Zakoni protiv govora mržnje

Post Reply
makomakomako
Posts: 5
Joined: 27/04/2012 12:38

#1 Zakoni protiv govora mržnje

Post by makomakomako »

Imam jednu molbu za upucene osobe koje su studirali pravo,
advokate ili one osobe koje poznaju zakone Bosne i Hercegovine

Dali u Bosni i Hercegovini postoji "zakon protiv govora mrznje"
kao sto postoji u Hrvatskoj ili u Njemackoj?

Na raznim portalima sam imao priliku procitati komentare nekih
osoba koje huskaju rat ili stvaraju mrznju prema nezavisnoj drzavi Bosni i Hercegovini

http://hr.wikipedia.org/wiki/Govor_mr%C5%BEnje
http://de.wikipedia.org/wiki/Volksverhetzung


Isto tako nevjerovatno mi je da politicari mogu davati izjave protiv nezavisne Bosne i Hercegovine
Zelio bi vas pitati dali postoji neka zakonska regulativa kojom se kaznjavaju osobe cijim se izjavama rusi
zakonski poredak drzave Bosne i Hercegovine?

Hvala

p.s.
Ja zivim u Njemackoj i ovdje je zakon takav kad neko govori protiv ustavnog poredka drzave ili
protiv drugog naroda da je to strogo kaznjivo.
makomakomako
Posts: 5
Joined: 27/04/2012 12:38

#2 Re: Zakoni protiv govora mržnje

Post by makomakomako »

Last edited by makomakomako on 27/04/2012 13:00, edited 2 times in total.
klixober
Posts: 5743
Joined: 20/09/2006 14:12

#3 Re: Zakoni protiv govora mržnje

Post by klixober »

Stavi taj screenshot kao sliku na forum.

edit: pouka za forumaše - nikad ne otvarati linkove nickova koji su se tek registrovali na forum.
makomakomako
Posts: 5
Joined: 27/04/2012 12:38

#4 Re: Zakoni protiv govora mržnje

Post by makomakomako »

Image
klixober
Posts: 5743
Joined: 20/09/2006 14:12

#5 Re: Zakoni protiv govora mržnje

Post by klixober »

Možeš prijaviti ali neće biti neke koristi od toga.
makomakomako
Posts: 5
Joined: 27/04/2012 12:38

#6 Re: Zakoni protiv govora mržnje

Post by makomakomako »

Sorry
istina da sam se tek prijavio na forum, ali me interesuje dali se mogu ovakve osobe kazniti?
Na Youtube.. na komentarima nekih novina..po izjavama nekih politicara
Dali je to kaznjivo drugu naciju vrijedjati, narod vrijedjati, ili protiv drzave govoriti?

Ja zivim u Njemackoj, ovdje ima zakon da je to strogo zabranjeno.
Izvod sa Wikipedije:

Povijest [uredi]

Za vrijeme Kraljevine Jugoslavije srpski su političari javno tražili da se Stjepan Radić ubije, zajedno s parlamentarnim zastupnicima HSS-a, da bi Puniša Račić, jedan od njih, to i učinio. Ustaški i komunistički totalitarizam nastavili su u istom stilu. Tijekom Domovinskog rata srpski je političar Paroški u Belom Manastiru naredio svojim Srbima: »Ko vam kaže da ovo nije Srbija, ubijte ga ko kera pod tarabom«![1]
Zakoni protiv govora mržnje [uredi]
Hrvatska [uredi]

Dok je sloboda govora zajamčena ustavom, Kazneni zakon Republike Hrvatske, članak 174. predviđa kazne za one koji ...u cilju širenja rasne, vjerske, spolne, nacionalne, etničke mržnje ili mržnje po osnovi boje kože ili spolnog opredjeljenja, ili drugih osobina, ili u cilju omalovažavanja, javno iznese ili pronese zamisli o nadmoćnosti ili podčinjenosti jedne rase, etničke ili vjerske zajednice, spola, nacije ili zamisli o nadmoćnosti ili podčinjenosti po osnovi boje kože ili spolnog opredjeljenja, ili drugih osobina....
Njemačka [uredi]

U Njemačkoj Volksverhetzung (huškanje naroda) i bilo koji drugi javni oblik izražavanja mržnje je kažnjiv po članku 130. Strafgesetzbuch-a (njemačkog kaznenog zakona).
Europsko vijeće [uredi]

