Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Stranke, političari... Recite i Vi svoje mišljenje!
ljiljan89

#24701 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by ljiljan89 » 09/03/2012 10:50

"Fikret Abdic je proglašen je krivim zbog uspostave takozvane Autonomne Pokrajine Zapadne Bosne suprotno Ustavu BiH"

zasto se ne sudi tvorcima dejtonske BiH i to je suprotno Ustavu BiH???

popajic

#24702 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by popajic » 09/03/2012 11:50

ljiljan89 wrote:"Fikret Abdic je proglašen je krivim zbog uspostave takozvane Autonomne Pokrajine Zapadne Bosne suprotno Ustavu BiH"

Joj tebe , kako bi se moglo suditi ocevima nacija :-)

Banksy
Has thanked: 341 times
Been thanked: 470 times

#24703 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Banksy » 09/03/2012 13:07

ljiljan89 wrote:"Fikret Abdic je proglašen je krivim zbog uspostave takozvane Autonomne Pokrajine Zapadne Bosne suprotno Ustavu BiH"

Intervju: Miro Lazović

DANI: Kako ste doživjeli pregovore u Daytonu?

LAZOVIĆ: Dužan sam podsjetiti da u Daytonu nije prihvaćena Republika Srpska. Mi smo došli u Dayton s “prihvaćenom” Republikom Srpskom. Ja sam godinama tragao ko je to učinio, jer nijedan organ, ni Predsjedništvo RBiH, ni Skupština nisu prihvatili RS. U jednom javnom nastupu Hajrudina Somuna, tadašnjeg ambasadora u Turskoj, bila je rečeno da je “Republika Srpska prihvaćena u Turskoj” kada je Richard Holbrooke iz Beograda javio Izetbegoviću i Muhamedu Šaćirbegoviću (ministar vanjskih poslova – op. aut.) da ga sačekaju, jer nosi važne vijesti. Prilikom tog susreta Holbrooke je rekao “imamo šansu da zaustavimo rat, Milošević je to spreman da to učini pod uslovom da se prihvati Republika Srpska”. Po riječima gospodina Somuna, Izetbegović je to izbjegavao da bi u ranim jutarnjim satima prihvatio i pozvao Šaćirbegovića, koji je 8. septembra u Ženevi obznanio prihvatanje Republike Srpske. A u Daytonu su razgovori počeli prepirkom unutar naše delegacije, jer smo Ivo Komšić i ja problematizirali Republiku Srpsku na način da se ne može praviti racionalan ustav s dva entiteta, od kojih jedan nosi etnički naziv. Pitali smo ko je to prihvatio. Izetbegović je kazao “da to nije sada problem”. Holbrooke je rekao da je to “završena stvar”, te da možemo raditi na ustavu da što više kompetencija izvučemo iz entiteta i prenesemo na državu. Sve je faktički bilo završeno, a ono što smo mi mogli uraditi za tih 20-tak dana je da se napravi koliko-toliko racionalan ustav, koji bi omogućio opstanak države BiH i njenih najvažnijih institucija. I tada sam bio svjestan, a sada pogotovo, da je to loš ustav, ali sam vjerovao da će se u nekim mirnim vremenima političkim sredstvima taj ustav promijeniti, da će se BiH reintegrisati. Na žalost, 20 godina kasnije moram konstatovati da smo daleko od onog referendumskog pitanja koje je predviđalo jednu demokratsku nezavisnu BiH ravnopravnih građana i naroda i bojim se, kad bi se danas raspisao referendum o nezavisnoj BiH, ne bi prošlo. Umjesto da se te nacionalne naslage uklone, one su još više učvršćene. Učvršćene su još više i nakon oktobarskih izbora 2010. jednom nerazumnom i neodgovornom politikom iz Sarajeva.

Sasvim_Obican

#24704 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Sasvim_Obican » 09/03/2012 13:22

Gledam ovaj svoj narod i žao mi ga !

