LIBIJA

Post Reply
User avatar
JoseMujica
Posts: 27606
Joined: 11/01/2011 14:33
Location: škripe oko Lištice
Grijem se na: Legitimnost
Vozim: Političko Sarajevo
Horoskop: Poskok

#4101 Re: LIBIJA

Post by JoseMujica »

de ba Arslane Tita ti znaš li ti o čemu pričaš?

Sad će Gadafi još ispasti musliman :shock: :?: jeste isto ko što je bio Sadam :lol: :lol: zato valjda NATO uvodi šerijat i poligamiju u Libiji :!: :?:

jebo i internet kad svako piše po njemu :run:
sanaman
Posts: 1040
Joined: 31/05/2004 20:19

#4102 Re: LIBIJA

Post by sanaman »

Arslan_11 wrote:Nisam pratio Gadafijev zivot niti njegov rad, ali definitivno ovo sto mu desilo je strasno. Sram me je bilo gledajuci snimke i slusajuci uzvike Allahu ekber!!! Sram me je po prvi put u zivotu biti musliman... Ponasamo se ko obezglavljene kokoske i naivne budale koje ceznu za "slobodom", "demokratijom"! Kako mi moze biti drazi amerikanac ili francuz il njemac od turcina libijca iranca. Sta je to toliko pogano u nama da na bracu krenemo sa bombom, puskom il tenkom. Majmuni iz Jerusalema, Vasingtona, Pariza se igraju sa nama kao sa marionetama. Jesmo li genetski glupi ili nam je vjera tako slaba ja ne znam. Nek nam je dragi Allah na pomoci!!!

OPORUKA LIBIJSKOG VODJE REVOLUCIJE - preuzeto sa nekog portala

U ime Allaha, blagotvornog i milosrdnog!

Već 40 godina, ili je možda prošlo i više od toga? Ne sjećam se više - činio sam sve što sam mogao da bi ljudima dao kuće, bolnice, škole. Kad su bili gladni davao sam im hranu. Čak sam i u Benghaziju pustinju pretvorio u žitnicu. Usprotivio sam se i preživio napade onog kauboja Reagana. Kada je ubio moju usvojenu sirotu kćer želio je ubiti mene. Umjesto mene ubio je to siroto dijete. Pomagao sam svojoj braći i sestrama u Africi novčanim potporama za Afričku Uniju, činio sam sve što je bilo u mojoj moći da ljudi razumiju koncept demokracije u kojoj narodni odbori upravljaju našom zemljom.

Ali ni to nije nikada bilo dovoljno - kao što su mi mnogi rekli, čak i ljudi sa kućama od 10 soba, novim ormarima i namještajem, nisu nikad bili zadovoljni. U svojoj sebičnosti uvijek su željeli više. Pa bi Amerikancima i drugim posjetiteljima pričali da im je potrebna "demokracija" i "sloboda", ni u jednom trenutku shvaćajući da pričaju o sustavu u kojem se ljudi kolju, u kojem najveće pseto ždere sve ostale psiće - no oni su i dalje ostajali ošamućeni i zavedeni s te dvije riječi ne shvaćajući kako u Americi nema besplatnih lijekova, da u "slobodi" i u "demokraciji" nema besplatnih bolnica niti podjele besplatnih stanova. Nema čak ni besplatnog obrazovanja, pa ni besplatne hrane osim kada ljudi moraju prositi ili stajati u dugim redovima da bi dobili zdjelicu juhe. Bez obzira što ja radio nekima nikada nije bilo dosta, ali drugi, ti drugi su znali da sam ja sin Gamala Abdela Nassera jedinog istinskog Arapskog i Muslimanskog vođe kojeg smo imali još od vremena Salaha al Dina, čovjeka koji je za svoj narod uzeo pa mu darovao Sueski kanal. Tako sam i ja, za svoj narod uzeo i narodu darovao cijelu Libiju. Nasserovim stopama koje sam pokušao slijediti kako bi svoj narod sačuvao od kolonijalne dominacije - od lopova koji su nas željeli opljačkati.

Danas, ja sam cilj napada najsnažnijeg saveza u vojnoj povijesti, moj mali afrički sin, Obama, želi me ubiti kako bi oduzeo slobodu našoj zemlji, kako bi nam ukrao naše besplatne stanove, naše besplatne lijekove, naše besplatno obrazovanje i zamijenio ih američkim lopovlukom koji se naziva "kapitalizam". No svi mi u trećem svijetu znamo što "kapitalizam" zapravo znači. To znači da korporacije upravljaju svijetom a narod trpi i stenje. To također znači da za mene više nema izbora, da se "kapitalizmu" moram suprotstaviti i da ću na tom putu, ako Allah to poželi, morati i umrijeti. Želim da svi znate koji je to put: To je onaj isti put kojim smo zajedno kročili, koji je našu zemlju učinio bogatom, donio joj poljoprivredna zemljišta tamo gdje je nekad bila pustinja, to je put koji nam je dao hranu i zdravlje i čak nam omogućio da u ovoj našoj Libijskoj Džamahiriji zaposlimo našu afričku i arapsku braću i sestre.

Ja ne želim umrijeti, ali ako se to dogodi u nastojanju da spasim našu zemlju i moj narod, mnoge tisuće vas koji ste svi moja djeca, onda neka tako bude.

Neka ova oporuka koju pišem bude moja, možda zadnja, poruka svijetu - poruka čovjeka koji se usudio suprotstaviti križarskim napadima NATO saveza, koji se drznuo suprotstaviti okrutnosti i izdaji, koji se usprotivio Zapadu i njegovim kolonijalnim apetitima i neka se upamti da sam sa svojom afričkom braćom, sa svojom istinskom Arapskom i Muslimanskom braćom bio svjetlo. Dok su drugi gradili dvorce ja sam živio u skromnoj kući i u šatoru, u kojima nikada nisam zaboravio djetinjstvo i mladost provedene u Sirtu. Neka se upamti da nikada nisam uludo trošio nacionalno bogatstvo i da sam poput Salaha al Dina koji je osvojio Jeruzalem na čast Islama, za sebe uzeo jako malo.

Na Zapadu neki me zovu poremećenim i luđakom, no i oni znaju istinu ali nastavljaju sa lažima. Oni znaju da je naša zemlja suverena, nezavisna i slobodna i da nije pod kolonijalnom podčinjenošću. Oni također znaju da su moja vizija i moj put jasni mome narodu i da ću se do zadnjega uzdaha boriti da bi svi mi i naša Libija ostali slobodni.

Neka nam Allah svemogući pomogne da mu ostanemo vjerni i slobodni. Bog je velik!

Moamer el Gaddafi, vođa revolucije

U Tripoliju, 9 aprila 2011.
To oni sto poslase Omer pasu latasa da nas vaspita?
To oni sto nam nisu autonomiju dali?
To oni sto nas ostavise Austro-Ugarima?
Baudelaire
Posts: 4772
Joined: 13/04/2011 20:40

#4103 Re: LIBIJA

Post by Baudelaire »

Meni, kao muslimanu iz BiH, nikad po defaultu neće neko biti draži samo zato što je musliman. Dijelim ljude na dobre i loše, ne na muslimane i ostale. I nije mi stid što sam musliman, na to sam ponosan, jer znam šta moja vjera istinski proklamuje, a to što je ova stoka uradila nad Gadafijevim tijelom svakako nema uporište u islamu i ni na koji način me nisu postidili. Mogu ja sutra reći da sam Marsovac i pobiti 300 ljudi, hoćete li svi radi toga zamrziti Marsovce?
User avatar
quasar
Posts: 3646
Joined: 14/11/2009 21:02
Location: Samobanovan...

