Zivot u Austriji

Vijesti sa cijele zemaljske kugle o dešavanjima u bh. dijaspori, zanimljivosti o drugim državama i slično.

Moderator: Bloo

Post Reply
Excel2
Posts: 1291
Joined: 03/10/2020 10:22

#2526 Re: Zivot u Austriji

Post by Excel2 »

glas_jace wrote: 24/05/2022 09:01 Pozdrav,

građevinski inženjer sa 5 godina iskustva (statičar), namjera preseljenja u Austriju. Kakve su šanse?
EU papiri, Njemački A2.
Prva ponuda 42 000 brutto, jel to dovoljno za normalan život i koliko je to neto ?

HVala
Ja bih prihvatio. Moja prva plata je bila 27k €. Pet godina poslije je 87k €.

Sa 42 ces moci ok zivjeti, ali nista dobro. Pomaze tipa ako imate male troskove, kao da niko ne pusi i slicno.

Ako imas ambicije zasto ne.
User avatar
mufa1
Posts: 2132
Joined: 03/03/2014 19:26

#2527 Re: Zivot u Austriji

Post by mufa1 »

glas_jace wrote: 24/05/2022 12:21

Idu zena i beba sa mnomm.

a koliki su troskovi otprilike struja, grijanje, stan, betriebkosten itd.
lokacija je graz

Stan ne bi trebao te izaci vise od 600€ plus jos struja i grijanje oko stoje. Za pocetak vam je dvosoban stan dovoljan, posle mozes traziti sta veće, plus dok skontas gdje ti lokacija paše. Gledaj uvijek da je stan na toj strani gdje i posao, da ne prolazis citav grad.
Ta plata je odlicna, plus na to racunaj jos i kojekakve dodatke, ako bi u smjenama radio npr, ili koja prekovremena itd. Nabere se toga uvijek.
Ako te jos sta interesuje vezano za Graz, tu sam..
User avatar
almir1011
Posts: 138
Joined: 15/01/2009 22:34

#2528 Re: Zivot u Austriji

Post by almir1011 »

Pozdrav svima,

Može li par savjeta i uputa od raje iz Austrije? Izvinjavam se ako sam fulio temu. Naime, dobio sam ponudu da se zaposlim u Austriji preko agencije iz Zagreba, a posao je CNC operater, za što imam certifikat i mašinac sam po struci, položio sam A1 na Goethe Institutu u Sarajevu, sada bi trebao da se javim agenciji da realizujemo moju aplikaciju i da mi ponude posao. Mene zanima gdje su zapravo povoljne plate za početnike u ovom poslu, tj odnos plate i troškova stanovanja, hrane i td. Imam kontakt sa našim momkom koji radi u Salzburgu koji kaže da su plate solidne ali je malo i standard veći, što je i logično uzevši u obzir da je Salzburg turistički grad. Dalje, u što kraćem roku bih pokrenuo spajanje sa porodicom, imam suprugu i kćer od 4 godine, te razmišljam o rentanju dvosobnog stana (spavaća i dnevna) dok malo ne stanemo na noge, i finansijski ne ojačamo za malo veći stan. U planu nam je da se i supruga zaposli, dijete u vrtić, znam da to sve košta, ali eto svaki savjet je dobrodošao. Najviše me zanima koji grad, i ako neko poznaje firme da imam u obziru? Spreman sam raditi, želim i napredovati i usavršavati svoje vještine, jezik, i inače me mašinstvo zanima, posebno crtanje i modeliranje, a svjestan sam da počinjem od nule i da je do mene na šta ću to izgurati kasnije. Radio sam sa strancima dobar period radnog staža, sa različitim nacionalnostima, pa nije mi problem sa stranim okruženjem i ljudima. Jedini problem je noćna smjena, odnedavno zbog nekih zdravstvenih razloga imam teškoće, pa me znima da li se može recimo nekako izbjeći noćna smjena kod ovaknih poslova? Znam da kod naših poslodavaca je to jako teško, ako se nebavite rektalnim alpiniznom, ali ako se mora, nekako ću i to pregrmiti.
Još jedna stvar, nije mi jasna razlika u visini plate na oglasima za zapošljavanje, od 1800 eura pa i preko 3000 za CNC operatera. U čemu je kvaka?
User avatar
Mr.Sojic
Posts: 3664
Joined: 23/04/2011 12:21

