Jesam li rasista?

Vijesti sa cijele zemaljske kugle o dešavanjima u bh. dijaspori, zanimljivosti o drugim državama i slično.

Moderator: Bloo

Post Reply
ztluhcs
Posts: 3356
Joined: 28/04/2006 09:17
Location: Life isn't fair. It's just fairer than death, that's all.
Contact:

#101

Post by ztluhcs »

vesela wrote: muski komentari su me odusevili i po ko zna koji put sam se uvjerila da vecina naseg naroda zivi bez predrasuda!
Jes jes, sve dok ne treba o¾enit neku Indijku ili Pakistanku pa dovesti kuæi i kontati hoæe li kom¹ije reæi da si s Gorice doveo ¾enu...

Puno nas je otvorenih nazora samo na papiru :roll:
ulicar
Posts: 443
Joined: 27/02/2004 00:00

#102 Re: Jesam li rasista?

Post by ulicar »

Jesi, rasista si.

Ja sam se jednom dobro zadeverao da li sam rasista ako granap u kojem ponekad kupujem hljeb zovem u razgovoru sa rajom "kod Vijetnamaca". Skontao sam da je to rasizam i od tada se trudim da ga zovem na bilo koji drugi nacin. Tesko je, ali dok pokusavam da nadjem druge oblike identifikacije, ucim polako da ne budem rasista. Na zalost, nasi roditelji nisu bili izlozeni tim uticajima i nisu nas pripremili da zivimo u takvim sredinama. Mi smo rasisti, ne zato sto smo tako odgojeni, vec zato sto nismo odgojeni na drugi nacin. Greska lezi sa nasim roditeljima, a i to nije namjerna greska, to je samo prijevid koji mi moramo da ispravimo sami. Ovdje niko nije kriv, ali greska se desila. Moramo je popraviti.
vesela wrote:Kazu da sam rasista! A ja kazem da bi i oni i djeca imali bespotebne probleme!
tempora
Posts: 2798
Joined: 03/07/2002 00:00

#103

Post by tempora »

mr2 wrote:
Hadzi-Murat wrote:
mr2 wrote: daj mi nadi 1 crnca u holandiji...koji nema DIJECU NA SVE STRANE....
ili brak arapa i bijelkinje koji je potrajao duze od 6 godina....
A koliko ti imas prijatelja crnaca ili arapa, iskreno?

Jednog ili nijednog?
posto radim u azilskom centru i vidim sta se desava nijednog iskreno...jednostavno ne mogu da svatim da mladi kurd zajedno sa amidom koji ima papire otima djevojku sa papirima.....drze je zatvorenu 3 dana i samim tim prisiljavaju djevojku ...prije svega njenu familiju na brak.....eto ma fuj daleko im kuca od moje :x :x :x

znaju svi za slucaj centar sudstvo policija....ali ne mozes mu nista....
jedan od razloga sto ih ne volim....pri prisilnom napustanju centra,polijevanje benzinom ,a dijete u ruci....ma pusti boga ti :x :x :x
Sramotno je da takav profil osobe radi u jednoj takvoj ustanovi. Ako nista bilo bi korisno da se pozabavis upoznavanjem kulturnih razlika, istorijom i drustvenim uredjenjima pojedinih kultura. Interesuje me koliko i kako se javno smijes i mozes izjasnjavati pred svojim kolegama ili drugima u ovome sto si naveo i kakve bi to po tebe posljedice moglo imati?
Ili si i ti jedan broj u statistikama na godnisnjim monitorima rasizma, diskriminacije i predrasuda koji pokazuju koliko je ovo zlo rasprostranjeno?
Rasplaka me na sabahu! Pih! :x
Santos
Posts: 1552
Joined: 24/10/2004 22:29

#104

Post by Santos »

Mi smo demokrate kad su drugi u pitanju e cim nas zasvrbi onda belaj.Svi mi volimo probat kakva li je ova a tek ona.E kad treba ozbilja brak ma dzes nju ba.Evo primjer.Mozeli Balkanac prihvatit da mu zena ide sama na godisnji.Da zena ima svoje izlaske sa drustvom.Da mora kuhat peglat prat sudze.Da ta njegova zena ne jebe njegovu fameliju.Da nije lola kad mu dodze drustvo.Moze ali tesko.
remake
Posts: 369
Joined: 17/03/2006 14:28

