Jesam li rasista?

Vijesti sa cijele zemaljske kugle o dešavanjima u bh. dijaspori, zanimljivosti o drugim državama i slično.

Moderator: Bloo

Post Reply
vesela
Posts: 1244
Joined: 08/12/2005 20:03

#201

Post by vesela »

vesela wrote:

citajuci sve postove dosla sam do zakljucka da :

- vecina smatra da sam rasista, uz vrlo jasne argumente
- jedan dio vidi moju dilemu kao brigu majke za svoje dijete, isto uz vrlo jasne argumente
- i jedan dio se pita : u cemu je problem?...i tu mi je vrlo jasno sta se htjelo reci!

u svakom slucaju skidam vam kapu i zahvaljujem na ozbiljnoj diskusiji!

ovaj citat bi trebao pokazati da prihvatam kritike, argumente...diskusija je bila otvorena i, uglavnom, vrlo ozbiljna! :) ...

@big_bud
ne znam jesi li novi ili klon, ali na ovoj temi si nepozeljan!

@FrozenCevap
procitano! :-)

@Hera
ako si ovako nabijena ranim jutrom, kakva li si popodne i navece?...ako ce ti biti lakse, hajd jos malo istresi iz sebe...neko te jutros, ocito, postavio gdje ti je mjesto! :roll:
tempora
Posts: 2798
Joined: 03/07/2002 00:00

#202

Post by tempora »

big_bud wrote:
konyan wrote:Vesela, najlakse je tudjim qrcem gloginje mlatiti :D pa se nasi dragi forumasi ne susprezu. :D

Razumijem tvoju brigu za takav jedan brak, iako ne opravdavam njeno rasisticko zaledje. Ne shvataju ljudi da su to sasvim razliciti svjetovi, narocito ako su netom uvezeni iz svojih svijetova.

Puno srece.
no problem dawg, evo tebi moj pa mlati njim okolo. malo si u koliziji sa samim sobom, podrzavas i ne podrzavas potez doticne gnjusobe.

cudi me i da je vesela dopustila djeci da se mijesaju sa krscanima, ipak su to razliciti svjetovi, a jos ako je netom uvezen iz svog svijeta.... :-)
heloooou debilu, vesela je uvezena netom iz svoga svijeta, vidis da joj primitivizam i malogradjanstina izbija iz svake recenice. istina, nisi ni ti daleko.
Odakle ta silna potreba za vrijedjanjem? :roll: :(
konyan
Posts: 1285
Joined: 21/06/2004 10:03
Location: Sarajevo

#203

Post by konyan »

big_bud wrote:
konyan wrote:Vesela, najlakse je tudjim qrcem gloginje mlatiti :D pa se nasi dragi forumasi ne susprezu. :D

Razumijem tvoju brigu za takav jedan brak, iako ne opravdavam njeno rasisticko zaledje. Ne shvataju ljudi da su to sasvim razliciti svjetovi, narocito ako su netom uvezeni iz svojih svijetova.

Puno srece.
no problem dawg, evo tebi moj pa mlati njim okolo. malo si u koliziji sa samim sobom, podrzavas i ne podrzavas potez doticne gnjusobe.

cudi me i da je vesela dopustila djeci da se mijesaju sa krscanima, ipak su to razliciti svjetovi, a jos ako je netom uvezen iz svog svijeta.... :-)
heloooou debilu, vesela je uvezena netom iz svoga svijeta, vidis da joj primitivizam i malogradjanstina izbija iz svake recenice. istina, nisi ni ti daleko.
dawg! :D Vadis nas iz primitivizma. :D Hvala.
konyan
Posts: 1285
Joined: 21/06/2004 10:03
Location: Sarajevo

#204

Post by konyan »

Hera wrote:
konyan wrote:Vesela, najlakse je tudjim qrcem gloginje mlatiti :D pa se nasi dragi forumasi ne susprezu. :D

Razumijem tvoju brigu za takav jedan brak, iako ne opravdavam njeno rasisticko zaledje. Ne shvataju ljudi da su to sasvim razliciti svjetovi, narocito ako su netom uvezeni iz svojih svijetova.

