Nacionalna svijest Bosnjaka

Stranke, političari... Recite i Vi svoje mišljenje!
Penicilin

#251 Re: Nacionalna svijest Bosnjaka

Post by Penicilin » 20/07/2011 15:52

vukovic wrote:
ovo je najveci problem. ovdje se, zapravo, prica o gradjanstvu (sto je vrlo problematican pojam za balkan) multietnicnosti, i sl. koristi za jednu politicku ideologiju kojoj je cilj na prevaru izdominirati druga dva naroda. ako se ne mozemo dogovoriti, hajde da iskoristimo vecinu koju imamo i razne druge mehanizme da dominiramo, to je sad potpuno jasno. i ti trikovi koji se koriste upravo najvise stete nanose onima koji brane taj koncept. najbolji primjer je sadasnji trenutak gdje je SDP potpuno izgubio svaki kredibilitet praveci koaliciju sa deklarisanim neonacistima i ruseci ustav, a deklarativno se zalazuci upravo protiv toga (protiv fasizma, segregaci, postovanje konstitutivnih naroda). ja mislim da su oni u godinu dana uradili vise stete za BIH nego SNSD za 10 godina.
kljucna stvar je da ne postoje vecina i manjina, vec tri konstitutivna naroda koji su istorijska i politicka realnost. od kada postoji bosna postojala su tri identiteta i to je najznacajnija karakteristika ove zemlje kroz istoriju. mijenjale su se granice i gospodari ali su uvijek ostajala tri razlicite grupe koje su cinile bosnu takvu kakva jeste. a onda smo 92. dozivjeli da je neko smatrao da je bez jednog naroda moguce praviti drzavu sto je proizvelo katastrofalne posledice.

ja se slazem da je problem sto imamo tri nepomirljive ideologije i da oni jedni druge vise uopste ne razumiju, ali ovo nije nacin da se rijesava problem. mnogo bi bilo postenije da SDP rekao: mi hocemo jaku bosnu gdje ce postojati jedan drzavotvorni narod i druga dva naroda , eventualno sa autonomijama, i nac. manjine. to bi bar bio dobar pocetak i znali bi sta ocekujemo jedni od drugih a ne stalna prica o multietnicnosti a za predsjednika federacije postave lika koji drzi bistu pavelica u kancelariji. i za kraj, mislim da ustavni mehanizam nije kljucni problem, mozemo mi prepisati bilo koji ustav u svijetu i imali bi istu situaciju. bosna je i napravljena da se ne rijesava problem vec da se neprestano generise, i to nekom na zapadu, ocigledno, odgovara.
Po mom mišljenju problem je u tome što je srpski nacionalizam zapravo stvorio paradigmu po kojoj svaki oblik kompromisa sa bilo kim jest jednak porazu i što sve osim srpske dominacije jest jednako robstvu. Ova nacionalistička i paranoidna paradigma služi kao opravdanje za zločine etničko čišćenje i potrebu za etničkim ekskluzivitetom. Priča o dominaciji Bošnjaka u BiH nema nikave osnove. Čak šta više. Dejtonski Ustav zapravo onemogućava Bošnjacima kao najbrojnijem narodu bilo kakvu inicijativu i liderstvo. Sve odluke moraju biti predmet etničkog i entitetskog konsenzusa što je praktično dovelo do blokade svih reformskih procesa i progresa svih građana ove zemlje. Srbi ne nude Bošnjacima nikakav kompromis ne traže nikakvo rješenje već jednostavno traže punu autonomiju i faktički suverenitet na treitoriji koju su etnički očistili od Bošnjaka što je jednostavno apsurdno i nedopustivo.

Srpski izgovor za ovo je upravo ta paranoja o Bošnjačkoj dominaciji što je ortodoksna glupost i laž. Niti jedna bošnjačka stranke nema u svom programu niti jednu riječ koja bi se mogla protumačiti kao plan dominacije. Nikada od bošnjačke strane nije došao niti jedan prijedlog koji bi bio na štetu druga dva naroda. Dodikova politika svodi se na to da je bilo kakvo jačanje državnih institucija antisrpsko i rezultat bošnjačke dominacije. Pri tome se zanemaruje paritet i zastupljenost sva tri naroda u svim državnim institucijama koji je u večini slučajeva zapravo na štetu Bošnjaka. Ista je stvar sa Federalnim institucijama i zastupljenošću Hrvata. Pa smo izmjestili masu institucija u Mostar i Banja Luku bez ikakvih protivljenja. Da bi na kraju rekli: neće nama suditi sudije muslimani! Halo ba.. Prema tome sve ovo o čemu ti govoriš je zapravo rezulat djelovanja srpskog nacionalizma koji je u glave tog naroda ugradio paranoje i šovinizam kojima se rukovodi srpska politika.

Građansko društvo podrazumjeva sistemsku ravnopravnost svih građana jedne zemlje bez obzira na pol, vjeru, etničku pripadnost, seksualnu orjentaciju, starost, invalidnost, bolest itd. Dakle kada govorimo o stvaranju građanskog društva govorimo o građenju države u kojoj neće samo biti zaštićeni Srbi, Hrvati i Bošnjaci već sva ljudska bića u ovoj zemlji. Građansko društvo zahtjeva puno jače mehanizme zaštite građanskih i individualnih prava nego konsocijalno u kojem mi danas živimo. Problem je međutimu tome što Srbi podržavaju jedino politiku kojoj ne pada na pamet ni da počne da razgovara i traži bilo kakvo rješenje u skladu sa civilizacijskim i demokratskim normama. I ne to ne odgovara nikakvim strancima niti bilo kome. Za sve loše u ovoj zemlji kriv je isključivo srpski nacionalizam a sve ostalo je samo reakcija na taj zločinački fenomen.

Nele9

#252 Re: Nacionalna svijest Bosnjaka

Post by Nele9 » 20/07/2011 16:16

vukovic wrote:
Penicilin wrote:Međutim građanska opcija u teoriji može jednog dana biti politički dovoljno jaka da preuzme vlast u cijeloj zemlji i za takav scenario nije potrebno da podjednako iza takve političke koalicije odnosno političke ideologije stoje sva tri naroda u cjelini čak nije nophodna ni večina iz sva tri naroda.
Penicilin wrote: Problem je u tome što ustavni mehanizmi kroz sistem vlasti omogućavaju manjinama da imaju puno veća prava od njihove stvarne političke snage.
. a onda smo 92. dozivjeli da je neko smatrao da je bez jednog naroda moguce praviti drzavu sto je proizvelo katastrofalne posledice.

bosna je i napravljena da se ne rijesava problem vec da se neprestano generise, i to nekom na zapadu, ocigledno, odgovara.

A onda je 95% jednog naroda smatralo da može da otcijepi jedan dio ili čitavu zemlju kao da im je djedovina bez da pita druga 2 naroda ili ljude koji su jednostavno gradjani ove zemlje. Time se odrekoše bosanstva i postaše kvislinzi...hulje i izdajice...ili nijemi posmatrači genocida nad komšijama za koje su pretpostavljati da bi ih mogli ugroziti. Može, otcijepite se i sada...otcijepite se od svojih kuća i pravac preko Drine.

Bosna nije napravljena već je stvarana (kao i sve druge zemlje) krvlju i pameću njenih patriota.