Ljudi moji, Agrokomerc je zapošljavao 20.000 ljudi i još toliko kooperanata. Vlado Federacije, Fikrete Abdiću, ili bilo ko drugi odgovoran što su dvije fabrike bukvalno prodane u staro željezo, dabogda vam presudio ovozemaljski ili neki pravedniji sud !

Hemel
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

#24705 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Hemel » 09/03/2012 20:04

Kakav ce biti ishod samita u Banja Luci???

dudlov
Has thanked: 47 times

#24706 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by dudlov » 09/03/2012 21:35

Hemel wrote:Kakav ce biti ishod samita u Banja Luci???
Nikakav. Nije do njih, nego do onih što im dadoše glas 1990. godine.Zajahali a ne misle sjahat a što je još gore: narod izgino, izranjavan, raseljen prisilno, genocid...i sad nešto očekivat od sastanaka nakon svega, prethodno, pobrojanog. Zato batalite očekivanja od ove političke garniture i svih dešavanja u zadnjih 20 godina.Ko ne zna, neka upali youtube pa će vidjeti da pitanja koja su se postavljala prije dvadeset godina i sada čekaju na odgovor, a odgovora neće biti za dugo.

Hemel

#24707 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Hemel » 09/03/2012 21:35

Ocekivano :-) sve po starom...
Sastanak u Banjoj Luci
"Šestorka" nije dogovorila rješenje presude "Sejdić - Finci"

Dogovor o implementaciji presude "Sejdić - Finci“ nije postignut, jer se ne želi parcijalno rješavati to pitanje, rečeno je večeras u pauzi razgovora koje vode u Banjoj Luci šestorica lidera najačih stranaka u BiH.

"Stavovi su poznati i ostaju iste dileme koje smo imali i ranije", potvrdio je predsjednik SNSD-a Milorad Dodik, ali kazao i da cijene da postoje mogućnosti da se to pitanje riješi.

Manje problema, kazao je, ima oko pitanja formiranja Doma naroda državnog parlamenta kod pitanja primjene ove presude, ali su predsjednici stranaka zaključili da neće parcijalno rješavati pitanje implementacije ove presude.

Na sastanku koji je trajao više od četiri i po sata razmatrana su i pitanja vojne i državne imovine te utvrđeni principi na kojima bi se u narednom periodu donijele određene odluke.

Sastanak na kojem je bilo riječi i o budžetu BiH te potrebi ušteda i smanjenju broja zaposlenih u administraciji i plaća, bit će nastavljen, rečeno je u pauzi tokom koje su se novinarima obratili domaćin sastanka predsjednik SNSD-a Milorad Dodik, te predsjednici stranaka, SDPBiH Zlatko Lagumdžija, SDA Sulejman Tihić, HDZBiH Dragan Čović, HDZ-a 1990 Božo Ljubić i SDS-a Mladen Bosić.

Hemel

#24708 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Hemel » 09/03/2012 22:15

Vijesti iz BiH
Lagumdžija: BiH ispunila obavezu u vezi sa vojnom imovinom

Predsjednik SDP-a BiH Zlatko Lagumdžija ocijenio je da se sa večerašnjeg sastanka stranačkih lidera u Banjoj Luci međunarodnoj zajednici može poslati poruka da je BiH ispunila svoj dio obaveze kada je riječ o vojnoj imovini i da to može biti pozitivna vijest na predstojećem Samitu NATO u Chicagu.
(Sta ti je ovdje pozitivno???)

Lagumdžija je rekao da lideri u razgovorima o primjeni presude Evropskog suda za ljudska prava u predmetu "Sejdić - Finci" nisu išli samo ka zadovoljenju presude, koja govori o diskriminaciji ostalih, već i ka rješavanju suštinskih problema u vezi sa balansom između građanskog i nacionalnog.