#4104 Re: LIBIJA

Post by quasar »

Meni je svakako drazi svak onaj ciji jezik lici mom maternjem nego stranac. Vjera usmjerava ljude pa se sad u ovom arslanovom postu spominje kao nesto sto bi trebalo da ih razdvaja, a bome i tjera da se ubijaju.
To mi nikako ne sjeda jer na drugoj jednoj temi ubise se dokazujuci da je vjera moralna, puna ljubavi tolerancije i da nema cafira, ne bi ni ratova bilo. A ja opet po ko zna koji put kazem, da je vjera samo nacin manipulacije masama, sto se neprekidno i neprekidno kroz vijekove dokazuje, i u primjeru Bliskog istoka i sjeverne Afrike, ali dzaba govoriti...
drazi im je sultan Murat od vlastite kraljice.
OT.
User avatar
jeza u ledja
Posts: 45290
Joined: 29/12/2005 01:20

#4105 Re: LIBIJA

Post by jeza u ledja »

Izivljavanje nad Gadafijem je gnusan i divljacki cin.

No meni nije jasno cemu toliko cudjenje i sazaljevanje nad njegovom sudbinom? Valjda nekima nije jasno da su ljudi koji su zavrsili po njegovim zatvorima isto tako zavrsavali, samo eto niko ih nije snimao na iPhoneu. I onda se jos neki cude kako strani drzavnici likuju nad njegovom smrcu??? Sta je tu cudno kad isti ti ratuju protiv njega??? Treba valjda da sazaljevaju covjeka koji je odgovoran za smrt nevinih putnika aviona koji je pao u Lockerbiju? Nikome ne padne na pamet da je taj isti Gadafi proglasio nacionalnim praznikom smrt Anwara Sadata, te da je kriv za smrt siitskog vodje iz Libana?? Kada se prica o nepravicnosti stranog uplitanja u pobunu u Libiji, valjda nikome ne pada na pamet koliko je puta Gadafi slao svoje trupe u druge zemlje da skidaju tamosnje lidere??? Covjek je uspio zaratiti sa maltene svim susjedima (Cad, Sudan, Egipat), a umalo nije zaratio i sa Tunisom. Uspio je navuci gnjev siitskog svijeta jer je podrzavao PLO u ratu u Libanu. Slao je redovno svoje avione na Izrael, naravno. Da ne govorimo o podrsci nagnusnijim zlocincima crne Afrike poput Idi Amina u Ugandi i Sankoha u Liberiji. Slao je svoju placenicku "Islamsku legiju" da siri njegovu verziju islama po raznima arapskim zemljama, u stvari doprinoseci unutrasnjim previranjima u tim zemljama , od kojih neke i sad pate (Darfur).

I na kraju, njemu se daju sve zasluge za libijski standard zivota, a ne moru nafte koje lezi pod Libijom.

Ali glavno je da se prica o nekom licemjerju Zapada....
User avatar
Arslan_11
Posts: 6436
Joined: 13/05/2011 21:17

#4106 Re: LIBIJA

Post by Arslan_11 »

@JoseMujica
Ja nisam govorio o Gadafiju vec o muslimanskom svijetu. Ne znam u cemu je problem.

@sanamen
Da bas ti! Opet su mi drazi od onih koji su nas htjeli izbrisati sa ovih prostora i onih koji su im to dopustili (UN,NATO itd...)

@Baudelaire
Naravno da sam ponosan sto sam musliman. Sram je osjecaj koji me obuzeo slusajuci njih i njihove uzvike u datoj situaciji. Da li oni dijele muslimane na dobre i lose ili na pogodne i nepogodne. Nije problem samo ova stoka u libiji nego stoka sirom islamskog svijeta koja ubija svoju bracu. I na to sam dao komentar, a ispravi me ako grijesim.
User avatar
quasar
Posts: 3646
Joined: 14/11/2009 21:02
Location: Samobanovan...

#4107 Re: LIBIJA

Post by quasar »

Dobro jezu, rado cemo vidjeti novu demokratsku vlast koja ce zadrzati sve povlastice i benefite koje je narod imao od te nafte. Dozvoli da sumnjam da ce vecini biti bolje. Mozda hoce manjini. Takodjer, jako bih volio radi tih ljudi i radi naseg kapitala da se dole stvore uslovi za normalan rad i obnovu.

Koliko je to realno ne znam. Ali kad imas dva zla, odaberes ono manje, jbg. Po meni je to bio Gadafi, ali hajd sad, sami su odabrali sta ce i kako ce.
Last edited by quasar on 25/10/2011 22:30, edited 2 times in total.
User avatar
quasar
Posts: 3646
Joined: 14/11/2009 21:02
Location: Samobanovan...

#4108 Re: LIBIJA

Post by quasar »

dupli
sanaman
Posts: 1040
Joined: 31/05/2004 20:19

#4109 Re: LIBIJA

Post by sanaman »

Arslan_11 wrote:@JoseMujica
Ja nisam govorio o Gadafiju vec o muslimanskom svijetu. Ne znam u cemu je problem.

@sanamen
Da bas ti! Opet su mi drazi od onih koji su nas htjeli izbrisati sa ovih prostora i onih koji su im to dopustili (UN,NATO itd...)

@Baudelaire
Naravno da sam ponosan sto sam musliman. Sram je osjecaj koji me obuzeo slusajuci njih i njihove uzvike u datoj situaciji. Da li oni dijele muslimane na dobre i lose ili na pogodne i nepogodne. Nije problem samo ova stoka u libiji nego stoka sirom islamskog svijeta koja ubija svoju bracu. I na to sam dao komentar, a ispravi me ako grijesim.
Ljudi poslali kaznjenicku ekspediciju da zavede red i pobije sto treba pobiti i takvi tebi dragi? :-) Ovo je off a necu vse da ne dobijem ban :D

p.s. to nema veze sa ovim drugim koje pominjes...ipak su oni dosli kao kulturno-umjetnicko drustvo pa pregovorima zauzeli Bosnu a zadnjeg kralja Bosne poslali u vjecna lovista, ali to nije ni bitno valjda jer nije bio musliman...
severin
Posts: 744
Joined: 09/02/2011 20:25

#4110 Re: LIBIJA

Post by severin »

evo jos malo o libiji i gadafiju i oko cega je bila citava igranka


Zašto je Gadafi smetao? ”Luđak” umisli da je vlastelin i stvarno stvori državu

Zašto je Gadafi smetao? Da li je u pitanju nafta? Ili je u pitanju pustinja na koju se mogu instalirati solarne ćelije i čitavu Evropu opskrbiti strujom? Ili je pak ogromna rezerva vode koja se krije ispod površine?

Ovaj tekst koji prenosimo u cjelosti pojavio se na nekoliko blogova a kao autor se navodi Ivona Živković odnosno stranica koja se predstavlja kao Ivona, međutim sumnja se da je riječ o tekstu Srbijanske obavještajne službe, a objavljen je 22.07.2011. godine.

Tekst:

Kako je Libija pod vodstvom Moamera el Gadafija “tiranina i luđaka”, kako ga vide na Zapadu, postala najbogatija afrička država potpuno suverena i spremna uvesti novu monetu u trgovini sa naftom-islamski zlatni dinar i beskametne kredite. To bi značilo da Zapad više neće moći da kupuje naftu od afričkih zemalja spekulativnim novcem.

Voda, zemlja, ljudi i zlato – osnovne su strateške sirovine na kojima počiva egzistencija svake suverene države. Voda je energent života, zemlja je stanište, zaklon i hrana, ljudi su stvaralačka energija, a zlato je osnova za trgovinu odnosno cirkulaciju stvaralačke energije. Ako nedostaje samo jedan od ova četiri stupa, suverene države ne može biti, a narod koji nema vlastitu državu je ili roblje ili narod lopova, koji mora čitavog života živjeti među drugima krade ili prosi. Poznat vam je bar jedan takav narod.

