Ni tamo, ni vamo

Vijesti sa cijele zemaljske kugle o dešavanjima u bh. dijaspori, zanimljivosti o drugim državama i slično.

Moderator: Bloo

Post Reply
u-pet-deka
Posts: 1348
Joined: 11/02/2021 22:46

#26 Re: Ni tamo, ni vamo

Post by u-pet-deka »

Black swan wrote: 13/11/2021 17:39 Znaci nisi sudjelovao u obrambeno odlobodilackom ratu?

Bio u JNA do 4/1992. Zatekao me rat 1991. u Sloveniji kao vojnika JNA. Poslije Slovenije na voz za Makedoniju, kasnije (1992.) preko Srbije ili tada FR Jugoslavije za Dansku. To je sve.
u-pet-deka
Posts: 1348
Joined: 11/02/2021 22:46

#27 Re: Ni tamo, ni vamo

Post by u-pet-deka »

no_sikiriki wrote: 13/11/2021 17:45
u-pet-deka wrote: 13/11/2021 17:18


Na vama je da kreirate sopstveni ambijent. Naravno da postoje stvari koje ne mogu usvojiti (ili prihvatiti) ovdje, a ni kada sam u Bosni, ali iskreno govoreći, ne gubim vrijeme na takve stvari. Definitivno nisam na dvije stolice. Bosna je samo posjeta, a ovdje živim, i to od 1992.
eh, to je ipak drugacije kad zivis u kontinuitetu negdje. kod mene je citav zivot "isprekidan", vani od 96-2000, pa ovdje, pa opet 2006-2011 vani, pa zadnjih 10 godina ovdje, s tim da sam i u sklopu tih 10 godina po vise mjeseci zivjela negdje 2014. i 2016.
Tako da sad shvatam zasto sam na dvije ili vise stolica :-)
To je druga priča. Pretpostavljam da jedina mreža prijatelja koju ste stekli vani, je među ljudima sa Balkana.
u-pet-deka
Posts: 1348
Joined: 11/02/2021 22:46

#28 Re: Ni tamo, ni vamo

Post by u-pet-deka »

ToyoOptics wrote: 13/11/2021 18:05
no_sikiriki wrote: 13/11/2021 17:58
sve ok, razumijemo se, ali Boga ti o kakvoj se to odjeći radi?? :-)
Ma, nisam ti ja nikada bio sminker i od odjece, ali kada dodjem u Sarajevo, vidim djecu dijasporaca, smijesno obucena kao Kanye West, npr. Ono, podvuce se crta, udari se zumba, da se pokaze da ne zive tu (i prica se glasno na stranom jeziku). Ja se oblacim normalno i ovdje i tamo.
A sve iz Bad Badena ili kakvog one-horse town-a. :D
no_sikiriki
Posts: 16541
Joined: 11/12/2012 13:21

#29 Re: Ni tamo, ni vamo

Post by no_sikiriki »

u-pet-deka wrote: 13/11/2021 18:54
no_sikiriki wrote: 13/11/2021 17:45

eh, to je ipak drugacije kad zivis u kontinuitetu negdje. kod mene je citav zivot "isprekidan", vani od 96-2000, pa ovdje, pa opet 2006-2011 vani, pa zadnjih 10 godina ovdje, s tim da sam i u sklopu tih 10 godina po vise mjeseci zivjela negdje 2014. i 2016.
Tako da sad shvatam zasto sam na dvije ili vise stolica :-)
To je druga priča. Pretpostavljam da jedina mreža prijatelja koju ste stekli vani, je među ljudima sa Balkana.
Pa i ne baš. 96-te sam imala 11 godina, tako sam zavrsila pola osnovne skole tamo, i kasnije fakultet (od 2006.), prva radna iskustva itd... Tako da sam se uglavnom druzila s lokalcima.
User avatar
jasib
Posts: 1180
Joined: 25/08/2013 09:12

#30 Re: Ni tamo, ni vamo

Post by jasib »

no_sikiriki wrote: 13/11/2021 11:43 Kakvo je vaše iskustvo životno, ako ste živjeli neki period van BiH, ili jos uvijek živite, ili ste se vratili?
Možete li ikad biti sretni, ili je "grass always greener on the other side"?

Ja ne mogu nikako da budem skroz ok na jednom mjestu, jer ide vjecito poređenje sa onim drugim mjestom.
Živim u Sarajevu, ali čak i kroz forum vidim da najviše zajedničkog imam sa ljudima koji žive vani.
Očito da sam odlučila da ću radije biti u Sarajevu iz određenih razloga, dakle izvagala sam da preferiram život ovdje, ali opet se ne mogu pomiriti sa nekim stvarima.

