Dakle nimalo. Pare dole ne saljem, a kad dodjem da se prokurcim svojim novim tockovima i pokupim buljuk lokalnih sponzurusa, trudim se potrositi sto je moguce manje, kako "vi" ne biste imali cime razvijati ekonomiju, sto inace cinite tako zdusno da se vascijeli dunjaluk naibretiti ne moze. Cak i vodu donesem u flasama iz Smisgenburga, konobarima ne dajem baksis, i nastojim da mi sponzoruse placaju pice (subverzivna inverzija drustvenih uloga). O gacama i carapama nema govora. Roditeljima zapalim marvu i sredstva za proizvodnju, izjedem im sve po kuci, non-stop zovem curu u Partwischgartenkirchen (Svabicu, bezbeli!) da nabijem sto veci racun, i generalno poduzmem sve sto mogu da ih sto vise osiromasim, kako njihov novac ne bi cirkulirao u toj travestiji od drzave. Na sve strane posudjujem pare koje ne mislim vratiti dok Dedzdzal ne dodje. Unistavam javnu i drzavnu imovinu gdje god stignem. Pisam po haustorima. Gazim vam pse i macke mercedesom. Kradem u Mercatoru i VFu. Povracam pjan u liftu. Crtam kurceve po tramvajima. Lijepim zvake na sjedista u kinu. Glasam 100%. Busim lopte jetimima. Kupujem stanove i firme (koje namjerno razjebem i otjeram u stecaj) samo da bi sto vise sehidskih familija poskapalo od gladi. Jednom sam podapeo nogu nekoj babi na pjesackom kod katedrale. I opet cu! Na jednom plakatu sam reisu efendiji nacrtao kukasti kriz na celu. I opet cu! Samo da vam napakostim, sunce li vam kalajisano!
A sto se slatko ismijah :lol: :lol: :lol:

:thumbup:
User avatar
danas
Posts: 18796
Joined: 11/03/2005 19:40
Location: 10th circle...

#242

Post by danas »

Shoshana wrote:
Ergot wrote:Evo da se i ja o(zlo)glasim po pitanju patriotizma, mog vlastitog, jel'te. Ja Bosnu volim 1) onoliko koliko ona voli mene 2) onoliko koliko zasluzuje. Dakle nimalo. Pare dole ne saljem, a kad dodjem da se prokurcim svojim novim tockovima i pokupim buljuk lokalnih sponzurusa, trudim se potrositi sto je moguce manje, kako "vi" ne biste imali cime razvijati ekonomiju, sto inace cinite tako zdusno da se vascijeli dunjaluk naibretiti ne moze. Cak i vodu donesem u flasama iz Smisgenburga, konobarima ne dajem baksis, i nastojim da mi sponzoruse placaju pice (subverzivna inverzija drustvenih uloga). O gacama i carapama nema govora. Roditeljima zapalim marvu i sredstva za proizvodnju, izjedem im sve po kuci, non-stop zovem curu u Partwischgartenkirchen (Svabicu, bezbeli!) da nabijem sto veci racun, i generalno poduzmem sve sto mogu da ih sto vise osiromasim, kako njihov novac ne bi cirkulirao u toj travestiji od drzave. Na sve strane posudjujem pare koje ne mislim vratiti dok Dedzdzal ne dodje. Unistavam javnu i drzavnu imovinu gdje god stignem. Pisam po haustorima. Gazim vam pse i macke mercedesom. Kradem u Mercatoru i VFu. Povracam pjan u liftu. Crtam kurceve po tramvajima. Lijepim zvake na sjedista u kinu. Glasam 100%. Busim lopte jetimima. Kupujem stanove i firme (koje namjerno razjebem i otjeram u stecaj) samo da bi sto vise sehidskih familija poskapalo od gladi. Jednom sam podapeo nogu nekoj babi na pjesackom kod katedrale. I opet cu! Na jednom plakatu sam reisu efendiji nacrtao kukasti kriz na celu. I opet cu! Samo da vam napakostim, sunce li vam kalajisano!
A sto se slatko ismijah :lol: :lol: :lol:

:thumbup:
ma ja samo cekam da se i nosferatu javi, da oplete i on koju :D pa da zamandalimo :lol: :lol: :lol:
Shoshana
Posts: 3271
Joined: 22/10/2005 21:48
Location: okolina Montreala

#243

Post by Shoshana »

Ama, mene ovo 'busim lopte jetimima' na pod oborilo :lol: :lol: :lol:

Ovo je nenadjebivo :lol: :lol:
User avatar
danas
Posts: 18796
Joined: 11/03/2005 19:40
Location: 10th circle...

