Amerikanci, ode gorivo preko $ 4.00

Vijesti sa cijele zemaljske kugle o dešavanjima u bh. dijaspori, zanimljivosti o drugim državama i slično.

Moderator: Bloo

Seyfo
Posts: 4336
Joined: 23/08/2011 14:12

#701 Re: Amerikanci, ode gorivo preko $ 4.00

Post by Seyfo »

Ovi Ameri su mi najjači, nevjerovatno...pa cijeli svjetski poredak je podređen njima, između ostalog i njihovom jeftinom gorivu. Kao da bi oni imali mašine od 6L normala :-) Znali bi oni i za dizel i za plin, ali šta ćeš MOŽE IM SE !!!

Dokaz tome je i post na temi REGISTRACIJA - INFARKT gdje se jedan ex yu Amer žali da mu je skupo registrovati auto, heeeeeeeeeeej haman ko kod nas.

Ameri zaista ne znaju šta je to OSTATAK SVIJETA
User avatar
ljubav_aha
Posts: 15082
Joined: 03/04/2008 19:25
Location: TURKISH COFFEEBATH

#702 Re: Amerikanci, ode gorivo preko $ 4.00

Post by ljubav_aha »

Seyfo wrote:Ovi Ameri su mi najjači, nevjerovatno...pa cijeli svjetski poredak je podređen njima, između ostalog i njihovom jeftinom gorivu. Kao da bi oni imali mašine od 6L normala :-) Znali bi oni i za dizel i za plin, ali šta ćeš MOŽE IM SE !!!

Dokaz tome je i post na temi REGISTRACIJA - INFARKT gdje se jedan ex yu Amer žali da mu je skupo registrovati auto, heeeeeeeeeeej haman ko kod nas.

Ameri zaista ne znaju šta je to OSTATAK SVIJETA
kao sto rekoh,navikli su na bolje,na na gore :D

zasto ostatak svijeta poredi sebe sa SAD :D :lol:
User avatar
Truba
Posts: 81570
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#703 Re: Amerikanci, ode gorivo preko $ 4.00

Post by Truba »

Seyfo wrote:Ovi Ameri su mi najjači, nevjerovatno...
4 planete resursa bi bile potrebne kad bi sve zemlje i nacije živjele kao oni


jbg Life at the End of Empire nije lagan
User avatar
ljubav_aha
Posts: 15082
Joined: 03/04/2008 19:25
Location: TURKISH COFFEEBATH

#704 Re: Amerikanci, ode gorivo preko $ 4.00

Post by ljubav_aha »

Black swan wrote:
Seyfo wrote:Ovi Ameri su mi najjači, nevjerovatno...
4 planete resursa bi bile potrebne kad bi sve zemlje i nacije živjele kao oni


jbg Life at the End of Empire nije lagan

kao i sve monarhije prije postojanja SAD :D :lol:
User avatar
ahuseino
Posts: 2183
Joined: 19/10/2004 05:44
Location: singularity

#705 Re: Amerikanci, ode gorivo preko $ 4.00

Post by ahuseino »

Nermin Cengic wrote: Pravo na Dijasporu
Nermin Cengic
11. 03. 2012


Živjeti na Balkanu, uopšte a kamoli na prelomu vijekova, nije nimalo jednostavna stvar. Nikad nisi načisto gdje si jer nisi ni tamo ni ovamo. Sjećaš se prošlosti, moraš gledati u budućnost, sjedeći uvijek i čini se zauvijek na istoj šišarki koja ti žulja stražnjicu, a na koju se uglavnom ne možeš navići jer nije prirodno da ti je dobro kad te žulja. A trpiti se mora. Jer “živ se insan na sve navikne”, rekli su ti stariji, pametniji, iskusniji, koji su ti svu tu čorbu i zakuhali.
Ne jednom ti je kroz glavu prostrijelila misao kako možda ne bi bilo bespametno nastaviti svoju karijeru ljudskog bića negdje van ovog vječitog trougla, ako ništa drugo ono radi rješavanja banalnih egzistencijalnih problema. U drugom su ti planu ostale (ne)pogodnosti takvog života jer te ovdje natjeralo da misliš samo na jedno, a to je kako preživjeti i na stol hljeb donijeti, a ukoliko ti se desi koje mišljenje više od toga nije ti preporučljivo baš iskakati s njim jer ćeš biti proglašen “nekim ko misli”, a to ovdje nije nikakva preporuka. Naprotiv.

