Zivot u Austriji

Vijesti sa cijele zemaljske kugle o dešavanjima u bh. dijaspori, zanimljivosti o drugim državama i slično.

Moderator: Bloo

Post Reply
User avatar
bh.tornjak
Posts: 4574
Joined: 06/03/2011 11:02
Location: medju ovcama

#2501 Re: Zivot u Austriji

Post by bh.tornjak »

immuno wrote: 08/05/2022 16:32
Mr.Sojic wrote: 07/05/2022 20:58 Malo prije iz Beča :oops:

U Beč samo kad moram :mrgreen:
Mogo si svratiti na kafu I kolac, sta ti je falilo toliko u Becu 😔
izvuko se ko tihomir....samo da ne plati pice :lol:
User avatar
mufa1
Posts: 2135
Joined: 03/03/2014 19:26

#2502 Re: Zivot u Austriji

Post by mufa1 »

immuno wrote: 08/05/2022 20:40
mufa1 wrote: 08/05/2022 18:59 A nista cevapi u mariahilferstr. :D :D
Kakvi su cevapi u mahü 🙄🙈

U meraku meni top. Jesu cijene paprene, ali meni su broj 1 u dijaspori sto sam jeo..
User avatar
Mr.Sojic
Posts: 3682
Joined: 23/04/2011 12:21

#2503 Re: Zivot u Austriji

Post by Mr.Sojic »

bh.tornjak wrote: 08/05/2022 21:23
immuno wrote: 08/05/2022 16:32

Mogo si svratiti na kafu I kolac, sta ti je falilo toliko u Becu 😔
izvuko se ko tihomir....samo da ne plati pice :lol:
Ko se izvukao ja ili @immuno :? I zasto bi se izvlacili :?

Ne treba kredit za pice :lol:
immuno
Posts: 2024
Joined: 07/04/2010 11:05

#2504 Re: Zivot u Austriji

Post by immuno »

Mr.Sojic wrote: 09/05/2022 07:40
bh.tornjak wrote: 08/05/2022 21:23

izvuko se ko tihomir....samo da ne plati pice :lol:
Ko se izvukao ja ili @immuno :? I zasto bi se izvlacili :?

Ne treba kredit za pice :lol:
Svasta, nesmijes nekog pozvat ni na kafu a da odmah nije koliko je to para😩
User avatar
Mr.Sojic
Posts: 3682
Joined: 23/04/2011 12:21

#2505 Re: Zivot u Austriji

Post by Mr.Sojic »

immuno wrote: 09/05/2022 09:38
Mr.Sojic wrote: 09/05/2022 07:40

Ko se izvukao ja ili @immuno :? I zasto bi se izvlacili :?

Ne treba kredit za pice :lol:
Svasta, nesmijes nekog pozvat ni na kafu a da odmah nije koliko je to para😩
Kolega i komšija :thumbup:
caseytron
Posts: 2088
Joined: 01/06/2016 16:42

#2506 Re: Zivot u Austriji

Post by caseytron »

Mr.Sojic wrote: 08/05/2022 21:13
mufa1 wrote: 08/05/2022 18:59 A nista cevapi u mariahilferstr. :D :D
Dobro su mirisali kebabi iz one kebabare :lol: kod obi 21.bezirk
Evo me upravo tu :-D
User avatar
Mr.Sojic
Posts: 3682
Joined: 23/04/2011 12:21

#2507 Re: Zivot u Austriji

Post by Mr.Sojic »

caseytron wrote: 09/05/2022 11:05
Mr.Sojic wrote: 08/05/2022 21:13

Dobro su mirisali kebabi iz one kebabare :lol: kod obi 21.bezirk
Evo me upravo tu :-D
Super je mirisalo, sad kakav je ukus...

Kakve su cijene...
User avatar
Mr.Sojic
Posts: 3682
Joined: 23/04/2011 12:21

#2508 Re: Zivot u Austriji

Post by Mr.Sojic »

Austrijanci ako se gdje roštilja ja sam spreman da dođem u goste :mrgreen:
caseytron
Posts: 2088
Joined: 01/06/2016 16:42

#2509 Re: Zivot u Austriji

Post by caseytron »

Mr.Sojic wrote: 09/05/2022 12:46
caseytron wrote: 09/05/2022 11:05

Evo me upravo tu :-D
Super je mirisalo, sad kakav je ukus...