#244

Post by danas »

Shoshana wrote:Ama, mene ovo 'busim lopte jetimima' na pod oborilo :lol: :lol: :lol:

Ovo je nenadjebivo :lol: :lol:
da nije to napisao, nis' mu ne bih povjerovala :lol: :lol: :lol:
User avatar
schevar
Posts: 111
Joined: 07/06/2007 12:53

#245

Post by schevar »

Ergot wrote:Evo da se i ja o(zlo)glasim po pitanju patriotizma, mog vlastitog, jel'te. Ja Bosnu volim 1) onoliko koliko ona voli mene 2) onoliko koliko zasluzuje. Dakle nimalo. Pare dole ne saljem, a kad dodjem da se prokurcim svojim novim tockovima i pokupim buljuk lokalnih sponzurusa, trudim se potrositi sto je moguce manje, kako "vi" ne biste imali cime razvijati ekonomiju, sto inace cinite tako zdusno da se vascijeli dunjaluk naibretiti ne moze. Cak i vodu donesem u flasama iz Smisgenburga, konobarima ne dajem baksis, i nastojim da mi sponzoruse placaju pice (subverzivna inverzija drustvenih uloga). O gacama i carapama nema govora. Roditeljima zapalim marvu i sredstva za proizvodnju, izjedem im sve po kuci, non-stop zovem curu u Partwischgartenkirchen (Svabicu, bezbeli!) da nabijem sto veci racun, i generalno poduzmem sve sto mogu da ih sto vise osiromasim, kako njihov novac ne bi cirkulirao u toj travestiji od drzave. Na sve strane posudjujem pare koje ne mislim vratiti dok Dedzdzal ne dodje. Unistavam javnu i drzavnu imovinu gdje god stignem. Pisam po haustorima. Gazim vam pse i macke mercedesom. Kradem u Mercatoru i VFu. Povracam pjan u liftu. Crtam kurceve po tramvajima. Lijepim zvake na sjedista u kinu. Glasam 100%. Busim lopte jetimima. Kupujem stanove i firme (koje namjerno razjebem i otjeram u stecaj) samo da bi sto vise sehidskih familija poskapalo od gladi. Jednom sam podapeo nogu nekoj babi na pjesackom kod katedrale. I opet cu! Na jednom plakatu sam reisu efendiji nacrtao kukasti kriz na celu. I opet cu! Samo da vam napakostim, sunce li vam kalajisano!

meni jedan od jacih postova.ismijah se na sabahu ko luda :D :D :D :thumbup: :bih:
obuca
Posts: 2642
Joined: 04/01/2007 18:46

#246

Post by obuca »

schevar wrote:
Ergot wrote:Evo da se i ja o(zlo)glasim po pitanju patriotizma, mog vlastitog, jel'te. Ja Bosnu volim 1) onoliko koliko ona voli mene 2) onoliko koliko zasluzuje. Dakle nimalo. Pare dole ne saljem, a kad dodjem da se prokurcim svojim novim tockovima i pokupim buljuk lokalnih sponzurusa, trudim se potrositi sto je moguce manje, kako "vi" ne biste imali cime razvijati ekonomiju, sto inace cinite tako zdusno da se vascijeli dunjaluk naibretiti ne moze. Cak i vodu donesem u flasama iz Smisgenburga, konobarima ne dajem baksis, i nastojim da mi sponzoruse placaju pice (subverzivna inverzija drustvenih uloga). O gacama i carapama nema govora. Roditeljima zapalim marvu i sredstva za proizvodnju, izjedem im sve po kuci, non-stop zovem curu u Partwischgartenkirchen (Svabicu, bezbeli!) da nabijem sto veci racun, i generalno poduzmem sve sto mogu da ih sto vise osiromasim, kako njihov novac ne bi cirkulirao u toj travestiji od drzave. Na sve strane posudjujem pare koje ne mislim vratiti dok Dedzdzal ne dodje. Unistavam javnu i drzavnu imovinu gdje god stignem. Pisam po haustorima. Gazim vam pse i macke mercedesom. Kradem u Mercatoru i VFu. Povracam pjan u liftu. Crtam kurceve po tramvajima. Lijepim zvake na sjedista u kinu. Glasam 100%. Busim lopte jetimima. Kupujem stanove i firme (koje namjerno razjebem i otjeram u stecaj) samo da bi sto vise sehidskih familija poskapalo od gladi. Jednom sam podapeo nogu nekoj babi na pjesackom kod katedrale. I opet cu! Na jednom plakatu sam reisu efendiji nacrtao kukasti kriz na celu. I opet cu! Samo da vam napakostim, sunce li vam kalajisano!

