Kako se zabavljamo u dijaspori!

Vijesti sa cijele zemaljske kugle o dešavanjima u bh. dijaspori, zanimljivosti o drugim državama i slično.

Moderator: Bloo

basta sljezove boje

Post by basta sljezove boje » 06/11/2007 16:53

Thompson zapalio Toronto na "zabranjenom koncertu"
http://www.youtube.com/watch?v=KOsRqt6wJbY

IAKO su kanadski mediji posljednjih dana prenosili kako je veliki koncert Marka Perkovića Thompsona u Torontu otkazan, sinoć je u zvucima Thompsonove glazbe uživalo više od 5.000 obožavatelja.

Samo održavanje koncerta kanadski Hrvati, na svom portalu Croworld, nazivaju "epskom pobjedom" nad svima onima koji su željeli spriječiti koncert. Napominju kako je i zbog mnogo lažnih novinskih napisa te ignoriranja istine o tome tko je Thompson i tko su njegovi obožavatelji, koncert bio na rubu otkazivanja.

Ipak, sa više od 5.000 obožavatelja koju su se umjesto u dvorani Koolhaus, okupili ispred crkve Kraljice mira, koja se nalazi u gradskoj četvrti Norval, bio je to jedan od najvećih Thompsonovih koncerata izvan granica Hrvatske. Obožavatelji su puni entuzijazma, uz pjesmu i ples, bodrili svog heroja, unatoč činjenici da su se mnogi zalagali za otkazivanje koncerta.

Kanadski Hrvati su usput konstatirali i kako je "zanimljiv taj svijet u kojem ljudi ne mogu slaviti vlastitu kulturu, Boga i obitelj, a sve to u zemlji koja se deklarira kao prijateljski raspoložena prema drugim kulturama". "Nažalost, to prijateljsko raspoloženje mi Hrvati nismo osjetili u dvorani Koolhaus u Torontu. Organizatori su ipak, u roku od 48 sati, uspjeli sve reorganizirati, pa je koncert održan ispred norvalske crkve Kraljice mira. I bolje!", poručuju.

http://www.youtube.com/watch?v=-uSjWS7pZws

Naci band? Nuh-uh. Marko Perković Thompson (42) nije radio "sieg heil" na koncertu. Nije držao niti bombastične govore protiv Srba, Židova ili bilo koje druge skupine, piše The Washington Post nakon koncerata koje je hrvatski glazbenik održao u Americi i Kanadi. Gotovo svi listovi u tim zemljama "promijenili su ploču" nakon što su vidjeli i čuli Thomsonov nastup. Okarakterizirali su ga kao "Iron Maiden koji izvodi istočnoeuropski folk", a u pjesmama mu se ponavljaju motivi poput ljubavi za Boga, obitelj i Hrvatsku. U sklopu turneje Thompsona još očekuju nastupi u Clevelandu, Chicagu, Los Angelesu, San Joseu i Vancouveru

IAKO su ga prije početka turneje, potaknuti pismima i zahtjevima Centra Simon Wiesenthal, američki i kanadski mediji doslovce razapinjali zbog toga što "u svojim pjesmama veliča nacizam i fašizam", nakon prva dva koncerta koje je Thompson održao - onog u društvenom centru Hrvatske katoličke crkve Sv. Ćirila i Metoda na Manhattanu u New Yorku te onog ispred crkve Kraljice mira u Norvalu pokraj Toronta, ipak su morali malo "omekšati" svoje stavove. Naime, glavni argument u "borbi" protiv Thompsona je bio taj da njegovi obožavatelji na koncertima nose ustaška obilježja. To se u SAD-u i Kanadi nije dogodilo, što zbog upozorenja organizatora, što zbog kulture i odgoja tamošnje publike.

Tako je sad, kao jedan od rijetkih "šokiranih" medija, ostao Kanadski židovski vjesnik (CJN), ponajviše zbog "neuspjeha židovske zajednice u sprječavanju kontroverznog koncerta". Iako s ponosom ističu kako je upravo zbog njih "Thompson izbačen iz dvorane KoolHaus", razočarani su što su organizatori u tako kratkom vremenu uspjeli pronaći novu "tajnu" lokaciju. Gotovo kao i samo održavanje koncerta, šokirala ih je to što se informacija o tome kako će obožavatelji lokaciju doznati putem e-maila i na nedjeljnim misama, iako su je svi gledali s podsmjehom, pokazala istinitom.

Većina medija tek se osvrće na to da je Marko Perković Thompson, unatoč prvotnim optužbama i zalaganjima pojedinaca da se koncerti otkažu, ipak nastupio, te prepričava prethodno iznesene optužbe protivnika i opravdanja organizatora. Pomalo ih je razočarala činjenica što je "medijima i svima koji nisu Hrvati, pristup bio zabranjen", pa nisu imali prilike "iskopati prljavštinu" s koncerta.

