Zivot u Austriji

Vijesti sa cijele zemaljske kugle o dešavanjima u bh. dijaspori, zanimljivosti o drugim državama i slično.

Moderator: Bloo

Post Reply
1993
Posts: 1
Joined: 25/01/2013 14:16

#1 Zivot u Austriji

Post by 1993 »

S obzirom da razmisljamo o selidbi u Austriju, tacnije Bec, nadam se da ce neko podjeliti sa mnom informacije koje me interesuju. Volio bi znati koje su cijene iznajmljivanja poslovnih prostora u Becu? Koje uslove je potrebno ispuniti da se pokrene samostalni posao? Takodje interesuje me da li je za porodicu iz BiH bolji zivot u Becu ili u Grazu. Svi savjeti i dodatne informacije sto se tice selidbe su naravno dobrodosle.

Unaprijed hvala,

Lijep pozdrav :)
User avatar
Bilki
Posts: 505
Joined: 04/05/2011 22:02

#2 Re: Zivot u Austriji

Post by Bilki »

Nije ni Grac los za zivjeti, ali je Bec mnogo veci grad i naravno vise mogucnosti, kojom vrstom posla se zelis baviti( sta ces raditi u tom poslovnom prostoru)? daj malo vise info sa cim ces se baviti, jel ti treba neki prostor za trgovinu ili za zanat? zelis li prostor u prometnom dijelu grada ili na manje prometnom mjestu? sve igra ulogu. daj malo detaljnije sta zelis i ja cu ti pokusati pomoci
User avatar
dedovic.almir
Posts: 585
Joined: 04/03/2012 23:28
Location: DE
Contact:

#3 Re: Zivot u Austriji

Post by dedovic.almir »

Kazu da je Austrija u top 5 najbolji drzava za zivot....
Micaha
Posts: 1018
Joined: 01/06/2011 15:29

#4 Re: Zivot u Austriji

Post by Micaha »

dedovic.almir wrote:Kazu da je Austrija u top 5 najbolji drzava za zivot....
I jes brate fina... Kazu da Graz vrvi od ljudi sa podrucja bivse YU. Ne znam koliko hiljada ih tu zivi
Anchius
Posts: 71
Joined: 16/02/2009 17:12

#5 Re: Zivot u Austriji

Post by Anchius »

Jedan mi je prijatelj iz Austrije nasao posao da radim kao cistac :D, sramota mi je to pisati ali to je samo za pocetak da se maknem iz BiH, rekao je da je plata oko 800-900 eura, mislim nije lose. Kada sam mu kasnije rekao da sam zainteresiran, rekao je da bih mogao raditi ovaj posao trebace mi drzavljanstvo? Jer to je drzavni posao. Da li je to istina da ce mi trebati drzavljanstvo? Pitam jer sam prilicno dobro upucen i ovo je malo cudno. Zar ne treba prvo kontaktirati sa firmom, dobiti radnu dozvolu i sl. a ne odmah dobiti drzavljanstvo kao uvjet da radis. A i da je istina, koliko godina treba da se dobije drzavljanstvo? Pretpostavio sam tri godine ako zivim sam.
GaRGa
Posts: 2759
Joined: 25/02/2009 15:00

#6 Re: Zivot u Austriji

Post by GaRGa »

prije je bilo 10 godina za Austriji da dobijes drzavljanstvo, a to da treba drzavljanstvo za posao je nidze veze, samo u Becu je preko 70% stranaca....
Anchius
Posts: 71
Joined: 16/02/2009 17:12

#7 Re: Zivot u Austriji

Post by Anchius »

GaRGa wrote:prije je bilo 10 godina za Austriji da dobijes drzavljanstvo, a to da treba drzavljanstvo za posao je nidze veze, samo u Becu je preko 70% stranaca....
Dakle, znaci da to za posao treba drzavljanstvo nije istina? Govorio sam takodje o Becu. Ima da odbrusim prijatelja koji je tako neupucen ili laze, on zivi u Becu vec dugo.
GaRGa
Posts: 2759
Joined: 25/02/2009 15:00

#8 Re: Zivot u Austriji

Post by GaRGa »

drzavljanstvo ti treba da bi glasao, radna dozvola da bi radio
guzonjinsin
Posts: 17
Joined: 18/01/2013 11:26

#9 Re: Zivot u Austriji

Post by guzonjinsin »

