Zivot u Austriji

Vijesti sa cijele zemaljske kugle o dešavanjima u bh. dijaspori, zanimljivosti o drugim državama i slično.

Moderator: Bloo

Post Reply
User avatar
animals
Posts: 21496
Joined: 19/04/2013 22:13

#2251 Re: Zivot u Austriji

Post by animals »

Sasvim dovoljno...
Facasplaca
Posts: 223
Joined: 07/07/2009 10:18

#2252 Re: Zivot u Austriji

Post by Facasplaca »

i vise nego dovoljna za samca.
User avatar
sparky
Posts: 1909
Joined: 23/01/2004 00:00
Location: Obronak Trebevica
Contact:

#2253 Re: Zivot u Austriji

Post by sparky »

magicno_tragican wrote: 09/04/2020 01:15 Pozdrav ljudi!
Imam jedno pitanje.. trebao bih poceti da radim u Austriji.. Ugovor na tri godine.

Plata je 1800 netto naravno ali da napomenem..
Smjestaj i hrana su prva tri mjeseca na poslodavca.
Nakon toga taj smjestaj ima cijenu hoces, neces, trazi dalje.
Napomenuo bih da je to malo mjesto daleko od velikih gradova tipa Bec, Grac..

Moje pitanje je, da li je ta plata dovoljna za solidan zivot jednog dvadesetjednogodisnjaka?
Kakve su cijene hrane i ostalih potrepstina?
I na kraju hoce li se moci sta usparati?

Hvala ko procita i ko odgovori.
Ne znam gdje ti je to malo mjesto, ali npr u Klagenfurtu koji je glavni grad pokrajine(najljepši i najbliži veći grad Bosni) 1800€ netto je sasvim solidna plata i za dvoje normalnih. Problem većih centara su stanarine, ostalo je priblizno isto. Svakako Klagenfurt je u odnosu na Beč Gornji Vakuf i puno jeftiniji. Ako ne kockaš i imaš bar malo mozga, imaćeš solidan stan, solidno auto i solidno love u šteku za bilo šta sa tom platom.
anodi
Posts: 85
Joined: 23/04/2017 09:57

#2254 Re: Zivot u Austriji

Post by anodi »

1800e taman za pocetak.

Nije luksuz, ali neces ni nista manjkati.
550-650 stan...
Za osnovne potrebe jos toliko..

Sretno :thumbup:
User avatar
magicno_tragican
Posts: 39
Joined: 30/01/2019 19:04

#2255 Re: Zivot u Austriji

Post by magicno_tragican »

Hvala svima na odgovorima!
evoxguattro
Posts: 10
Joined: 12/02/2020 18:29

#2256 Re: Zivot u Austriji

Post by evoxguattro »

Pozdrav svima,

kakva je trenutno situacija sa profesorima i zaposljavanjem u Austriji ?

Da li ima neko ko je već to prošao sa ovim zanimanjem,

jer na Sonstige Schlüsselkräfte stoji plata koju je nemoguće dobiti, jer se plata profesora kreće od 2000-2600 bruto :

Das Unternehmen zahlt Ihnen das gesetzlich festgelegte Mindestentgelt:

für über 30-Jährige: € 3.222 (2020) brutto pro Monat zuzüglich Sonderzahlungen


Hvala svima
svemirska_vjeverica
Posts: 309
Joined: 11/12/2011 22:32
Location: Donji Cevljanovici
Contact:

#2257 Re: Zivot u Austriji

Post by svemirska_vjeverica »

evoxguattro wrote: 13/04/2020 20:55 Pozdrav svima,

kakva je trenutno situacija sa profesorima i zaposljavanjem u Austriji ?

Da li ima neko ko je već to prošao sa ovim zanimanjem,

jer na Sonstige Schlüsselkräfte stoji plata koju je nemoguće dobiti, jer se plata profesora kreće od 2000-2600 bruto :

Das Unternehmen zahlt Ihnen das gesetzlich festgelegte Mindestentgelt:

für über 30-Jährige: € 3.222 (2020) brutto pro Monat zuzüglich Sonderzahlungen


Hvala svima
ma sta bolan
User avatar
hellhammer
Posts: 513
Joined: 06/01/2015 19:24

#2258 Re: Zivot u Austriji

Post by hellhammer »

evoxguattro wrote: 13/04/2020 20:55 Pozdrav svima,

kakva je trenutno situacija sa profesorima i zaposljavanjem u Austriji ?