Šta misle o Bošnjacima Srbi ili Hrvati, odnosno katolici ili pravoslavni mene interesuje samo ako pita Željko Komšić (ne gotivim SDP ali zlatnog ljiljana uvijek), ili moj jaran N...... koji je 3 i po godine proveo braneći svoju zemlju na Majevici i Jagodnjaku. Za ostale me zaboli, ba...

popajic

#253 Re: Nacionalna svijest Bosnjaka

Post by popajic » 20/07/2011 17:25

@vukovic
kljucna stvar je da ne postoje vecina i manjina, vec tri konstitutivna naroda koji su istorijska i politicka realnost. od kada postoji bosna postojala su tri identiteta i to je najznacajnija karakteristika ove zemlje kroz istoriju. mijenjale su se granice i gospodari ali su uvijek ostajala tri razlicite grupe koje su cinile bosnu takvu kakva jeste. a onda smo 92. dozivjeli da je neko smatrao da je bez jednog naroda moguce praviti drzavu sto je proizvelo katastrofalne posledice.
debela zamjena teza vukovicu !
Istina glasi : a onda smo 92. dozivjeli da je jedan narod ( ili njegovi predstavnici) smatrao da ne treba ispostovati rezultate legalno sprovedenog referenduma na podrucju citave RBIH , a sve u cilju realizovanja davno zacrtane ideje o jednoj drugoj Velikoj drzavi 8) Sve je islo uz bombasticno stupidan moto : svi pripadnici tog naroda u jednoj drzavi !
A sve je ovo iniciralo katastrofalne posljedice !

vukovic

#254 Re: Nacionalna svijest Bosnjaka

Post by vukovic » 20/07/2011 18:33

Penicilin wrote:
vukovic wrote:
ovo je najveci problem. ovdje se, zapravo, prica o gradjanstvu (sto je vrlo problematican pojam za balkan) multietnicnosti, i sl. koristi za jednu politicku ideologiju kojoj je cilj na prevaru izdominirati druga dva naroda. ako se ne mozemo dogovoriti, hajde da iskoristimo vecinu koju imamo i razne druge mehanizme da dominiramo, to je sad potpuno jasno. i ti trikovi koji se koriste upravo najvise stete nanose onima koji brane taj koncept. najbolji primjer je sadasnji trenutak gdje je SDP potpuno izgubio svaki kredibilitet praveci koaliciju sa deklarisanim neonacistima i ruseci ustav, a deklarativno se zalazuci upravo protiv toga (protiv fasizma, segregaci, postovanje konstitutivnih naroda). ja mislim da su oni u godinu dana uradili vise stete za BIH nego SNSD za 10 godina.

ja se slazem da je problem sto imamo tri nepomirljive ideologije i da oni jedni druge vise uopste ne razumiju, ali ovo nije nacin da se rijesava problem. mnogo bi bilo postenije da SDP rekao: mi hocemo jaku bosnu gdje ce postojati jedan drzavotvorni narod i druga dva naroda , eventualno sa autonomijama, i nac. manjine. to bi bar bio dobar pocetak i znali bi sta ocekujemo jedni od drugih a ne stalna prica o multietnicnosti a za predsjednika federacije postave lika koji drzi bistu pavelica u kancelariji. i za kraj, mislim da ustavni mehanizam nije kljucni problem, mozemo mi prepisati bilo koji ustav u svijetu i imali bi istu situaciju. bosna je i napravljena da se ne rijesava problem vec da se neprestano generise, i to nekom na zapadu, ocigledno, odgovara.
Po mom mišljenju problem je u tome što je srpski nacionalizam zapravo stvorio paradigmu po kojoj svaki oblik kompromisa sa bilo kim jest jednak porazu i što sve osim srpske dominacije jest jednako robstvu. Ova nacionalistička i paranoidna paradigma služi kao opravdanje za zločine etničko čišćenje i potrebu za etničkim ekskluzivitetom. Priča o dominaciji Bošnjaka u BiH nema nikave osnove. Čak šta više. Dejtonski Ustav zapravo onemogućava Bošnjacima kao najbrojnijem narodu bilo kakvu inicijativu i liderstvo. Sve odluke moraju biti predmet etničkog i entitetskog konsenzusa što je praktično dovelo do blokade svih reformskih procesa i progresa svih građana ove zemlje. Srbi ne nude Bošnjacima nikakav kompromis ne traže nikakvo rješenje već jednostavno traže punu autonomiju i faktički suverenitet na treitoriji koju su etnički očistili od Bošnjaka što je jednostavno apsurdno i nedopustivo.

Srpski izgovor za ovo je upravo ta paranoja o Bošnjačkoj dominaciji što je ortodoksna glupost i laž. Niti jedna bošnjačka stranke nema u svom programu niti jednu riječ koja bi se mogla protumačiti kao plan dominacije. Nikada od bošnjačke strane nije došao niti jedan prijedlog koji bi bio na štetu druga dva naroda. Dodikova politika svodi se na to da je bilo kakvo jačanje državnih institucija antisrpsko i rezultat bošnjačke dominacije. Pri tome se zanemaruje paritet i zastupljenost sva tri naroda u svim državnim institucijama koji je u večini slučajeva zapravo na štetu Bošnjaka. Ista je stvar sa Federalnim institucijama i zastupljenošću Hrvata. Pa smo izmjestili masu institucija u Mostar i Banja Luku bez ikakvih protivljenja. Da bi na kraju rekli: neće nama suditi sudije muslimani! Halo ba.. Prema tome sve ovo o čemu ti govoriš je zapravo rezulat djelovanja srpskog nacionalizma koji je u glave tog naroda ugradio paranoje i šovinizam kojima se rukovodi srpska politika.

Građansko društvo podrazumjeva sistemsku ravnopravnost svih građana jedne zemlje bez obzira na pol, vjeru, etničku pripadnost, seksualnu orjentaciju, starost, invalidnost, bolest itd. Dakle kada govorimo o stvaranju građanskog društva govorimo o građenju države u kojoj neće samo biti zaštićeni Srbi, Hrvati i Bošnjaci već sva ljudska bića u ovoj zemlji. Građansko društvo zahtjeva puno jače mehanizme zaštite građanskih i individualnih prava nego konsocijalno u kojem mi danas živimo. Problem je međutimu tome što Srbi podržavaju jedino politiku kojoj ne pada na pamet ni da počne da razgovara i traži bilo kakvo rješenje u skladu sa civilizacijskim i demokratskim normama. I ne to ne odgovara nikakvim strancima niti bilo kome. Za sve loše u ovoj zemlji kriv je isključivo srpski nacionalizam a sve ostalo je samo reakcija na taj zločinački fenomen.
ovdje imamo jedno kljucno nerazumjevanje a to je da danasnja avnojevsko-dejtonska bih je politicki interes samo jednog naroda, dok druga dva su sledom istorijski okolnosti gurnuta u nju. znaci, bosnjaci imaju bih kao okvir i umjesto da relaksiraju odnose i pokusaju da razgovorom i ustupcima stvore bar elementarne uslove da ona funkcionise, rade sve suprotno. oni nisu u stanju da upravljaju drzavom niti da bilo sta ponude drugim stranama i mislim da razlog sto se danas ovako ponasaju je u tome sto su shvatili da od demokratske bih vise nema nista. samo stvaranjem tenzija i otvaranjem novih politickih frontova mogu da zadrze ohr ili izazovu jos ozbiljnije mijesanje stanog faktora. znaci, hajde da je odrzavamo kao protektorat ako ne mozemo da je uredimo na nacin kako nam odgovara u buducnosti ce, mozda, stvari krenuti na nas mlin. ja mislim da je to potpuno pogresno i zapravo najgore moguce rijesenje za interes bosnjaka. vrijeme jeko brzo prolazi i vi jos izvjesno mozete da se igrate sa dodikom i covice posto se radi o dva kriminalca sa kojima je moguce manipulisati, ne samo to, oni su spremni za bilo kakav kompromis da bi opstali na vlasti, ali sutra kada dodje nova generacija, ona zapravo nece razumjeti o cemu se tu radi i zasto mi uopste imamo ovu vrstu razgovora. ja imam 29 godina i mislim da sam poslednja generacija koja ima neki odnos prema bosni koji je ambivalentan. generacije koje dolaze, iz mog iskustva, nemaju nikakav odnos. znaci, nema mrznje, vec potpuna nezainteresovanost prema bilo cemu sto dolazi iz sarajeva.a to je najgore za one koji zele opstanak bosne. ti ces jako tesko za par godina kada dodju nove politicke elita njih natjerati da sjede za istim stolom a kamoli da razgovaraju o nekoj zajednickoj buducnosti jer oni zaista nece imati nista zajednicko.niti ce imati o cemu da pricaju a posebno nece moci da shvate jedni druge. bice otprilike kao oni razgovori izraelaca i palestinaca.mislim da ce i ovakvih forumskih dopisivanja biti sve manje.
znaci, jedina sansa opstanka bosne je potpuna autonomija tri naroda, gdje ce zajednicke institucije biti samo simbolicog karaktera i gdje osim mjesta u un i sportskih i kuturnih reprezentacija sve drugo biti an nivou entiteta ili regija kako se vec dogovore.