Anchius wrote:Jedan mi je prijatelj iz Austrije nasao posao da radim kao cistac :D, sramota mi je to pisati ali to je samo za pocetak da se maknem iz BiH, rekao je da je plata oko 800-900 eura, mislim nije lose. Kada sam mu kasnije rekao da sam zainteresiran, rekao je da bih mogao raditi ovaj posao trebace mi drzavljanstvo? Jer to je drzavni posao. Da li je to istina da ce mi trebati drzavljanstvo? Pitam jer sam prilicno dobro upucen i ovo je malo cudno. Zar ne treba prvo kontaktirati sa firmom, dobiti radnu dozvolu i sl. a ne odmah dobiti drzavljanstvo kao uvjet da radis. A i da je istina, koliko godina treba da se dobije drzavljanstvo? Pretpostavio sam tri godine ako zivim sam.
.
Anchius
Posts: 71
Joined: 16/02/2009 17:12

#10 Re: Zivot u Austriji

Post by Anchius »

GaRGa wrote:drzavljanstvo ti treba da bi glasao, radna dozvola da bi radio
Ne moras mi objasniti.
Last edited by Anchius on 11/02/2013 19:46, edited 1 time in total.
Anchius
Posts: 71
Joined: 16/02/2009 17:12

#11 Re: Zivot u Austriji

Post by Anchius »

guzonjinsin wrote:
Anchius wrote:Jedan mi je prijatelj iz Austrije nasao posao da radim kao cistac :D, sramota mi je to pisati ali to je samo za pocetak da se maknem iz BiH, rekao je da je plata oko 800-900 eura, mislim nije lose. Kada sam mu kasnije rekao da sam zainteresiran, rekao je da bih mogao raditi ovaj posao trebace mi drzavljanstvo? Jer to je drzavni posao. Da li je to istina da ce mi trebati drzavljanstvo? Pitam jer sam prilicno dobro upucen i ovo je malo cudno. Zar ne treba prvo kontaktirati sa firmom, dobiti radnu dozvolu i sl. a ne odmah dobiti drzavljanstvo kao uvjet da radis. A i da je istina, koliko godina treba da se dobije drzavljanstvo? Pretpostavio sam tri godine ako zivim sam.
.
Sta s time zelis reci? Tacka?
Cybernetic
Posts: 1771
Joined: 03/07/2012 03:36

#12 Re: Zivot u Austriji

Post by Cybernetic »

.
Last edited by Cybernetic on 08/10/2015 14:33, edited 1 time in total.
Anchius
Posts: 71
Joined: 16/02/2009 17:12

#13 Re: Zivot u Austriji

Post by Anchius »

Cybernetic wrote:Naravno da je Bec daleko ispred Graca po kvalitetu zivota i mogucnostima oko pronalaska posla. Bec je jedan od gradova u kojem distanca posao-kuca nema znacaja. Gradski prijevoz spada medju najorganizovanije u citavom svijetu. Medjutim zapoceti nekakav biznis po samom dolasku je vec veoma ambiciozno, jer ovo je izrazito skup grad. Cijene poslovnih prostora i opcenito nekretnina zavise od dijela grada. Sto blize centru, sto skuplje.
Sto je za tebe poslovni prostor? Sto zelis pokrenuti? Znas li uopce njemacki?

Sto se tice gospodina kojem je ponudjen posao cistaca, 800-900 Eura mozda nije lose u BiH, ali ovdje ces tesko izaci na kraj. Kao sto sam rekao, Bec je veoma skup grad i plata od 800 Eura je ispod minimuma. Ako ces samo raditi da placas racune, razmisli dobro prije nego sto se definitivno odlucis.

I nije tacno da u Becu zivi preko 70% stranaca. Ne znam odakle ljudima ove gluposti. Stranci (ili osobe stranog porijekla) u Becu cine nekih 20%.
Naravno da je placa od 800-900 eura u Becu skoro pa nista samo ako zivis sam i placas stan ali ako ja zivim sa nekim sto bi u ovom slucaju prijatelj ponudio smjestaj onda nema problema i placa nije losa samo za pocetak dok se ne snadjem, bar da imam kojih eurica u dzepu. Ipak kako god, ja vise nisam zainteresiran za posao cistaca.
User avatar
Op3r4t0r
Posts: 1795
Joined: 11/06/2004 16:25

#14 Re: Zivot u Austriji

Post by Op3r4t0r »

Anchius wrote:
Cybernetic wrote:Naravno da je Bec daleko ispred Graca po kvalitetu zivota i mogucnostima oko pronalaska posla. Bec je jedan od gradova u kojem distanca posao-kuca nema znacaja. Gradski prijevoz spada medju najorganizovanije u citavom svijetu. Medjutim zapoceti nekakav biznis po samom dolasku je vec veoma ambiciozno, jer ovo je izrazito skup grad. Cijene poslovnih prostora i opcenito nekretnina zavise od dijela grada. Sto blize centru, sto skuplje.
Sto je za tebe poslovni prostor? Sto zelis pokrenuti? Znas li uopce njemacki?

