Priznavanje diploma u Austriji i Njemackoj

Vijesti sa cijele zemaljske kugle o dešavanjima u bh. dijaspori, zanimljivosti o drugim državama i slično.

Moderator: Bloo

User avatar
vjesticanametli
Posts: 15704
Joined: 15/02/2008 09:31
Location: Sarajevo X

#126 Re: Priznavanje diploma u Austriji i Njemackoj

Post by vjesticanametli »

Hvala puno. Poslah mail faxu u SA pa cemo vidjeti.
User avatar
vjesticanametli
Posts: 15704
Joined: 15/02/2008 09:31
Location: Sarajevo X

#127 Re: Priznavanje diploma u Austriji i Njemackoj

Post by vjesticanametli »

Ne izdaju na eng. Hahhahah naravno da ne ...cudo bi bilo da moze

23.8 termin za razgovor u hh vezano za priznaje....
castrodex
Posts: 22
Joined: 03/12/2012 18:13

#128 Re: Priznavanje diploma u Austriji i Njemackoj

Post by castrodex »

Pozdrav, jel ima neko iskustva kakva je procedura za one koje imaju diplomu faxa, a da nije Bolonjac ? Budem u Njemackoj i zelio bi pokrenuti Annerkenung..nadam se da necu biti diskriminisan :).... pozdrav
User avatar
vjesticanametli
Posts: 15704
Joined: 15/02/2008 09:31
Location: Sarajevo X

#129 Re: Priznavanje diploma u Austriji i Njemackoj

Post by vjesticanametli »

Guglaj anerekenungsstele deut. I imas sve info
Mentha_Piperita
Posts: 310
Joined: 03/08/2015 00:32

#130 Re: Priznavanje diploma u Austriji i Njemackoj

Post by Mentha_Piperita »

Kada se radi nostrifikacija srednjoskolskog obrazovanja je li potrebno prevoditi i svjedočanstva i diplomu ili samo diplomu?
Mora li sve prije toga biti ovjereno apostile pecatom ili je dovoljno da sudski tumaci odrade svoje?
Hvala.
User avatar
vjesticanametli
Posts: 15704
Joined: 15/02/2008 09:31
Location: Sarajevo X

#131 Re: Priznavanje diploma u Austriji i Njemackoj

Post by vjesticanametli »

Ja sam sve prevela i apostile udarila...nije zgoreg
Cookie85
Posts: 1353
Joined: 01/07/2016 20:22

#132 Re: Priznavanje diploma u Austriji i Njemackoj

Post by Cookie85 »

Mentha_Piperita wrote:Kada se radi nostrifikacija srednjoskolskog obrazovanja je li potrebno prevoditi i svjedočanstva i diplomu ili samo diplomu?
Mora li sve prije toga biti ovjereno apostile pecatom ili je dovoljno da sudski tumaci odrade svoje?
Hvala.
Sve moras prevesti. Samo sudski tumac, ako se sta nije promjenilo.

EDIT:

Jer ako ima razlike predmeta, morat ces polagati raliku da bi nostrificirao diplomu.
Snapl
Posts: 4
Joined: 26/11/2019 18:50

#133 Re: Priznavanje diploma u Austriji i Njemackoj

Post by Snapl »

Pozdrav forumašima.

Zanima me procedura nostrifikacije diplome na području SR Njemačke.

Posjedujem dvojnu diplomu BiH i SLO. Diploma BiH je naravno na BiH jeziku a SLO je na SLO, dodaci kod obe diplome imaju i na engleskom jeziku.

Zanima me, da li pored prevoda diploma, moram prevesti i dodatke na njemački jezik?
User avatar
Rockefeller
Posts: 7219
Joined: 02/02/2015 13:05
Location: Rijeka Sćona

#134 Re: Priznavanje diploma u Austriji i Njemackoj

Post by Rockefeller »

Kakva je diploma u pitanju?
Snapl
Posts: 4
Joined: 26/11/2019 18:50

#135 Re: Priznavanje diploma u Austriji i Njemackoj

Post by Snapl »

Rockefeller wrote: 07/12/2019 08:34 Kakva je diploma u pitanju?
Diploma Visoke škole računarstva i poslovnih komunikacija, odsjek poslovna informatika.

Unaprijed zahvalan na odgovoru.
vwlover
Posts: 90
Joined: 29/06/2016 21:48

#136 Re: Priznavanje diploma u Austriji i Njemackoj

Post by vwlover »

Pozdrav ljudi,Ako ima neka iskusna osoba da mi ukratko objasni jer sve ovo oko njemačke mi je haos komplikovano a kažu da je komplikovano zato što ne znaš a ja bih želio samo da mi neko ukratko objasni šta dalje ,
Trenutno idem vandredno za električara,kad to završim šta da radim ,da li ide nostrifikacija i da li je vanredna priznata ,koji termin rezervisat jer nisam nikad ništa radio.Da li moram znat jezik i koliko ili mi je bolje preko Slovenije, uglavnom neko da objasni šta mi je najbolje po vama ,da li ići preko nostrifikacije ili zapadni Balkan ili ste već .
Lp ljudi (došao vakat da svi idemo iz ove države ne može se kraj s krajem sastavit)
User avatar
sacred000
Posts: 94
Joined: 17/07/2013 14:29

#137 Re: Priznavanje diploma u Austriji i Njemackoj

Post by sacred000 »

vwlover wrote: 12/10/2021 16:14 Pozdrav ljudi,Ako ima neka iskusna osoba da mi ukratko objasni jer sve ovo oko njemačke mi je haos komplikovano a kažu da je komplikovano zato što ne znaš a ja bih želio samo da mi neko ukratko objasni šta dalje ,
Trenutno idem vandredno za električara,kad to završim šta da radim ,da li ide nostrifikacija i da li je vanredna priznata ,koji termin rezervisat jer nisam nikad ništa radio.Da li moram znat jezik i koliko ili mi je bolje preko Slovenije, uglavnom neko da objasni šta mi je najbolje po vama ,da li ići preko nostrifikacije ili zapadni Balkan ili ste već .
Lp ljudi (došao vakat da svi idemo iz ove države ne može se kraj s krajem sastavit)
Mozes ici sa diplomom ili na vizu Zapadni Balkan..
Zapadni Balkan vrlo jednsotavno ali problem je dobiti termin u ambasadi - Za ovaj način ne treba ni diploma ni jezik, samo radni ugovor

A preko diplome... Moras nostrifikaciju izvršit na IHK FOSA instituticiji - košta 600 EUR ako ne ides na ubrzani postupak(da vodis i zenu i djecu odmah) ako hoces da vodis i porodicu odmah onda je 800 EUR nostrifikacija i kofol brze ide..
Post Reply