Bec - Austrija

Vijesti sa cijele zemaljske kugle o dešavanjima u bh. dijaspori, zanimljivosti o drugim državama i slično.

Moderator: Bloo

Post Reply
dortmund86
Posts: 5
Joined: 03/05/2013 05:50

#1 Bec - Austrija

Post by dortmund86 »

Vozdra raja,

Imam par pitanja u vezi zivota u Becu. Procitao sam skoro sve u prethodnoj temi za Austriju ali skoro sve informacije su iz 2013, pa kontam ima dosta novoga. Trenutno zivim i radim u Americi. Ja i zena smo obadvoje magistrirali u racunovodstvu i radimo u jednoj od najvecih revizorski kuca. Imamo priliku da predjemo sa firmom u Bec. Nama se Bec svidja iz vise razloga (lijep grad, blize domovini, dobar za nasu vrsta posla). Znam od prilike kolike ce nam plate biti pa me interesuje koliko ce nas zivot kostati. Ako ima neko iz Amerike ili Kanade ko je se preselio, volio bih da cujem utiske.

1) Ako budemo imali namjeru da ostanemo, koliko kosta otprilike trosoban stan da se kupi za kes (neki normalan dio grada) i ako mozete preporuciti koji bezirk.

2) Koliko su jos ostali troskovi za cetvoro clanu porodicu (2 male djece).
Vrtic za 2 djece -
Osiguranje za auto -
Mobilni -
Struja/Voda -
Hrana -
Prevoz -

3) Koliko vremena treba sa autom da Sarajeva? Jel se moze preko vikenda otici ako imas petak slobodan ili ne vrijedi.

4) Ako imate jos bilo kakve informacije sto bih pomogle slobodno pisi te.

Hvala :)
User avatar
dildi
Posts: 148
Joined: 01/07/2015 22:52

#3 Re: Bec - Austrija

Post by dildi »

nastavni ovdje pisati imas 42 stranice: http://forum.klix.ba/zivot-u-austriji-t108870s1025.html
User avatar
Popocatepetl
Posts: 122
Joined: 28/04/2013 23:42

#4 Re: Bec - Austrija

Post by Popocatepetl »

dortmund86 wrote:Vozdra raja,

Imam par pitanja u vezi zivota u Becu. Procitao sam skoro sve u prethodnoj temi za Austriju ali skoro sve informacije su iz 2013, pa kontam ima dosta novoga. Trenutno zivim i radim u Americi. Ja i zena smo obadvoje magistrirali u racunovodstvu i radimo u jednoj od najvecih revizorski kuca. Imamo priliku da predjemo sa firmom u Bec. Nama se Bec svidja iz vise razloga (lijep grad, blize domovini, dobar za nasu vrsta posla). Znam od prilike kolike ce nam plate biti pa me interesuje koliko ce nas zivot kostati. Ako ima neko iz Amerike ili Kanade ko je se preselio, volio bih da cujem utiske.

1) Ako budemo imali namjeru da ostanemo, koliko kosta otprilike trosoban stan da se kupi za kes (neki normalan dio grada) i ako mozete preporuciti koji bezirk.

2) Koliko su jos ostali troskovi za cetvoro clanu porodicu (2 male djece).
Vrtic za 2 djece -
Osiguranje za auto -
Mobilni -
Struja/Voda -
Hrana -
Prevoz -

3) Koliko vremena treba sa autom da Sarajeva? Jel se moze preko vikenda otici ako imas petak slobodan ili ne vrijedi.

4) Ako imate jos bilo kakve informacije sto bih pomogle slobodno pisi te.

Hvala :)
1.) 200-300 hiljada eura zavisno od hrpu faktora, kvadratura, godina izgradnje itd itd.

2.) Vrtic ca 300 eura/mjesec
Osiguranje za auto 150 eura sa vollkasko
Mobilni 30-40 eura
Struja 70-80 eura
Hrana 300-400 eura
Prevoz 50 eura

3.) ca 9 sati, vrijedi ili ne vrijedi zavisi od volje i zelje za dobrim cevapima :)
dortmund86
Posts: 5
Joined: 03/05/2013 05:50

#5 Re: Bec - Austrija

Post by dortmund86 »

Jeli vrtic 300 eura mjesecno za dvoje djece ili za jedno?
User avatar
pirmin
Posts: 11199
Joined: 18/02/2006 23:50
Location: Ciganluk

#6 Re: Bec - Austrija

Post by pirmin »

Ja bih samo da preporucim plazu ako moze:

http://www.bilder-upload.eu/upload/d597 ... 347577.jpg

8-)

:D
mouton noir
Posts: 625
Joined: 18/04/2013 13:43
Location: selo

#7 Re: Bec - Austrija

Post by mouton noir »

Ako si bas ogladnio i vozis malo brze moze se doci za 7 sati :D provjereno
User avatar
pirmin
Posts: 11199
Joined: 18/02/2006 23:50
Location: Ciganluk

#8 Re: Bec - Austrija

Post by pirmin »

dortmund86 wrote:Jeli vrtic 300 eura mjesecno za dvoje djece ili za jedno?
Imas ovdje:
https://www.wien.gv.at/bildung/kinderga ... akten.html
User avatar
dakine
Posts: 691
Joined: 09/01/2013 13:26
Location: strogi centar

#9 Re: Bec - Austrija

Post by dakine »

dortmund86
Posts: 5
Joined: 03/05/2013 05:50

#10 Re: Bec - Austrija

Post by dortmund86 »

Hvala - sve dobre informacije.

Drago mi je da se moze za 7 sati stici kad kriza ufati :)
rika
Posts: 261
Joined: 25/08/2002 00:00

#11 Re: Bec - Austrija

Post by rika »

Zdravo Dortmund86..

Sve napisano je tacno, cijene stanova variraju a tkz.Genossenschaftsstan je malo teze dobiti jer su nedavno promijenili zakon pa je potrebno imati 2 godine boravka u Becu da bi se moglo aplicirati...
Od drugih stvari koje se ticu "plodova socijalizma" koji ovdje vlada su i djecji doplaci u visini od mislim 170€ po djetetu, medicinska zastita je besplatna, poslije godinu dana staza stices pravo na pomoc na nezaposlene koja iznosi 55% tvoje netto plate i jos nesto ukoliko imas djecu.
Uglavnom niko ne dolazi u Austriju da zivi od socijale,ali je situacija na poslu puno opustenija nego u Americi ,jer znas i ako dobijes otkaz,neces zavrsiti na ulici i imaces solidnu pomoc dok ne nadjes posao.
I naravno za one koji rade, 5 sedmica placenog godisnjeg odmora (sto je u USA misaona imenica) i oko 15tak praznika godisnje,tako da to sve skupa izadje na nekih 7 sedmica placenog "landaranja".. malo BiH,malo Austrija/Svicarska,malo Italija..
Ako imas daljih pitanja,slobodno na PM :zoka:
5korpus
Posts: 1185
Joined: 24/07/2015 14:45

#12 Re: Bec - Austrija

Post by 5korpus »

pirmin wrote:Ja bih samo da preporucim plazu ako moze:

http://www.bilder-upload.eu/upload/d597 ... 347577.jpg

8-)

:D
gdje je ovo?
User avatar
pirmin
Posts: 11199
Joined: 18/02/2006 23:50
Location: Ciganluk

#13 Re: Bec - Austrija

Post by pirmin »

5korpus wrote:
pirmin wrote:Ja bih samo da preporucim plazu ako moze:

http://www.bilder-upload.eu/upload/d597 ... 347577.jpg

8-)

:D
gdje je ovo?
Klosterneuburg
Post Reply