Kakva su vaša iskustva?
Ja mislim da svi koji su otišli iz BiH, od rata do danas, bez obzira na razloge, da svi treba da se vrate. Kad god, bolje što prije, jer bi donijeli drugačiji način međusobne komunikacije, više demokratije, znanja i tehnologije, kapital za razvoj privrede i jačanje ekonomije, i više energije za promjenu političke situacije u BiH koja nas sve guše, i nas u BiH, i sve koji su je napustili. Mislim da bi samo mali broj ljudi ostao tamo negdje, iz jakih privatnih razloga, a da bi se svi drugi vratili, kad bi bila bolaj situacija u BiH. E tu situaciju trebamo zajedno kreirati i graditi.
User avatar
sehohari
Posts: 7962
Joined: 22/03/2018 16:37
Location: Njemačka - Hercegovina - Izvor Bosne - Srce Bosne
Grijem se na: Lož ulje
Vozim: Fijaker
Horoskop: Lav

#31 Re: Ni tamo, ni vamo

Post by sehohari »

jasib wrote: 13/11/2021 19:11
no_sikiriki wrote: 13/11/2021 11:43 Kakvo je vaše iskustvo životno, ako ste živjeli neki period van BiH, ili jos uvijek živite, ili ste se vratili?
Možete li ikad biti sretni, ili je "grass always greener on the other side"?

Ja ne mogu nikako da budem skroz ok na jednom mjestu, jer ide vjecito poređenje sa onim drugim mjestom.
Živim u Sarajevu, ali čak i kroz forum vidim da najviše zajedničkog imam sa ljudima koji žive vani.
Očito da sam odlučila da ću radije biti u Sarajevu iz određenih razloga, dakle izvagala sam da preferiram život ovdje, ali opet se ne mogu pomiriti sa nekim stvarima.

Kakva su vaša iskustva?
Ja mislim da svi koji su otišli iz BiH, od rata do danas, bez obzira na razloge, da svi treba da se vrate. Kad god, bolje što prije, jer bi donijeli drugačiji način međusobne komunikacije, više demokratije, znanja i tehnologije, kapital za razvoj privrede i jačanje ekonomije, i više energije za promjenu političke situacije u BiH koja nas sve guše, i nas u BiH, i sve koji su je napustili. Mislim da bi samo mali broj ljudi ostao tamo negdje, iz jakih privatnih razloga, a da bi se svi drugi vratili, kad bi bila bolaj situacija u BiH. E tu situaciju trebamo zajedno kreirati i graditi.
Naravno da bi, iako se možda trenutno čini da se to ne bi desilo.

Poljaci su sve do par godina bježali glavom bez obzira prema zapadnoj evropi. Danas više Poljaka ide za Poljksu nego obrnuto.

E, kada će stanje biti bolje, to je već drugo pitanje....
User avatar
jasib
Posts: 1180
Joined: 25/08/2013 09:12

#32 Re: Ni tamo, ni vamo

Post by jasib »

sehohari wrote: 13/11/2021 19:17
jasib wrote: 13/11/2021 19:11

Ja mislim da svi koji su otišli iz BiH, od rata do danas, bez obzira na razloge, da svi treba da se vrate. Kad god, bolje što prije, jer bi donijeli drugačiji način međusobne komunikacije, više demokratije, znanja i tehnologije, kapital za razvoj privrede i jačanje ekonomije, i više energije za promjenu političke situacije u BiH koja nas sve guše, i nas u BiH, i sve koji su je napustili. Mislim da bi samo mali broj ljudi ostao tamo negdje, iz jakih privatnih razloga, a da bi se svi drugi vratili, kad bi bila bolaj situacija u BiH. E tu situaciju trebamo zajedno kreirati i graditi.
Naravno da bi, iako se možda trenutno čini da se to ne bi desilo.

Poljaci su sve do par godina bježali glavom bez obzira prema zapadnoj evropi. Danas više Poljaka ide za Poljksu nego obrnuto.

E, kada će stanje biti bolje, to je već drugo pitanje....
Da, ali naša država ni na jednom nivou vlasti apsolutno ništa ne čini da stvori uslove da se ljudi počnu vraćati. Naprotiv, njihova retorika čak nagoni i druge ljude da odlaze :(

Odavno je trebalo formirati ministarstvo za dijasporu
no_sikiriki
Posts: 16541
Joined: 11/12/2012 13:21

#33 Re: Ni tamo, ni vamo

Post by no_sikiriki »

jasib wrote: 13/11/2021 19:11
no_sikiriki wrote: 13/11/2021 11:43 Kakvo je vaše iskustvo životno, ako ste živjeli neki period van BiH, ili jos uvijek živite, ili ste se vratili?
Možete li ikad biti sretni, ili je "grass always greener on the other side"?