Dok članak 10 Europske Konvencije o ljudskim pravima ne sprječava revizionizam poput negiranja ili minimiziranja genocida ili zločina protiv čovječnosti, Vijeće ministara Europskog vijeća predložilo je državama članicama borbu protiv govora mržnje preporukom R(97) 20. Europsko vijeće stvorilo je Europsku komisiju protiv rasizma i netolerancije (http://www.coe.int/ecri ) koja je do danas napisala više izvještaja o državama članicama i opće preporuke, npr. protiv antisemitizma i protiv netolerancije protiv muslimana.
klixober
Posts: 5743
Joined: 20/09/2006 14:12

#7 Re: Zakoni protiv govora mržnje

Post by klixober »

makomakomako wrote: Dali je to kaznjivo drugu naciju vrijedjati, narod vrijedjati, ili protiv drzave govoriti?
Nije.
makomakomako
Posts: 5
Joined: 27/04/2012 12:38

#8 Re: Zakoni protiv govora mržnje

Post by makomakomako »

Mozda bi trebali donjeti taj zakon i u Bosnu i Hercegovinu..ipak je Bosna DRZAVA
Da se zastite drzavna i prava naroda
User avatar
PipiDugaDevetka
Posts: 19071
Joined: 25/12/2003 00:00
Location: Živim u nadi RBiH, druge adrese nemam. Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

#9 Re: Zakoni protiv govora mržnje

Post by PipiDugaDevetka »

Hrabro izvinjenje RTS!

vesti, 00:58, 25.05.2011. editirano: 14:46, 28.11.2011.

Autor: Ekipa Kurira


Image


BEOGRAD - Konačno! Izvinjenje Upravnog odbora RTS zbog govora mržnje koji je mogao da se čuje tokom devedesetih godina na programima državne radio-televizije nije zakasnelo, tvrdi član ovog tela Slobodan Marković.

BEOGRAD - Konačno!

Izvinjenje Upravnog odbora RTS zbog govora mržnje koji je mogao da se čuje tokom devedesetih godina na programima državne radio-televizije nije zakasnelo, tvrdi član ovog tela Slobodan Marković.

- Nalazimo se na putu ka EU, pa je veoma bitno ovakvom izjavom afirmisati te vrednosti. Ubeđen sam da bi na kraju procesa svi koji su učestvovali u ratnoj propagandi trebalo da upute izvinjenje. Prirodno je da s naše strane to izvinjenje dođe prvo, jer smo mi najveći javni servis i najveća država na zapadnom Balkanu - kaže Marković i dodaje da ne zna u kom roku može da se očekuje izvinjenje iz Sarajeva i Zagreba.

Predsednik NUNS Vukašin Obradović izvinjenje smatra zakasnelim, ali ga pozdravlja kao napor RTS da se progovori o moralnoj odgovornosti za uređivačku politiku te kuće u vreme Miloševića.

- Osim moralne, postoje politička i krivična odgovornost. Politička se rešava lustracijom, a krivična na sudu. NUNS je već podneo krivične prijave za ratnohuškačku uređivačku politiku protiv odgovornih lica na Radio-televiziji Beograd i RTV Vojvodine - podseća Obradović.

Njegova koleginica iz UNS Ljiljana Smajlović ima dosta rezervi prema ovom potezu:
- Nisam protivnik iskrenih izvinjenja koja dolaze od ljudi s moralnim integritetom, ali ovakvi sračunati gestovi, koji ostaju bez reciprociteta, pre liče na praćenje mode koja je zavladala u zapadnom svetu.

Kako Kurir saznaje, u Tužilaštvu za ratne zločine su već pregledali sve emisije državne televizije u periodu od 1991. do 1992. godine, a na tome se neće stati.

Oni su se izvinili

Članovi Upravnog odbora RTS, koji su na te pozicije izabrani sredinom aprila, jesu Đorđe Vozarević
(novinar), Milica Kuburović (novinar), Predrag Marković (istoričar), Slobodan Marković (profesor Univerziteta), Milan Nikolić (sociolog), Zoran Popović (profesor Univerziteta), akademik Vojislav Stanovčić (profesor Univerziteta u penziji), Dušan Stokanović (ekonomista), Žarko Trebješanin (profesor Univerziteta).


Muamer Zukorlić: Pozitivno, ali nedovoljno

Mešihat Islamske zajednice u Srbiji, koju predvodi muftija Muamer Zukorlić, ocenio je da je „izvinjenje Upravnog odbora RTS pozitivno, ali da nije dovoljno“.