Puno srece.
Fol je u tome da ova dijasporska djeca uopste ne razmisljaju na balkanski nacin, jos ako su gore rodjena... Osim... Ako im starci ne usadjuju nase lijepe bosanske vrijednosti, kao na primjer da se treba drzat svoje vjere i nacije, neka ostalih, ali dalje od mene i takve ostale krasne stvari... Znam milion dvadesetogodisnjaka odraslih na zapadu koji maju vise zajednicko sa jednom usvojenom koreankom nego sa nekim memom iz breze. Ta su djeca odrasla sva u Svedskoj, imaju ista shvatanja. Vjeruj da je dijasporskoj djeci koja su mala otisla, Bosna fuj, ne vole ni doc ovamo...
To sam i rekao cini mi se. Problem nije u toj djeci, problem je u njihovim roditeljima koji nisu rodjeni i odrasli tu, problem nastane kad se neko ne zeli odreci porodice dok se porodica odrice njih i slicno. Onda ostanu djeca uhvacena u tome svemu. Pokupi se majka i odvede djecu, npr.

Naravno da se ne moze generalizirati. Sustina je u tome da ne zivimo u utopiji i da je ovo jako kompleksna stvar. U tom smislu, zaista razumijem zabrinutost vesele. I vjerovatno ces se sloziti da ne razmislja isto jedan svedjanin kao jedan pakistanac prve generacije u svedskoj, niti gaje iste porodicne i ine vrijednosti.

Edit prije nego nastane potop: Pokusavam ovo analiticki sagledati. I sa druge strane, to jest. Ja bih prvi rekao adio vlastitim roditeljima da pokusaju ista slicno (kad im se ne bi dalo objasniti). :D
Last edited by konyan on 11/10/2007 09:27, edited 2 times in total.
Hera
Posts: 159
Joined: 31/05/2002 00:00
Location: Sarajevo, BiH

#205

Post by Hera »

vesela wrote:
vesela wrote:
@Hera
ako si ovako nabijena ranim jutrom, kakva li si popodne i navece?...ako ce ti biti lakse, hajd jos malo istresi iz sebe...neko te jutros, ocito, postavio gdje ti je mjesto! :roll:
Haha prejadno. Kao otvorena si za diskusiju i kritiku, a kad cujes nesto sto ti ne svidja, koristis retoriku tinejdzerke. Ja sam predivno raspolozena, samo ti kazem kako jeste. Mozda da se vratis baklavi, ne snalazis se bas u argumentovanju... Ja mogu shvatiti da ti razmisljas kako razmisljas, pa 80% stanovnistva nam je takvo, a kad vec pitas red je da ti se kaze - da se umom nisi pomakla iz ruralne Bosne. Ali pusti bar djecu...
tempora
Posts: 2798
Joined: 03/07/2002 00:00

#206

Post by tempora »

hrizantema wrote:vesela, ljudi koji zive u Bosni ili na podrucju bivse Jugoslavije, imaju malo drugacija misljenja od nas koji smo dosli ili vec duze vrijeme zivimo na zapadu...Da je meni neko prije tri godine govorio da sam rasista ili pitao da li mrzim crnce i druge , rekao bih NE , al sad???
Vjerujte, tek kad pocnete da zivite u okruzenju gdje nas imam svakakvih , tek onda uvidjate velike razlike koje vladaju izmedju nas...Ja sam u Holandiji i zivim u jednoj zgradi , a komsiluk?? Alah selamet, sve crnci , antalijanci , svaka tri mjeseca neko ubistvo, trave na sve strane, a niko od njih ne radi...KO da su pokupili cijela plemena pa ih rasporedili po zgradama..Pazite,jedan prost primjer: slucajno radim s jednim crncem i o cemu taj prica je da ga mrzi ovaj , da ga mrzi onaj, da je onaj rasista(sve o bjelcima prica).Ja vise nisam mogao slusati vec ga upitam , sta mislis da rasisti podrazumijevaju smao ljude koji mrze crnce, pa pazi, ti o cemu pricas o nekoj mrznji tvojih kolega prema tebi , a ti sam kad god te covjek vidi s nekim si crncem..Kaze on , nije to isto!
E ta recenica me je skroz uvjerila da mi nije zao sto sam postao rasista i sto sam u svojoj glavi odlucio s njima sto manje..Mozda cete vi koji niste ovamo reci pa nije to tako, al vjerujte, evo koliko nas ima, kad im spomenes crnca, antalijanca ili nekog drugog obojenog svi se gade, a sve su to ljudi koji da si pitao prije nego sto su doli ovdje jeste li rasiste rekli bi NEEEEEEEEEEEE...
Da samo cujete kad se pocnu svadjati , pa to zemlja gori, katastrofa!Onda , drugaciji obicaji, druga hrana,drugaciji mirisi...I brak kao brak , vi koji gledate Kozbijeve, uopste nije takav kod njih..Oni se bukvalno pare, malo kod jedne , pa onda idemo dalje, a djeca ostaju...
Dakle vesela, ne daj i brani , imamo mi i previse lijepih i dobrih cura i naci ce se jedna i za tvog sina...

