Filipović: Ostavimo se velikih riječi i praznog rodoljublja

Vijesti sa cijele zemaljske kugle o dešavanjima u bh. dijaspori, zanimljivosti o drugim državama i slično.

Moderator: Bloo

Post Reply
ramudavala
Posts: 77
Joined: 16/02/2007 12:20

#126

Post by ramudavala »

ja_cura_ wrote:
basta sljezove boje wrote:
tech10 wrote:"S druge strane, naše djevojke, koje žive u čamotinji neravnopravnosti i beznađa nezaposlenosti i svake druge bijede, jedva čekaju da se udaju u taj neki daleki i svakako ljepši, kako misle, svijet, pogotovo ako kandidat živi u atraktivnoj zemlji i ima veliki automobil. Sve drugo je puka priča, loša politika i obmana. "

Prevedeno na nas, forumashki jezik ovo znaci da domace koke jedva cekaju da safataju (zgombaju, zbare, ufachkaju, obrlate) nekog dijasporca iliti e(r)mingranta pa da i same budu ono sto im se sada svestrano gadi, a to je da dodju u Bosnu desetak dana godisnje, obidju vamiliju i podijele jeftine poklone, skoknu do mora, poprave zube, udare pramenove kod Fakete, proshetaju crockserice Ferhadijom, dok nesudjeni hairlija konta, ako moram birati izmedju dva zla uzecu ovo sto mi izgleda manje (ah, krhko je znanje), mozda ova domaca treba zna i pitu smotat', one anamonjihove sigurno ne znaju a moracu i sudje prati i usisavati, mozda s'ovom ne, a i punica izgleda jos u snazi, moze djecu pripazit'. :)
ne bi vjerovao, ali sve to vidim kroz rodjaka-dijasporca :-D

klasicno: ona ima ca. 26 godina, fakultet, djevica je i ici ce kod njega u posjetu samo ako se prethodno uda :-)

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
koja pamet..... :-)
klasika :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :zzzz:
User avatar
atko
Posts: 6054
Joined: 06/07/2006 14:51

#127

Post by atko »

Da rezimiramoooo ...

Znaci prije rata nas je ovdje bilo dvije sake jada, jedna saka jada je otisal u druge, trece i cetvrte zemlje a jedna saka jada je ostala ovdje.

Zasto je ovima koji su ostalo ovdje krivo sto dijaspora ima para i sto dodje sa velikim autima i zasto smatraju da su oni nesto ko duzni i obavezni da ovdje daju pare itd itd ...

Zasto je ovima koji su otisli krivo sto ovi sto su ostali imaju cevape i pitu svaki dan da jedu i sto ne moraju da tuguju za bosnom i zasto smatraju da ih se mora docekati sa crvenim tepihom itd itd
Blueboy-
Posts: 210
Joined: 15/01/2007 19:23

#128

Post by Blueboy- »

Znaci prije rata nas je ovdje bilo dvije sake jada, jedna saka jada je otisal u druge, trece i cetvrte zemlje a jedna saka jada je ostala ovdje.

Zasto je ovima koji su ostalo ovdje krivo sto dijaspora ima para i sto dodje sa velikim autima i zasto smatraju da su oni nesto ko duzni i obavezni da ovdje daju pare itd itd ...

Zasto je ovima koji su otisli krivo sto ovi sto su ostali imaju cevape i pitu svaki dan da jedu i sto ne moraju da tuguju za bosnom i zasto smatraju da ih se mora docekati sa crvenim tepihom itd itd
Bas niko boljo to nije opisao, tako je to iz godine u godinu, samo uzaludno klapanje. A akademik nas vani nekako prestavi ko izdajnicima i kukavicama, ne dicem se necim, ali sta je to on ucinio za bosnu i hercegovinu?

Realno me zaboli sta akademik misli, sta bosanci-hercegovci u domovini misle o nama vani. Ko je on i ostal da da im se mi iz svjeta pravdamo. Pun mi je k... predrasuda i sa jedne i druge strane, imam odlicne prijatelje ovde kao i u bosni, imam sjajnu familiju dole koju volim. Imam rodno mjesto u koje se nikad nisam osjecao strancem, a dali me ljudi dole smatraju strancom ili bosancom, to me stvarno ne zanima, imam preceg posla i preci problema.
Svak od nas je proso kroz neki pakao rata, da bogdo nije niko. Sad bi nam bilo dobro da se okrenemo jedni prema drugima i da se zajedno borimo za bolju buducnost u domovini, da nezaposlenos sa 40 % spustimo, da se uzajamno postujemo i pomazemo jedni druge.
debela
Posts: 3201
Joined: 02/07/2002 00:00

#129

Post by debela »

jes' al' u zutom. hajmo biti malo realni. da vas ne boli, da vas ne interesuje, zulja, ovako, onako ne biste se ni javljali na ovu temu, ne biste pisali na ovom forumu nikad i nista, ama ne biste trosili vrijeme ovdje.
debela
Posts: 3201
Joined: 02/07/2002 00:00