- Izvinjenje je nedovoljno s obzirom da i sadašnja uređivačka politika Javnog servisa nije u potpunosti odvojena od politike vladajućeg režima, niti ravnopravno tretira građane i kategorije društva u Srbiji - navodi se u saopštenju i dodaje da „RTS i dalje zastupa politiku vlasti koja podržava podelu islamske zajednice“.


Šta kažu prozvani


Ljiljana Milanović:
- Ništa nečasno nisam radila u to vreme.

Milorad Komrakov:
- Nemam komentar.

Milorad Vučelić:
- Pozovite me kasnije, na groblju sam. (kasnije se nije javljao)

Miodrag Popov:
- Fantastična stvar je to što su se izvinili. Što se mene tiče, imali su 15 godina da nešto nađu. One koji su me prozivali, tužio sam i preko suda dobio izvinjenje.

Milijana Baletić:
- Ni od jedne svoje reči ne odustajem.


Tako je govorila Milijana

U krivičnoj prijavi koju je NUNS podneo protiv „NN lica“ u Radio-televiziji Beograd i Novi Sad, kao i pojedinim dnevnim listovima, između ostalog, citirani su prilozi Milijane Baletić. Ona je svojevremeno izvestila da su „u Suboticu, preko Katoličke crkve u tom gradu, dovođene ‘zenge’ i pripadnici HVO, odakle su konvojima prebacivani na lečenje u Mađarsku“.

- Evo nas u Subotici. Odatle se vrši organizovano prebacivanje ustaške bande u Mađarsku, zemlju koja znači slobodu za koljače - citirane su njene reči.

_______________________________________________________

Eto, iziniše se i.....NIKOM NIŠTA! KO NAS BRE ZAVADI?
AkHolic
Posts: 710
Joined: 19/04/2012 23:57

#10 Re: Zakoni protiv govora mržnje

Post by AkHolic »

makomakomako wrote:Imam jednu molbu za upucene osobe koje su studirali pravo,
advokate ili one osobe koje poznaju zakone Bosne i Hercegovine

Dali u Bosni i Hercegovini postoji "zakon protiv govora mrznje"
kao sto postoji u Hrvatskoj ili u Njemackoj?

Na raznim portalima sam imao priliku procitati komentare nekih
osoba koje huskaju rat ili stvaraju mrznju prema nezavisnoj drzavi Bosni i Hercegovini

http://hr.wikipedia.org/wiki/Govor_mr%C5%BEnje
http://de.wikipedia.org/wiki/Volksverhetzung


Isto tako nevjerovatno mi je da politicari mogu davati izjave protiv nezavisne Bosne i Hercegovine
Zelio bi vas pitati dali postoji neka zakonska regulativa kojom se kaznjavaju osobe cijim se izjavama rusi
zakonski poredak drzave Bosne i Hercegovine?

Hvala

p.s.
Ja zivim u Njemackoj i ovdje je zakon takav kad neko govori protiv ustavnog poredka drzave ili
protiv drugog naroda da je to strogo kaznjivo.
Sloboda govora podrazumijeva i slobodu da se govori protiv države i protiv postojanja države.Izazivanje rasne i nacionalne mržnje mislim da još uvijek postoji kao krivično djelo a da li je neko od 95-te osuđen ne znam.U svakom slučaju,to djelo bi postojalo samo ako se pojavljuje u ekstremnom obliku- pozivanje na nasilje prema nekoj etničkoj grupi ili rasi.
SprecoM
Posts: 468
Joined: 26/12/2011 15:02

#11 Re: Zakoni protiv govora mržnje

Post by SprecoM »

@makomakomako, uvejek zahvaljujem ljudima koji na civilizovan način pokušavaju izboriti se za zdravije društvo. Hvala ti i na temi i na inicijativi!
Juče sam ("od naših") u Dobrovoljačkoj osjetio "govor mržnje"!
User avatar
cyprus
Posts: 39275
Joined: 21/03/2007 22:00
Location: Σαράγεβο / Saraybosna

#12 Re: Zakoni protiv govora mržnje

Post by cyprus »

Ja se bojim da bi sa ovim zakonom jedno 99% države završilo u zatvoru :oops:
User avatar
PipiDugaDevetka
Posts: 19071
Joined: 25/12/2003 00:00
Location: Živim u nadi RBiH, druge adrese nemam. Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

