Kakvo je misljene ljudi iz B&H prema dijaspori?

Vijesti sa cijele zemaljske kugle o dešavanjima u bh. dijaspori, zanimljivosti o drugim državama i slično.

Moderator: Bloo

Locked
Static-X
Posts: 2471
Joined: 23/07/2009 14:50

#401 Re: Kakvo je misljene ljudi iz B&H prema dijaspori?

Post by Static-X »

iamia wrote:to je 5% citave dijaspore.
opet, nek je i 10%... ne pravi moju statistiku pogresnom.
A de ti nama reci procenat raje koja bi se svrstala u tih 5% u Bosni, od ukupnog stanovnistva u Bosni?
User avatar
Jack Be Nimble
Posts: 11078
Joined: 15/01/2010 18:31

#402 Re: Kakvo je misljene ljudi iz B&H prema dijaspori?

Post by Jack Be Nimble »

KatarinaKosaca wrote:Kad je čovjek sa sela, neobrazovan, takav je, šta ćeš mu... to nije problem. Ja problem vidim u nečem drugom. Naime, nostalgija je čudna stvar, i kažu svi psiholozi da nema čovjeka koji je na to imun. Zemlja vuče, i kad dođeš (ovo znam kad sam živjela vani, mada sasvim drugim okolnostima), sve ti lijepo, isti mentalitet, tvoja raja, mahale tvog djetinstva, idu na izlet, kafenišu... zavidiš.

To je ono sto ja zavidim, sto imate familiju pored sebe. Isto to zavidim svojim prijateljima ovdje koji su skupili familiju u Americi pa se vidjaju svaku noc. Nije bitno gdje mi je familija BiH, Norveska/Svedska/Amerika ali samo da smo u jednom gradu.

Moja nostalgija je sjecanje na djetinstvo...odem u BL prodjem starim ulicama, prije sam mogao podsjetiti 20 prijatelja sada samo dva jer svi ostali su na relaciji Bec - Oslo. Ali ipak ostaje Vrbas, ostaje jedna vrba ispod koje sam hvatao klenove, vrtic, osnovna skola, Sehitluci, grobovi..obidjem tako ta mjesta koja u meni bude sjecanja na djetinstvo uzdahnes jednom duboko, gledas u onaj Vrbas kako tece ispod mosta, uhvati te malo u grudima i prije nego sto znas u Gradisci vadis pasos i pitaju te "..i kako je u Ameirici?"
User avatar
KatarinaKosaca
Posts: 20066
Joined: 30/08/2008 17:28
Location: Izmedju kurvinih sinova i pokvarenih kurvinih sinova

#403 Re: Kakvo je misljene ljudi iz B&H prema dijaspori?

Post by KatarinaKosaca »

Jack Be Nimble wrote:To je ono sto ja zavidim, sto imate familiju pored sebe. Isto to zavidim svojim prijateljima ovdje koji su skupili familiju u Americi pa se vidjaju svaku noc. Nije bitno gdje mi je familija BiH, Norveska/Svedska/Amerika ali samo da smo u jednom gradu.

Moja nostalgija je sjecanje na djetinstvo...odem u BL prodjem starim ulicama, prije sam mogao podsjetiti 20 prijatelja sada samo dva jer svi ostali su na relaciji Bec - Oslo. Ali ipak ostaje Vrbas, ostaje jedna vrba ispod koje sam hvatao klenove, vrtic, osnovna skola, Sehitluci, grobovi..obidjem tako ta mjesta koja u meni bude sjecanja na djetinstvo uzdahnes jednom duboko, gledas u onaj Vrbas kako tece ispod mosta, uhvati te malo u grudima i prije nego sto znas u Gradisci vadis pasos i pitaju te "..i kako je u Ameirici?"
Još imaš sreće, jer u Americi kako smo sinoć pisali nisi ni jedan promil izložen ksenofobiji.. ali to je tako normalno, ljudska smo bića. Nostalgija, kao i svaka emocija nije racionalan pojam, jača je od svakog ratia. Ljudski je to reći, napisati, problem je kad se negiranjem počne režati po svemu "dole"
Pozdrav :)
sneki712
Posts: 170
Joined: 19/06/2012 00:10

#404 Re: Kakvo je misljene ljudi iz B&H prema dijaspori?