#2529 Re: Zivot u Austriji

Post by Mr.Sojic »

mufa1 wrote: 24/05/2022 15:26
glas_jace wrote: 24/05/2022 12:21

Idu zena i beba sa mnomm.

a koliki su troskovi otprilike struja, grijanje, stan, betriebkosten itd.
lokacija je graz

Stan ne bi trebao te izaci vise od 600€ plus jos struja i grijanje oko stoje. Za pocetak vam je dvosoban stan dovoljan, posle mozes traziti sta veće, plus dok skontas gdje ti lokacija paše. Gledaj uvijek da je stan na toj strani gdje i posao, da ne prolazis citav grad.
Ta plata je odlicna, plus na to racunaj jos i kojekakve dodatke, ako bi u smjenama radio npr, ili koja prekovremena itd. Nabere se toga uvijek.
Ako te jos sta interesuje vezano za Graz, tu sam..
Hej mene interesuje :mrgreen:

Jel' jos ok kebab kod Akdağ :wink: na Lendplatz-u :mrgreen:
User avatar
mufa1
Posts: 2132
Joined: 03/03/2014 19:26

#2530 Re: Zivot u Austriji

Post by mufa1 »

Mr.Sojic wrote: 25/05/2022 09:33

Jel' jos ok kebab kod Akdağ :wink: na Lendplatz-u :mrgreen:

Nemam pojma vjeruj mi, nisam nikad tu jeo, ali sam cuo da ima kultni status kod studenata, vjerovatno zbog cijene. Inače ne jedem kebap tako cesto, mozda 2-3 puta u godini, i onda ili ankara grillhouse, ili sto se skoro otvorio u SCS, Ali mit alles... :D
User avatar
Mr.Sojic
Posts: 3664
Joined: 23/04/2011 12:21

#2531 Re: Zivot u Austriji

Post by Mr.Sojic »

mufa1 wrote: 25/05/2022 12:20
Mr.Sojic wrote: 25/05/2022 09:33

Jel' jos ok kebab kod Akdağ :wink: na Lendplatz-u :mrgreen:

Nemam pojma vjeruj mi, nisam nikad tu jeo, ali sam cuo da ima kultni status kod studenata, vjerovatno zbog cijene. Inače ne jedem kebap tako cesto, mozda 2-3 puta u godini, i onda ili ankara grillhouse, ili sto se skoro otvorio u SCS, Ali mit alles... :D
:thumbup: :lol:

Znas kakvi su oni, kebab recimo 3,00€ i odjednom zatvore i renoviranje.Otvore radnju i kebab odjednom 3,50 :lol: , poslije jos bace smece i zametu pred radnjom i odjednom 3,80 :lol:

Kebab nisam pojeo pa ima 5 godina.

Najbolja varijanta je domaci rostilj :mrgreen:
caseytron
Posts: 2083
Joined: 01/06/2016 16:42

#2532 Re: Zivot u Austriji

Post by caseytron »

almir1011 wrote: 24/05/2022 22:47 Pozdrav svima,

Može li par savjeta i uputa od raje iz Austrije? Izvinjavam se ako sam fulio temu. Naime, dobio sam ponudu da se zaposlim u Austriji preko agencije iz Zagreba, a posao je CNC operater, za što imam certifikat i mašinac sam po struci, položio sam A1 na Goethe Institutu u Sarajevu, sada bi trebao da se javim agenciji da realizujemo moju aplikaciju i da mi ponude posao. Mene zanima gdje su zapravo povoljne plate za početnike u ovom poslu, tj odnos plate i troškova stanovanja, hrane i td. Imam kontakt sa našim momkom koji radi u Salzburgu koji kaže da su plate solidne ali je malo i standard veći, što je i logično uzevši u obzir da je Salzburg turistički grad. Dalje, u što kraćem roku bih pokrenuo spajanje sa porodicom, imam suprugu i kćer od 4 godine, te razmišljam o rentanju dvosobnog stana (spavaća i dnevna) dok malo ne stanemo na noge, i finansijski ne ojačamo za malo veći stan. U planu nam je da se i supruga zaposli, dijete u vrtić, znam da to sve košta, ali eto svaki savjet je dobrodošao. Najviše me zanima koji grad, i ako neko poznaje firme da imam u obziru? Spreman sam raditi, želim i napredovati i usavršavati svoje vještine, jezik, i inače me mašinstvo zanima, posebno crtanje i modeliranje, a svjestan sam da počinjem od nule i da je do mene na šta ću to izgurati kasnije. Radio sam sa strancima dobar period radnog staža, sa različitim nacionalnostima, pa nije mi problem sa stranim okruženjem i ljudima. Jedini problem je noćna smjena, odnedavno zbog nekih zdravstvenih razloga imam teškoće, pa me znima da li se može recimo nekako izbjeći noćna smjena kod ovaknih poslova? Znam da kod naših poslodavaca je to jako teško, ako se nebavite rektalnim alpiniznom, ali ako se mora, nekako ću i to pregrmiti.
Još jedna stvar, nije mi jasna razlika u visini plate na oglasima za zapošljavanje, od 1800 eura pa i preko 3000 za CNC operatera. U čemu je kvaka?
Salzburg ti je preskup za takav pocetak, opcenito sav taj dio. Bec i Graz ako zelis u vece gradove, sto bi ti na pocetku bilo lakse dok se ne "otkravis" :mrgreen: . Generlano u vecem gradu ce ti u startu biti lakse, prijevoz, vrtic, doktori i ostale stvari. Sto se tice smjena, sve uz dogovor sa firmom, budi spreman za pocetak da ces ici od prve stepenice. Plata varira od iskustva, znanja i tvoje vjestine da ih nagovoris da ti plate sto vise.
mali_balon
Posts: 11273
Joined: 12/09/2012 09:57