Da li ima neko ko je već to prošao sa ovim zanimanjem,

jer na Sonstige Schlüsselkräfte stoji plata koju je nemoguće dobiti, jer se plata profesora kreće od 2000-2600 bruto :

Das Unternehmen zahlt Ihnen das gesetzlich festgelegte Mindestentgelt:

für über 30-Jährige: € 3.222 (2020) brutto pro Monat zuzüglich Sonderzahlungen


Hvala svima
Ne znam tacne podatke ali sam cuo od poznanika koji se zaposlio prije par godina na jednom univerzitetu da ima preko 4.000 bruto platu kao asistent profesora
TRANCE
Posts: 1360
Joined: 09/05/2011 20:40

#2259 Re: Zivot u Austriji

Post by TRANCE »

Ako može neko dati par informacija čisto informativno:
- Koja je otprilike cijena rentanja namještenog stana s dvije spavaće sobe u Beču, Gracu, Lincu i Salzburgu? Znači neki prosjek, da nije napucan stan, ali da nije ni rupčaga, da nije centar grada, ali ni negdje u pizdićima.
- Da li je teško doći do stana, odnosno kakav je omjer ponude i tražnje?
- Koliko košta vrtić za jedno dijete, 8-10 sati čuvanja radnim danima?
User avatar
mufa1
Posts: 2132
Joined: 03/03/2014 19:26

#2260 Re: Zivot u Austriji

Post by mufa1 »

Za Graz

Rijetko ko izdaje namješten stan, uglavnom kuhinja bude unutra i to je to. Cijene su odprilike 700-900€
Stanova ima dovoljno u ponudi, sto je samim tim i razlog zašto ne divljaju cijene.
Cijena vrtića ti zavisi od ukupnih primanja (cijenu vrlo lako mozes izračunati na graz.at) i ide od 100-250€ mjesečno. Obavezna godina izadje jeftinije, ili ako porodica manje zarađuje, onda je besplatno.
User avatar
hadzinicasa
Posts: 13620
Joined: 08/11/2005 16:08
Location: u tranziciji

#2261 Re: Zivot u Austriji

Post by hadzinicasa »

TRANCE wrote: 20/04/2020 04:39 Ako može neko dati par informacija čisto informativno:
- Koja je otprilike cijena rentanja namještenog stana s dvije spavaće sobe u Beču, Gracu, Lincu i Salzburgu? Znači neki prosjek, da nije napucan stan, ali da nije ni rupčaga, da nije centar grada, ali ni negdje u pizdićima.
- Da li je teško doći do stana, odnosno kakav je omjer ponude i tražnje?
- Koliko košta vrtić za jedno dijete, 8-10 sati čuvanja radnim danima?
Linz:

- Namjesteni stanovi su skuplji, ali se mogu naci s tim da onda trebas dati i polog za namjestaj (koristenje istog). Uglavnom se izdaju stanovi samo s kuhinjom (za koju takodjer cesto treba polog), a iskreno za prvu ruku mozes kupiti polovni namjestaj ili u Ikei uzeti nesto jeftinije - doci ce te otprilike isto kao da dajes polog za namjestaj, a poslije to mozes prodati. Cijene trosobnog stana cca 700-800€ mozda cak i malo vise, za namjestene. (ide ti cca 10€ po kvadratu praznog stana najamnina - pa to onda varira od lokacije i stanja u kojem je stan)
- Ne znam sta bih ti rekla, najbolje bi bilo, ako tek dolazis da imas pismo od poslodavda kojim izjavljuje da ces raditi kod njega, uz to je lakse naci stan. trebas biti ovdje jer sve sto je dobro, lako ode. MOzda je bolje naci za prvu ruku nesto manje i jeftinije dok se ne snadjes pa onda traziti sebi odgovarajuci stan. tad ces upoznati i kvartove i znati gdje zelis zivjeti i gdje ti se svidja.
- Ovo ne znam.

