POLITIČKI STATUS HRVATA U BOSNI I HERCEGOVINI

Locked
User avatar
mO k3
Posts: 34082
Joined: 23/09/2009 14:16
Location: https://youtu.be/xk7QKTXQGbg

#801 Re: POLITIČKI STATUS HRVATA U BOSNI I HERCEGOVINI

Post by mO k3 »

1gorstak wrote:
Goco wrote:Tačno je i da nema trećeg entiteta ali ne znači da ga neće biti
Nema ni Srbija nosace aviona, ali ne znaci da nece imati.
neam ga ni ja ,ali ne znaci da ga necu imat :)
lovecheck
Posts: 38
Joined: 24/07/2011 17:36

#802 Re: POLITIČKI STATUS HRVATA U BOSNI I HERCEGOVINI

Post by lovecheck »

Ponosan wrote:Ako cemo realno i pravedno,Hrvati su zadnji narod u Evropi koji treba da doobiju Mostar! narod,ili politika prestavnika tog naroda,dakle HDZ i njegova barbarska politika je od polovice Mostara napravila Hirosimu,unistila doslovno grad,stusila sve sto se dalo srusiti,sve mostove,dzamije,firme i druga kulturna dobra,i sad taj isti HDZ zeli da dobije svoj stolni grad Mostar,a Bosnjaci koji su ga u ratu odbranili kao sad da ga izgube!? pa ovi il su ludi il su pali s marsa! koji normalan covjek,bilo Bosnjak,Hrvat ili Srbin moze pristati na to da Hrvati dobiju Mostar,grad kojeg su 3 pune godine drzali pod torturom,snajperom,granatama,bez vode i hrane!??? na kraju krajeva Hrvatskoj sestorci iz HDZ-a se sudi u Hagu,uskoro je presuda,pa cemo vidjeti kakve ce kazne dobiti za svoje zlocine,i samo blentav i nemoralan covjek moze traziti da taj herojski grad kojeg su odbranili i sacuvali Bosnjaci sada u miru pripadne Hrvatima,to je naprosto nemoguca misija,znaju to dobro i oni koji imaju tako sulude ideje! Hrvati,obzirom na njihov broj u Federaciji imaju veca prava nego sto zasluzuju! imaju nekoliko svojih opcina kojima vladaju i to im je sasvim dovoljno!

Pa dobro Jarane tko je prvi narod koji bi odlučivao o Mostaru.
Ukoliko bi Mostar postao sjedište hrvatskog entiteta zašto bi bio izgubljen za Bošnjake. Pošto sadašnju Federaciju doživljavate kao bošnjački entitet znači li to da je Mostar, Široki Brijeg, Livno izgubljeno za Hrvate. Granice entiteta? Držim da je za Bošnjake prihvatljivije da hrvatski entitet bude disperziran to bi davalo neku garanciju de ne će biti separatizma.

Hrvati,obzirom na njihov broj u Federaciji imaju veca prava nego sto zasluzuju! imaju nekoliko svojih opcina kojima vladaju i to im je sasvim dovoljno![/quote]

Brale ovo gore ti je veličanstveno. Ti bi izgleda općinama Ljubuški, Tomislavgrad, Livno upravljao tako da Lagumdžija postavi svog gubernatora ili da on izabere općinsko vijeće.
Spusti brale loptu na zemlju umjesto diskreditirati samo jednu stranu. Treba pogledati i tuđu istinu.
Goco
Posts: 45
Joined: 27/12/2011 13:00

#803 Re: POLITIČKI STATUS HRVATA U BOSNI I HERCEGOVINI

Post by Goco »

Ženski Dr.Med wrote: Nezakonito izabrana vlast?? ko to kaze???
Inzko je vrhovni tumac ,pitaj njega sta kaze i zasto nije vladu do sada smjenuo
Kaže Središnje izborno povjerenstvo (Centralna izborna komisija). Jedino su oni za to nadležni. Inzko je jedan u nizu Visokih predstavnika koji prave političko nasilje nad Hrvatima. To je dio većeg plana.
User avatar
seln
Posts: 23262
Joined: 06/02/2007 13:57
Location: FORGET? HELL!