Na žalost, i danas se u školama uči da je robovlasničko društvo odavno rasformirano, što je apsolutno netočno. Današenje takozvano “slobodarsko” i “demokratsko” društvo samo je iluzija stvorena odlukom jednog vlastelinskog kartela da se skloni iz javnog života i robovi me gledaju u kakvoj raskoši i sasipništvu žive. Ali, za razliku od feudalnih vlastelina koji su bili vladari određenih zemljišnih posjeda, moderna vlastela je sebi vladarski tron obezbijedlila spekulativnom trgovinom-tj. zamjenom zlata za papirnate priznanice, i nije vezana ni za jednu zemlju.

Njhova teritorija su sve zemlja i svi posjedi na kojima trguju, a to je praktično čitav svijet. Svijet bez granica i globalistička ideologija je njihova izmišljotina. Ovaj trgovački kartel formiran od venecijanskih srednjovjekovnih trgovaca uspio je u razdoblju od nekoliko stotina godina da najmoćnijim ekonomijama svijeta nametne kao legalno sredstvo plaćanja svoje papirnate priznanice, odnosno novac koji oni emitiraju i iza koga odavno ne stoji ni zlato niti bilo koje druge vrijednosti.

Prodajom ove izmišljene vrijednosti (spekulativnog novca) oni su milijarde ljudi diljem svijeta teško zadužili i praktično porobili. Da su SAD najveća robovlasnička plantaža očigledno je iz činjenice da je zemlja na rubu bankrota, jer ima takozvani nacionalni dug preko 14 triliona dolara i nije u stanju plaćati robu koju uglavnom uvozi iz drugih zemalja. Iako imaju i sirovine i tehnologije i radnu snagu i konstantno posljednjih šezdeset godina ratuju po cijelom svijetu, od toga nisu ostvarile nikakvu dobit.

Sva dobit je otišla privatnim korporacijama. SAD su inače početkom sedamdestih godina već jednom bankrotirale, kada nisu bile u mogućnosti uzetu robu plaćaju svojim zlatnim dolarom. Od tada je dolar postao vezan za naftu, a “američko” zlato koje je nakon Drugog svjetskog rata preliveno tu iz čitavog svijeta, posebno od poražene Njemačke, postupno je odlazilo u švicarske banke gdje ga sada kontrolira, čuva i prodaje kome hoće – katolička crkva . Ova ustanova je neformalno najveći posjednik i diler zlata u svijetu.

Ova globalna pljačka i stavljanje pod kontrolu malog broja ljudi-zlata, prirodnih resursa, znanosti i visokih tehnologija, u posljednjih stotinu godina uzela je takve razmjere, da već i prosječno inteligentni ljudi shvaćaju da su samo obično roblje koje se zamajava kojekakvim medijskim i političkim pričama o “ljudskim pravima”, “slobodama” i “demokraciji”. Tako se i SAD kao najveća robovlasnička kolonija medijski prikazuje kao “najdemokratičnija zemlja na svijetu”, na nekakvim izmišljenim rang listama “Demokracija” je praktički postala paravan za najveću pljačku i teror, dok se narod hipnotizira raznim političkim komedijašima i manekenima koji mu drže nekakve političke govore pune isprazne retorike. Većina njih, evidentno je, ima problem sa elementarnim logičkim zaključivanjem i živi u iluziji o vlastitoj moći.

Ogromna Rusija nije imala nikog drugog da je predstavlja u svijetu do Dimitrija Medvjedjeva, dok ogromnu Ameriku predstavlja potomak afričkih robova koji ne može dokazati da je rođen makar na Havajima. Nije li to čudno? Svi oni koji zalutaju u ove političke vode i pokažu malo više inteligencije i smisla za kvalitetnije i racionalnije vođenje nacionalnih ekonomija, postaju smetnja i preko noći dobivaju naziv “diktatora i tiranina”. Lihvarskoj vlasteli s političkom centralom u Londonu su potrebni glupi i poslušni pljačkaši vlastitog naroda.

Kada je srednjevjekovni Turski kalifat koji je postojao u južnoj i istočnoj europi izgubio dominantnu ulogu u svjetskoj trgovini, centar trgovačke moći preselio u London, krajem 17 stoljeća. Čitava Europa, SAD, Indija, Japan i Afrika postali su nakon toga robovske države kojima su upravljali katolički iluzionisti puneći zlatom džepove i trezore londonskom trgovačkom kartelu. Zato je danas čitav svijet u teškim dugovima.

Otkrićem nafte na Srednjem istoku europski lihvari su vidjeli odličan biznis. Vještim podmićivanjem lokalnih efendija, bankari su ušli s njima u partnerski posao s naftom (ali i bračne veze), i to tako da su najlakovernijim efendijskim obiteljima garantirali moć, neovisnost, crtali im granice i darivali ih kraljevskim titulama, obećavajući im velike investicije i veliki preporod zemlje.

Glava obitelji iz plemena Sanusi, Muhamed Idriz 1951. sklopio je, naivno kao i mnogi u Arabiji i Perziji, jedan takav dil. Uz potporu SAD i Britanije on je dobio “nezavisnost” i kraljevsku krunu na prostoru današnje Libije, koja je nakon Drugog svjetskog rata i poraza Italije, bila vlasnik ove kolonije. Oko 150 plemena koja su ovdje živjela nitko stoljećima nije mogao ujediniti, ni Turci, ni Talijani, ni Britanci, ni Sanusi. A bankarima je bilo neophodno za biznis sa naftom da imaju stabilnog veleposjednika koji će im biti vjeran poslovni partner.

Tako je ova službena “nezavisnot” Libije i davanje moći Idrizu omogućilo londonskim trgovcima da obilato uz potporu lakovjernog kralja koriste libijsku naftu. I zaista ogromna nalazišta nafte počela su da se sve više otkrivaju. Ali, libijski narod od toga nije imao fajde.

Međusobna borba evropske vlastele za što veće parče kolača vodila je nizu državnih udara u kolonijama, nastojanjima da se orode s lokalnim kaljevima i dr.. U jednom takvom vojnom udaru 1969. svrgnut je kralj Idris i na čelo Libije je došao mladi pukovnik Gadafi. I danas je na čelu Libije, iako odavno nema nikakvih formalnih funkcija. On je jednostavno vlastelin države Libije – vođa revolucije.

Koliko je “lud” Moemer el Gadafi (kako ga Zapad stalno prikazuje), vidi se iz toga da je vrlo brzo ujednio sva plemena, posebno dvije velike libijske etničke skupine zbog kojih je Libija uvijek morala biti podijeljena na dva administrativna dijela. Gadafi je napravio jaku unitarnu državu. Naftne ugovore sa stranim kompanijama je napravio tako da je najveći dio novca od nafte ostajao Libiji i to na korist narodu, tako je glavna naftna kompanija bila 100 posto u vlasništvu države. Proizvodnju nafte sveo je na samo jedan dolar po barelu, dok je kod drugih zemalja cijena išla i preko 100 dolara.

Ogromnu zaradu od nafte Gadafi je koristio za kupnju oružja i formiranje vojske, što su i drugi radili i u čemu im je Zapad obilato pomagao uzimajući im tako dobar dio novca od prodane nafte.