Ja ne mogu nikako da budem skroz ok na jednom mjestu, jer ide vjecito poređenje sa onim drugim mjestom.
Živim u Sarajevu, ali čak i kroz forum vidim da najviše zajedničkog imam sa ljudima koji žive vani.
Očito da sam odlučila da ću radije biti u Sarajevu iz određenih razloga, dakle izvagala sam da preferiram život ovdje, ali opet se ne mogu pomiriti sa nekim stvarima.

Kakva su vaša iskustva?
Ja mislim da svi koji su otišli iz BiH, od rata do danas, bez obzira na razloge, da svi treba da se vrate. Kad god, bolje što prije, jer bi donijeli drugačiji način međusobne komunikacije, više demokratije, znanja i tehnologije, kapital za razvoj privrede i jačanje ekonomije, i više energije za promjenu političke situacije u BiH koja nas sve guše, i nas u BiH, i sve koji su je napustili. Mislim da bi samo mali broj ljudi ostao tamo negdje, iz jakih privatnih razloga, a da bi se svi drugi vratili, kad bi bila bolaj situacija u BiH. E tu situaciju trebamo zajedno kreirati i graditi.
Mislim da to zvuci jako lijepo, ali da nije nimalo realno niti moguce. I sama se često pitam što mi je ovo trebalo (povratak), i ne znam hoću li ostati "zauvijek." Sad imam dijete i moram razmisljati i o njegovoj buducnosti, a nisam uvjerena da ovdje ima ikakve buducnosti. Trenutno stanje, politicko, ekonomsko, zdravstveno, medjuljudsko, ekolosko itd. itd. stvarno nije onakvo kakvo bi neko htio ni za sebe ni za svoju djecu.

Mislim da ljudi imaju pogresnu predstavu o dijasporcima kao ljudima koji se "valjaju" u nekim parama, i vecina stavova ovdje se svodi na onu nasu famoznu "'ta će on" kad neko pomisli da moze ponuditi nesto novo. (znanje, tehnologija o kojoj govoris itd.)
snijeg_led
Posts: 6675
Joined: 08/12/2019 21:35

#34 Re: Ni tamo, ni vamo

Post by snijeg_led »

ToyoOptics wrote: 13/11/2021 18:05
no_sikiriki wrote: 13/11/2021 17:58
sve ok, razumijemo se, ali Boga ti o kakvoj se to odjeći radi?? :-)
Ma, nisam ti ja nikada bio sminker i od odjece, ali kada dodjem u Sarajevo, vidim djecu dijasporaca, smijesno obucena kao Kanye West, npr. Ono, podvuce se crta, udari se zumba, da se pokaze da ne zive tu (i prica se glasno na stranom jeziku). Ja se oblacim normalno i ovdje i tamo.
Potpuno shvatam o cemu govoris i slazem se isto sa prijasnjim postom 👍
User avatar
Rockefeller
Posts: 7219
Joined: 02/02/2015 13:05
Location: Rijeka Sćona

#35 Re: Ni tamo, ni vamo

Post by Rockefeller »

Ljudima treba cestitat kada pobjegnu iz uboge Bosne. Pa tacno jedva cekam da pasos ostavim. Neka novi Fadil kroji sudbinu gradjanima :kiss:
Bobi
Forum administrator
Posts: 31987
Joined: 30/10/2002 00:00
Location: http://www.klix.ba
Grijem se na: J.P."Grijanje"Zenica
Vozim: TDI sve crveno
Contact:

#36 Re: Ni tamo, ni vamo

Post by Bobi »

snijeg_led wrote: 13/11/2021 19:40
ToyoOptics wrote: 13/11/2021 18:05

Ma, nisam ti ja nikada bio sminker i od odjece, ali kada dodjem u Sarajevo, vidim djecu dijasporaca, smijesno obucena kao Kanye West, npr. Ono, podvuce se crta, udari se zumba, da se pokaze da ne zive tu (i prica se glasno na stranom jeziku). Ja se oblacim normalno i ovdje i tamo.
Potpuno shvatam o cemu govoris i slazem se isto sa prijasnjim postom 👍
Ja sam primjetio da dijaspora kad dolazi u BiH obavezno u novim nekim patikama, to blješti..odmah se prepoznaju :lol:
no_sikiriki
Posts: 16541
Joined: 11/12/2012 13:21

