Švedska - all about

Vijesti sa cijele zemaljske kugle o dešavanjima u bh. dijaspori, zanimljivosti o drugim državama i slično.

Moderator: Bloo

Post Reply
User avatar
Ommadawn
Posts: 8370
Joined: 20/02/2014 21:15
Location: ...uvijek na pogresnom mjestu u pravo vrijeme!

#326 Re: Švedska - all about

Post by Ommadawn »

mmedena wrote:Da li ste bili u njihovoj bolnici bilo kojoj? Koliko cekate i ko radi? U skolama dijete sve dobije,ali se to sve roditeljima naplati svaki mjesec. Zabluda je da ce neko nesto u Svedskoj dobiti dzaba U bolnici radi 1 doktor kojeg sam cekala da izadje iz operacione sale 6 sati. Sjedila sam 6 sati i cekala. Svedjani nemaju ni 5% svojih doktora, toliko o njihovom obrazovanju. Sistem jest uredjen,to niko nije porekao. Rijetki su oni koji imaju svoj stan ili kucu. U Bosni je 90% koji imaju svoje vlastite kuce i stanove. A u Svedskoj je 90% onih koji zive u stanovima ili kucama i placaju stanarinu drzavi. Ako zelis kucu u Svedskoj, podici ces kredit na 50 godina i platit 6 miliona kr. To znaci da ce i djeca otplacivati kredit.
Sta bolan skola naplati? Od koga? Pa imam i ja dijete koje ide u skolu pa nista ne moram platiti. Ne mozes meni pricati o skolstvu u Svedskoj, ja u skoli radim.

U bolnici radi vise ljekara. Zakazano vrijeme se prati u sekundu. Treba mi pomoc, zakazem vrijeme, odem tamo i doktor uspostavi dijagnozu. "Te i te tablete toliko puta na dan, utipka u kompjuter, izvoli digni u apoteci, pokazi samo licnu, hvala i sretno i vidimo se kroz deset dana. Ako nesto nije u redu, zovi odmah." I nemam potrebe nositi kovertu, neke poklone, flasu viskija, pecenje, itd itd.

90% u BiH imaju vlastite kuce i stanove? Jeste ako su ih naslijedili od svoje rodbine koja je to zaradila/dobila u vrijeme kad je Bijelo Dugme izdalo zadnji album a i tih je mozda 50-60%. Sta je sa novom generacijom? Dignu kredit da bi kupili/izgradili kucu ili stan.

Drzavi ne moras placati nikakvu stanarinu nego stanodavcu, ukoliko hoces da najmis stan. Hoces da kupis nekretninu: dignes kredit. Cijenu diriguje lokacija pa ces 6 miliona biti duzan za stancinu u Stockholmu/Geteborgu/Malmeu no trenutno cijene nekretnina padaju.
User avatar
stakasa
Posts: 8959
Joined: 14/11/2013 11:23

#327 Re: Švedska - all about

Post by stakasa »

mmedena wrote:Da li ste bili u njihovoj bolnici bilo kojoj? Koliko cekate i ko radi? U skolama dijete sve dobije,ali se to sve roditeljima naplati svaki mjesec. Zabluda je da ce neko nesto u Svedskoj dobiti dzaba U bolnici radi 1 doktor kojeg sam cekala da izadje iz operacione sale 6 sati. Sjedila sam 6 sati i cekala. Svedjani nemaju ni 5% svojih doktora, toliko o njihovom obrazovanju. Sistem jest uredjen,to niko nije porekao. Rijetki su oni koji imaju svoj stan ili kucu. U Bosni je 90% koji imaju svoje vlastite kuce i stanove. A u Svedskoj je 90% onih koji zive u stanovima ili kucama i placaju stanarinu drzavi. Ako zelis kucu u Svedskoj, podici ces kredit na 50 godina i platit 6 miliona kr. To znaci da ce i djeca otplacivati kredit.
Mogu se zaklet da si posjetila rodbinu nekih desetak dana i nakon toga sve znas :D
User avatar
muha_sa
Posts: 128480
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#328 Re: Švedska - all about