Post by sneki712 »

kijamet insan wrote:
iamia wrote:45% dijaspore radi na gradjevini. teski baustelci. zivot kao u konc logoru.
40% rade kao kamiondzije. isti zivot kao gore opisan. spavas u kamionu. vozis po 12 sati dnevno.
10% na socijali.

ostalih 5% su ti koje si ti nabrojao. sa nekim normalnim poslom. ali su takvi koji su se uvukli domicilnom narodu u paksu, i pokusavaju biti veci austrijanci od rodjenog austrijanca i veci danci od rodjenog danca..
izjasnjavaju se po paroli: "proud to be .... " (fill in the blanks)..
iamia, znas li koliko samo zdravstvenih radnika iz Sarajeva radi u Torontu, registrovani preko CNO . Samo BiH raje ima oko 60,000 koja zivi u Torontu. Posto si dobar iz statistike de malo pomozi radim na research ' Proud to be'


Pogresna ti je statistika skroz, al nasa posla (znam ja nas j. ti nas). Isfur ti je omalovazavanje kamiondzija i baustelaca.
Mogu slobodno reci 90% raje vani posteno zaradi svaku markicu i nestidi se zasukati rukave bilo o kakvom poslu da je rijec sto u BiH nije slucaj. Ako cemo generalizovati (mada ja to nepreferiram) moze i ovako. Ja sticem utisak da se vecina u BiH zeli obogatiti preko noci to su fantazije tipa ferari luksuzna putovanja i sl. Dok ceka da se to desi mama i tata penzioneri mu - ili joj daju za kafu i cigare.
Vecina naroda vani nije otisla tamo jer su to silno zeljeli vec su spasavajuci gole zivote zavrsili tu gdje su sada i niko nema pravo da ih osudjuje zbog toga. Trebate biti svijesni da je BiH dijaspora puno pomogla svojoj zemlji i za vrijeme i nakon rata.
Ko ba pomaze ? Dijaspora? more im biti 317.00 km penzije, pokojni babo ( moj dragi svekar), mi od gelera nosio ranu 7 godina, komplet usluga pružena preko western uniona. Zahvalna sam zdravstvenom osoblju koji je obilazio mog dragog svekra 2 puta dnevno za previjanje rane ali nisu oni krivi sto drzava 'nije imala' za vazelinske gaze i ostali materijal za saniranje rane. Naravno da ima plemenitih ljudi koji svoj posao rade nesebično od srca ali je drzavna vlast dno do dna. Da mi nismo bili vani jos jedna osoba bi se u mukama patila ....proud to be... Naravno necemo pričati o tome da li moze biti za hranu i ogrev, to prepuštam, @iamia strucnjak za mnoga pitanja.
mekaba
Posts: 1089
Joined: 19/11/2009 15:17

#405 Re: Kakvo je misljene ljudi iz B&H prema dijaspori?

Post by mekaba »

