Kakvo je misljene ljudi iz B&H prema dijaspori?

Vijesti sa cijele zemaljske kugle o dešavanjima u bh. dijaspori, zanimljivosti o drugim državama i slično.

Moderator: Bloo

Locked
Keiko
Posts: 1238
Joined: 01/02/2013 21:52

#51 Re: Kakvo je misljene ljudi iz B&H prema dijaspori?

Post by Keiko »

djani s wrote:Uvijek je tema "Sta domoroci misle o dijasporcima" a nikada obrnuto... :P
Pa postavi, niko ti ne brani. :razz:
iamia
Posts: 1900
Joined: 09/10/2012 08:37

#52 Re: Kakvo je misljene ljudi iz B&H prema dijaspori?

Post by iamia »

Zna se šta dijasporcad misli o domorodcima.
A. Da su lijeni
B. Da previše kukaju
C. I ne znaju da moraš otići zubaru svakih 6 mjsc barem jedanput.


Ima još ali to je ovako na prvu.
djani s
Posts: 252
Joined: 18/09/2009 08:53

#53 Re: Kakvo je misljene ljudi iz B&H prema dijaspori?

Post by djani s »

Ko ce se zamarati s tim :D
User avatar
vazi
Posts: 8814
Joined: 07/04/2010 15:31

#54 Re: Kakvo je misljene ljudi iz B&H prema dijaspori?

Post by vazi »

djani s wrote:Uvijek je tema "Sta domoroci misle o dijasporcima" a nikada obrnuto... :P
zato sto njih boli uho sta mi mislimo :D

oni su u svom na svom ...
User avatar
KatarinaKosaca
Posts: 20066
Joined: 30/08/2008 17:28
Location: Izmedju kurvinih sinova i pokvarenih kurvinih sinova

#55 Re: Kakvo je misljene ljudi iz B&H prema dijaspori?

Post by KatarinaKosaca »

irishgirl wrote:Ne znam nista of tebi ali mozda bi i ti bila u istoj situaciji u kojoj je ta zena u avionu da ste ti I tvoj muz ostali u Spanjolskoj I da tamo odgajate dijete / djecu.
Sa svakim roditeljem na njegovom maternjem. As easy as that :D Niti sluša moje naglaske niti njegove pogrešne padeže...
Ovje je poanta bila (oko moje trudnoće) da sam se borila sa mučninom i nije mi bilo do priče, a kamoli da je nešto pitam. O dreci na aerodromu i avionu. O hvalisanju da je muž australac i da svi u kući pričaju engleski, kao da je to Bog zna kakva zasluga i naučni rad. A samo jedna životna okolnost. Ako dijaspora iznosti primjere naših navodnih primitivluka, nepismenosti :-) :-) i nekulture, zašto je zabranjeno iznijeti i primjer kakve sve dijaspore ima?
User avatar
hrle1976
Posts: 4899
Joined: 20/12/2011 01:36
Location: Praha, Czech Republic

#56 Re: Kakvo je misljene ljudi iz B&H prema dijaspori?

Post by hrle1976 »

djani s wrote:Uvijek je tema "Sta domoroci misle o dijasporcima" a nikada obrnuto... :P
Meni je svejedno sta misli neko u BiH o meni i kako me klasira, ja od tog nezivim niti me briga. Iskreni receno nepridajem previse paznje niti BiH niti sta ko dole misli o meni niti sam previse opterecen da ja mislim o njima. Svak ima svoj zivot. Samo ocigledno je da dole mozes pokupiti kakvu god zelis ribu za papire. Ocigledno je da bi ljudi sa tih prostora potrazili bolji zivot vani te drzave. To je ono sto je 1000% tacno. Sve drugo je stvar necijeg ukusa.
Keiko
Posts: 1238
Joined: 01/02/2013 21:52

#57 Re: Kakvo je misljene ljudi iz B&H prema dijaspori?