Kreneš i odustaneš sasvim dovoljno puta da ti to stremljenje u karakteru stvori duboku liniju neodlučnosti koja se koncentrično širi i na ostale vrste odluka pa ti odlazak u nepoznato postaje više nalik na filmsku priču sa mogućim sretnim krajem, gdje se ti nakon milion godina i relativno ispunjen, vraćaš rodnoj grudi da dodaš još jednu neostvarenu želju tom mozaiku života – da umreš tamo odakle si potekao i zatvoriš krug koji si za svog vijeka obilazio.

Možda i odeš, redovno si kažeš, jer ovdje je svakim danom sve gore, sve ljuće i sve beskrupuloznije traćenje vremena među ljudima koji ne romore i poglavicama koji jedno te isto obećavaju i govore. Ništa se ne mijenja, a tebi da je – nešto. Nešto što će te izbaciti na površinu s koje si potonuo još prije dvadesetak godina jer si vjerovao da ostankom ovdje i direktom borbom sa čudovištem bivaš na kraju svakog nivoa nagrađen uduvavanjem dodatnog zraka u boce s kisikom koje bi te trebale u konačnici, na onom “game over”, izbaciti na caklenu površinu svježeg jodizovanog zraka koji će izlječiti sve boljke i zarasti sve rane iz prošlih dana. Naravno, to je bilo samo još jedno laprdanje tvoje idealističke imaginacije koja se nikad nije ostvarila, a po svemu sudeći i neće.

S druge strane postoje i ljudi koji su što trbuhom za kruhom, što u strahu su brze noge, već utvrdili svoje stanište negdje gdje neće ni oni ni njihovo potomstvo biti u prilici iznova slušati zvuk istih pušaka ispaljenih iz uvijek istih nebuloznih razloga razdvajanja krušaka od jabuka. Oni su već prebrodili tvoju bolest vječite namjere pomjeranja s mjesta i tebe to jako boli jer nema zemlje kao što je tvoja, pa i to što joj sad ne cvjetaju ruže nije ti dovoljno jak razlog da nešto poduzmeš, pa ni da se s njom pozdraviš i kreneš u upoznavanje nove domovine kako bi je zavolio. Nikad nećeš uspjeti da progutaš svoj jad koji te tjera da procjenjuješ druge, a da ne gledaš sebe, i da sudiš postupcima drugih dok se sam ne držiš vlastitih principa. I uvijek će ti biti krivi oni što su otišli, a ne ovi što su ostali, jer da su i oni što su otišli ostali s tobom sve bi bilo divno i pobjeda bi bila neminovna. Ovako, pobijeđen i nabijeđen, nakon izgubljene bitke, nastavljaš rat ali ne s onima s kojima bi to trebao, s onima koji su ti oduzeli sve što si imao. Nastavljaš rat s jedinima s kojima imaš šanse dobiti ga. Osuđuješ i dalje, gubeći vrijeme, dok ti se osvajači šire i preuzimaju sve više i gramzivije, a ti svoje gađaš otrovnim strelicama i tjeraš ih tamo gdje jesu da se nikad ne vrate i stanu uz tebe u odlučnoj bici smisla sa besmislom.

Kad je sve počelo? Na televiziji je povremeno išao poneki dokumentarac o odlasku radnika van zemlje kako bi, u potrazi za većim komadom mesa, širili bratstvo i jedinstvo naših s drugim narodima. Nuspojava je bilo sekiranje komšiluka koji je svake godine morao gledati kao “radnici na privremenom radu” dodaju po jedan sprat na kući izgrađenoj stranom valutom. Njihove, najčešće, bijele askone su blještale među domaćim tristaćima, stojadinima i fićama.