Hoces reci, da je sasvim legitimno mrzjeti i biti rasista, jer te iskustvo u Holandiji naucilo tome? :D A do tada nisi bio/la?
Znas, biti drukcijih poimanja, obicaja i kulture ne znaci u startu negativno, niti po automatizmu da je tvoja kultura i nacin zivljenja ispravan i drugome normalan.
I hoces reci da se veseloj ne moze desiti da za zeta dobije pedofila, kockara, notornog alkoholicara, siledziju a za snahu nevaspitanu bosansku rospiju koja ce njenom sinu da zagorcava zivot? Samo zato je bijela? :D :D :-) :sad: :-? :?
Hera
Posts: 159
Joined: 31/05/2002 00:00
Location: Sarajevo, BiH

#207

Post by Hera »

konyan wrote:I vjerovatno ces se sloziti da ne razmislja isto jedan svedjanin kao jedan pakistanac prve generacije u svedskoj, niti gaje isto porodicne i ine vrijednosti.
Hocu, slazem se. Ali ako nam uvjerenja, obicaji, ponasanje nekoga ne odgovara - necemo odabrati njega / nju za partnera, bez obzira jeli ove ili one boje. Ja imam seku tih godina u dijaspori i njena raja su uglavnom djeca svih boja i nacija, ali rodjena gore ili usvojena. Ima vise milion puta szajednicko sa njima nego sa papcima iz centrala recimo. Uglavnom se osjeca neugodno kad dodje u Sarajevo, price su joj glupe. Radije bi da se sutra uda za crnca koji razmislja kao ona nego za nekog papka, pa bio on i Sarajajlija.
big_bud
Posts: 156
Joined: 06/05/2007 22:00

#208

Post by big_bud »

vesela wrote:
@big_bud
ne znam jesi li novi ili klon, ali na ovoj temi si nepozeljan!
sto to? pa nisam crnac... :-)
bonsai
Posts: 353
Joined: 25/05/2006 20:32

#209

Post by bonsai »

Hrizantema,uzela si mi text iz tastature, i ja sam odgojen u drustvu bratstva i tolerancije uz seriju Kunta Kinte i suosjecao sam sa napacenim crnackim narodima,cak sta vise bili su mi simpaticni i vrlo dragi. Medzutim oni crnci iz americkih filmova i ovi koji zive po evropi,veze jedni sa drugima nemaju!Tesko je to objasniti nekome ko to nije zivio,a i ako pokusas, odmah si rasista. Mome djetetu nebi savjetovao jednu takvu vezu ,ne iz rasistickih razloga nego iz straha za svoje dijete,jer razlike su OGROMNE i mislim da ih je vrlo tesko prevazici,cesto nemoguce!
tempora
Posts: 2798
Joined: 03/07/2002 00:00

#210

Post by tempora »

bonsai wrote:Hrizantema,uzela si mi text iz tastature, i ja sam odgojen u drustvu bratstva i tolerancije uz seriju Kunta Kinte i suosjecao sam sa napacenim crnackim narodima,cak sta vise bili su mi simpaticni i vrlo dragi. Medzutim oni crnci iz americkih filmova i ovi koji zive po evropi,veze jedni sa drugima nemaju!Tesko je to objasniti nekome ko to nije zivio,a i ako pokusas, odmah si rasista. Mome djetetu nebi savjetovao jednu takvu vezu ,ne iz rasistickih razloga nego iz straha za svoje dijete,jer razlike su OGROMNE i mislim da ih je vrlo tesko prevazici,cesto nemoguce!
Budi ljubazan, pa nam ukazi na te razlike i na koji nacin su one negativnije od nasih? :?
Orbini
Posts: 1100
Joined: 26/07/2003 00:00

#211

Post by Orbini »

Pa stereotipi postoje svugdje. Kako Bosanci gledaju na Cigane u Bosni, tako i Bosanci u dijaspori gledaju na mrke.
Razlog je statistika.
Ipak je vise kriminala, smeca, vandalizma prema drustvenoj svojini, nepostovanja kucnog reda,..... tamo gdje zive mrki u vecini.
Razlog nije genetika, vec socijalni status.
Mrki su obicno drustveni autsajderi, u startu onemoguceni da se probiju u mnoge drustvene slojeve, i ne ostaje im nista drugo nego zivotarenje bez obrazovanja. Medjutim, kako mi to ne mozemo promjeniti - ostaje samo da se covjek tome prilagodi. Zato nasi imaju distancu prema mrkima, ali tu nema rasizma, samo stereotipi i predrasude.