#130

Post by debela »

seka wrote:
debela wrote:jes' al' u zutom. hajmo biti malo realni. da vas ne boli, da vas ne interesuje, zulja, ovako, onako ne biste se ni javljali na ovu temu, ne biste pisali na ovom forumu nikad i nista, ama ne biste trosili vrijeme ovdje.
:?
ajme, poklopac :-)

pristup forumu temama uz odobrenje :oops:
a sto ce ti ovakav komentar? hajde spusti loptu i budimo realni kako rekoh. polazis od toga da te mrzim ili slicno jer si vani i tu ti je zajeb. niti provociram niti sam raspolozena za toga, eto bar trenutno nisam :D
User avatar
danas
Posts: 18796
Joined: 11/03/2005 19:40
Location: 10th circle...

#131

Post by danas »

debela wrote:jes' al' u zutom. hajmo biti malo realni. da vas ne boli, da vas ne interesuje, zulja, ovako, onako ne biste se ni javljali na ovu temu, ne biste pisali na ovom forumu nikad i nista, ama ne biste trosili vrijeme ovdje.
grijesis...
mene zulja svaciji idiotluk, pa tako i tunjin. ne jer je potkacio mene (ako nista drugo, makar ti znas da mene njegove nebuloze ne opisuju) vec jer je to prosto idiotluk. pa se javljam iz istih razloga iz kojih se javljam na temu o gej paradi iako nisam gej; ili na temu o ratu u iraku iako nisam iracanka, itd (you get my point)... javljam se jer patim od hronicne alergijske reakcije na bezobrazluk i imbecilizam, a pogotovo na ovu podvrstu upakovanu u kvazi-akademski sareni (docim ipak tako providni) papir.
Blueboy-
Posts: 210
Joined: 15/01/2007 19:23

#132

Post by Blueboy- »

jes' al' u zutom. hajmo biti malo realni. da vas ne boli, da vas ne interesuje, zulja, ovako, onako ne biste se ni javljali na ovu temu, ne biste pisali na ovom forumu nikad i nista, ama ne biste trosili vrijeme ovdje.
Ja sam samo iskazo svoje misljenje u vezi ove teme. Opet kazem ne nerviraju me izjave akademika i oni koji imaju slicne njegovom. I jedna i druga strana ima stvari koje neas djele i dovode u duskusije. Predrasud je losa stvar, toga ima i sa jedne i druge strane. Treba raditi na razbijanu toga i zblizavanju mladi, da ucimo jedni od drugi, da nam zajednistvo i kontakt bude obostrani boljitak.

Ne gledam ljude korz pojedince, ako bi to bio slucaj, onda bi mi ovaj danasnji svjet bio prilicno crn.


[/quote]
debela
Posts: 3201
Joined: 02/07/2002 00:00

#133

Post by debela »

danas, meni ne moras nista objasnjavati jer imam svoj stav i ne mijenjam ga, a tice se odnosa dijaspora i domaci. isto tako ni ja tebe necu ubjedjivati u nesto sto i sama znas. onako kad covjek poprica sam sa sobom malo toga je tu komplikovano.
vi tamo imate svoje boljke, mi ovamo svoje, a posto smo mali i nemocni najlakse nam je jedni drugima kamarati. otud i ovakve teme nekoliko puta godisnje.
basta sljezove boje
Posts: 3623
Joined: 16/03/2007 14:54

#134

Post by basta sljezove boje »

Blueboy- wrote: Bas niko boljo to nije opisao, tako je to iz godine u godinu, samo uzaludno klapanje. A akademik nas vani nekako prestavi ko izdajnicima i kukavicama, ne dicem se necim, ali sta je to on ucinio za bosnu i hercegovinu?
10% prihoda BiH dolazi od uplata iz inostranstva, a stopa nezaposlenosti preko 40%

http://agef.net/AGEF_PRISHTINA/material ... ea0bace694

Akademik je, sjetimo se, bio "Alijin diplomat" (knjiga i serija clanaka u Danima). Bio je ambasador u Svicarskoj u kojoj dan-danas (nakon 15 godina) zive izbjeglice iz Sarajeva na nekoj vrsti Duldunga s kojom ne smiju izaci iz Svicarske. Svicarska ima vrlo striktan vizni rezim za Bosance ... toliko o uspjesnosti diplomatskoj
User avatar
danas
Posts: 18796
Joined: 11/03/2005 19:40
Location: 10th circle...