Sto se tice gospodina kojem je ponudjen posao cistaca, 800-900 Eura mozda nije lose u BiH, ali ovdje ces tesko izaci na kraj. Kao sto sam rekao, Bec je veoma skup grad i plata od 800 Eura je ispod minimuma. Ako ces samo raditi da placas racune, razmisli dobro prije nego sto se definitivno odlucis.

I nije tacno da u Becu zivi preko 70% stranaca. Ne znam odakle ljudima ove gluposti. Stranci (ili osobe stranog porijekla) u Becu cine nekih 20%.
Naravno da je placa od 800-900 eura u Becu skoro pa nista samo ako zivis sam i placas stan ali ako ja zivim sa nekim sto bi u ovom slucaju prijatelj ponudio smjestaj onda nema problema i placa nije losa samo za pocetak dok se ne snadjem, bar da imam kojih eurica u dzepu. Ipak kako god, ja vise nisam zainteresiran za posao cistaca.
Uzmemo li da je neka prosjecna plata tih slabije placenih poslova tipa cistaca, trgovaca, frizera nekih 1000-1200 eura, na mom poslu cistacice npr imaju 1200 eura, onda mozes skontati da ces ti za jednu trecinu biti placen jos manje.

Uporedis li to s bosnom gdje radnica u prodavnici ima platu nekih 500 maraka ti bi radio za nekih 300-350 maraka. S tim da je i svaki pocetak tezak i iziskuje dodatne neplanirane troskove i moras biti spreman i na to. Primjera radi ako ti na poslu traze potvrdu o nekaznjavanju ona je nekih 30 eura i na takve stvari se zna izvuci finih para.
Anchius
Posts: 71
Joined: 16/02/2009 17:12

#15 Re: Zivot u Austriji

Post by Anchius »

Za normalan zivot u Austriji kao i u vecina evropskih drzava, placa treba biti najmanje od 1500 eura pa nadalje. Cak i 1200 eura jos nije dovoljno.
amazon
Posts: 609
Joined: 26/10/2012 14:28

#16 Re: Zivot u Austriji

Post by amazon »

Anchius wrote:Za normalan zivot u Austriji kao i u vecina evropskih drzava, placa treba biti najmanje od 1500 eura pa nadalje. Cak i 1200 eura jos nije dovoljno.
Zavisi sta podrazumijevas kao normalan zivot..y
User avatar
Op3r4t0r
Posts: 1795
Joined: 11/06/2004 16:25

#17 Re: Zivot u Austriji

Post by Op3r4t0r »

Anchius wrote:Za normalan zivot u Austriji kao i u vecina evropskih drzava, placa treba biti najmanje od 1500 eura pa nadalje. Cak i 1200 eura jos nije dovoljno.
E jbga i ti ga sad pretjera, plata od 1200 eura je i vise nego dovoljna za sasvim normalan i pristojan zivot.

Ako se radi o pojedincu koji vjerovatno zivi u garsonjeri (400-500 eura) ili jednosobnom stanu (500-600 eura) i za ostale racune treba da plati nekih 200-300 eura, to znaci da mu za zivot ostane jos 300-500 eura mjesecno, a tu su jos i dvije duple plate godisnje.

Radi li se o porodici, njima ce logicno trebati veci stan (600-900 eura) ali ce dolaziti dvije plate pa ce primati 2x1200 eura, i da placaju stan 900 eura (stanovi od preko 1000 eura ne spadaju u pristojan nego u luksuzan zivot), ostaje im jos 1500 eura, da su im racuni 500 eura sto nisu, ostaje im jos 1000 eura za zivot, i to ne pristojan nego cak i luksuzan zivot, ili pristojan zivot u kojem se moze i fina para ostaviti sa strane, i ovdje ne treba zaboraviti po dvije duple plate godisnje (4x1200eura) sto bi znacilo skoro plus od 5000 eura svake godine.

Znam vise porodica gdje covjek radi, a zena radi pola vremena ili jos manje, zbog obaveza ili djece, i zajednicka primanja im ne prelaze 2000 eura i zive sasvim normalno, nista im ne fali.
Anchius
Posts: 71
Joined: 16/02/2009 17:12

#18 Re: Zivot u Austriji

Post by Anchius »

Op3r4t0r wrote:
Anchius wrote:Za normalan zivot u Austriji kao i u vecina evropskih drzava, placa treba biti najmanje od 1500 eura pa nadalje. Cak i 1200 eura jos nije dovoljno.
E jbga i ti ga sad pretjera, plata od 1200 eura je i vise nego dovoljna za sasvim normalan i pristojan zivot.

