Koji je Vaš rezime života u inostranstvu?

Vijesti sa cijele zemaljske kugle o dešavanjima u bh. dijaspori, zanimljivosti o drugim državama i slično.

Moderator: Bloo

Post Reply
User avatar
seoBIH
Posts: 8414
Joined: 22/03/2003 00:00

#76 Re: Koji je Vaš rezime života u inostranstvu?

Post by seoBIH »

Jesi li bio vani?
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#77 Re: Koji je Vaš rezime života u inostranstvu?

Post by Maraschino »

ExNihilo wrote: 30/01/2020 23:50 Toliko dijasporaca ponavlja mantru da se treba odmaknuti od naših ljudi da se čovjek naprosto zapita da li ti od kojih se treba odmaknuti uopće postoje.
Pa ni u realnom zivotu se ne druzis sa svakim, tako je i tamo. Nakon upoznavanja vidis da ste dva svijeta razlicita. Nista cudno.
Zar prijateljstvo mora ici na silu?
Svugdje imas kucne prijatelje, nekoga sa kime popijes pice vani a i one samo zdravo za zdravo.
User avatar
ExNihilo
Posts: 17073
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#78 Re: Koji je Vaš rezime života u inostranstvu?

Post by ExNihilo »

Pročitajte ponovo.
User avatar
Matijevic_Vlado
Posts: 3467
Joined: 03/10/2012 14:27
Location: Da sam prazna glava, potpuno zdrava, ne bih više ništa učio za badava..

#79 Re: Koji je Vaš rezime života u inostranstvu?

Post by Matijevic_Vlado »

Maraschino wrote: 30/01/2020 11:16
Miss Moonlight wrote: 30/01/2020 10:54 Čitam ovo I ne kontam sto ovdje svi masovno idu onda :sad:

Kakva je situacija za djecu? Vrtići, škola, učenje jezika?
Da guzica vidi puta. :D

Kcerka od mojih prijatelja jedinica, zavrsila srednju medicinsku, oni digli kredit da je posalju vani(polaganje svega i svasta, ucenje jezika, vize...).
Vise od godine ipo nikako da stane na svoje noge. Prije par dana opet gore nesto polagala pa produzava vizu, malo radi pa mijenja posao(ne znam zasto, mozda sama a mozda poslodavac nije zadovoljan), kuka skupa kirija, treba auto do posla...katastrofa.
Na drugu stranu, da je dole radila ka sestra imala bi platu 1200-1500KM. Ne placa pekaru hljeb a kamoli nesto drugo. Mogla dobre pare ustekati, polako se pripremati pa spremna otici.

Kako je za djecu, pa fino ali skupo. Moja djeca placaju za dvoje djece(jedno jedan dan u obdanistu a drugo jedan dan sedmicno ostajanje poslije skole) 650€ mjesecno.
Ma da, jedva cekaju kod nas da neko zavrsi medicinsku i da ga odmah zaposle. Mogla je raditi u kladionici i potrositi zivot ili lezati kod roditelja.
A to sto mijenja poslove, to je vec do nje.
User avatar
animals
Posts: 21500
Joined: 19/04/2013 22:13

#80 Re: Koji je Vaš rezime života u inostranstvu?

Post by animals »

ExNihilo wrote: 31/01/2020 09:02 Pročitajte ponovo.
Ma lupaju..
Od takvi se treba maknuti..
Nadzorna_ploca
Posts: 11043
Joined: 05/12/2013 16:06

#81 Re: Koji je Vaš rezime života u inostranstvu?

Post by Nadzorna_ploca »

I meni je to preuvelicavanje oko druzenja nasih ljudi.
Ne treba biti ogranicen, covjek se mora asimilirati tamo gdje zivi ali ne vidim razloga da se nasi ljudi ne druze i po bijelom svijetu.
User avatar
ranger
Posts: 2641
Joined: 14/04/2008 14:58
Location: Po sumama i gorama nase zemlje ponosne

#82 Re: Koji je Vaš rezime života u inostranstvu?

Post by ranger »

druzim se ko i u BiH s onim ko mi pase...
sto bih ja zatvorio vrata svom Adisu il Dariu zato sto su bosanci/balkanci?
isto smo prosli, slican zivot zivimo imamo slicne interese i ne vidim razloga ne druzit se s takvim ljudima...
sa ljudima koji mi ne pasu nikad se nisam ni druzio pa ne mislim ni ovdje, bio to Wolfgang il Meho svejedno je.