Koliko te sjećanje služi, a ono je kako godine prolaze sve bljeđe i nejasnije, prve naznake postojanja nekog boljeg života od socijalističkog su prepoznavane početkom ljeta, kada se ulice zašarene raznolikim modnim izričajima i akcentima domaćeg jezika dovoljno karakterističnim da se primjeti kako došljaci nisu iz tvog sela, a ako i jesu baš se foliraju se izgovorom mekog il’ tvrdog R, zavisno odakle dolaze u domovinu na odmor. Sva djeca u ulici bi razrogačila oči od višebojnosti velikih žvakačih guma u dugom, plastičnom repu koji je Larin Sale donosio da počasti djecu koja takvih i tolikih žvaka do tad nisu vidjela.

U školi se doznalo da postoje i domaći izdajnici koji su se po okončanju onog rata ufatili noge i tamo negdje gdje bi završavali svoje putovanje pravili organizacije koje su prijetile ubacivanjem u miran san, sanjan sve dok ga pomenuti u saradnji sa konspiratorima iz baze nisu raspršili određujući odjednom ko je veći ovaj, onaj, naš, vaš i njihov. Selo se tada odjednom ispunilo novim licima koja su držala večernje škole demokratije sa skraćenim programom. Na pitanje ko su ovi, odgovor bi bio – to ti je Mato Ivin što je zglajz’o kad je opsov’o Tita, a i otac mu bio ustaša pa se ispario u Njemačku da ne bi ovdje tuc’o kamen na Golom otoku. Slične je sudbine bio i Derikonja samo što je on plak’o za otadžbinom na Šanzelizeu, dok je Fadil od Mujesirove tetične oblačio Mujesirovu SS uniformu i kleo se u alaha više nego što je priličilo, pa se odlučio na učlanjivanje u neki od džemata u Švedskoj. I svi su oni čekali “da se stvore uslovi”, pa da se vrate u babovinu gdje su gradili – pa sad, kako koji i kako šta. U toj izgradnji im se zakašljalo pa i puška puče, grob se prekopa, u krvi se rodi demokratija.

Sila naroda krenu da traži gdje se ne puca i uglavnom ostade tamo gdje ih je htjelo primit’, naučit’ jezik i zaposlit’. Opet kako koga i kako gdje. I stvori se nova, sad još brojnija, ljetna seoba kada se glavna ulica u vrelim danima zašareni raznolikim modnim izričajima i akcentima domaćeg jezika dovoljno karakterističnim da se ne da ne primjetiti kako oni nisu iz tvog sela, a ako i jesu više ih ne prepoznaješ jer na licu imaju ukočeni nostalgični osmjeh koji im neprestano krasi lica dok gledaju staze svog djetinjstva, odajući time kako već dugo ovdje ne borave. Jer ne pamtiš kad si ovdje vidio nasmijana čovjeka, a i samom ti je osmjeh postao stran do mjere neprimjerenosti.

U neka doba je stig’o i internet, pa su veze postale nešto jače, razmjene mišljenja intenzivnije, želja za spajanjem obostrana. Naravno, nije dugo trebalo da se iz džepova izvuku sujete, podignu tenzije, zavlada zajedljivost i počne novo nadjebavanje. Ovdašnjem nije jasno kako neko tamošnji može osjetiti istu količinu ideološkog seksa kakvu on osjeća ovdje dok mu se o glavi radi. Jer njima je tamo sve potaman, sami euri i dolari im padaju s nebesa bez da se moraju uošte ustat’ sa stolice i odvojit’ od raskošne sofre. Ne poznaje ovdašnji, tamošnje skupljanje crkavice koje je skoro jednako rudarstvo kao i ovdje. Posebno kako je nastala ova recesija, da joj recesiju. Ovdašnji još uvijek smatra da je on jedini koji zna i osjeća svu bol života i življenja, a tamošnji se ne može pomiriti s tim da je ovdašnjem teže nego njemu jer, jebote, živi u svom, na svom, a ne k’o on, tamošnji, u tuđini raspadajući se sve sa suzom nikad isplakanom. Ovdašnji više vremena provede protestujući protiv tamošnjeg koji agituje da se ovo ovdje unormali, jer, smatra ovdašnji, nema on pravo na to i ne zna kako je nama ovdje. Tamošnji opet optužuje ovdašnjeg da samo priča, a ništa ne radi i da je sramota šta mu se radi sa domovinom u koju on želi jednom doći – kad se steknu uslovi.