Kada su u pitanju djeca i roditeljska briga, tu opet nema rasizma. Svaki roditelj zna da mjesani brak ima svoje poteskoce, pa ne zeli svom djetetu da kroz to prolazi. Al. hajd znaj jeli u pitanju mladost-ludost, mladalacka znatizelja, pomodarstvo,... ili prava ljubav.
Znam mnogo slucajeva mjesanih brakova nasih, uglavnom sa skandinavcima, Arapima, sjevernim Afrikancima,... i sve su to skladni brakovi sa uzajamnim respektom, skolovani ljudi sa lijepom djecom, .. i sto je najbitnije - ljubav je ocigledna. Mahala uopste nije ruzno reagovala, ako mahala uopste ista znaci onih par sedmica godisnjeg.


A znam i slucajeve gdje je familija intervenisala pa se djete nije zaletilo i poslije se pokazalo ispravnim. Mladost - ludost.

A znam slucaj jednog sto je poslusao familiju i poslije mu jednostavno nije islo, pocev od ljubavi pa nadalje. Na kraju se propio i umro, znam gdje mu je mezar. Sta ima njegova familija sad od mahalskog rejtinga? Lose je i da se neko vuce po propalim vezama, razocaran u zivot i mnogo toga.


Zato, familija nema pravo da se uplice u izbor djece, pogotovo ako se radi o punoljetnim osobama. Ne velim kad je ocigledno da se radi o losem karakteru druge osobe, primjerice, kurvarluk, lazni moral, droga, kriminal, losa narav,... Ali ako je samo boja koze u pitanju, vjera,... niko nema pravo da vrsi pritiske. Svako ljudsko bice ima pravo da spozna samo zivot, da se na svojim greskama uci, ...

A onaj ko utice na svoje djete samo zbog svog licnog mahalskog rejtinga je egoista i idiot na kub. Osoba koja mozda sama nije spoznala ljubav ili nema kapaciteta za to. Mahala je svoje davno rekla: Neka ljubi ko god koga hoce,...
Last edited by Orbini on 11/10/2007 11:24, edited 1 time in total.
tempora
Posts: 2798
Joined: 03/07/2002 00:00

#212

Post by tempora »

Orbini wrote:Pa stereotipi postoje svugdje. Kako Bosanci gledaju na Cigane u Bosni, tako i Bosanci u dijaspori gledaju na mrke.
Razlog je statistika.
Ipak je vise kriminala, smeca, vandalizma prema drustvenoj svojini, nepostovanja kucnog reda,..... tamo gdje zive mrki u vecini.
Razlog nije genetika, vec socijalni status.
Mrki su obicno drustveni autsajderi, u startu onemoguceni da se probiju u mnoge drustvene slojeve, i ne ostaje im nista drugo nego zivotarenje bez obrazovanja. Medjutim, kako mi to ne mozemo promjeniti - ostaje samo da se covjek tome prilagodi. Zato nasi imaju distancu prema mrkima, ali tu nema rasizma, samo stereotipi i predrasude.

Kada su u pitanju djeca i roditeljska briga, tu opet nema rasizma. Svaki roditelj zna da mjesani brak ima svoje poteskoce, pa ne zeli svom djetetu da kroz to prolazi. Al. hajd znaj jeli u pitanju mladost-ludost, mladalacka znatizelja, pomodarstvo,... ili prava ljubav.
Znam mnogo slucajeva mjesanih brakova nasih, uglavnom sa spandinavcima, Arapima, sjevernim Afrikancima,... i sve su to skladni brakovi sa uzajamnim respektom, skolovani ljudi sa lijepom djecom, .. i sto je najbitnije - ljubav je ocigledna. Mahala uopste nije ruzno reagovala, ako mahala uopste ista znaci onih par sedmica godisnjeg.


