St. Louis, Info, Dogadjaji

Vijesti sa cijele zemaljske kugle o dešavanjima u bh. dijaspori, zanimljivosti o drugim državama i slično.

Moderator: Bloo

Post Reply
Ivanche
Posts: 349
Joined: 01/10/2007 11:29

#51

Post by Ivanche »

hajd da se mjenjamo, ja vama saljem DJ Krmak i (publiku - veoma rado :) )a vi nama u Skandinaviju te malo pametnije, pisce ili sta god... :D
User avatar
dacina_curica
Posts: 5828
Joined: 17/11/2006 20:24
Location: pored kofera......pakujem se lagano :)

#52

Post by dacina_curica »

StLouis wrote:Dr. Svetlana Broz, cardiologist, writer, and granddaughter of Yugoslav leader Josip Broz Tito, will appear:

Today, Wednesday, October 31 at 4 pm

Webster University
Emerson Library Conference Room
101 Edgar Road

"Choices People Make in Wartime: The War in Bosnia and Its Aftermath"

Free and open to the public.

Friday, November 2, 5:30 pm to 9:00 pm

Novella European Books and Gifts ( http://www.shopnovella.com)
5510 S. Kingshighway

Meet the Author and Book Signing

"Good People in an Evil Time / Dobri Ljudi u Vremenu Zla"


In 1992, at the outbreak of the war in Bosnia-Herzegovina, Dr. Broz volunteered her medical services in the Bosnian capital of Sarajevo, where she moved permanently in 2000. In 2004, Dr. Broz became a Bosnian citizen.

"Sarajevo, despite going through a four year long siege of hell, kept its soul intact. I love Bosnia-Herzegovina, I feel as this is my homeland." - Dr. Svetlana Broz
Vidimo se sutra :D u Novelli :D

@Ivanche - nema sanse :D ......goste rado primamo (tebi bujrum vazda) a krmaka (bili oni DJ's ili ne :oops: ) imamo i mi dovoljno :-) :-) :-)
User avatar
StLouis
Posts: 2969
Joined: 07/03/2004 00:00
Location: USA

#53

Post by StLouis »

dacina_curica wrote:
StLouis wrote:Dr. Svetlana Broz, cardiologist, writer, and granddaughter of Yugoslav leader Josip Broz Tito, will appear:

Today, Wednesday, October 31 at 4 pm

Webster University
Emerson Library Conference Room
101 Edgar Road

"Choices People Make in Wartime: The War in Bosnia and Its Aftermath"

Free and open to the public.

Friday, November 2, 5:30 pm to 9:00 pm

Novella European Books and Gifts ( http://www.shopnovella.com)
5510 S. Kingshighway

Meet the Author and Book Signing

"Good People in an Evil Time / Dobri Ljudi u Vremenu Zla"


In 1992, at the outbreak of the war in Bosnia-Herzegovina, Dr. Broz volunteered her medical services in the Bosnian capital of Sarajevo, where she moved permanently in 2000. In 2004, Dr. Broz became a Bosnian citizen.

"Sarajevo, despite going through a four year long siege of hell, kept its soul intact. I love Bosnia-Herzegovina, I feel as this is my homeland." - Dr. Svetlana Broz
Vidimo se sutra :D u Novelli :D

@Ivanche - nema sanse :D ......goste rado primamo (tebi bujrum vazda) a krmaka (bili oni DJ's ili ne :oops: ) imamo i mi dovoljno :-) :-) :-)
Ivanche, imamo cijelo krdo krmaka :D

Dacina, dakle dolazis sutra...napokon cemo se upoznati, ja cu nositi st.louis post dispatch ispod lijeve ruke :D lozinka je TITO :lol:
Misirlija
Posts: 148
Joined: 10/12/2005 22:04
Location: Misir

#54

Post by Misirlija »

StLouis wrote:I u nasem gradu, festival "RockUranak" a odrzat ce se 8 Septembra u Holly Hills parku, Carondolet Park. Nastupit ce oko 14 grupa:

-Idoli
-Elektricni Orgazam
-Atomsko Skloniste
-Van Gogh
-Divlje Jagode
-Vatreni Poljubac
-Valentino
-Zeljko Bebek
-Leb i Sol
-Mladen Vojicic Tifa
-Srcani Udar
-Osvajaci
-Rajko Dujmic iz Novih Fosila
-Vlado Kalember iz Srebrnih Krila


Ulaznice i informacije: 314.662.1186
Organizacija koncerta u St. Louis-u: Ejub -Vrelo Market

web stranica: http://www.rockuranak.com/

http://www.objektiv.us/rockuranak/nastupi/

:)

