Njemacka ili Svedska

Vijesti sa cijele zemaljske kugle o dešavanjima u bh. dijaspori, zanimljivosti o drugim državama i slično.

Moderator: Bloo

pelcer224
Posts: 167
Joined: 20/07/2014 12:56

#1 Njemacka ili Svedska

Post by pelcer224 »

Kada bi ste trebali da date savjet prosjecnoj skromnoj cetvoroclanoj bosanskoj porodici sa malom djecom koja bi imala mogucnost izbora odseliti u jednu od ove dvije zemlje, koji bi vas odgovor bio? Jasno je da je svako od nas prica za sebe i da ne postoji univerzalni odgovor. Hajde da kao faktore odlucivanja uzmemo u obzir sve sto bi jednu cetvoroclanu porodicu trebalo da zanima od mogucnosti skolovanja djece pa preko zaposlenja, uklapanja u tu sredinu, klima, plata, tezina ucenja jezika, do penzija i pogleda na buducnost tih drzava, itd.
Da li su realne tvrdnje koje se mogu cuti da su u "Njemackoj problem male plate i penzije uopsteno za zivot ili da ce izbjeglice urzdrmati ekonomiju u buducnosti", dok sa druge strane imamo tvrdnje da je " Svedski sistem pred pucanjem zbog raznih socijalnih davanja i slicno, te zenlja neradnika"?
Da li su koncepti zivljenja ovih drzava po vama slicni ili potpuno razliciti?
User avatar
Kinaski
Posts: 7579
Joined: 08/05/2011 22:52

#2 Re: Njemacka ili Svedska

Post by Kinaski »

Odakle ti ta mogucnost ? :D
pelcer224
Posts: 167
Joined: 20/07/2014 12:56

#3 Re: Njemacka ili Svedska

Post by pelcer224 »

Na osnovu EU pasosa, pronalaska poslodavca i posla u tim zemljama itd.
Naravno nije sve u poslu i vremenu provedenom na radnom mjestu da bi se samo to gledalo.
User avatar
stakasa
Posts: 8959
Joined: 14/11/2013 11:23

#4 Re: Njemacka ili Svedska

Post by stakasa »

pelcer224 wrote:Na osnovu EU pasosa, pronalaska poslodavca i posla u tim zemljama itd.
Naravno nije sve u poslu i vremenu provedenom na radnom mjestu da bi se samo to gledalo.
Da sam ides - Njemacka. Ali posto imas zenu i dvoje djece onda ipak Svedska. Mada sumnjam da je velika razlika i sa djecom. Tu je to negdje
missko
Posts: 11428
Joined: 22/02/2008 13:22

#5 Re: Njemacka ili Svedska

Post by missko »

stakasa wrote:
pelcer224 wrote:Na osnovu EU pasosa, pronalaska poslodavca i posla u tim zemljama itd.
Naravno nije sve u poslu i vremenu provedenom na radnom mjestu da bi se samo to gledalo.
Da sam ides - Njemacka. Ali posto imas zenu i dvoje djece onda ipak Svedska. Mada sumnjam da je velika razlika i sa djecom. Tu je to negdje
Nikad nisam cuo nikog da se zali a zivi u Swe.
Ja sam u Njemackoj i knap je za zivot a crnci se ko u engleskoj
User avatar
stakasa
Posts: 8959
Joined: 14/11/2013 11:23

#6 Re: Njemacka ili Svedska

Post by stakasa »

missko wrote:
stakasa wrote:
pelcer224 wrote:Na osnovu EU pasosa, pronalaska poslodavca i posla u tim zemljama itd.
Naravno nije sve u poslu i vremenu provedenom na radnom mjestu da bi se samo to gledalo.
Da sam ides - Njemacka. Ali posto imas zenu i dvoje djece onda ipak Svedska. Mada sumnjam da je velika razlika i sa djecom. Tu je to negdje
Nikad nisam cuo nikog da se zali a zivi u Swe.
Ja sam u Njemackoj i knap je za zivot a crnci se ko u engleskoj
Znam ja mnoge sto se zale ali je niko ne napusta :D
missko
Posts: 11428
Joined: 22/02/2008 13:22