Post by muha_sa »

stakasa wrote:
mmedena wrote:Da li ste bili u njihovoj bolnici bilo kojoj? Koliko cekate i ko radi? U skolama dijete sve dobije,ali se to sve roditeljima naplati svaki mjesec. Zabluda je da ce neko nesto u Svedskoj dobiti dzaba U bolnici radi 1 doktor kojeg sam cekala da izadje iz operacione sale 6 sati. Sjedila sam 6 sati i cekala. Svedjani nemaju ni 5% svojih doktora, toliko o njihovom obrazovanju. Sistem jest uredjen,to niko nije porekao. Rijetki su oni koji imaju svoj stan ili kucu. U Bosni je 90% koji imaju svoje vlastite kuce i stanove. A u Svedskoj je 90% onih koji zive u stanovima ili kucama i placaju stanarinu drzavi. Ako zelis kucu u Svedskoj, podici ces kredit na 50 godina i platit 6 miliona kr. To znaci da ce i djeca otplacivati kredit.
Mogu se zaklet da si posjetila rodbinu nekih desetak dana i nakon toga sve znas :D
il je kontala ko ono kod nas--uzmeš knjižicu i drito u bolnicu--sjedi i cekaj :D
User avatar
stakasa
Posts: 8959
Joined: 14/11/2013 11:23

#329 Re: Švedska - all about

Post by stakasa »

I kad doktor na vrata ili niz stepenice - svi prema njemu pa koga prvog odabere :D
User avatar
muha_sa
Posts: 128480
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#330 Re: Švedska - all about

Post by muha_sa »

stakasa wrote:I kad doktor na vrata ili niz stepenice - svi prema njemu pa koga prvog odabere :D
:lol: :lol:

da nisam prisustvovAo i svojim ocima gledo možda bih i pomislio :-)

moja kcerka imala zakazan termin u 10 :-D došli smo nekih desetak minuta prije zakazanog termina :-D nema kartoteke vec neki nazvat cu ga stub :D kcerka ukuca neki broj i na displeju joj piše u koju cekaonicu da ide :-D odemo tamo--sjeli i tacno u 10 je prozvaše--u hodnik dodje doktorica po nju i onaj lijepi osmjeh--hej hej--i drito u ordinaciju :-D
što no kažu--krivo sjedi pravo govori :-D
User avatar
stakasa
Posts: 8959
Joined: 14/11/2013 11:23

#331 Re: Švedska - all about

Post by stakasa »

muha_sa wrote:
stakasa wrote:I kad doktor na vrata ili niz stepenice - svi prema njemu pa koga prvog odabere :D
:lol: :lol:

da nisam prisustvovAo i svojim ocima gledo možda bih i pomislio :-)

moja kcerka imala zakazan termin u 10 :-D došli smo nekih desetak minuta prije zakazanog termina :-D nema kartoteke vec neki nazvat cu ga stub :D kcerka ukuca neki broj i na displeju joj piše u koju cekaonicu da ide :-D odemo tamo--sjeli i tacno u 10 je prozvaše--u hodnik dodje doktorica po nju i onaj lijepi osmjeh--hej hej--i drito u ordinaciju :-D
što no kažu--krivo sjedi pravo govori :-D
Dobro je svedsko zdravstvo jedino je problem sto se puno ceka na pregled. Govorim o normalnim pacijentima. Kad je tezak slucaj sve ide ekspresno
User avatar
muha_sa
Posts: 128480
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#332 Re: Švedska - all about

Post by muha_sa »

mene je oduševio taj red--sve po protokolu i sve kako je receno iliti zakazano :thumbup:

valjda ljudi znaju šta je prioritet a šta može i sacekat
User avatar
stakasa
Posts: 8959
Joined: 14/11/2013 11:23

#333 Re: Švedska - all about

Post by stakasa »

muha_sa wrote:mene je oduševio taj red--sve po protokolu i sve kako je receno iliti zakazano :thumbup:

valjda ljudi znaju šta je prioritet a šta može i sacekat
Fino je sto je red i sto je fina atmosfera u tim ustanovama. Nemam odbojnost prema odlasku
User avatar
pirmin
Posts: 11199
Joined: 18/02/2006 23:50
Location: Ciganluk

#334 Re: Švedska - all about

Post by pirmin »

Novi zakon u Svedskoj...

https://derstandard.at/2000070774114/Sc ... cebook.com

Nema vise labavo po pitanju seksualnih odnosa.