sto se tice srpskog nacionalizma, o tome bi mogli nadugo,ti mozes da optuzis srpski nacionalizam za sve, ali na taj nacin amnestiras mnoge druge koji su odgovorniji za ovakvo stanje.ti znas kakva je sudbina muslimana u drugim balkanskim drzavama bila nakon velike istocne krize. bugari, rumuni, grci su masovno protjerali muslimane, kod nas stjepan radic je imao ono cuveno"turke u tursku". kod srba od nikole pasica koji je smatrao da su muslimani nasa braca koja treba da ostanu, do kulturnih radnika, santica, skerlica i mnogih drugih su se zalagali da muslimani treba da ostanu. srbi su muslimane smatrali bracom istog jezika, da je tada postojao srpski nacionalizam o kome pricas mi se danas ne bi dopisivali. problem je nastao tragicnim iskustvom u prvom i drugog svetskom ratu. mi smo imali iskustvo dvije zajednicke drzave gdje su srbi bili natpolovicna vecina. to nisu nikako bile demokratske drzave, imale su mnogo losih stvari, ali si mogao da normalno zivis,da se skolujes, radis, bez straha da te neko zakolje zato sto si pripadnik drugog naroda... sa druge strane, iskustvo sa hrvatskom dominacijom (41-45), i ovo danas gdje su bosnjaci vecina je potpuno suprotno. ja mislim da su srbi, uz sve greske koje su pravili, ipak narod sa najvise demokratskog potencijala.

Penicilin

#255 Re: Nacionalna svijest Bosnjaka

Post by Penicilin » 20/07/2011 18:54

vukovic wrote:
ovdje imamo jedno kljucno nerazumjevanje a to je da danasnja avnojevsko-dejtonska bih je politicki interes samo jednog naroda, dok druga dva su sledom istorijski okolnosti gurnuta u nju. znaci, bosnjaci imaju bih kao okvir i umjesto da relaksiraju odnose i pokusaju da razgovorom i ustupcima stvore bar elementarne uslove da ona funkcionise, rade sve suprotno. oni nisu u stanju da upravljaju drzavom niti da bilo sta ponude drugim stranama i mislim da razlog sto se danas ovako ponasaju je u tome sto su shvatili da od demokratske bih vise nema nista. samo stvaranjem tenzija i otvaranjem novih politickih frontova mogu da zadrze ohr ili izazovu jos ozbiljnije mijesanje stanog faktora. znaci, hajde da je odrzavamo kao protektorat ako ne mozemo da je uredimo na nacin kako nam odgovara u buducnosti ce, mozda, stvari krenuti na nas mlin. ja mislim da je to potpuno pogresno i zapravo najgore moguce rijesenje za interes bosnjaka. vrijeme jeko brzo prolazi i vi jos izvjesno mozete da se igrate sa dodikom i covice posto se radi o dva kriminalca sa kojima je moguce manipulisati, ne samo to, oni su spremni za bilo kakav kompromis da bi opstali na vlasti, ali sutra kada dodje nova generacija, ona zapravo nece razumjeti o cemu se tu radi i zasto mi uopste imamo ovu vrstu razgovora. ja imam 29 godina i mislim da sam poslednja generacija koja ima neki odnos prema bosni koji je ambivalentan. generacije koje dolaze, iz mog iskustva, nemaju nikakav odnos. znaci, nema mrznje, vec potpuna nezainteresovanost prema bilo cemu sto dolazi iz sarajeva.a to je najgore za one koji zele opstanak bosne. ti ces jako tesko za par godina kada dodju nove politicke elita njih natjerati da sjede za istim stolom a kamoli da razgovaraju o nekoj zajednickoj buducnosti jer oni zaista nece imati nista zajednicko.niti ce imati o cemu da pricaju a posebno nece moci da shvate jedni druge. bice otprilike kao oni razgovori izraelaca i palestinaca.mislim da ce i ovakvih forumskih dopisivanja biti sve manje.
znaci, jedina sansa opstanka bosne je potpuna autonomija tri naroda, gdje ce zajednicke institucije biti samo simbolicog karaktera i gdje osim mjesta u un i sportskih i kuturnih reprezentacija sve drugo biti an nivou entiteta ili regija kako se vec dogovore.

sto se tice srpskog nacionalizma, o tome bi mogli nadugo,ti mozes da optuzis srpski nacionalizam za sve, ali na taj nacin amnestiras mnoge druge koji su odgovorniji za ovakvo stanje.ti znas kakva je sudbina muslimana u drugim balkanskim drzavama bila nakon velike istocne krize. bugari, rumuni, grci su masovno protjerali muslimane, kod nas stjepan radic je imao ono cuveno"turke u tursku". kod srba od nikole pasica koji je smatrao da su muslimani nasa braca koja treba da ostanu, do kulturnih radnika, santica, skerlica i mnogih drugih su se zalagali da muslimani treba da ostanu. srbi su muslimane smatrali bracom istog jezika, da je tada postojao srpski nacionalizam o kome pricas mi se danas ne bi dopisivali. problem je nastao tragicnim iskustvom u prvom i drugog svetskom ratu. mi smo imali iskustvo dvije zajednicke drzave gdje su srbi bili natpolovicna vecina. to nisu nikako bile demokratske drzave, imale su mnogo losih stvari, ali si mogao da normalno zivis,da se skolujes, radis, bez straha da te neko zakolje zato sto si pripadnik drugog naroda... sa druge strane, iskustvo sa hrvatskom dominacijom (41-45), i ovo danas gdje su bosnjaci vecina je potpuno suprotno. ja mislim da su srbi, uz sve greske koje su pravili, ipak narod sa najvise demokratskog potencijala.
Hajde poušaj biti malo konkretniji i daj mi primjere kojim bi to ustupcima bošnjačka strana mogla relaksirati odnose i kada to bošnjačka strana nije bila spremna na razgovor. Daj mi jedan citat govora mržnje bilo kojeg bošnjačkog političkog lidera. Bošnjački lideri nemaju prostora za dalje ustupke kada su u pitanju državne institucije, podjela državne imovine i dalja decentralizacija zemlje jednostavno zato što na zemaljskoj kugli nema labavije i decentralizovanije i više podjeljene zemlje od BiH. Nakon genocida koji su Srbi izvršili nad Bošnjacima nakon 4 godine granatiranja i izgladnjivanja Sarajeva i drugih gradova Bošnjaci su i dalje spremni na život sa Srbima, na izgradnju zajedničke budučnosti i pomirenje. Bošnjački lideri stalno ovo ponavljaju a srpski lideri stalno pozivaju na podjelu, provociraju i vrijeđaju. Hočeš da ti malo citiram šta je Dodik posljednjih godina sve nagovorio protiv muslimana, Bošnjaka, Sarajeva, Srebrenice, Markala, Tuzlanske kapije itd. Kad si čuo da su Izetbegović ili Tihić rekli nešto ružno protiv Srba? Možda je Silajdžić koju rekao koja se mogla ružno protumačiti ali mi smo ga već poslali na političko smetljište da ne bi neko mogao reći da i mi imamo svog Dodika. To je prijatelju moj demokratski kapacitet Bošnjaka kojim se Srbi nimalo ne mogu pohvaliti.