Dok je Izrael još bio u povoju, kao hram u koji danas dolaze svi svjetski političari kako bi izrazili svoju privrženost europskoj oligarhiji i njenom naftnom i bankarskom biznisu, tu prikrivenu ulogu je nakon Drugog svjetskog rata imala SFR Jugoslavija. Tu su dolazili svi “afrički revolucionari” kojima je bilo potrebno kupiti oružije, dobiju keš novac za svoju “narodnu revoluciju”, obuku, edukaciju itd.. Jugoslavija je formalno bila nesvrstana, slobodarska i ateistička zemlja, i to je islamskim narodima Trećeg svijeta stvaralo iluziju da nisu više pod okupacijom Zapada i lihvarske mašinerije sa centralom u Londonu.
Tito je službeno bio sin slovenskog balkanskog naroda (niko nije znao njegovu pravu biografiju i povezanost Rothschilda i Habsburgovcima, odnosno njemačkim lihvarima) i zato je bio rado viđen gost u Trećem svijetu i postao je “vođa nesvrstanih”.

Sa takvom prikrivenom misijom razvijano je jugoslavensko gospodarstvo (Yu je sve više dobivala unosne poslove u tim zemljama) i u kojoj je polovica državnog proračuna uvijek bila negdje van zemlje i samo nekoliko najupućenijih djelatnika tajne službe je znalo za tokove tog novca. Tako je Jugoslavija bila pravi trojanski konj za porobljavanje Trećeg svijeta.

I mladi Gadafi je tu bio uvijek dobrodošao i rado viđen gost. Ali, je očito bio inteligentniji i hrabriji od ostalih. Znao je da vojska ne može funkcionirati ako zemlja nema jaku privredu, a gospodarstva nema bez neovisnog izora vode. Voda je energent broj jedan. U stvari ono što oslobađja energiju iz nafte je voda. A Libija dovoljno vode nije imala. I to je bio problem svih arapskih zemalja. I zapad je to znao i zato im oružije i prodavao.

Ali, priroda funkcionira malo drugačije od onog kako bi htjeli lihvari. U stvari gdje ima nafte ima i vode jer se oboje stvara duboko u unutrašnjosti zemljine kore. Čitava planeta se praktično stalno puni vodom, ali ona ne izlazi uvijek na površinu (što ovisi od telurskih struja) već može ostati milijunima godina zarobljena duboko pod stijenama. Takva vodena skladišta duboko pod zemljom nazivaju akviferi.

Da Libija sa skoro dvije trećine svoje teritorije leži na ogromnim akvifera, otkriveno je još 1959. u potrazi za naftom.
Voda u akvifera je veoma čista, jer je prošla prirodan put filtracije kroz kamen i potrebno je samo iskopati dublje ukoliko je neka prirodna žila negdje ne izvuče na površinu.

Po procjeni stručnjaka ovi akviferi u Sahari sadrže 10 do 12 hiljada kubnih kilometara vode i ona se nalazi 600 metara duboko pod zemljom. Akviferi se nalaze i u Čadu, Sudanu, Nigeru, kao i Egiptu. Potrebno je samo iskopati bunare i cjevovodom transportirati vodu gdje treba. Priča o tome kako će se u budućnosti voditi ratovi zbog vode je djelomično točna, jer će se voditi za njezinu kontrolu, a ne zato što je neće biti u prirodi. Ne zaboravite priroda stalno stvara i naftu i vodu i sve ostalo. Ali, međunarodni trgovci žele da drže i prodaju sve, pa i vodu i kisik.

Problem kod Libije je bio u tome što se ovi akviferi nalazili točno ispod pustinjskog dijela zemlje na jugu, dok 95 posto stanovništva Libije (od ukupno 6,5 milijuna) živi u priobalnom dijelu. Iskopati velike bunare do akvifera i onda preseliti šest milijuna ljudi u pustinju jednostavno je bilo neizvedivo. A Libiji je voda prijeko potrebna, jer ima vrlo male obradive površine zemlje oko 1 posto od čitave teritorije i hranu mora uvoziti.

I “ludak” Gadafi je odlučio vodu iz ovih akfera jednostavno dovede do gradova i velikih naselja. A to je značilo postaviti u pustinji cjevovod od nekoliko hiljada kilometara, tačnije preko 3900 kilometara. To je više nego što je cijela zapadna Europa. Ali, kad je netko “lud” i shvaća da mu novac od nafte i oružije ništa ne znače ako nema vodu, ako nema svoju poljoprivredu, ako ne može razvija vlastitu industriju, održavati vlastiti narod onda on mora to svoje “ludilo” da primjeni. I Gadafi je pokrenuo veliki projekt izgradanje bunara i cjevovoda koji će transportirati vodu preko pustinje. Pojekat je nazvan Velika umjetna rijeka (Great man-made river project).

O kakvom se magalomanskom i “ludačkom” projektu radi govore sljedeći podaci. Projekt je zamišljen da se radi 26 godina u četiri faze. Dvije su već završene, a treća faza je spajanje ove dvije. Libija namjerava na da ovaj način dobije 160 hiljada hektara obradivog zemljišta. Oko 70 posto vode iz akvfera je namijenjeno za poljoprivredu, a ostatak će ići u gradove. Za industriju, prema planu vlade, suviše kvalitetna voda za industriju.

Čitav cjevovod je građen od velikih cilindara napravljenih novom tehnologijom natezanja betona koji se transportiraju hiljadama kilometara cestama kroz pustinju koji su za to izgrađeni. Oko 3700 kilometara puta je napravljeno.
Faza jedan ima ukupno 1600 kilometara cjevovoda, a faza dva ima duljinu od 2155 kilometara. Bili su u fazi spajanja kada je počelo bombardiranje Libije.Cilindri su smješteni u rovove šest metara pod zemljom. Svaki betonski cilindar teži 75 do 85 tona. Cjevovod je satavljen od dijelova od kojih svaki ima unikatni broj i predviđeni su da traju najmanje 50 godina.

Po specifičnom unikatnom boju odmah se identificira kad je i gdje proizveden.Za njihovo podizanje i stavljanje u rov korišteni su kranovi od 450 tona koji se kreću po specijalno izgrađenim tračnicama. Žica koja je ugrađena u betonske cilindre prije natezanja premašuje duljinu od 6 milijuna kilometara. Približno 500 hiljada prenapregnutih betonskih cilindarara cjevovoda je već proizvedeno. Iz rovova cijevi iskopano je 250 milijuna kubičnih metara, a težina cementa upotrijebljenog se mjeri milijunima tona.

I sve je to rađeno u pustinji. (Usporedite ovo sa običnim cestama i obilaznicama koje evropska vlada nije u stanju godinama izgraditi u sred Europe uz umjerenu klimu i obilje vode).

Libija sada već izvlači 2.5 milijuna kubičnih metara vode dnevno uz očekivanje da će to ubrzo narasti na 6.5 milijuna dnevno. Stručnjaci ovo slikovito prikazuju kao stalno kretanje 2,5 milijuna folksvagenovih “buba” 3200 kilometara svakog dana. Ako jedan auto prosječno nosi kubni metar vode, to je oko 1100 litara vode.

Oko 1300 bunara će biti izbušeno koji bi trebali dati 6,5 milijuna kubičnih metara vode dnevno. Na ovaj način bi se vodom opskrbljivali Bengazi, Tripoli, Brega, Sirta i ogromne poljoprivredne površine. Količina vode u akveferima je procijenjena na količinu vode u Nilu koja protekne za 200 godina. Pojedini stučnjaci sa Zapada, međutim, procjenjuju da će se ovaj prirodni rezervoar iscrpiti za 50 godina, dok drugi smatraju da će voda trajati preko 4000 godina.
Iz bunara se voda ubacuje u rezervoare svaki spremnik ima promjer od jednog kilometra i jasno su vidljivi iz Nasinih satelita, baš kao što se iz satelita vidi kako oko spremnika i duž cjevovoda sve više niču zelene površine. Sa ozelenjavanjem nastaju male poljoprivrdedne farme koje će se onda sve više širiti.