#2533 Re: Zivot u Austriji

Post by mali_balon »

jebo vas Bec 2,5h 9km :run:
User avatar
Mr.Sojic
Posts: 3664
Joined: 23/04/2011 12:21

#2534 Re: Zivot u Austriji

Post by Mr.Sojic »

mali_balon wrote: 30/05/2022 11:31 jebo vas Bec 2,5h 9km :run:
Jel' to mislis na parking :lol:

Ako ti je skupo, ima i biciklo :lol:
mali_balon
Posts: 11273
Joined: 12/09/2012 09:57

#2535 Re: Zivot u Austriji

Post by mali_balon »

Mr.Sojic wrote: 30/05/2022 14:30
mali_balon wrote: 30/05/2022 11:31 jebo vas Bec 2,5h 9km :run:
Jel' to mislis na parking :lol:

Ako ti je skupo, ima i biciklo :lol:
ma jok, ulazio u grad....nisam se dobro izjasnio
User avatar
Mr.Sojic
Posts: 3664
Joined: 23/04/2011 12:21

#2536 Re: Zivot u Austriji

Post by Mr.Sojic »

mali_balon wrote: 30/05/2022 14:34
Mr.Sojic wrote: 30/05/2022 14:30

Jel' to mislis na parking :lol:

Ako ti je skupo, ima i biciklo :lol:
ma jok, ulazio u grad....nisam se dobro izjasnio
Nadam se da si vidio i 15 radara u tih 9 km :lol:
mali_balon
Posts: 11273
Joined: 12/09/2012 09:57

#2537 Re: Zivot u Austriji

Post by mali_balon »

Mr.Sojic wrote: 30/05/2022 14:35
mali_balon wrote: 30/05/2022 14:34

ma jok, ulazio u grad....nisam se dobro izjasnio
Nadam se da si vidio i 15 radara u tih 9 km :lol:
kakve fajde os radara kad idem 5 na sat....ja sam kamionom a imam na navigaciji upozorenje za radar ako je statcioniran ako je section control ni tu nema problema ti su vecinom na bausteli
User avatar
hadzinicasa
Posts: 13620
Joined: 08/11/2005 16:08
Location: u tranziciji

#2538 Re: Zivot u Austriji

Post by hadzinicasa »