Skijaš
Been thanked: 14 times

#256 Re: Nacionalna svijest Bosnjaka

Post by Skijaš » 20/07/2011 19:08

vukovic wrote:ja imam 29 godina i mislim da sam poslednja generacija koja ima neki odnos prema bosni koji je ambivalentan. generacije koje dolaze, iz mog iskustva, nemaju nikakav odnos. znaci, nema mrznje, vec potpuna nezainteresovanost prema bilo cemu sto dolazi iz sarajeva.a to je najgore za one koji zele opstanak bosne.
Nije tačno. Najgore je kada ti sa vojnim potencijalom JNA i ja sa šakom metaka kao fol ratujemo, a međunarodna zajednica kao poziva na mir i sa takvim odnosom snaga nametne embargo na uvoz oružja, dajući ti vremena da mene ubiješ a državu uništiš. To je najgore, a sada sa eutanaziranom VRS i agilnom SIPA-om na terenu nema raazloga za brigu. Ja bih volio da se ti, kao što te vladika Hrizostom poziva, vežeš za ovu našu zajedničku državu.

http://www.buka.ba/vladika-hrizostom-ne ... ercegovine

Ali i ne moraš. Tvoja stvar i samo tvoj problem. Po ustavu, tri su naroda konstitutivni na teritoriji čitave zemlje a ti se ograniči na pet kvadratnih metara ako želiš, ja neću.
ti ces jako tesko za par godina kada dodju nove politicke elita njih natjerati da sjede za istim stolom a kamoli da razgovaraju o nekoj zajednickoj buducnosti jer oni zaista nece imati nista zajednicko.niti ce imati o cemu da pricaju a posebno nece moci da shvate jedni druge. bice otprilike kao oni razgovori izraelaca i palestinaca.mislim da ce i ovakvih forumskih dopisivanja biti sve manje.
To su fantazije koje nemaju veze sa realnošću. Pitaj vladiku Grigorija koji je nedavno vratio središte eparhije iz Trebinja u Mostar i koji te poziva na suživot.

http://pressonline.rs/sr/vesti/republik ... staru.html

Dalje, u procesu evroatlantskih integracija neizbježno je dalje uvezivanje i objedinjavanje zajedničkih interesa, a što je više državnih agencija i službi, to je teže zatvoriti se u taj neki svoj svijet.
znaci, jedina sansa opstanka bosne je potpuna autonomija tri naroda
Je li ja to vidim obrise prijetnje ?

jarancuga

#257 Re: Nacionalna svijest Bosnjaka

Post by jarancuga » 20/07/2011 19:16

@vukovic...
pa imate autonomiju, eno hag pun ko lubenjak...
kad ste pocetkom 90-tih drecali svi srbi u jednoj drzavi...niko nije tada konto na holandiju :mrgreen:

Penicilin

#258 Re: Nacionalna svijest Bosnjaka

Post by Penicilin » 20/07/2011 22:57

@vukovic
evo još par komentara na ono što si rekao. Zanimljivo je kako kao primjer srpske demokratske tradicije navodiš kako Srbi eto nisu istrijebili muslimane sa ovih prostora. Moram ovdje reći da zaista imam poštovanje prema srpkoj borbi u prvom svijetskom ratu kao i njihov doprinos partizanskom pokretu. Međutim na žalost tradicija četništva je preovladala u srpskom narodu i ono po čemu su danas Srbi prepoznatljivi jeste ekstremizam i zločin. Kada je u pitanju tobožnja samilost prema muslimanima takva tvrdnja samo je pokazatelj srpske arogancije i nacionalističke hladnokrvnosti kojom su zadojeni i obični mladi ljudi kao ti.

Srbija je još za vrijeme prvog srpskog ustanka krenula sa etničkim čišćenjem muslimana te nakon drugog srpskog ustanka u potpunosti protjerala muslimane sa područja kneževine Srbije. Crna Gora učinila je isto tako da su muslimani opstali samo u Sandžaku i Bosni. Tokom Hercegovačkog ustanka nakon kojeg je uslijedila Austrougarska okupacija BiH 1878. muslimani su u ogromnom broju protjerani iz istočne Hercegovine. Tokom prvog i drugog balkanskog rata muslimani su očišćeni iz velikog dijela Sandžaka i satjerani u nekoliko enklava. U Plavu i Gusinju je čak pokušano nasilno pokrštavanje muslimana. U kampanji terora nakon prvog svjetskog rata u potpunosti je izvršeno etničko čišćenje muslimana istočne Hercegovine. Tokom drugog svijetskog rata nastavljeno je etničko čišćenje i pokolj muslimana u istočnoj Bosni koji je dovršen genocidom u Srebrenici te etničkim čišćenjem i pokoljem muslimana na cijeloj teritoriji današnjeg RS-a.

Međutim po tebi muslimani treba da poštuju i budu zahvalni jer su se eto Srbi smilovali u skladu sa svojom demokratskom tradcijom i poštedili muslimane u Bosni scenarija koji su doživili u Grčkoj. Međutim istina je u tome da Srbi nisu imali priliku, mogućnost niti snagu rješiti se tolike mase muslimana u Bosni i Srbiji već je to rađeno u etapama i u skladu sa mogučnostima koje su istorijski okviri dozvoljavali. Kao što rekoh ironično je to da se prema takvoj svireposti kakvu su muslimani doživjeli od Srba ti i mnogi obični Srbi odnosiš kao prema nečemu sasvim normalnom i čak šta više posmatraš to kao nešto prema čemu bi mi muslimani danas sa istorijske distance trebali imati "malo više" poštovanja. :x

Komrad

#259 Re: Nacionalna svijest Bosnjaka

Post by Komrad » 20/07/2011 23:40

Penicilin wrote:
Hajde poušaj biti malo konkretniji i daj mi primjere kojim bi to ustupcima bošnjačka strana mogla relaksirati odnose i kada to bošnjačka strana nije bila spremna na razgovor. Daj mi jedan citat govora mržnje bilo kojeg bošnjačkog političkog lidera. Bošnjački lideri nemaju prostora za dalje ustupke kada su u pitanju državne institucije, podjela državne imovine i dalja decentralizacija zemlje jednostavno zato što na zemaljskoj kugli nema labavije i decentralizovanije i više podjeljene zemlje od BiH. Nakon genocida koji su Srbi izvršili nad Bošnjacima nakon 4 godine granatiranja i izgladnjivanja Sarajeva i drugih gradova Bošnjaci su i dalje spremni na život sa Srbima, na izgradnju zajedničke budučnosti i pomirenje. Bošnjački lideri stalno ovo ponavljaju a srpski lideri stalno pozivaju na podjelu, provociraju i vrijeđaju. Hočeš da ti malo citiram šta je Dodik posljednjih godina sve nagovorio protiv muslimana, Bošnjaka, Sarajeva, Srebrenice, Markala, Tuzlanske kapije itd. Kad si čuo da su Izetbegović ili Tihić rekli nešto ružno protiv Srba? Možda je Silajdžić koju rekao koja se mogla ružno protumačiti ali mi smo ga već poslali na političko smetljište da ne bi neko mogao reći da i mi imamo svog Dodika. To je prijatelju moj demokratski kapacitet Bošnjaka kojim se Srbi nimalo ne mogu pohvaliti.
:thumbup: Svaka cast!

