Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Locked
User avatar
ultima_palabra
Posts: 55471
Joined: 15/12/2008 16:53

#16951 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by ultima_palabra »

Štono reče Mackenzie... svi su krivi, svi pucaju :run:
User avatar
Šef
Posts: 1275
Joined: 05/11/2010 18:19
Location: retroseksualac

#16952 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Šef »

Chmoljo wrote:
Šef wrote:
Isti je slučaj sa Srbima u FBiH. To je odgovor i ovome što se grohotom smije.
koliko je to registrovanih napada na povratnike u Federaciju Šefe?
Ne znam, to pitaj one koji se bave time. Mene statistika toliko ne interesuje, više me interesuju metode koje se primjenjuju kako bi se ostvarila etnički čista teritorija, tipa nemogućnost zaposlenja, kao najvažniji uslov opstanka i ostanka pripadnika manjinskog naroda. A to je ujedno i najperfidniji ali i najefikasniji oblik etničkog čišćenja. I tebi rado preporučujem intervju Svete Pudarića iz Oslobođenja od prije par sedmica gdje je čovjek sve lijepo objasnio.
User avatar
pici
Posts: 43538
Joined: 19/07/2007 23:17
Location: zbrinut u kupleraju...
Grijem se na: Ženske gHuzove
Vozim: Trajvan
Horoskop: Djevac

#16953 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by pici »

Chmoljo wrote:
Šef wrote:
Isti je slučaj sa Srbima u FBiH. To je odgovor i ovome što se grohotom smije.
koliko je to registrovanih napada na povratnike u Federaciju Šefe?
niJesu još stigli Lavovi iz mrske Afrike...pa neJma napada...ćek da stignu :oops:
User avatar
Za i Protiv
Posts: 462
Joined: 26/09/2010 22:08

#16954 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Za i Protiv »

Šef wrote:
Za i Protiv wrote:
Šef wrote:
Lijepe riječi ali pokaži to na djelu.
p.s. reintegraciju društva niko ne traži, ne znam kome je to potrebna. povratak izbjeglica je nešto drugo i tu nema nikakvih prepreka. Ko je htio da se vrati taj se vratio.
Pa tebi vjerovatno, sudeci po tvojim postovima, reintegracija ne treba! Vjerovano si zadovoljan ovakvim stanjem i ti tu nista ne bi mijenjanjo... Ko sta jamio, jamio, jel??

A ovaj drugi dio tvoga posta me fakat ljuti! Cuj, ko je htio vratiti se vratio se??? Onih stotinu hiljada pobijenih, more mucenih, silovanih, ponizavanih, njihovih porodica naravno da se nije ISTINSKI vratilo. Neki su vratili imovinu, ali neke imovine nije imao ko da vrati.
I ti pricas nema nikakvih prepreka za povratak izbjeglica? Ja sam se medju prvima vratio u rs. 12 puta su mi napali na kucu, dva puta slupali auto, komsijama palili kuce, stale... I sve se prezivjelo, ali nema se od cega zivjeti, to je problem. Ali ta tvoja prica ko se vratio vratio vrijedna je svakog prezira. Zbog toga se i nece sve na ovom zavrsiti, zbog toga ce se jednom za svagda morati slomiti kicma velikosrpske ideje. Za 1, 2 ili 5 godina, ali ce se desiti. A zbog takvih misljenja kao tvojih volio bi da se to desi prije nego kasnije. Pa da barem moja djeca imaju koliko-toliko kad je meni vec otisao u helac!

I onda ces vidjeti kako reintegracija nece trebati!!!
Isti je slučaj sa Srbima u FBiH. To je odgovor i ovome što se grohotom smije.
NIJE ISTO! Bosnjaci su se vratili u rs, srbi NISU htjeli da se vracaju u Federaciju. Opet zbog ranije navedene velikosrpske ideologije. U mojoj kuci su bili srbi iz nekog sela Bogu iza nogu. I docepali se grada!
"Nama su nasi rekli da je ovo nase, da mi nemamo potrebe izaci iz ove kuce, i necemo... " Tako su govorili... ali izasli su! Nisu se htjeli vracati u Federaciju, vec su mahom prodavali kuce i imanja, a od srpskih vlasti su dobijali placeve i pomoc da bi ostajali ovdje.

