Njemacka ili Svedska

Vijesti sa cijele zemaljske kugle o dešavanjima u bh. dijaspori, zanimljivosti o drugim državama i slično.

Moderator: Bloo

TRANCE
Posts: 1360
Joined: 09/05/2011 20:40

#26 Re: Njemacka ili Svedska

Post by TRANCE »

Ako imaš EU pasoš i znaš engleski, ganjaj Irsku ili UK.
Ako hoćeš da učiš novi jezik, onda Švicarska, Lihtenštajn, Island, Norveška ili Luksemburg. Tih 5 država je bogatije od Švedske, da ne spominjem Njemačke koja je mrtvi prosjek u kategoriji razvijenih država.
Ako je pasoš hrvatski, ne možeš još uvijek raditi u UK-u i Švici od pobrojanih država, u ostalima možeš.
pelcer224
Posts: 167
Joined: 20/07/2014 12:56

#27 Re: Njemacka ili Svedska

Post by pelcer224 »

To su sve pravne i zakonske cinejnice o drzavama koje si naveo koje mislim da vecina nas koji negdje zelimo ici uglavnom zna. Ja sam prvenstveno pisao i zelio cuti licna iskustva i iskustva zivota sa djecom a zakonske norme koje si naveo manje-vise znam.
User avatar
stakasa
Posts: 8959
Joined: 14/11/2013 11:23

#28 Re: Njemacka ili Svedska

Post by stakasa »

pelcer224 wrote:To su sve pravne i zakonske cinejnice o drzavama koje si naveo koje mislim da vecina nas koji negdje zelimo ici uglavnom zna. Ja sam prvenstveno pisao i zelio cuti licna iskustva i iskustva zivota sa djecom a zakonske norme koje si naveo manje-vise znam.
Sto se Svedske tice, ne vidim da iko ide odavde. Bilo to Talijani, Englezi, Njemci, Holandani, Brazilci, Bosanci... Kad vec dodu ovde, ne napustaju je. Svak pomalo kuka ali se ne vraca u zemlju iz koje je dosao.
User avatar
Bluemore
Posts: 4332
Joined: 18/06/2010 21:18

#29 Re: Njemacka ili Svedska

Post by Bluemore »

mousstapha wrote:U Njemackoj, ako ides juzno ljepsa klima. Jezik i uklapanje zavisi od predznanja. Za plate nisam siguran. Zavisi od kvalifikacija sigurno, ali tesko je vjerovati da ces se obogatiti bilo gdje. :)

Sto se tice ekonomije, izgleda da izbjeglicka kriza uopste nije uzdrmala Njemacku. Jos uvijek nema krize na vidiku. :)
http://www.telegraph.co.uk/business/201 ... lus-183bn/
ako mene pitas izbjeglicka "kriza" je samo potpalila ekonomiju :)
User avatar
hrle1976
Posts: 4899
Joined: 20/12/2011 01:36
Location: Praha, Czech Republic

#30 Re: Njemacka ili Svedska

Post by hrle1976 »

stakasa wrote:
pelcer224 wrote:To su sve pravne i zakonske cinejnice o drzavama koje si naveo koje mislim da vecina nas koji negdje zelimo ici uglavnom zna. Ja sam prvenstveno pisao i zelio cuti licna iskustva i iskustva zivota sa djecom a zakonske norme koje si naveo manje-vise znam.
Sto se Svedske tice, ne vidim da iko ide odavde. Bilo to Talijani, Englezi, Njemci, Holandani, Brazilci, Bosanci... Kad vec dodu ovde, ne napustaju je. Svak pomalo kuka ali se ne vraca u zemlju iz koje je dosao.

Jel to i SvedCka nudi peMzije i socijalne beneficije po principu svedski stol :D :D :D Jebo pare koliko god kad ti trunes na jebenoj klimi koja se sastoji od sljedecih elemenata i to doslovno citavu godinu.

Image
Image
Image
Image
a da nepicamo kako u Stokholmu primjerice zimi jedva naberes 4,5 sata dnevne svjetlosti tokom dana u zimskom periodu. :run:
User avatar
ibi
Posts: 342
Joined: 24/05/2015 16:00

#31 Re: Njemacka ili Svedska

Post by ibi »

hrle1976 wrote: Jel to i SvedCka nudi peMzije i socijalne beneficije po principu svedski stol :D :D :D Jebo pare koliko god kad ti trunes na jebenoj klimi koja se sastoji od sljedecih elemenata i to doslovno citavu godinu.
[/img]
a da nepicamo kako u Stokholmu primjerice zimi jedva naberes 4,5 sata dnevne svjetlosti tokom dana u zimskom periodu. :run:
Image
Korisnikk
Posts: 416
Joined: 20/08/2011 22:59

#32 Re: Njemacka ili Svedska

Post by Korisnikk »

hrle1976 wrote:
stakasa wrote:
pelcer224 wrote:To su sve pravne i zakonske cinejnice o drzavama koje si naveo koje mislim da vecina nas koji negdje zelimo ici uglavnom zna. Ja sam prvenstveno pisao i zelio cuti licna iskustva i iskustva zivota sa djecom a zakonske norme koje si naveo manje-vise znam.
Sto se Svedske tice, ne vidim da iko ide odavde. Bilo to Talijani, Englezi, Njemci, Holandani, Brazilci, Bosanci... Kad vec dodu ovde, ne napustaju je. Svak pomalo kuka ali se ne vraca u zemlju iz koje je dosao.