"Samo DA znaci DA"
User avatar
Ommadawn
Posts: 8370
Joined: 20/02/2014 21:15
Location: ...uvijek na pogresnom mjestu u pravo vrijeme!

#335 Re: Švedska - all about

Post by Ommadawn »

pirmin wrote:Novi zakon u Svedskoj...

https://derstandard.at/2000070774114/Sc ... cebook.com

Nema vise labavo po pitanju seksualnih odnosa.

"Samo DA znaci DA"
Usrali su fakat povodom neke oslobadjajuce presude po pitanju grupnog silovanja.
Ali "Ne" je UVIJEK "Ne" a "Da" je UVIJEK "Da".
mmedena
Posts: 15
Joined: 01/02/2014 04:46

#336 Re: Švedska - all about

Post by mmedena »

Ja nigdje nisam napisala da svedski sistem nije uredjen, vec kazem ono sto jest. I gdje to odes u apoteku i samo podignes lijekove. Lijepo napisi: "Odem u apoteku i platim lijekove". Samo oni koji zive od socijalne pomoci imaju besplatno lijekove, ali nakon sto donesu racune. Muz 21 godinu zivi u Svedskoj. Ja vec 5 godina zivim i radim u Svedskoj. Od toga 3 godine studirala i 2 godine radim.Pusti praznu pricu. Govorim onako kako jest. Porez ide za zdravstvo, obrazovanje, policiju, ali porez se naplacuje od onih koji rade da bi se dalo onima koji su na socijali. Imao bi ti da ne kazem sta dzaba da nisi na socijali. Kako ce drzava da naplati porez od onog ko je u stanju socijalne potrebe? Ljudi su u zabludi da je sve dzaba.
Postuju zakazano vrijeme, ali dodjes na akut a da nemas zakazano pa ces cekati 6 sati.
Ko koga laze da je sve besplatno?
Sistem je uredjen, visak novca se vraca ljudima koji su placali porez, ali kada se rasporedi svima nabrojanima. Koliko platis kruna da imas zdravstveno? Placas 1500 kruna. Kad platis 1500 kruna onda ide dzaba pregledi. A ja jos ni jedan lijek nisam samo digla u apoteci. Nemoj pricati nebuloze. Ja sam rekla da nikad necu biti na socijali, da bi takvi kao ti mogli imati "besplatno" sve. Ima ih koji zive u Svedskoj 30 godina i ne znaju nista drugo reci osim "Hej" i cijeli zivot su proveli na socijali i varali svedski sistem.
User avatar
stakasa
Posts: 8959
Joined: 14/11/2013 11:23

#337 Re: Švedska - all about

Post by stakasa »