Stanove mozes pogledati na www.willhaben.at

sretno
BlackRiver
Posts: 418
Joined: 11/07/2012 10:36

#2262 Re: Zivot u Austriji

Post by BlackRiver »

TRANCE wrote: 20/04/2020 04:39 Ako može neko dati par informacija čisto informativno:
- Koja je otprilike cijena rentanja namještenog stana s dvije spavaće sobe u Beču, Gracu, Lincu i Salzburgu? Znači neki prosjek, da nije napucan stan, ali da nije ni rupčaga, da nije centar grada, ali ni negdje u pizdićima.
- Da li je teško doći do stana, odnosno kakav je omjer ponude i tražnje?
- Koliko košta vrtić za jedno dijete, 8-10 sati čuvanja radnim danima?
Salzburg:

Jako rijetko ces naci namjesten stan za rentu. Kao sto je vec neko spomenuo, vecinom imas kuhinju i kupatilo.
Ako vec naletis na namjesten stan sa dvije spavace sobe, racunaj da je minimum 900 eura.
U Salzburgu ima dosta stanova u ponudi, ali vecinom se nude preko maklera. Ima i privatnih ponuda, ali manje. Ako imas vremena, preporucio bih trazenje privatnih ponuda.
Ja sam svoj stan nasao sasvim slucajno u novinama, kao privatnu ponudu.

Za vrtic nista ne znam, nemam djece :)
TRANCE
Posts: 1360
Joined: 09/05/2011 20:40

#2263 Re: Zivot u Austriji

Post by TRANCE »

mufa1 wrote: 20/04/2020 09:45 Za Graz

Rijetko ko izdaje namješten stan, uglavnom kuhinja bude unutra i to je to. Cijene su odprilike 700-900€
Stanova ima dovoljno u ponudi, sto je samim tim i razlog zašto ne divljaju cijene.
Cijena vrtića ti zavisi od ukupnih primanja (cijenu vrlo lako mozes izračunati na graz.at) i ide od 100-250€ mjesečno. Obavezna godina izadje jeftinije, ili ako porodica manje zarađuje, onda je besplatno.
Poredim s Dublinom, izgleda da se više isplati u Austriji živjeti. Tamo stan s dvije spavaće 1600€, vrtić 900€, javni prevoz 120€... Prosječna neto plata nakon poreza i doprinosa 3200€, minimalac 1600€.
Ali jbg. valja njemački učiti :mrgreen:
User avatar
mufa1
Posts: 2132
Joined: 03/03/2014 19:26

#2264 Re: Zivot u Austriji

Post by mufa1 »

A jbte, pa za sta uzimaju 900€ za vrtić :shock: Meni je i ovih 230€ sto placam previše, jer ima pokrajina u kojima je besplatno, Beč recimo. Po meni bi trebalo svugdje bit besplatno, eventualno da se plaća užina.
A što se tiče Graza, pored svih ostalih stvari i pogodnosti za živjeti u njemu, ima jednu prednost u odnosu na sve ostale gradove u Evropi, a to je blizina domovine. Stari moj, ja sam za 4 i po sata kod kuće, bukvalno bez ijedne pauze.
User avatar
animals
Posts: 21496
Joined: 19/04/2013 22:13

#2265 Re: Zivot u Austriji

Post by animals »

U Becu samo placas hranu..
a privatne placas..
u drzavne mozes ako oboje rade..
Ali sve u svemu, Bec je najbolji grad na svijetu za zivjeti, ko nije pohlepan..
TRANCE
Posts: 1360
Joined: 09/05/2011 20:40

#2266 Re: Zivot u Austriji

Post by TRANCE »

mufa1 wrote: 21/04/2020 12:11 A jbte, pa za sta uzimaju 900€ za vrtić :shock: Meni je i ovih 230€ sto placam previše, jer ima pokrajina u kojima je besplatno, Beč recimo. Po meni bi trebalo svugdje bit besplatno, eventualno da se plaća užina.
A što se tiče Graza, pored svih ostalih stvari i pogodnosti za živjeti u njemu, ima jednu prednost u odnosu na sve ostale gradove u Evropi, a to je blizina domovine. Stari moj, ja sam za 4 i po sata kod kuće, bukvalno bez ijedne pauze.
Dublin 900 eura za vrtić, London 1200 funti, nema tamo državnih vrtića i tog europskog komunizma :mrgreen: Tamo ko ima dvoje djece ili je ultra bogataš ili sjedi kući na socijali s djecom, treće ne postoji.
anodi
Posts: 85
Joined: 23/04/2017 09:57

#2267 Re: Zivot u Austriji

Post by anodi »

Pozdrav ljudi.

Jedno pitanje za ove sto su se udomacili u Austriji i znaju sve procese.