Kakve su cijene...
Dobar, cijena standardno. Svidja mi se sto nije mljeveno meso. Onako, kvalitetom je iznad prosjeka, al' ima i boljih.
User avatar
Dope_Man
Posts: 7775
Joined: 03/06/2016 16:31

#2510 Re: Zivot u Austriji

Post by Dope_Man »

E ljudi, odoih i ja u Austriju, pa da se upisem i priupitam :D

Situacija je sljedeca, zenim se gore sa djevojkom koja je prosle godine dobila pasos, tako da je legalno Austrijanka. Pogledao sam one neke uslove sta sve treba od papira i uglavnom ispunjavamo sve, ono za prihode, za posao imam neku potvrdu sa trenutnog posla da mogu raditi remote (tako se dogovorio ovdje dok gore ne nadjem nesto).. e samo mi malo nejasno za ono sto pise da se mora imati rijeseno pitanje zdravstvenog dok traje taj proces predaje papira za boravisnu dozvolu.

Gledao gore po Austriji da privatno placam dravstveno pravo poskupo, par stotina eura mjesecno. S druge strane, neki mi rekose da je dovoljno da uzmem kod nas u nekom osiguranju putnicko zdravstveno na 3 mjeseca, i da se to priznaje za potrebe tog procesa dok ne dobijem boravisnu.. u medjuvremenu svakako ocekujem da i gore dobijem posao.

Pa moze li neko iz iskustva potvrditi koje je potrebno?
User avatar
mufa1
Posts: 2135
Joined: 03/03/2014 19:26

#2511 Re: Zivot u Austriji

Post by mufa1 »

GKK ti je 50-tak eura mjesečno zdravstveno osiguranje.. Mada mislim da, ako ti žena radi, možeš i ti bit preko nje osiguran.. Ali nisam siguran, treba provjerit.
User avatar
Mr.Sojic
Posts: 3682
Joined: 23/04/2011 12:21

#2512 Re: Zivot u Austriji

Post by Mr.Sojic »

Dope_Man wrote: 23/05/2022 09:35 E ljudi, odoih i ja u Austriju, pa da se upisem i priupitam :D

Situacija je sljedeca, zenim se gore sa djevojkom koja je prosle godine dobila pasos, tako da je legalno Austrijanka. Pogledao sam one neke uslove sta sve treba od papira i uglavnom ispunjavamo sve, ono za prihode, za posao imam neku potvrdu sa trenutnog posla da mogu raditi remote (tako se dogovorio ovdje dok gore ne nadjem nesto).. e samo mi malo nejasno za ono sto pise da se mora imati rijeseno pitanje zdravstvenog dok traje taj proces predaje papira za boravisnu dozvolu.

Gledao gore po Austriji da privatno placam dravstveno pravo poskupo, par stotina eura mjesecno. S druge strane, neki mi rekose da je dovoljno da uzmem kod nas u nekom osiguranju putnicko zdravstveno na 3 mjeseca, i da se to priznaje za potrebe tog procesa dok ne dobijem boravisnu.. u medjuvremenu svakako ocekujem da i gore dobijem posao.

Pa moze li neko iz iskustva potvrditi koje je potrebno?
Nadam se da si stariji od 21. godinu :mrgreen: jer postoji i to pravilo prilikom udaje/zenidbe.

Jel se udajes ili zenis :lol:

Mislim da ti je najbolje da tvoja buduca supruga ili ti odete tu gdje budete predavali za vizu i direktno pitate.
Svako ce ti dati info, ali najbolja info je direktno pitati.

Pitaj direktno, koje zdravstveno osiguranje ti treba za predaju vize i vazi li iz Bosne, ako si iz Bosne.

Valjda se javi neko sa licnim iskustvom :thumbup:
User avatar
Dope_Man
Posts: 7775
Joined: 03/06/2016 16:31

#2513 Re: Zivot u Austriji

Post by Dope_Man »

Mr.Sojic wrote: 23/05/2022 10:21
Dope_Man wrote: 23/05/2022 09:35 E ljudi, odoih i ja u Austriju, pa da se upisem i priupitam :D

Situacija je sljedeca, zenim se gore sa djevojkom koja je prosle godine dobila pasos, tako da je legalno Austrijanka. Pogledao sam one neke uslove sta sve treba od papira i uglavnom ispunjavamo sve, ono za prihode, za posao imam neku potvrdu sa trenutnog posla da mogu raditi remote (tako se dogovorio ovdje dok gore ne nadjem nesto).. e samo mi malo nejasno za ono sto pise da se mora imati rijeseno pitanje zdravstvenog dok traje taj proces predaje papira za boravisnu dozvolu.