Tamošnji ne pomišljaju kolika gorčina melje Diku nakon što je deportovan iz Finske kad je devedeset devete bez ikakvih papira krenuo da zgrabi svoju sreću i zbog čega mu je ime na listama zabrana zajedno sa ratnim zločincima, pa sad ovdje mora raditi i dan i noć, i ne pomišljajući kako postoji išta na ovom svijetu osim kopanja kanala, što je prije reintegracije radio i na Grbavici dok je bio u radnom vodu. Ovdašnji, opet, ne pomišljaju šta Vesnu tjera da iz Norveške plače jer ne znaju da su joj otac i mater pred očima zaklani i da još uvijek svake noći sanja kristalno jasnu stvarnost od prije 20 godina i to baš onaj trenutak kad su joj brata na Kazane odveli. I da ona sad, iako bi voljela, nema kome da se vrati.

Ovdašnji je uvrijeđen tamošnjim aktivizmom, a tamošnjem je nejasno zašto ovdašnji u zvijezde ne zakiva njegovu prekograničnu ljubav za domovinom. I svi skupa se tako, umjesto da se zbijaju i bore protiv odavno dobro organizovane nemani koja ih guta, nastavljaju dalje gubiti u nadjebavanju, nadjačavaju i besposlici, dok im vrijeme prolazi, a život gubi smisao jer ga iznova banalizuju i dodatno raslojavaju na ovo i ono, ovdje i ondje, tamo i ovamo, domaće i dijasporu. A ne vide ili više i ne mogu da vide da su svi zajedno postali najveća dijaspora na svijetu. Dijaspora vlastitih života.
Cenga dobro mjeru zna uzet'.
User avatar
ljubav_aha
Posts: 15082
Joined: 03/04/2008 19:25
Location: TURKISH COFFEEBATH

#706 Re: Amerikanci, ode gorivo preko $ 4.00

Post by ljubav_aha »

mislis wrote:ne znam, mozda donekle prihvatljivo objasnjenje ... ali vake zlobe nema na daleko
italijani imaju vecu i stariju dijasporu pa domicilno stanovnistvo ih ne optuzuje i oci vadi
za svaku progovorenu rijec
smiju im se kad nose eksere nazad u kanadu, kupuju po nekoliko pari cipela ili kad
dobiju na poklon hemijsku olovku, to ja
ali ovo sto se moze ovuda procitati je da ti pamet stane
jadno i zalosno
eh to :-D

iz BiH osobama,nasa tema je jadna,a to je dio nase svakodnevnice :)

ako se zalimo,nije dobro
ako se hvalimo,nije dobro
User avatar
ljubav_aha
Posts: 15082
Joined: 03/04/2008 19:25
Location: TURKISH COFFEEBATH

#707 Re: Amerikanci, ode gorivo preko $ 4.00

Post by ljubav_aha »

uh,cuti,moglo je biti i gore :D ( tipican komentar) :lol:
Static-X
Posts: 2471
Joined: 23/07/2009 14:50

#708 Re: Amerikanci, ode gorivo preko $ 4.00

Post by Static-X »

Zaboraviste i pljuvanje po Bosni :dance:
User avatar
atko
Posts: 6054
Joined: 06/07/2006 14:51

#709 Re: Amerikanci, ode gorivo preko $ 4.00

Post by atko »

znam ja nas ... hebo ti nas :wink:
User avatar
Ja_Ja
Posts: 2630
Joined: 07/03/2006 06:59
Location: tamo daleko...

#710 Re: Amerikanci, ode gorivo preko $ 4.00

Post by Ja_Ja »

Zato je najbolje nista ni ne govoriti. Evo ti forum kao primjer. Ovi "dole" znaju bolje kako je nama vani nego mi sami. A progovori jednu o njihovim problemima i latergiji koja im ne dozvoljaje da dignu straznjice sa kafica i urade nesto vodi do linca. Svu pamet pokupili.

Nisam se nikada zalio a i da jesam sigurno bih do sada prestao. Sada kada me pitaju kako mi je, kazem da mi je odlicno, i onda ni ne pokusavam da elaboriram zasto mi je tako. Ako se ko pozali, ja poslusam i gledam da minimiziram svoj komentar ako ga uopste i dam.