Jel to i SvedCka nudi peMzije i socijalne beneficije po principu svedski stol :D :D :D Jebo pare koliko god kad ti trunes na jebenoj klimi koja se sastoji od sljedecih elemenata i to doslovno citavu godinu.

Image
Image
Image
Image
a da nepicamo kako u Stokholmu primjerice zimi jedva naberes 4,5 sata dnevne svjetlosti tokom dana u zimskom periodu. :run:
Joj jaro evo me na poslu ali svako malo krišom otvorim klix da se nasmijem tvojim izvalama.
User avatar
stakasa
Posts: 8959
Joined: 14/11/2013 11:23

#33 Re: Njemacka ili Svedska

Post by stakasa »

Nisam ja advokat Svedskoj neka dolazi ili ide ko god hoce ali ovo sto sam gore napisao stoji - ljudi odavde ne ide. Bez obzira na klimu
User avatar
SaraFina
Posts: 20421
Joined: 28/04/2014 20:32
Location: Antananarivu

#34 Re: Njemacka ili Svedska

Post by SaraFina »

Za porodične ljude švedska je idealna država izgleda. Prijateljica mi se udala i iz Austrije otišla u gradić udaljen dva sata, od Štokholma. U julu kad je dolazila, smetala joj buka, gužva i pretjerana vrućina. Djeluje vedro i smireno. Napustila poprilično stresan posao ovdje, ide trenutno na kurs švedskog i dobro joj ide. Muž radi. Kupili su kućicu i planiraju porodicu.

Ja sam na sjeveru bila u posjeti i meni je bilo poprilično dosadno. Zimski period.
Vjerovatno se prioriteti porodičnih ljudi i onih u braku razlikuju.
Vremenske prilike i hladnoću sigurno namješta toplinom i muževim zagrljajima :)
User avatar
parappa
Posts: 3278
Joined: 02/09/2014 21:43
Grijem se na: struju
Vozim: Lotus Esprit TurboSE

#35 Re: Njemacka ili Svedska

Post by parappa »

Altair_SA wrote:
stakasa wrote: Svedska ima dobar zivotni "paket" - od porodiljskog, vrtica, skole, fakulteta, posla, penzije, zdravstva...
Mozda se u Njemackoj vise zaradi, ne znam, ali kad se sve uzme u obzir Svedska je dobra.
Ima i Njemacka puno prednosti, puno je veca, vece trziste, bolji izbor, ja koliko znam i plate su vece.
To o izbjeglickoj krizi nema dodira sa stvarnoscu, Svedska nikada nije bolje stajala
Radio sam ja i u Njemackoj i u Svedskoj i vise se zaradi u Svedskoj... mada i Njemacka je dobra na neki svoj nacin, mozda je malo jeftnija za zivot. Socijalni sistem, besplatno skolstvo, zdravstvo, to je sve na strani Svedske

Ovaj crnogorac je meni dobro opisao "nakaradnu" Svedsku, ali bas onako kako prosjecni balkanac vidi njih eto "glupe i nakaradne" :-D


hahaha... dobar ovaj video... placem na 5:38 min "pa to je smeceee... baci ga"

sto se tice izbora mislim da su tu negdje... socijalni sistem u svedskoj je svakako bolji mada kad pogledas nas socijalni sistem onda je njemacka veliki napredak. njemacka je kao sto si napisao veca (ne povrsinski nego u svim drugim segmentima) pa samim tim daje puno vise mogucnosti.
ako odes u svedsku a mislis autom redovno ici u bosnu na odmor, pozalices prvi put po povratku kroz njemacku da nisi otisao u minhen :D

ja da mogu birati otisao bih u svedsku... nisam nikad bio tamo ali bar bih pokusao. jednostavno mi se svedska cini manje stresnom. mozda grijesim?
User avatar
stakasa
Posts: 8959
Joined: 14/11/2013 11:23

#36 Re: Njemacka ili Svedska

Post by stakasa »

SaraFina wrote:Za porodične ljude švedska je idealna država izgleda. Prijateljica mi se udala i iz Austrije otišla u gradić udaljen dva sata, od Štokholma. U julu kad je dolazila, smetala joj buka, gužva i pretjerana vrućina. Djeluje vedro i smireno. Napustila poprilično stresan posao ovdje, ide trenutno na kurs švedskog i dobro joj ide. Muž radi. Kupili su kućicu i planiraju porodicu.