"Bitno je da se ne dovedemo u poziciju da parcijalnom primjenom presude `Sejdić - Finci` dođemo u poziciju da nam se ratifikuje Ugovor o stabilizaciji i pridruživanju, pa da ne dobijemo kandidatski status i da nam se kasnije Ugovor suspenduje", rekao je Lagumdžija novinarima.

On je naglasio da presudu "Sejdić - Finci" treba primijeniti radi Suda u Strazburu, ali da ona treba da bude povod za rješavanje suštinskih pitanja kako se niko ne bi osjećao ugroženim ni kao pripadnik naroda ni kao pojedinac.

Lider SDP-a je izrazio zadovoljstvo postizanjem pune saglasnosti o načinu povećanja prihodovne strane budžeta na svim nivoima i obezbjeđenju nediskriminišućeg položaja domaćih firmi kod uvoza i izvoza sa susjednim zemljama.

On je dodao da se moraju smanjiti rashodi racionalizacijom koja podrazumijeva smanjenje izdataka za administraciju na svim nivoima, što treba da se uradi već u budžetu za ovu godinu.

Lagumdžija je istakao potrebu za domaćinskim odnosom prema državnoj imovini koja se sada koristi neracionalno kako bi se izbjeglo da se iz budžeta nepotrebno troše sredstva za iznajmljivanje prostora, a da država nema svoje.

"Da smo zadnjih desetak godina umjesto da iznajmljujemo našim diplomatsko-konzularnim predstavništvima zgrade širom svijeta to riješili kroz operativne lizinge sa nekim bankama iz tih zemalja, danas bi imali desetine svojih objekata u vlasništvu širom svijeta", rekao je Lagumdžija.
(Koji demagog...nikako da kaze da su drzavu raskucili)

Hemel

#24709 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Hemel » 09/03/2012 22:20

Pozitivna strana sastanka šestorke
Tihić: Važno je da su usaglašeni principi za vojnu i drugu imovinu

Lideri šest najjačih partija u BiH utvrdili su večeras u Banjoj Luci principe na osnovu kojih treba da se donesu odluke o pitanju vojne perspektivne i neperspektivne imovine te ostale (državne ) imovine, koja je definirana odlukama visokog predstavnika.

Predsjedik SDA Sulejman Tihić izjavio je da će u roku od 60 dana biti donesena odluka o vojnoj imovini, a najkasnije do godinu dana i o državnoj, s tim da u roku od 90 dana ta imovina mora biti popisana kako bi se znalo šta je od državne imovine neophodno za institucije BiH.

Vojna perspektivna imovina određena je odlukama Predsjedništva BiH, a neperspektivna imovina koja se sada koristi bit će upisana u vlasništvo onih nivoa vlasti koji funkcionalno tu imovinu koriste.

"Imovina koja je i dalje u posjedu Ministarstva odbrane BiH bit će upisana u korist teritorija onih općina gdje se ona nalazi“, pojasnio je Tihić i ukazao da je važno da su večeras riješena ova važna pitanja o kojima se raspravlja već nekoliko godina.

Također, važno je i zbog rokova kada je u pitanju put BiH u članstvo u NATO i ispunjavanje drugih uvjeta po pitanju državne imovine.

Što se tiče presude „Sejdić i Finci“, predsjednik SDA je ponovio stav da je želja „šestorke“ da se to pitanje pravedno riješi i da niko nikome ne bira legitimne predstavnike bilo kojeg naroda.

Postoje još neke razlike o kojima se nisu mogli dogovoriti, a tiču se načina izbora u oba entiteta članova Predsjedništva BiH te nekih procedura u izboru u FBiH.

„Bliži smo dogovoru u odnosu na Dom naroda državnog parlamenta, ali smo suglasni da se odluka 'Sejdić i Finci' sprovede u cjelosti, te da se ne ide u njeno parcijalno provođenje“, kazao je lider SDA.