A znam i slucajeve gdje je familija intervenisala pa se djete nije zaletilo i poslije se pokazalo ispravnim. Mladost - ludost.

A znam slucaj jednog sto je poslusao familiju i poslije mu jednostavno nije islo, pocev od ljubavi pa nadalje. Na kraju se propio i umro, znam gdje mu je mezar. Sta ima njegova familija sad od mahalskog rejtinga? Lose je i da se neko vuce po propalim vezama, razocaran u zivot i mnogo toga.


Zato, familija nema pravo da se uplice u izbor djece, pogotovo ako se radi o punoljetnim osobama. Ne velim kad je ocigledn oda se radi o losem karakteru druge osobe, primjerice, kurvarluk, laz, droga, kriminal, losa narav,... Ali ako je samo boja koze u pitanju, vjera,... niko nema pravo da vrsi pritiske. Svako ljudsko bice ima pravo da spozna samo zivot, da se na svojim greskama uci, ...

A onaj ko utice na svoje djete samo zbog svog licnog mahalskog rejtinga je egoista i idiot na kub. Osoba koja mozda sama nije spoznala ljubav ili nema kapaciteta za to. Mahala je svoje davno rekla: Neka ljubi ko god koga hoce,...


Osvjezenje.Hvala!
mamica papucarka
Posts: 8025
Joined: 31/10/2004 16:03
Location: negdje

#213

Post by mamica papucarka »

neki dan slusam komentar neke nase krasotice :roll:
Ispred ulaza u trgovinu cuci crnac i prodaje novine.
Kad ce ova nasa jaranici -"a vidi ovih crnaca nizasta ih Bog stvorio nije" :roll: :( :x :-) :(
pa ce onda -"a mi cemo od igle napravit sta god hoces"
:roll: majke mi, zeludac mi se okrenuo :roll:
User avatar
Bea_Trix
Posts: 2954
Joined: 28/04/2007 17:37
Location: 'Mount Everest: forbidding, aloof, terrifying. The mountain with the biggest tits in the world.'

#214

Post by Bea_Trix »

mamica 31 wrote:neki dan slusam komentar neke nase krasotice :roll:
Ispred ulaza u trgovinu cuci crnac i prodaje novine.
Kad ce ova nasa jaranici -"a vidi ovih crnaca nizasta ih Bog stvorio nije" :roll: :( :x :-) :(
pa ce onda -"a mi cemo od igle napravit sta god hoces"
:roll: majke mi, zeludac mi se okrenuo :roll:
ma bjezi, i to je svima ovdje najnormalnije razmisljanje :( dje ti se nece zeludac okrenut :( a oba svjetska rata pokrenuli i bili glavni akteri braca bjelci... (austrijanci, nijemci) a od pamtivijeka bogati kolonizatori (britanci, francuzi, spanjolci) pljackaju i ubijaju po zemljama treceg svijeta (medju tim zemljama je i nasa bosna) - valjda su tako od igle napravili... svasta. sa tudjim blagom.

@vesela, nema razloga da se cudis "zucnim ispadima2 sa bilo cije strane. necu ja tebe tjesiti i tapsati po ramenu da si dobra osoba, ma koliko ti nesvjesno bila pravi, text book rasist. da je neko na vrijeme prepao rasiste kroz povijest, da ih je zgurao u misiju rupu gdje i pripadaju - pateticni mali stvorovi ne bi dosli na celo drzave i napravili s*anja po svijetu. ne kazem da bi ti to nuzno ucinila, cisto da znas ko ti stoji rame uz rame.

nema nista od poricanja - ti imas problem, i to ozbiljan problem. to je isto kao kad bi mi rekla da svako jutro u deset sati salijes litru konjaka i pitas me jesi li alkoholicarka. dakle, nije vise pitanje tvog djeteta - hvala bogu ono ce naci svoju srecu s nekim. poenta je u tome sto ces ti ostati takva kakava jesi sama sa sobom. i meni je iskreno tebe jako zao. zao mi te je do onog momenta kad nemas utjecaja na druge ljude - ali imas ocito i pozicij u drustvu. bas me zanima sta bi mislila djeca i nastavnici iz te skole u kojoj radis kad bi znali kakvu su osobu zaposlili da bude u blizini djece.