Ja sam na sjeveru bila u posjeti i meni je bilo poprilično dosadno. Zimski period.
Vjerovatno se prioriteti porodičnih ljudi i onih u braku razlikuju.
Vremenske prilike i hladnoću sigurno namješta toplinom i muževim zagrljajima :)
Jesi li ti ona sto je bila u Vilhelmini pa donosila sudove na osnovu toga?
User avatar
hrle1976
Posts: 4899
Joined: 20/12/2011 01:36
Location: Praha, Czech Republic

#37 Re: Njemacka ili Svedska

Post by hrle1976 »

stakasa wrote:Nisam ja advokat Svedskoj neka dolazi ili ide ko god hoce ali ovo sto sam gore napisao stoji - ljudi odavde ne ide. Bez obzira na klimu
Nisam ba reko da si advokat. Ja ti samo kazem da skidam kapu koji na takvoj j klimi duraju. A jel mislis da takva klima nema posljedice na zdravlje? Pa pogledaj samo starce u Svedskoj, ko prikovani. Ljudi u Italiji sa 88 godina umru u pokretu vako reci a gore su prikovani ili za onaj romobil ili za krevet i to po 10 - 15 godina prije smrti. U Kolding kad sam isao jaranu u posjetu neki njegov poznanik tamo fasovo srcane probleme doktor mu rekao na ovoj klimi je tebi opasno ziviti jer mu hladnoca nesto cini krvnim venama. Kaze u roku tri mjeseca spakovo kofere i cao sjever dobrodosao na jug. Imam isto rodbinske prijatelje jedno 100km povis Malmeta pa jebo me svak ako ne trunu. Cim su obadvoje se docapli peMzije u 50 godinama nisu svega tri mjeseca godisnje tu, doslovno imaju adresu samo da mogu imati racun i osobni broj zbog penzije. Eno ih u HR i BiH 8 - 9 mjeseci godisnje. I cerka im isto tako radi, 37 godina. Kaze sto sam radila za Sverige radila sam. Kupila stan kod Splita i samo turneje, provodi, plaza, od kakvih primanja zivi blage nemam ali na fejsbuku nikad u Sverige nije. U makarskoj znam svedjanku koja je udata za hrvata, u svedskoj se upoznali, nema tog boga da bi isla u Svedsku. Imaju sad pofin biznis u hr ali djeca sad bolje govore hr nego svedski. Mladji gotovo zaboravio svedski, moze razumiti nako, pricati nikako. Malao ispod makarske jedno manje mjesto prije par mjeseci upozno sam svedjanku radi kao konobar, i tako kroz malenu pricu, kaze ima magisterij ali joj ne pada na pamet da ide u svedsku ziviti i raditi. Zbog klime. Kaze ja ovdje radim dok je sezona a onda mati joj salje van sezone. Kaze vratiti ce se u svedsku kad bude gore klima kao mediteranska. Ti gore stranci sto nebi ni puskom da jih tjeras to su ljudi frontalni kokuzi koji nisu pare u zivotu imali cestito i sad bi guzice dali za nju i tu vide dobrim dijelom i dzabe pare.
User avatar
stakasa
Posts: 8959
Joined: 14/11/2013 11:23

#38 Re: Njemacka ili Svedska

Post by stakasa »

hrle1976 wrote:
stakasa wrote:Nisam ja advokat Svedskoj neka dolazi ili ide ko god hoce ali ovo sto sam gore napisao stoji - ljudi odavde ne ide. Bez obzira na klimu
Nisam ba reko da si advokat. Ja ti samo kazem da skidam kapu koji na takvoj j klimi duraju. A jel mislis da takva klima nema posljedice na zdravlje? Pa pogledaj samo starce u Svedskoj, ko prikovani. Ljudi u Italiji sa 88 godina umru u pokretu vako reci a gore su prikovani ili za onaj romobil ili za krevet i to po 10 - 15 godina prije smrti. U Kolding kad sam isao jaranu u posjetu neki njegov poznanik tamo fasovo srcane probleme doktor mu rekao na ovoj klimi je tebi opasno ziviti jer mu hladnoca nesto cini krvnim venama. Kaze u roku tri mjeseca spakovo kofere i cao sjever dobrodosao na jug. Imam isto rodbinske prijatelje jedno 100km povis Malmeta pa jebo me svak ako ne trunu. Cim su obadvoje se docapli peMzije u 50 godinama nisu svega tri mjeseca godisnje tu, doslovno imaju adresu samo da mogu imati racun i osobni broj zbog penzije. Eno ih u HR i BiH 8 - 9 mjeseci godisnje. I cerka im isto tako radi, 37 godina. Kaze sto sam radila za Sverige radila sam. Kupila stan kod Splita i samo turneje, provodi, plaza, od kakvih primanja zivi blage nemam ali na fejsbuku nikad u Sverige nije. U makarskoj znam svedjanku koja je udata za hrvata, u svedskoj se upoznali, nema tog boga da bi isla u Svedsku. Imaju sad pofin biznis u hr ali djeca sad bolje govore hr nego svedski. Mladji gotovo zaboravio svedski, moze razumiti nako, pricati nikako. Malao ispod makarske jedno manje mjesto prije par mjeseci upozno sam svedjanku radi kao konobar, i tako kroz malenu pricu, kaze ima magisterij ali joj ne pada na pamet da ide u svedsku ziviti i raditi. Zbog klime. Kaze ja ovdje radim dok je sezona a onda mati joj salje van sezone. Kaze vratiti ce se u svedsku kad bude gore klima kao mediteranska. Ti gore stranci sto nebi ni puskom da jih tjeras to su ljudi frontalni kokuzi koji nisu pare u zivotu imali cestito i sad bi guzice dali za nju i tu vide dobrim dijelom i dzabe pare.
Bezveze pricas, bas su im stari ljudi fantasticno vitalni, sto puta me postide kad profuraju pored mene na biciklu ili sa oni stapovima za hodanje
Korisnikk
Posts: 416
Joined: 20/08/2011 22:59