#105

Post by remake »

Santos wrote:Mi smo demokrate kad su drugi u pitanju e cim nas zasvrbi onda belaj.Svi mi volimo probat kakva li je ova a tek ona.E kad treba ozbilja brak ma dzes nju ba.Evo primjer.Mozeli Balkanac prihvatit da mu zena ide sama na godisnji.Da zena ima svoje izlaske sa drustvom.Da mora kuhat peglat prat sudze.Da ta njegova zena ne jebe njegovu fameliju.Da nije lola kad mu dodze drustvo.Moze ali tesko.
svaka cast santos, :-D


btw, kada ono dolazis u Sarajevo, ne zaboravi, obecao si mi dati broj doticnog alipasinca :)
User avatar
Bosanac sa dna kace
Posts: 9904
Joined: 27/06/2005 20:21
Location: ponutrače

#106

Post by Bosanac sa dna kace »

koji smo ti mi rasisti, pa covjece to nije vjerovatno, medjunozhje kodar nam je od zlata da prostite!
Ni nasi ljudi nisu nesto bolji po ponasanju, ja sam osto bez teksta kad sam cuo da nasi ljudi shibicare po ulici u Njemackoj!
zamisli to svaki Shvabo moze vidjet na ulici, i rece ; ma svi su oni isti, mrsko im radit! :x
ztluhcs
Posts: 3356
Joined: 28/04/2006 09:17
Location: Life isn't fair. It's just fairer than death, that's all.
Contact:

#107

Post by ztluhcs »

remake wrote:
Santos wrote:Mi smo demokrate kad su drugi u pitanju e cim nas zasvrbi onda belaj.Svi mi volimo probat kakva li je ova a tek ona.E kad treba ozbilja brak ma dzes nju ba.Evo primjer.Mozeli Balkanac prihvatit da mu zena ide sama na godisnji.Da zena ima svoje izlaske sa drustvom.Da mora kuhat peglat prat sudze.Da ta njegova zena ne jebe njegovu fameliju.Da nije lola kad mu dodze drustvo.Moze ali tesko.
svaka cast santos, :-D


btw, kada ono dolazis u Sarajevo, ne zaboravi, obecao si mi dati broj doticnog alipasinca :)
I onda naðemo onu koja to sve ne radi - Bosanku! :D :lol: :D
remake
Posts: 369
Joined: 17/03/2006 14:28

#108

Post by remake »

ztluhcs wrote:
remake wrote:
Santos wrote:Mi smo demokrate kad su drugi u pitanju e cim nas zasvrbi onda belaj.Svi mi volimo probat kakva li je ova a tek ona.E kad treba ozbilja brak ma dzes nju ba.Evo primjer.Mozeli Balkanac prihvatit da mu zena ide sama na godisnji.Da zena ima svoje izlaske sa drustvom.Da mora kuhat peglat prat sudze.Da ta njegova zena ne jebe njegovu fameliju.Da nije lola kad mu dodze drustvo.Moze ali tesko.
svaka cast santos, :-D


btw, kada ono dolazis u Sarajevo, ne zaboravi, obecao si mi dati broj doticnog alipasinca :)
I onda nađemo onu koja to sve ne radi - Bosanku! :D :lol: :D
jeji ti to na moj jacun??? :roll: :( :D :-D :) :sad: :roll: :x :( :D :-D
peanuth
Posts: 344
Joined: 10/07/2005 13:37
Location: Deutschland

#109

Post by peanuth »

Santos wrote:Mi smo demokrate kad su drugi u pitanju e cim nas zasvrbi onda belaj.Svi mi volimo probat kakva li je ova a tek ona.E kad treba ozbilja brak ma dzes nju ba.Evo primjer.Mozeli Balkanac prihvatit da mu zena ide sama na godisnji.Da zena ima svoje izlaske sa drustvom.Da mora kuhat peglat prat sudze.Da ta njegova zena ne jebe njegovu fameliju.Da nije lola kad mu dodze drustvo.Moze ali tesko.
e moj santos , evo i ja se ubrajam u balkance. moja cura isla sama na godisnji,izlazila bez mene,nekad kuho ja nekad ona zavisi ko prije dodje kuci.jebavala mi svaki dan fameliju :D a nisam nikad bio lola ma ko da doso. cak sam vise puta ja bio donji :D al ne bitno je to. to je moja voljena.