Večerašnji sastanak na kojem je bilo riječi i o budžetu BiH te potrebi ušteda i smanjenju broja zaposlenih u administraciji i smanjenju plaća, bit će nastavljen, rečeno je u pauzi tokom koje su se novinarima obratili domaćin sastanka predsjendik SNSD-a Milorad Dodik, te predsjednici stranaka SDP-a Zlatko Lagumdžija, SDA Sulejman Tihić, HDZ-a BiH Dragan Čović, HDZ-a 1990 Božo Ljubić i SDS-a Mladen Bosić.
U paklu gorjeli... :x :x sta ste uradili sa drzavnom i vojnom imovinom.

poznanik
Been thanked: 3 times

#24710 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by poznanik » 09/03/2012 22:32

Hemel wrote:
Pozitivna strana sastanka šestorke...

Lideri šest najjačih partija u BiH utvrdili su večeras u Banjoj Luci principe na osnovu kojih treba da se donesu odluke o ...
Kakav smisao imaju ovi sastanci čelnika 6 političkih organizacija u BiH, za koji k...c će nam onda Parlamenti i demokratija :? Ma ovo u nas je lakrdija i cirkus koji ni najbolji Kinezi sa Rusima ne bi boljeg kreirali :-) :(

Lug

#24711 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Lug » 09/03/2012 22:36

Objavljeno 21.06.2010. u 07:57

HILLARY CLINTON
"Vojna imovina pripada državi BiH"
Američka državna sekretarka Hillary Clinton uputila je pismo Predsjedništvu BiH u kojem je pozvala sve strane u BiH da nastave sa traženjem rješenja za problem vojne imovine da bi omogućili zemlji da u ovoj godini započne Godišnji nacionalni program (ANP) i iskoristi sve pogodnosti koje pruža Akcioni plan o članstvu u NATO (MAP).

Hillary Clinton (Foto: AP)
Clinton je navela da je zadovoljna što je NATO na ministarskom sastanku u Talinu odlučio da pozove BiH u MAP, uz očekivanja da će ta odluka biti katalizator za dalje reforme.

"Kao što znate, 69 lokacija perspektivne vojne imovine mora biti registrovano na državu, tačnije na korišćenje Ministarstvu odbrane BiH prije nego BiH preda svoj ANP i iskoristi sve prednosti MAP procesa ove jeseni", podsjetila je Clinton.

Ona je navela da je svjesna da još ne postoji konsenzus kako bi to trebalo da bude riješeno unutar postojećeg zakonskog okvira, ali da je veoma važno da sve strane nastave da teže praktičnom rješenju koje će omogućiti BiH da započne ANP proces ove godine.

Clinton savjetuje da je veoma bitno da lideri pređu preko etničkih podjela i pronađu zajednički jezik kada je riječ o pitanjima koja se tiču svih građana.

Ona je rekla da mora priznati da je ohrabrena napretkom koji je postignut na uništenju viška naoružanja i municije, ističući da će State Departmentu biti zadovoljstvo da podrži ova nastojanja, kako finansijski, tako i uz tehničku pomoć.

"Ovo je, naravno, izborna godina u BiH. Predsjednik Barack Obama i ja pozivamo sve političke lidere u BiH da tu kampanju iskoriste da javnost podsjete na potrebu za političkim i ekonomskim reformama, ali i na sve koristi koje donose evropske i evroatlantske integracije", napisala je Clinton, izrazivši nadu da će se političari uzdržati od "provokativne retorike koja je karakterisala izborne kampanje prethodnih godina".

Hemel

#24712 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Hemel » 09/03/2012 22:38

poznanik wrote:
Hemel wrote:
Pozitivna strana sastanka šestorke...

Lideri šest najjačih partija u BiH utvrdili su večeras u Banjoj Luci principe na osnovu kojih treba da se donesu odluke o ...
Kakav smisao imaju ovi sastanci čelnika 6 političkih organizacija u BiH, za koji k...c će nam onda Parlamenti i demokratija :? Ma ovo u nas je lakrdija i cirkus koji ni najbolji Kinezi sa Rusima ne bi boljeg kreirali :-) :(
Zapamti kolega, posle ovog dogovora nista vise nije isto.