Jos jednom ponavljam, to i jeste cilj velikosrpske politike i ideologije, da prikaze kako je sve isto, ali NIJE, NIJE ISTO!!!
User avatar
lerdi
Posts: 3484
Joined: 14/02/2008 00:52
Location: Sarajevo

#16955 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by lerdi »

Šef wrote:
Chmoljo wrote:
Šef wrote:
Isti je slučaj sa Srbima u FBiH. To je odgovor i ovome što se grohotom smije.
koliko je to registrovanih napada na povratnike u Federaciju Šefe?
Ne znam, to pitaj one koji se bave time. Mene statistika toliko ne interesuje, više me interesuju metode koje se primjenjuju kako bi se ostvarila etnički čista teritorija, tipa nemogućnost zaposlenja, kao najvažniji uslov opstanka i ostanka pripadnika manjinskog naroda. A to je ujedno i najperfidniji ali i najefikasniji oblik etničkog čišćenja. I tebi rado preporučujem intervju Svete Pudarića iz Oslobođenja od prije par sedmica gdje je čovjek sve lijepo objasnio.
A ja tebi toplo preporučujem da se raspitaš koliko ljudi iz lukavice radi u Sarajevu. Jest iste one lukavice koja se prije par dana prikazala u duhu tolerancije i antifašizma svima nama koji smo imali BHT1. E onda kad se raspitaš otiđi nađi njih par pa vidi jel ih iko maltretira zato što su Srbi.
User avatar
seln
Posts: 23262
Joined: 06/02/2007 13:57
Location: FORGET? HELL!

#16956 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by seln »

Šef wrote:
Ne znam samo otkud tebi i Skijašu toliko uvjerenje da MZ dijeli vaša stajališta?
Ma nek si mi se ti legitimirao, hebes sve ostalo. :-)
NASA stajalista, nasa stvar. Ne treba nam za to izun ni Srbije ni Hrvatske, ni MZ. I mi vam NASA ledja nikad vise necemo okrenuti, pa kad bi mi svako jutro na uvce pjevao odu radosti.
User avatar
seln
Posts: 23262
Joined: 06/02/2007 13:57
Location: FORGET? HELL!

#16957 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by seln »

Šef wrote:
lerdi wrote:
A stvarnost je kakva?
Takva da netolerancija i mržnja u FBiH nije ništa manja nego u RS-u. Skoro je bilo neko istraživanje da više Bošnjaka radi u opštinskoj administraciji Bijeljina nego Srba u sve četiri opštine grada Sarajeva. Pa ti vidi šta je multietnički koncept prožet tolerancijom.
Istrazivanje su vjerovatno objavile "Ravnogorske novosti". Vjerujem vam ko Pinocchiu.
User avatar
-LIBERO-
Čiča Gliša
Posts: 15604
Joined: 11/02/2008 01:27
Location: Vedran Puljic R.I.P- Istina za Vedrana!-Nepravda bilo gdje, prijetnja je pravdi svugdje-M.L.King.

#16958 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by -LIBERO- »

Pa da l' si svjestan koliko je samo srba i hrvata ,koji se tako pisu,zaposleno bas po drzavnim,federalnim ,kantonalnim,opstinskim administracijama i zajednickim institucijama samo zato sto je potrebno dovoljno nebosnjaka za pojedine institucije i radna mjesta.
Znam iz licnoga okruzenja,da je pojedinim ljudima jedina potrebna performansa da dobije neki posao to da se pisu srbima i hrvatima.