U poslu moguce da je druga prica, to ne znam, radim sa svabama i u firmi gdje bukvalno nema niko s nasih prostora.
User avatar
hadzinicasa
Posts: 13620
Joined: 08/11/2005 16:08
Location: u tranziciji

#83 Re: Koji je Vaš rezime života u inostranstvu?

Post by hadzinicasa »

Nadzorna_ploca wrote: 31/01/2020 09:56 I meni je to preuvelicavanje oko druzenja nasih ljudi.
Ne treba biti ogranicen, covjek se mora asimilirati tamo gdje zivi ali ne vidim razloga da se nasi ljudi ne druze i po bijelom svijetu.
Ne slazem se. Covjek se treba integrirati u drustvo u kojem zivi, a ne nuzno i asimilirati.
Aktuelna situacija u svijetu s migrantima naglasava ovu debatu - uz manjak strucnih diskusija na ovu temu.

Moglo bi se reci da uspjesna integracija vremenom (koje se moze razvuci na nekoliko generacija) vodi u asimilaciju, ali za prvu evtl. drugu generaciju bitna je integracija.
Dakle funkcionalno ukljucivanje u drustvo - posao, jezik, zakonodavstvo, postivanje kulture pri tome zadrzavajuci svoj identitet - jezicki, kulturoloski, vjerski. Kod asimilacije ove komponente zadrzavanja identiteta nema.
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50448
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#84 Re: Koji je Vaš rezime života u inostranstvu?

Post by Bloo »

hadzinicasa wrote: 31/01/2020 10:29
Nadzorna_ploca wrote: 31/01/2020 09:56 I meni je to preuvelicavanje oko druzenja nasih ljudi.
Ne treba biti ogranicen, covjek se mora asimilirati tamo gdje zivi ali ne vidim razloga da se nasi ljudi ne druze i po bijelom svijetu.
Ne slazem se. Covjek se treba integrirati u drustvo u kojem zivi, a ne nuzno i asimilirati.
Aktuelna situacija u svijetu s migrantima naglasava ovu debatu - uz manjak strucnih diskusija na ovu temu.

Moglo bi se reci da uspjesna integracija vremenom (koje se moze razvuci na nekoliko generacija) vodi u asimilaciju, ali za prvu evtl. drugu generaciju bitna je integracija.
Dakle funkcionalno ukljucivanje u drustvo - posao, jezik, zakonodavstvo, postivanje kulture pri tome zadrzavajuci svoj identitet - jezicki, kulturoloski, vjerski. Kod asimilacije ove komponente zadrzavanja identiteta nema.
Jer ako izgubis te komponente (jezik, kulturu, vjeru itd), onda vise ne znas ko si, nisi siguran? Osjecas se manje vrijednim, više izgubljenim?
Ovo pitam onako, bez provokacije, jer mi je interesantna potreba covjeka da se identificira sa necim da bi sam sebe definisao.
Nadzorna_ploca
Posts: 11043
Joined: 05/12/2013 16:06

#85 Re: Koji je Vaš rezime života u inostranstvu?

Post by Nadzorna_ploca »

Moze se i integrisati, neka svako sebi odabere put koji mu je laksi i prihvatljiviji.
User avatar
hadzinicasa
Posts: 13620
Joined: 08/11/2005 16:08
Location: u tranziciji

#86 Re: Koji je Vaš rezime života u inostranstvu?

Post by hadzinicasa »

Bloo wrote: 31/01/2020 10:33
hadzinicasa wrote: 31/01/2020 10:29
Nadzorna_ploca wrote: 31/01/2020 09:56 I meni je to preuvelicavanje oko druzenja nasih ljudi.
Ne treba biti ogranicen, covjek se mora asimilirati tamo gdje zivi ali ne vidim razloga da se nasi ljudi ne druze i po bijelom svijetu.
Ne slazem se. Covjek se treba integrirati u drustvo u kojem zivi, a ne nuzno i asimilirati.
Aktuelna situacija u svijetu s migrantima naglasava ovu debatu - uz manjak strucnih diskusija na ovu temu.