#39 Re: Njemacka ili Svedska

Post by Korisnikk »

hrle1976 wrote:
stakasa wrote:Nisam ja advokat Svedskoj neka dolazi ili ide ko god hoce ali ovo sto sam gore napisao stoji - ljudi odavde ne ide. Bez obzira na klimu
Nisam ba reko da si advokat. Ja ti samo kazem da skidam kapu koji na takvoj j klimi duraju. A jel mislis da takva klima nema posljedice na zdravlje? Pa pogledaj samo starce u Svedskoj, ko prikovani. Ljudi u Italiji sa 88 godina umru u pokretu vako reci a gore su prikovani ili za onaj romobil ili za krevet i to po 10 - 15 godina prije smrti. U Kolding kad sam isao jaranu u posjetu neki njegov poznanik tamo fasovo srcane probleme doktor mu rekao na ovoj klimi je tebi opasno ziviti jer mu hladnoca nesto cini krvnim venama. Kaze u roku tri mjeseca spakovo kofere i cao sjever dobrodosao na jug. Imam isto rodbinske prijatelje jedno 100km povis Malmeta pa jebo me svak ako ne trunu. Cim su obadvoje se docapli peMzije u 50 godinama nisu svega tri mjeseca godisnje tu, doslovno imaju adresu samo da mogu imati racun i osobni broj zbog penzije. Eno ih u HR i BiH 8 - 9 mjeseci godisnje. I cerka im isto tako radi, 37 godina. Kaze sto sam radila za Sverige radila sam. Kupila stan kod Splita i samo turneje, provodi, plaza, od kakvih primanja zivi blage nemam ali na fejsbuku nikad u Sverige nije. U makarskoj znam svedjanku koja je udata za hrvata, u svedskoj se upoznali, nema tog boga da bi isla u Svedsku. Imaju sad pofin biznis u hr ali djeca sad bolje govore hr nego svedski. Mladji gotovo zaboravio svedski, moze razumiti nako, pricati nikako. Malao ispod makarske jedno manje mjesto prije par mjeseci upozno sam svedjanku radi kao konobar, i tako kroz malenu pricu, kaze ima magisterij ali joj ne pada na pamet da ide u svedsku ziviti i raditi. Zbog klime. Kaze ja ovdje radim dok je sezona a onda mati joj salje van sezone Kaze vratiti ce se u svedsku kad bude gore klima kao mediteranska. Ti gore stranci sto nebi ni puskom da jih tjeras to su ljudi frontalni kokuzi koji nisu pare u zivotu imali cestito i sad bi guzice dali za nju i tu vide dobrim dijelom i dzabe pare.
Je li ti očekuješ da neko vjeruje ovu priču? Neko iz Švedske, magistar nečega, dolazi preko sezone u Hrvatsku da radi kao konobar, radi klime?
User avatar
hrle1976
Posts: 4899
Joined: 20/12/2011 01:36
Location: Praha, Czech Republic

#40 Re: Njemacka ili Svedska

Post by hrle1976 »

Korisnikk wrote:
hrle1976 wrote:
stakasa wrote:Nisam ja advokat Svedskoj neka dolazi ili ide ko god hoce ali ovo sto sam gore napisao stoji - ljudi odavde ne ide. Bez obzira na klimu
Nisam ba reko da si advokat. Ja ti samo kazem da skidam kapu koji na takvoj j klimi duraju. A jel mislis da takva klima nema posljedice na zdravlje? Pa pogledaj samo starce u Svedskoj, ko prikovani. Ljudi u Italiji sa 88 godina umru u pokretu vako reci a gore su prikovani ili za onaj romobil ili za krevet i to po 10 - 15 godina prije smrti. U Kolding kad sam isao jaranu u posjetu neki njegov poznanik tamo fasovo srcane probleme doktor mu rekao na ovoj klimi je tebi opasno ziviti jer mu hladnoca nesto cini krvnim venama. Kaze u roku tri mjeseca spakovo kofere i cao sjever dobrodosao na jug. Imam isto rodbinske prijatelje jedno 100km povis Malmeta pa jebo me svak ako ne trunu. Cim su obadvoje se docapli peMzije u 50 godinama nisu svega tri mjeseca godisnje tu, doslovno imaju adresu samo da mogu imati racun i osobni broj zbog penzije. Eno ih u HR i BiH 8 - 9 mjeseci godisnje. I cerka im isto tako radi, 37 godina. Kaze sto sam radila za Sverige radila sam. Kupila stan kod Splita i samo turneje, provodi, plaza, od kakvih primanja zivi blage nemam ali na fejsbuku nikad u Sverige nije. U makarskoj znam svedjanku koja je udata za hrvata, u svedskoj se upoznali, nema tog boga da bi isla u Svedsku. Imaju sad pofin biznis u hr ali djeca sad bolje govore hr nego svedski. Mladji gotovo zaboravio svedski, moze razumiti nako, pricati nikako. Malao ispod makarske jedno manje mjesto prije par mjeseci upozno sam svedjanku radi kao konobar, i tako kroz malenu pricu, kaze ima magisterij ali joj ne pada na pamet da ide u svedsku ziviti i raditi. Zbog klime. Kaze ja ovdje radim dok je sezona a onda mati joj salje van sezone Kaze vratiti ce se u svedsku kad bude gore klima kao mediteranska. Ti gore stranci sto nebi ni puskom da jih tjeras to su ljudi frontalni kokuzi koji nisu pare u zivotu imali cestito i sad bi guzice dali za nju i tu vide dobrim dijelom i dzabe pare.
Je li ti očekuješ da neko vjeruje ovu priču? Neko iz Švedske, magistar nečega, dolazi preko sezone u Hrvatsku da radi kao konobar, radi klime?
Kunem ti se svim zivim i mrtvim. Ako me slagala slago ja tebe. Mogu te cak odvesti i pokazati gdje je u HR.
User avatar
SaraFina
Posts: 20421
Joined: 28/04/2014 20:32
Location: Antananarivu