Bosnolog

#260 Re: Nacionalna svijest Bosnjaka

Post by Bosnolog » 21/07/2011 00:18

Buducnost Bosne ima dva puta,

-Bosna i Hercegovina kao gradanska drzava ravnopravnih naroda i gradana bez etnotorova,

-Bosna i Hercegovina kao nacionalan drzava Bosnjaka,sto je sve ralniji ishod sto se duze bude odgadala prvonavedena opcija.

Pretvaranje Bosne u nacionalnu drzavu Bosnjaka najvise doprinose upravo dvodecnijski negatori i rusitelji BIH to jest Bosnomrsci i Bosnjomorsci,.....

Ima ona narodna sam pao sam se ubio,.....

A do tada Dayton dok se boje ne rastope,i generaciskim destrukcijama dusmana protiv opstrukcija,....

Sto se tice nacionalne svijesti Bosnajka ona svakodnevno jaca i bice sve jaca sto svakodenvno frustrira Bosnjamorsce i BH rusitelje,vidjeti pod osovinu zla Dodik-Covic i njihovi trabanti......

Narodna odnosno etnickoideoloska osvjescenost Bosnjaka je usko vezana za Nacionlnu Bosasnkohercegovacku i jako je tesko razdvojiti etnicko narodnu i nacionalnu.

Sto se bude vise Bosna napadala,osporavala i rusila,Bosnjastvo ce biti jace,homogeniziranije i bratskije u odbrani BiH i Bosnjastva,.....

Bosnolog

#261 Re: Nacionalna svijest Bosnjaka

Post by Bosnolog » 21/07/2011 19:17

16. GODIŠNJICA GENOCIDA U SREBRENICI OBILJEŽENA U PARLAMENTU JUŽNE AUSTRALIJE

Image
Sjećanje na žrtve genocida u Srebrenici i cijeloj BiH ove godine je u južnoaustralijskom glavnom gradu Adelaidu obilježeno u zgradi Parlamenta Južne Australije. Domaćin i organizator ovog skupa bila je Ministar za Multikulturna pitanja u Vladi Australije, gospođa Grace Portolesi. Uz Srebrenicki Inferno na velikom ekranu, gospodja Portolesi je dočekivala zvanice u sali Parlamenta.
U početku oficijelnog dijela programa, moderator, gospodin Hieu Van Le, zamjenik Guvernera Južne Australije i Predsjednik Komisije za Multikulurna Pitanja Vlade Južne Australije je pozdravio prisutne goste, među kojima su bili član australijskog Federalnog Parlamenta gospodin Tony Zappia, predsjednik opozicije u južnoaustralijskom Parlamentu gospođa Isobel Redmond, te član parlamenta i bivši Ministar za Multikulturna Pitanja gospodin Michael Atkinson, gospodin Rauf Soulio, sudija okružnog suda i počasni konzul Republike Albanije u Australiji, predstavnici nekih vladinih i nevladinih organizacija, predsjednici, predstavnici i članovi bosanskohercegovačkih organizacija i udruženja i ostali članovi bosanskohercegovačke emigracije u Južnoj Australiji.
Image
Dan sjećanja na žrtve genocida u Australiji

Image
Hieu Van Le
Image
Grace Portolesi
Image
Džemal Ćesko
Image
Elvis Mustafić
Image
Samir Husić

Nakon izvođenja državnih himni Bosne i Hercegovine i Australije skupu se obratila gospodja Portolesi. Nakon dobrodošlice i zahvale prisutnim na dolasku, ona je istakla važnost suosjećanja sa žrtvama genocida i priznanja zločina koji se desio, što ju je između ostalog i motiviralo da ona i južnoaustralijski Parlament budu domaćini ovogodišnje komemoracije. Iako mala, utjeha porodicama žrtava genocida može biti hapšenje i suđenje ratnim zločincima u Hagu, te daljnje istrajavanje na odgovornosti i kažnjavanju svih koji su saučestvovali u ovom stravičnom zločinu, rekla je ministrica Grace. Svoje izlaganje, zavrsila je citiranjem stihova srebreničkog inferna.
Na neka hronološka dešavanja i podatke o broju žrtava zločina i genocida počinjenog početkom jula 1995.godine podsjetio je u svom govoru Samir Hasić glasnogovornik Bosanskohercegovačke Muslimanske Zajednice Južne Australije. Ističući važnost demokratske Australije i njenu ulogu u prihvatu prognanih bosanaca, Hasić se zahvalio gospođi Portolesi i Vladi Južne Australije koji su omogućili da se godišnjica genocida u Srebrenici održi u zgradi Parlamenta.

U svom obraćanju, predsjednik Bosanskohecegovačke Muslimanske Zajednice Đemal Česko je vrlo emotivno govorio o ličnom preživljavanju tih tragičnih dana agresije u opkoljenoj i kasnije okupiranoj Žepi. Vrlo emotivno se prisjetio neizvjesnosti koju je osjećao u periodu kada nije ništa znao o svom ocu i bratu koji su završili u logoru u Srbiji, gdje ih je registrovao Crveni Krst i koji su ipak imali sreću i preživjeli. Veliki broj nije. Taj krvavi juli, kako je rekao Đemal nikada neće zaboraviti. Danas, australijska vlada brine o nehumanom klanju krava, a cjelokupna svijetska javnost nije brinula 1995. godine kada je na tako svirep i okrutan način pobijeno desetak hiljada ljudskih bića, kazao je Đemal.

U ime Udruženja Bošnjaka Južne Australije-Bošnjački Mesdžid Adelaide, te Bosanskohercegovačkog Muslimanskog Radio Programa i Udruženja Bosanskih penzionera Optimisti, prisutnima se obratio Tarik Skaka istakavši da su oficijelnom organizacijom ovogodišnje komemoracije u zgradi parlamenta, ministrica Portolesi i Vlada Južne Australije, ustvari prva državna vlada u Australiji koja je zvanično organizovala obilježavanje godišnjice genocida u Srebrenici. U ime navedenih organizacija, Tarik je pozvao gospođu Portolesi, gospodina Hieu, članove parlamenta i sve prijatelje Bosne i Hercegovine da pokrenu proceduru za usvajanje Rezolucije o genocidu u Srebrenici u Parlamentu Južne Australije.

Ovom prilikom u ime navedenih bosanskohercegovačkih organizacija gospođi Portolesi i gospodinu Hieu uručene su zahvalnice i prijevod na engleski knjige “Roman o Srebrenici”, koje je predao predsjednik Bosanskohercegovačkog Muslimanskog Radio Programa gospodin Kemal Zulfić. A predstavnik udruženja penzionera “Optimisti” gospodin Ibrahim Sefer uručio je gospođi Grace svoju sliku bosanskih motiva.

Gospodin Amir Beganović, podpredsjednik Vijeća Bosanskohercegovačkih Organizacija Australije se u ime Vijeća i sveukupne bosanskohercegovačke emigracije u Australiji zahvalio ministrici Grace na organizaciji ovogodišnje komemoracije u zgradi Parlamenta Južne Australije. Odajući na ovakav način počast nevinim žrtvama srpskog genocida u Bosni i Hercegovini kazao je Amir, Parlament Južne Australije ustvari odaje poštu svim žrtvama agresije, nasilja i etničkog protjerivanja nevinih ljudi, širom svijeta. Amir je takođe apelirao na pokretanje inicijative za usvajanje rezolucije o genocidu u Srebrenici u Parlamentu Južne Australije.