#13 Re: Zakoni protiv govora mržnje

Post by PipiDugaDevetka »

......
User avatar
PipiDugaDevetka
Posts: 19071
Joined: 25/12/2003 00:00
Location: Živim u nadi RBiH, druge adrese nemam. Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

#14 Re: Zakoni protiv govora mržnje

Post by PipiDugaDevetka »

cyprus wrote:Ja se bojim da bi sa ovim zakonom jedno 99% države završilo u zatvoru :oops:
Kretenčina, idiot, pička od čovjeka...
:D
Šta je ovo u avataru? Ne bih da te nasekiram bilo kako, samo da ti kažem da ti želim sve najbolje.
Last edited by PipiDugaDevetka on 04/05/2012 21:27, edited 1 time in total.
User avatar
cyprus
Posts: 39275
Joined: 21/03/2007 22:00
Location: Σαράγεβο / Saraybosna

#15 Re: Zakoni protiv govora mržnje

Post by cyprus »

PipiDugaDevetka wrote:
cyprus wrote:Ja se bojim da bi sa ovim zakonom jedno 99% države završilo u zatvoru :oops:
Kretenčina, idiot, pička od čovjeka...
:D
Šta je ovo u avataru? Ne bih da te nasekiram bilo kako, samo da ti kažem da ti želim sve najbolje.
Tako me prije nekih mjesec dana oslovio jedan forumaš :-D

Avatar: Bosna i Hercegovina sa maslinovim grančicama, simbolom mira :)

A hvala za želje, naravno želim i ja tebi i tvojim sve najbolje :)
User avatar
PipiDugaDevetka
Posts: 19071
Joined: 25/12/2003 00:00
Location: Živim u nadi RBiH, druge adrese nemam. Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

#16 Re: Zakoni protiv govora mržnje

Post by PipiDugaDevetka »

cyprus wrote:
PipiDugaDevetka wrote:
cyprus wrote:Ja se bojim da bi sa ovim zakonom jedno 99% države završilo u zatvoru :oops:
Kretenčina, idiot, pička od čovjeka...
:D
Šta je ovo u avataru? Ne bih da te nasekiram bilo kako, samo da ti kažem da ti želim sve najbolje.
Tako me prije nekih mjesec dana oslovio jedan forumaš :-D

Avatar: Bosna i Hercegovina sa maslinovim grančicama, simbolom mira :)

A hvala za želje, naravno želim i ja tebi i tvojim sve najbolje :)
Nisam zapazio. Baš mi ga je žao!
hAZNADAR
Posts: 11029
Joined: 09/01/2012 08:12

#17 Re: Zakoni protiv govora mržnje

Post by hAZNADAR »

Sve prisutniji i sve citaniji, odavno poznati "Poskok" se opet oglasio u istom tonu - i opet islamofobicno i govorom mrznje.

link http://--- NO LINKS ---/wp/?p=24176


Opet po dzamijama kao simbolima zlocina i necemu sto indirektno nebi trebalo tu uopce stajati.
Konkretnije banjalucka Ferhadija - kako je nastala na zlocinu, kako je zlocinac podigao, kako Bosnjaci slave zlocine i zlocince, i kako preko svega toga ne treba sutke prijeci.

Ima skoro 10 god kako se Poskok isto oglasio o Ferhadiji kao simbolu zla i okupacije. I ponovo danas. Pitam se sta se tog urednika iz Hercegovine cije je ime poznato toliko tice banjalucka Ferhadija i sta njemu toliko ta dzamija smeta. Da kroz stigmatizaciju toga usput i predstvlja islam kao nesto zlo, dijabolicno, nesto sto je ostatak nekog zla kojeg treba ukloniti i sl.

Mozemo mi ignorisati Poskok ili nosalantno reci kako su to temo neki nebitni ekstremi, dobili pare od Dodika, kako samo mogu srat,... ali taj portal vremenom izrasta u sve bitniji medij, sve veci uticaj na javno mijenje u Hrvata i sve veca promocija i saradnja sa islamofobima i fasistima u RS.
Procitajte tekst i sami prosudite - cista promocija fasizma i govora mrznje.

Ja mislim da to treba kazniti i sankcionisati. Dali ima zakon ili institucija koja na ovo moze reagovati, ili dali se ovo uopce moze negdje prijaviti i tuziti. Makar nebilo kazne - eto bar da se zna ko preko cega nece sutke prelaziti.
Post Reply