Procitah u jednom od postova da mi iz dijaspore malo proanaliziramo zasto nas ne vole u BiH :-) Niko i ne trazi da nas neko voli.Hocemo samo da imamo pravo na svoju zemlju i da nas se ne blati na svakom cosku ,obicno bez ikakvog razloga. Peru klozete,baustelci,rade po 12 sati,rade nocu ,voze kamione,nepismeni,krkani,truhnu na socijali ....... ima toga more za napisati.Ima u tome istine jer su nashi ljudi bili prisiljeni raditi slabije placene poslove. Nase skole iz bivshe drzave uglavnom ne priznaju u zemljama EU ili u najboljem slucaju zahtijevaju doskolovavanje koje traje par godina.Neko ko je dosao u Svedsku sa 40 godina uz nepoznavanje jezika nije imao izbora nego se prihvatiti tezeg posla.I sam sam radio svasta i hvala bogu da je tako.Najteze je bilo bash ovoj generaciji ali su upravo oni stvorili dobar imidz bosanaca i hercegovaca.Radili su i nisu bili na socijali kako se to u BiH kaze.Najintegrisanija etnicka skupina u danskoj je upravo bosansko-hercegovacka.Nasha su djeca stasala odavno i pozavrsavala fakultete i danas rade na veoma dobrim mjestima sa enormno visokim platama.Mi smo ponosni na njih a bogami i na sebe.
Prije par godina izlazim iz voza u Malmeu i susrecem dvoje (muz i zena) guraju velika kolica i a na njima sredstva za ciscenje.Vidim nashi i javim se da popricamo.Kazu ciste vozove koji idu dalje i mijenjaju posteljine u spavacim kolima.Rade to kazu odavno.Sin ,zavrsio fakultet i radi a cerka pri kraju studija medicine. :thumbup: Pozdravljamo se i ja nastavljam dalje, ulazim u stanicnu zgradu i pogledom trazim rodzaka koji me je trebao sacekati.Prilaze mi trojica debelih crnomanjastih i na srpskom (ekavicom) mi nude neko prstenje i ogrlice.Kazu zlato pravo :-) a oni nemaju za karte(trebaju kao za Stokholm) pa eto prodaju. Odjebem ih i nastavim dalje. Kako su mi poslije ovoga bili dragi oni sto ih sretoh na peronima ,oni sto ciste klozete i mijenjaju posteljine, kako sam samo bio ponosan na njih. ;-)
sneki712
Posts: 170
Joined: 19/06/2012 00:10

#406 Re: Kakvo je misljene ljudi iz B&H prema dijaspori?

Post by sneki712 »

U Kanadi med, sestre peru guzu kao satavni dio posla na kardio, intezivnoj, respiratornim i istalim odjelenjima. Pore mjerenja vitalnih znakova ,slušanja srca i pluća, saniranje rani , katetrizacuje itd, i najduži dio posla papirologija na 3strane se unosi od kartona do comp. Samo 4 god faksa se trazi za ovaj posao a da bi studirali polaze se TOFEL engl znanja. Katarina de se malo nasmij nisi odavno, jer svako ima svoje razloge i svoj ponos. Cistila sam bolnice dok nisam razliku predmeta i drzavni ispit položila. Naravno da su nam djeca Uspjesnija engleski im je maternji jezik, i svako ima sansu da uzme kredit i da studira ni po babi ni po stričevima ima.
Joooooj Dzeko, Muijidza ,Balkanijum tv dijaspora se trese u Zenici.....
kox
Posts: 3202
Joined: 12/09/2008 12:48

#407 Re: Kakvo je misljene ljudi iz B&H prema dijaspori?

Post by kox »

Koliko vidim, ovdje samo što se ne pokolju ljudi koji su trenutno u dijaspori i oni koji su nekada u njoj bili pa su sada kao 'domaći'.Onih par relativno normalnih postova uglavnom (uz par izuzetaka) napisaše ljudi koji niti su bili niti jesu dijaspora.
Zanimljivo.
sneki712
Posts: 170
Joined: 19/06/2012 00:10

#408 Re: Kakvo je misljene ljudi iz B&H prema dijaspori?

Post by sneki712 »

Iiiiiii Gooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooo
User avatar
KatarinaKosaca
Posts: 20066
Joined: 30/08/2008 17:28
Location: Izmedju kurvinih sinova i pokvarenih kurvinih sinova

#409 Re: Kakvo je misljene ljudi iz B&H prema dijaspori?

Post by KatarinaKosaca »

kox wrote:Koliko vidim, ovdje samo što se ne pokolju ljudi koji su trenutno u dijaspori i oni koji su nekada u njoj bili pa su sada kao 'domaći'.Onih par relativno normalnih postova uglavnom (uz par izuzetaka) napisaše ljudi koji niti su bili niti jesu dijaspora.
Zanimljivo.
Po tebi nitko iz BIH ne može izaći :D Ima ljudi koje provedu neko vrijeme vani na školovanju ili radi ljubavi ili nekog drugog razloga. Oni se ne nasele tamo.. i to ih ne čini dijasporom niti tim da "provode neko vrijeme u dijaspori" :wink:
kox
Posts: 3202
Joined: 12/09/2008 12:48

#410 Re: Kakvo je misljene ljudi iz B&H prema dijaspori?