Cilj Libije je vremenom potpuno zadovoljiti svoje potrebe za usjevima, a Libijci onda planiraju s proizvodnjom uđu i na Europsko tržište. Ovo se porodici Rothschild koja ima investiciju u Indiji da Europu snabdijeva voćem i povrćem siguno neće dopasti. S obzirom da se radio o vodi koja je stara i veoma mineralizirana, ovako uzgojeni usjevi i voće imaće sigurno odličan kvalitet.
Oko 130 hiljada hektara pustinje će biti navodnjavane ovom vodom. Libija trenutno uvozi pšenocu, zob, kukuruz, ječam. Blizu Bengazija su već nikli vinogradi. Libijskim seljacima će ova voda biti vrlo pristupačna, jer će država cijenu subvencionirati. Libijci su u početku morali angažirati mnoge strane komanije i to iz Južne Koreje, Turske, Njemačke, Japana, Filipina, a pozvana je na suradnju i Britanija.

Na snimcima postorenja vidi se da su sve tehničke instalacije na engleskom, ali je uglavnom primijenjena njemačka tehnologija. Oko 70 posto poslova na izgradnji cjevovoda sada rade sami Libijci i sve je manje stranaca, tako da planiraju svoje iskustvo i tehnologiju do sada neprimenjenim, izvoze i u druge afričke zemlje koje također leže na akvifera. Ova tehnologija omogućuje da se voda nigdje ne gubi i ne isparava.

Čitava insvesticija trebalo bi stajati oko 33 milijardi dolara, ali će vjerojatno biti skuplje. Ako ikada bude završena. Financiranje je do sada vršeno isključivo državnim beskamatnim kreditom koji je dala libijska središnja banka. A ova banka je sto posto u vlasništvu države Libije. MMF i Svjetska banka su zaobiđeni. Možete već zamisliti kako su to Rothschildi i ekipa teško prihvatili. Toliko teško da se o ovom libijskom geostrateškom projektu na Zapadu jedva zna. Mediji su ga jednostavno ignorirali. Kamen temeljac ovog projekta je postavljen izgradnjom velikog vodenog skladišta kod Brege 1984.

Sada vam je jasno zašto su tzv. “Pobunjenici” (naoružani Otporaši koje financira Sorošov fond za “Otvoreno društvo” tj.. Fond za trgovačku zemlju bez granica) navadili na ovu luku i zašto je Gadafijeva narodna vojska to sve to morala minira. I kada ove izdajnike i ostale plaćenike koje plaćaju Rothschildi preko svog agenta Soroša i političkih marioneta u Lononu, Parizu, Washingtonu itd.. (Koji troše za ovo i novac iz državnih proračuna zapadnih zemalja) ubije neka mina ili bomba, svi udarni mediji na Zapadu izvještavaju da Gadafi “tiranin” ubija vlastiti narod. Zapravo pobunjenici preko nekakvog Nacionalnog Tranzicijskog vijeća (!) Žele uspostaviti novu vlast koju će onda prihvatiti (i dati joj legitimitet) “demokratski svijet” preko marionetske institucije nazvane UN (kojom upravlja trgovački kartel iz Londona poznat pod imenom “KRUNA”) i oni će onda da privatizuju ovaj veliki vodeni cjevovod za interese možda francuskih korporacija od kojih tri najveće (Veolia, Suez ondje i Saur) danas drže 40 posto svjetskog tržišta u poslovima s vodom.

Da li je zato Sarkozy bio najgrlatiji u ovoj borbi za “oslobadjanje” Libije jer nije za francuske tvrtke, prilikom nedavne posjete Gadafiju, dobio dovoljno veliko parče “vodenog kolača”? Zato ovaj cjevovod još nije bombardiran. U stvari, on je po izvještajima koje je jedino objavila ruska Pravda na engleskom u jednom dijelu ipak razoren. Ali, stvano šteta je za sada nepoznata. Kakvo obrazloženje za ovakvo razaranje vodenih resursa može imati NATO? Nikakvo, naravno.

I zato je to na Zapadu opet tajna i razmjere ovog potpuno nehumanog NATO pohoda za sada nisu poznate. Ovaj vodeni cjevovod ide paralalno s plinovodom i naftovodom i Libija je već do sada pretrpjela katastrofalnu infrastrukturnu štetu. Razaranje libijske ekonomije zapravo jeste glavni cilj NATO intervencije.
A zašto?

Poznavatelji Gadafijevog biznisa znaju da je on bio vrlo vješt političar (čitaj trgovac jer to je politika) i vrlo aktivan iu onome što se zove korupcija lakomih državnika. To je također mogao naučiti od J. B. Tita (koji je preko svojih tajnih službi također potplaćivao mnoge afričke, latinoameričke “revolucionare”), ali i od Rothschilda, s kojima je Gadafi također bio u biznisu i evidentno je bio uvaženi poslovni partner londonskog trgovačkog transnacionanog kartela. I jednog sina je školovao u Londonu. Ako je financirao predizbornu kampanju Sarkozyja (kako to tvrdi njegov sin Saif), to je od njega kartel možda i tražio kao prilog za “našu stvar” tj.. “Našeg čovjeka” na funkciji francuskog predsjednika. Koliko je i na koji način Gadafi financirao Barluskonija, Busha, Blaira (koji mu je bio neka vrsta “poslovnog kurira”) može se samo nagađati.

Moamer El Gadafi je očito čovjek koji je znao da je državna politika trgovačka igra u kojoj pobjeđuje onaj koji je najbolji prevarant i koji zna da se u toj igri sve podmazuje s parama. A pare je Gadafi imao u izobilju pa je time i ušao u visoke poslovne vlastelinske krugove. O tome gdje je sve investirao novac od nafte, običnim ljudima je nepoznato. Ali, investicije su ogromne diljem svijeta (posebno u Italiji), kao i bankarski računi. Na žalost Gadafi je samo previdio jedno od zlatnih pravila pravih vladara: nikada ne investiraj tamo gdje nemaš kontrolu nad vojskom i obavještajnom službom.

Ali, poslovni partneri mogu ući u sukob interesa. Kada se vlastelini sukobe, tada se narodi i države uvode u ratove.U slučaju Libije zato razlog za njezino bombardiranje i gnjev (koji potječe iz Londona) može se naslutiti iz namjere Gadafija da ovom trgovačkom i lihvarskom kartelu na čelu Rothschilda zada težak udarac.

Naime, ogromnim novcem koji je Libija zaradila od nafte vođa revolucije je desetljećima marljivo kupovao i zlato. Koliko točno ima zlata u Libiji nitko ne zna, ali MMF procjenjuje da imaju oko 4,6 milijuna unci, a to je blizu 144 tone. To na tržištu trenutno vrijedi preko 6 milijardi dolara. I Libija ga najvećim dijelom čuva u svojim sefovima u Libiji, a ne u Švicarskoj, kao što moraju ostale porobljene i vazalne zemlje. Samo dvadeset zemalja u svijetu ima veće zlatne rezerve. Britanija, na primjer ima duplo više, ali i deset puta veći broj stanovnika. I Alžir ima ogromne količine zlata.

Sa tim zlatom koje su vodeće afričke države nagomilale, Gadafi je predložio stvaranje Afričkog monetarnog fonda (u koji MMF neće moći pristupiti) koji bi onda mogao emitirati vlastitu afričku monetu u čijoj osnovi bi bio – zlatni islamski dinar. Riječ dinar znači zlato.