Skupu se zatim obratila gospođica Mahira Hasanović, preživjeli svjedok genocida u Srebrenici. Njen otac je ubijen, a njegovi posmrtni ostaci su nakon 13 godina sakupljeni iz šest masovnih grobnica i ukopani u memorijalnom mezarju u Potočarima. Mahira je, kaže bila u dilemi da li govoriti ovo veće jer ovakvo podsjećanje izaziva ponovnu bol, ali je kako reče, njena bol je sekundarna u odnosu na patnje onih kojih se sjećamo. U svom vrlo emotivnom i hrabrom izlaganju, Mahira je upozorila da suze u nasim očima večeras ne znače slabost jer smo mi jak narod, nego su one znak ljudskosti i suosjećanja. Govoreći o svojim dječijim osjećanjima u uslovima odrastanja bez oca i kao osoba protjerana iz svog doma, Mahira se zapitala gdje se danas nalazi svjetska zajednica koja nije našla za shodno da reaguje i spriječi genocid i koja i dan danas ne čini ništa da spriječi ubijanja nevinih ljudskih bića. Pozvala je sve prisutne da se osjećaju građanima svijeta i da kao humana ljudska bića dignu svoj glas protiv bilo kojeg zločina u svijetu. Svojim bosancima i pored svega što im se desilo, Mahira je poručila da budu ponosni, da pokažu da su drugačiji, neuništivi.
Skupu se obratio i Elvis Mustafić, takođe svjedok genocida u Srebrenici. I njegov otac je ubijen srpskom zločinačkom rukom. Elvis je kroz svoja sjećanja ispričao retrospektivu dešavanja tih kobnih dana u Srebrenici. Sa puno emocija je kazivao o rastanku sa ocem, koga više nikada nije vidio. Govorio je o kukavičkom ponašanju i izdaji UN vojnika koji su ih navodno trebali zaštiti u tzv. “bezbjednoj zoni”. Prisjećao se svih ratnih strahota, granatiranja, ubijanja, krvi, nasilnog odvajanja porodica, zločina i užasa neprimjerenih ljudskim stvorenjima.

Na ovom komemorativnom skupu, kako i dolikuje, upućena je dova Uzvišenom Allahu dž.š. Pozvavši sve prisutne da se pomole svako na svoj način, hafiz Ensar Ćutahija je pročitao tekst dove na engleskom jeziku, čime je i završeno ovogodišnje sjećanje na žrtve genocida u Srebrenici i cijeloj BiH u južnoaustralijskom glavnom gradu Adelaidu.

Zaključujući oficijelni dio programa u zgradi Parlamenta Južne Australije, moderator Hieu Van Le, zamjenik Guvernera Južne Australije i predsjednik Komisije za multikulurna pitanja se u ime Vlade Južne Australije, ministrice za Multikulturna pitanja i svoje lično ime zahvalio svim učesnicima i prisutnim gostima.

Na kraju samo recimo da sjećanje na zločin i genocid u Srebrenici 11. jula 1995.godine, najmonstruozniji zločin od završetka Drugog svijetskog rata, simbolizira sjećanje na sve žrtve srpskih zločina i genocid nad cjelokupnim bošnjačkim narodom. Govoriti i prisjećati se genocida nad Bošnjacima treba svakodnevno kako nam se više nikada nebi dogodila Srebrenica. Sjećanje na šehide Srebrenice i Bosne i Hercegovine mora biti stalno prisutno i živo kod svakog istinskog patriote i svakog normalnog ljudskog bića.

HM 2011

#262 Re: Nacionalna svijest Bosnjaka

Post by HM 2011 » 22/07/2011 00:20

Penicilin wrote:
Nele9 wrote: Nemam ja ništa protiv bosanstva, ali je to trenutno nerealno kao kategorija nad-identiteta (zna se zbog koga).
˝Bosanstvo˝ tipa onog koji promovišu dežurni SAX-ovi jugo-ublehaši koji pokušavaju da vještački kreiraju sliku idealnog militantno-ateističkog bosanskog društva... :x :x :x
Realno je trenutno jedno pola ne muslimana među onima koji se izjašnjavaju i osjećaju Bosancima. Kako onda možeš reći da je taj identitet nerealan. Nerealno je da će većina Srba ikada prihvatiti ikakvo bosanstvo. Ali bosanstvo nema ambiciju ni potrebu nametati se tim Srbima. Neka oni i dalje vode svoju politiku jer ta politika kao što je sada dominantna isto tako može postati marginalizovana isto kao što je to danas politika HDZa. Bosanstvo je već ideološka i politička sila koja može u ovoj zemlji puno više da postigne od unitarnog bošnjaštva. Bošnjaci realno nemaju samostalno snage nikada ovladati ovom zemljom niti imaju načina da je stabilizuju i normalizuju. Bošnjaci imaju jedino dovoljno snage da onemoguće njen raspad i podjelu. Dakle za cilj kojem Bošnjaci teže potrebna je politička i ideološka platforma sa katergorijom Ostalih i barem jednim djelom onih koji su danas u političkom smislu Srbi i Hrvati. Politika SDPa je upravo pokazatelj toga. Ako imaše neki odgovor kako Bošnjaci mogu realno postići svoje političke ciljeve na neki drugi način osim kroz mehanizam šireg zajedničkog interesa sa nebošnjacima zaista bi volio da čujem.
Ja bih ipak dopustio pravo na izjašnjavanje svima - osjećaju li Bosnu i Hercegovinu kao svoju državu, smatraju li se Bosancima i Hercegovcima uopšte.....

Vjeruj mi, imam vrlo ozbiljne razloge - vjerske prirode - zašto inzistiram na BosanskoHercegovačkoj nacionalnoj orjentaciji na štetu bošnjačke, srpske i hrvatske nacionalne orjentacije na teritoriji Bosne i Hercegovine......

Ukratko tvrdim da je bošnjačka, srpska i hrvatska nacionalna orjentacija na teritoriji Bosne i Hercegovine - veća zabluda od BosanskoHercegovačke nacionalne orjentacije......

A pošto imamo opciju da biramo - ja biram ovu koja predstavlja manju zabludu.....

Konkretno - uhvaćen sam u dugo pripremanu zamku - da molim za to ???????

Kako izgleda to sve iz ptičije perpektive ?

tbv
Been thanked: 1 time

#263 Re: Nacionalna svijest Bosnjaka

Post by tbv » 22/07/2011 05:56

Nele9 wrote:Otprilike bih se mogao složiti sa većinom napisanog ali je boldirano neistina. Bošnjački nacionalizam je produkt želje za fizičkim opstankom. Nijedan drugi narod na području bivše SFRJ nije bio u poziciji da se bukvalno bori za vlastiti opstanak, kao Bošnjaci. Nijedan drugi narod nije doveden pred svršen čin.
Bosanski patrioti ne-Bošnjaci se ne smiju bojati bošnjačkog nacionalizma. Tolerancija i suživot su u našoj DNK.
Put koji ja vidim je da bošnjači nacionalizam može samo osnažiti bosanstvo.
Poenta svega je...Bošnjacima se nikada više ne smije dogoditi genocid. Izgradnjom više bošnjačkih institucija mora se dovesti do situacije gdje će fašizam biit prepoznat na vrijeme a reakcija biti adekvatna. Nadam se da sam bio jasan.

Nemam ja ništa protiv bosanstva, ali je to trenutno nerealno kao kategorija nad-identiteta (zna se zbog koga).
˝Bosanstvo˝ tipa onog koji promovišu dežurni SAX-ovi jugo-ublehaši koji pokušavaju da vještački kreiraju sliku idealnog militantno-ateističkog bosanskog društva... :x :x :x
Mislim da si u krivu. Bosnjacki nacionalizam je produkt onih kojim je smetala multietnicka bosanska drzava, a nastao je tokom rata da bi zapisao svoju teritoriju iz bojazni da ce ostati bez icega.

Mi, nesrbi, a najvise bosanski muslimani, smo bili dovedeni pred svrsen cin i prije bosnjastva, a bosnjastvo nas je dokrajcilo i zadalo srebrenicki udarac.

Sto se tice genocida, genocid kao rijec i njeno znacenje je sramotno da se koristi u politicke svrhe, iako se slazem da se genocid ne smije ponoviti, zelim da dodam da se on ne smije desiti nikome.