Nakaradno,ali istinito...i 90% srba i hrvata koje licno znam su na jako dobrim poslovima u sarajevskom kantonu. I neka su ,hvala Bogu,ali onda jednostavno ne pije vode ta prica Dodika & co. da su Srbi u Sarajevu toliko ugrozeni da je to fakticki logor sta se njima desava u gradu.
Glupo je to pricati i podlijegati takvim pricama,pa znam da takve izjave ismijavaju i vecina prezire bas od tih Srba i Hrvata koji su u Sarajevu a Dodik i Covic ih KAO :-) brane iz zapadne Hercegovine i Laktasa.

A to sto je puno Srba i Hrvata otislo iz Sarajeva,pa ista ,cak i veca brojka je Bosnjaka,Bosanaca,ostalih koji su otisli iz Sarajeva sto zbog rata i ratnih dejstvovanja,gladi i slicno..sto do lose ekonomske situacije poslije rata. Samo je fazon u tome sto je neko protjerao cijela sela i gradove iz te RS i onda su ti ljudi silom prilika morali dovi u Sarajevo.
Tu je taj balans poremecen,pa tako da danas u Sarajevu imas 75% (i vise) Bosnjaka.
User avatar
Šef
Posts: 1275
Joined: 05/11/2010 18:19
Location: retroseksualac

#16959 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Šef »

Za i Protiv wrote:
Šef wrote:
lerdi wrote:
A stvarnost je kakva?
Takva da netolerancija i mržnja u FBiH nije ništa manja nego u RS-u. Skoro je bilo neko istraživanje da više Bošnjaka radi u opštinskoj administraciji Bijeljina nego Srba u sve četiri opštine grada Sarajeva. Pa ti vidi šta je multietnički koncept prožet tolerancijom.
TO je taj cetnicki koncept djelovanja, gdje se treba pokazati da su svi isti! Pa nisu isti, ne moze se biti isto sa genocidasima, koji su svjesno krenuli da izbrisu jedan narod sa lica zemlje. I opet taj narod koji je trebao biti istrebljen je pruzio ruku pomirenja i suzivota, ali velikosrpska ideologija je vec odradila svoje. Sada je 90% srpskog naroda razmislja tako da se slobodno mogu nazvati cetnicima!

A kada po forumima dobije drugacije misljenje od onog kojeg je navikao od "merhametli bosnjaka" onda su svi isti... E NECEMO tako!!!
A za to istrazivanje, daj kakav adekvatan podatak, link, dokaz?!? NEMA, zato sto nije istina to sto pises! Ja sam u rs-u i u opstinskoj aministraciji slovom i brojem 5 bosnjaka i 1 hrvat, a 135 zaposlenih. O ostalim javnim preduzecima da ne pricam. A vise od 20% bosnjaka i danas poslije rata se vratilo na podrucje moje opstine.

Zato @sef, ne LAZI, slobodno cu ti reci!
Evo ti link, pa čitaj. Meni ne treba, jasno je i po komentarima o čemu se radi. Nemam namjeru više da raspravljam jer su počele da pljušte uvrede čim je neko dirnuo u "sveti mit" kao u osinje gnijezdo. Toliko o "multietničkom konceptu prožetom tolerancijom".

http://www.** No links **.ba/front/sarajevski-srb ... ike-srpske
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45218
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#16960 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Chmoljo »

Šef wrote:
Ne znam, to pitaj one koji se bave time. Mene statistika toliko ne interesuje, više me interesuju metode koje se primjenjuju kako bi se ostvarila etnički čista teritorija, tipa nemogućnost zaposlenja, kao najvažniji uslov opstanka i ostanka pripadnika manjinskog naroda. A to je ujedno i najperfidniji ali i najefikasniji oblik etničkog čišćenja. I tebi rado preporučujem intervju Svete Pudarića iz Oslobođenja od prije par sedmica gdje je čovjek sve lijepo objasnio.
iako ne bih trebao, pošto sam prethodno iskoristio crvena slova, samo da repliciram i da završim...