I afrička nafta bi se onda prodavala samo za ovu monetu. I svi koji žele afričku naftu morali bi prvo kupiti ovaj novac. I spekulativnim naftnim dolarima i eurima bi bio kraj. Baš kao i londonskim lihvarima. I Gadafijevi bi preuzeli bankarski tron Rothschildima. U islamu je lihvarenje, odnosno prodaja novca s interesom zabranjena. I u Libiji je najstrože zabranjeno davati kredit sa kamatom. Islamski dinar bi zato bio veoma stabilna moneta, a beskamatni krediti bi bili vrlo poticajni. I sve više poslovnih ljudi u svijetu to podržava i više vjeruje islamskim bankama, jer to nisu banke za golu pljačku već za stvarni razvoj biznisa.

Inače, Kina je postala strateški partner Libije broj jedan i to je Gadafijevo ogromno tržište. A tko ima takvo tržište taj je car. I Rotšilde zanima upravo to tržište. I pala je odluka da se Gadafi malo “išamara” i da se ubijedi da se skloni iz biznisa i da mu se izbaci iz glave ideja sa pravljenjem novog monetarnog fonda. Afrika mora ostati zemlja porobljena. A Gadafi je praktično sebe nametnuo kao vođa čitave Afrike.

I Rothschildove političke marionete su aktivirane.

Sve ove političke marionete (koje mediji predstvljaju kao najznačajnije državnike svijeta) odmah su se povinovali zahtjevu londonskog kartela koji je naložio da se Gadafi mora skloniti s vlasti i formalno su odobrile vojnu intervenciju koja uključuje razaranje Libije i ubijanje civila u cilju zastrašivanja naroda. Čak ni dobitnik Nobelove nagrade za mir nije smio usprotiviti, već je pozvao na “oslobađanje” Libije od “diktatora”.

I Rusija je ovo podržala. O tome kakav je interes Rusije da podržava ovu NATO intervenciju, samo još najzagriženiji rusofili nastoje dokučiti ne želeći prihvatiti surovu istinu da je i “majčica Rusija” nakon Oktobarske revolucije postala još jedna kolonija trgovačkog Londona. Svi njeni KGB tajkuni su u službi Londona. O tajnim poslovima Deripaske i Rothschilda uz posredovanje članova Blerove vlade, a sada člana Doma lordova, Pitera Mendelsona i (Gidiona) Georgea Osborna britanska štampa se dugo bavi. Mendelson je posredovao i u biznisu Deripaske i Gadafija, pa se nagađa da ga fianansira porodica Rothschild (čiji je Deripaska tajkun). Britanski premijer Cameron sada javno kritizira Mendelsona što je britanskim tvrtkama pravio biznis s libijskim “diktatorom”. (Naravno, to su političke fraze za “malu djecu” koja vjeruju u britansku demokraciju, vladu i parlament. Cvrc!). Politika je isključivo biznis.

I to je razlog zašto se zapadne “demokracije” sada “brinu” za ljudska prava Libijaca i njezinih susjeda, zašto financiraju pobunjenike (zapravo plaćenike koje ubacuju preko Tunisa i Egipta, gdje su svgnuli Gadafijevog saveznika “tiranina” Ben Alija i egipatskog predsjednika Hosni Mubaraka , “despota”). Glavni cilj je očito bio Gadafi. U stvari, pobunjenici (kao mala skupina koja svakodnevno demonstrira ispred veleposlanstva Libije u Londonu i snimaju je svi svjetski mediji) više su strani plaćenici jer je Libijci veoma teško podbosti protiv vlastite zemlje.

Kako formirati Otpor protiv države u kojoj svi imaju besplatnu zdravstvenu zaštitu, besplatno školovanje, malu nezaposlenost i u kojoj je prošle godine svaki stanovnik na poklon dobio 500 US dolara? Libija je bila vrlo prosperitetno socijalističko društvo, praktički bez kriminala i nasilja. Zato agenti CIA i MI6 oko nje pletu mrežu već trideset godina.

Grupice libijskih demonstranata plaćenika poziraju demonstrirajući dok ih slikaju (i kadriraju) kamere Mardokovih udarnih medija i predstavljaju diljem svijeta kao gomilu prosvjednika protiv “diktatorskog” režima u Libiji.
Ovi Soroševi Otporaši koji su osnovali svoj Nacionalni Tranzicijsko Savjet namjeravaju čim preuzmu vlast osnuju novu Centralnu banku u Begaziju (za račun Rothschilda i Londona) i novu naftnu tvrtku koju će onda privatizirati kao i vodovodne sustave.

Samo im je važno Gadafi ode i narod prihvati na vlasti nekog Libijskog izdajnika, i povjeruje im na prazne priče o medu i mlijeku koje će poteći, a koje u Libiji već odavno teče upravo s “luđakom” Gadafijem na vlasti.
Iste takve grupice nekakvih pobunjeničkih snaga koje ratuju u tenisicama i trapericama bez adekvatne vojne opreme (svaki vojnik zna da je ovo nemoguće) samo su manekeni za slikanje za potrebe globalističkih medija. Pitanje je koliko je među njima zaista Libijaca. Oni što “oslobađaju”, ubijaju, opkoljavaju i razaraju su isključivo NATO snage i njihovi profesionalni ratnici koji se kao sigurnosne snage privatnih korporacija polako ubacuju u Libiju i regrutiraju preko Blackwater-a ili Dyncorp-a. I njihove fotografije niste vidjeli. Veliki kaos će svakako iazazvati i to što i porodica Gadafi može imati ovakve privatne visoko obučene plaćenike.

U stvari, Gadafi je primjer vještog vlastelina koji zna da njegova moć počiva i na zadovoljnom narodu i zdravoj ekonomiji i zdravim finanisija, a ne na iluzijama o ekonomiji i “demokraciji” u kojima žive Zapadnjaci porobljeni teškim kreditima i prestrašeni terorizmom i “fanatičnim islamistima” koji stalno prijete da im unište njihovu “bajnu” demokraciju. Da bi taj strah kod zapadnjačkih podanika održavali, Europa i SAD su napunjeni lažnim azilantima islamistima, uglavnom kriminalcima kojima je neko obećao na Zapadu med i mlijeko, a zapravo ih drži getoizirane i izložene tiraniji.

Onda, kada im zatrebaju terorizirati Europu – tajne agenture jednostavno zapale fitilj i aktiviraju ih. U Londonu su ovakvi useljenici u Tottenhamu upravo vješto iskorišteni od strane policije da zastrašuju Engleze i Evropljene prikazujući se kao netolerantni, kulturno neprilagođeni nasilnici i pljačkaši.

Tako su ovi “islamisti” u Europi sve ono što nisu u libiji, u Iranu, i što nisu bili u Iraku. I Europa se tako drži u stalnom strahu od arapskih i afričkih “luđaka” i “tiranina”. Jer, strahovlada i tiranija je jedini način vladavine koji se u Europi i SAD održava već stoljećima. I to diktiraju mozgovi Vatikana koji vjeruju da je batina iz raja izašla. Baš kao i zmija.

Sa tim strahom se eliminira mogućnost ulaska islamskog zlatnog dinara u svjetske financijske tokove kao monete koja bi bila u Europi i SAD prihvaćena baš kao i islamski način bankarskog poslovanja – BEZ KAMATA I STVARANJA VRIJEDNOSTI IZ NIČEGA. A lihvarska ekonomija bez kamate je za londonski kartel – PROPAST.
User avatar
jeza u ledja
Posts: 45290
Joined: 29/12/2005 01:20

#4111 Re: LIBIJA

Post by jeza u ledja »

Mozel sta krace?

Ovo je n-ti hiljadukilometarski copy+paste post na ovoj temi.
Ili postavite link ili ne postavljajte nikako, jer slabo ovo ko cita.
severin
Posts: 744
Joined: 09/02/2011 20:25

#4112 Re: LIBIJA

Post by severin »

jeza u ledja wrote:Mozel sta krace?