a najtuznije je od svega sto bosanci ne vide... da su i oni zrtve rasisma, nacionalizma i predrasuda istih tih arijevaca kojima se uvlace u...
User avatar
karabaja-x
Posts: 2051
Joined: 02/02/2007 04:54
Location: mangala mangala (ako ste a big fish in a small pond, morate adoptirat a low key profile)

#215

Post by karabaja-x »

ja sam veliki rasista. ne volim ljude, jedino volim zgodne zene, al samo radi koristi
hrizantema
Posts: 94
Joined: 09/10/2007 14:15

#216

Post by hrizantema »

Pa ja sam cijeli rat dole hodao s djevojkom druge vjere(pola srpkinja pola hrvatica) i nikad nisam razmisljao(prioritetno) o tome ko je neko, sta je neko i da li je obojen ili ne..Ali , jednostavno, kad se nadjes u drugoj sredini i pocnes da zivis tj. da bitises ovdje smao te ponese, to je jace od tebe..I ja bih, vjerovatno, drzao Hrinu stranu da sam jos uvijek dole i branio bih svijet od rasista, al bolan Hera, poslusaj tri crnca sta oni misle o svemu tome pa ce ti biti sve jasno...KAd ne rade dobro, a vecinom ne rade, odmah je boja koze kriva za to i normalno gdje odlaze, da sjede i cavrljaju sa svojim prijateljima koji su , gle, crni kao i oni...Vrlo , vrlo tesko covjek to moze da objasni, al ako si iole normalan, onda mozes razumjeti taj osjecaj u sebi kad npr. sjedis u metrou , a njih 70 % pusi travu (bez obzira na zabranu) , nesto ko fol lupaju po vratima, prozorima, i sta ti ja ne znam jos ..Rade i bijeli al njih 20 posto , a to ne govorim za jedno vidjenje vec svakodnevno...I to ti se zgadi, i onda izadjes i vidis to isto i na ulici...
Dakle, moj sud, od 100 posto crnaca koji zive u mom okruzenju 70 je aman zaman, a od 100 posto bijelaca 20 je aman zaman , pa napravite usporedbu...Oni su , bolan , rodjeni s kompleksom nize vrijednosti i to je najveca prepreka u svemu...
_BosanaC
Posts: 8428
Joined: 16/08/2005 14:02
Location: Sarajevo
Contact:

#217

Post by _BosanaC »

A bjelci su rodjeni s kompleksom VISE vrijednosti i eto ti egala.

Isto sranje - drugo pakovanje.

Zorka - :thumbup:
User avatar
karabaja-x
Posts: 2051
Joined: 02/02/2007 04:54
Location: mangala mangala (ako ste a big fish in a small pond, morate adoptirat a low key profile)

#218

Post by karabaja-x »

vama glasnim moralistima zelim da se preselite negdje gdje bi bili crna ovca u stadu
jefferson
Posts: 14969
Joined: 28/08/2007 05:31
Location: U.S.A

#219

Post by jefferson »

Obozavam bosanske predrasude. Jednostavno obozavam.
I onda odem dole, sjedim sa nekim i taj neko kaze "ma nema boljeg naroda od bosanaca itd,itd"
Ja upotpunosti shvatam veselu sto tako razmislja jer potice iz takve sredine. Ali, bar probaj da se suszdrzis malo radi svoje djece. Tvoja djeca ce gledat na Bosnu kao zemlju iz koje su srecom otisli. BiH nepokazuje nicim da hoce da se svrsta sa naprednim zemljama. Mozetel misliti da neko imigrira u BiH, crnac i dodje traziti posao???
_BosanaC
Posts: 8428
Joined: 16/08/2005 14:02
Location: Sarajevo
Contact:

#220

Post by _BosanaC »

karabaja-x wrote:vama glasnim moralistima zelim da se preselite negdje gdje bi bili crna ovca u stadu
Bujrum ti preseli negdje gdje ces biti crna ovca u stadu, ja dio stada nikad nisam bio a vazda sam crna ovca, od kada znam za sebe, pa tako i dan danas. Mozda bas s tog aspekta i govorim.
User avatar
karabaja-x
Posts: 2051
Joined: 02/02/2007 04:54
Location: mangala mangala (ako ste a big fish in a small pond, morate adoptirat a low key profile)

#221

Post by karabaja-x »

_BosanaC wrote:
karabaja-x wrote:vama glasnim moralistima zelim da se preselite negdje gdje bi bili crna ovca u stadu
Bujrum ti preseli negdje gdje ces biti crna ovca u stadu, ja dio stada nikad nisam bio a vazda sam crna ovca, od kada znam za sebe, pa tako i dan danas. Mozda bas s tog aspekta i govorim.
jel se to primjeti na prvi pogled? ja pricam iz iskustva jarane. da vidis kako oni najglasniji antirasisti bjeze nazad u svoje stado
User avatar
baustelac
Posts: 1401
Joined: 16/07/2005 09:05
Location: AC-DE

#222

Post by baustelac »

A zasto je velesa rasista? Zato sto nastoji da kroz djecu odrzi bosanske korijene?