Meet me in Saint Louis:)
i kol'ko bijese svijeta na ovom ''sijelu'', slovom i brojem, TRIDESETAK,
nije valjda bilo shabana :roll:
User avatar
dacina_curica
Posts: 5828
Joined: 17/11/2006 20:24
Location: pored kofera......pakujem se lagano :)

#55

Post by dacina_curica »

StLouis wrote:Ivanche, imamo cijelo krdo krmaka :D

Dacina, dakle dolazis sutra...napokon cemo se upoznati, ja cu nositi st.louis post dispatch ispod lijeve ruke :D lozinka je TITO :lol:
TITO it is :lol: .....ja cu zakaciti malog klempu za rever (da se lakse prepoznamo) :D :lol:
Ivanche
Posts: 349
Joined: 01/10/2007 11:29

#56

Post by Ivanche »

ma daj ba stipu ovo sve...eto mene, sad imam lozinku :D
User avatar
dacina_curica
Posts: 5828
Joined: 17/11/2006 20:24
Location: pored kofera......pakujem se lagano :)

#57

Post by dacina_curica »

Ivanche wrote:ma daj ba stipu ovo sve...eto mene, sad imam lozinku :D
onda cekamo te sutra u Novelli (poslacu sofera (citaj coEka) po tebe na aerodrom) :D
User avatar
lady midnight
Posts: 2624
Joined: 24/04/2007 16:06
Location: iznad oblaka

#58

Post by lady midnight »

imam jedno pitanje za forumashe iz st. louisa:

je li istina da vi tamo ne mozhete legalno kupiti pashtetu argetu, da se ista shverca preko granice i da je najtrazhenija roba ispod tezge :D:D


Image
User avatar
repeater
Posts: 1635
Joined: 04/07/2005 04:59
Location: Yoknapatawpha County
Contact:

#59

Post by repeater »

i da je zeljko komsic donijeo tri kufera puna kad je dolazio. u diplomatic pouchu. :D
User avatar
StLouis
Posts: 2969
Joined: 07/03/2004 00:00
Location: USA

#60

Post by StLouis »

lady midnight wrote:imam jedno pitanje za forumashe iz st. louisa:

je li istina da vi tamo ne mozhete legalno kupiti pashtetu argetu, da se ista shverca preko granice i da je najtrazhenija roba ispod tezge :D:D


Image
ne znam da li je istina, ali sam je jeo kod buraza :D
User avatar
Nosferatu
Posts: 2157
Joined: 04/08/2006 03:34
Location: Give me your tired, your poor, Your huddled masses yearning to breathe free

#61

Post by Nosferatu »

lady midnight wrote:imam jedno pitanje za forumashe iz st. louisa:

je li istina da vi tamo ne mozhete legalno kupiti pashtetu argetu, da se ista shverca preko granice i da je najtrazhenija roba ispod tezge :D:D


Image
Ma nije istina.

Ono sto je istina je da argete nema, i najcesce se prodaju drugacije pastete, od poljskih do makedonskih. Orginalna argeta je preko $2, meni se cini, sto je prilicna cifrica, ako uzmes u obzir da je kg mesa, 5-6 dollara, uglavnom, nasi ljudi iz tog razloga - kad dolaze, povuku argete - pola kofera, tako da su ljudi na carinama i koje-sta-gdje, navikli se da vide, bosnju kako vuce 30-40-50-60 komada nekakvih konzervi sa sobom. Inace rijec pate na engleskom koja bi trebala da znaci pasteta, se ne koristi u Americi, tj. nista slicno pasteti se i ne prodaje, osim hrane za macke. Ali argetu dakle, ko god ima posla sa nasim ljudima u proputovanju - zna vecina, i rijetko kome sankcioniraju da je unese, u poredenju s npr. kravljim prozivodima, koji se ne dozvoljavaju unjeti zbog "kravljeg ludila" i slicnog...

Sto se mene licno tice, najtrazenija mi je roba, Ajvar i pekmez od Sipka, te koja konzerva ribe, a volim i riblju pastetu. U nekim kucanstvima je na cijeni i cokolino, i cedevita, i jufka, i sir vlasicki, i suhovina i Kisela/Radenska ili Kokta / Fruktalovi sokovi ili mljevena kafa po naski ali sve se to moze zamjeniti - npr. suhovinu vec prave nasi privatnici po americi, Chicago i St. Louis, sira ima bugarskog i grckog, smdrljivog, a i fete, jufki imas kod arapa, cedevita i kojekakvih drugih hrana djeciji ima domincilnog podrijetla, za koju nijansu drukciji i slicno...