almir1011 wrote: 24/05/2022 22:47 Pozdrav svima,

Može li par savjeta i uputa od raje iz Austrije? Izvinjavam se ako sam fulio temu. Naime, dobio sam ponudu da se zaposlim u Austriji preko agencije iz Zagreba, a posao je CNC operater, za što imam certifikat i mašinac sam po struci, položio sam A1 na Goethe Institutu u Sarajevu, sada bi trebao da se javim agenciji da realizujemo moju aplikaciju i da mi ponude posao. Mene zanima gdje su zapravo povoljne plate za početnike u ovom poslu, tj odnos plate i troškova stanovanja, hrane i td. Imam kontakt sa našim momkom koji radi u Salzburgu koji kaže da su plate solidne ali je malo i standard veći, što je i logično uzevši u obzir da je Salzburg turistički grad. Dalje, u što kraćem roku bih pokrenuo spajanje sa porodicom, imam suprugu i kćer od 4 godine, te razmišljam o rentanju dvosobnog stana (spavaća i dnevna) dok malo ne stanemo na noge, i finansijski ne ojačamo za malo veći stan. U planu nam je da se i supruga zaposli, dijete u vrtić, znam da to sve košta, ali eto svaki savjet je dobrodošao. Najviše me zanima koji grad, i ako neko poznaje firme da imam u obziru? Spreman sam raditi, želim i napredovati i usavršavati svoje vještine, jezik, i inače me mašinstvo zanima, posebno crtanje i modeliranje, a svjestan sam da počinjem od nule i da je do mene na šta ću to izgurati kasnije. Radio sam sa strancima dobar period radnog staža, sa različitim nacionalnostima, pa nije mi problem sa stranim okruženjem i ljudima. Jedini problem je noćna smjena, odnedavno zbog nekih zdravstvenih razloga imam teškoće, pa me znima da li se može recimo nekako izbjeći noćna smjena kod ovaknih poslova? Znam da kod naših poslodavaca je to jako teško, ako se nebavite rektalnim alpiniznom, ali ako se mora, nekako ću i to pregrmiti.
Još jedna stvar, nije mi jasna razlika u visini plate na oglasima za zapošljavanje, od 1800 eura pa i preko 3000 za CNC operatera. U čemu je kvaka?
nisam u toj struci, ali ti je sve na pocetku pogovtovo do ocekivanja.
mogu ti reci na svom primjeru - ja sam otisla s mislju da prvih 3-5 godina "necu imati nista" od odlaska. u smislu da cu morati da se potrudim da ucim jezik, da se snadjem, da izgradim status na poslu itd. Sad, nakon 7 godina imam duplu platu i relativno komotnu poziciju na poslu, uz puno kredita i mogu da maksimalno uzivam.

jednu stvar znaj - posao mozes relativno lako promijeniti, pa i ako budes morao cekti 5 godina da ti istekne zbog radne dozvole, stan ito tako, grad isto tako. a na pocetku ti nece biti lako. pa i ako se moradsnes stisnuti malo na pocetku odnosno racionalno s primanjima nije ni to smak svijeta. zavisi zbog cega ides i sta ti je cilj.
The BEN10
Posts: 7558
Joined: 19/09/2011 09:03

#2539 Re: Zivot u Austriji

Post by The BEN10 »

Kako prolaze ekonomisti, čuo sam da su računovođe deficitarno zanimanje? Gdje se može provjeriti okvir plata za tu struku? :-D
User avatar
Mr.Sojic
Posts: 3664
Joined: 23/04/2011 12:21

#2540 Re: Zivot u Austriji

Post by Mr.Sojic »

The BEN10 wrote: 30/05/2022 14:53 Kako prolaze ekonomisti, čuo sam da su računovođe deficitarno zanimanje? Gdje se može provjeriti okvir plata za tu struku? :-D
Uhhh ekonomija i pravo su mislim vezani od drzave do drzave :(

Nadam se da ce se neko javiti sa konkretnim primjerom.

Moj Rahmetli prijatelj nikada nije uspio naci posao kao dipl.ekonomista iz Bosne. Da napomenem da je bila u pitanju starija osoba.

https://www.bmf.gv.at/ministerium/jobs.html

Mozda da probas naci info na ovom linku.
User avatar
almir1011
Posts: 138
Joined: 15/01/2009 22:34

#2541 Re: Zivot u Austriji

Post by almir1011 »

@caseytron
@hadzinicasa
Hvala Vam na odgovorima! Trebao bih još jedan savjet ako nije problem. Pošto sam naumio da se pokušam zaposliti preko agencije, postoji taj sistem bodovanja za izdavanje radne dozvole. Minimalno je bilo potrebno 51 bod da se steknu uslovi za Rot-Weiß-Rot – Karte u sferi deficitarnih zanimanja, ali sad, kada sam položio ispit za A1 nivo, kontakirao sam agenciju jer je takav bio dogovor te mi je cura iz agencije je rekla da se promijenio sistem bodovanja i da sada je minimum 55 bodova, te da sa trenutnim brojem godina (37), radnim iskusvom sa CNC (2 godine) i nivoom poznavanja jezika (A1) ne mogu ostvariti 55 već 51 bod. Išao sam na stranicu ambasade Austrije i provjerio sam, bodovanje mi je 51. Mene zanima, pošto imam više iskustva u prodaji, prvenstveno namještaja, i montaža i sve to, da li imam bolje šanse da se tu zaposlim, bez agencije ili na kraju da li bi mogao dobiti radnu dozvolu ako bi našao poslodavca u svojoj struci za CNC? Da li ikako mogu "izbjeći" sistem bodovanja tj, da li mogu dobiti radnu dozvolu ako me neki poslodavac želi primi u svoju firmu?
Hvala!