Ako se radi o pojedincu koji vjerovatno zivi u garsonjeri (400-500 eura) ili jednosobnom stanu (500-600 eura) i za ostale racune treba da plati nekih 200-300 eura, to znaci da mu za zivot ostane jos 300-500 eura mjesecno, a tu su jos i dvije duple plate godisnje.

Radi li se o porodici, njima ce logicno trebati veci stan (600-900 eura) ali ce dolaziti dvije plate pa ce primati 2x1200 eura, i da placaju stan 900 eura (stanovi od preko 1000 eura ne spadaju u pristojan nego u luksuzan zivot), ostaje im jos 1500 eura, da su im racuni 500 eura sto nisu, ostaje im jos 1000 eura za zivot, i to ne pristojan nego cak i luksuzan zivot, ili pristojan zivot u kojem se moze i fina para ostaviti sa strane, i ovdje ne treba zaboraviti po dvije duple plate godisnje (4x1200eura) sto bi znacilo skoro plus od 5000 eura svake godine.

Znam vise porodica gdje covjek radi, a zena radi pola vremena ili jos manje, zbog obaveza ili djece, i zajednicka primanja im ne prelaze 2000 eura i zive sasvim normalno, nista im ne fali.
A izvini, nisam ja u svemu upucen. Tako sam cuo od ljudi koji zive u Austriji da im nesto malo fale u zivotu ako im primanja ne prelaze od 1000 eura pa kada su primanja povecana na 1500 eura ali ne manje, sve je super. Plus oni nemaju 12 plate u godini vec 13 plus bonusa za Bozic i sl. Ipak meni bi bilo malo da poslije placanja racune u dzepu imam samo 300-500 eura, recimo da ja zelim kupiti SSD od 500 eura ja bih morao ustedjeti barem dva mjeseca da bih ga kupio a da ne potrosim sve. Moj prijatelj kupuje slicne stvari svake mjeseci. Naravno on ima mnogo vecu primanju. Ali opet to nije bitno, bitno je da imam doovljno para u dzepu i da nisam jako zahtjevan ne u pocetku. E pa drago mi je sto je tako kako pises i sto mozda ja nisam upravu. Ovako me jos dodatno motivira da jos vise radim na tome da odem u Austriju, ja sam vec na tom putu. Objasni mi sta znaci dvije duple plate?
User avatar
Op3r4t0r
Posts: 1795
Joined: 11/06/2004 16:25

#19 Re: Zivot u Austriji

Post by Op3r4t0r »

Anchius wrote:Objasni mi sta znaci dvije duple plate?
Radnik u austriji u toku jedne godine iliti 12 mjeseci ne dobije 12 plata nego 14 plata, u junu ili julu mjesecu zavisno kako u kojoj firmi se dobija prva dupla plata, to znaci ako ti je npr normalna plata 1500 eura, u junu ces dobiti 3000 eura, u novembru ili decembru, opet zavisno kako u kojoj firmi se dobija druga dupla plata, to znaci ponovo umjesto 1500 eura dobijes 3000 eura.

Posto se radi o temi zivot u austriji bilo bi lijepo kad bi ako neko ima kakvo pitanje dopustio da mu na to pitanje odgovore ljudi koji zive u austriji a vjeruj na ovom forumu ih ima i vise nego dovoljno :), i sam sam jedan od njih, jer te price rekla-kazala od kojekakvih rodjaka u vecini slucajeva nisu tacne.

Naravno ako i ti imas kakvo pitanje vjerujem da ce se uvijek naci neko ko ce ti rado odgovoriti ako zna odgovor.

A posto sam ja dobio dojam da si ti prilicno mlad i prilicno sam siguran da me dojam ne vara, frisko zavrseni srednjoskolac ili neke rane 20-te godine, savjetujem ti da ne vjerujes u sve sto cujes i sto ti pricaju ti koji zive negdje vani jer ovi ljudi koji zive ovdje, bar vecina njih, imaju neki cudan obicaj da se na sav glas hvale ovim ili onim kad dodju u bosnu :)
Cybernetic
Posts: 1771
Joined: 03/07/2012 03:36

#20 Re: Zivot u Austriji

Post by Cybernetic »

.
Last edited by Cybernetic on 08/10/2015 14:34, edited 1 time in total.
Anchius
Posts: 71
Joined: 16/02/2009 17:12

#21 Re: Zivot u Austriji

Post by Anchius »

Op3r4t0r wrote:
Anchius wrote:Objasni mi sta znaci dvije duple plate?
Radnik u austriji u toku jedne godine iliti 12 mjeseci ne dobije 12 plata nego 14 plata, u junu ili julu mjesecu zavisno kako u kojoj firmi se dobija prva dupla plata, to znaci ako ti je npr normalna plata 1500 eura, u junu ces dobiti 3000 eura, u novembru ili decembru, opet zavisno kako u kojoj firmi se dobija druga dupla plata, to znaci ponovo umjesto 1500 eura dobijes 3000 eura.