Moglo bi se reci da uspjesna integracija vremenom (koje se moze razvuci na nekoliko generacija) vodi u asimilaciju, ali za prvu evtl. drugu generaciju bitna je integracija.
Dakle funkcionalno ukljucivanje u drustvo - posao, jezik, zakonodavstvo, postivanje kulture pri tome zadrzavajuci svoj identitet - jezicki, kulturoloski, vjerski. Kod asimilacije ove komponente zadrzavanja identiteta nema.
Jer ako izgubis te komponente (jezik, kulturu, vjeru itd), onda vise ne znas ko si, nisi siguran? Osjecas se manje vrijednim, više izgubljenim?
Ovo pitam onako, bez provokacije, jer mi je interesantna potreba covjeka da se identificira sa necim da bi sam sebe definisao.
Ne nuzno. Bitno je kako se ko osjeca. Ono sto zelim reci - bitno je funkcionalno se ukljuciti u drustvo u kojem si se obreo svojim izborom ili ne - svejedno je. pri tome mozes to uspjesno uciniti zadrzavajuci jezicki, kluturoloski, vjerski identitet - porijekla ako ti je vazan. ali je integracija neki minimum.
nisam sigurna da razumijem pitanje - neces izgubiti te komponente pa neces znati ko si. osjecaces se nekim drugim pa ces prisvojiti druge komponente. svi se mi nekako "deklarisemo" ako nista stavovima i misljenjima, pa nas se etiketira i kategorizira ili prema objektivnim kriterijima i definicijama ili prema predrasudama. valjda je ljudima tako lakse. ukoliko iskacemo, onda nas se svim silama pokusava zgurati u naljepnicu da bi se lakse nosilo s nama.
rijetki su oni koji uspijevaju biti svoji i slobodni od pripadanja, upravo zbog ovog pritiska.
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50448
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#87 Re: Koji je Vaš rezime života u inostranstvu?

Post by Bloo »

hadzinicasa wrote: 31/01/2020 10:42
rijetki su oni koji uspijevaju biti svoji i slobodni od pripadanja, upravo zbog ovog pritiska.
Egzistencijalni momenat...dijasporca
Hocu da znam
kuda vodi ovaj put
mene, i zivot moj

Osvrt na zagadenje u Sarajevu i da je dom tamo gdje ga mi napravimo jer nam je bolje plus mozda blagi SDA momenat
Tamo gde je srce
tamo sija Sunce
tamo gde je strah
tamo zivi mrak

Identitarna dilema...
Biti isti, biti poseban
biti slobodan
biti samo svoj
isti, poseban
slobodan, biti samo svoj
User avatar
mufa1
Posts: 2135
Joined: 03/03/2014 19:26

#88 Re: Koji je Vaš rezime života u inostranstvu?

Post by mufa1 »

Dosao u manje mjesto u Austriji krajem 2008. godine (najveća kriza u zadnjih ne znam koliko godina) bez znanja riječi njemackog jezika. Pomogao mi NAŠ čovjek, ubacio me u firmu dok su drugi dobivali otkaze. Da ponovim, NAŠ čovjek, Bosanac mi pomogao i vjerovatno potrošio dosta svojih kredita u firmi da mi me ubacio..
Radio, snalazio se, učio jezik, dobro prihvaćen od šefa, dobio malo neke i povisice, ali generalno ljudi u toj maloj sredini su bili katastrofa. Sto u firmi, na ulici, u super marketima, ma bilo gdje.
Proveo 2 godine tu i skontamo da bi trebali dići sidro i preseliti u veći grad. Prvo kontali Beč, ali nismo mogli naći stan, nezgodno na 150km udaljenosti tražiti stan. Ispadne prilika za Graz i bez razmišljanja preselimo. Žena je vec unaprijed imala posao, a ja bez ikakve opcije. Nakon 2 sedmice i ja nadjem posao i dozivim bukvalno šok. Nevjerovatno kako su ljudi prijatniji, susretljiviji, otpušteniji... Ma totalna suprotnost od onih gore.