Ono za sta bih ja licno - pocinio kriminalni akt, zove se boza, i mater im nesposobnu, nema je nigdje, iz licnog iskustva iako su mi ljudi pricali da se moze nabaviti u Chicagu, a drugi pricali kako znaju i mogu to kod kuce sasvim dobru napraviti, nije to - to, ako nije iz "Dvije Ruze" od siptara kupljena. E to je jedino sto mi fali. sad ce se javiti ovi iz StLouisa da ima i toga kod njih, ko da vidim...
basta sljezove boje
Posts: 3623
Joined: 16/03/2007 14:54

#62

Post by basta sljezove boje »

dobro nam se komso Komsic izvukao iz tog St. Louisa

St. Louis ranked most dangerous city

"It's just sad the way this city is," resident Sam Dawson said. "On the news you hear killings, someone's been shot."

http://www.usatoday.com/news/nation/200 ... rime_x.htm
basta sljezove boje
Posts: 3623
Joined: 16/03/2007 14:54

#63

Post by basta sljezove boje »

kod Prijedorcanke Enise bi trebalo biti boze :-D

Image

4701 N Lincoln Ave.
Chicago, IL 60625

Altough it may not look like your typical German Konditorei (pastry shop) from the outside, it simply doesn't get a lot more authentic than Enisa's selection of pastries.
User avatar
lady midnight
Posts: 2624
Joined: 24/04/2007 16:06
Location: iznad oblaka

#64

Post by lady midnight »

basta sljezove boje wrote:kod Prijedorcanke Enise bi trebalo biti boze :-D

Image

4701 N Lincoln Ave.
Chicago, IL 60625

Altough it may not look like your typical German Konditorei (pastry shop) from the outside, it simply doesn't get a lot more authentic than Enisa's selection of pastries.
a za amere je prijedor u njemachkoj :lol: zashto li me to ne iznenadjuje :D:D

nosferatu, hvala na iscrpnom odgovoru. ja chula od ljudi iz st. louisa da argetu kupuju "na crno", shto me chudilo, pa rekoh da provjerim na forumu :D tamo gdje sam ja bila u ju es of ej, nije bilo moguce nabaviti ama bash nikakve nashe proizvode, tako da mi specifichnost argete nije ni upadala u ochi.

ali sad se postavlja pitanje zashto su ovi meni petljali, misha im lazhljivog :? i to cu morati dobro provjeriti :D:D:D
User avatar
Bea_Trix
Posts: 2954
Joined: 28/04/2007 17:37
Location: 'Mount Everest: forbidding, aloof, terrifying. The mountain with the biggest tits in the world.'

#65

Post by Bea_Trix »

ooo, vidi Enise :D bravo za nasu njemacku pastry shop :D
User avatar
Ja_Ja
Posts: 2633
Joined: 07/03/2006 06:59
Location: tamo daleko...

#66

Post by Ja_Ja »

Bosnje bi i guze za dolar dali a da nedaju naciju...ma bjazzii ba...

Nego u STL napreduje gradnja munare uveliko!
User avatar
dacina_curica
Posts: 5828
Joined: 17/11/2006 20:24
Location: pored kofera......pakujem se lagano :)

#67

Post by dacina_curica »

lady midnight wrote:imam jedno pitanje za forumashe iz st. louisa:

je li istina da vi tamo ne mozhete legalno kupiti pashtetu argetu, da se ista shverca preko granice i da je najtrazhenija roba ispod tezge :D:D


Image
e ovako: istina je da Argete ovdje (u STL) nema (zato svaki put kad neko ide u Bosnu donese pola kofera da podijeli raji :-) ), ima drugih pasteta (pilecih, purecih, svinjskih itd.) ali eto Argete ni za lijeka :-) .....E sad zasto bas nema Argete kad se mogu kupiti ostali domaci proizvodi? Nemam blage veze :? ......Znam samo da se u jednoj od "nasih" prodavnica Argeta prodavala ispod tezge (stari radni kolega je vrlo cesto isao tamo u kupovinu :-) ) i da je kostala $4 +/-......Eto lady m. vidis bona da ti nisu lagali :D
neko iz mase
Posts: 2018
Joined: 29/12/2004 21:18

#68

Post by neko iz mase »

argeta ne da se nemoze kupiti u st.l vec ima zabranu prodaje u citavoj americi. Razlog za to je ili neki konzervans koji nije ne spisku dozvoljenih od strane FDA, ili ima prevelik procent masnoce za jedan mesni produkt koji se uvozi
User avatar
StLouis
Posts: 2969
Joined: 07/03/2004 00:00
Location: USA

#69

Post by StLouis »

Poe Vision, St.Louis snima film 'Ligeia" prema noveli od Edgar Allan Poe. Snimanje se obavlja od 11/29/07 - 12/13/07 na raznim lokacijama u STL. Ove nedelje i srijede potrebni su im statisti porijeklom iz istocne europe, ca. 40-60 ljudi. Ako ste zainteresirani za rad kontaktirajte Mike Katcher na 314 - 727 -0238
Aorta
Posts: 389
Joined: 08/04/2003 00:00
Location: Right Here.