#804 Re: POLITIČKI STATUS HRVATA U BOSNI I HERCEGOVINI

Post by seln »

Goco wrote:
Ženski Dr.Med wrote: Nezakonito izabrana vlast?? ko to kaze???
Inzko je vrhovni tumac ,pitaj njega sta kaze i zasto nije vladu do sada smjenuo
Kaže Središnje izborno povjerenstvo (Centralna izborna komisija). Jedino su oni za to nadležni. Inzko je jedan u nizu Visokih predstavnika koji prave političko nasilje nad Hrvatima. To je dio većeg plana.
Hajd' majorizacija...ali eto nam i urote. :D
Mijatp
Posts: 16
Joined: 16/12/2010 13:56

#805 Re: POLITIČKI STATUS HRVATA U BOSNI I HERCEGOVINI

Post by Mijatp »

heckler wrote:Imamo ovdje izgleda par 14godisnjih bojovnika iz australije.

Decki da vam objasnim nesto oko vaseg tog kanala kojem se nadate.

Kada je pao u vodu prijedlog da se tokom stvaranja javnog radiotelevizijskog sistema uglavi nekako i TVHDZ jos je bilo nekoliko amaterskih histericnih zahtjeva za formiranje istog uglavnom pred izbore. Kada ni to nije proslo neko se dosjetio da pokusa da taj zakon donese na mala vrata okolnim putem. Kolokvijalno receno, nekom je palo na pamet da pravi racun bez krcmara.
Dakle, kontra normalnoj preceduri (Vijece Ministara -> Predstavnicki Dom -> Dom Naroda) neko je skontao da pokrene proceduru iz Doma Naroda. Prijedlog je dobio podrsku HDZ i SNSD koalicije ali naravno ne i ostalih ali to je bilo dovoljno da se Bosnjaci preglasaju i zakljucak uputi ka Vijecu Ministara gdje ga je docekao jos malo pa bivsi HDZ ministar prometa i komunikacija i krenuo u fantaziju pisanja tehnickih detalja oko tog nedosanjanog TV HDZ-a.

Ta se trakavica oduzila i na nekoliko godina da bi se valjda mogao narod uveseljavati sa pricom "evo ga samo sto nije" (valjda kao i jos jedan drugi nedosanjani san .... treci).

Medjutim da bi bilo koji zakon dosao na snagu u ovoj zemlji nije dovoljno voziti superslalom izmedju Bosnjaka. Prije ili kasnije taj zakon mora doci u Predstavnicki Dom. I tu svi snovi padaju u vodu. U tom Predstavnickom Domu nadpolovicnu vecinu imaju ljudi kojima ne pada na pamet glasati za TV HDZ. Na vrh svega toga potrebno je osigurati i takvozvanu famoznu entitetsku trecinu glasova iz Federacije sto HDZ sa svoja pisljiva 4 poslanika ne moze ni teoretski obezbjediti. Poslije toga vas opet ceka Dom Naroda ali ovaj put se treba nekako isposlovati vecina u svakom od klubova naroda.
Na vrh svega toga, bizon Rudo Vidovic uskoro vec bivsi Ministar Komunikacija i Prometa koji je sjedio na tom zakonu vec par godina i jos ga nije poslao u proceduru, ce za par dana biti zamjenjen SDPovi kadrom (navodno Damirom Hadzicem).

Znaci put do TV HDZ je sljedeci.

1) Nagovoriti nekako Damira Hadzica i SDP da zakon posalju u proceduru u predstavnicki dom.
2) Obezbjediti nekako da SDP, SDA i SBB BiH poslanici glasaju za taj zakon u predstavnickom domu da bi imali skupstinsku vecinu.
3) Usput nekako obezbjediti i minimalno trecinu glasova poslanika iz FBiH
4) Obezbjediti nekako da vecina u Bosnjackom klubu u Domu Naroda digne ruku za taj zakon

Mimo toga, samo sto nije :thumbup:
i ti bi sad nakon ove gore svoje fino objašnjene demokracije da Hrvati podržavaju multietičnost, Federaciju ili ne znam šta... a da ne traže treći?! možeš mislit.