#41 Re: Njemacka ili Svedska

Post by SaraFina »

stakasa wrote:
SaraFina wrote:Za porodične ljude švedska je idealna država izgleda. Prijateljica mi se udala i iz Austrije otišla u gradić udaljen dva sata, od Štokholma. U julu kad je dolazila, smetala joj buka, gužva i pretjerana vrućina. Djeluje vedro i smireno. Napustila poprilično stresan posao ovdje, ide trenutno na kurs švedskog i dobro joj ide. Muž radi. Kupili su kućicu i planiraju porodicu.

Ja sam na sjeveru bila u posjeti i meni je bilo poprilično dosadno. Zimski period.
Vjerovatno se prioriteti porodičnih ljudi i onih u braku razlikuju.
Vremenske prilike i hladnoću sigurno namješta toplinom i muževim zagrljajima :)
Jesi li ti ona sto je bila u Vilhelmini pa donosila sudove na osnovu toga?
Ja sam u Dorotei kod Lyksele bila i dalje sam mišljenja da tamo na sjeveru ne bih mogla živjeti. Bez obzira na uvjete stanovanja, rada i socijalne skrbi. ( porodiljskog i sl ) :D
Sto ljudi sto ćudi, meni se ni USA ne svidja. Ali nisam svakako mjerilo.
Žena suprotno meni uživa. :D
Korisnikk
Posts: 416
Joined: 20/08/2011 22:59

#42 Re: Njemacka ili Svedska

Post by Korisnikk »

hrle1976 wrote: Kunem ti se svim zivim i mrtvim. Ako me slagala slago ja tebe. Mogu te cak odvesti i pokazati gdje je u HR.
Zar nije logičnije, obzirom da su tamo na socijali i penziji, da ništa ne radi u Hrvatskoj a prima pare ili ih joj mati šalje? Što raditi?
User avatar
hrle1976
Posts: 4899
Joined: 20/12/2011 01:36
Location: Praha, Czech Republic

#43 Re: Njemacka ili Svedska

Post by hrle1976 »

Korisnikk wrote:
hrle1976 wrote: Kunem ti se svim zivim i mrtvim. Ako me slagala slago ja tebe. Mogu te cak odvesti i pokazati gdje je u HR.
Zar nije logičnije, obzirom da su tamo na socijali i penziji, da ništa ne radi u Hrvatskoj a prima pare ili ih joj mati šalje? Što raditi?
Nemam ja blage sta je logicnije u njenoj glavi. To da moze socijala a da zivi negdje vani onda bi bila bruka nasih iz SvedCke na taj recept u BiH. Ona je dole, najvjerovatnije imaju stan ili kucu koju su kupili pa cisto nako radi radi socijalnog zivota. Ovo je moja predpostavka. Ja prije tri godine bio u Malagi, i kad ides juzno prema Gibraltaru ima jedno mjesto sa b nekako. Tu su skandinavci pretezno Danci, pokupovali skoro sve i jednu kucu. Lokalaca gotovo nema vise. Toliko ih tu permanentno zivi da imaju kako mi jedan isprica lokalac, svoju skolu osnovno gdje ima redovna nastava. Znaci citava zgrada. Jos dodaje vecina nema preko 45 godina. I ako za nekoga u bih to malo cudno zvuci ali ima ljudi kojim nine sve u pari. Nego do klime im. Pokusaj neku zenu sa reumom poslati da zivi u Svedsku ili Norvesku? Da joj bog zna sta nudis ona bi gore se patila kao na raznju.
User avatar
stakasa
Posts: 8959
Joined: 14/11/2013 11:23

#44 Re: Njemacka ili Svedska

Post by stakasa »

SaraFina wrote:
stakasa wrote:
SaraFina wrote:Za porodične ljude švedska je idealna država izgleda. Prijateljica mi se udala i iz Austrije otišla u gradić udaljen dva sata, od Štokholma. U julu kad je dolazila, smetala joj buka, gužva i pretjerana vrućina. Djeluje vedro i smireno. Napustila poprilično stresan posao ovdje, ide trenutno na kurs švedskog i dobro joj ide. Muž radi. Kupili su kućicu i planiraju porodicu.