#37 Re: Ni tamo, ni vamo

Post by no_sikiriki »

Uglavnom, posto vidim da mi tema ode u drugom smjeru :D ...interesuje me kako se mirite sa time gdje ste, jer ja se na neki nacin ne osjecam ni kao da pripadam ovdje, u vlastitoj zemlji, a ni vani, i zbog toga cesto pomislim da je skoro pa bolje da nikad nisam ni otisla nigdje :D
u-pet-deka
Posts: 1348
Joined: 11/02/2021 22:46

#38 Re: Ni tamo, ni vamo

Post by u-pet-deka »

jasib wrote: 13/11/2021 19:11
no_sikiriki wrote: 13/11/2021 11:43 Kakvo je vaše iskustvo životno, ako ste živjeli neki period van BiH, ili jos uvijek živite, ili ste se vratili?
Možete li ikad biti sretni, ili je "grass always greener on the other side"?

Ja ne mogu nikako da budem skroz ok na jednom mjestu, jer ide vjecito poređenje sa onim drugim mjestom.
Živim u Sarajevu, ali čak i kroz forum vidim da najviše zajedničkog imam sa ljudima koji žive vani.
Očito da sam odlučila da ću radije biti u Sarajevu iz određenih razloga, dakle izvagala sam da preferiram život ovdje, ali opet se ne mogu pomiriti sa nekim stvarima.

Kakva su vaša iskustva?
Ja mislim da svi koji su otišli iz BiH, od rata do danas, bez obzira na razloge, da svi treba da se vrate. Kad god, bolje što prije, jer bi donijeli drugačiji način međusobne komunikacije, više demokratije, znanja i tehnologije, kapital za razvoj privrede i jačanje ekonomije, i više energije za promjenu političke situacije u BiH koja nas sve guše, i nas u BiH, i sve koji su je napustili. Mislim da bi samo mali broj ljudi ostao tamo negdje, iz jakih privatnih razloga, a da bi se svi drugi vratili, kad bi bila bolaj situacija u BiH. E tu situaciju trebamo zajedno kreirati i graditi.
Veliki broj njih gleda sebe, svoje najmilije i da njima bude dobro. Jedno je navijati a drugo relanost.
snijeg_led
Posts: 6675
Joined: 08/12/2019 21:35

#39 Re: Ni tamo, ni vamo

Post by snijeg_led »

Bobi wrote: 13/11/2021 19:44
snijeg_led wrote: 13/11/2021 19:40

Potpuno shvatam o cemu govoris i slazem se isto sa prijasnjim postom 👍
Ja sam primjetio da dijaspora kad dolazi u BiH obavezno u novim nekim patikama, to blješti..odmah se prepoznaju :lol:
i ja sam to primjetila, kao i da donesu neke nove haljine koje nikad ne obuku :D
Elokventni
Posts: 141
Joined: 30/07/2010 00:32

#40 Re: Ni tamo, ni vamo

Post by Elokventni »

no_sikiriki wrote: 13/11/2021 19:57 Uglavnom, posto vidim da mi tema ode u drugom smjeru :D ...interesuje me kako se mirite sa time gdje ste, jer ja se na neki nacin ne osjecam ni kao da pripadam ovdje, u vlastitoj zemlji, a ni vani, i zbog toga cesto pomislim da je skoro pa bolje da nikad nisam ni otisla nigdje :D
Sumnjam da ce moj komentar pomoci, narocito jer ne znam na sta se sve originalni post odnosi. Opcenito sam stekao dojam (na sebi i okruzenju) da se lose stvari cesce isticu i amplificiraju kroz razgovor. Dok god je fokus primarno na onom sto nemamo, ne mozemo biti sretni. Svako od nas ima razlicite kriterije, sta mu je kljuc do relativne srece. Ona apsolutna sreca ne postoji (makar mislim). Ja sam trenutno odlucio da budem blize porodici pa sam u Bosni. Nekada sam isfrustriran nekim stvarima, ali se ne slazem sa mnogim stavovima ljudi o ovoj drzavi. Doduse ja radim posao za koji sam se skolovao, volim svoj posao, a i nije lose placeno. Skromnije sam placen nego da zivim negdje zapadnije, ali eto, ovo je neki balans koji meni vise odgovara. Druga stvar, ne mislim da je bilo koja odluka definitivna. Sutra ako se okolnosti sa poslom ili necim promjene, bit cu spreman da opet odem. Ako pomislim da sam odlucio zauvijek ostati u Bosni, to me cini anksioznim zbog milion razloga. Isto bi bilo i da sam odlucio biti vani. Valjda sam sebe prevarim time da je sve otvoreno :lol:
User avatar
vjeshalica
Posts: 16988
Joined: 31/03/2019 14:56