#7 Re: Njemacka ili Svedska

Post by missko »

Ima svaba idu za Swe i Nor znaci napustaju. Ne napusta niko da se vrati u BiH
User avatar
stakasa
Posts: 8959
Joined: 14/11/2013 11:23

#8 Re: Njemacka ili Svedska

Post by stakasa »

missko wrote:Ima svaba idu za Swe i Nor znaci napustaju. Ne napusta niko da se vrati u BiH
Mislio sam na Svedsku
pelcer224
Posts: 167
Joined: 20/07/2014 12:56

#9 Re: Njemacka ili Svedska

Post by pelcer224 »

Mozete li navesti vise razloga za jednu stranu osim recimo tog sto konstatujete da se u Njemackoj vise radi....
User avatar
mousstapha
Posts: 4178
Joined: 14/07/2008 03:13
Location: Stuttgart

#10 Re: Njemacka ili Svedska

Post by mousstapha »

U Njemackoj, ako ides juzno ljepsa klima. Jezik i uklapanje zavisi od predznanja. Za plate nisam siguran. Zavisi od kvalifikacija sigurno, ali tesko je vjerovati da ces se obogatiti bilo gdje. :)

Sto se tice ekonomije, izgleda da izbjeglicka kriza uopste nije uzdrmala Njemacku. Jos uvijek nema krize na vidiku. :)
http://www.telegraph.co.uk/business/201 ... lus-183bn/
User avatar
stakasa
Posts: 8959
Joined: 14/11/2013 11:23

#11 Re: Njemacka ili Svedska

Post by stakasa »

pelcer224 wrote:Mozete li navesti vise razloga za jednu stranu osim recimo tog sto konstatujete da se u Njemackoj vise radi....
Svedska ima dobar zivotni "paket" - od porodiljskog, vrtica, skole, fakulteta, posla, penzije, zdravstva...
Mozda se u Njemackoj vise zaradi, ne znam, ali kad se sve uzme u obzir Svedska je dobra.
Ima i Njemacka puno prednosti, puno je veca, vece trziste, bolji izbor, ja koliko znam i plate su vece.
To o izbjeglickoj krizi nema dodira sa stvarnoscu, Svedska nikada nije bolje stajala
User avatar
fidoremilienko
Posts: 9568
Joined: 17/08/2010 10:34
Location: You are here!

#12 Re: Njemacka ili Svedska

Post by fidoremilienko »

Für den Führer bereit bajo moj. :bih:


A nema nigdje ljepse nego u BiH. :D
pelcer224
Posts: 167
Joined: 20/07/2014 12:56

#13 Re: Njemacka ili Svedska

Post by pelcer224 »

Klima jeste bitan faktor i svi odmah imamo neku vrstu otpora ka sjeveru i Svedskoj. Koliko je to opravdano moze covjek sagledati kad neko realno prenese ili se sam uvjeri provodjenjem vremena tamo. To da li je daleko od Bosne ili nije pa da se gleda prednost u tome i ne igra neku ulogu ako ides zbog porodice i djece i buducnosti te iste porodice. Da me neko pogresno ne shvati sva pitanja se podrzaumijevaju kroz namjeru da se zeli raditi i stvarati i uklapati u sistem pocevsi od jezika a ne gledati gdje se dokopati kakve socijale i prosipati drugima bosansku praznu pricu.
Last edited by pelcer224 on 31/08/2017 10:31, edited 1 time in total.
User avatar
stakasa
Posts: 8959
Joined: 14/11/2013 11:23

#14 Re: Njemacka ili Svedska

Post by stakasa »

pelcer224 wrote:Klima jeste bitan faktor i svi odmah imamo neku vrstu otpora ka sjeveru i Svedskoj. Koliko je to opravdano moze covjek sagledati kad neko realno prenese ili se sam uvjeri provodjenjem vremena tamo. To da li je daleko od Bosne ili nije pa da se gleda prednost u tome i ne igra neku ulogu ako ides zbog porodice i djece i buducnosti te iste porodice. Da me neko pogresno ne shvati dva pitanja se podrzaumijevaju kroz namjeru da se zeli raditi i stvarati i uklapati u sistem pocevsi od jezika a ne gledati gdje se dokopati kakve socijale i prosipati drugima bosansku praznu pricu.
O kakvoj praznoj prici je rijec?
pelcer224
Posts: 167
Joined: 20/07/2014 12:56