Edit: Upravo sam bodovao svoje iskustvo u montaži namještaja (8 g.) i sve ostalo, imam 61 bod, pod uslovom da imam neki trening završen za to zvanje, ali nemam nikakav dokaz o ikakvoj školi ili tečaju za to osim godina iskustva i preporuci bivšeg poslovođe. Možda je ovo bolja varijanta za sticanje uslova za ulazak?
Tango556
Posts: 196
Joined: 02/09/2021 16:27

#2542 Re: Zivot u Austriji

Post by Tango556 »

The BEN10 wrote: 30/05/2022 14:53 Kako prolaze ekonomisti, čuo sam da su računovođe deficitarno zanimanje? Gdje se može provjeriti okvir plata za tu struku? :-D
Big4 i u kontrolingu mozes lako naci posao, pogotovo ako znas jezik I ako imas relevantnog iskustva (5+ godina). Dosta ljudi je otislo.
caseytron
Posts: 2083
Joined: 01/06/2016 16:42

#2543 Re: Zivot u Austriji

Post by caseytron »

almir1011 wrote: 30/05/2022 18:48 @caseytron
@hadzinicasa
Hvala Vam na odgovorima! Trebao bih još jedan savjet ako nije problem. Pošto sam naumio da se pokušam zaposliti preko agencije, postoji taj sistem bodovanja za izdavanje radne dozvole. Minimalno je bilo potrebno 51 bod da se steknu uslovi za Rot-Weiß-Rot – Karte u sferi deficitarnih zanimanja, ali sad, kada sam položio ispit za A1 nivo, kontakirao sam agenciju jer je takav bio dogovor te mi je cura iz agencije je rekla da se promijenio sistem bodovanja i da sada je minimum 55 bodova, te da sa trenutnim brojem godina (37), radnim iskusvom sa CNC (2 godine) i nivoom poznavanja jezika (A1) ne mogu ostvariti 55 već 51 bod. Išao sam na stranicu ambasade Austrije i provjerio sam, bodovanje mi je 51. Mene zanima, pošto imam više iskustva u prodaji, prvenstveno namještaja, i montaža i sve to, da li imam bolje šanse da se tu zaposlim, bez agencije ili na kraju da li bi mogao dobiti radnu dozvolu ako bi našao poslodavca u svojoj struci za CNC? Da li ikako mogu "izbjeći" sistem bodovanja tj, da li mogu dobiti radnu dozvolu ako me neki poslodavac želi primi u svoju firmu?
Hvala!

Edit: Upravo sam bodovao svoje iskustvo u montaži namještaja (8 g.) i sve ostalo, imam 61 bod, pod uslovom da imam neki trening završen za to zvanje, ali nemam nikakav dokaz o ikakvoj školi ili tečaju za to osim godina iskustva i preporuci bivšeg poslovođe. Možda je ovo bolja varijanta za sticanje uslova za ulazak?
Za Njemacku ces otici bez problema, kod njih bukvalno samo sto ne mole da se dodje. Ako imas koga, samo neka ti pokusa uspostaviti kontakt.
User avatar
Mr.Sojic
Posts: 3664
Joined: 23/04/2011 12:21

#2544 Re: Zivot u Austriji

Post by Mr.Sojic »

Sta je ovo :?

Austrijanci se pritajili, niko ni da bekne koju :mrgreen:

Eno kukaju da nismo azurni sa glasanjem, ja i da hocu ne mogu :mrgreen:
User avatar
Mr.Sojic
Posts: 3664
Joined: 23/04/2011 12:21

#2545 Re: Zivot u Austriji

Post by Mr.Sojic »

Koja je najbolja klima u Hoferu, leci u frizider :lol:
User avatar
mufa1
Posts: 2132
Joined: 03/03/2014 19:26

#2546 Re: Zivot u Austriji

Post by mufa1 »

Ma bježi, kod mene se žena vazda razboli dok obavimo kupovinu.. :lol: odvrnu brate one frižidere, trebaju jakne dijelit na ulazu :D :D :lol:
anodi
Posts: 85
Joined: 23/04/2017 09:57

#2547 Re: Zivot u Austriji

Post by anodi »

Pozdrav. Pitanje glede osiguranja vozila u Austriji.