meni jedan od jacih postova.ismijah se na sabahu ko luda :D :D :D :thumbup: :bih:
jao ludnice najbolji post do sada. ismijala sam se ko budala :lol: :lol: :lol:
Zaboravio si reci da nam podmeces pozare kako ne bi imali sume :lol: :lol:
User avatar
[Matrix]
Posts: 657
Joined: 11/08/2005 20:46

#247

Post by [Matrix] »

Ma pogresno ste tunju razumjeli.Inace prof Filipovic je tradicionalista sto odgovara njegovim godinama i nacinu kako vidi Bosnu i Bosance.Inace je to osoba koja vjerovatno najbolje poznaje historiju BiH i sam je kao ambasador u Svicarskoj i Engleskoj upoznao to sto nazivamo dijasporom pa vjerovatno zna sta prica.Glavno pitanje je za nase ljude koji podpadaju pod ovu kategoriju,kade ce prestati biti dijaspora i postati "punkrvni" stanovnici BIH.Sta to znaci ?To znaci da svoju uspjesnost i obrazovanost provjerite u svojoj domovini .Tek tada bit cete priznati i o vama ce se govoriti sa uvazavanjem.Vecina ljudi u BIH(bez uvrede) vas dozivlajava(iako zaista potpuno nedolicno) ,kao izdajnike.Zivite u svom raju i drzite pridike a jednu osnovnu cinjenicu ne spominjete,ljubav prema nekoj osobi pa prema tome i domovnini nije aprstrakcija vec zahtijeva vase fizicko prisustvo i saucestvovanje u svim dobrim i losim zivotnim situacijiama nase divne BIH.Dakle zahtijeva se vas boravak ovdje,sve ostalo je samo lupetanje i licna korist koju svakako imate borvakom u zemljama gdje je socijalna pomoc veca od place naseg premijera.A bome znam vas podosta koji tamo zivite od socijalne pomoci,racunajuci i moga dajdzu koji zivi u Svedskoj.Dakle nacin da promjenite misljenje o vama je jednostavno,vratite se radite ovdje,budite uspjesni ovdje i volite ,borite se za svoju zemlju ,ovdje u BIH.
basta sljezove boje
Posts: 3623
Joined: 16/03/2007 14:54

#248

Post by basta sljezove boje »

[Matrix] wrote:nacin da promjenite misljenje o vama je jednostavno,vratite se ,radite ovdje,budite uspjesni ovdje volite i borite se za svoju zemlju ,ovdje u BIH.

P.S Mladjim predstavnicima dijaposre,neznam da li vam je sasvim jasno ali da su svi postupili kao vasi ocevi i pobjegli od svoje obaveze da brane mjesta gdje su rodjeni,danas vi nebiste imali gdje da pokazujete svoje divne automobile i sl.
umjesto nepotrebnog pausaliziranja bolje pogledaj statistiku, pa ces vidjeti da je vecina ljudi otisla nakon Daytona, odnosno nakon ozvanicenja etnickog ciscenja sto znaci da ocevi nisu bjezali ni od kakve obaveze. Isto tako, statisticki gledano, najveci broj Bosanaca koji zivi u dijaspori je iz Republike Srpske u kojoj se jos uvijek desavaju ubojstva povratnika 2007. Pozivanje ljudi da se vrate u zemlju u kojoj je nezaposlenost preko 40% i gdje 10% BSP otpada na uplate iz inostranstva je suludo. Dijaspora je istinska bosanska diplomatija, za razliku od Filipovica, Turkovicke i ostalih koji nista ne ucinise ni za image BiH, ni za vizni rezim.