maloprije ti čovjek priča o svom ličnom iskustvu, kako osjeća fizički strah. strah do onoga što se dogodilo ne tako davno. kada te pitam za konkretne stvari u Federaciji, i te fizičke napade, dobivam nemušto: ne interesuje me statistika.

ne interesuju onda ni mene tvoje proizvoljne opservacije.

izjednačavaš sve redom, i stavljaš u isti koš... degutantno u najmanju ruku, iz milion razloga.

govoriš o nekom sistematskom bošnjakiziranju, i mašeš mi intervjuom člana najjače stranke u Federaciji? :-) ako se ne složim s tobom Šefe, sasvim sam siguran da ćeš zaključiti da je to još jedna u nizu 'ugrozbi'... šta ćeš, neko je ugrožen što ne može naći štelu da se zaposli, a neko nije ugrožen ni kad mu familiju pobiju.

o sistematiziranju diskriminacije, govoriš kome? Bošnjama koji zadnjih 200 godina ne znaju jesu li došli, ili su pošli? :lol:

hoćeš da ti ja kažem šta je sistematizacija? to ti je kad granap na Stupu proda dvije gajbe Sarajevske pive i 40-ak Karlovačke.

to je to što se mene tiče...
User avatar
seln
Posts: 23262
Joined: 06/02/2007 13:57
Location: FORGET? HELL!

#16961 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by seln »

Šef wrote:
Za i Protiv wrote:
Šef wrote:
Takva da netolerancija i mržnja u FBiH nije ništa manja nego u RS-u. Skoro je bilo neko istraživanje da više Bošnjaka radi u opštinskoj administraciji Bijeljina nego Srba u sve četiri opštine grada Sarajeva. Pa ti vidi šta je multietnički koncept prožet tolerancijom.
TO je taj cetnicki koncept djelovanja, gdje se treba pokazati da su svi isti! Pa nisu isti, ne moze se biti isto sa genocidasima, koji su svjesno krenuli da izbrisu jedan narod sa lica zemlje. I opet taj narod koji je trebao biti istrebljen je pruzio ruku pomirenja i suzivota, ali velikosrpska ideologija je vec odradila svoje. Sada je 90% srpskog naroda razmislja tako da se slobodno mogu nazvati cetnicima!

A kada po forumima dobije drugacije misljenje od onog kojeg je navikao od "merhametli bosnjaka" onda su svi isti... E NECEMO tako!!!
A za to istrazivanje, daj kakav adekvatan podatak, link, dokaz?!? NEMA, zato sto nije istina to sto pises! Ja sam u rs-u i u opstinskoj aministraciji slovom i brojem 5 bosnjaka i 1 hrvat, a 135 zaposlenih. O ostalim javnim preduzecima da ne pricam. A vise od 20% bosnjaka i danas poslije rata se vratilo na podrucje moje opstine.

Zato @sef, ne LAZI, slobodno cu ti reci!
Evo ti link, pa čitaj. Meni ne treba, jasno je i po komentarima o čemu se radi. Nemam namjeru više da raspravljam jer su počele da pljušte uvrede čim je neko dirnuo u "sveti mit" kao u osinje gnijezdo. Toliko o "multietničkom konceptu prožetom tolerancijom".

http://www.--- NO LINKS ---/front/sarajevski-srbi-zaboravljeni-i-od-federacije-i-od-republike-srpske
Nesto ti ovaj link slabo radi. :lol: Haman sa-x ima integriran laz-eliminator.
User avatar
Šef
Posts: 1275
Joined: 05/11/2010 18:19
Location: retroseksualac

#16962 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Šef »

Chmoljo wrote:
Šef wrote:
Ne znam, to pitaj one koji se bave time. Mene statistika toliko ne interesuje, više me interesuju metode koje se primjenjuju kako bi se ostvarila etnički čista teritorija, tipa nemogućnost zaposlenja, kao najvažniji uslov opstanka i ostanka pripadnika manjinskog naroda. A to je ujedno i najperfidniji ali i najefikasniji oblik etničkog čišćenja. I tebi rado preporučujem intervju Svete Pudarića iz Oslobođenja od prije par sedmica gdje je čovjek sve lijepo objasnio.
iako ne bih trebao, pošto sam prethodno iskoristio crvena slova, samo da repliciram i da završim...