#135

Post by danas »

debela wrote:danas, meni ne moras nista objasnjavati jer imam svoj stav i ne mijenjam ga, a tice se odnosa dijaspora i domaci. isto tako ni ja tebe necu ubjedjivati u nesto sto i sama znas. onako kad covjek poprica sam sa sobom malo toga je tu komplikovano.
vi tamo imate svoje boljke, mi ovamo svoje, a posto smo mali i nemocni najlakse nam je jedni drugima kamarati. otud i ovakve teme nekoliko puta godisnje.
iskreno ne iskreno -- nema veze sa tunjinim postom. ja znam zasto sam ovdje (mislim na saxu), i ne lazem ni sebe ni druge. i ti znas zasto si ovdje. ali to nije tema ove emisije.

a glede kamaranja i tema... ja ne vidjeh jos da je 'dijasporac' otvorio ovdje temu o 'onima dole'... i nagovorio da su vaki naki... da im treba raditi ovo ili ono... bas kao sto jos ne vidjeh temu u kojoj sandzaklija indiscrimnantly i randomly sere po sarajlijama ili u kojoj gej sere po hetero... vec ide... u jednom pravcu...

over and out...
bice_bice
Posts: 931
Joined: 07/09/2006 13:01

#136

Post by bice_bice »

ma fisno ga tunjo prije skupa, sto posto..
Blueboy-
Posts: 210
Joined: 15/01/2007 19:23

#137

Post by Blueboy- »



a glede kamaranja i tema... ja ne vidjeh jos da je 'dijasporac' otvorio ovdje temu o 'onima dole'... i nagovorio da su vaki naki... da im treba raditi ovo ili ono... bas kao sto jos ne vidjeh temu u kojoj sandzaklija indiscrimnantly i randomly sere po sarajlijama ili u kojoj gej sere po hetero... vec ide... u jednom pravcu...
Svaka tema ima svoje mjesto, naravno tako je i sa nama van drzave. Znam samo da problem bh-drustva nije dijaspora, bh-gradjani u drzavi imaju puno veci problema.
Brazzo
Posts: 109
Joined: 04/07/2006 14:37

#138

Post by Brazzo »

Shoba wrote:Apsolutno se slazem sa Tunjom u ovom clanku.

ja sam nekoliko puta bio prisutan na par "druzenja" dijaspore ovde u Njujorku i to je crni uzas. Mjesna Zajednica. Sve se svodi na harlaukanje i busanje u prsa, i na kraju se nesto ko zatrazi neka para za "Srebrenicu", i poneko da po neki dolar. jad i cemer......U sustini nikoga nije briga ni za sta, jer svi ce se poslije druzenja dobro najest i otic kuci spavat, i sutra na poso. Znam mnogo vise amerikanaca (jevreja pogotovo) koji su vise ucinili za BiH nego sva nasa dijaspora zajedno. Da Bosna zavisi od dijaspore, svi bi ste vi u BiH pocrkali od gladi. Sva sreca pa bogati evropljani , amerikanci, arapi imaju viska para pa finansiraju odrzavanje BiH. Da nije tako, sutra bi prvo bila inflacija, pa nestasica, pa prve carke, pa jope RAT, i ko zna sta vec.

Ja cu uvijek biti Bosanac onoliko koliko mi prilike dopustaju. Ni manje ni vise. Nista ne ocekujem od domovine, niti ona ista ocekuje od mene. (u pocetku sam zvao ljude telefonom ko lud, a mene nije niko zvao. Sada ne zovem nikog, pa me niko i ne zove :-).

Sve je ovo suplja prica i sarena laza. Po cijeli dan sam okruzen ljudima iz cijelog svijeta, i niko nema ovakakv odnos prema svojoj "prethodnoj" domovini kao mi. Ma ljudi su lezerni, niko ni na kog nije ljut, niti ljubomoran, svako radi sta mu je volja. Samo mi mjerimo i vagamo ovakve gluposti.

90% dijaspore ima neki iracionalan osjecaj gubitka mjesta na drustvenoj ljestvici u bivsoj domovini, i svi se satrase da zadrze i tu stolicu tamo negdje. A zasto? Zato sto ih u novoj domovini niko ne benda ni 2%, jer su mnogo nizi na drustvenoj ljestvici nego u BiH (zamislite da radite u kancelariji sa crncem, indijkom, meksikancem i rusom; koje ponizavanje :-) ). U stvari, ni u BiH nisu bili nista bolji, ali su barem imali neki nacionalni ponos, znali maternji jezik, jak osjecaj pripadnosti. Svi oni koji u tamo negdje zaista uspjeli, imaju mnogo lezerniji odnos prema ovim pitanjima. Nisu rasisti jer im je (materijalni) uspjeh u zivotu donio srecu koja ne zna za rasizam, dok su ovi dijasporasi/kokuzi ljuti na sve i moraju se negdje kompenzirati.....e zato im treba MJESNA ZAJEDNICA.

Ja volim otici u Sarajevo i biti turista, sto zapravo i jesam. Ne interesuju me zalopojke ni lokalni problemi, jel nekome uraden auto il nije. 'Ocu da se provedem za pare koje krvavo zaradim, i to je sve. Hocu da kupim jeftinih stvari, skoknem na more, vidim staru raju. Znaci , NIKAKVO opterecenje. Isto ko kad dodju raja kod mene u Njujork. Ni manje, ni vise...bas ih briga sto u Bronxu nema plina....