Nego sada gledam gorivo u STL $3.87, promijenio kocnice na biciklu, lanac podmazao i odsada biciklom idem na sve destinacije do 10 km.
User avatar
_Reds_
Posts: 9350
Joined: 14/01/2012 20:01
Location: Aqua S....

#711 Re: Amerikanci, ode gorivo preko $ 4.00

Post by _Reds_ »

Ja_Ja wrote:Zato je najbolje nista ni ne govoriti. Evo ti forum kao primjer. Ovi "dole" znaju bolje kako je nama vani nego mi sami. A progovori jednu o njihovim problemima i latergiji koja im ne dozvoljaje da dignu straznjice sa kafica i urade nesto vodi do linca. Svu pamet pokupili.

Nisam se nikada zalio a i da jesam sigurno bih do sada prestao. Sada kada me pitaju kako mi je, kazem da mi je odlicno, i onda ni ne pokusavam da elaboriram zasto mi je tako. Ako se ko pozali, ja poslusam i gledam da minimiziram svoj komentar ako ga uopste i dam.

Nego sada gledam gorivo u STL $3.87, promijenio kocnice na biciklu, lanac podmazao i odsada biciklom idem na sve destinacije do 10 km.
Znas postoje neke stranse stvari u Bosni, i nekad budem kivan na sve to, al kad vidim tamo onu djecu u Africi, zaista me bude Boga strah, zbog nekih stvari na koje se zalim.

Pa koliko god nas trebalo biti strah Onog gore, Vas bi trebalo jos vise, sa ovom temom, ako vjerujete u Njega, mada vi Ameri vecinom samo u pare vjerujete.
jefferson
Posts: 14969
Joined: 28/08/2007 05:31
Location: U.S.A

#712 Re: Amerikanci, ode gorivo preko $ 4.00

Post by jefferson »

Ja_Ja wrote:Zato je najbolje nista ni ne govoriti. Evo ti forum kao primjer. Ovi "dole" znaju bolje kako je nama vani nego mi sami. A progovori jednu o njihovim problemima i latergiji koja im ne dozvoljaje da dignu straznjice sa kafica i urade nesto vodi do linca. Svu pamet pokupili.

Nisam se nikada zalio a i da jesam sigurno bih do sada prestao. Sada kada me pitaju kako mi je, kazem da mi je odlicno, i onda ni ne pokusavam da elaboriram zasto mi je tako. Ako se ko pozali, ja poslusam i gledam da minimiziram svoj komentar ako ga uopste i dam.

Nego sada gledam gorivo u STL $3.87, promijenio kocnice na biciklu, lanac podmazao i odsada biciklom idem na sve destinacije do 10 km.
Kupis auto koje trosi preko 30mpg i eto.
Ja fakat ne mogu shvatiti ljude koji se zale na cijenu. Malo se provozaj bosnom ili ostatkom evrope pa ces vidjeti koliko je gorivo.
User avatar
Ja_Ja
Posts: 2630
Joined: 07/03/2006 06:59
Location: tamo daleko...

#713 Re: Amerikanci, ode gorivo preko $ 4.00

Post by Ja_Ja »

_Reds_ wrote:
Ja_Ja wrote:Zato je najbolje nista ni ne govoriti. Evo ti forum kao primjer. Ovi "dole" znaju bolje kako je nama vani nego mi sami. A progovori jednu o njihovim problemima i latergiji koja im ne dozvoljaje da dignu straznjice sa kafica i urade nesto vodi do linca. Svu pamet pokupili.

Nisam se nikada zalio a i da jesam sigurno bih do sada prestao. Sada kada me pitaju kako mi je, kazem da mi je odlicno, i onda ni ne pokusavam da elaboriram zasto mi je tako. Ako se ko pozali, ja poslusam i gledam da minimiziram svoj komentar ako ga uopste i dam.

Nego sada gledam gorivo u STL $3.87, promijenio kocnice na biciklu, lanac podmazao i odsada biciklom idem na sve destinacije do 10 km.
Znas postoje neke stranse stvari u Bosni, i nekad budem kivan na sve to, al kad vidim tamo onu djecu u Africi, zaista me bude Boga strah, zbog nekih stvari na koje se zalim.