Od gotovog su napravili veresiju. Imali su drzavnu imovinu na tacni i onda je raskrcmili na entitete i opstine.
Roditelj dok je ziv on ustupa djeci imovinu na koristenje tako su trabali i sa drzavnom i vojnom imovinom. Hiljadu godina koristi ali je to vlasnistvo drzave. Sada Dodik ima sve izmedju ostalog i teritoriju koju mu je Tihic i Lagumdzija na tacni poklonili.

Ovo ako neko ne stopira, drzave ce nestati ili cemo biti jedina drzava na svijetu koja i kada bi htjela da prosiri svoje djelovanje, mora biti podstanar ili moliti B.Luku da im ustupi prostor.

Ma fuuj.

Sasvim_Obican

#24713 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Sasvim_Obican » 09/03/2012 22:45

Sastanci šestorke su pozitivna stvar. Ionako se sve rješava na visokom nivou.

Šteta za presudi "Sejdić-Finci". Mislim da je to konačno pozdravljanje sa aplikacijom u maju. Ne znam kad je iduća "sesija" ?

Hemel

#24714 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Hemel » 09/03/2012 22:54

Sasvim_Obican wrote:Sastanci šestorke su pozitivna stvar. Ionako se sve rješava na visokom nivou.

Šteta za presudi "Sejdić-Finci". Mislim da je to konačno pozdravljanje sa aplikacijom u maju. Ne znam kad je iduća "sesija" ?
Zao je i meni sto se taj diskriminirajuci zakon ne promijeni ali ne zbog aplikacija nego zbog nas samih.
Ovo nocas sto su uradili a sve zbog nekih integracija je PREVISE. Dodik ovdje nije nista popustio i ispalo je sve po njegovom. Cekao je desetak godina i docekao da vojna imovina i vojni kompleksi u Han Pijesku pripadnu Han Pijesku a ne drzavi. Isto ce se desiti i sa Sejdic-Finci. Covjek ne popusta a ko hoce u EU i NATO neka popusta.

Kada se samo sjetim reforme policije i pocetnih pozicija a na kraju je sve ispalo kako je Dodik trazio. Eto vam Dodik pa opet sa njim razgovarajte po restoranima i kabinetima umjesto da to sve vratite tamo gdje se to i treba dogovarati u drzavne institucije.

poznanik
Been thanked: 3 times

#24715 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by poznanik » 09/03/2012 22:57

Hemel wrote:
...Tihić: Važno je da su usaglašeni principi za vojnu i drugu imovinu...

Vojna perspektivna imovina određena je odlukama Predsjedništva BiH, a neperspektivna imovina koja se sada koristi bit će upisana u vlasništvo onih nivoa vlasti koji funkcionalno tu imovinu koriste...
Iskreno, podržavam ovaj prijedlog, jer znam za neke ranije vojne kasarne koje su izuzetno povoljne za razvoj privrednih djelatnosti, ali smetnju čine najam i ugovori s rokom trajanja od 5 godina. Privrednicima jednostavno poslovanje u ovakvim objektima ne pruža sigurnost ostanka i razvoja.

Vlade entiteta su već dale neke neperspektivne vojne objekte na korištenje lokalnim zajednicama. Sada samo prenos sa njih i dalja prodaja mora biti maksimalno transparentna i očišćena od koruptivnih metoda, u šta sumnjam da će biti i da tako ikako može biti postignuto u nas :-)

Sasvim_Obican

#24716 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Sasvim_Obican » 09/03/2012 22:59

Hemel wrote:
Sasvim_Obican wrote:Sastanci šestorke su pozitivna stvar. Ionako se sve rješava na visokom nivou.