Komrad

#264 Re: Nacionalna svijest Bosnjaka

Post by Komrad » 22/07/2011 12:45

tbv wrote: Mislim da si u krivu. Bosnjacki nacionalizam je produkt onih kojim je smetala multietnicka bosanska drzava, a nastao je tokom rata da bi zapisao svoju teritoriju iz bojazni da ce ostati bez icega.

Mi, nesrbi, a najvise bosanski muslimani, smo bili dovedeni pred svrsen cin i prije bosnjastva, a bosnjastvo nas je dokrajcilo i zadalo srebrenicki udarac.

Sto se tice genocida, genocid kao rijec i njeno znacenje je sramotno da se koristi u politicke svrhe, iako se slazem da se genocid ne smije ponoviti, zelim da dodam da se on ne smije desiti nikome.
Nas bosanske muslimane, Bosnjake, Bosnjastvo nije dokrajcilo nego nas je dokrajcilo visetosljetno bjezanje od bosnjackog identiteta, bjezanje od nacionalnog organizovanja, bjezanje od svega sto se tice nacije
i guranje svega u zajednicko.. na kraju nas je dokrajcilo zato sto nismo imali nista svoje, nista bosnjacko dok su drugi narodi imali sve svoje, cak i drzave e to je nas ukopalo.

Uvijek smo se mi Bosnjaci zrtvovali za nesto vise, za neko zajednistvo dok su drugi narodi razvijali svoj identitet i svoju nacionalnu svijest mi smo zapostavljali i gurali po strani
Nekad smo bili najveci Jugosloveni, danas smo multikulti bosanci, a sutra vjerovatno evropljani... sve cemo mi biti samo ne ono sto jesmo. Bosnjaci.

tbv

#265 Re: Nacionalna svijest Bosnjaka

Post by tbv » 22/07/2011 14:17

Komrad wrote:
tbv wrote: Mislim da si u krivu. Bosnjacki nacionalizam je produkt onih kojim je smetala multietnicka bosanska drzava, a nastao je tokom rata da bi zapisao svoju teritoriju iz bojazni da ce ostati bez icega.

Nas bosanske muslimane, Bosnjake, Bosnjastvo nije dokrajcilo nego nas je dokrajcilo visetosljetno bjezanje od bosnjackog identiteta, bjezanje od nacionalnog organizovanja, bjezanje od svega sto se tice nacije
i guranje svega u zajednicko.. na kraju nas je dokrajcilo zato sto nismo imali nista svoje, nista bosnjacko dok su drugi narodi imali sve svoje, cak i drzave e to je nas ukopalo.

Uvijek smo se mi Bosnjaci zrtvovali za nesto vise, za neko zajednistvo dok su drugi narodi razvijali svoj identitet i svoju nacionalnu svijest mi smo zapostavljali i gurali po strani
Nekad smo bili najveci Jugosloveni, danas smo multikulti bosanci, a sutra vjerovatno evropljani... sve cemo mi biti samo ne ono sto jesmo. Bosnjaci.
intervju ispod sve govori, upravo onako kako ja to vidim i svojim mozgom zakljucujem... ono sa vecim slovima su cinjenice koje niko ne moze da pobije...

Murate :thumbup:
22.07.2011. Murat Šabanović: "Poginuo bih za Dodika da je musliman... Ostali su obične jajare"

Murat Šabanović, čovjek koji je 1992. prijetio da će dići u vazduh višegradsku branu i potopiti Beograd, 19 godina kasnije tvrdi da nije blefirao i da bi to sigurno uradio da ga nisu izdali "njegovi".

Šabanović kaže da su predstavnici međunarodne zajednice rak-rana BiH i najobičniji hohštapleri, a od političara u BiH cijeni samo Milorada Dodika. Bivši "kontrolor višegradske brane" kaže da je predsjednik RS jedini političar u BiH koji "ima mu.." i koji zna šta hoće.

"Cijenim samo Dodika, jer su ovi ostali obične jajare. On radi šta hoće i čestitam mu na tome. Samo mi je žao što ne pripada mom narodu. Da je musliman, pravo bih ga volio!", kazao je Šabanović na početku intervjua za "Press RS".

- Da li to znači da ga ne voliš zato što nije tvoj?

Pa ne volim ga, ali ga cijenim! On kaže Inzku da ide tamo gdje mu je mjesto i da ide odavde, jer ovo nije njegova domovina. On ne poštuje nikakve zakone osim svojih. Slažem se sa njim kada kaže: "Koji će nam k.... Evropa?!" Koji će nam k.... Evropa, ako će nam donijeti prostituciju i legalizovati pederluk. Zato cijenim Dodika, i da mi je jedan takav musliman, ne bi mi bilo žao da za njega budem i kamikaza.

- A ostali političari?

Svi ostali su isti! Iako imaju visoka primanja, niko od njih ne živi od plate. Oni uzimaju koliko im treba i bave se politikom zbog organizovanog kriminala.

- Kažeš da su te 1992. izdali tvoji. Ko te je izdao?

Pukovnik Dževad Kos, Asim Omerović, Nijaz Jašarević i još neki po diktatu iz Sarajeva. Bio sam spreman da poplavim Beograd. Ako je Beograd poslao vojsku na Bosnu, zašto ga ne bih poplavio!

- Ranije si bio veoma kritičan prema međunarodnoj zajednici. Da li si promijenio mišljenje?

Ma jok! I dalje tvrdim da je to gomila hohštaplera, jer ne znam kako drugačije da ih zovem! Kada su Amerikanci slali svoje trupe u BiH bio sam na operaciji u Chicagu i vidio da su smećarima koji su znali naš jezik podijelili činove i poslali ih u BiH. Ovdje su proveli po par godina i ponovo se vratili u Ameriku da skupljaju smeće.

- Ako takvi upravljaju BiH, da li za njene narode ima spasa?

Nas može da spase samo to da se ujedinimo i istjeramo te hohštaplere, a onda da se lijepo dogovaramo. Od rata je prošlo 16 godina, a oni neće da idu odavde. Ali, što da idu kad im je lijepo, j... ga. Oni nas zadužuju i međusobno zavađaju, dok se običan narod pati. Kad dođu u Banjaluku govore da ne valjaju Silajdžić ili Lagumdžija, a u Sarajevu govore da ne valja Dodik. Nas zavađaju, a njima je dobro.

- Da li si politički aktivan?

Nisam! Malo se vrtim oko Patriotske lige, ali i u to sam razočaran. Ne bavim se aktivno politikom zato što nisam tip čovjeka koji je spreman da se proda na tenderu.

- Da li su te zvali iz neke stranke?

Jesu iz nekoliko, ali kad im treba glasova. Sve te ponude sam glatko odbijao.

- Kako?

Dođu i pitaju da im skupim 100 glasova, a ja im kažem da od toga nema ništa iako za 24 sata mogu da skupim 1.000 dobrovoljaca sa punom ratnom opremom da krenemo na Pale.

- Nećeš valjda?

Neću, jer čekam svoje vrijeme.

- Šta čekaš?

Čekam razgraničenje i da se udare međaši između RS i FBiH, pa da se počnemo opet ganjati.

- Ne misliš valjda da može doći do toga?

Nikad nismo bili bliže tome! Svi nas eksploatišu, jer lopovi nemaju ni vjere, ni nacije, već samo interes da što više opljačkaju i strpaju u vlastite džepove. Nas može da spase samo to da istjeramo ovu međunarodnu bandu, jer smo mi okupirana država.

- Prošli put si mi rekao da je Alija Izetbegović stvorio RS. Da li to i dalje tvrdiš?

Svaka budala zna da je Alija stvorio RS, a vi hoćete da mu sudite. Ali to me ne čudi, jer ste vi Srbi uništili i Šešelja, Karadžića, Mladića, Miloševića, Hadžića, pa što ne bi i Aliju. Umjesto toga trebalo je da mu date Orden Nemanjića.