Pa koliko god nas trebalo biti strah Onog gore, Vas bi trebalo jos vise, sa ovom temom, ako vjerujete u Njega, mada vi Ameri vecinom samo u pare vjerujete.
Pazi, tvoj problem je sto ti smatras da nas treba biti stid zbog ove teme ali ti ne znas u kakvim smo mi situacijama ovamo, ono sto je tvoje shvatanje npr. Amerike sigurno nije moje. Ti svoje shvatanje baziras na tv izvjestajima i pricama a ja na svakodnevnom zivotu ovdje u zadnjih 10 godina koliko dugo sam vani. Pricate ovdje o koliko procentualno trosimo na gorivo ali niko ne povlaci pitanje koliko familijama dole pomazemo, koliko znanim i ne znanim pomazemo, koliko humanitarnih akcija i inih stvari radimo (a posto ides u krajnost, reci cu ti da sam u februaru mjesecu samo na humanitarne akcije, a bilo ih je 8 za koje sam znao, potrosio preko 60% svog dohotka za taj mjesec, tako da je pitanje o mom budjetu za gorivo u najmanju ruku smijesno).

Ovdje dodjem da razmijenim misljenja s ljudima koji su u slicnoj situaciji a ne s onima koji uopste ne razumiju da ovdje vlada ne odobrava dizanje i spustanje cijena vec da variraju SVAKI dan i da poskupljenje od 30-40% u nekoliko mjeseci udari nas kucni budjet vise nego tebe dole, gdje je to koliko toliko kontrolirano. Nemam se ja sta bojati Boga zbog toga sto vodim dijalog o mom problemu, ma koliko on banalan bio za tebe. Neki tvoji problemi su banalni za mene ali ne dajem ti moralne lekcije o tome.
User avatar
Ja_Ja
Posts: 2630
Joined: 07/03/2006 06:59
Location: tamo daleko...

#714 Re: Amerikanci, ode gorivo preko $ 4.00

Post by Ja_Ja »

jefferson wrote:
Ja_Ja wrote:Zato je najbolje nista ni ne govoriti. Evo ti forum kao primjer. Ovi "dole" znaju bolje kako je nama vani nego mi sami. A progovori jednu o njihovim problemima i latergiji koja im ne dozvoljaje da dignu straznjice sa kafica i urade nesto vodi do linca. Svu pamet pokupili.

Nisam se nikada zalio a i da jesam sigurno bih do sada prestao. Sada kada me pitaju kako mi je, kazem da mi je odlicno, i onda ni ne pokusavam da elaboriram zasto mi je tako. Ako se ko pozali, ja poslusam i gledam da minimiziram svoj komentar ako ga uopste i dam.

Nego sada gledam gorivo u STL $3.87, promijenio kocnice na biciklu, lanac podmazao i odsada biciklom idem na sve destinacije do 10 km.
Kupis auto koje trosi preko 30mpg i eto.
Ja fakat ne mogu shvatiti ljude koji se zale na cijenu. Malo se provozaj bosnom ili ostatkom evrope pa ces vidjeti koliko je gorivo.
Ma vozao sam se i znam kako je. Ali ja iz srednje Bosne do Hercegovine odem i vratim se, i ni pola rezervara ne potrosim, vozam auto po gradu mjesec dana na rezervaru, ovdje to ne mogu. Ovdje zbog daljine moram 2 puta sedmicno da sipam gorivo.
memo70
Posts: 34
Joined: 15/02/2008 20:36
Location: Doboj

#715 Re: Amerikanci, ode gorivo preko $ 4.00

Post by memo70 »

Ma nije gorivo skupo,nego je plata mala... :bih: :bih:
User avatar
ahuseino
Posts: 2183
Joined: 19/10/2004 05:44
Location: singularity

#716 Re: Amerikanci, ode gorivo preko $ 4.00

Post by ahuseino »

_

Uh nalet vas bilo.
Sram i stid da vas bude. Pih... Vozikate se tuda sa soferima u tim vasim mrcinama od kola sto kad kresnu progutaju ko Centrotransov autobus, fuj.