Zao je i meni sto se taj diskriminirajuci zakon ne promijeni ali ne zbog aplikacija nego zbog nas samih.
Ovo nocas sto su uradili a sve zbog nekih integracija je PREVISE. Dodik ovdje nije nista popustio i ispalo je sve po njegovom. Cekao je desetak godina i docekao da vojna imovina i vojni kompleksi u Han Pijesku pripadnu Han Pijesku a ne drzavi. Isto ce se desiti i sa Sejdic-Finci. Covjek ne popusta a ko hoce u EU i NATO neka popusta.

Kada se samo sjetim reforme policije i pocetnih pozicija a na kraju je sve ispalo kako je Dodik trazio. Eto vam Dodik pa opet sa njim razgovarajte po restoranima i kabinetima umjesto da to sve vratite tamo gdje se to i treba dogovarati u drzavne institucije.
Mislim da državna i vojna imovina ostaju u vlasništvu države, ali se upsiuju u korist općine, odnosno njima upravlja općina. Postoji razlika između vlasništva i upravljačke strukture.

Barem mislim da je tako jer je Tihićeva izjava prilično štura.

Što se Sejdić-Finci tiče, ja fakat ne vidim interes Dodika da toliko brani poziciju direktnog odabira članova Predsjedništva. Ioanko ima dovoljan broj ruku za izglasavanje koga god hoće. Na proširenju Doma naroda su profitirale pro-bosanske stranke, i to je dobro.

Canton

#24717 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Canton » 09/03/2012 23:29

Sasvim_Obican wrote: Mislim da državna i vojna imovina ostaju u vlasništvu države, ali se upsiuju u korist općine, odnosno njima upravlja općina. Postoji razlika između vlasništva i upravljačke strukture.

Barem mislim da je tako jer je Tihićeva izjava prilično štura.

Što se Sejdić-Finci tiče, ja fakat ne vidim interes Dodika da toliko brani poziciju direktnog odabira članova Predsjedništva. Ioanko ima dovoljan broj ruku za izglasavanje koga god hoće. Na proširenju Doma naroda su profitirale pro-bosanske stranke, i to je dobro.
Prica o imovini se previse ispolitizovala. Svi nivou trebaju dobiti jedan dio te imovine. RS, Federacija itd.. sve je to u Bosni i Hercegovini, nece imovina nigdje otici.

independer
Location: REPUBLIKA BOSNA I HERCEGOVINA Sa Gradacca bijele kule Zmaja od Bosne

#24718 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by independer » 09/03/2012 23:32

Nista tu nije dobro. Kad se ocita izdaja naziva dobrim sporazumom onda stvarno ne znam sta da mislim... Ja sam davno ovde pisao da ne treba Zlayi vjerovati. Sve su to ista @@@vna. Od Rizvanbegovica, preko Alije pa evo do Tihog i Zlaye. Sve kupis za po cigare. Fuj.

Hemel

#24719 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Hemel » 09/03/2012 23:36

Predsjedik SDA Sulejman Tihić izjavio je da će u roku od 60 dana biti donesena odluka o vojnoj imovini, a najkasnije do godinu dana i o državnoj, s tim da u roku od 90 dana ta imovina mora biti popisana kako bi se znalo šta je od državne imovine neophodno za institucije BiH.

Vojna perspektivna imovina određena je odlukama Predsjedništva BiH, a neperspektivna imovina koja se sada koristi bit će upisana u vlasništvo onih nivoa vlasti koji funkcionalno tu imovinu koriste.

"Imovina koja je i dalje u posjedu Ministarstva odbrane BiH bit će upisana u korist teritorija onih općina gdje se ona nalazi“, pojasnio je Tihić i ukazao da je važno da su večeras riješena ova važna pitanja o kojima se raspravlja već nekoliko godina.
sve receno.
drzavi ce ostati onoliko koliko joj trenutno treba za funkcionisanje.
vojna perspektivna imovina su objekti i zemljiste(kasarne) koje su u upotrebi a ostali objekti i zemljiste ide lokalnim zajednicama.

nemam nista protiv da se sva ta imovina da na koristenje opstinama na kojima se nalazi ali da drzava (kao i svugdje u svijetu) ostaje vlasnik svega.