Ostajte tamo

Ostajte tamo, sunce ovog neba
Neće vas grijat ko što tuđe grije
Grki su ovdje zalogaji hljeba
Gdje stana nema i gdje posla nije.

Od svoje majke ko će naći bolju?
A majka vaša zemlja vam je nova.
Bacite pogled po minskome polju
Svuda su kuće bez vrata i krova.

Za zemlju ovu vi ste bili krivi
Uzori svijetli što uteći znaše.
U novoj zemlji ostanite i vi
Ne dajte da vas povratkom plaše.

Ko cvijetnu granu kad proljetna krila
Okite je listom i ukrase medom
Bez vas bi maćeha domovina bila
A maćeha ne plače za izbjeglim čedom.

Ne dajte tuzi da vam dušu pati
Ostanite tamo u naručju svijeta.
Živite zato da možete slati
Rodbini vašoj para i paketa.

Ovdje bi svako da vam pamet soli
A tamo niko ružiti vas neće.
Bolji su tuđi i zidovi goli
Nego rodne kuće kud se tuđin šeće.

Tamo vam svako bratski ruku steže
U vašem kraju za vas pelin cvjeta.
Za tuđu zemlju sve vas sve vas veže
Povratnik svaki ovdje samo smeta.

Ostajte tamo, sunce ovog neba
Neće vas grijat ko sto tuđe grije.
Grki su ovdje zalogaji hljeba
Gdje stana nema i gdje posla nije.

Nenad Veličković
mIRCerka
Posts: 28084
Joined: 20/08/2004 15:21
Location: Bolje biti frustrirani mjesanac nego cistokrvni idiot.

#249

Post by mIRCerka »

basta sljezove boje wrote:
umjesto nepotrebnog pausaliziranja bla bla bla bla . Dijaspora je istinska bosanska diplomatija, za razliku od Filipovica, Turkovicke i ostalih koji nista ne ucinise ni za image BiH, ni za vizni rezim.
:lol:
dje ste diplomate :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
User avatar
Vodenjak
Posts: 7416
Joined: 03/10/2004 18:45

#250

Post by Vodenjak »

Ergot wrote:Evo da se i ja o(zlo)glasim po pitanju patriotizma, mog vlastitog, jel'te. Ja Bosnu volim 1) onoliko koliko ona voli mene 2) onoliko koliko zasluzuje. Dakle nimalo. Pare dole ne saljem, a kad dodjem da se prokurcim svojim novim tockovima i pokupim buljuk lokalnih sponzurusa, trudim se potrositi sto je moguce manje, kako "vi" ne biste imali cime razvijati ekonomiju, sto inace cinite tako zdusno da se vascijeli dunjaluk naibretiti ne moze. Cak i vodu donesem u flasama iz Smisgenburga, konobarima ne dajem baksis, i nastojim da mi sponzoruse placaju pice (subverzivna inverzija drustvenih uloga). O gacama i carapama nema govora. Roditeljima zapalim marvu i sredstva za proizvodnju, izjedem im sve po kuci, non-stop zovem curu u Partwischgartenkirchen (Svabicu, bezbeli!) da nabijem sto veci racun, i generalno poduzmem sve sto mogu da ih sto vise osiromasim, kako njihov novac ne bi cirkulirao u toj travestiji od drzave. Na sve strane posudjujem pare koje ne mislim vratiti dok Dedzdzal ne dodje. Unistavam javnu i drzavnu imovinu gdje god stignem. Pisam po haustorima. Gazim vam pse i macke mercedesom. Kradem u Mercatoru i VFu. Povracam pjan u liftu. Crtam kurceve po tramvajima. Lijepim zvake na sjedista u kinu. Glasam 100%. Busim lopte jetimima. Kupujem stanove i firme (koje namjerno razjebem i otjeram u stecaj) samo da bi sto vise sehidskih familija poskapalo od gladi. Jednom sam podapeo nogu nekoj babi na pjesackom kod katedrale. I opet cu! Na jednom plakatu sam reisu efendiji nacrtao kukasti kriz na celu. I opet cu! Samo da vam napakostim, sunce li vam kalajisano!
Naklon do zemlje... :thumbup:
Hvala na dobrim idejama za ubuduce! :D
Post Reply