ovo gore što si opisao će nažalost (moje najiskrenije mišljenje) dovesti prije ili kasnije do raspada države, ako ne na papiru u stvarnosti sigurno. Samo čekaj da međunarodnoj zajednici skrenu pažnju puno ozbiljniji problemi,.. koji su na vidiku. Raspad Juge te ništa nije naučio.
User avatar
1gorstak
Posts: 4549
Joined: 27/01/2008 22:00

#806 Re: POLITIČKI STATUS HRVATA U BOSNI I HERCEGOVINI

Post by 1gorstak »

Mijatp wrote:Samo čekaj da međunarodnoj zajednici skrenu pažnju puno ozbiljniji problemi,..
OK, mozemo li do tada prestati sa supljiranjem o Trecem ?
User avatar
seln
Posts: 23262
Joined: 06/02/2007 13:57
Location: FORGET? HELL!

#807 Re: POLITIČKI STATUS HRVATA U BOSNI I HERCEGOVINI

Post by seln »

Mijatp wrote: Samo čekaj da međunarodnoj zajednici skrenu pažnju puno ozbiljniji problemi,
I? Sta ce biti onda?
Hocete li polijepiti jos vise plakata...ili cete, ne daj boze, osnovati jos jednu one-man organizaciju za oslobodjenje HB?
:lol: :lol: :lol: :lol:
sumirprimus
Posts: 81557
Joined: 10/02/2010 07:54
Location: Bunker :D Saj ops

#808 Re: POLITIČKI STATUS HRVATA U BOSNI I HERCEGOVINI

Post by sumirprimus »

sta ce hrvatima sad treci,hdz samo nije dobio mjesto u rijasetu,sve ostalo,poklopljeno...
User avatar
duh_sa_sjekirom
Posts: 4835
Joined: 24/05/2007 17:50
Location: tamo gdje se vali lome...

#809 Re: POLITIČKI STATUS HRVATA U BOSNI I HERCEGOVINI

Post by duh_sa_sjekirom »

lovecheck wrote: Ako polazimo apriori da Hrvati hoće rasturati BiH nemamo prostor za diskusiju. U jednom ranijem napisu daješ mi do znanja da "vi" postajete sve jači a "mi" sve slabiji. Dakle nadaš se povoljnom trenutku da Hrvati postanu zanemariva manjina i da se probude u bošnjačkoj nacionalnoj državi.
Pokušat ću odgovoriti o entitetima.
Nigdje nisam napisao da nitko ne gubi ni dobiva s entitetom. Naprotiv dobiva Bosna. BiH će funkcionirati kao jedna pristojna federacija. Nitko realan ne može osporiti da da su Bošnjaci izabrali Komšića. Osobno njega vidim ga kao istinskog Bosanca i on predstavlja Bosni i Hercegovinu dok druga dva člana predstavljaju svoje narode a Hrvate kao naciju nitko. Drugo, Jurišić i Budimir su dvije figure izabrane od Lagumdžije da glume multietničnu vlast u Federaciji BiH. Tako ne može dalje. Hoće li biti Treći Četvrti ili federacija Federacije zašto ne.
Ja ne volim prebrojavanja na "mi" i "vi" i ako sam se tako nekad izrazio, bilo je u kontekstu: "mi"-koji želimo jedinstvenu državu po mjeri svih njenih naroda i građana i "vi"-oni koji žele raspad ove države po etničkom pricipu i legalizaciju etničkog čišćenja po principu "ko je jamio, jamio".
A taj stav da formiranjem nekog novog, isključivo hrvatskog entiteta, dobija Bosna, je priča u koju ni djeca ne vjeruju i uvreda je za inteligenciju nas forumaša.
Ostatak tvog posta kao da je Rajko Vasić lično pisao, dakle nešto što je propaganda "provukla kroz uši" pojedincima koji ne razmišljaju svojom već tuđom glavom. Ovdje se od diskutanata očekuju VLASTITI i argumentirani stavovi a ne guslanje i papagajsko ponavljanje floskula šovinističko - nacionalističke propagande.
I na kraju da te priupitam, koji si razred?
Last edited by duh_sa_sjekirom on 29/12/2011 11:50, edited 1 time in total.
User avatar
Gandalf
Posts: 10936
Joined: 02/06/2008 23:52
Location: ...........................