#41 Re: Ni tamo, ni vamo

Post by vjeshalica »

no_sikiriki wrote: 13/11/2021 15:58 Pa živjela sam. I nostalgisala. Zadnjih 10 godina sam ovdje. I sad naravno nostalgišem za onim drugim "domom", koji mi je sada predaleko. :D
Čim nostalgišeš u tome nešto ima,
očito je da ne pripadaš ovdje.
Možda bi ti voljela, možda nešto se nadaš ili idealizuješ,ali mislim lično da ti je to fula.
Idi za onim za čim nostalgišeš,naravno ako ti to mogućnosti dozvoljavaju.
no_sikiriki
Posts: 16541
Joined: 11/12/2012 13:21

#42 Re: Ni tamo, ni vamo

Post by no_sikiriki »

Elokventni wrote: 14/11/2021 01:14
no_sikiriki wrote: 13/11/2021 19:57 Uglavnom, posto vidim da mi tema ode u drugom smjeru :D ...interesuje me kako se mirite sa time gdje ste, jer ja se na neki nacin ne osjecam ni kao da pripadam ovdje, u vlastitoj zemlji, a ni vani, i zbog toga cesto pomislim da je skoro pa bolje da nikad nisam ni otisla nigdje :D
Sumnjam da ce moj komentar pomoci, narocito jer ne znam na sta se sve originalni post odnosi. Opcenito sam stekao dojam (na sebi i okruzenju) da se lose stvari cesce isticu i amplificiraju kroz razgovor. Dok god je fokus primarno na onom sto nemamo, ne mozemo biti sretni. Svako od nas ima razlicite kriterije, sta mu je kljuc do relativne srece. Ona apsolutna sreca ne postoji (makar mislim). Ja sam trenutno odlucio da budem blize porodici pa sam u Bosni. Nekada sam isfrustriran nekim stvarima, ali se ne slazem sa mnogim stavovima ljudi o ovoj drzavi. Doduse ja radim posao za koji sam se skolovao, volim svoj posao, a i nije lose placeno. Skromnije sam placen nego da zivim negdje zapadnije, ali eto, ovo je neki balans koji meni vise odgovara. Druga stvar, ne mislim da je bilo koja odluka definitivna. Sutra ako se okolnosti sa poslom ili necim promjene, bit cu spreman da opet odem. Ako pomislim da sam odlucio zauvijek ostati u Bosni, to me cini anksioznim zbog milion razloga. Isto bi bilo i da sam odlucio biti vani. Valjda sam sebe prevarim time da je sve otvoreno :lol:
:thumbup:

slazem se u potpunosti. nekako je uvijek lakse fokusirati sa na negativno...a ovo boldirano kao da sam ja pisala :D
User avatar
ToyoOptics
Posts: 95
Joined: 06/06/2021 09:14

#43 Re: Ni tamo, ni vamo

Post by ToyoOptics »

no_sikiriki wrote: 13/11/2021 11:43 Kakvo je vaše iskustvo životno, ako ste živjeli neki period van BiH, ili jos uvijek živite, ili ste se vratili?
Možete li ikad biti sretni, ili je "grass always greener on the other side"?

Ja ne mogu nikako da budem skroz ok na jednom mjestu, jer ide vjecito poređenje sa onim drugim mjestom.
Živim u Sarajevu, ali čak i kroz forum vidim da najviše zajedničkog imam sa ljudima koji žive vani.
Očito da sam odlučila da ću radije biti u Sarajevu iz određenih razloga, dakle izvagala sam da preferiram život ovdje, ali opet se ne mogu pomiriti sa nekim stvarima.