Post by kox »

Izraz dijaspora, onako kako se kod nas kolokvijalno koristi je prilično širok pojam pa ko se u njemu
prepozna - prepoznao se. Baš kao i u ostatku posta.
guest916
Posts: 42
Joined: 01/08/2007 00:06
Location: Perfection Valley

#411 Re: Kakvo je misljene ljudi iz B&H prema dijaspori?

Post by guest916 »

Ja dodjem u Bosnu jednom u pet godina inikad nisam ni razmisljao kakvo je misljenje ljudi o meni. Dodjem u rodni grad, upitam se sa bivsim komsijama i poznanicima, proveselim se sa prijateljima i onda idem nazad na Zapad gdje sam od od kraja rata otisao i napravio sebi novi dom. Ponasam se normalno i kao da sam juce otisao.
User avatar
luckylaka
Posts: 22516
Joined: 15/01/2010 06:28

#412 Re: Kakvo je misljene ljudi iz B&H prema dijaspori?

Post by luckylaka »

Jebo dijasporu sve to treba protjerati vani :D
djani s
Posts: 252
Joined: 18/09/2009 08:53

#413 Re: Kakvo je misljene ljudi iz B&H prema dijaspori?

Post by djani s »

BiH dijaspora - Grcka 3:1 jeeeeeees :D
User avatar
KatarinaKosaca
Posts: 20066
Joined: 30/08/2008 17:28
Location: Izmedju kurvinih sinova i pokvarenih kurvinih sinova

#414 Re: Kakvo je misljene ljudi iz B&H prema dijaspori?

Post by KatarinaKosaca »

djani s wrote:BiH dijaspora - Grcka 3:1 jeeeeeees :D
Vidiš ovi što su pobijedili su za razliku od naše forusmke dijaspore proud to be bosnian, ne fgoliraju vani ko su i šta su, imaju mnogo toga lijepog da kažu o Bosni.. sve za razliku od naše (forumske) i velikim dijelom neforumske dijaspore.
Static-X
Posts: 2471
Joined: 23/07/2009 14:50

#415 Re: Kakvo je misljene ljudi iz B&H prema dijaspori?

Post by Static-X »

A ko to ovdje nije ponosan sto je bosanac, ko ima nesto protiv Bosne?

Sent from my SCH-I500 using Tapatalk 2
User avatar
KatarinaKosaca
Posts: 20066
Joined: 30/08/2008 17:28
Location: Izmedju kurvinih sinova i pokvarenih kurvinih sinova

#416 Re: Kakvo je misljene ljudi iz B&H prema dijaspori?

Post by KatarinaKosaca »

Static-X wrote:A ko to ovdje nije ponosan sto je bosanac, ko ima nesto protiv Bosne?

Sent from my SCH-I500 using Tapatalk 2
Puna tema takvih postova i izjava i ti mene kao sa Marsa pitaš od kud to? :lol: :-) :-) :-)

I nisam napisala "Ko ima nešto pritvi Bosne" jer to je emocija, ne znam, nego "ima da kaže lijepo o Bosni", a imaš nekoliko postova gdje dijaspora hladno napiše "nemam šta lijepo reći o Bosni"
Ili nisi čitao temu ili se praviš lud.
User avatar
Zviz
Posts: 4993
Joined: 19/08/2012 15:40
Location: Sarejevo / Gvineja-Bisau / Tokijo / Brisel / Kopenhagen / Guam

#417 Re: Kakvo je misljene ljudi iz B&H prema dijaspori?

Post by Zviz »

djani s wrote:BiH dijaspora - Grcka 3:1 jeeeeeees :D

Jeste dosadni sa tim fudbalskim utakmica, mene licno zaboli neka stvar , ko god da pobjedi nek pobjedi sto se mene tice mogu Brazil i Argentina igrati u finalu ispod mog prozora nebi se trudio da ga otvorim!! A ko ce ici na svjetsko prvestvno, evo ubi se razmisljajuci! Jedini sport gdje mozes gledati 90+ minuta tracanje bez ikakvog gola :roll: to danas samo arapi i ljudi sa IQ-om nizi od njihove tjelesne temperature gledaju, tu dosadu na ekranu.
Rukomet, kosarka, hokej na ledu to je timski sport za oci. Sve u svemu da Bosna ode na SP u Brazil, ko god ima bosanski pasos traba ganjat VIZU, isto vazi i za drzavljanje USA, Kanade i Australije :lol:

Svaki savez koliko sam upratio dobit' ce oko 2.000 do 3.000 karata da direktno prodaje svojim navijacima ostale karte ce biti lutriski na ponudu preko svjetske fudbalske organizacije. Evo .... u usta ako od svih tih karata sto ce Bosni dodjeliti, ako se plasira, 90% ce politicari, visoki funkcioneri i njihove porodice sebi uzet a jos ce sve troskove platit iz drzave kase :mrgreen:


I ovo nije tema za taj fudbal.
User avatar
uglavnomja
Posts: 19904
Joined: 28/07/2012 15:59

#418 Re: Kakvo je misljene ljudi iz B&H prema dijaspori?

Post by uglavnomja »

e vala zvizu :roll:

do sad ti je svaki tekst bio za potpisati, cak i sad ovaj zadnji dio o kartama i politicarima. ali si ga malo kaknuo gore :-)

:oops:
Static-X
Posts: 2471
Joined: 23/07/2009 14:50

#419 Re: Kakvo je misljene ljudi iz B&H prema dijaspori?

Post by Static-X »

KatarinaKosaca wrote:
Static-X wrote:A ko to ovdje nije ponosan sto je bosanac, ko ima nesto protiv Bosne?

Sent from my SCH-I500 using Tapatalk 2
Puna tema takvih postova i izjava i ti mene kao sa Marsa pitaš od kud to? :lol: :-) :-) :-)

I nisam napisala "Ko ima nešto pritvi Bosne" jer to je emocija, ne znam, nego "ima da kaže lijepo o Bosni", a imaš nekoliko postova gdje dijaspora hladno napiše "nemam šta lijepo reći o Bosni"
Ili nisi čitao temu ili se praviš lud.
Znaci kritike ni u kom slucaju nisu dobro dosle. Jer Bosna je raj na zelji i to bukvalno?

Sent from my SCH-I500 using Tapatalk 2
User avatar
Zviz
Posts: 4993
Joined: 19/08/2012 15:40
Location: Sarejevo / Gvineja-Bisau / Tokijo / Brisel / Kopenhagen / Guam

#420 Re: Kakvo je misljene ljudi iz B&H prema dijaspori?

Post by Zviz »

uglavnomja wrote:e vala zvizu :roll:

do sad ti je svaki tekst bio za potpisati, cak i sad ovaj zadnji dio o kartama i politicarima. ali si ga malo kaknuo gore :-)

:oops:
Stvarno nisam ljubitelj fudbala, mozda zato sto mi nikada nije islo od ruke. Ja obozavam gledat rukomet, nekako ima dinamike, igrati najvise obozavam odbojku i hokej na ledu. Breate nekako mi teren u fudbalu previse glomazan a poslje 10 minuta mi dojadi gledati. Bez uvrede ali fudbal mi nije nesto posebno znacajan. Ja imam u porodici clana :mrgreen: kojem ako ponudis da gleda biliard ili fudbal on ce rec daj biliard :mrgreen: Ako iko u nasoj prodici prati fudbal onda je to moja mati ondnosno jednom ili dva puta u godini. :D
User avatar
uglavnomja
Posts: 19904
Joined: 28/07/2012 15:59

#421 Re: Kakvo je misljene ljudi iz B&H prema dijaspori?

Post by uglavnomja »

nekad mi je kosarka bila njadraza :)
fudbal prilicno, a rukomet srednja zalost...

danas je rukomet najbolji za gledanje :D
ali fudbal ostao negdje, dok je basket prDnuo u shishu :sad:

a sto se ticie bilijara :evil: :cry: :twisted: :run:
User avatar
KatarinaKosaca
Posts: 20066
Joined: 30/08/2008 17:28
Location: Izmedju kurvinih sinova i pokvarenih kurvinih sinova

#422 Re: Kakvo je misljene ljudi iz B&H prema dijaspori?

Post by KatarinaKosaca »

Static-X wrote:Znaci kritike ni u kom slucaju nisu dobro dosle. Jer Bosna je raj na zelji i to bukvalno?