#810 Re: POLITIČKI STATUS HRVATA U BOSNI I HERCEGOVINI

Post by Gandalf »

@duše sa sjekirom :thumbup: :bih:
User avatar
vee-jay
Posts: 8741
Joined: 22/06/2004 20:50
Location: virtual reality

#811 Re: POLITIČKI STATUS HRVATA U BOSNI I HERCEGOVINI

Post by vee-jay »

Goco wrote:Konačno nakon 14 mjeseci Lagumdžija je prihvatio ono što je odbijao sve do sada. Dobit ćemo Vijeće ministara na bazi pariteta kao izborne volje tri konstitutivna naroda. Evo kako je išlo:

1. listopad 2010: Lagumdžija odbija sastav VM kakav smo dobili danas

2. siječanj 2011: Lagumdžija: "Ja sam Predsjedatelj Vijeća ministara". Dodik: "Nisi ti nego je red na Hrvata".

3. svibanj 2011: Lagumdžija: "Evo, nek je Hrvat, i ja ću ga izabrat. Kukić."

4. kolovoz 2011: Lagumdžija: Nama ide jedno ministarsko mjesto koje pripada Hrvatima. Čović: "Ne ide."

5. prosinac 2011: BiH dobija vijeće ministara iz točke 1.), kojeg je Lagumdžija odbio u listopadu 2010.
a) profulao si temu
b) nisi u pravu
c) :D
User avatar
vee-jay
Posts: 8741
Joined: 22/06/2004 20:50
Location: virtual reality

#812 Re: POLITIČKI STATUS HRVATA U BOSNI I HERCEGOVINI

Post by vee-jay »

1gorstak wrote:Postojanje kantona je kompromisno rjesenje. Ko trazi Treci, otvara pitanje i unitarizacije FBiH, a sa tim se ne bi trebalo igrati. HDZ je jucerasnjim dogovorom o formiranju Savjeta ministara prihvatio legalnost i legitimitet sadasnje entitetske vlasti, a to je najbolji pokazatelj odnosa snaga na terenu. I u takvoj situaciji, oni koji traze Treci, idu na stetu hrvatskog naroda. Ako se otvori pitanje preuredjenja FBiH, to sigurno nece zavrsiti stvaranjem Treceg.
I to ne samo HDZ nego i stranke RSa. Ta prica je do narednih izbora gotova. Naravno, za godinu dana lajanje kerova pocinje ispocetka :D

Image
User avatar
star(i)mo
Posts: 11062
Joined: 21/06/2010 14:25

#813 Re: POLITIČKI STATUS HRVATA U BOSNI I HERCEGOVINI

Post by star(i)mo »

lovecheck wrote: Pa dobro Jarane tko je prvi narod koji bi odlučivao o Mostaru.
Ukoliko bi Mostar postao sjedište hrvatskog entiteta zašto bi bio izgubljen za Bošnjake. Pošto sadašnju Federaciju doživljavate kao bošnjački entitet znači li to da je Mostar, Široki Brijeg, Livno izgubljeno za Hrvate. Granice entiteta? Držim da je za Bošnjake prihvatljivije da hrvatski entitet bude disperziran to bi davalo neku garanciju de ne će biti separatizma.
A zasto bi Mostar postao sjediste HRVATSKOG entiteta? Navedi mi jedan adekvatan razlog zasto bi Ne-Hrvati Mostara trebali pristati na ovako nesto? Molim te, navedi mi sta mi ti kao gradjanin 1. reda (a bit ces u tom HRVATSKOM enitetu, u protivnom ne vidim svrhu ikakvog entiteta s nacionalnim prefiksom) nudis da bih licno pristao na jos jednu podjelu BiH?
O garancijama da ne bude separatizma ne bih pisao... bilo je takvih garancija i prije s takozvanom HRVATSKOM Zajednicom (kasnije samoprozvanom Republikom) HB pa se desi 1993-a i 2000-a... dakle Image
User avatar
vee-jay
Posts: 8741
Joined: 22/06/2004 20:50
Location: virtual reality