i eto tako dan po dan, ona uzela maha pa hoce sve da bude po njenom.i onda sam je poslo tamo odakle je i dosla.

a ja sam odrasto u miru i slozi i nemam nikakvi predrasuda ili da imam misljenje sto sam muskarac da ja moram bit gornji.sve ba nebitno za mene, ali moze mi bar taj 1 % dat osjecaj da sam ja musko, a ne, ti posto si ti dobar prema meni ja cu ti se sad popet na glavu.

a to rade ove europljanke,jebe se njima gdje gori, one sto sebi zamisle to mora tako bit. to sam par puta dozivio ovdje gdje zivim..

a bas nisam tipicni balkanac
Goran_35
Posts: 1382
Joined: 29/12/2005 14:08

#110

Post by Goran_35 »

Na osnovu svega procitanog,ne bih rekao da si rasista u pravom smislu rijeci...

Prije bih rekao da si "malogradjanka",kao i vecina ljudi na ovoj planeti.To zakljucujem iz tvoga komentara u kojem se brines sta ce narod u tvojoj sredini,konkretno u Sarajevu reci, zato sto ti unuce moze biti recimo "crno"?

Opusti se,rase ne postoje! Pusti djecu da se uzmu ako se vole,jer ljubav je najvece bogatsvo koje covjek moze imati.Sve ostalo je prolazno...

:)
mr2
Posts: 815
Joined: 27/06/2005 20:03
Location: amsterdam

#111

Post by mr2 »

TEMPORA@ Sramotno je da takav profil osobe radi u jednoj takvoj ustanovi. Ako nista bilo bi korisno da se pozabavis upoznavanjem kulturnih razlika, istorijom i drustvenim uredjenjima pojedinih kultura. Interesuje me koliko i kako se javno smijes i mozes izjasnjavati pred svojim kolegama ili drugima u ovome sto si naveo i kakve bi to po tebe posljedice moglo imati?
Ili si i ti jedan broj u statistikama na godnisnjim monitorima rasizma, diskriminacije i predrasuda koji pokazuju koliko je ovo zlo rasprostranjeno?
Rasplaka me na sabahu! Pih! :x[/quote]


vecina mojih kolega je dozivila ....verbalne ili fizicke napade......vjerovatno smo za razliku od tebe stalno suoceni sa problematikom.
mojoj kolegici je prije 2 sedmice iracanin,nakon urucenja odluke o obustavljanju azilske procedure.....njegovoj zeni...on je nakon povratka iz grada auto unistijo drvenom palicom....????steta je 2380 eura... ako zelis poslat cu ti njen mail na pm pa joj ti fino objasni o statistikama rasizma i netrpeljivosti...usput njeno osiguranje ne pokriva vandalizam.....

koliko mi je poznato zivis u holandiji :roll: :roll: kako prelazis preko cinjenice da je 11 djevojaka-zena ubijeno..u prvih 5 mjeseci ove godine,od strane familije...:x :x i slicne stavri radi kojih ne bi dozvolijo brak kcerki sa pripadnikom druge rase....sto i jeste tematika diskusije..
BigBoss
Posts: 334
Joined: 15/08/2004 12:02

#112

Post by BigBoss »

mr2, to je upravo to sto sam i ja pokusao da pojasnim. Medjutim kako to nasi ljudi skontaju odmah ispade rasista.
ztluhcs
Posts: 3356
Joined: 28/04/2006 09:17
Location: Life isn't fair. It's just fairer than death, that's all.
Contact:

#113

Post by ztluhcs »

remake wrote:
jeji ti to na moj jacun??? :roll: :( :D :-D :) :sad: :roll: :x :( :D :-D
Jec. Indid! :lol:
Santos
Posts: 1552
Joined: 24/10/2004 22:29

#114

Post by Santos »

E remake ja bio 2 sedmice i evo vratio se nema 3 dana.Nemam ti je broja znas od koga jer nekad smo hodali i zajebavali se.Sad je vamo on tamo tako da to jeni sevi ko nekad.Lako ti je saznat broj prosetaj Alipasinom i malo se raspitaj nekosta nista.Sve najbolje.
amelie
Posts: 23
Joined: 24/02/2006 23:53

#115

Post by amelie »