#15 Re: Njemacka ili Svedska

Post by pelcer224 »

Prazna prica u smislu da se nema namjera ici i gledati da se nista ne radi i ne trudi nego cekati da mi sistem sve pruzi, ili da se gleda da se radi tamo ko konj da bi se doslo u Bosnu i drugima pokazivalo zaradio sam. Znaci niti jedna krajnost nego miran porodican zivot od svog rada tamo gdje se ode. U Bosni se samo prica i zivi od price a konkretno nista. Ako samo pricamo a rezultata nema onda je to prazna prica.
Last edited by pelcer224 on 31/08/2017 10:38, edited 1 time in total.
User avatar
stakasa
Posts: 8959
Joined: 14/11/2013 11:23

#16 Re: Njemacka ili Svedska

Post by stakasa »

pelcer224 wrote:Prazna prica u smislu da se nema namjera ici i gledati da se nista ne radi i trudi nego da mi sistem sve pruzi, ili da se gleda da se radi ko konj da bi se doslo u Bosnu i drugima pokazivalo zaradio sam. Znaci niti jedna krajnost nego miran porodican zivot od svog rada. U Bosni se samo prica i zicvi od price a konkretno nista. Ako samo zpricamo a rezultata nema onda je to prazna prica.
Prva varijanta je neizvodiva, te socijalne povlastice imaju samo ovi sto su dugo ovde, sa permanentnom dozvolom ili pasosem. A i oni su vremenom shvatili da im je to bila medvjeda usluga.
Drugi primjer je stvar slobodnog izbora svakog od nas :D
pelcer224
Posts: 167
Joined: 20/07/2014 12:56

#18 Re: Njemacka ili Svedska

Post by pelcer224 »

Sve je to fino ali tekst je fokusiran samo na skolu. Novinar nije pisao sta posle osnovnog obrazovanja. Mnogo je pitanja na taj tekst koji cekaju ovu djevojcicu kao sto su: mogucnost studiranja bez kredita ili mogucnost zaposlenja nakon skole, zatim koliko roditeljima ostane od plate za zivot kad na ime visokih poreza daju da bi se sve ovo isfinasiralo od strane drzave u skolskoj dobi, itd...
User avatar
stakasa
Posts: 8959
Joined: 14/11/2013 11:23

#19 Re: Njemacka ili Svedska

Post by stakasa »

pelcer224 wrote:Sve je to fino ali tekst je fokusiran samo na skolu. Novinar nije pisao sta posle osnovnog obrazovanja. Mnogo je pitanja na taj tekst koji cekaju ovu djevojcicu kao sto su: mogucnost studiranja bez kredita ili mogucnost zaposlenja nakon skole, zatim koliko roditeljima ostane od plate za zivot kad na ime visokih poreza daju da bi se sve ovo isfinasiralo od strane drzave u skolskoj dobi, itd...
Pa nije zar da ocekujes egzaktne odgovore na ova pitanja sto si ispostavljo?
pelcer224
Posts: 167
Joined: 20/07/2014 12:56

#20 Re: Njemacka ili Svedska

Post by pelcer224 »

Sigurno ne ocekujem da se iznesu cifre, ili da neko racuna u detalje i slicno, ali covjek napisa tekst kao da je svo skolovanje stalo u Ipad i mogucnost ucenja maternjeg jezika u super srecan, a posle osnovnog obrazovanja za svoje dijete ni rijeci tako da ovaj tekst ne daje uvid u lose i dobre strane. Pisano kroz ruzicaste naocare. Tako moj komsija super hvali nasu vlast besplatni udzbenici za prvi razred a kad je njegovo krenulo sad u drugi razred e onda ne valja nista....
Last edited by pelcer224 on 31/08/2017 14:40, edited 1 time in total.
User avatar
stakasa
Posts: 8959
Joined: 14/11/2013 11:23