Ja sam na sjeveru bila u posjeti i meni je bilo poprilično dosadno. Zimski period.
Vjerovatno se prioriteti porodičnih ljudi i onih u braku razlikuju.
Vremenske prilike i hladnoću sigurno namješta toplinom i muževim zagrljajima :)
Jesi li ti ona sto je bila u Vilhelmini pa donosila sudove na osnovu toga?
Ja sam u Dorotei kod Lyksele bila i dalje sam mišljenja da tamo na sjeveru ne bih mogla živjeti. Bez obzira na uvjete stanovanja, rada i socijalne skrbi. ( porodiljskog i sl ) :D
Sto ljudi sto ćudi, meni se ni USA ne svidja. Ali nisam svakako mjerilo.
Žena suprotno meni uživa. :D
A mozes li nam opisati Doroteu, gdje se nalazi, koliko ima stanovnika, koliko je udaljen najblizi grad sa recimo vise od 50 hiljada stanovnika, da li u Dorotei ima jos nasih ljudi osim tih tvojih rodaka i ako ima rade li, koja je nevolja rodake natjerala da bas u Dorotei zive... Hocu da kazem da li je bas Dorotea reprezentativno mjesto za donosenje suda. Hajde ne bilo ti zapovijedeno
User avatar
SaraFina
Posts: 20421
Joined: 28/04/2014 20:32
Location: Antananarivu

#45 Re: Njemacka ili Svedska

Post by SaraFina »

Koliko se sjećam cijeli taj okug ima ukupno 2000 stanovnika. Okolina je izvanredna. Šume i puno jezera. Samo je prehladno. I dosadno...Temperature su debelo ispod nule.
Ti ljudi kod kojih sam bila u posjeti su kućni prijatelji.
Čovjek je u penziji ( zubar inače po profesiji ) žena je domaćica.

Njihova djeca su odselila. Jedno u Malme a drugo u USA.
Mladih ljudi tu nije bilo mnogo. Iz BiH jedna hercegovačka porodica i nekoliko iz krajine.
S mladjom djecom... Starija su i kod tih ljudi bila već odselila.
Stanovi su ok. .. novogradnja a i domaće stanovništvo ljubazno. Samo sam ja bila bez društva svojih godina usred ničega.
Skijala sam u krug oko jezera :D
Šetala i tako. Sa dvadesetak godina koliko sam imala tada stvarno nikakva zabava. I danas mislim isto.
Za ljude u penziji vjerovatno raj. Za mladje nikakva izbor.
User avatar
stakasa
Posts: 8959
Joined: 14/11/2013 11:23

#46 Re: Njemacka ili Svedska

Post by stakasa »

SaraFina wrote:Koliko se sjećam cijeli taj okug ima ukupno 2000 stanovnika. Okolina je izvanredna. Šume i puno jezera. Samo je prehladno. I dosadno...Temperature su debelo ispod nule.
Ti ljudi kod kojih sam bila u posjeti su kućni prijatelji.
Čovjek je u penziji ( zubar inače po profesiji ) žena je domaćica.

Njihova djeca su odselila. Jedno u Malme a drugo u USA.
Mladih ljudi tu nije bilo mnogo. Iz BiH jedna hercegovačka porodica i nekoliko iz krajine.
S mladjom djecom... Starija su i kod tih ljudi bila već odselila.
Stanovi su ok. .. novogradnja a i domaće stanovništvo ljubazno. Samo sam ja bila bez društva svojih godina usred ničega.
Skijala sam u krug oko jezera :D
Šetala i tako. Sa dvadesetak godina koliko sam imala tada stvarno nikakva zabava. I danas mislim isto.
Za ljude u penziji vjerovatno raj. Za mladje nikakva izbor.
:D
Jadna ne bila pa vidis li sta pises
User avatar
SaraFina
Posts: 20421
Joined: 28/04/2014 20:32
Location: Antananarivu

#47 Re: Njemacka ili Svedska

Post by SaraFina »

stakasa wrote:
SaraFina wrote:Koliko se sjećam cijeli taj okug ima ukupno 2000 stanovnika. Okolina je izvanredna. Šume i puno jezera. Samo je prehladno. I dosadno...Temperature su debelo ispod nule.
Ti ljudi kod kojih sam bila u posjeti su kućni prijatelji.
Čovjek je u penziji ( zubar inače po profesiji ) žena je domaćica.