Vesela, samo zemisli obrnutu sitauciju: da ti se sin zaljubi u neku lijepu, finu, obrazovanu Svedjanku (Amerikanku / Francuskinju) i da ga ona napusti pod pritiskom porodice jer je on, boze te sacuvaj, neki mrki Balkanac, iz neke divlje zemlje gdje se ljudi kolju svako malo i jos izbjeglica... Da li bi prihvatila taj "rasizam"? Po cemu se tvoja reakcija razlikuje?
BECHO
Posts: 2446
Joined: 03/02/2003 00:00
Location: Zürich, CH

#116

Post by BECHO »

Vesela, najbolje je da mu ti nadjes curu i problem rijesen! :roll: Ko biva, tebi su tvoji govorili da se udas za drugu vjeru a ti ih poslusala! :D Ista ti je to prica, samo su uloge razlicite..jerbo ako si ti imala slobodu da biras, onda pusti i malog da voli koga hoce. :)
Last edited by BECHO on 23/05/2006 00:25, edited 1 time in total.
BigBoss
Posts: 334
Joined: 15/08/2004 12:02

#117

Post by BigBoss »

Ipak moze posavjetovat dijete a ne pustiti da "zaglavi". Ne mora ga tjerat ali posavjetovati je normala. A dijete nega odluci sta je bolje za njega/nju.
BECHO
Posts: 2446
Joined: 03/02/2003 00:00
Location: Zürich, CH

#118

Post by BECHO »

BigBoss wrote:Ipak moze posavjetovat dijete a ne pustiti da "zaglavi". Ne mora ga tjerat ali posavjetovati je normala. A dijete nega odluci sta je bolje za njega/nju.
Naravno da moze ali mi se iskljucivo ova vrsta ogranicenosti bas i ne uklapa u profil osoba koji navodno zive u vjersko/nacionalno mijesanom braku! :roll:
ulicar
Posts: 443
Joined: 27/02/2004 00:00

#119

Post by ulicar »

Niko ne kaze da nisi dozivio verbalne, ili fizicke napade, ali nisu svi iracani dosli tebi i fizicki te i mentalno zlostavljali, ili jesu? Ako jesu, onda nije rasizam kada kazes da su Iracani siledzije, a ako nisu, onda si rasista. Kratko, jasno i vrlo jednostavno.
mr2 wrote:
vecina mojih kolega je dozivila ....verbalne ili fizicke napade......vjerovatno smo za razliku od tebe stalno suoceni sa problematikom.
I sada fakt da je njoj neko razbio auto, ko je igrom slucaja Iracanin, terba da bude dokaz da si ti u pravu :) Hehehehehe. Da li su svi Iracani dosli pred centar i razbili automobile, ili je jedan isfrustrirani covjek razbio automobil? Ako su svi Iracani, onda nisi rasista, a ako nisu, vec jedan covjek, onda si rasista.

Usput, jesul' to Iracani krivi sto njoj osiguranje ne pokriva vandalizam? Ti si onaj tipicni rasista. Skolski primjer. On ce raditi u izbjeglickom centru, jer je tamo jedino mogao dobiti posao, upravo zbog svog porijekla i onda postati "bolji" od onih s kojima je u redu skupa do juce stajao. Aferim.
mr2 wrote:mojoj kolegici je prije 2 sedmice iracanin,nakon urucenja odluke o obustavljanju azilske procedure.....njegovoj zeni...on je nakon povratka iz grada auto unistijo drvenom palicom....????steta je 2380 eura... ako zelis poslat cu ti njen mail na pm pa joj ti fino objasni o statistikama rasizma i netrpeljivosti...usput njeno osiguranje ne pokriva vandalizam.....
80% SVIH ubistava izvrse clanovi porodice i "prijatelji". Kako prelazis preko toga? Kako mozes gledati u svoju porodicu i prijatelje i znati da ukoliko tvoj zivot bude ugasen nasilno, postoji 80% sanse da ce to uraditi neko od njih. Jel' ti sada jasno koliko ti je glupa ta statistika? Ne, haj'mo k'o Gebels, iskriviti informaciju u smijeru u kojem nam odgovara. Mozda ce se naci maloumni bilmezi koji ce se upecati.
mr2 wrote:koliko mi je poznato zivis u holandiji :roll: :roll: kako prelazis preko cinjenice da je 11 djevojaka-zena ubijeno..u prvih 5 mjeseci ove godine,od strane familije...:x :x i slicne stavri radi kojih ne bi dozvolijo brak kcerki sa pripadnikom druge rase....sto i jeste tematika diskusije..
BigBoss
Posts: 334
Joined: 15/08/2004 12:02

#120

Post by BigBoss »

Ulicaru to hoces da kazes da su ti sa bliskog istoka bez temperamenta???? Pa zeznuo si se dobro.
User avatar
seljak_cojek
Posts: 1044
Joined: 09/02/2006 15:31
Location: Restoran na kraju vaseljene

#121 Re: Jesam li rasista?