E ako je tako, neka si rasista. Samo znaj da nisi sama, ima nas jos!
encian
Posts: 1309
Joined: 22/12/2006 15:42

#223

Post by encian »

ja rekla mami da bih joj mirne duse dovela crnca, ona se frapirala :).


ruku na srce, tanka je granica. kad se covjek prepadne crnaca, arapa i drugih uglavnom se krije iza kulturnih razlika. medjutim kad se kaze da su kulturne razlike problem, onda se i na njima moze uspjesno poraditi. a opet, malo je kulturnih razlika izmedju bosanaca, arapa i crnaca koji su rasli u istom gradu u npr. kanadi.

imam ovdje obojenih prijatelja vise nego bijelih, i fakat bih se ja uvrijedila kad bi neko njima nesto rekao. iskreno, smatram se privilegovanom sto mi dodju "na sijelo" svakakvih boja i nijansi. price i iskustva koja donesu sa sobom ja ne mogu dozivjeti i za mene su neprocjenjiva.

izvinite, nisam procitala skoro nista osim prvog posta. izvinite jos jednom, ali gadi mi se razmisljanje "kako cu po carsiji provodati unuka napola arapa". ja bih zavidjela tom djetetu na mogucnostima i pronijela ga na rukama ne samo sto je moje (mada je i to dovoljno) nego i zbog onog sto predstavlja. a mahala i carsija ne zive sa mnom i nece za mene odgovarati gore.
encian
Posts: 1309
Joined: 22/12/2006 15:42

#224

Post by encian »

by the way, ja sam crna ovca ovdje gdje sam. u cijelom gradu ima sacica bijelaca, a na fakultetu samo 2 ruskinje i jedan amer. sve ostalo zuto. da li mi smeta? ne, iako nekad na svojoj bijeloj kozi osjetim rasizam i nacionalizam.

odrzanje bosanskog korijena je cista glupost. odrati identitet karakterne i pravedne osobe je ono cemu treba strijemiti.
User avatar
Bea_Trix
Posts: 2954
Joined: 28/04/2007 17:37
Location: 'Mount Everest: forbidding, aloof, terrifying. The mountain with the biggest tits in the world.'

#225

Post by Bea_Trix »

karabaja-x wrote:
_BosanaC wrote:
karabaja-x wrote:vama glasnim moralistima zelim da se preselite negdje gdje bi bili crna ovca u stadu
Bujrum ti preseli negdje gdje ces biti crna ovca u stadu, ja dio stada nikad nisam bio a vazda sam crna ovca, od kada znam za sebe, pa tako i dan danas. Mozda bas s tog aspekta i govorim.
jel se to primjeti na prvi pogled? ja pricam iz iskustva jarane. da vidis kako oni najglasniji antirasisti bjeze nazad u svoje stado


ja sam isto bila vani. zivjela nisam, ali su mi zivotne okolnosti tako nametnule da od malih nogu srecem ljude raznih rasa, narocito se to dogadjalo u djetinjstvu, prije rata, zbog prirode posla mojih roditelja, koji su mi, hvala im, usadili vrijednosti kojima se i dan danas vodim u zivotu. i mogu samo reci - sebe uvijek nosis sa sobom, i ako si i sam osoba sa kojom se tesko komunicira, neprilagodljiv, pun predrasuda - naici ces i na takve crnce, azijate, arape. ako nisi - naici ces na dobre ljude.

buduci da niti sam krijumcarka drogom i automobilima, niti sponzorusa, niti prodavas swatch satova na crno, ne srecem ljude koji nakon mafijaskih progona lete jedni drugima u stado. simple as that.

i koja je to logika? znaci, mi bosanci smo mirisne ruze? a sto nam je zemlja k... puna kriminala, nepotizma i korupcije? da nam nisu stagod crnci zafrknuli? valjda im krvo sto smo mi arijevci.
Post Reply