Ovo je n-ti hiljadukilometarski copy+paste post na ovoj temi.
Ili postavite link ili ne postavljajte nikako, jer slabo ovo ko cita.
:lol: :lol: sto hocel to nestati stranica pa bolan sve sto napises na internetu ostaje zauvjek tako i na ovom forumu sto znaci procitat ce neko koga ovo interesuje...
User avatar
quasar
Posts: 3646
Joined: 14/11/2009 21:02
Location: Samobanovan...

#4113 Re: LIBIJA

Post by quasar »

Ja procitao.
Morebit jest, morebit nije.
Kako ko voli da vjeruje.
Me'ščini prije da jest, neg da nije.
User avatar
jeza u ledja
Posts: 45290
Joined: 29/12/2005 01:20

#4114 Re: LIBIJA

Post by jeza u ledja »

severin wrote:
jeza u ledja wrote:Mozel sta krace?

Ovo je n-ti hiljadukilometarski copy+paste post na ovoj temi.
Ili postavite link ili ne postavljajte nikako, jer slabo ovo ko cita.
:lol: :lol: sto hocel to nestati stranica pa bolan sve sto napises na internetu ostaje zauvjek tako i na ovom forumu sto znaci procitat ce neko koga ovo interesuje...
Jesi ti ovo napisao ili si odnekud kopirao?
KENJAC
Posts: 4603
Joined: 26/12/2006 13:10

#4115 Re: LIBIJA

Post by KENJAC »

Znate sta ljudi !? Mi ovdje razglabamo o tome jesu li Libijci napravili korak naprijed ili nazad sa ovom "promjenom" a mene zivo interesuje sta su ti isti Libijci pricali o nama kad smo rajebali Jugu i napravili ovo sto sad imamo?
User avatar
corolla02
Posts: 10389
Joined: 18/02/2009 22:12
Location: Light travels faster than sound; that is why some people appear bright, until you hear them speak!
Horoskop: Gemini

#4116 Re: LIBIJA

Post by corolla02 »

KENJAC wrote:Znate sta ljudi !? Mi ovdje razglabamo o tome jesu li Libijci napravili korak naprijed ili nazad sa ovom "promjenom" a mene zivo interesuje sta su ti isti Libijci pricali o nama kad smo rajebali Jugu i napravili ovo sto sad imamo?
pa i mi smo se rokali medjusobom :o il preciznije dnz vs sda, odnosto sve nacije manje vise su se tukle medjusobom, jal prije il poTlje!
simpozijum delirijum
Posts: 2102
Joined: 02/07/2008 07:45
Location: USA

#4117 Re: LIBIJA

Post by simpozijum delirijum »

KENJAC wrote:Znate sta ljudi !? Mi ovdje razglabamo o tome jesu li Libijci napravili korak naprijed ili nazad sa ovom "promjenom" a mene zivo interesuje sta su ti isti Libijci pricali o nama kad smo rajebali Jugu i napravili ovo sto sad imamo?
interesantno pitanje ! ima slicnosti , jadna nam majka , i Jugoslavija je bila lider u nesvstanima kao i Libija
u Libiji plemena a u Jugoslaviji republike i manjine
u Libiji socijalizam po Islamu ( zelena knjiga Gadafija ) u Jugoslaviji samoupravljacki socijalizam
obje drzave imale posebni sistem van blokova "istok-zapad"
i Jugoslavija bila najjaca po standardu od svih "komunistickih drzava u Evropi " sa najvise slobode i slobodom kretanja ( Jugoslovenski pasos , bez vize u oko 70 drzava )
a Libija bila najaca socijalna drzava u regiji ?
u obje drzave dodje NATO i USA kao spasilac poslije masovne klanice koja je unistila generacije stanovnistva i zatrovala ih mrznjom i extremizmom ?
samo na glas razmisljam cudne paralele zar ne ?
KENJAC
Posts: 4603
Joined: 26/12/2006 13:10

#4118 Re: LIBIJA

Post by KENJAC »

simpozijum delirijum wrote:
KENJAC wrote:Znate sta ljudi !? Mi ovdje razglabamo o tome jesu li Libijci napravili korak naprijed ili nazad sa ovom "promjenom" a mene zivo interesuje sta su ti isti Libijci pricali o nama kad smo rajebali Jugu i napravili ovo sto sad imamo?
interesantno pitanje ! ima slicnosti , jadna nam majka , i Jugoslavija je bila lider u nesvstanima kao i Libija
u Libiji plemena a u Jugoslaviji republike i manjine
u Libiji socijalizam po Islamu ( zelena knjiga Gadafija ) u Jugoslaviji samoupravljacki socijalizam
obje drzave imale posebni sistem van blokova "istok-zapad"
i Jugoslavija bila najjaca po standardu od svih "komunistickih drzava u Evropi " sa najvise slobode i slobodom kretanja ( Jugoslovenski pasos , bez vize u oko 70 drzava )
a Libija bila najaca socijalna drzava u regiji ?
u obje drzave dodje NATO i USA kao spasilac poslije masovne klanice koja je unistila generacije stanovnistva i zatrovala ih mrznjom i extremizmom ?
samo na glas razmisljam cudne paralele zar ne ?
Ja, ne znam nista! :roll: samo pitam, ne BiH koga da uvrijedim! :run:
drastic
Posts: 1355
Joined: 05/06/2010 00:52

#4119 Re: LIBIJA

Post by drastic »

interesantno pitanje ! ima slicnosti , jadna nam majka , i Jugoslavija je bila lider u nesvstanima kao i Libija
u Libiji plemena a u Jugoslaviji republike i manjine
u Libiji socijalizam po Islamu ( zelena knjiga Gadafija ) u Jugoslaviji samoupravljacki socijalizam
obje drzave imale posebni sistem van blokova "istok-zapad"
i Jugoslavija bila najjaca po standardu od svih "komunistickih drzava u Evropi " sa najvise slobode i slobodom kretanja ( Jugoslovenski pasos , bez vize u oko 70 drzava )
a Libija bila najaca socijalna drzava u regiji ?
u obje drzave dodje NATO i USA kao spasilac poslije masovne klanice koja je unistila generacije stanovnistva i zatrovala ih mrznjom i extremizmom ?
samo na glas razmisljam cudne paralele zar ne ?simpozijum delirijum
dobro jutro
samo kad bi sad istjerali sve strance, pobili bi se jos gore na zalost
Goblin
Posts: 320
Joined: 23/07/2011 13:14

#4120 Re: LIBIJA

Post by Goblin »

Corto Maltese wrote:
sumirprimus wrote:
madner wrote:Sto? Tako ginu visoki oficiri :D
zbog naseg rata i nasih stvarnih heroja,ne mogu se slozit da je poginuo vojnicki!!!
Ubijen je na način na koji su svojevremeno likvidirani, prethodno zarobljeni, vojnici HV na Ovčari, vojnici ARBiH u Potočarima... ili ima neka razlika koju ti uočavaš a drugi ne?
U Potocarima nije ubijen nijedan aktivni vojnik ArBiH. Ova tvoja izjava vec spada u negiranje genocida. Tcccc. :x :x
Ubijanje zarobljenih vojnika je zlocin.
Ubijanje civila-muskaraca od 14 godina navise je genocid.
Izvinjavam se na OT.
User avatar
JoseMujica
Posts: 27606
Joined: 11/01/2011 14:33
Location: škripe oko Lištice
Grijem se na: Legitimnost
Vozim: Političko Sarajevo
Horoskop: Poskok

#4121 Re: LIBIJA

Post by JoseMujica »

sanaman wrote:
Arslan_11 wrote:@JoseMujica
Ja nisam govorio o Gadafiju vec o muslimanskom svijetu. Ne znam u cemu je problem.