- Kako komentarišeš hapšenje Gorana Hadžića?

Ma slušaj, taj Haški tribunal je cirkus, drže Šešelja osam godina i ne mogu da ga osude. To je smiješno! Taj sud služi samo za pranje velikih međunarodnih para. Bilo bi pošteno da se izvrši apsolutna amnestija, da se puste i Mladić i Karadžić i svi ostali, ali da se onda poništi njihov projekat - Republika Srpska, i stvori jedinstvena država BiH.

- Čime se baviš?

U penziji sam i kao kapetan Armije BiH imam penziju od 1.100 KM i 450 KM nadoknade kao RVI. Mogu pristojno da živim od toga.

- Šta je s tvojom kafanom?

Sin drži kafanu, a ja živim od penzije i pomažem mu.

- Kako ide posao?

Posao je stao kao i sve ostalo. U Sarajevu idu dobro jedino droga i prostitucija, a ja se time ne bavim.

- Dolaze li Srbi u kafanu koju sada vodi tvoj sin?

Dolaze, dolaze... Bio mi je skoro i onaj vaš Perendija iz Boračke organizacije.

- Misliš na predsjednika Predsedništva BORS-a Dražana Perendiju?

Ja, ja, na njega. Ne znam koja mu je funkcija, al' znam da je nešto u toj vašoj Boračkoj organizaciji.

- Da li si sjedio sa njim?

Popili smo kafu! Ja njega cijenim zato što je bio borac. Cijenim sve srpske borce. Ne volim one Srbe što se hvale da su rat proveli po Banatu i Beogradu. Cijenim one koji su se borili za svoju državu, ko i ja za svoju, ali borci su popušili i tamo i 'vamo! Dobro, tamo kod vas malo više, j... ga.

- Hvala na intervjuu!

Nema ne čemu. Samo napiši kako sam ti rekao, nemoj ništa doturati ni oduzimati i dođi kod mene da popijemo litru rakije. To ako si č'oek, a ako nisi, j... ga, onda piši šta hoćeš, al' ne dolazi na rakiju!

http://www.24sata.info/vijesti/bosna-i- ... z1Spojk1ED

amrica

#266 Re: Nacionalna svijest Bosnjaka

Post by amrica » 22/07/2011 14:24

:roll: koji mentalni sklop, ovaj murat :run:

a peMzijica milja i po.... :-)

Skijaš
Been thanked: 14 times

#267 Re: Nacionalna svijest Bosnjaka

Post by Skijaš » 22/07/2011 14:25

Komrad wrote:

I opet ti guraš etničku podjelu kao prihvatljivo rješenje. :-D Zar se nismo dogovorili da je nemoguće doći do usaglašenog modela podjele ?

tbv

#268 Re: Nacionalna svijest Bosnjaka

Post by tbv » 22/07/2011 14:35

amrica wrote::roll: koji mentalni sklop, ovaj murat :run:

ko zna zna, ko ne zna okrece janjce, junce i prasice da bi dodvorio svoje predstavnike, i sljedece 4 godine proveo na dijeti uz puru ili cvarke... :mrgreen:

Hodidid

#269 Re: Nacionalna svijest Bosnjaka

Post by Hodidid » 22/07/2011 14:40

amrica wrote::roll: koji mentalni sklop, ovaj murat :run:

ˇ

Murat je imao onu stvar u ratna vremena da odradi neke stvari koje u datom momentu su bile izraz krajnje nuzde. To ne mijenja cinjenicu da je bio intelektualno tanak i tad i danas. Murat nije bas jedan od najurbanijih likova u BiH. Na stranu njegov patriotizam.

ostrožac

#270 Re: Nacionalna svijest Bosnjaka

Post by ostrožac » 22/07/2011 15:17

12 stranica se skupilo o Bošnjačkoj svijesti i onda ko budali šamar netko ljepo kopiro članak s Muslimanom Muratom koji se borio protiv Srba za Muslimane i koji bi volio da je Dodik Musliman. :?

Komrad

#271 Re: Nacionalna svijest Bosnjaka

Post by Komrad » 22/07/2011 15:28

Skijaš wrote: I opet ti guraš etničku podjelu kao prihvatljivo rješenje. :-D Zar se nismo dogovorili da je nemoguće doći do usaglašenog modela podjele ?
Gdje sam spomenuo etnicku podjelu? Kakvo je to rjesenje moguce usuglasiti?

Govorio sam o jednoj drugoj stvari a to je da su ovdje Bosnjaci osudjeni da guraju multietnicnost na stetu svog nacionalnog identiteta, jer cim neko spomene nesto bosnjacko, odmah je na meti da toboze razavljajuje BiH, da je protiv multietnickog drustva itd... recimo ako 10% Srba i Hrvata zeli multietnicko drustvo zasto je tebi tesko prihvatiti recimo da 10%manje-vise Bosnjaka ne zeli?

madner
Has thanked: 16 times
Been thanked: 133 times

#272 Re: Nacionalna svijest Bosnjaka

Post by madner » 22/07/2011 15:30

Pa nije sporno, samo onda se ne mozes cuditi sto se svrstavas u isti skup kao i ovih 90%.

"Samo sam krao, sto me zovete lopovom" :D

Komrad

#273 Re: Nacionalna svijest Bosnjaka

Post by Komrad » 22/07/2011 15:34

madner wrote:Pa nije sporno, samo onda se ne mozes cuditi sto se svrstavas u isti skup kao i ovih 90%.

"Samo sam krao, sto me zovete lopovom" :D
Ja nisam protiv multietnickog drustva ali sam protiv toga da Bosnjaci i narednih 200 godina svoj nacionalni identitet guraju u stranu zarad neceg drugog dok drugi to isto nisu spremni uraditi.

tbv

#274 Re: Nacionalna svijest Bosnjaka

Post by tbv » 22/07/2011 15:41

ostrožac wrote:12 stranica se skupilo o Bošnjačkoj svijesti i onda ko budali šamar netko ljepo kopiro članak s Muslimanom Muratom koji se borio protiv Srba za Muslimane i koji bi volio da je Dodik Musliman. :?
Izvlacis iz konteksta, nije Murat rekao da je po nacionalnosti musliman, i nigdje ne pise musliman sa pocetnim velikim "M" kao sto ti to navodis, nigdje ne pise da se Murat borio za "Muslimane" vec za BiH, a i da je spreman da se za BiH ponovo bori. Sto se Dodika tice, izjavio je da cijeni Dodika jer ima muda, da mu je zbog toga zao sto ne pripada njegovom narodu, jer bi ga onda i pravo volio.

ostrožac

#275 Re: Nacionalna svijest Bosnjaka

Post by ostrožac » 22/07/2011 15:47

[/quote]
Izvlacis iz konteksta, nije Murat rekao da je po nacionalnosti musliman, i nigdje ne pise musliman sa pocetnim velikim "M" kao sto ti to navodis, nigdje ne pise da se Murat borio za "Muslimane" vec za BiH, a i da je spreman da se za BiH ponovo bori. Sto se Dodika tice, izjavio je da cijeni Dodika jer ima muda, da mu je zbog toga zao sto ne pripada njegovom narodu, jer bi ga onda i pravo volio.[/quote]

Ma dobro možda da ti njemu objasniš tko je i što je a citat izvučen iz konteksta je:
'Samo mi je žao što ne pripada mom narodu. Da je musliman, pravo bih ga voleo!'

I neznam kako izvuči iz konteksta želju službenog Sarajeva da ne dozvoli popis stanovništva još barem sto godina dok valjda svi neće se izjašnjavati Bošnjacima. Možda se boje da bi u BiH danas Bošnjaci bili drugi po brojnosti, Muslimani četvrti a Bosanci tek peti, šta ti misliš? :bih:

Post Reply