Znam sta je Familienbeihilfe i sta je Familienbonus plus.
Sta je Kinderbetreungsgeld?

Mislim, moze li supruga ostvariti pravo na to?
Ona ima RWR+....u Austriji je od Januara...dijete je rodjeno u Julu prosle godine u BiH. Supruga nije u radnom odnosu...nije tu radila...nije na birou..
Dijete ima onu Mutter Kind Pass i bilo je na 2-3 pregleda ovdje kod doktora.
hepek87
Posts: 7
Joined: 11/01/2020 16:31

#2268 Re: Zivot u Austriji

Post by hepek87 »

anodi wrote: 06/06/2020 18:21 Pozdrav ljudi.

Jedno pitanje za ove sto su se udomacili u Austriji i znaju sve procese.

Znam sta je Familienbeihilfe i sta je Familienbonus plus.
Sta je Kinderbetreungsgeld?

Mislim, moze li supruga ostvariti pravo na to?
Ona ima RWR+....u Austriji je od Januara...dijete je rodjeno u Julu prosle godine u BiH. Supruga nije u radnom odnosu...nije tu radila...nije na birou..
Dijete ima onu Mutter Kind Pass i bilo je na 2-3 pregleda ovdje kod doktora.
Kinderbetreungsgeld je porodiljska naknada i imate pravo na nju. Moj mali je imao 11 mjeseci kada smo dosli u Austriju i supruga je primala tu naknada sve dok dijete nije napunilo 28 mjeseci.

Vasa supruga ima pravo na naknadu od trenutka dobijanja vize (koliko je meni poznato) s tim da se moze isplatiti maksimalno unazad 6 mjeseci od trenutka podosenja zahtjeva. Znaci ako je dobila vizu u januaru dobro bi bilo da se prijavi cim prije kako ne bi izgubila koji mjesec. Sama procedura moze da se oduzi i 6-7 mjeseci ali trenutak podnosenja prijave/zahtjeva je bitan. Ako vam treba vise informacija o samoj proceduri pisite u pp.
bojancica
Posts: 1
Joined: 02/07/2020 19:52

#2269 Da li BH gradjani i na koji način mogu u Austriju

Post by bojancica »

Dragi ljudi, trebalo bi hitno da odem u Beč, ali u suštini oni nas ne primaju. Da li neko od vas ima ideju na koji način se može otići tamo? Austrian Airlines ne prima na let ljude koji nisu gradjani Austrije...
akcija007
Posts: 2806
Joined: 17/05/2008 23:50

#2270 Re: Da li BH gradjani i na koji način mogu u Austriju

Post by akcija007 »

Moze li mi neko pomoci ? Trebam da idem u posjetu sinu u Austriju i zvao sam ovdje u BiH Austrijsku Ambasadu da pitam kakav meni papir treba da dokazem da u skladu sa Direktivom EU bi u Austriju usao iz nuznih porodicnih razloga (posjeta sinu) oni meni kazu da ne trebam nista samo da izvadim ljekarsko i PCR test i da idem u Austriju kopnenim putem. Nikako avionom. Jeli ovo znaci da trebam izvaditi PCR test koji ce biti na bosanskom i rengleskom jeziku i da se zaputim autom u Austriju pa sta mi Bog da?

I nasao sam na njihovoj stranici ovu obavijest ;

Temeljem Uredbe 263. (Pravilnika Saveznog ministarstva za socijalna pitanja, zdravlje, njegu i zaštitu potrošača o ulasku u Austriju u vezi se suzbijanjem SARS-CoV-2) koji je važeći do 30.septembra 2020.godine, dozvoljen je bezvizni ulazak za državljane Bosne i Hercegovine koji dolaze iz pravca susjednih zemalja, pod uvjetom da sa sobom imaju odnosno mogu predočiti ljekarsko uvjerenje (na njemačkom ili engleskom jeziku u skladu s prilozima B i C) iz kojeg proističe da je molekularno-biološki test na SARS-CoV-2 negativan. Ljekarsko uvjerenje ne smije biti starije od 4 dana prilikom ulaska. Ukoliko se navedeno uvjerenje ne predoči obavezna je 14-dnevna kućna karantena ili karantena u odgovarajućem smještaju za koju je potrebno predočiti potvrdu o raspoloživosti i za koju je potrebno lično snositi troškove. Karantena se u navedenom razdoblju ne smije napustiti osim u slučaju da je osiguran neposredni odlazak. Ako je molekularno biološki test za SARS-CoV-2 proveden za vrijeme karantene negativan, 14-dnevni karantin može biti okončan. Ukoliko nije moguće predočiti potvrdu o dostupnosti odgovarajućeg smještaja, ulazak je zabranjen.
User avatar
pustopoljina
Posts: 14049
Joined: 19/05/2008 16:33