@sanamen
Da bas ti! Opet su mi drazi od onih koji su nas htjeli izbrisati sa ovih prostora i onih koji su im to dopustili (UN,NATO itd...)

@Baudelaire
Naravno da sam ponosan sto sam musliman. Sram je osjecaj koji me obuzeo slusajuci njih i njihove uzvike u datoj situaciji. Da li oni dijele muslimane na dobre i lose ili na pogodne i nepogodne. Nije problem samo ova stoka u libiji nego stoka sirom islamskog svijeta koja ubija svoju bracu. I na to sam dao komentar, a ispravi me ako grijesim.
Ljudi poslali kaznjenicku ekspediciju da zavede red i pobije sto treba pobiti i takvi tebi dragi? :-) Ovo je off a necu vse da ne dobijem ban :D

p.s. to nema veze sa ovim drugim koje pominjes...ipak su oni dosli kao kulturno-umjetnicko drustvo pa pregovorima zauzeli Bosnu a zadnjeg kralja Bosne poslali u vjecna lovista, ali to nije ni bitno valjda jer nije bio musliman...
:thumbup: ova ti je odlična Fatih kao tenor u Osmanskom horu dođe otpjeva jednu prigodnu ilahiju i svi pređoše na Islam :lol: :lol: :lol:

Stavljajući stvari u njihov historijski kontekst vidimo da je i Osmansko i Austrougarsko zauzimanje BiH bilo isto što i današnja NATO intervencija u Libiji. Sad na stranu što masa ljudi, poput Arslana ovdje na forumu, neće skontati sličnost/identičnost obrazaca moći (jal istjerivanja imperijalne sile) jer su slijepo samozatvoreni u jednom ideološkom univerzumu unutar kojeg nalaze za sebe tumačenje svega i svačega, pa im se čak i potpuno suprotstavljene činjenice savršeno uklapaju, jer je jedna bila prije podne a druga poslije podne :D

Prije podne u BiH nije bilo muslimana, onda oko podne dođe Fatih, pa popodne imamo muslimana pa je Fatih heroj.

Gadafije je prije podne bio socijalista, a oko podne se socijalizam raspao, onda popodne Gadafi skonta da bi mogao biti malo musliman, pa je i Gadafi heroj.

Pouka jeste da nije bitno šta je bilo prije podne, jerbo tek smo ustali i nismo se ishavizali. Tek popodne kad se ishavizamo i prihvatimo pravu vjeru, onda vidimo šta se stvarno desilo da su i Fatih i Gadafi pravovjerni širitelji božije riječi. Zato valjda NATO i uvodi šerijat u Libiji da sakrije istinu :-)
User avatar
Motokultivator
Posts: 875
Joined: 22/06/2007 15:02
Location: Negdje u blizini ilmihala

#4122 Re: LIBIJA

Post by Motokultivator »

severin
Posts: 744
Joined: 09/02/2011 20:25

#4123 Re: LIBIJA

Post by severin »

Gadafijeva porodica podnosi tužbu za ratni zločin


NATO je imao mandat da uspostavi zonu zabrajenu za letove Gadafijevih aviona. Oni su pod tom rezolucijom bormbardovali civile, institucije, artiljeriju, tenkove. Ja koliko znam, tenkovi, topovi ne lete (osim ako ih projektil pogodi). Dalje, pogođen konvoj, pogotovo ukoliko nije bilo borbenih vozila u istom. Dalje, nakon zarobljavanja, Gadafi je bio zarobljenik. Po ženevskoj konvenciji ubistvo zarobljenika je ZLOČIN. Koliko ljudi leži danas u Hagu zbog komande i lične odgovornosti.
Međutim, od toga nema ništa jer pobjednici pišu istoriju, i pobjednicima se ne sudi. Doduše, Hrvatima se sudi, a oni su pobijedili, kako oni kažu, u domovinskom ratu.
Elem, hrvati nisu NATO, nisu Hilary, nisu Silvio, nisu Braun, nisu Sarkozi, tako da od presude u njihovu korist nema ništa!
sumirprimus
Posts: 81696
Joined: 10/02/2010 07:54
Location: Bunker :D Saj ops

#4124 Re: LIBIJA

Post by sumirprimus »

zanimljivo severin,a sta veli obicni libijac:
...Realy ignorant views of Libya: here is are some myths and responses about Gaddafi's LibyaThere are no electricity bills in Libya; electricity is free for all its citizens.Categorically untrue. Despite poor electricity infrastructure and poor coverage of electricity lines, even in the Capital, Libyan home owners pay monthly/quarterly (area dependant) electricity bills based on meter readings. Electricity is cut off in instances of unpaid bills. Reconnection upon payment is not instant. The electric infrastructure is week and some areas of Libya do not have electricity available at all.

a banke,kamate,?
There is no interest on loans, banks in Libya are state-owned and loans given to all its citizens at 0% interest by law.Categorically untrue. Banks all over Libya have been giving out loans for years and years. There is a percentage rate charge on all loans, which is comparable to an interest rate, but in the spirit of ‘islamic ethics’ it is not called interest, it is called an ‘Administrative Expense’ – Masareef Edareeya."...

zajmovi,slatka na vjencanja? :)

All newlyweds in Libya receive $60,000 Dinar (US$ 50,000 ) by the government to buy their first apartment so to help start up the family.This is a well known rumour and a common joke in Libya. Whilst it may have been passed as official legislation, I know of not a single family who has been given this grant. The backbreaking bureaucracy associated with such grants and loans make them more or less impossible to obtain.

studiranje vani?

If Libyans cannot find the education or medical facilities they need in Libya, the government funds them to go abroad for it not only free but they get $2, 300/month accommodation and car allowance.Categorically untrue. If this was the case, the former regime would have been in receipt of 6 million application forms – one for every man, women and child who ‘cannot find education or medical facilities they need’. This grant does not exist for the mainstream public.

ovo mi je uvijek bilo najnelogicnije,zamisli da nama neko daje otlike pare i salje nas vani koliko bi nas otislo???1,100,hiljadu,milion???

rodjenje djeteta?
A mother who gave birth to a child receive US $5 ,000Categorically untrue. There is a Child Benefit welfare payment in Libya – it is roughly 15-20 Libyan Dinars a month per child. No Libyan citizen was given foreign currency as compensation.
znaci daju,al ne 5 iljada zelembaca :D

kako su neki dobijali stanovee besplatno u fazama :D

Many farms and homes and businesses were confiscated during three infamous phases of Libyas dictatorial history:1969 – The dreaded Green Revolution. Free Officers were rewarded land, homes, and farms that sometimes belonged to other people and the original owners were not compensated or asked if this was ok. Late 70’s - The introduction of the law Albayt le Sakinehee – The Home Belongs to its Dwellers. As this law was passed overnight, thousands of homeowners instantly lost their homes, as tenants (those renting the homes) claimed ownership on account of being the ‘dwellers’. The law applied to homes, farms, shops, etc.90’s - The introduction of Purification Committees (Lejnat al Tatheer). This committee ran by the widely know slogan, ‘Min ayna laka hada?’ – “From where did you obtain this?”, a form of ultra-socialism where people’s possessions, including homes and businesses, were confiscated if seen to be ‘surplus to requirement’ or contributing to a ‘monopoly’.Regarding Gaddafis ‘vow’: While Gaddafi waited for ‘everyone in Libya’ to be housed, he himself lived in a sprawling 6km square compound in the centre of the capital .

Previse je to zvucalo savrseno da bi bilo istinito...
severin
Posts: 744
Joined: 09/02/2011 20:25

#4125 Re: LIBIJA

Post by severin »

Previse je to zvucalo savrseno da bi bilo istinito...
pa slazem se zato su ih i napali i zato im nece vise biti tako lako....zivi bili pa vidjeli 8-)
Post Reply