Gledao gore po Austriji da privatno placam dravstveno pravo poskupo, par stotina eura mjesecno. S druge strane, neki mi rekose da je dovoljno da uzmem kod nas u nekom osiguranju putnicko zdravstveno na 3 mjeseca, i da se to priznaje za potrebe tog procesa dok ne dobijem boravisnu.. u medjuvremenu svakako ocekujem da i gore dobijem posao.

Pa moze li neko iz iskustva potvrditi koje je potrebno?
Nadam se da si stariji od 21. godinu :mrgreen: jer postoji i to pravilo prilikom udaje/zenidbe.

Jel se udajes ili zenis :lol:

Mislim da ti je najbolje da tvoja buduca supruga ili ti odete tu gdje budete predavali za vizu i direktno pitate.
Svako ce ti dati info, ali najbolja info je direktno pitati.

Pitaj direktno, koje zdravstveno osiguranje ti treba za predaju vize i vazi li iz Bosne, ako si iz Bosne.

Valjda se javi neko sa licnim iskustvom :thumbup:
Dvadesete vec iza mene.. a moglo bi se reci i da se udajem :D

A mislio sam da vec pripremim odavde sve papire, pa kad krenemo da odmah mogu predati sto prije da taj status zavrsim, da ne idem gore-dolje, ili da ganjam nekog da mi eventualno ovdje nesto zavrsi pa salje busem i slicno.. vecinu toga sam vec pripremio, preveo.. samo mi je to i ostalo upitano sta smatraju validnim.
User avatar
Mr.Sojic
Posts: 3682
Joined: 23/04/2011 12:21

#2514 Re: Zivot u Austriji

Post by Mr.Sojic »

Dope_Man wrote: 23/05/2022 10:32
Mr.Sojic wrote: 23/05/2022 10:21

Nadam se da si stariji od 21. godinu :mrgreen: jer postoji i to pravilo prilikom udaje/zenidbe.

Jel se udajes ili zenis :lol:

Mislim da ti je najbolje da tvoja buduca supruga ili ti odete tu gdje budete predavali za vizu i direktno pitate.
Svako ce ti dati info, ali najbolja info je direktno pitati.

Pitaj direktno, koje zdravstveno osiguranje ti treba za predaju vize i vazi li iz Bosne, ako si iz Bosne.

Valjda se javi neko sa licnim iskustvom :thumbup:
Dvadesete vec iza mene.. a moglo bi se reci i da se udajem :D

A mislio sam da vec pripremim odavde sve papire, pa kad krenemo da odmah mogu predati sto prije da taj status zavrsim, da ne idem gore-dolje, ili da ganjam nekog da mi eventualno ovdje nesto zavrsi pa salje busem i slicno.. vecinu toga sam vec pripremio, preveo.. samo mi je to i ostalo upitano sta smatraju validnim.
Pa ne moras ti ici, dovoljno je da tvoja buduca supruga puta u Landesregierung koje zdrav. osiguranje ti treba za vizu tj. vazi li iz zemlje tvog dolaska.

Ako vazi uzmes ga i pravac Österreich :mrgreen:
User avatar
Dope_Man
Posts: 7775
Joined: 03/06/2016 16:31

#2515 Re: Zivot u Austriji

Post by Dope_Man »

Mr.Sojic wrote: 23/05/2022 10:38 Pa ne moras ti ici, dovoljno je da tvoja buduca supruga puta u Landesregierung koje zdrav. osiguranje ti treba za vizu tj. vazi li iz zemlje tvog dolaska.

Ako vazi uzmes ga i pravac Österreich :mrgreen:
:thumbup:

Reci cu joj da danas ode provjeriti.
User avatar
Mr.Sojic
Posts: 3682
Joined: 23/04/2011 12:21

#2516 Re: Zivot u Austriji

Post by Mr.Sojic »

Dope_Man wrote: 23/05/2022 10:41
Mr.Sojic wrote: 23/05/2022 10:38 Pa ne moras ti ici, dovoljno je da tvoja buduca supruga puta u Landesregierung koje zdrav. osiguranje ti treba za vizu tj. vazi li iz zemlje tvog dolaska.

Ako vazi uzmes ga i pravac Österreich :mrgreen:
:thumbup:

Reci cu joj da danas ode provjeriti.
Vjeruj sta god ti treba ides i direktno pitas.

Ja kad sam dosao sa suprugom cuo sa vise DEZinformacija umjesto informacija koje su mi trebale.