Njihova djeca su odselila. Jedno u Malme a drugo u USA.
Mladih ljudi tu nije bilo mnogo. Iz BiH jedna hercegovačka porodica i nekoliko iz krajine.
S mladjom djecom... Starija su i kod tih ljudi bila već odselila.
Stanovi su ok. .. novogradnja a i domaće stanovništvo ljubazno. Samo sam ja bila bez društva svojih godina usred ničega.
Skijala sam u krug oko jezera :D
Šetala i tako. Sa dvadesetak godina koliko sam imala tada stvarno nikakva zabava. I danas mislim isto.
Za ljude u penziji vjerovatno raj. Za mladje nikakva izbor.
:D
Jadna ne bila pa vidis li sta pises

Vidim. Sedam godina poslje. Za penzionere i neaktivne ljude, raj na zemlji. Dosadno i vladaju loše vremenske prilike, plus noć se oduži, temeperature monstruozno niske, poprilično izolovano od ostatka zemlje... jer Letiš Beč- Štokholm- pa presjedaš za Lykselu... Od Lyksele vožnja autom... Znači oko 1000 km udaljeno od glavnog grada... Ja u BiH dodjem do Orašja dva put .. Po 680 km ima Stan - granični prijelaz. Za Sarajevo idem na drugu stranu i duže mi treba ali opet nema 1000 km....Za mladju populaciju uključujući i domaće stanovništvo sjever Švedske nije izbor, naspram Štokholma i drugih država..
Ondje mogu i borave stariji ljudi, i neambiciozni. I djeca ljudi iz BiH su otišla. Uvjeti socijalne skrbi su dobri, stanovanja takodjer, jeftinije je i mala stopa kriminala ali sjever nikad ne bi bio moj izbor. U budućnost ne mogu gledati, pa da znam što će mi biti prioritet sa 70'.
Dovoljno?
Dakle ja ništa lično protiv Šveda ne govorim. Primili ljudi naše izbjeglice... i ljudi se uklopili. Samo Švedska a pogotovo sjever nikad ne bi bili moj izbor.

Prijateljici se dopada taj neki gradić dva sata od Štokolma. Prezimila godinu. I vremenske prilike su drugačije a i okolnosti. Udala se :D

Sto ljudi i sto ćudi. Nisam bila u posjeti, ako odem javim utiske :D

Što sam ja čovjeku savjetovala da izabere za odlazak SW a ne D??
To tebe buni... Pa neće na sjever ići pretpostavljam.
Traži poso i on i supruga. Uvjeti su povoljni nego u D.
Ta socijalna skrb i besplatni kursevi jezika prednost su velika. Toga u D ili AT nema. Ako dvije g.ne radiš ne možeš ni na biro za zapošljavanje.
Sve plaćaš sebi sam pa i usavršavanje.
User avatar
stakasa
Posts: 8959
Joined: 14/11/2013 11:23

#48 Re: Njemacka ili Svedska

Post by stakasa »

SaraFina wrote:
stakasa wrote:
SaraFina wrote:Koliko se sjećam cijeli taj okug ima ukupno 2000 stanovnika. Okolina je izvanredna. Šume i puno jezera. Samo je prehladno. I dosadno...Temperature su debelo ispod nule.
Ti ljudi kod kojih sam bila u posjeti su kućni prijatelji.
Čovjek je u penziji ( zubar inače po profesiji ) žena je domaćica.

Njihova djeca su odselila. Jedno u Malme a drugo u USA.
Mladih ljudi tu nije bilo mnogo. Iz BiH jedna hercegovačka porodica i nekoliko iz krajine.
S mladjom djecom... Starija su i kod tih ljudi bila već odselila.
Stanovi su ok. .. novogradnja a i domaće stanovništvo ljubazno. Samo sam ja bila bez društva svojih godina usred ničega.
Skijala sam u krug oko jezera :D
Šetala i tako. Sa dvadesetak godina koliko sam imala tada stvarno nikakva zabava. I danas mislim isto.
Za ljude u penziji vjerovatno raj. Za mladje nikakva izbor.
:D
Jadna ne bila pa vidis li sta pises

Vidim. Sedam godina poslje. Za penzionere i neaktivne ljude, raj na zemlji. Dosadno i vladaju loše vremenske prilike, plus noć se oduži, temeperature monstruozno niske, poprilično izolovano od ostatka zemlje... jer Letiš Beč- Štokholm- pa presjedaš za Lykselu... Od Lyksele vožnja autom... Znači oko 1000 km udaljeno od glavnog grada... Ja u BiH dodjem do Orašja dva put .. Po 680 km ima Stan - granični prijelaz. Za Sarajevo idem na drugu stranu i duže mi treba ali opet nema 1000 km....Za mladju populaciju uključujući i domaće stanovništvo sjever Švedske nije izbor, naspram Štokholma i drugih država..
Ondje mogu i borave stariji ljudi, i neambiciozni. I djeca ljudi iz BiH su otišla. Uvjeti socijalne skrbi su dobri, stanovanja takodjer, jeftinije je i mala stopa kriminala ali sjever nikad ne bi bio moj izbor. U budućnost ne mogu gledati, pa da znam što će mi biti prioritet sa 70'.
Dovoljno?
Dakle ja ništa lično protiv Šveda ne govorim. Primili ljudi naše izbjeglice... i ljudi se uklopili. Samo Švedska a pogotovo sjever nikad ne bi bili moj izbor.