#2271 Re: Zivot u Austriji

Post by pustopoljina »

Joj to se mijenja stalno nesto, prije nekoliko je mama dosla kod kcerke- kcerka je za svaki slucaj napisala izjavu da ce mama biti kod nje, navela adresu, ugovor za stan...ali niko mamu nije nista pitao, ima li sta uz sebe, samo su na ulazu u at htjeli znati adresu na kojoj ce biti narednih 14 dana (samoizolacija), cini mi se da rece da se jos niko nije iz magistrata ni javio, a u nedjelju istice samoizolacija. Mozes raditi test ako ne zelis biti 14 dana u kuci..ovima je svejedno, jer imaju dvoriste, a i majka ce cuvati unuce.
User avatar
ranger
Posts: 2641
Joined: 14/04/2008 14:58
Location: Po sumama i gorama nase zemlje ponosne

#2272 Re: Zivot u Austriji

Post by ranger »

Pozdrav,

Mi kontamo prebacit se u Graz, trenutno smo u Njemackoj.
Vec sam smekno stanove, ono sto mi se svidja je od 650€, sto mi je skoro duplo manje od trenutne kirije.
Platu sam zadao da dobijem bar istu kao sto sad imam.
Interesuje me kako ide ono sa 13. i 14. platom, jel to svi imaju? kako se oporezuje jel dobijes bas isto ko tokom godine ili?
Auta - trenutno moram imat 2 auta, troskovi su poprilicni al sta je tu je. Koliki su porezi na auta npr. golf 1.4 benzin, priznaje li se klasa osiguranja iz DE?
Vrtic vidim placa se, jel problem dobiti? Ima li razlike drzavni -privatni, kvalitet -cijena?
Kakvo je za porodilje, koliko plate dobijaju u porodiljskom odsustvu?
Kakva je klima? BUde li snijega? Kakve su temp.ljeti?
Ima li bolji - losiji kvart?

Eto ako se kome bude dalo odgovorit, bio bih zahvalan. :thumbup:
User avatar
mufa1
Posts: 2132
Joined: 03/03/2014 19:26

#2273 Re: Zivot u Austriji

Post by mufa1 »

Pozdrav ranger, pokusat cu ti odgovorit u kratkim crtama, da ne pisem roman. Znam dosta ljudi koji su se preselili iz DE u Graz, i naravno prva stvar koja ih sokira su cijene stanova, koje budu cak i vise od duplo povoljnije, da ne poredimo recimo sa Minhenom.
Plata, znas i sam, to je individualno, od tvoje SS, iskustva i na kraju srece gdje upadnes. Bitno je da nije tesko naci posao u Grazu kao i stan, u roku od 2 sedmice sve mozes zavrsiti.
13. i 14. plata su zakonski za svakog, i dobijes prosjek zadnje 3 plate..
Auto, osiguranje za tog golfa nebi platio vise od 60e mjesecno..ako placas na polu godisnjoj ili godisnjoj bazi, onda jos jeftinije. To za klasu nebi ti znao tacno reci, ali mislim da priznaju, moras samo potvrdu imati da si imao 0 stepen.
DA vrtic se placa, osim obavezne godine, i placa se srazmjerno vasim primanjima, izracunati mozes na graz.at uglavnom ne bi trebali vise od 220-230e po djetetu placati. U sustini sto dobijes djeciji dodatak, das za obdaniste. Mi smo promijenili dva obdanista (preseljenje u drugi dio grada) i sa oba smo bili vise nego prezadovoljni. Naravno bude nekad i losih iskustava, ali stvarno rijetko cuujem.
Porodilje su posebno zasticene, 2 plate prije i 2 posle poroda dobiju puni iznos brutto plate. Onda idu na karenz i bir sama koliko ce bit na njemu, od 6 mjeseci do 2 godine. Naravno za 6 mjeseci dobija vecu sumu, na 2 godine naravno manje mjesecno. U sustini ista suma novca se na kraju dobije. Ko ima nekog da cuva dijete, taj uzima krace vrijeme.
Klima je skoro idealna. Da nema cestih ljetnih pljuiskova, bila bi idealna. Snijega vrlo malo ima, tj ugl blage su zime. Ako pak volis zimu i skijanje, u sat vremena voznje imas 3 jako dobra skijalista.
Naravno da ima boljih i losijih kvartova, izbjeci Lend, Gries, i centar generalno zbog guzvi. Preporuka Puntigam, Libenau, St Peter, Wetzelsdorf, Strasgang i eventualno Eggenberg. Gösting i Andritz su ok, ali to je gore sjeverni dio, gdje god da hoces, moras kroz cijeli grad proci. Tako da samo donja strana grada..