@Ja_Ja, Svaka cast :thumbup: , ako ne lozis :P , dosta si bolji coJek od mene. 60% je meni malo puno. :thumbup:

Ali siguran sam da nije ovim Havetinjama bogomdatim, plemenitim, sto ruze, dok isucu slajpek pa sharnu 70% od dohotka u dobrotvorne svrhe :skoljka:
Trebam te
Posts: 2006
Joined: 26/10/2010 13:53

#717 Re: Amerikanci, ode gorivo preko $ 4.00

Post by Trebam te »

memo70 wrote:Ma nije gorivo skupo,nego je plata mala... :bih: :bih:

Bravo, odlicno receno :thumbup: :bih:

.
User avatar
Ja_Ja
Posts: 2630
Joined: 07/03/2006 06:59
Location: tamo daleko...

#718 Re: Amerikanci, ode gorivo preko $ 4.00

Post by Ja_Ja »

ahuseino wrote:_

Uh nalet vas bilo.
Sram i stid da vas bude. Pih... Vozikate se tuda sa soferima u tim vasim mrcinama od kola sto kad kresnu progutaju ko Centrotransov autobus, fuj.




@Ja_Ja, Svaka cast :thumbup: , ako ne lozis :P , dosta si bolji coJek od mene. 60% je meni malo puno. :thumbup:

Ali siguran sam da nije ovim Havetinjama bogomdatim, plemenitim, sto ruze, dok isucu slajpek pa sharnu 70% od dohotka u dobrotvorne svrhe :skoljka:

Ma nije ni kod mene to stalno. Prosli mjesec je bio "jaci" nego inace na zalost. Ali poenta je bitnija. No hele nejse.
User avatar
ljubav_aha
Posts: 15082
Joined: 03/04/2008 19:25
Location: TURKISH COFFEEBATH

#719 Re: Amerikanci, ode gorivo preko $ 4.00

Post by ljubav_aha »

Trebam te wrote:
memo70 wrote:Ma nije gorivo skupo,nego je plata mala... :bih: :bih:

Bravo, odlicno receno :thumbup: :bih:

.

:lol: ovo je komicno :D vidi se da nemate pojma, tema o gorivu je pristuna i medju osobama koje imaju 2 puta vece plate od prosjecne :D ali to je samo tema,razgovor,u BiH su prosle sedmice isli iz FEredacije u RS na sipanje goriva kod nas su cjene gorica drugacije pored auto puta ili van grada,ne morma ici u drugi dio drzave :D
jefferson
Posts: 14969
Joined: 28/08/2007 05:31
Location: U.S.A

#720 Re: Amerikanci, ode gorivo preko $ 4.00

Post by jefferson »

Ja_Ja wrote:
jefferson wrote:
Ja_Ja wrote:Zato je najbolje nista ni ne govoriti. Evo ti forum kao primjer. Ovi "dole" znaju bolje kako je nama vani nego mi sami. A progovori jednu o njihovim problemima i latergiji koja im ne dozvoljaje da dignu straznjice sa kafica i urade nesto vodi do linca. Svu pamet pokupili.

Nisam se nikada zalio a i da jesam sigurno bih do sada prestao. Sada kada me pitaju kako mi je, kazem da mi je odlicno, i onda ni ne pokusavam da elaboriram zasto mi je tako. Ako se ko pozali, ja poslusam i gledam da minimiziram svoj komentar ako ga uopste i dam.

Nego sada gledam gorivo u STL $3.87, promijenio kocnice na biciklu, lanac podmazao i odsada biciklom idem na sve destinacije do 10 km.
Kupis auto koje trosi preko 30mpg i eto.
Ja fakat ne mogu shvatiti ljude koji se zale na cijenu. Malo se provozaj bosnom ili ostatkom evrope pa ces vidjeti koliko je gorivo.
Ma vozao sam se i znam kako je. Ali ja iz srednje Bosne do Hercegovine odem i vratim se, i ni pola rezervara ne potrosim, vozam auto po gradu mjesec dana na rezervaru, ovdje to ne mogu. Ovdje zbog daljine moram 2 puta sedmicno da sipam gorivo.
Jaro moj ja dok sam zivio u BiH pravio sam vise km nego u SAD. Sve zavisi od posla.
Kupi jbg Jettu TDi ili nesto slicno.
Rob_Atl
Posts: 5328
Joined: 27/12/2010 06:09
Location: Atlanta