#814 Re: POLITIČKI STATUS HRVATA U BOSNI I HERCEGOVINI

Post by vee-jay »

Mijatp wrote: i ti bi sad nakon ove gore svoje fino objašnjene demokracije da Hrvati podržavaju multietičnost, Federaciju ili ne znam šta... a da ne traže treći?! možeš mislit.

ovo gore što si opisao će nažalost (moje najiskrenije mišljenje) dovesti prije ili kasnije do raspada države, ako ne na papiru u stvarnosti sigurno. Samo čekaj da međunarodnoj zajednici skrenu pažnju puno ozbiljniji problemi,.. koji su na vidiku. Raspad Juge te ništa nije naučio.
Ovaj forum zivi od radikalnih izjava kao sto je tvoja. Naravno, ona nema nikakve veze sa realnom situacijom, cak sto gore po tebe, prije da ce Hrvati postati manjina nego da da ce dobiti na poklon nekakav "treci" entitet ili raspad drzave.

Da apsurd bude veci, za buducnost Hrvata u BiH je koncept koji propagira SDP najbolje rjesenje, da ne kazem jedino. Evo HDZ je bio 20 godina na vlasti i broj Hrvata u BiH se prepolovio a treci entitet se jedino moze naci u dzepovima politicara i glavama naivnih.
User avatar
ultima_palabra
Posts: 55666
Joined: 15/12/2008 16:53

#815 Re: POLITIČKI STATUS HRVATA U BOSNI I HERCEGOVINI

Post by ultima_palabra »

HDZ je jucerasnjim dogovorom o formiranju Savjeta ministara prihvatio legalnost i legitimitet sadasnje entitetske vlasti
Tako je:
1. Pristali su na dogovor u kome SDP ima pravo na neka mjesta koja pripadaju Hrvatima.
2. Mandatar VM-a je čovjek kojeg su donedavno smatrali "legalnim" ministrom finansija FBiH, a vjerovatno će ministar postati i "legalna" predsjednica FBiH.

:-D
User avatar
vaučer
Posts: 9151
Joined: 04/08/2009 15:22
Location: Living in the past

#816 Re: POLITIČKI STATUS HRVATA U BOSNI I HERCEGOVINI

Post by vaučer »

Ja sam za treći, četvrti i peti entitet ali ako će prvi korak u stvaranju istog biti ukidanje Republike Srpske.
Mislim da je to pitanje zdravog razuma više nego ičeg nacionalno-opterećenog.
Do tad svi trpe i trpit će i dalje.
User avatar
Gandalf
Posts: 10936
Joined: 02/06/2008 23:52
Location: ...........................

#817 Re: POLITIČKI STATUS HRVATA U BOSNI I HERCEGOVINI

Post by Gandalf »

Da malo pojasnimo stvari koje salonce iz "trećeg" i "sunčanog" silno muče - pisaću im sporo jer znam da ne mogu brzo da čitaju :D :

Jugoslavija je bila država federativnog uređenja koju su stvorile Srbija, Hrvatska, Bosna i Hercegovina, Makedonija, Crna Gora i Slovenija - dakle stvorile su je teritorije sa hiljadugodišnjom državničkom tradicijom - svaka od 6 Ex Yu republika je užoj ili široj svjetskoj javnosti bila manje ili više poznata koju hiljadicu godina i prije krvavih 90-ih - svaka od 6 Ex Yu republika je kroz historiju bila manje ili više zavisna ili nezavisna od neke ili nekih velikih sila. Svaka od tih balkanskih država je bila nosilac svog suvereniteta. Nije Yugoslavija dala republikama nikakav suverenitet, jer su republike taj suverenitet imale daaaaavno prije Juge. I suverenitet svake od tih 6 Ex Yu republika je dao državotvornost i samoj Jugoslaviji - kada su republike počele istupati iz Jugoslavije, Jugoslavija je izgubila svoj suverenitet i raspala se - i kakve to veze ima sa BiH - nikakve naravno