Mi smo evo punih 10 godina u Grazu, i vjeruj nebi se mogao nigdje drugo zamisliti. Pitom grad, imas sve a nije previse urban. Ako te jos nesto interesuje, slobodno pitaj.
User avatar
ranger
Posts: 2641
Joined: 14/04/2008 14:58
Location: Po sumama i gorama nase zemlje ponosne

#2274 Re: Zivot u Austriji

Post by ranger »

mufa1 wrote: 20/10/2020 20:37 Pozdrav ranger, pokusat cu ti odgovorit u kratkim crtama, da ne pisem roman. Znam dosta ljudi koji su se preselili iz DE u Graz, i naravno prva stvar koja ih sokira su cijene stanova, koje budu cak i vise od duplo povoljnije, da ne poredimo recimo sa Minhenom.
Plata, znas i sam, to je individualno, od tvoje SS, iskustva i na kraju srece gdje upadnes. Bitno je da nije tesko naci posao u Grazu kao i stan, u roku od 2 sedmice sve mozes zavrsiti.
13. i 14. plata su zakonski za svakog, i dobijes prosjek zadnje 3 plate..
Auto, osiguranje za tog golfa nebi platio vise od 60e mjesecno..ako placas na polu godisnjoj ili godisnjoj bazi, onda jos jeftinije. To za klasu nebi ti znao tacno reci, ali mislim da priznaju, moras samo potvrdu imati da si imao 0 stepen.
DA vrtic se placa, osim obavezne godine, i placa se srazmjerno vasim primanjima, izracunati mozes na graz.at uglavnom ne bi trebali vise od 220-230e po djetetu placati. U sustini sto dobijes djeciji dodatak, das za obdaniste. Mi smo promijenili dva obdanista (preseljenje u drugi dio grada) i sa oba smo bili vise nego prezadovoljni. Naravno bude nekad i losih iskustava, ali stvarno rijetko cuujem.
Porodilje su posebno zasticene, 2 plate prije i 2 posle poroda dobiju puni iznos brutto plate. Onda idu na karenz i bir sama koliko ce bit na njemu, od 6 mjeseci do 2 godine. Naravno za 6 mjeseci dobija vecu sumu, na 2 godine naravno manje mjesecno. U sustini ista suma novca se na kraju dobije. Ko ima nekog da cuva dijete, taj uzima krace vrijeme.
Klima je skoro idealna. Da nema cestih ljetnih pljuiskova, bila bi idealna. Snijega vrlo malo ima, tj ugl blage su zime. Ako pak volis zimu i skijanje, u sat vremena voznje imas 3 jako dobra skijalista.
Naravno da ima boljih i losijih kvartova, izbjeci Lend, Gries, i centar generalno zbog guzvi. Preporuka Puntigam, Libenau, St Peter, Wetzelsdorf, Strasgang i eventualno Eggenberg. Gösting i Andritz su ok, ali to je gore sjeverni dio, gdje god da hoces, moras kroz cijeli grad proci. Tako da samo donja strana grada..

Mi smo evo punih 10 godina u Grazu, i vjeruj nebi se mogao nigdje drugo zamisliti. Pitom grad, imas sve a nije previse urban. Ako te jos nesto interesuje, slobodno pitaj.
Vielen Dank Herr mufa :D
Vidicemo sta ce ispast al to sve zvuci ok... :arrow:
zendeli
Posts: 4
Joined: 01/12/2009 11:54

#2275 Re: Zivot u Austriji

Post by zendeli »

Moze li neko da mi kaze kako da kupim avionsku kartu Bec- Sa,kartica mi je debitna i ne prihvata je kad ukucam broj. Gdje vi nalazite najpovoljnije karte?
Post Reply