Prijateljici se dopada taj neki gradić dva sata od Štokolma. Prezimila godinu. I vremenske prilike su drugačije a i okolnosti. Udala se :D

Sto ljudi i sto ćudi. Nisam bila u posjeti, ako odem javim utiske :D

Što sam ja čovjeku savjetovala da izabere za odlazak SW a ne D??
To tebe buni... Pa neće na sjever ići pretpostavljam.
Traži poso i on i supruga. Uvjeti su povoljni nego u D.
Ta socijalna skrb i besplatni kursevi jezika prednost su velika. Toga u D ili AT nema. Ako dvije g.ne radiš ne možeš ni na biro za zapošljavanje.
Sve plaćaš sebi sam pa i usavršavanje.
Gori sam ja sto se s tobom raspravljam ali zbog ovih drugih sto citaju;
Dorotea je opstina sa 1400 ljudi, preko dvjesto kilometara udaljena od prvog grada (Umeå sa svojih 300 000 stanovnika). Sama opstina formirana 1950-ih, valjda se otvorila neka prerada drveta i oko te fabricice formiralo naselje. Ni ovih 1400 nisu svi na jednom mjestu nego su to stocari i sumari, podrucje opstine je otprilike kao Sarajevo. U samom naseljenom mjestu ih zivi oko 800. I onda ti Doroteu navodis kao referentnu tacku!?
Iznad Stockholma, znace podrucje kao vise od dvije bivse Jugoslavije, zivi sve skupa manje od milion ljudi. Od toga ih u ova tri cetri grada (Uppsala, Umeå, Luleå, Sundsval, Kiruna) zivi oko 850 hiljada. Ostalih stotinjak hiljada su rasporedeni na tolikom podrucju, mjestasca kao ta navedena Dorotea ili jos manje
User avatar
hrle1976
Posts: 4899
Joined: 20/12/2011 01:36
Location: Praha, Czech Republic

#49 Re: Njemacka ili Svedska

Post by hrle1976 »

Prosla su ta vremena kada je plata i troskak zivota u Svedskoj daleko bolji bio od primjerice u juznoj Njemackoj ili zapadnoj. Tako da ta stvar ne igra vise nikakvu ulogu. E sad kad je to isto sta bi vise volio 6-7 voznje i eto te negdje u BiH ili na moru ili da ti treba dan i pol autom, plus dole mozes za produzeni vikend otici do raje. Da se razumijemo balkanac ne bi bio balkanac de se ne voli pokazati. Ta prica da neko iz Skandinavije prefereira avion je za okaciti macku o rep. Sve je to gola racunica gdje da se ustedi. Ovisiti od rent-a-car u BiH ili na moru je isto kao da ovisis od komsinog auta.

Da sam ja u BiH i da mogu birati uzeo bi prije Njemacku ili Austriju znaci ne bi sjevrenije od Nürn. isao.
User avatar
SaraFina
Posts: 20421
Joined: 28/04/2014 20:32
Location: Antananarivu

#50 Re: Njemacka ili Svedska

Post by SaraFina »

stakasa wrote: Gori sam ja sto se s tobom raspravljam ali zbog ovih drugih sto citaju;
Dorotea je opstina sa 1400 ljudi, preko dvjesto kilometara udaljena od prvog grada (Umeå sa svojih 300 000 stanovnika). Sama opstina formirana 1950-ih, valjda se otvorila neka prerada drveta i oko te fabricice formiralo naselje. Ni ovih 1400 nisu svi na jednom mjestu nego su to stocari i sumari, podrucje opstine je otprilike kao Sarajevo. U samom naseljenom mjestu ih zivi oko 800. I onda ti Doroteu navodis kao referentnu tacku!?
Iznad Stockholma, znace podrucje kao vise od dvije bivse Jugoslavije, zivi sve skupa manje od milion ljudi. Od toga ih u ova tri cetri grada (Uppsala, Umeå, Luleå, Sundsval, Kiruna) zivi oko 850 hiljada. Ostalih stotinjak hiljada su rasporedeni na tolikom podrucju, mjestasca kao ta navedena Dorotea ili jos manje

Čitav taj sjeverni dio ima identične probleme. Od gustine naseljenosti, loše klime odnosno katastrofalno niskih temperatura, odljeva radno sposobnog stanovništva itd itd
Znači ne odnosi se isključivo na Doroteu nego je sjever nepoželjna destinacija za život i ljudi većinom odlaze na jug. Ne znam koliko naših još živi u tim krajevima, ali činjenica je da su i novopridošle izbjeglice iz Sirije i sl. odbijale da se smjeste na sjever prošle godine. Zovi ih kako želiš. .. možda i ekonomskim ili političkim emigrantima... ali mnoštvo ljudi nije željelo ostati na sjeveru.
Švedima nije u cilju popuniti atraktivne i poželjne destinacije poput okoline Štokholma ili Malmea nego upravo sjever.
Zato što njihovo stanovništvo takodjer želi naseliti se sa sjevera u te krajeve.
Post Reply