Niko od ljudi iz dijaspore NECE uspjeti preseliti komad Bosne tamo negdje i napraviti isto sto je tamo. A i sto bi. svijet je tako lijep i sarolik i bila bi prava steta da na ovom svijetu samo Bosna postoji......

Ma 'fatajte se posla nehljebi....(ja se sad vratio s posla ;-)
Shoba, ipak mi se cini da si malo promasio. Ustvari, govoris o samo jednom aspektu. Takvi, o kojima ti govoris nisu ni moja raja a niti istomisljenici. Ja ovdje, u NL, imam jako lijepe kontakte sa ljudima iz BiH. Naravno, krug mojih poznanika i prijatelja je puno siri, ali volim sresti pametnog, radisnog i kreativnog Bosanca. A takvih je na pretek! Vecina njih ima jako zdrav odnos prema domovini. Dzamijsaka sijela i druzenja u okviru stranackih podruznica zaobilaze u sirokom luku.
Ipak, "dijaspora" ima svoje specificne probleme i o tome treba neko da brine. Problem mozda jest upravo u, vec tipicnoj, pasivnosti i gadljivosti prema oficijelnim strukturama jer su se u njih, kako u domovini - mozda jos vise u dijaspori, etablirali mesetari koji su bili beskrupolozniji & agresivniji...
Mislim, bijedno je da jedan akademik prilazi ovakvim temama generalizujuci. Cijelo njegovo izlaganje je ponizavajuce, prije svega, za bosansku zenu!!!
Blueboy-
Posts: 210
Joined: 15/01/2007 19:23

#139

Post by Blueboy- »

Mislim, bijedno je da jedan akademik prilazi ovakvim temama generalizujuci. Cijelo njegovo izlaganje je ponizavajuce, prije svega, za bosansku zenu!!!
Svaka cast za ovo
User avatar
danas
Posts: 18796
Joined: 11/03/2005 19:40
Location: 10th circle...

#140

Post by danas »

Blueboy- wrote:


a glede kamaranja i tema... ja ne vidjeh jos da je 'dijasporac' otvorio ovdje temu o 'onima dole'... i nagovorio da su vaki naki... da im treba raditi ovo ili ono... bas kao sto jos ne vidjeh temu u kojoj sandzaklija indiscrimnantly i randomly sere po sarajlijama ili u kojoj gej sere po hetero... vec ide... u jednom pravcu...
Svaka tema ima svoje mjesto, naravno tako je i sa nama van drzave. Znam samo da problem bh-drustva nije dijaspora, bh-gradjani u drzavi imaju puno veci problema.
niko ne tvrdi da se o dijaspori ne treba diskutovati, kao uostalom i o svim drugim aspektima bh drustva. pitanje je na koji nacin. ovako 'akademski'?

:-) :-) :-) :-) :-)
Blueboy-
Posts: 210
Joined: 15/01/2007 19:23

#141

Post by Blueboy- »

niko ne tvrdi da se o dijaspori ne treba diskutovati, kao uostalom i o svim drugim aspektima bh drustva. pitanje je na koji nacin. ovako 'akademski'?
Ni sam ne znam sta je htjeo postici sa vakim izlaganjem. Citavo izlaganje je jedan napad na narod koji mu nista nije skrivio, a niti ista od njega trazio. On jest akademik, jest cjenjena licnost, ali niko pa ni on nemoze meni i onim koji su van bosne govoriti koliko smo mi dobri ljudi, kolike smo patriote, ili koliko mi volimo/nevolimo bosnu.
Shoba
Posts: 1734
Joined: 24/11/2003 00:00

#142

Post by Shoba »

Brazzo wrote:
Shoba wrote:Apsolutno se slazem sa Tunjom u ovom clanku.

ja sam nekoliko puta bio prisutan na par "druzenja" dijaspore ovde u Njujorku i to je crni uzas. Mjesna Zajednica. Sve se svodi na harlaukanje i busanje u prsa, i na kraju se nesto ko zatrazi neka para za "Srebrenicu", i poneko da po neki dolar. jad i cemer......U sustini nikoga nije briga ni za sta, jer svi ce se poslije druzenja dobro najest i otic kuci spavat, i sutra na poso. Znam mnogo vise amerikanaca (jevreja pogotovo) koji su vise ucinili za BiH nego sva nasa dijaspora zajedno. Da Bosna zavisi od dijaspore, svi bi ste vi u BiH pocrkali od gladi. Sva sreca pa bogati evropljani , amerikanci, arapi imaju viska para pa finansiraju odrzavanje BiH. Da nije tako, sutra bi prvo bila inflacija, pa nestasica, pa prve carke, pa jope RAT, i ko zna sta vec.

Ja cu uvijek biti Bosanac onoliko koliko mi prilike dopustaju. Ni manje ni vise. Nista ne ocekujem od domovine, niti ona ista ocekuje od mene. (u pocetku sam zvao ljude telefonom ko lud, a mene nije niko zvao. Sada ne zovem nikog, pa me niko i ne zove :-).