#21 Re: Njemacka ili Svedska

Post by stakasa »

pelcer224 wrote:Sigurno ne ocekujem da se iznesu cifre, ili da neko racuna u detalje i slicno, ali covjek napisa tekst kao da je svo skolovanje stalo u Ipad i mogucnost ucenja maternjeg jezika u super srecan, a posle osnovnog obrazovanja za svoje dijete ni rijeci tako da ovaj tekst ne daje uvid u lose i dobre strane. Pisano kroz ruzicaste naocare.
Kompletno skolovanje u Svedskoj je besplatno. Nema placanja skolarina, u srednjoj i na fakultetu placas samo hranu i spavanje
missko
Posts: 11428
Joined: 22/02/2008 13:22

#22 Re: Njemacka ili Svedska

Post by missko »

stakasa wrote:
pelcer224 wrote:Mozete li navesti vise razloga za jednu stranu osim recimo tog sto konstatujete da se u Njemackoj vise radi....
Svedska ima dobar zivotni "paket" - od porodiljskog, vrtica, skole, fakulteta, posla, penzije, zdravstva...
Mozda se u Njemackoj vise zaradi, ne znam, ali kad se sve uzme u obzir Svedska je dobra.
Ima i Njemacka puno prednosti, puno je veca, vece trziste, bolji izbor, ja koliko znam i plate su vece.
To o izbjeglickoj krizi nema dodira sa stvarnoscu, Svedska nikada nije bolje stajala
Ja sam kontao da su plate u njemackoj najmanje od cijele zapadne evrope
User avatar
stakasa
Posts: 8959
Joined: 14/11/2013 11:23

#23 Re: Njemacka ili Svedska

Post by stakasa »

Napamet sam napisao da su plate vece, cu sam da jesu ali nisam provjeravao. Inace je pokretac teme dobro poljen, do te mjere da mislim da je trol. Da on planira otici nasao bi ono sve ove podatke, svaki KPI na internetu
pelcer224
Posts: 167
Joined: 20/07/2014 12:56

#24 Re: Njemacka ili Svedska

Post by pelcer224 »

Zasto bih trolovao kada svi znamo da se zvanicni podaci friziraju i nakite?! I za Bosnu mozes naci podatke o nezaposlenosti, platama, kriminalu, popisu stanovnika.... koji su spisak lijepih zelja. Cilj teme je cuti licna iskustva i savjet pri odluci a ne citati sa neta sumnjivu statistiku ili ato ti kazes "napamet sam napisao". Ako neka zemlja smanji nezaposlenost ili poveca prihode u statistici to ne znaci automatski da obican covjek ima vecu platu ili da bolje zivi nego da vlast manipulise medijima.
User avatar
Altair_SA
Posts: 632
Joined: 09/06/2013 15:16

#25 Re: Njemacka ili Svedska

Post by Altair_SA »

stakasa wrote: Svedska ima dobar zivotni "paket" - od porodiljskog, vrtica, skole, fakulteta, posla, penzije, zdravstva...
Mozda se u Njemackoj vise zaradi, ne znam, ali kad se sve uzme u obzir Svedska je dobra.
Ima i Njemacka puno prednosti, puno je veca, vece trziste, bolji izbor, ja koliko znam i plate su vece.
To o izbjeglickoj krizi nema dodira sa stvarnoscu, Svedska nikada nije bolje stajala
Radio sam ja i u Njemackoj i u Svedskoj i vise se zaradi u Svedskoj... mada i Njemacka je dobra na neki svoj nacin, mozda je malo jeftnija za zivot. Socijalni sistem, besplatno skolstvo, zdravstvo, to je sve na strani Svedske

Ovaj crnogorac je meni dobro opisao "nakaradnu" Svedsku, ali bas onako kako prosjecni balkanac vidi njih eto "glupe i nakaradne" :-D


Post Reply