Radio na tom poslu 6 mjeseci, koji je bio ekstra sto se tice klime i radne atmosfere, ali nije bio nesto posebno plaćen. I nakon 6 mjeseci predjem u drugu firmu, gdje sam dobio skoro pa, duple pare. I dan danas sam tu. U medju vremenu kupuju se fina auta, ide se na odmore (bar 4 puta godišnje odem kući, po 4-5 dana, i jednom 2 sedmice ljeti), jednom godišnje se ode u Tursku, ili Italiju, Grčku itd. Stan se kupio prije 2 godine (nova gradnja, u mirnijem dijelu grada). Hoda se, izlazi, družimo se maksimalno. Uglavnom sa našima, ali bude veoma cesto i sa svabama sa posla nekih ručaka, druzenja, izleta.. sve normala. Imam jednog svabu s posla, djeca su nam istog uzrasta, pa se i kuci posjećujemo, djeca se igraju, mi popijemo po pivu, nekad i rostilj raspalimo, navuko se na ćevape..
Sve u svemu, miran, idiličan život, gdje čovjek može maksimalno da uživa i posveti se stvarima koje mu čine zadovoljstvo, da se posveti sebi, da ne razmišlja hoće li bit plata, neće, ko će me danas jebat na poslu, itd.
Iako žena vec par godina, tj posle trudnickog, radi pola radnog vremena, zaradi se sasvim dovoljno za lagodan život, cak se i uštedi 400-500eura svaki mjesec.
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#89 Re: Koji je Vaš rezime života u inostranstvu?

Post by Maraschino »

Matijevic_Vlado wrote: 31/01/2020 09:49

Ma da, jedva cekaju kod nas da neko zavrsi medicinsku i da ga odmah zaposle. Mogla je raditi u kladionici i potrositi zivot ili lezati kod roditelja.
A to sto mijenja poslove, to je vec do nje.
Vlado, UKC Tuzla prosli mjesec primio 120 medicinskih radnika od toga 40 med.sestara tehnicara.
User avatar
hadzinicasa
Posts: 13620
Joined: 08/11/2005 16:08
Location: u tranziciji

#90 Re: Koji je Vaš rezime života u inostranstvu?

Post by hadzinicasa »

Bloo wrote: 31/01/2020 10:51
hadzinicasa wrote: 31/01/2020 10:42
rijetki su oni koji uspijevaju biti svoji i slobodni od pripadanja, upravo zbog ovog pritiska.
Egzistencijalni momenat...dijasporca
Hocu da znam
kuda vodi ovaj put
mene, i zivot moj

Osvrt na zagadenje u Sarajevu i da je dom tamo gdje ga mi napravimo jer nam je bolje plus mozda blagi SDA momenat
Tamo gde je srce
tamo sija Sunce
tamo gde je strah
tamo zivi mrak

Identitarna dilema...
Biti isti, biti poseban
biti slobodan
biti samo svoj
isti, poseban
slobodan, biti samo svoj
a jel' ovo sa ili bez provokacije?
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50448
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#91 Re: Koji je Vaš rezime života u inostranstvu?

Post by Bloo »

hadzinicasa wrote: 31/01/2020 11:26

a jel' ovo sa ili bez provokacije?
Ovo je teze pitanje od da li ste glasali za SDA :|

Ne znam ja ništa!
:run:
SasaVugdalic
Posts: 54
Joined: 17/03/2013 16:54

#92 Re: Koji je Vaš rezime života u inostranstvu?

Post by SasaVugdalic »

Ni meni ne ide u glavu ovo izbjegavanje druzenja sa nasim ljudima. Istina, ima svakakvih ljudi, ali zasto sam ja bolji od njih?
Nego, zna li iko gdje se uopste druze ti nasi ljudi, recimo po Minhenu? Ne ide mi se u kafice gdje tuce thompson, kalasnjikov, a i zbrojekva, a ovi drugi se samo po dzematima skupljaju...
BiBi911
Posts: 2916
Joined: 09/12/2018 17:47

#93 Re: Koji je Vaš rezime života u inostranstvu?

Post by BiBi911 »

Nadzorna_ploca wrote: 31/01/2020 09:56 I meni je to preuvelicavanje oko druzenja nasih ljudi.
Ne treba biti ogranicen, covjek se mora asimilirati tamo gdje zivi ali ne vidim razloga da se nasi ljudi ne druze i po bijelom svijetu.


Preko nasih trazio stan, 2x me izradili, sve moze al na kraju patak,
Kupim auto od naseg, sve super divno krasno. Tüv svjez slucajno odem do servisa opet patak bas taj tüv sranje odradili kod nekih rumuna.
Kolege na poslu, svi fuserimo, gledamo da izvucemo gujicu al sanse da te nas ocinka, uvali su mnogo vece no neko drugi.