Kakva su vaša iskustva?
Evo ti direktan odgovor. Zemlju treba promijeniti dok ti broj godina nije veci od broja cipela. Nama se desio rat, pa su migracije krenule malo kasnije, kada si vec prebacio brojku. Uvijek postoji ona prva polovina zivota koja te formirala, to ostaje, to si ti. Ako bih sebe trebao da definisem, onda prijeratni sarajlija. U mome slucaju je kao sa tobom, nisam ni tamo, ni 'vamo, sto ne znaci da se osjecam neuklopljenim, ali ovo ovdje nema veze sa onim tamo. Ne bih mogao da zivim u danasnjem Sarajevu zbog milion razloga, jedan od primarnih je dekadencija i pad civilizacijskih vrijednosti, sto je svojstveno za cijeli Balkan. Ja period SFRJ (ne Miloseviceva Yu), smatram zenitom napretka i kulture na balkanskim prostorima (nije bilo savrseno, naravno; ali bila je to drzava u kojoj se vodilo racuna o stanovnicima). Ne mogu da se identifikujem sa vecinskim dijelom stanovnista, jer mi je retorika nacionalne i vjerske pripadnosti besmislena i obsolentna. Imam prijatelje u Sarajevu sa kojima ferceram kao i ranije, ali oni su jeziva manjina. Radujem se svakom napretku Bosne (nema ih puno), ono sto mi najvise nedostaje jeste nasa hrana, planine oko Sarajeva. Priroda je fantasticna u Bosni, ljudi su topli, ali trebalo bi raditi zaista na obrazovanju stanovnistva, jer ima dosta primitivizma. To sa sadasnjim ljudima na vlasti nija apsolutno moguce. Grozna je cinjenica da nije bilo znacajnih pomaka od 1990 i da se dozvolio arhitektonski urbicid (od kompletne novogradnje u Sarajevu ne bih mogao izabrati gradjavinu koja mi se dopada i koja se uklapa u ambijent). Bit cu posten, pa cu reci da mi se nikada nije dopadala ni Grbavica sagradjena u doba SFRJ, Alipasino Polje, bivsi hotel Holiday Inn. Austrougarska arhitektura i donekle turska su vrhunac u estetskom pogledu, to je ono sto Sarajevo cini Sarajevom.
no_sikiriki
Posts: 16541
Joined: 11/12/2012 13:21

#44 Re: Ni tamo, ni vamo

Post by no_sikiriki »

ToyoOptics wrote: 14/11/2021 12:31
no_sikiriki wrote: 13/11/2021 11:43 Kakvo je vaše iskustvo životno, ako ste živjeli neki period van BiH, ili jos uvijek živite, ili ste se vratili?
Možete li ikad biti sretni, ili je "grass always greener on the other side"?

Ja ne mogu nikako da budem skroz ok na jednom mjestu, jer ide vjecito poređenje sa onim drugim mjestom.
Živim u Sarajevu, ali čak i kroz forum vidim da najviše zajedničkog imam sa ljudima koji žive vani.
Očito da sam odlučila da ću radije biti u Sarajevu iz određenih razloga, dakle izvagala sam da preferiram život ovdje, ali opet se ne mogu pomiriti sa nekim stvarima.

Kakva su vaša iskustva?
Evo ti direktan odgovor. Zemlju treba promijeniti dok ti broj godina nije veci od broja cipela. Nama se desio rat, pa su migracije krenule malo kasnije, kada si vec prebacio brojku. Uvijek postoji ona prva polovina zivota koja te formirala, to ostaje, to si ti. Ako bih sebe trebao da definisem, onda prijeratni sarajlija. U mome slucaju je kao sa tobom, nisam ni tamo, ni 'vamo, sto ne znaci da se osjecam neuklopljenim, ali ovo ovdje nema veze sa onim tamo. Ne bih mogao da zivim u danasnjem Sarajevu zbog milion razloga, jedan od primarnih je dekadencija i pad civilizacijskih vrijednosti, sto je svojstveno za cijeli Balkan. Ja period SFRJ (ne Miloseviceva Yu), smatram zenitom napretka i kulture na balkanskim prostorima (nije bilo savrseno, naravno; ali bila je to drzava u kojoj se vodilo racuna o stanovnicima). Ne mogu da se identifikujem sa vecinskim dijelom stanovnista, jer mi je retorika nacionalne i vjerske pripadnosti besmislena i obsolentna. Imam prijatelje u Sarajevu sa kojima ferceram kao i ranije, ali oni su jeziva manjina. Radujem se svakom napretku Bosne (nema ih puno), ono sto mi najvise nedostaje jeste nasa hrana, planine oko Sarajeva. Priroda je fantasticna u Bosni, ljudi su topli, ali trebalo bi raditi zaista na obrazovanju stanovnistva, jer ima dosta primitivizma. To sa sadasnjim ljudima na vlasti nija apsolutno moguce. Grozna je cinjenica da nije bilo znacajnih pomaka od 1990 i da se dozvolio arhitektonski urbicid (od kompletne novogradnje u Sarajevu ne bih mogao izabrati gradjavinu koja mi se dopada i koja se uklapa u ambijent). Bit cu posten, pa cu reci da mi se nikada nije dopadala ni Grbavica sagradjena u doba SFRJ, Alipasino Polje, bivsi hotel Holiday Inn. Austrougarska arhitektura i donekle turska su vrhunac u estetskom pogledu, to je ono sto Sarajevo cini Sarajevom.
:thumbup:

