Pitanje za one u UK

Vijesti sa cijele zemaljske kugle o dešavanjima u bh. dijaspori, zanimljivosti o drugim državama i slično.

Moderator: Bloo

Post Reply
elsa
Posts: 193
Joined: 04/04/2003 00:00

#1 Pitanje za one u UK

Post by elsa »

Zdravo svima,

vi sto zivite u UK htjela sam vas pitati kako je najbolje i najlakse doci do work permita? Koja je najbolja opcija?

Hvala vam puno na pomoci....:))
User avatar
repeater
Posts: 1635
Joined: 04/07/2005 04:59
Location: Yoknapatawpha County
Contact:

#2

Post by repeater »

najbolje i najlakse obicno ne idu zajedno.
Brzaner
Posts: 357
Joined: 29/01/2007 19:06

#3

Post by Brzaner »

prvo treba ustati rano
elsa
Posts: 193
Joined: 04/04/2003 00:00

#4

Post by elsa »

Ej,

bas vam hvala svima! Pravo! Super ste mi! :D
Garibaldi
Posts: 102
Joined: 01/03/2007 21:40
Location: Bec, Austrija

#5

Post by Garibaldi »

Elsa,

Ja sam do prije 2 godine zivio u Velikoj Britaniji, pa mislim da imam nekog iskustva. Kao prvo, nisi tacno naglasila sve detalje. Da li si sada u UK? Da li imas visoko obrazovanje? Da li si nostrificirala diplome?
Ali opcenito, mogu ti reci da je najbrzi i najlaksi nacin do radne dozvole u Velikoj Britaniji, obrazovanje, obrazovanje i jos obrazovanja. Medjutim, ako nemas UK drzavljanstvo, ili drzavljanstvo neke od drugih 26 clanica EU to moze biti veliki problem zbog skolarina. Minimalna skolarina za strance (Overseas Nationals) je 6900₤, i to za studije drustvenih nauka kao sto je sociologija, psihologija itd. Bilo koje inzinjerstvo, a pogotovu recimo medicina ne moze ispod 10000₤ za 'Overseas Nationals'. Takodjer skolarina nije kao u SAD-u, gdje pokriva i troskove boravka, nego je samo to - skolarina. Sve ostalo, smjestaj, hrana, prevoz je na tebi. Medjutim, znam da su neki ljudi iz BiH devedesetih godina proslog vijeka, uspijevali da obezbjede skolarinu kao da su drzavljani UK (oko 1200₤). Kroz kakve komisije na racun ratom ugrozenog podrucja. Medjutim to je ukinuto 2000 godine.
Sada, postoji jos jedan nacim, kada tamo zivis mislim 4 godine (nisam siguran, morati ces to provjeriti), pa kada dobijes neke papire, iako nisi drzavljanstvo dobio, da se mozes skolovati kao i ostali gradjani UK, tj. sa normalnim skolarinama. Kada to izvesti, ne znam. Raspitaj se.

Eto toliko od mene,

Pozdrav!
Post Reply