VW Passat, 150 PS, 2017, teilkasko. Stufe 09.
Jel puno 180€?

Kada se prrlazi u narednu..08..07..jek nakon 1 god. ili?
nles
Posts: 1671
Joined: 09/06/2021 18:29
Location: FORGET? HELL!

#2548 Re: Zivot u Austriji

Post by nles »

anodi wrote: 01/07/2022 22:52 Pozdrav. Pitanje glede osiguranja vozila u Austriji.

VW Passat, 150 PS, 2017, teilkasko. Stufe 09.
Jel puno 180€?

Kada se prrlazi u narednu..08..07..jek nakon 1 god. ili?
Zavisi koje je boje auto i jesu li u trenutku osiguranja nataknute zimske ili ljetnje gume.

Pitanje je neozbiljno. Postoji toliko razlicitih osiguranja, koji opet imaju bezbroj razlicitih opcija, cak i za teilkasko (Park-, Hagel-, Feuerschaden etc.).

Za usporedbu osiguranja mozes konsultovati jednu od bezbroj stranica koje se time bave, npr

https://durchblicker.at/versicherungsrechner-kfz

p.s. Prelazak na nizu stepenicu je svake dvije godine.
nles
Posts: 1671
Joined: 09/06/2021 18:29
Location: FORGET? HELL!

#2549 Re: Zivot u Austriji

Post by nles »

Za ove ostale gore, ne znam sta je smjesnije: lafine koje prosipaju oni koji tu zive par godina ili nerealna ocekivanja onih koji tek dolaze.
Pitanja tipa "koliko mogu zaraditi kao..." ili "koliko mogu ustedjeti" su... kako bih rekao... pa, glupa.
Prvo, postoje drasticne razlike cak i unutar bransi, jer postoje mnoga razlicita radna mjesta unutar istog zanimanja.
Drugo, postoje razliciti poslodavci, koji placaju i do 20% vise ili manje za isti posao.
Trece, zastedjeces onoliko koliko ti ostane na kraju mjeseca, a mozda ni to.
Zato, lijepi moji, potrudite se prvo da dodjete i da se integrirate (jer to inace nece biti nikakav zivot, bez obzira na platu).
Sve ostalo ce doci vec samo po sebi. Mozda ne tako kako sanjate, ali zivot ovdje ima prednosti koje nisu pekunijarnog tipa, npr. pravna i fizicka sigurnost, red, infrastruktura itd.
I potrudite se, za boga miloga, da ne pricate bajke onima koji ostanu dole ili da se ne ibretite kao zadnji provincijalci.
Juce citam na 6yka.com o tipu koji je odselio na Maltu i ibreti se kako autobusi ne staju ako ne pritisnes neko dugme, "toga nema u Saraj'vu, hahahha".
anodi
Posts: 85
Joined: 23/04/2017 09:57

#2550 Re: Zivot u Austriji

Post by anodi »

nles wrote: 02/07/2022 10:10
anodi wrote: 01/07/2022 22:52 Pozdrav. Pitanje glede osiguranja vozila u Austriji.

VW Passat, 150 PS, 2017, teilkasko. Stufe 09.
Jel puno 180€?

Kada se prrlazi u narednu..08..07..jek nakon 1 god. ili?
Zavisi koje je boje auto i jesu li u trenutku osiguranja nataknute zimske ili ljetnje gume.

Pitanje je neozbiljno. Postoji toliko razlicitih osiguranja, koji opet imaju bezbroj razlicitih opcija, cak i za teilkasko (Park-, Hagel-, Feuerschaden etc.).

Za usporedbu osiguranja mozes konsultovati jednu od bezbroj stranica koje se time bave, npr

https://durchblicker.at/versicherungsrechner-kfz

p.s. Prelazak na nizu stepenicu je svake dvije godine.
A realno, jest glupo pitanje. U pravu si.
Gledao sam na durchblicker - ima svasta nesto.

2 godine. Mjera.
Post Reply