hmm...znaci da imam fore jos ovu godinu, dvije i onda ostaj tu gdje si :mrgreen:
razumijem te u potpunosti. Ja iako sam u Sarajevu nostalgišem za nekadasnjim Sarajevom, iako vjerovatno u malo drugacijem smislu, zbog godina. A i prva polovina zivota mi je obiljezena i Sarajevom i jednim drugim dalekim gradom, i mislim da se zato osjećam kako se osjećam.
sve što si napisao shvatam i osjećam. a opet kad sam u tom drugom gradu, iako se u sustini mogu u potpunosti asimilirati, osjecam se kao neki mali mrav. drugaciji je lifestyle, bez porodice niti mogucnosti da ih vidjam vise od jednom u 2-3 godine. dosta je tu nekih faktora, ali kako neko vec rece ranije na nama je da napravimo svoj ambijent, tako da svi sebi krojimo sudbinu i vagamo sta nam je i kad bitnije od neceg drugog...
User avatar
ToyoOptics
Posts: 95
Joined: 06/06/2021 09:14

#45 Re: Ni tamo, ni vamo

Post by ToyoOptics »

Pa, ovdje sam se ozenio, dobio dijete... Ne vjerujem da cu se vratiti ni kada budem u penziji (za tako nesto zrak ne bi trebao da bude zagadjen, plus evolutivni skok koji bi ostavio iza sebe nacionalno-religijsku retoriku, uz sve ostalo sto sam naveo u ranijim postovima; a za tako nesto sanse su nikakve, 30 godina se ljudima ispira mozak sa bedastocama). Kuca je, ipak, ovdje gdje danas zivim.
Nierika
Posts: 4114
Joined: 17/03/2020 00:41

#46 Re: Ni tamo, ni vamo

Post by Nierika »

Kao skroz mala sam bila izbjeglica, i nakon srednje sam živjela vani nekoliko godina. Roditeljima se nikad nije išlo van BiH, djed živio (do smrti) na drugom kontinentu. To je to što se tiče mog/porodičnog dijasporaškog iskustva. Otišla bih na određeni period, ili zbog školovanja i sl, al' ne bih permanentno. Jedino ako baš budem morala. Moguće i da bih drugačije razmišljala da imam dijete/muža.
Uglavnom, i volim Sa/BiH i preko glave mi ih je. :|
User avatar
Digla_da_kreci
Posts: 4384
Joined: 01/05/2010 19:03

#47 Re: Ni tamo, ni vamo

Post by Digla_da_kreci »

Sto bi rekao Karahasan: ''Bosna je oduvijek prostor iz kojeg se odlazi, bjezi, protjeruje, a svi sretnici koji odu, pobjegnu ili budu protjerani, i ako do tada nisu znali sta su, postanu Bosanci onog trenutka kad se smjeste negdje drugdje, u nekom svijetu sretnijem od Bosne.''
no_sikiriki
Posts: 16541
Joined: 11/12/2012 13:21

#48 Re: Ni tamo, ni vamo

Post by no_sikiriki »

Digla_da_kreci wrote: 14/11/2021 15:51 Sto bi rekao Karahasan: ''Bosna je oduvijek prostor iz kojeg se odlazi, bjezi, protjeruje, a svi sretnici koji odu, pobjegnu ili budu protjerani, i ako do tada nisu znali sta su, postanu Bosanci onog trenutka kad se smjeste negdje drugdje, u nekom svijetu sretnijem od Bosne.''
sad si me podsjetila i na Šantića :D

Ostajte ovdje!…Sunce tuđeg neba,
Neće vas grijat kô što ovo grije;
Gorki su tamo zalogaji hljeba
Gdje svoga nema i gdje brata nije.

Od svoje majke ko će naći bolju?!
A majka vaša zemlja vam je ova;
Bacite pogled po kršu i polju,
Svuda su groblja vaših pradjedova.

Za ovu zemlju oni bjehu divi,
Uzori svijetli, što je branit znaše,
U ovoj zemlji ostanite i vi,
I za nju dajte vrelo krvi vaše.

Kô pusta grana, kad jesenja krila
Trgnu joj lišće i pokose ledom,
Bez vas bi majka domovina bila;
A majka plače za svojijem čedom.

Ne dajte suzi da joj s oka leti,
Vrat’te se njojzi u naručju sveta;
Živite zato da možete mrijeti
Na njenom polju gdje vas slava sreta!

Ovdje vas svako poznaje i voli,
A tamo niko poznati vas neće;
Bolji su svoji i krševi goli
No cvijetna polja kud se tuđin kreće.