Post by seljak_cojek »

vesela wrote: Kazu da sam rasista! A ja kazem da bi i oni i djeca imali bespotebne probleme!
Slažem sa tobom.
Što se tiče rasizma, da li je rasizam ako ja poštujem tuđu kulturu i tradiciju (odrastao sam kao musliman među katolicima i bilo mi pravo lijepo), a recimo ne želim da je prihvatim kao svoju? Niti sporim drugima da to urade ako žele. Da nebude zabune, ne mogu prihvatiti tuđu kulturu i tradicju ne zato što je smatram manje vrijednom nego jednostavno ne želim. Ako je ovo rasizam onda sam, jebiga, i ja rasista.
A za one koji govore o ljubavi, djeca se vole pa ko treba ih pustiti, koliko se sjećam ljubav je obično počivala niže kaiša na hlačama. Tako da i ovaj argumet nije nešto posebno jak.
Činjenica je i to, što neko reče, da su djeca buntovnici i bilo kakvo nametanje će ih samo učvrstiti u nakani. Razgovor, razgovor i samo razgovor potkrijepljen činjenicama možda može polučiti neki rezultat.
Sve u svemu nek' ti je Bog na pomoći, ja imam još 10 godina da iznađem rješenje. ;-)
ulicar
Posts: 443
Joined: 27/02/2004 00:00

#122

Post by ulicar »

Nigdje nisam rekao da su ljudi sa Bliskog Istoka bez temperamenta, to bi , vjerovao, ili ne bio rasizam, vec sam rekao da nisu svi Iracani nasilnici. Nasilnika ima svuda, ali ukoliko ti kazes da su Iracani 'vakvi, 'nakvi i gori na osnovu jednog isfrustriranog covjeka, ciju ce zenu poslati u Irak, onda si jarane rasista. To je rasizam. To je glupi mentalni sklop zbog kojeg su ljudi ubijani u tako nerasistickoj zemlji odakle ti dolazis, nekih deset godina prije. To je sto mene pravo ispali, da ljudi koji su ubijani zbog rasizma postaju rasisti. To pokazuje koliko su glupi.
BigBoss wrote:Ulicaru to hoces da kazes da su ti sa bliskog istoka bez temperamenta???? Pa zeznuo si se dobro.
zzzzz
Posts: 2053
Joined: 27/05/2004 22:30

#123

Post by zzzzz »

@seljak_coek odlican komentar. Ovo je daleko od rasizma
winetou
Posts: 2030
Joined: 30/07/2003 00:00
Location: cyber prerije
Contact:

#124

Post by winetou »

mr2
koliko mi je poznato zivis u holandiji Rolling eyes Rolling eyes kako prelazis preko cinjenice da je 11 djevojaka-zena ubijeno..u prvih 5 mjeseci ove godine,od strane familije...Mad Mad i slicne stavri radi kojih ne bi dozvolijo brak kcerki sa pripadnikom druge rase....sto i jeste tematika diskusije..
Kako prelaziš preko činjenice da rulja Bosanca divlja bez ikakvog razloga na rukometnoj utakmici u Holandiji 2005 :P :zzzz:
ulicar
Posts: 443
Joined: 27/02/2004 00:00

#125 Re: Jesam li rasista?

Post by ulicar »

Ti si jedan od onih koji kazu "dobre komsije se po dobroj ogradi poznaju"? Cekaj, ko je to rekao, a ha, RADOVAN KARADZIC. To je sve rasizam i ti si care, makoliko ti "postovao" tudju kulturu, rasista.
seljak_cojek wrote:
vesela wrote: Kazu da sam rasista! A ja kazem da bi i oni i djeca imali bespotebne probleme!
Slažem sa tobom.
Post Reply