mmedena wrote:Ja nigdje nisam napisala da svedski sistem nije uredjen, vec kazem ono sto jest. I gdje to odes u apoteku i samo podignes lijekove. Lijepo napisi: "Odem u apoteku i platim lijekove". Samo oni koji zive od socijalne pomoci imaju besplatno lijekove, ali nakon sto donesu racune. Muz 21 godinu zivi u Svedskoj. Ja vec 5 godina zivim i radim u Svedskoj. Od toga 3 godine studirala i 2 godine radim.Pusti praznu pricu. Govorim onako kako jest. Porez ide za zdravstvo, obrazovanje, policiju, ali porez se naplacuje od onih koji rade da bi se dalo onima koji su na socijali. Imao bi ti da ne kazem sta dzaba da nisi na socijali. Kako ce drzava da naplati porez od onog ko je u stanju socijalne potrebe? Ljudi su u zabludi da je sve dzaba.
Postuju zakazano vrijeme, ali dodjes na akut a da nemas zakazano pa ces cekati 6 sati.
Ko koga laze da je sve besplatno?
Sistem je uredjen, visak novca se vraca ljudima koji su placali porez, ali kada se rasporedi svima nabrojanima. Koliko platis kruna da imas zdravstveno? Placas 1500 kruna. Kad platis 1500 kruna onda ide dzaba pregledi. A ja jos ni jedan lijek nisam samo digla u apoteci. Nemoj pricati nebuloze. Ja sam rekla da nikad necu biti na socijali, da bi takvi kao ti mogli imati "besplatno" sve. Ima ih koji zive u Svedskoj 30 godina i ne znaju nista drugo reci osim "Hej" i cijeli zivot su proveli na socijali i varali svedski sistem.
Lijekovi se placaju do jedne granice kada postaju subvencionirani (nakon dvjesto maraka godisnje) a nakon druge maksimalne cifre /400 mararaka godisnje tj 2100 kruna) svi ljekovi su besplatni ostatak godine. Vala si za pet godina mogla ovoliko naucit. Na socijali je minimalan broj ljudi, zaposlenost je velika, korisnici socijalne pomoci nisu velika stravka.
User avatar
Kinesko prkno
Posts: 951
Joined: 04/12/2013 00:12

#338 Re: Švedska - all about

Post by Kinesko prkno »

Najvise para od skata ide raznoraznim budzetskim ublehama u vidu tjänstemana,tako da na svakog korisnika socijalne pomoci,penzionera ,nezaposlenog ili bolesnu jedinku(koji otprilike kostaju drzavu desetak hiljada kruna),postoje ublehe tipa handläggare,biståndlaggare ,institucije tipa biroa za rad(lokalni brko za opstinskim salterom u BiH je sinonim za produktivitet naspram gorepomenutih ubleha),u kojima zaposleni imaju 3-4 puta veca primanja od socijale.
Zato s druge strane ,tu su litvansko-tursko-iranski doktori koji uz pomoc googl-translejta upostavljaju dijagnoze :mrgreen:
User avatar
Altair_SA
Posts: 632
Joined: 09/06/2013 15:16

#339 Re: Švedska - all about

Post by Altair_SA »

Eki medene :D


odlazak-u-svedsku-t102867s250.html


Pa na ovoj temi si pisala kad si navodno imala intervju, a to je bilo 2015 godine. Znaci nisi mogla dobiti papire prije 2016 nikako. Otkud sad da zivis 5 godina u Svedskoj? :D

Ja bih rekao na osnovu dugih postova i trolanja da se opet pojavio onaj sto je skoro banovan :D
User avatar
Ommadawn
Posts: 8370
Joined: 20/02/2014 21:15
Location: ...uvijek na pogresnom mjestu u pravo vrijeme!

#340 Re: Švedska - all about

Post by Ommadawn »

mmedena wrote:Ja nigdje nisam napisala da svedski sistem nije uredjen, vec kazem ono sto jest. I gdje to odes u apoteku i samo podignes lijekove. Lijepo napisi: "Odem u apoteku i platim lijekove". Samo oni koji zive od socijalne pomoci imaju besplatno lijekove, ali nakon sto donesu racune. Muz 21 godinu zivi u Svedskoj. Ja vec 5 godina zivim i radim u Svedskoj. Od toga 3 godine studirala i 2 godine radim.Pusti praznu pricu. Govorim onako kako jest. Porez ide za zdravstvo, obrazovanje, policiju, ali porez se naplacuje od onih koji rade da bi se dalo onima koji su na socijali. Imao bi ti da ne kazem sta dzaba da nisi na socijali. Kako ce drzava da naplati porez od onog ko je u stanju socijalne potrebe? Ljudi su u zabludi da je sve dzaba.
Postuju zakazano vrijeme, ali dodjes na akut a da nemas zakazano pa ces cekati 6 sati.
Ko koga laze da je sve besplatno?
Sistem je uredjen, visak novca se vraca ljudima koji su placali porez, ali kada se rasporedi svima nabrojanima. Koliko platis kruna da imas zdravstveno? Placas 1500 kruna. Kad platis 1500 kruna onda ide dzaba pregledi. A ja jos ni jedan lijek nisam samo digla u apoteci. Nemoj pricati nebuloze. Ja sam rekla da nikad necu biti na socijali, da bi takvi kao ti mogli imati "besplatno" sve. Ima ih koji zive u Svedskoj 30 godina i ne znaju nista drugo reci osim "Hej" i cijeli zivot su proveli na socijali i varali svedski sistem.
Vidi se da ne čitaš moje postove kako treba - ja napisah da radim i to u školi i znam odakle mi prihod dolazi.