- jedini suverenitet i članstvo u UN-u i u odnosima sa vanjskim svijetom ima država BiH i njeno Ministarstvo Vanjskih Poslova, Predsjedništvo BiH i druge institucije države BiH - ne postoji suverenitet entiteta niti od takvog nečeg nakaznog ovisi opstanak države BiH - entiteti kao glomazne jedinice unutar države BiH su samo prelazne jedinice u unutrašnjoj organizaciji države BiH, a ukidanje tih jedinica će voljom ekonomskih kretanja biti neminovno - i to na kraju za državu BiH i nema nekog uticaja što se tiče državnosti i opstojnosti same države BiH - dakle, sada ću baš sporo pisat' da me mogu upratit' šta pišem : Samo država Bosna i Hercegovina je trajna kategorija, nosilac suvereniteta, članica UN-a, entiteti nisu nosioci suvereniteta, nisu međunarodno priznate države i od njihove dobre volje ne zavisi opstanak BiH - čas je završen, poskok prima izbjeglice, trolove i padobrance sa SAX-a i dijeli njihovu bol zbog nacionalsocial majorizacije :mrgreen:
User avatar
mO k3
Posts: 34082
Joined: 23/09/2009 14:16
Location: https://youtu.be/xk7QKTXQGbg

#818 Re: POLITIČKI STATUS HRVATA U BOSNI I HERCEGOVINI

Post by mO k3 »

Gandalf wrote:Da malo pojasnimo stvari koje salonce iz "trećeg" i "sunčanog" silno muče - pisaću im sporo jer znam da ne mogu brzo da čitaju :D :

Jugoslavija je bila država federativnog uređenja koju su stvorile Srbija, Hrvatska, Bosna i Hercegovina, Makedonija, Crna Gora i Slovenija - dakle stvorile su je teritorije sa hiljadugodišnjom državničkom tradicijom - svaka od 6 Ex Yu republika je užoj ili široj svjetskoj javnosti bila manje ili više poznata koju hiljadicu godina i prije krvavih 90-ih - svaka od 6 Ex Yu republika je kroz historiju bila manje ili više zavisna ili nezavisna od neke ili nekih velikih sila. Svaka od tih balkanskih država je bila nosilac svog suvereniteta. Nije Yugoslavija dala republikama nikakav suverenitet, jer su republike taj suverenitet imale daaaaavno prije Juge. I suverenitet svake od tih 6 Ex Yu republika je dao državotvornost i samoj Jugoslaviji - kada su republike počele istupati iz Jugoslavije, Jugoslavija je izgubila svoj suverenitet i raspala se - i kakve to veze ima sa BiH - nikakve naravno

- jedini suverenitet i članstvo u UN-u i u odnosima sa vanjskim svijetom ima država BiH i njeno Ministarstvo Vanjskih Poslova, Predsjedništvo BiH i druge institucije države BiH - ne postoji suverenitet entiteta niti od takvog nečeg nakaznog ovisi opstanak države BiH - entiteti kao glomazne jedinice unutar države BiH su samo prelazne jedinice u unutrašnjoj organizaciji države BiH, a ukidanje tih jedinica će voljom ekonomskih kretanja biti neminovno - i to na kraju za državu BiH i nema nekog uticaja što se tiče državnosti i opstojnosti same države BiH - dakle, sada ću baš sporo pisat' da me mogu upratit' šta pišem : Samo država Bosna i Hercegovina je trajna kategorija, nosilac suvereniteta, članica UN-a, entiteti nisu nosioci suvereniteta, nisu međunarodno priznate države i od njihove dobre volje ne zavisi opstanak BiH - čas je završen, poskok prima izbjeglice, trolove i padobrance sa SAX-a i dijeli njihovu bol zbog nacionalsocial majorizacije :mrgreen:
pisi jos sporije..... ne mogu oni brzo citati ,koliko ti sporo mozes pisati :mrgreen:

Veliki poz u kamenjar :) .... :mrgreen: :mrgreen:
lovecheck
Posts: 38
Joined: 24/07/2011 17:36

#819 Re: POLITIČKI STATUS HRVATA U BOSNI I HERCEGOVINI

Post by lovecheck »