Nasi kada dodju ne shvataju -- nisam raspolozen za pivu, kladionicu, ispijanje kafe po vazdan.
Dignu nos cim im kazes da imas nesto drugo obavit a onda pocne jebavanje, pricanje, sranje..

Nas izlazi iz stana, kaze milja meni da te preporucim gazdi.


Tak se meni poklopilo
SasaVugdalic
Posts: 54
Joined: 17/03/2013 16:54

#94 Re: Koji je Vaš rezime života u inostranstvu?

Post by SasaVugdalic »

BiBi911 wrote: 31/01/2020 12:13
Nadzorna_ploca wrote: 31/01/2020 09:56 I meni je to preuvelicavanje oko druzenja nasih ljudi.
Ne treba biti ogranicen, covjek se mora asimilirati tamo gdje zivi ali ne vidim razloga da se nasi ljudi ne druze i po bijelom svijetu.


Preko nasih trazio stan, 2x me izradili, sve moze al na kraju patak,
Kupim auto od naseg, sve super divno krasno. Tüv svjez slucajno odem do servisa opet patak bas taj tüv sranje odradili kod nekih rumuna.
Kolege na poslu, svi fuserimo, gledamo da izvucemo gujicu al sanse da te nas ocinka, uvali su mnogo vece no neko drugi.

Nasi kada dodju ne shvataju -- nisam raspolozen za pivu, kladionicu, ispijanje kafe po vazdan.
Dignu nos cim im kazes da imas nesto drugo obavit a onda pocne jebavanje, pricanje, sranje..

Nas izlazi iz stana, kaze milja meni da te preporucim gazdi.


Tak se meni poklopilo
Cinjenica da su to govna od ljudi ne mora znaciti da je to zato sto su nasi. Cudan ti taj krug ljudi :D
Alles-Tamam
Posts: 1007
Joined: 17/05/2013 19:58

#95 Re: Koji je Vaš rezime života u inostranstvu?

Post by Alles-Tamam »

SasaVugdalic wrote: 31/01/2020 11:49 Ni meni ne ide u glavu ovo izbjegavanje druzenja sa nasim ljudima. Istina, ima svakakvih ljudi, ali zasto sam ja bolji od njih?
Nego, zna li iko gdje se uopste druze ti nasi ljudi, recimo po Minhenu? Ne ide mi se u kafice gdje tuce thompson, kalasnjikov, a i zbrojekva, a ovi drugi se samo po dzematima skupljaju...
Gdje se okupljaju?
U VIP-u
Moosacher Paradies
Cevabdzinica 10
I slično.

Ja iskreno naše ne izbjegavam, ali jednostavno ne zalazimo na ista mjesta tako da se to samo od sebe riješilo sa kim se druzim i provodim vrijeme.
Imam jednog prijatelja koji je naš "nas" ali i on je skoro 30 godina u Njemačkoj, tako da je i to upitno koliko je naš 😁
SasaVugdalic
Posts: 54
Joined: 17/03/2013 16:54

#96 Re: Koji je Vaš rezime života u inostranstvu?

Post by SasaVugdalic »

Alles-Tamam wrote: 31/01/2020 12:25
SasaVugdalic wrote: 31/01/2020 11:49 Ni meni ne ide u glavu ovo izbjegavanje druzenja sa nasim ljudima. Istina, ima svakakvih ljudi, ali zasto sam ja bolji od njih?
Nego, zna li iko gdje se uopste druze ti nasi ljudi, recimo po Minhenu? Ne ide mi se u kafice gdje tuce thompson, kalasnjikov, a i zbrojekva, a ovi drugi se samo po dzematima skupljaju...
Gdje se okupljaju?
U VIP-u
Moosacher Paradies
Cevabdzinica 10
I slično.

Ja iskreno naše ne izbjegavam, ali jednostavno ne zalazimo na ista mjesta tako da se to samo od sebe riješilo sa kim se druzim i provodim vrijeme.
Imam jednog prijatelja koji je naš "nas" ali i on je skoro 30 godina u Njemačkoj, tako da je i to upitno koliko je naš 😁
Pa dobro to, ali ima li neko mjesto gdje mogu sjesti za sank i zajebavati se sa cijelom kafanom :D
Alles-Tamam
Posts: 1007
Joined: 17/05/2013 19:58

#97 Re: Koji je Vaš rezime života u inostranstvu?