Nigdje ne napisah da je besplatno zdravstvo ali školovanje ne plaćaš ništa. I supruga i ja smo u radnom odnosu i osim što plaćamo njen ostanak poslije škole u fritidsu (ne znam kako prevesti ovu riječ na naš jezik) a i to se zasniva na našem ukupnom prihodu i ne prelazi ni 8%.

Osim što sam jednom u hitnoj čekao 2 sata (privilegije su imali stradali u nesreći, sasvim opravdano) - nikada zakazano vrijeme nisam morao extra čekati. Možda u par navrata, po 15 minuta na šta su mi se izvinuli.

Ja na socijali nisam nikada živio i ne znam odakle izvlačiš te zaključke.

Naravno da plaćam porez ali znam i zašto. U Bosni ljudi također plaćaju porez ali nemaju ništa od toga.
User avatar
stakasa
Posts: 8959
Joined: 14/11/2013 11:23

#341 Re: Švedska - all about

Post by stakasa »

Altair_SA wrote:Eki medene :D


odlazak-u-svedsku-t102867s250.html


Pa na ovoj temi si pisala kad si navodno imala intervju, a to je bilo 2015 godine. Znaci nisi mogla dobiti papire prije 2016 nikako. Otkud sad da zivis 5 godina u Svedskoj? :D

Ja bih rekao na osnovu dugih postova i trolanja da se opet pojavio onaj sto je skoro banovan :D
:D
User avatar
Ommadawn
Posts: 8370
Joined: 20/02/2014 21:15
Location: ...uvijek na pogresnom mjestu u pravo vrijeme!

#342 Re: Švedska - all about

Post by Ommadawn »

Then, we should not feed the troll. Okay?
meteorit135531
Posts: 702
Joined: 29/05/2016 16:35

#343 Re: Švedska - all about

Post by meteorit135531 »

mmedena wrote:Da li ste bili u njihovoj bolnici bilo kojoj? Koliko cekate i ko radi? U skolama dijete sve dobije,ali se to sve roditeljima naplati svaki mjesec. Zabluda je da ce neko nesto u Svedskoj dobiti dzaba U bolnici radi 1 doktor kojeg sam cekala da izadje iz operacione sale 6 sati. Sjedila sam 6 sati i cekala. Svedjani nemaju ni 5% svojih doktora, toliko o njihovom obrazovanju. Sistem jest uredjen,to niko nije porekao. Rijetki su oni koji imaju svoj stan ili kucu. U Bosni je 90% koji imaju svoje vlastite kuce i stanove. A u Svedskoj je 90% onih koji zive u stanovima ili kucama i placaju stanarinu drzavi. Ako zelis kucu u Svedskoj, podici ces kredit na 50 godina i platit 6 miliona kr. To znaci da ce i djeca otplacivati kredit.
Jesi li ti Zviz (Kod nas u Danskoj..).