Post by Keiko »

KatarinaKosaca wrote:
irishgirl wrote:Ne znam nista of tebi ali mozda bi i ti bila u istoj situaciji u kojoj je ta zena u avionu da ste ti I tvoj muz ostali u Spanjolskoj I da tamo odgajate dijete / djecu.
Sa svakim roditeljem na njegovom maternjem. As easy as that :D Niti sluša moje naglaske niti njegove pogrešne padeže...
Ovje je poanta bila (oko moje trudnoće) da sam se borila sa mučninom i nije mi bilo do priče, a kamoli da je nešto pitam. O dreci na aerodromu i avionu. O hvalisanju da je muž australac i da svi u kući pričaju engleski, kao da je to Bog zna kakva zasluga i naučni rad. A samo jedna životna okolnost. Ako dijaspora iznosti primjere naših navodnih primitivluka, nepismenosti :-) :-) i nekulture, zašto je zabranjeno iznijeti i primjer kakve sve dijaspore ima?
Nije zabranjeno samo jos uvijek mislim da je malo ishitren komentar. Mozda je ta zena samo htjela dat' do znanja da se u stvari ne folira vec eto sticajem okolnosti njeno dijete ne govori Bosanski. Ne znam, zasto bi se neko hvalisao odakle mu je suprug(a)? Mozda je u njenom ponasanju bilo nesto sto nisi spomenula I sto te navelo da zakljucis da se hvali. Sve je moguce...
User avatar
minderpuza
Posts: 114
Joined: 27/05/2011 19:27
Location: Na minderlucima

#58 Re: Kakvo je misljene ljudi iz B&H prema dijaspori?

Post by minderpuza »

Mislim da je nepremostiv ekonomski jaz u pitanju. Ja bih se prva sutra spakovala i nazad za rajvosa da se ekonomska situacija popravi bar za 10% :)
iamia
Posts: 1900
Joined: 09/10/2012 08:37

#59 Re: Kakvo je misljene ljudi iz B&H prema dijaspori?

Post by iamia »

hrle1976 wrote:
djani s wrote:Uvijek je tema "Sta domoroci misle o dijasporcima" a nikada obrnuto... :P
Meni je svejedno sta misli neko u BiH o meni i kako me klasira, ja od tog nezivim niti me briga. Iskreni receno nepridajem previse paznje niti BiH niti sta ko dole misli o meni niti sam previse opterecen da ja mislim o njima. Svak ima svoj zivot. Samo ocigledno je da dole mozes pokupiti kakvu god zelis ribu za papire. Ocigledno je da bi ljudi sa tih prostora potrazili bolji zivot vani te drzave. To je ono sto je 1000% tacno. Sve drugo je stvar necijeg ukusa.
Hmm. Sve zavisi kakav pasos imaš. Nećeš puno pi ' naći u BiH sa ceskim pasosem :-D
Evo ja bih mogao imati 9 od 10 nijemica u njemackoj sa američkim pasosem.
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#60 Re: Kakvo je misljene ljudi iz B&H prema dijaspori?

Post by insomnia78 »

KatarinaKosaca wrote:
cindrlimindrli wrote:Pa dobro, kao da je to neki ubij boze grijeh, sta sad, treba zenu razapeti?
Ko je rekao da je treba razapeti? :?
cindrlimindrli wrote:I ti si ovdje svima probila glavu sa
svojim Huanitom pa ne vidim da ti to iko nabija na nos. :-D
Ne zove se Juanito :lol: A, izvini ako sam ti probila glavu, uvijek je bilo u nekom kontekstu, ali nikada kao nekom tobožnjem mom uspjehu.. mogao je jednako biti Bosanac, Kinez ili Rom...
Pa i njen isto ali eto slucajno je australijanac i sta sad?
Mislim fakat kako si zenu prikazala...

s' moje sokocalo
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#61 Re: Kakvo je misljene ljudi iz B&H prema dijaspori?

Post by insomnia78 »

hrle1976 wrote:
djani s wrote:Uvijek je tema "Sta domoroci misle o dijasporcima" a nikada obrnuto... :P
Meni je svejedno sta misli neko u BiH o meni i kako me klasira, ja od tog nezivim niti me briga. Iskreni receno nepridajem previse paznje niti BiH niti sta ko dole misli o meni niti sam previse opterecen da ja mislim o njima. Svak ima svoj zivot. Samo ocigledno je da dole mozes pokupiti kakvu god zelis ribu za papire. Ocigledno je da bi ljudi sa tih prostora potrazili bolji zivot vani te drzave. To je ono sto je 1000% tacno. Sve drugo je stvar necijeg ukusa.
Glupost

s' moje sokocalo
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#62 Re: Kakvo je misljene ljudi iz B&H prema dijaspori?

