U Tuzli izbacena rijec "Sehid" i "mezarje"?!

MirtolaDas
Posts: 930
Joined: 05/11/2011 15:40
Location: dje me nadje

#101 Re: U Tuzli izbacena rijec "Sehid" i "mezarje"?!

Post by MirtolaDas »

Sehid je onaj koji se borio za Allaha. Ja takvog ne upoznah u Bosni za vrijeme rata. Svi oko mene su se borili za gradjansku BiH. Ko hoce da se zove sehid, bujrum. Nemam nista protiv. Ali nazivati sve muslimane koji su se borili u ovom ratu sehidima je nebulozno. S druge strane, zasto mjesati vjersko i drzavno? Nidje veze.

Sto se tice mezarja, to ne bih ukidao. Ako je neko sahranjen po vjerskim obicajima onda nek mu se i vjecno pocivaliste naziva po vjerskom rijecniku.

Ne znam sto su se svi upalili, kao neko nekom nesto brani. Ova vrsta prepucavanja nam dokazuje da smo pali na tako niskre grane i ne razmisljamo o razvoju kulture i svijesti kod nasih gradjana nego se prepucavamo sta se kako zove. Heeej, to je sve simbol za nesto da bi si to docarali u nasim glavama.

Istina je uvijek malo dalje od onog sto vidimo :razz:

:bih:
User avatar
Abu FEED el-Castro
Posts: 1655
Joined: 19/04/2006 11:41
Location: BH Teheran

#102 Re: U Tuzli izbacena rijec "Sehid" i "mezarje"?!

Post by Abu FEED el-Castro »

Da sehidi barem mogu dobit status pasa lutalica, da makar imaju svoje azile.
I penzioneri da mogu dobiti kakve azile gdje ih hrane i imaju elementarnu njegu vecina bi bila presretna da se moze tamo skloniti.
No to je ta dejtonska Bosna i ponizeni Bosnjaci, pripremite se narode, bice toga jos.
Zivjela dejtonska B! :bih:
User avatar
Sasvim_Obican
Posts: 1784
Joined: 17/08/2010 16:58
Location: partijska dalekovidnica

#103 Re: U Tuzli izbacena rijec "Sehid" i "mezarje"?!

Post by Sasvim_Obican »

Am1 wrote:Tuzla je taj grad u BiH koji je historijski najvise poznat po islamofobiji.

Primjeri su mnogi Brena, Mesa Selimovic itd.

Mozda zato jer je dobar dio ''autenticnih'' Tuzlaka porijeklom iz istocne Hercegovine kao i Mesa, a mnogi ti ''muslimani'' imaju i islamskih i pravoslavnih obicaja.
Islamofobija ne postoji nigdje nego u BiH što me natjeralo da pomislim kako su se rijasetovi lingvisti malo igrali leksike.
A što se tiče ove odurne konstatacije o Tuzli kao o rasadniku "griješnika" i "nepravovjernih", to je zaista ispod svakog nivoa.

Postavio sam pitanje na prethodnoj stranici, pa ako mi neko može odgovoriti.
theTruePath
Posts: 8483
Joined: 26/12/2009 15:23

#104 Re: U Tuzli izbacena rijec "Sehid" i "mezarje"?!

Post by theTruePath »

Sehid je onaj koji se borio za Allaha. Ja takvog ne upoznah u Bosni za vrijeme rata. Svi oko mene su se borili za gradjansku BiH. Ko hoce da se zove sehid, bujrum. Nemam nista protiv. Ali nazivati sve muslimane koji su se borili u ovom ratu sehidima je nebulozno. S druge strane, zasto mjesati vjersko i drzavno? Nidje veze.

po 100-ti put sehid je onaj koji je poginuo na putu pravde/u odbrani domovine


sehid je i covjek koji se utopi u moru

sehid je i ona majka koja umre dok se poradja

itd itd itd itd


to na Allahovom putu je samo JEDNO znacenje od MNOGIH!!!!


moj amidja,dajdza su bili inshallah sehidi...jer su poginuli na putu pravde,u borbi za domovinu...i ko mi ima pravo to negirati?
Locked