Zviz/Beobasket je ziv. :D
Mislim , tipicni primjerak BH dijasporasa. Pljuvanje po zapadu , po Svedskoj , ne valja ovo , ne valja ono.. placa se sve , tesko do stana , tesko do auta , tesko do normalnog posla... tesko do svega
A da tom istom dijasporasu predlozis da se vrati i da pokusa tri mjeseca u kontinuitetu zivjeti u Bosni , pljunuo bi te posred usta..
Tad ljiljani i nisu toliko bitni.

A iz toplog dnevnog boravka u Svedskoj , dize Bosnu u nebesa , valjda iz bojazni da mu zemljak iz domovine kojim slucajem ne dodje u Svedsku i postane bolji i uspjesniji od njega.
Ne valja Svedska , ma ne valja nikako , vjeruj mi da je tesko. Neka vas dole u Bosni , ostanite bolje je dole.
Nidje rahatluka kao u Bosni. :bih:
Tipicni BH dijasporas.
Ali hajde ko jos uzima pisanje pakosnih forumasa zaozbiljno ? :D
User avatar
muha_sa
Posts: 128480
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#344 Re: Švedska - all about

Post by muha_sa »

User avatar
muha_sa
Posts: 128480
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#345 Re: Švedska - all about

Post by muha_sa »

User avatar
muha_sa
Posts: 128480
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#346 Re: Švedska - all about

Post by muha_sa »



Amca007
Posts: 28
Joined: 18/12/2013 19:02

#347 Re: Švedska - all about

Post by Amca007 »

Pozdrav svima

E ovako, ja sam prosle godine radio tri mjeseca u Svedskoj i bio sam prijavljen i uredno mi je uplacivano penziono, zdravstveno i porez. I nakon tri mjeseca sam se morao vratiti nazad. Prije neki dan sam dobio pismo od Sakttverketa i gazdarice kod koje sam radio i mislim da sam dobio 4 cifre. Iznenadio sam se, ali zaista je tako jer mi pise personnumer moja datum rođenja, crtica i onda 4 cifre. E sad me zanima, jer treva opet da idem u martu da radim, imam li pravo da zbog te cifre mogu izvaditi racun u banci i ostati duzi period od tri mjeseca. Recimo godinu dana da ostanem. Ako neko zna kako to ide da.mi objasni. Hvala
User avatar
Ommadawn
Posts: 8370
Joined: 20/02/2014 21:15
Location: ...uvijek na pogresnom mjestu u pravo vrijeme!

#348 Re: Švedska - all about

Post by Ommadawn »

Imaš personnummer?
Onda znači da imaš boravišnu dozvolu.
Treba ti lična karta da napraviš račun u banci.
Amca007
Posts: 28
Joined: 18/12/2013 19:02

#349 Re: Švedska - all about

Post by Amca007 »

Ommadawn wrote:Imaš personnummer?
Onda znači da imaš boravišnu dozvolu.
Treba ti lična karta da napraviš račun u banci.
Hvala lijepo!
User avatar
Kinaski
Posts: 7579
Joined: 08/05/2011 22:52

#350 Re: Švedska - all about

Post by Kinaski »

Amca007 wrote:Pozdrav svima

E ovako, ja sam prosle godine radio tri mjeseca u Svedskoj i bio sam prijavljen i uredno mi je uplacivano penziono, zdravstveno i porez. I nakon tri mjeseca sam se morao vratiti nazad. Prije neki dan sam dobio pismo od Sakttverketa i gazdarice kod koje sam radio i mislim da sam dobio 4 cifre. Iznenadio sam se, ali zaista je tako jer mi pise personnumer moja datum rođenja, crtica i onda 4 cifre. E sad me zanima, jer treva opet da idem u martu da radim, imam li pravo da zbog te cifre mogu izvaditi racun u banci i ostati duzi period od tri mjeseca. Recimo godinu dana da ostanem. Ako neko zna kako to ide da.mi objasni. Hvala
A koji si posao radio, moze na private da odg, znaci regularno si bio prijavljen da tri mjeseca i dobio si personnumer.. Aj hocu i ja :sad:
Kako da to zaganjam, kako si nasao posao i to
Post Reply