Sent from my SCH-I500 using Tapatalk 2
Dedukcija slabo ide danas :D
User avatar
Lacrosse
Posts: 319
Joined: 13/07/2012 13:05

#423 Re: Kakvo je misljene ljudi iz B&H prema dijaspori?

Post by Lacrosse »

KatarinaKosaca wrote:
Static-X wrote:A ko to ovdje nije ponosan sto je bosanac, ko ima nesto protiv Bosne?

Sent from my SCH-I500 using Tapatalk 2
Puna tema takvih postova i izjava i ti mene kao sa Marsa pitaš od kud to? :lol: :-) :-) :-)

I nisam napisala "Ko ima nešto pritvi Bosne" jer to je emocija, ne znam, nego "ima da kaže lijepo o Bosni", a imaš nekoliko postova gdje dijaspora hladno napiše "nemam šta lijepo reći o Bosni"
Ili nisi čitao temu ili se praviš lud.
Pa sta si ti to? Bosnian guardian?

Kad vidis ovu dijasporsku fudbalsku reprezentaciju trebas da pomislis o reprezentaciji ljekara, doktora nauka, inzinjera, biznismena, pa onda i svih drugih profesija koja se kao rijeka izlila iz Bosne i otisla nekud dalje.

I kakva je god ova repka, mi smo barem jos 2 ovakve reprezentacija nase djece izgubili jer nece da igraju za ovakvu Bosnu, onakav kakav je nekad bio Savez, ovakve uslove ili da im neko zavrce ruku i trazi pare za dres ili nareduju da izgube utakmicu s Iranom jer je tako najbolje za kladionice.

Mene su ove dvije utakmice, Bosna-Grcka i Srbija-Hrvatska podsjetile na sizofreniju koja vlada Balkanom jos uvijek, da u Livnu i Mostaru hodaju svi skocakani, da u Banjaluci 3000 ljudi nosi Srpske i Grcke zastave i pali Hrvatsku zastavu, da u Bihacu hiljade djece gledaju Bosansku repku i navijaju. Od Livna do Banjaluke koliko je km?
Jako mi je zao sto je to tako, i sto je to bitno, jer nebi trebalo.

Cak ni navijacka grupa nase reprezentacija nije iz Bosne, iako se je reintegrisala sad, a za SDA zastave i Gazije ne znam, pitajte rejz Cerica iz Visokog gdje su otisle Gazije...

O tome kakvi su bosanci bebe otisle u povoju Pjanic i Lulic, o tome gdje je Vedad Ibisevic naucio igrati fudbal (americka srednja skola), o tome koje rodjen u Njemackoj i cijeli zivot tamo zivi (Misimovic), o tome koje prodan za Skodu Feliciju da ide iz Zelje (Dzeko), ovo je sve visa matematika o tome kako ljudi koji Bosni ne vrijede, vrijede svugdje drugdje, i svugdje drugdje ce biti priznati, u domovini uvijek zadnje, ako ikad. Drago mi je da medjutim oni koji imaju stele, da su oni priznati i ne smiju nikad u dijasporu jer u dijaspori nema stela, i nema preko reda.
User avatar
KatarinaKosaca
Posts: 20066
Joined: 30/08/2008 17:28
Location: Izmedju kurvinih sinova i pokvarenih kurvinih sinova

#424 Re: Kakvo je misljene ljudi iz B&H prema dijaspori?

Post by KatarinaKosaca »

E, ba pdf nogomet je gore desno. Nemojte sad svoja go***na , svoje sramne izjave o ovoj zemlji, svoje komplekse kriti iza ovih momaka koji ginu za BIH dok vi samo po njoj se***te
Jadno!
User avatar
sinuhe
Posts: 11486
Joined: 03/06/2011 11:33

#425 Re: Kakvo je misljene ljudi iz B&H prema dijaspori?

Post by sinuhe »

Kad zivis u dijaspori zivis u drustvu sa izgradjenom infrastrukturom pa se naravno moze uspjeti. Naravno da Pjanica ne bi otkrili skauti Zelje i Sarajeva u Kalesiji jer ti klubovi djeluju i ispod amaterskog nivoa.
Valjda svaka odrasla osoba zna razliku prvog i treceg svijeta.
Locked