Posto se radi o temi zivot u austriji bilo bi lijepo kad bi ako neko ima kakvo pitanje dopustio da mu na to pitanje odgovore ljudi koji zive u austriji a vjeruj na ovom forumu ih ima i vise nego dovoljno :), i sam sam jedan od njih, jer te price rekla-kazala od kojekakvih rodjaka u vecini slucajeva nisu tacne.

Naravno ako i ti imas kakvo pitanje vjerujem da ce se uvijek naci neko ko ce ti rado odgovoriti ako zna odgovor.

A posto sam ja dobio dojam da si ti prilicno mlad i prilicno sam siguran da me dojam ne vara, frisko zavrseni srednjoskolac ili neke rane 20-te godine, savjetujem ti da ne vjerujes u sve sto cujes i sto ti pricaju ti koji zive negdje vani jer ovi ljudi koji zive ovdje, bar vecina njih, imaju neki cudan obicaj da se na sav glas hvale ovim ili onim kad dodju u bosnu :)
Ne varas se :), mlad sam i SSS-ovac. Sada mi je jasno sta znaci dvije duple plate. Iako nije prvi put sto to cujem, ne mogu vjerovati koliko su ovi ljudi srecni s obzirom koliko ovdje u BiH ne prima redovnu platu. Zato kazu da je Austrija najbolja socijalna drzava. Ah imam dojam da bi bilo bolje da sutim da ne bi svi hrlili tamo. :D Ti zivis u Austriji? Ja ne bih pogodio s obzirom na tvoj avatar. Hvala sto si objasnio sta znaci dvije duple plate.
Last edited by Anchius on 15/02/2013 20:47, edited 2 times in total.
Anchius
Posts: 71
Joined: 16/02/2009 17:12

#22 Re: Zivot u Austriji

Post by Anchius »

Cybernetic wrote:U prijasnom sam postu zaboravio napisati da ti nije potrebno drzavljanstvo da bi radio u drzavnoj firmi. Neces biti sluzbenik. Drzavljanstvo se dobija tek nakon 10 godina stalnog boravka u Austriji za sto dodatno moras poloziti test iz njemackog. Ako ti je zena Austrijanka, mozes ga dobiti za 5 godina. 13 plata se ovdje zove Weihnachtsgeld (decembar), a 14a Urlaubsgeld (juni/juli). Iznos zavisi od kolektivnog ugovora.
To sam ja mislio, ne treba odmah drzavljanstvo da bi mogao raditi. Zato mi je bilo cudno sto je rekao prijatelj da treba. Kako mislis, 10 godina? Ako zivis sam ili?
User avatar
Op3r4t0r
Posts: 1795
Joined: 11/06/2004 16:25

#23 Re: Zivot u Austriji

Post by Op3r4t0r »

Anchius wrote:Ti zivis u Austriji? Ja ne bih pogodio s obzirom na tvoj avatar.
Avatar je postavljen nekad davno kad sam se registrovao na ovaj forum, prije skoro 10 godina :), a to je bilo frisko nakon sto sam dosao u austriju jer sam u austriji od 2003. godine i tad u to vrijeme sam u austriji bio samo fizicki, a srce i dusa su bile nekako vezane za bosnu, kako vrijeme lijeci sve rane tako je izlijecilo i tu :) pa su i veliki dio srca i duse preselile ovamo :), a avatar je ostao samo kao uspomena na neka davna prosla vremena :).

Iskreno da me neko nekad pitao kakav avatar imam na forumu nebi mu znao reci jer sam i zaboravio i ne obracam paznju na to :)
iamia
Posts: 1900
Joined: 09/10/2012 08:37

#24 Re: Zivot u Austriji

Post by iamia »

.
User avatar
Op3r4t0r
Posts: 1795
Joined: 11/06/2004 16:25

#25 Re: Zivot u Austriji

Post by Op3r4t0r »

iamia wrote:.
Kratko i jasno :D
Post Reply