#721 Re: Amerikanci, ode gorivo preko $ 4.00

Post by Rob_Atl »

Raja iz bosne ili ne cita ovu temu ili sta je vec, svi govore sto se zalimo na gorivo, a niko ne pita koliko mi godisnje prelazimo, evo recimo ja godisnje prelazim 20 000-25 000 MILJA sto ti ga dodje 37-40 000 km, e ne prelazim ja samo ovoliko vec 100 miliona amerikanaca prelazi toliko i neko ko ima platu od milju ipo , a trosi na gorivo 300 + mjesecno je fakat skupo, dok uracunas kiriju (500 dolara najmanje) onda ostale zajebancije sve skupa izadje 1100-1200 dolara znaci ostane ti 300 dolara da trosis citav mjesec, ili vi mislite da mi svi ovdje platu imamo 5000+ pa velite sto se zalimo??? :run:
Static-X
Posts: 2471
Joined: 23/07/2009 14:50

#722 Re: Amerikanci, ode gorivo preko $ 4.00

Post by Static-X »

ljubav_aha wrote:
Trebam te wrote:
memo70 wrote:Ma nije gorivo skupo,nego je plata mala... :bih: :bih:

Bravo, odlicno receno :thumbup: :bih:

.

:lol: ovo je komicno :D vidi se da nemate pojma, tema o gorivu je pristuna i medju osobama koje imaju 2 puta vece plate od prosjecne :D ali to je samo tema,razgovor,u BiH su prosle sedmice isli iz FEredacije u RS na sipanje goriva kod nas su cjene gorica drugacije pored auto puta ili van grada,ne morma ici u drugi dio drzave :D
ma sta pricas :-)
User avatar
ljubav_aha
Posts: 15082
Joined: 03/04/2008 19:25
Location: TURKISH COFFEEBATH

#723 Re: Amerikanci, ode gorivo preko $ 4.00

Post by ljubav_aha »

Static-X wrote:
ljubav_aha wrote:
Trebam te wrote:

Bravo, odlicno receno :thumbup: :bih:

.

:lol: ovo je komicno :D vidi se da nemate pojma, tema o gorivu je pristuna i medju osobama koje imaju 2 puta vece plate od prosjecne :D ali to je samo tema,razgovor,u BiH su prosle sedmice isli iz FEredacije u RS na sipanje goriva kod nas su cjene gorica drugacije pored auto puta ili van grada,ne morma ici u drugi dio drzave :D
ma sta pricas :-)
kompariram isti problem tam i vam,k'o raja iz BiH koja se ibreti nasoj temi , kuzis sad :D
jefferson
Posts: 14969
Joined: 28/08/2007 05:31
Location: U.S.A

#724 Re: Amerikanci, ode gorivo preko $ 4.00

Post by jefferson »

Rob_Atl wrote:Raja iz bosne ili ne cita ovu temu ili sta je vec, svi govore sto se zalimo na gorivo, a niko ne pita koliko mi godisnje prelazimo, evo recimo ja godisnje prelazim 20 000-25 000 MILJA sto ti ga dodje 37-40 000 km, e ne prelazim ja samo ovoliko vec 100 miliona amerikanaca prelazi toliko i neko ko ima platu od milju ipo , a trosi na gorivo 300 + mjesecno je fakat skupo, dok uracunas kiriju (500 dolara najmanje) onda ostale zajebancije sve skupa izadje 1100-1200 dolara znaci ostane ti 300 dolara da trosis citav mjesec, ili vi mislite da mi svi ovdje platu imamo 5000+ pa velite sto se zalimo??? :run:
A sta mislis da u BiH niko ne prelazi 40,000km godisnje??? Ja dok sam zivio u BiH pravio sam izmedju 80 i 120,000!
User avatar
Ja_Ja
Posts: 2630
Joined: 07/03/2006 06:59
Location: tamo daleko...

#725 Re: Amerikanci, ode gorivo preko $ 4.00

Post by Ja_Ja »

Sigurno da ima i u BiH onih koji vozare puno ali oni nisu pravilo vec izuzetak. A mislim da cemo se sloziti da je ovdje pravilo duza voznja a ne izuzetak.
Post Reply