Jugoslavije se raspala zato što su je činili razni narodi i zato što je jedan narod htio biti stariji od drugih. Tu je velika sličnost. To bi trebalo uzeti kao pouku.
User avatar
mO k3
Posts: 34082
Joined: 23/09/2009 14:16
Location: https://youtu.be/xk7QKTXQGbg

#820 Re: POLITIČKI STATUS HRVATA U BOSNI I HERCEGOVINI

Post by mO k3 »

lovecheck wrote:Jugoslavije se raspala zato što su je činili razni narodi i zato što je jedan narod htio biti stariji od drugih. Tu je velika sličnost. To bi trebalo uzeti kao pouku.
koji je to narod htjeo da bude stariji?? Osvijetli me...
Hodidid
Posts: 2015
Joined: 27/09/2010 12:09

#821 Re: POLITIČKI STATUS HRVATA U BOSNI I HERCEGOVINI

Post by Hodidid »

lovecheck wrote:Jugoslavije se raspala zato što su je činili razni narodi i zato što je jedan narod htio biti stariji od drugih. Tu je velika sličnost. To bi trebalo uzeti kao pouku.
Pa kad ce se raspasti Svicarska? I nju cine razni narodi.

P.S

Na mladima svijet ostaje.
User avatar
Gandalf
Posts: 10936
Joined: 02/06/2008 23:52
Location: ...........................

#822 Re: POLITIČKI STATUS HRVATA U BOSNI I HERCEGOVINI

Post by Gandalf »

Hodidid wrote:
lovecheck wrote:Jugoslavije se raspala zato što su je činili razni narodi i zato što je jedan narod htio biti stariji od drugih. Tu je velika sličnost. To bi trebalo uzeti kao pouku.
Pa kad ce se raspasti Svicarska? I nju cine razni narodi.
Zamisli tek raznonarodnost Francuske ili Njemačke
lovecheck
Posts: 38
Joined: 24/07/2011 17:36

#823 Re: POLITIČKI STATUS HRVATA U BOSNI I HERCEGOVINI

Post by lovecheck »

Gandalf wrote:
Hodidid wrote:
lovecheck wrote:Jugoslavije se raspala zato što su je činili razni narodi i zato što je jedan narod htio biti stariji od drugih. Tu je velika sličnost. To bi trebalo uzeti kao pouku.
Pa kad ce se raspasti Svicarska? I nju cine razni narodi.
Zamisli tek raznonarodnost Francuske ili Njemačke
Francuska i Njemačka doista velika sličnost s BiH. Izuzev ako ti ne tretiraš jednako useljene Turke i Alžirce kao Srbe i Hrvate u BiH.
Švicaska se ne će raspasti. Švicarci Njemačkog, Francuskog, Talijanskog govora imaju kantone koji su isključivo nacionalni, izuzev jednog od samo nekoliko tisuća stanovnika koji je miješan. Kantoni imaju široku vlast. Na primjer: ako si ostvario građanska prava, radno pravo, useljeničko pravo u jednom kantonu ne važi i u drugom kantonu.
Kao drugo u Švicarskoj se živi bolje nego u susjednim zemljama pa bi bilo glupo pripojiti se njima.
Bosni i Hercegovini treba biti pouka Belgija, Kanada, Vel. Britanija donekle i Španjolska.
User avatar
vee-jay
Posts: 8741
Joined: 22/06/2004 20:50
Location: virtual reality

#824 Re: POLITIČKI STATUS HRVATA U BOSNI I HERCEGOVINI

Post by vee-jay »

lovecheck wrote:Jugoslavije se raspala zato što su je činili razni narodi i zato što je jedan narod htio biti stariji od drugih. Tu je velika sličnost. To bi trebalo uzeti kao pouku.
:?
Hodidid
Posts: 2015
Joined: 27/09/2010 12:09

#825 Re: POLITIČKI STATUS HRVATA U BOSNI I HERCEGOVINI

Post by Hodidid »

@lovecheck: Mislis trebale bi nam te zemlje biti primjer a ne pouka. Pouku izvlacis iz losih situacija a primjer ti treba biti nesto sto je pozitivno.
Locked