Sve je ovo suplja prica i sarena laza. Po cijeli dan sam okruzen ljudima iz cijelog svijeta, i niko nema ovakakv odnos prema svojoj "prethodnoj" domovini kao mi. Ma ljudi su lezerni, niko ni na kog nije ljut, niti ljubomoran, svako radi sta mu je volja. Samo mi mjerimo i vagamo ovakve gluposti.

90% dijaspore ima neki iracionalan osjecaj gubitka mjesta na drustvenoj ljestvici u bivsoj domovini, i svi se satrase da zadrze i tu stolicu tamo negdje. A zasto? Zato sto ih u novoj domovini niko ne benda ni 2%, jer su mnogo nizi na drustvenoj ljestvici nego u BiH (zamislite da radite u kancelariji sa crncem, indijkom, meksikancem i rusom; koje ponizavanje :-) ). U stvari, ni u BiH nisu bili nista bolji, ali su barem imali neki nacionalni ponos, znali maternji jezik, jak osjecaj pripadnosti. Svi oni koji u tamo negdje zaista uspjeli, imaju mnogo lezerniji odnos prema ovim pitanjima. Nisu rasisti jer im je (materijalni) uspjeh u zivotu donio srecu koja ne zna za rasizam, dok su ovi dijasporasi/kokuzi ljuti na sve i moraju se negdje kompenzirati.....e zato im treba MJESNA ZAJEDNICA.

Ja volim otici u Sarajevo i biti turista, sto zapravo i jesam. Ne interesuju me zalopojke ni lokalni problemi, jel nekome uraden auto il nije. 'Ocu da se provedem za pare koje krvavo zaradim, i to je sve. Hocu da kupim jeftinih stvari, skoknem na more, vidim staru raju. Znaci , NIKAKVO opterecenje. Isto ko kad dodju raja kod mene u Njujork. Ni manje, ni vise...bas ih briga sto u Bronxu nema plina....

Niko od ljudi iz dijaspore NECE uspjeti preseliti komad Bosne tamo negdje i napraviti isto sto je tamo. A i sto bi. svijet je tako lijep i sarolik i bila bi prava steta da na ovom svijetu samo Bosna postoji......

Ma 'fatajte se posla nehljebi....(ja se sad vratio s posla ;-)
Shoba, ipak mi se cini da si malo promasio. Ustvari, govoris o samo jednom aspektu. Takvi, o kojima ti govoris nisu ni moja raja a niti istomisljenici. Ja ovdje, u NL, imam jako lijepe kontakte sa ljudima iz BiH. Naravno, krug mojih poznanika i prijatelja je puno siri, ali volim sresti pametnog, radisnog i kreativnog Bosanca. A takvih je na pretek! Vecina njih ima jako zdrav odnos prema domovini. Dzamijsaka sijela i druzenja u okviru stranackih podruznica zaobilaze u sirokom luku.
Ipak, "dijaspora" ima svoje specificne probleme i o tome treba neko da brine. Problem mozda jest upravo u, vec tipicnoj, pasivnosti i gadljivosti prema oficijelnim strukturama jer su se u njih, kako u domovini - mozda jos vise u dijaspori, etablirali mesetari koji su bili beskrupolozniji & agresivniji...
Mislim, bijedno je da jedan akademik prilazi ovakvim temama generalizujuci. Cijelo njegovo izlaganje je ponizavajuce, prije svega, za bosansku zenu!!!
Jah, ima razlicitih grupa Bosanaca i razlicitih pristupa stvarima. Svima nama je, htjeli mi to ili ne, ipak stalo do Bosne i da stvari dole krenu na bolje. Ja u SA ipak imam starce, raju, i zaista bih volio da ih sunce malo vise ogrije (ovih dana ga imaju i previse :-) ) Ipak se ovde radi o malo dubljim stvarima. Nasa dijaspora je samo velika grupa iseljenika koji ce se za generaciju/dvije totalno utopiti i nece biti Bosanci, vec Amerikanci Bosanskog porijekla. Drugacije ce razmisljati, zivjeti, i o Bosni ce samo gledati sa pozitivne strane. Nece se nervirati, bice ponosni na svoje porijeklo, bice u stanju da lobiraju mnogo bolje od nas sadasnjih, koji smo odrasli u socijalizmi i ne znamo kako da iz toga izadjemo. Znaci, nasa dijaspora ce vremenom prestati biti dijaspora, a vise ljudi sa porijeklom iz Bosne. Prema tome, ovo je samo prelazni period koji ce kratko trajati, i eto ga. Vise necemo imati dijasporu koja gori u nemoci da bilo sta "promijeni nabolje", vec ce biti veliki broj individualaca sa labavim, ali emocionalnim odnosom prema Bosni, koji ce biti vise racionalan, sto je mnogo bolje nego ovo sto imamo sad. Skupljaju se neke skupstine/opstine dijasporaca i ko fol nesto naglabaju, a nisu u stanju nista uciniti jer su u sustini kao grupa ljudi nesposobni.