Canton

#24720 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Canton » 09/03/2012 23:38

Hemel wrote: sve receno.
vojna perspektivna imovina su objekti i zemljiste(kasarne) koje su u upotrebi a ostali objekti i zemljiste ide lokalnim zajednicama.

nemam nista protiv da se sva ta imovina da na koristenje opstinama na kojima se nalazi ali da drzava (kao i svugdje u svijetu) ostaje vlasnik svega.
A zasto opstina nebi dala drzavi na koristenje?
Dokle ba sa maltrtiranjem opstina

independer
Location: REPUBLIKA BOSNA I HERCEGOVINA Sa Gradacca bijele kule Zmaja od Bosne

#24721 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by independer » 09/03/2012 23:42

Samo nije to to. Vlasnistvo ide u ruke opstina i nizih nivoa vlasti. Oni postaju suvereni i drzava nema ingerencija nad nizim nivoima. Samim tim drzava gubi smisao

Hemel

#24722 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Hemel » 09/03/2012 23:44

Canton wrote:
Hemel wrote: sve receno.

A zasto opstina nebi dala drzavi na koristenje?
Dokle ba sa maltrtiranjem opstina
pa je li starija opstina ili drzava...roditelj ili dijete...
samo ''malo cudan'' roditelj ce prepisati imovinu na djecu dok je jos ziv i cekati da se djeca smiluju da mu nesto dadu ili da ga prime kao podstanara.

Canton

#24723 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Canton » 09/03/2012 23:45

independer wrote:Samo nije to to. Vlasnistvo ide u ruke opstina i nizih nivoa vlasti. Oni postaju suvereni i drzava nema ingerencija nad nizim nivoima. Samim tim drzava gubi smisao
Vec ti napisah drzava ce imati svoju imovinu. Opstine i danas imaju svoju imovinu, pa jesu li suvereni?Nisu
Ova prica je previse ispolitizovana.

Sasvim_Obican

#24724 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Sasvim_Obican » 09/03/2012 23:50

Dodikov prvobitni stav je bio - državna i vojna imovina se dijeli na entitete jer Dejtonom nije regulisano to pitanje.
Dodik dobio - vojna imovina se dijeli na funkcionalnu i nefunkcionalnu, s tim da jedan dio ostaje u vlasništvu države, a drugi se prepušta općinama da s njim rade šta im je volja.

Opet ću ponoviti, kod ovakvih dogovora nema onih koji dobijaju više ili manje. Svi gube i dobijaju podjednako. Evo recimo, Dodika su nagovorili na proširenje Doma naroda što je bilo "jačanje državnih institucija". Da izvinete, jbga, živimo u državi u kojoj da bi dobio marku, moraš dati tri.

Hemel

#24725 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Hemel » 09/03/2012 23:54

Canton wrote:
independer wrote:Samo nije to to. Vlasnistvo ide u ruke opstina i nizih nivoa vlasti. Oni postaju suvereni i drzava nema ingerencija nad nizim nivoima. Samim tim drzava gubi smisao
Vec ti napisah drzava ce imati svoju imovinu. Opstine i danas imaju svoju imovinu, pa jesu li suvereni?Nisu
Ova prica je previse ispolitizovana.
koliko ce imati imovine toliko ce biti i drzave.
opstine su i do sada nesmetano koristile imovinu na svojoj teritoriji ali stvarni i krajnji vlasnik je bila drzava. ne znam da igdje u svijetu postoji drzava da nema teritoriju u svom vlasnistvu na citavoj svojoj teritoriji omedjenom granicama.

pogledaj komsiluk. je li mislis da srbija nije krajnji vlasnik zemljista u n. pazaru, subotici, nisu...hrvatska u splitu, osijeku, kninu...

Post Reply