Na YouTube je osim amaterskih snimki koncerta, osvanula i jedna koja pokazuje "zagrijavanje" Thompsonove publike prije koncerta - uz zvuke tamburica odjekuje Škorina "Otvor` ženo kapiju", a djeca radosno poziraju s transparentom na kojem piše kako je Thompson "simbol mira, ljubavi, vjere i hrvatskog jedinstva".

"U mnoštvu hrvatskog nacionalizma, nije se moglo pronaći nikakvo pro-nacističko znakovlje", piše The Toronto Star, nazivajući Thompsonovu glazbu "rockom inspiriranim folkom". "Ipak, mnogi su se Thompsonovi obožavatelji odlučili na vojne odore iz Domovinskog rata ili pak majice s likom Ante Gotovine, hrvatskog generala optuženog za ratne zločine", dodaju.

"On je popularna hrvatska rock-zvijezda, optužena za godine nakupljanja fašističkih osjećaja među svojim obožavateljima u domovini. Neki od njih dolaze na koncerte noseći majice i simbole koji slave ustaški režim. Također znamo i da je nastojanje Centra Simon Wiesenthal, da se otkaže koncert, dovelo do pamtljivog naslova u New York Daily Newsu: `Židovske skupine prosvjeduju zbog nastupa nacističkog benda u crkvenoj dvorani`. I što znamo sada, nakon što je koncert održan, kao što je i bilo u planu? Čovjek iskapa britanski heavy metal, iz otprilike 1975. godine. I dobro izgleda u crnom", piše Washington Post.

lady midnight

Post by lady midnight » 06/11/2007 17:43

basta sljezove boje wrote:Thompson zapalio Toronto na "zabranjenom koncertu"
a zashto je "zabranjen koncert" pod navodnicima dok "zapalio" nije :?:roll: :D

ovo mozhe dovesti do opasne zabune :D recimo, iz naslova je moguce zakljuchiti da se thompson igrao shibicama u blizini kakvog plinskog shporeta u torontu :D ili da se zabavljao paleci iluzije :D uglavnom, trznulo me to pravo, rekoh nije valjda da hrvatska opet vrshi agresiju na neku suverenu zemlju :oops: :oops: :D

basta sljezove boje

Post by basta sljezove boje » 06/11/2007 17:57

ono "zapalio" ide u "ozbiljnijim" medijima pod navodnicima, ali Index Matije Babica je ionako pojam pismenosti :lol:

http://www.index.hr/xmag/clanak.aspx?id=363880

brdo

#104 Re: Kako se zabavljamo u dijaspori!

Post by brdo » 06/11/2007 19:13

jel to sve :D

peanuth

Post by peanuth » 14/11/2007 21:02

Uh, jeste se napisali.

Ja se ne zabavljam nikako.Cijelo vrijeme radim,a ako ne radim onda spavam to jest, odmaram se od posla. :D
Prije sam isao na raznorazne dzigare,ali me vise prosao ceif.Hem je skupo, hem mi guranje ne pase,hem uvijek neke zalopojke moram da slusam.

sve u svemu.. nije mi lako, meni iz dijaspore

Vares City

Post by Vares City » 10/02/2008 03:34

Ma kakva zabava ba,....
Rad i to velikim slovima,...RAD

fatal error

Post by fatal error » 10/02/2008 11:55

lady midnight wrote:
shto se tiche nashe muzike koja se meni svidja - e tu moram priznati da su muzichari koje sam ovdje uzhivo gledala, poput ramba ili mostar sevdah reuniona ili shta ja vec znam, vecinom dolazili na inicijativu njemachkih organizacija, a ne nashih :D:D toliko o sukobu kultura :D:D
i to na jednom mjestu, koeln by funhaus europa :D

omar little

#108 Re: Kako se zabavljamo u dijaspori!

Post by omar little » 25/05/2008 03:48

Nesto ceprkah po podfurumu pa iskopah ovo...Zanima me jel' se sta promijenilo u zabavnim navikama dijaspore? :D Ja ne znam da li u mom gradu uopce i ima mjesto gdje se okuplja dijaspora, a i da znam nesto cisto sumnjam da bi tamo ishla...Mislim da nema puno nasih ljudi ovdje, a i ono sto ima, sto sam ja u pocetku upoznala, je..hmmm kako bih rekla...ne dolazi u obzir :D
Jedino sto cekam, k'o ozeb'o sunce, je Mostar Sevdah cak sam im i e-mail slala i pitala kad ce doci :) Kazu, cekaju na odgovor nase ambasade koja je trebala organizirati neko BiH vece. Surprajz, surprajz nasha ambasada i ljudi u njoj nista kvalitetno ne rade... :-)

Post Reply