Ne mislim da iko treba da brine o "problemima dijaspore", i to je apsurdno. Ja ne zelim da je iko zaduzen za mene, i da ja kao biva nekome za nesto moram polagati racune...gluho bilo. Jedina pozitivna stvar, sto je Tunjo naglasio, je da svaki uspjesan Bosanac , koji je tamo negdje uspio da napravi nesto veliko, je vec napravio sve sto treba da napravi: podigne ugled ljudi koji dolaze iz Bosne.

O nama u zapadnoj evropi i dalje misle da smo smece, i to nece promijeniti "organizovana akcija" dijaspore. To ce promijeniti Jasmila, Danis, Bojan, Pjer, Glava, Maja, Kurt/Plasto, Hemon, Miljenko, Sejla, Semezdin......
vesela
Posts: 1244
Joined: 08/12/2005 20:03

#143 Re: Filipović: Ostavimo se velikih riječi i praznog rodoljub

Post by vesela »

klif wrote:Fenomen dijaspore

Muhamed Filipović 25.07.2007 22:42


Tako naši dijasporci dođu, poneko oženi sina ili uda kćer, jer tamo negdje daleko djevojke neće da znaju za muževe roditelje, mnoge neće ni da rađaju, a da rade po kućama itd. nema ni govora, pa je za svaki slučaj bolje naći neku našu, dok se i ona ne ohavijesti i ne postane moderna u gledanju na žensko pitanje.

S druge strane, naše djevojke, koje žive u čamotinji neravnopravnosti i beznađa nezaposlenosti i svake druge bijede, jedva čekaju da se udaju u taj neki daleki i svakako ljepši, kako misle, svijet, pogotovo ako kandidat živi u atraktivnoj zemlji i ima veliki automobil. Sve drugo je puka priča, loša politika i obmana.

ja akademika i analize, Tito dragi!...ima li iko da mu valja?
žena zmaj
Posts: 138
Joined: 29/06/2006 17:25
Location: bilo kuda ima me svuda

#144

Post by žena zmaj »

Ne mogu da odolim stvarno...

Ne mogu da shvatim kakvim se novcem ta dijaspora dici? Gdje su te pare? Na kraju krajeva, govore da je taj novac - izraz njihovog patriotizma, sta li?
Da me pogresno ne razumijete, nemam ja nista protiv toga da vi crncite po amerikama i kanadama cijelu godinu, pa onda da ovdje isti taj tesko steceni novac potrosite... Ali, vi ga ovdje trosite kao turisti, a ne kao Bosanci i Hercegovci! Nije novac izraz patriotizma, i nikada nece biti! Parama ne mozete kupiti ono cega ste se odrekli (svojevoljno ili prisilno, u to necu da ulazim)! Da hocete da uticete na situaciju u ovoj zemlji, uticali bi na svim drugim poljima, pa i na ekonomskim... Mozete nas predstaviti kako god hocete tamo negdje, to je do vas, jer je to ogledalo BiH u svijetu!!!
A ako imate toliku zelju da izrazite svoj patriotizam i ljubav prema ovoj zemlji, zasto se ne vratite pa ovdje ostvarite to sto ste naumili???
Ponavljam, gdje su te pare sto ste ih ulozili? Sta mi imamo od njih? Samo jos nesto cu reci za kraj: I dalje su nam gradovi prljavi, i dalje ljudi i zene nepismeni i gladni!! Bosna i Hercegovina se nije nigdje pomakla, ostala je na istom mjestu gdje je i bila, a koji ljudi koracaju njom, e to je vec drugi padez...
User avatar
schevar
Posts: 111
Joined: 07/06/2007 12:53

#145

Post by schevar »

cemu ta puka zajedljivost?ja nisam u bosni i niceg se nisam odrekla.ovdje ljudi idu toliko daleko da se vesele sto neko crnci od jutra do sutra da bih ga kad dodje na ZASLUZENI godisnji odmor neko zajebavao ko biva on nije patriota.naravno da se patriotizam ne mjeri novcima,to su gluposti.gdje ce ko potrositi svoj novac do njega je.a razmisljanja tito dragi :roll:
User avatar
tech10
Posts: 15316
Joined: 14/09/2005 14:04

#146

Post by tech10 »

žena zmaj wrote: Ponavljam, gdje su te pare sto ste ih ulozili? Sta mi imamo od njih?
Park princeva, Velika basta, Imidz, Mishel, City pub... :lol:
User avatar
black
Posts: 17172
Joined: 19/06/2004 16:00
Location: ispod tresnje

#147

Post by black »

tech10 wrote:
žena zmaj wrote: Ponavljam, gdje su te pare sto ste ih ulozili? Sta mi imamo od njih?
Park princeva, Velika basta, Imidz, Mishel, City pub... :lol:
:lol: :lol:
Brazzo
Posts: 109
Joined: 04/07/2006 14:37