Post by Alles-Tamam »

SasaVugdalic wrote: 31/01/2020 12:29
Alles-Tamam wrote: 31/01/2020 12:25
SasaVugdalic wrote: 31/01/2020 11:49 Ni meni ne ide u glavu ovo izbjegavanje druzenja sa nasim ljudima. Istina, ima svakakvih ljudi, ali zasto sam ja bolji od njih?
Nego, zna li iko gdje se uopste druze ti nasi ljudi, recimo po Minhenu? Ne ide mi se u kafice gdje tuce thompson, kalasnjikov, a i zbrojekva, a ovi drugi se samo po dzematima skupljaju...
Gdje se okupljaju?
U VIP-u
Moosacher Paradies
Cevabdzinica 10
I slično.

Ja iskreno naše ne izbjegavam, ali jednostavno ne zalazimo na ista mjesta tako da se to samo od sebe riješilo sa kim se druzim i provodim vrijeme.
Imam jednog prijatelja koji je naš "nas" ali i on je skoro 30 godina u Njemačkoj, tako da je i to upitno koliko je naš 😁
Pa dobro to, ali ima li neko mjesto gdje mogu sjesti za sank i zajebavati se sa cijelom kafanom :D
Od ovih naših objekata što znam nema, to je više furka u Njemačkim kafanama malim gdje je sasvim normalno da udjes sam u kafanu i za šankom sa svima pričaš :D
SasaVugdalic
Posts: 54
Joined: 17/03/2013 16:54

#98 Re: Koji je Vaš rezime života u inostranstvu?

Post by SasaVugdalic »

Alles-Tamam wrote: 31/01/2020 12:32
Od ovih naših objekata što znam nema, to je više furka u Njemačkim kafanama malim gdje je sasvim normalno da udjes sam u kafanu i za šankom sa svima pričaš :D
I onda mi kazu nasi Ne zna Svabo cejfit. Samo arbajt, arbajt...
Alles-Tamam
Posts: 1007
Joined: 17/05/2013 19:58

#99 Re: Koji je Vaš rezime života u inostranstvu?

Post by Alles-Tamam »

SasaVugdalic wrote: 31/01/2020 12:39
Alles-Tamam wrote: 31/01/2020 12:32
Od ovih naših objekata što znam nema, to je više furka u Njemačkim kafanama malim gdje je sasvim normalno da udjes sam u kafanu i za šankom sa svima pričaš :D
I onda mi kazu nasi Ne zna Svabo cejfit. Samo arbajt, arbajt...
Najgluplja izjava ikada koju naši guraju.
Mislim normalno je da kad imaš glavni poso sa satnicom od 10 eura, radiš 6 dana po 10 sati i nadjes onda još neben Job da samo radis.
Ali za to su ljudi sami sebi krivi, imaš apsolutno sve opcije otvorene i jedina granica su ti vlastite sposobnosti i želja.

A inače Njemačka prava država 👍
User avatar
Chischo
Posts: 883
Joined: 06/06/2004 22:20
Location: Sarajevo

#100 Re: Koji je Vaš rezime života u inostranstvu?

Post by Chischo »

Previse se bukvalno shvata savjet "ne treba se druziti sa nasim ljudima".

Problem nastaje kada nas covjek dodje u Njemacku (ili bilo gdje drugo u inostranstvo) i prvo sto uradi je da trazi nase ljude, nase automehanicare, nase doktore, nase prodavnice, gdje se oni skupljaju i ide u nase kafane i njeguje nase obicaje. Naravno da u tome nema nista lose, ali problem je sto se na taj nacin ljudi nikada ne integrisu, ne nauce jezik i nikada ne prihvate novu sredinu, niti ona njih.

Vecina nasih ljudi ne zna jezik, nikada ne napravi napredak u odnosu na prvi posao koji je dobio u Njemackoj, nesretni su i zive daleko ispod njemackog standarda. Iz iskustva mogu reci da ovo vazi za bar 90% njih. Druziti se sa takvim ljudima je jako lose za nekoga ko je ambiciozan i ko je tek dosao.

Ostalih 10% je druga prica.
Post Reply