Ovdje vam svako bratsku ruku steže –
U tuđem svijetu za vas pelen cvjeta;
Za ove krše sve vas, sve vas veže:
Ime i jezik, bratstvo, i krv sveta,

Ostajte ovdje!… Sunce tuđeg neba
Neće vas grijat kô što ovo grije –
Gorki su tamo zalogaji hljeba
Gdje svoga nema i gdje brata nije…
no_sikiriki
Posts: 16541
Joined: 11/12/2012 13:21

#49 Re: Ni tamo, ni vamo

Post by no_sikiriki »

Nierika wrote: 14/11/2021 14:42 Kao skroz mala sam bila izbjeglica, i nakon srednje sam živjela vani nekoliko godina. Roditeljima se nikad nije išlo van BiH, djed živio (do smrti) na drugom kontinentu. To je to što se tiče mog/porodičnog dijasporaškog iskustva. Otišla bih na određeni period, ili zbog školovanja i sl, al' ne bih permanentno. Jedino ako baš budem morala. Moguće i da bih drugačije razmišljala da imam dijete/muža.
Uglavnom, i volim Sa/BiH i preko glave mi ih je.
:|
Jah :D Ja kad sam se vratila ovdje jedna žena me baš onako napala, u fazonu da sam sebična što sam se vratila, kakav će život biti mom (tad budućem djetetu/djeci, još nepostojećem), i ja sam tad mislila "šta ova žena meni govori, čuj sebična"...a sad kad imam dijete od 4 godine počinjem kapirati...
User avatar
ToyoOptics
Posts: 95
Joined: 06/06/2021 09:14

#50 Re: Ni tamo, ni vamo

Post by ToyoOptics »

no_sikiriki wrote: 14/11/2021 16:00
Digla_da_kreci wrote: 14/11/2021 15:51 Sto bi rekao Karahasan: ''Bosna je oduvijek prostor iz kojeg se odlazi, bjezi, protjeruje, a svi sretnici koji odu, pobjegnu ili budu protjerani, i ako do tada nisu znali sta su, postanu Bosanci onog trenutka kad se smjeste negdje drugdje, u nekom svijetu sretnijem od Bosne.''
sad si me podsjetila i na Šantića :D

Ostajte ovdje!…Sunce tuđeg neba,
Neće vas grijat kô što ovo grije;
Gorki su tamo zalogaji hljeba
Gdje svoga nema i gdje brata nije.

Od svoje majke ko će naći bolju?!
A majka vaša zemlja vam je ova;
Bacite pogled po kršu i polju,
Svuda su groblja vaših pradjedova.

Za ovu zemlju oni bjehu divi,
Uzori svijetli, što je branit znaše,
U ovoj zemlji ostanite i vi,
I za nju dajte vrelo krvi vaše.

Kô pusta grana, kad jesenja krila
Trgnu joj lišće i pokose ledom,
Bez vas bi majka domovina bila;
A majka plače za svojijem čedom.

Ne dajte suzi da joj s oka leti,
Vrat’te se njojzi u naručju sveta;
Živite zato da možete mrijeti
Na njenom polju gdje vas slava sreta!

Ovdje vas svako poznaje i voli,
A tamo niko poznati vas neće;
Bolji su svoji i krševi goli
No cvijetna polja kud se tuđin kreće.

Ovdje vam svako bratsku ruku steže –
U tuđem svijetu za vas pelen cvjeta;
Za ove krše sve vas, sve vas veže:
Ime i jezik, bratstvo, i krv sveta,

Ostajte ovdje!… Sunce tuđeg neba
Neće vas grijat kô što ovo grije –
Gorki su tamo zalogaji hljeba
Gdje svoga nema i gdje brata nije…
Sve je to individualno, zavisi i od mjesta gdje se otislo, sopstvene licnosti. Ovdje sam prihvacen, voljen, dobro mi je. I da nije tako, znam da mi ovdje ne prijeti opasnost da neko dovede mene i moju porodicu u opasnost zbog imena i prezimena (ili odluci da treba da nestanem, iz istog, suludog, razloga). Kad smo kod pjesnika, Njegos je u dobrom djelu zasluzan za propagiranje mrznje prema ljudima drugacije vjeroispovjesti, a i dalje je vrlo relevantan u Srbiji i Crnoj Gori. Ako treba da biram izmedju Santica i Njegosa, biram Njegosa, jer on predstavlja clean and present danger, Santic je iluzija, a i Svijet se promijenio od njegovog vakta (paradoksalno, u slucaju Njegosa nije). U mome slucaju, gdje mi je dobro, tu mi je dom.
Post Reply