Post by insomnia78 »

Da mi je vidjeti te koje ste vas dvojica pasos jebaca pokupili (znaci trenutne vase zene) na sta lice

s' moje sokocalo
User avatar
Zviz
Posts: 4993
Joined: 19/08/2012 15:40
Location: Sarejevo / Gvineja-Bisau / Tokijo / Brisel / Kopenhagen / Guam

#63 Re: Kakvo je misljene ljudi iz B&H prema dijaspori?

Post by Zviz »

insomnia78 wrote:Da mi je vidjeti te koje ste vas dvojica pasos jebaca pokupili (znaci trenutne vase zene) na sta lice

s' moje sokocalo

Ja nemam zenu ali zato imam djevojku, mozda buduca zena, mozda i buduca mama nase djece, ali zato tebe zanima ko sa kim hoda i kako necija djevojka / ljubavnica / zena izgleda?
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#64 Re: Kakvo je misljene ljudi iz B&H prema dijaspori?

Post by insomnia78 »

Sto si ba padobranac

s' moje sokocalo
prha
Posts: 139
Joined: 07/09/2010 03:14
Location: USA

#65 Re: Kakvo je misljene ljudi iz B&H prema dijaspori?

Post by prha »

evo sta recimo ja slusam u "dijaspori".

https://www.youtube.com/watch?v=nJ4j0Xc4e1Q

https://www.youtube.com/watch?v=cfOa1a8hYP8

https://www.youtube.com/watch?v=-Qqwtrd8PzA

znaci nije sve dzigara ko kod vas u bosni!

Pozdrav iz US of A!
User avatar
Op3r4t0r
Posts: 1795
Joined: 11/06/2004 16:25

#66 Re: Kakvo je misljene ljudi iz B&H prema dijaspori?

Post by Op3r4t0r »

Ljudima je nemoguce ugoditi.

Dodje neko sa dobrim autom, ljudi kazu folira se.

Meni licno auto sluzi kao prevozno sredstvo i nista vise, nije statusni simbol, nije foliranje, samo da me prebaci sa tacke A na tacku B i vozim auto staro 9 godina, nedavno preslo 100 hiljada kilometara i trenutne vrijednosti nekoliko hiljada eura.

Dodjem s njim u bosnu i slusam jednu od dvije verzije komentara, prva je od ljudi koji me slabo znaju ali eto znaju da sam vani i njihov komentar je kako sam se sigurno slabo snasao jer da sam se bolje snasao vozio bi sigurno bolje auto

Drugi komentari dolaze od ljudi koji me dobro znaju i koji znaju sta radim i otprilike koliko zaradjujem, e onda oni komentarisu nesto u fazonu a ja cicije vidi ga sta voza, sta si se skupio, e jarane u bosni ti vecina ljudi ima bolje auto od tebe, auto mu vrijedi manje od njegove dvije plate, sto je doduse tacno ali ja s njim obavim sve sto mi treba :).

Uglavnom kako god okrenes ljudima nepase, sa dobrim autom se foliras, sa losim ili se nisi snasao ili si cicija :lol:
User avatar
uglavnomja
Posts: 19904
Joined: 28/07/2012 15:59

#67 Re: Kakvo je misljene ljudi iz B&H prema dijaspori?

Post by uglavnomja »

sto se muzike tice :roll:
pogubila su raja sve kompase :cry:

zadnji koncert na koji su me zvali je bio kombinacija tifa i halid :shock: (ne odoh, naravno)

kazu to je normala, crvena jabuka i halid, ili zeljko samardzic... nesto su mi pricali o tim narodno-zabavnim koalicijama za dijasporu, meni nako magla u glavi :run:
User avatar
hrle1976
Posts: 4899
Joined: 20/12/2011 01:36
Location: Praha, Czech Republic

#68 Re: Kakvo je misljene ljudi iz B&H prema dijaspori?