#148

Post by Brazzo »

Ne mislim da iko treba da brine o "problemima dijaspore", i to je apsurdno. Ja ne zelim da je iko zaduzen za mene, i da ja kao biva nekome za nesto moram polagati racune...gluho bilo.
nisi upravu. problemi poput dvojnih drzavljanstava, vikend skole na maternjem jeziku... terba neko na organizovan nacin da postavi kao zahtjev pred vlasti u SA.
O nama u zapadnoj evropi i dalje misle da smo smece, i to nece promijeniti "organizovana akcija" dijaspore.
na zapadu cijene samo dobro organizovane zajednice
Dado dijasporitus
Posts: 3176
Joined: 06/05/2005 23:08
Location: na baušteli
Grijem se na: Trčanje oko zgrade

#149

Post by Dado dijasporitus »

..
Last edited by Dado dijasporitus on 27/07/2007 16:04, edited 1 time in total.
Dado dijasporitus
Posts: 3176
Joined: 06/05/2005 23:08
Location: na baušteli
Grijem se na: Trčanje oko zgrade

#150

Post by Dado dijasporitus »

Shoba wrote:
Brazzo wrote:
Shoba wrote:Apsolutno se slazem sa Tunjom u ovom clanku.

ja sam nekoliko puta bio prisutan na par "druzenja" dijaspore ovde u Njujorku i to je crni uzas. Mjesna Zajednica. Sve se svodi na harlaukanje i busanje u prsa, i na kraju se nesto ko zatrazi neka para za "Srebrenicu", i poneko da po neki dolar. jad i cemer......U sustini nikoga nije briga ni za sta, jer svi ce se poslije druzenja dobro najest i otic kuci spavat, i sutra na poso. Znam mnogo vise amerikanaca (jevreja pogotovo) koji su vise ucinili za BiH nego sva nasa dijaspora zajedno. Da Bosna zavisi od dijaspore, svi bi ste vi u BiH pocrkali od gladi. Sva sreca pa bogati evropljani , amerikanci, arapi imaju viska para pa finansiraju odrzavanje BiH. Da nije tako, sutra bi prvo bila inflacija, pa nestasica, pa prve carke, pa jope RAT, i ko zna sta vec.

Ja cu uvijek biti Bosanac onoliko koliko mi prilike dopustaju. Ni manje ni vise. Nista ne ocekujem od domovine, niti ona ista ocekuje od mene. (u pocetku sam zvao ljude telefonom ko lud, a mene nije niko zvao. Sada ne zovem nikog, pa me niko i ne zove :-).

Sve je ovo suplja prica i sarena laza. Po cijeli dan sam okruzen ljudima iz cijelog svijeta, i niko nema ovakakv odnos prema svojoj "prethodnoj" domovini kao mi. Ma ljudi su lezerni, niko ni na kog nije ljut, niti ljubomoran, svako radi sta mu je volja. Samo mi mjerimo i vagamo ovakve gluposti.

90% dijaspore ima neki iracionalan osjecaj gubitka mjesta na drustvenoj ljestvici u bivsoj domovini, i svi se satrase da zadrze i tu stolicu tamo negdje. A zasto? Zato sto ih u novoj domovini niko ne benda ni 2%, jer su mnogo nizi na drustvenoj ljestvici nego u BiH (zamislite da radite u kancelariji sa crncem, indijkom, meksikancem i rusom; koje ponizavanje :-) ). U stvari, ni u BiH nisu bili nista bolji, ali su barem imali neki nacionalni ponos, znali maternji jezik, jak osjecaj pripadnosti. Svi oni koji u tamo negdje zaista uspjeli, imaju mnogo lezerniji odnos prema ovim pitanjima. Nisu rasisti jer im je (materijalni) uspjeh u zivotu donio srecu koja ne zna za rasizam, dok su ovi dijasporasi/kokuzi ljuti na sve i moraju se negdje kompenzirati.....e zato im treba MJESNA ZAJEDNICA.

Ja volim otici u Sarajevo i biti turista, sto zapravo i jesam. Ne interesuju me zalopojke ni lokalni problemi, jel nekome uraden auto il nije. 'Ocu da se provedem za pare koje krvavo zaradim, i to je sve. Hocu da kupim jeftinih stvari, skoknem na more, vidim staru raju. Znaci , NIKAKVO opterecenje. Isto ko kad dodju raja kod mene u Njujork. Ni manje, ni vise...bas ih briga sto u Bronxu nema plina....

Niko od ljudi iz dijaspore NECE uspjeti preseliti komad Bosne tamo negdje i napraviti isto sto je tamo. A i sto bi. svijet je tako lijep i sarolik i bila bi prava steta da na ovom svijetu samo Bosna postoji......