Ti koji su me savjetovali da idem u kontra smjeru od potrebnog smjera su :run:

P.s. ti isti koji su me pogresno, dali namjerno ili nenamjerno, savjetovali dolazili su kod mene da pitaju kako sam nesto zavrsio :-)
User avatar
Dope_Man
Posts: 7775
Joined: 03/06/2016 16:31

#2517 Re: Zivot u Austriji

Post by Dope_Man »

Mr.Sojic wrote: 23/05/2022 10:50
Dope_Man wrote: 23/05/2022 10:41

:thumbup:

Reci cu joj da danas ode provjeriti.
Vjeruj sta god ti treba ides i direktno pitas.

Ja kad sam dosao sa suprugom cuo sa vise DEZinformacija umjesto informacija koje su mi trebale.

Ti koji su me savjetovali da idem u kontra smjeru od potrebnog smjera su :run:

P.s. ti isti koji su me pogresno, dali namjerno ili nenamjerno, savjetovali dolazili su kod mene da pitaju kako sam nesto zavrsio :-)
Problem je sto se ona nesto hejta sa tetama u tom birou :D

Prosle godine cak bacismo velike pare na advokata koji fakticki nista nije uradio, ali samo da bi mogli reci da je i on tu u procesu, jer su je tete zezale.
User avatar
Mr.Sojic
Posts: 3682
Joined: 23/04/2011 12:21

#2518 Re: Zivot u Austriji

Post by Mr.Sojic »

Dope_Man wrote: 23/05/2022 10:54
Mr.Sojic wrote: 23/05/2022 10:50

Vjeruj sta god ti treba ides i direktno pitas.

Ja kad sam dosao sa suprugom cuo sa vise DEZinformacija umjesto informacija koje su mi trebale.

Ti koji su me savjetovali da idem u kontra smjeru od potrebnog smjera su :run:

P.s. ti isti koji su me pogresno, dali namjerno ili nenamjerno, savjetovali dolazili su kod mene da pitaju kako sam nesto zavrsio :-)
Problem je sto se ona nesto hejta sa tetama u tom birou :D

Prosle godine cak bacismo velike pare na advokata koji fakticki nista nije uradio, ali samo da bi mogli reci da je i on tu u procesu, jer su je tete zezale.
:lol: Nista ne brini, te tete su svugdje iste :lol:

Mom drugu advokat za 2 pisma,zbog vize, mislim da je uzeo 750 eura.

Nazalost valja se boriti sa tetama :lol:

Ona vise ne mora jer ima drzavljanstvo.

Izdrzi nekako :lol:

Edit: nemoj samo kao moj jedan kolega, otisao da vadi vizu i ponese jednoj teti cokoladu iz Lidl koja je tada kostala mislim 45 ili 55 centi :lol:
User avatar
glas_jace
Posts: 70
Joined: 25/07/2012 18:50
Location: Mostar,Hercegovina

#2519 Re: Zivot u Austriji

Post by glas_jace »

Pozdrav,

građevinski inženjer sa 5 godina iskustva (statičar), namjera preseljenja u Austriju. Kakve su šanse?
EU papiri, Njemački A2.
Prva ponuda 42 000 brutto, jel to dovoljno za normalan život i koliko je to neto ?

HVala
User avatar
Mr.Sojic
Posts: 3682
Joined: 23/04/2011 12:21

#2520 Re: Zivot u Austriji

Post by Mr.Sojic »

glas_jace wrote: 24/05/2022 09:01 Pozdrav,

građevinski inženjer sa 5 godina iskustva (statičar), namjera preseljenja u Austriju. Kakve su šanse?
EU papiri, Njemački A2.
Prva ponuda 42 000 brutto, jel to dovoljno za normalan život i koliko je to neto ?

HVala
Imas na internetu brutto-netto rechner, mislim da je netto oko 2100€.
Jel' dovoljno za zivot moras sam procijeniti, stan, hrana, struja grijanje, betriebskosten, auto, gorivo, telefon....
Svako se pruza onoliko koliki mu je jorgan :mrgreen: , a oni sto se vise ispruze imaju kredite na vratu :lol:

U svakom slucaju trazena struka, a za jezik provjeri jer mislim da traze, zavisi sta hoces, minimalno B1.

Nadam se da ima Baustellaca na temi pa da ti daju direktne info, jer si vezan za gradjevinu.

Edit: nisi napisao jel ides sam, sa porodicom, djeca...
User avatar
glas_jace
Posts: 70
Joined: 25/07/2012 18:50
Location: Mostar,Hercegovina

#2521 Re: Zivot u Austriji

Post by glas_jace »

Mr.Sojic wrote: 24/05/2022 10:34
glas_jace wrote: 24/05/2022 09:01 Pozdrav,

građevinski inženjer sa 5 godina iskustva (statičar), namjera preseljenja u Austriju. Kakve su šanse?
EU papiri, Njemački A2.
Prva ponuda 42 000 brutto, jel to dovoljno za normalan život i koliko je to neto ?