Post by hrle1976 »

iamia wrote:
hrle1976 wrote:
djani s wrote:Uvijek je tema "Sta domoroci misle o dijasporcima" a nikada obrnuto... :P
Meni je svejedno sta misli neko u BiH o meni i kako me klasira, ja od tog nezivim niti me briga. Iskreni receno nepridajem previse paznje niti BiH niti sta ko dole misli o meni niti sam previse opterecen da ja mislim o njima. Svak ima svoj zivot. Samo ocigledno je da dole mozes pokupiti kakvu god zelis ribu za papire. Ocigledno je da bi ljudi sa tih prostora potrazili bolji zivot vani te drzave. To je ono sto je 1000% tacno. Sve drugo je stvar necijeg ukusa.
Hmm. Sve zavisi kakav pasos imaš. Nećeš puno pi ' naći u BiH sa ceskim pasosem :-D
Evo ja bih mogao imati 9 od 10 nijemica u njemackoj sa američkim pasosem.

Samo ti njih trazi pomocu svog usa pasosa, ja nebi svoj ceski zamjenio za usa ni kad nebi imao sta da jedem normalno. A za tvoju infomaciju imam i fracuski ;-) a kao deseto meni netreba nikakva ni za bilo sta jer imam zenu ;-)
salter071
Posts: 728
Joined: 11/09/2008 06:16

#69 Re: Kakvo je misljene ljudi iz B&H prema dijaspori?

Post by salter071 »

Kakvo je misljene ljudi iz B&H prema dijaspori?

Vide dijasporu kao kravu muzaru. Dijaspora ima da salje sve od para pa do svega ostalog sta kome padne na pamet i da suti, da ne provocira, jer "nikome nije tesko kao ljudima u Bosni". Ne samo da ocekuju da popiju svo mlijeko koje ta krava moze dati, nego i da pojedu meso oglodavsi je do kosti, ali istovremeno ocekuju da ona nastavi davati i mlijeko i meso u nedogled. Ako samo zine da bilo sta kaze dobice saku medju rogove zato sto se usudila progovoriti, a to se smatra provokacijom. A onda je cudno, da parafraziram, sto "krava ode na ljepse pasnjake" (Azurna obala, Tajland, Bahami itd.) gdje se njeno mlijeko cijeni i za njega se kaze bar hvala.
Naravno, sve sto ce zakljuciti prosjecan citatelj komentara je to da je dijaspora stoka, ali to je vec stvar opce kulture i razine shvacanja.

Zanimljivo, ali nedavno sam imao razgovor na ovu temu sa jednim poznanikom i pitao me sta bi bilo da dijaspori nesto stvarno zatreba kad za jedan obican komad papira moraju iskesirati nekoliko 1000 eura/dolara i cekati minimum sest mjeseci da bi neko pokrenuo velepostovanu i presao put od kafane do Opcine/Opstine. Rekao sam mu da izgleda da je u Bosni najduzi put od g**ice do glave. Nemamo mi dzaba onu staru poslovcu koja kaze - "lakse metar u g**icu nego cenat u glavu".

Hajde sad raspalite. BMK navukao sam pancir i pripremio mezu i pice. Nek' dernek krene! :D
salter071
Posts: 728
Joined: 11/09/2008 06:16

#70 Re: Kakvo je misljene ljudi iz B&H prema dijaspori?

Post by salter071 »

Op3r4t0r wrote:Uglavnom kako god okrenes ljudima nepase, sa dobrim autom se foliras, sa losim ili se nisi snasao ili si cicija :lol:
Meni se cini da je na zapadu mozda pomjeren sistem vrijednosti, ali da u Bosni nije pomjeren, nego nikako ne postoji.

Na zapadu je vecini ljudi auto prevozno sredstvo, a u Bosni se kupuje kao statusni simbol za k**cenje dok se kuca raspada.
Mobilini telefon je upravo to, dakle, mobilni telefon, sredstvo komunikacije, a bitno je da radi i da se ulovi dobar plan, a u Bosni se ponosno na sto baca telefon od 1000 KM, a na njemu 2 KM kredita.

Naravno da postoji i dijaspora koja dolazi u Bosnu s namjerom da se k**ci, a takvi su i napravili bosanski mentalitet nerealnih ocekivanja.

Onaj ko zivi svoj zivot na zapadu sigurno nece dolaziti da se pokazuje pred drugima, ali cini mi se da je upravo u Bosni glavna grana privrede hadzijanje i gledanje drugom u tanjir.
theTruePath
Posts: 8483
Joined: 26/12/2009 15:23

#71 Re: Kakvo je misljene ljudi iz B&H prema dijaspori?