#70

Post by Aorta »

Balkan War Stories Told in St. Louis:

http://www.npr.org/templates/story/stor ... d=16598855

StLouis, jesi li iso? I?
User avatar
StLouis
Posts: 2969
Joined: 07/03/2004 00:00
Location: USA

#71

Post by StLouis »

Aorta wrote:Balkan War Stories Told in St. Louis:

http://www.npr.org/templates/story/stor ... d=16598855

StLouis, jesi li iso? I?
Da, bio sam prosle nedelje. Bilo je jako posjeceno.
User avatar
Hantraga
Posts: 3358
Joined: 19/10/2006 18:13
Location: Sent Lujis

#72

Post by Hantraga »

neko iz mase wrote:argeta ne da se nemoze kupiti u st.l vec ima zabranu prodaje u citavoj americi. Razlog za to je ili neki konzervans koji nije ne spisku dozvoljenih od strane FDA, ili ima prevelik procent masnoce za jedan mesni produkt koji se uvozi
Ovo je tacno, i to je razlog zasto se Argeta prodaje na crno...

Inace sve ostale "dozvoljene" pastete se mogu uzeti normalno u mnogim americkim prodavnicama...

Neki dan sam naletio u Schnucksu kako promovisu Vegetu... :lol:
Stoji ona zenska za stolom i djeli sample pecene tucetine zacinjene vegetom...mmmm da polizes prste...

KAze ona meni, take a sample, it is very very good.... e reko bravo otkrila si ameriku... :lol:


E stavrno imamo ovde svega, eto prosli vikend ja i jaran krecili njegov stan...I umjesto MsDonalds za rucak, on odleti u prodavnicu i uze nam par kg janjetine...

Jebo McDonalds, janjetina je zakon... :lol:

Al opet mi je najzalije sto nema Argete na regularnui prodaju... :sad:
neko iz mase
Posts: 2018
Joined: 29/12/2004 21:18

#73

Post by neko iz mase »

pa dobro, sa vasih 60K bosanaca me janjetina u snuksu ni necudi :), kako ste krenuli jos ce u onoj vjetrenjaci poceti servirati cevape (ako vec nisu)

Nego, jel fadil iz starog grada jos ziv :)~ taj covjek nas je spasio nedeljom poslije bunih koncerta kao jedina osoba koja ima otvoreno u 11AM
User avatar
Ja_Ja
Posts: 2633
Joined: 07/03/2006 06:59
Location: tamo daleko...

#74

Post by Ja_Ja »

StLouis wrote:
Aorta wrote:Balkan War Stories Told in St. Louis:

http://www.npr.org/templates/story/stor ... d=16598855

StLouis, jesi li iso? I?
Da, bio sam prosle nedelje. Bilo je jako posjeceno.
I potresno ako mogu da dodam...

Zerina Musić - djevojčica koja je rođena u logoru Trnopolje, zloglasnom mjestu gdje su se mnogi ljudski životi na svirep način ugasili, otvorila je ovu izložbu.

Laički gledano, nema logike da se jedan projekat poput multimedijske prezentacije patnje i genocida nad bošnjačkim narodom održi nigdje drugo do u Jevrejskom Holokaust Muzeju. Kroz malo dublje razmišljanje dođe se do zaključka da se baš na tom mjestu mora održati spomen na sve one koji su prošli kroz patnju, stradanja, mučenje jer naposlijetku kroz sličnu situaciju su prošli i Jevreji u Drugom svjetskom ratu.

Danas se u St.Louisu mogu čuti razne priče, od preživjelih iz nekoliko prijedorskih logora, preko onih koji su rođeni u samim logorima do onih koji su to sve dokumentovali i svijetu pokazali i natjerali ih da se probude i priznaju da se i na kraju dvadesetog vijeka dešavaju stvari poput genocida i etničkog čišćenja.

Vise na :
http://pssmagazin.com/index.php?option= ... &Itemid=40
User avatar
Ja_Ja
Posts: 2633
Joined: 07/03/2006 06:59
Location: tamo daleko...

#75

Post by Ja_Ja »

neko iz mase wrote: Nego, jel fadil iz starog grada jos ziv :)~ taj covjek nas je spasio nedeljom poslije bunih koncerta kao jedina osoba koja ima otvoreno u 11AM
Fadil je legenda jos su tu, samo neznam koliko dugo posto mjesto nije posjeceno. Moram da kazem da je hrana u Starom Gradu, daleko ispred izvikanijih restorana u St.Louisu. Nigdje nemozes pojesti bolja pileca prsa nego kod Fadila. A i mjesano meso je dobro...
Post Reply