Ma 'fatajte se posla nehljebi....(ja se sad vratio s posla ;-)
Shoba, ipak mi se cini da si malo promasio. Ustvari, govoris o samo jednom aspektu. Takvi, o kojima ti govoris nisu ni moja raja a niti istomisljenici. Ja ovdje, u NL, imam jako lijepe kontakte sa ljudima iz BiH. Naravno, krug mojih poznanika i prijatelja je puno siri, ali volim sresti pametnog, radisnog i kreativnog Bosanca. A takvih je na pretek! Vecina njih ima jako zdrav odnos prema domovini. Dzamijsaka sijela i druzenja u okviru stranackih podruznica zaobilaze u sirokom luku.
Ipak, "dijaspora" ima svoje specificne probleme i o tome treba neko da brine. Problem mozda jest upravo u, vec tipicnoj, pasivnosti i gadljivosti prema oficijelnim strukturama jer su se u njih, kako u domovini - mozda jos vise u dijaspori, etablirali mesetari koji su bili beskrupolozniji & agresivniji...
Mislim, bijedno je da jedan akademik prilazi ovakvim temama generalizujuci. Cijelo njegovo izlaganje je ponizavajuce, prije svega, za bosansku zenu!!!
Jah, ima razlicitih grupa Bosanaca i razlicitih pristupa stvarima. Svima nama je, htjeli mi to ili ne, ipak stalo do Bosne i da stvari dole krenu na bolje. Ja u SA ipak imam starce, raju, i zaista bih volio da ih sunce malo vise ogrije (ovih dana ga imaju i previse :-) ) Ipak se ovde radi o malo dubljim stvarima. Nasa dijaspora je samo velika grupa iseljenika koji ce se za generaciju/dvije totalno utopiti i nece biti Bosanci, vec Amerikanci Bosanskog porijekla. Drugacije ce razmisljati, zivjeti, i o Bosni ce samo gledati sa pozitivne strane. Nece se nervirati, bice ponosni na svoje porijeklo, bice u stanju da lobiraju mnogo bolje od nas sadasnjih, koji smo odrasli u socijalizmi i ne znamo kako da iz toga izadjemo. Znaci, nasa dijaspora ce vremenom prestati biti dijaspora, a vise ljudi sa porijeklom iz Bosne. Prema tome, ovo je samo prelazni period koji ce kratko trajati, i eto ga. Vise necemo imati dijasporu koja gori u nemoci da bilo sta "promijeni nabolje", vec ce biti veliki broj individualaca sa labavim, ali emocionalnim odnosom prema Bosni, koji ce biti vise racionalan, sto je mnogo bolje nego ovo sto imamo sad. Skupljaju se neke skupstine/opstine dijasporaca i ko fol nesto naglabaju, a nisu u stanju nista uciniti jer su u sustini kao grupa ljudi nesposobni.

Ne mislim da iko treba da brine o "problemima dijaspore", i to je apsurdno. Ja ne zelim da je iko zaduzen za mene, i da ja kao biva nekome za nesto moram polagati racune...gluho bilo. Jedina pozitivna stvar, sto je Tunjo naglasio, je da svaki uspjesan Bosanac , koji je tamo negdje uspio da napravi nesto veliko, je vec napravio sve sto treba da napravi: podigne ugled ljudi koji dolaze iz Bosne.

O nama u zapadnoj evropi i dalje misle da smo smece, i to nece promijeniti "organizovana akcija" dijaspore. To ce promijeniti Jasmila, Danis, Bojan, Pjer, Glava, Maja, Kurt/Plasto, Hemon, Miljenko, Sejla, Semezdin......
Shoba tacno znam o kojim ljudima i grupama govoris. Isti pored svoje nesposobnosti imaju i sumnjivu proslost kao i porijeklo pa i neznam koliko se zaista mogu voditi da su BH dijaspora. Mislim da ni oni sa sobom jos nisu nacisto. Problem sa BH dijasporom je u tome sto je izuzetno mlada, tek nekih 10-15 godina za poredjenje na vecinu drugih grupa koje su tu 50 i vise godina. S tim u vidu ipak se relativno dobro drze mada je ocigledno da ne postoji drustvena okosnica sto i dopusta da razno-razni sljam ispliva na povrsinu a narocito onaj sa zastarjelim socio-komunistickim ubjedjenjima preobrazenim u nacionalisticki ponos.

Sto se tice pomoci dijaspore BiH u ekonomskom pogledu to je nesumnjiva cinjenica. Dovoljno je samo vidjeti po podacima Western Union-a da je BH dijaspora druga po redu po kolicini love koju salje u svoju domovinu. Ispred nas su jedino Meksikanci kojih ima u USA, ako se ne varam, 23 miliona. Poprilicno impresivno. Inace meni je banka zadnji put dala nekih 20 kopija formulara za wire transfer da imam za kod kuce. Kazu da unaprijed ispunim nekih desetak komada u slobodno vrijeme pa da nemoram svaki put cekati. :D :-)
Post Reply