HVala
Imas na internetu brutto-netto rechner, mislim da je netto oko 2100€.
Jel' dovoljno za zivot moras sam procijeniti, stan, hrana, struja grijanje, betriebskosten, auto, gorivo, telefon....
Svako se pruza onoliko koliki mu je jorgan :mrgreen: , a oni sto se vise ispruze imaju kredite na vratu :lol:

U svakom slucaju trazena struka, a za jezik provjeri jer mislim da traze, zavisi sta hoces, minimalno B1.

Nadam se da ima Baustellaca na temi pa da ti daju direktne info, jer si vezan za gradjevinu.

Edit: nisi napisao jel ides sam, sa porodicom, djeca...
Idu zena i beba sa mnomm.

a koliki su troskovi otprilike struja, grijanje, stan, betriebkosten itd.
lokacija je graz
User avatar
Rockefeller
Posts: 7294
Joined: 02/02/2015 13:05
Location: Rijeka Sćona

#2522 Re: Zivot u Austriji

Post by Rockefeller »

Jest, bice ti guravo al‘ moze.
User avatar
Mr.Sojic
Posts: 3682
Joined: 23/04/2011 12:21

#2523 Re: Zivot u Austriji

Post by Mr.Sojic »

glas_jace wrote: 24/05/2022 12:21
Mr.Sojic wrote: 24/05/2022 10:34

Imas na internetu brutto-netto rechner, mislim da je netto oko 2100€.
Jel' dovoljno za zivot moras sam procijeniti, stan, hrana, struja grijanje, betriebskosten, auto, gorivo, telefon....
Svako se pruza onoliko koliki mu je jorgan :mrgreen: , a oni sto se vise ispruze imaju kredite na vratu :lol:

U svakom slucaju trazena struka, a za jezik provjeri jer mislim da traze, zavisi sta hoces, minimalno B1.

Nadam se da ima Baustellaca na temi pa da ti daju direktne info, jer si vezan za gradjevinu.

Edit: nisi napisao jel ides sam, sa porodicom, djeca...
Idu zena i beba sa mnomm.

a koliki su troskovi otprilike struja, grijanje, stan, betriebkosten itd.
lokacija je graz
Evo kolega @Rockefeller ti je vec odgovorio.Guravo ili gutavo ali ide.
Stan zavisi u kojem si dijelu grada, koji sprat, povrsina, ali sada su i cijene stanova vise nego nenormalne.

Imas stranicu www.willhaben.at i tu mozes izabrati Bundesland u koji ides i grad i potrazi stanove koji te zanimaju.
Ovo je sve okvirno da imas info i trazi stan privatno, a ne preko imobilije jer uzimaju nenormalne provizije.
Struje miras sada racunati, jer je poskupila i imas malu bebu pa se cesto i pere ves, oko 80€, a grijanje isto toliko tj. Zelis li da ti je brrrrr ili.... :lol:
Betriebskosten su vezane za velicinu stana i znaju nekada biti ukljucene u cijenu stana.

Nadam se da nisam nesto masio i da ce se ostali Austrijanci sloziti sa ovim sto sam napisao.

P.s. vrati se i nekoliko stranica nazad pa procitaj jer su i ostali pisali o cijenama stanova....

Vodi racuna da je sada sve poskupilo :-)
Last edited by Mr.Sojic on 24/05/2022 13:33, edited 1 time in total.
User avatar
Rockefeller
Posts: 7294
Joined: 02/02/2015 13:05
Location: Rijeka Sćona

#2524 Re: Zivot u Austriji

Post by Rockefeller »

Ispali se.

Poslije godinu, dvije, trazis novog poslodavca koji ti nudi vecu platu. Zena ce vjerovatno pocet radit. Dobit ces Kindergeld, ima l to u Au? Mislim ono neces se morat zamarat‘ za koga glasat i sto Dilfa nije u zatvoru nakon respiratora.
User avatar
Mr.Sojic
Posts: 3682
Joined: 23/04/2011 12:21

#2525 Re: Zivot u Austriji

Post by Mr.Sojic »

Rockefeller wrote: 24/05/2022 13:32 Ispali se.

Poslije godinu, dvije, trazis novog poslodavca koji ti nudi vecu platu. Zena ce vjerovatno pocet radit. Dobit ces Kindergeld, ima l to u Au? Mislim ono neces se morat zamarat‘ za koga glasat i sto Dilfa nije u zatvoru nakon respiratora.
:thumbup: :lol:
Post Reply