Post by theTruePath »

edit
Last edited by theTruePath on 03/03/2013 06:12, edited 1 time in total.
theTruePath
Posts: 8483
Joined: 26/12/2009 15:23

#72 Re: Kakvo je misljene ljudi iz B&H prema dijaspori?

Post by theTruePath »

irishgirl wrote:
KatarinaKosaca wrote: Bila sam trudna , u avionu žena se dere na engleskom sa jakim bosankim naglaskom koji i ja osjetim u njenom engleskom (priča sa djetetom), sjedila sa mnom (kako sam bila u prvim mjescima, tako sam imala jake mučnine i samo molila Boga da se ne ispovraćam :D ), a ona mi je bez da je itko išta pita jedno 100000 puta rekla kako joj je muž
Austrlac (rekla je "Australijanac" :D ) i kako u kući pričaju engleski... bez da je itko išta pita. Ti i takvi uključujući neprestano čuđenje i nipodaštavanje svega u BIH doprinose lošem imidžu.
Cini mi se da je ovo malo preostar i ishitren komentar. Na kojem jeziku tvoj muz razgovara sa vasim djetetom / djecom?

Moj muz ne osjeca ni zelju, ni potrebu, ni obavezu da nauci Bosanski. Na njegovi srecu svi ljudi iz exYu sa kojima se susretne, ukljucujuci moje roditelje i prijatelje govore dovoljno engleskog da bi se u najmanju ruku sporazumjeli. U nasoj kuci se govori engleski. Mi sa nasim sinom provedemo oko 1.5sat ujutro I 2-2.5sata navecer. Meni je to premalo vremena da s' njim razgovaram na Bosanskom I onda jos muzu prevodim. Vikendom smo uglavnom okruzeni prijateljima ili familijom tako da ni to nije opcija. Ne znam, mozda ce mi nekad biti zao sto nisam ali eto, sad mi je lakse zivjeti linijom manjeg otpora jer mi omogucava da vise stvari 'uguram' u 24 sata.

Ne znam nista of tebi ali mozda bi i ti bila u istoj situaciji u kojoj je ta zena u avionu da ste ti I tvoj muz ostali u Spanjolskoj I da tamo odgajate dijete / djecu.
I sta sad ti si se totalno asimilirala,slavite li tvoje praznike ili je i to zaboravljeno :roll: i to nesto dobro :roll:
salter071
Posts: 728
Joined: 11/09/2008 06:16

#73 Re: Kakvo je misljene ljudi iz B&H prema dijaspori?

Post by salter071 »

theTruePath wrote: Meni se cini da ti na zapadu nisi bio pa ga idealiziras? auto je svugdje status
Dobro da znam od koga necu traziti tipove za kladionicu. Pogadjas ko Fazlija!

Hvala ti sto si me nasmijao. :lol:
prusko
Posts: 31
Joined: 27/02/2013 02:42

#74 Re: Kakvo je misljene ljudi iz B&H prema dijaspori?

Post by prusko »

Iskreno govoreći ne razmišljam baš previše o drugim ljudima, i ne bavim se drugim ljudima i njihovim životima. Ono što cijenim kod ljudi i domaćih i dijasporaša je čestitost, poštenje i marljivost.
Ne misle puno Bosanci o svojoj dijaspori, i iskreno ne očekuju ništa. Kad ti ljudi pomognu svojim roditeljima ili braći i sestrama, mi smo im na tome zahvalni, jer je to odmah par gladnih usta manje, i više novca u opticaju. Ne moraju oni pomagati državi, i kad pomognu svojima - dosta od njih.
Nije nikome jednostavno. život je veliki izazov i tamo i ovamo... Nama je utoliko lakše, jer smo na svojoj zemlji i u svojoj vjeri, pa makar ne trpimo tuđina. Za tu slobodu i mir, mnogi su spremni da slabije žive nego vani...
amazon
Posts: 609
Joined: 26/10/2012 14:28

#75 Re: Kakvo je misljene ljudi iz B&H prema dijaspori?

Post by amazon »

Ljudi u dijaspori ili ljudi u Bosni je jedno te isto..samo je razlika u ekonomskoj situaciji..svugdje ima svakakvi ljudi i ne mozes generalizovati jednu skupinu na osnovu pojedinaca..sve ostalo su lupanje prazne slame..
Locked