maloprije ti čovjek priča o svom ličnom iskustvu, kako osjeća fizički strah. strah do onoga što se dogodilo ne tako davno. kada te pitam za konkretne stvari u Federaciji, i te fizičke napade, dobivam nemušto: ne interesuje me statistika.

ne interesuju onda ni mene tvoje proizvoljne opservacije.

izjednačavaš sve redom, i stavljaš u isti koš... degutantno u najmanju ruku, iz milion razloga.

govoriš o nekom sistematskom bošnjakiziranju, i mašeš mi intervjuom člana najjače stranke u Federaciji? :-) ako se ne složim s tobom Šefe, sasvim sam siguran da ćeš zaključiti da je to još jedna u nizu 'ugrozbi'... šta ćeš, neko je ugrožen što ne može naći štelu da se zaposli, a neko nije ugrožen ni kad mu familiju pobiju.

o sistematiziranju diskriminacije, govoriš kome? Bošnjama koji zadnjih 200 godina ne znaju jesu li došli, ili su pošli? :lol:

hoćeš da ti ja kažem šta je sistematizacija? to ti je kad granap na Stupu proda dvije gajbe Sarajevske pive i 40-ak Karlovačke.

to je to što se mene tiče...
Cinizam nije sredstvo kojim ćeš pokriti nedostatak argumenata. Pudarić ne priča o štelama. O ličnim iskustvima uvijek na pp, ovo nije tema o meni ni o nekom konkretnom pojedincu.
User avatar
Za i Protiv
Posts: 462
Joined: 26/09/2010 22:08

#16963 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Za i Protiv »

Šef wrote:
Evo ti link, pa čitaj. Meni ne treba, jasno je i po komentarima o čemu se radi. Nemam namjeru više da raspravljam jer su počele da pljušte uvrede čim je neko dirnuo u "sveti mit" kao u osinje gnijezdo. Toliko o "multietničkom konceptu prožetom tolerancijom".

http://www.--- NO LINKS ---/front/sarajevski-srbi-zaboravljeni-i-od-federacije-i-od-republike-srpske
Link ti ne radi :dance:

I cim se krene sa odgovorima, rasprava prestaje. A ako sam te uvrijedio, izvini, nije mi to bila namjera, mada me je par tvojih postova izbacilo iz takta!
User avatar
lerdi
Posts: 3484
Joined: 14/02/2008 00:52
Location: Sarajevo

#16964 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by lerdi »

Dječko ovo je tema o svima nama, tj. o političkoj situaciji koja nas sve okružuje. Ako imaš argumente, pa bilo to i lično iskustvo, iznesi ih ali ovih ispranih priča "Svi su isti" ostavi za nekog drugog. To je bar što se mene tiče. Neko drugi možda i povjeruje u ove tvoje konstrukcije, ali jako teško neko ko je sve to preživio. Nažalost po tebe i one čije koncepte podržavaš večina je onih koji su izvukli živu glavu, pa mogu i na osnovu ličnog iskustva kreirati vlastito mišljenje.
User avatar
Šef
Posts: 1275
Joined: 05/11/2010 18:19
Location: retroseksualac

#16965 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Šef »

Preko preče a okolo bliže. Evo sadržaj tog linka ovako.

** No links ** ISTRAŽIVANJE/NACIONALNA DISKRIMINACIJA U BIH: Sarajevski Srbi - zaboravljeni i od Federacije i od Republike Srpske
Četvrtak | 16.06.2011.

Prije rata u Sarajevu je živjelo preko 150.000 građana srpske nacionalnosti. Danas, u glavnom gradu BiH, prema podacima Srpskog građanskog vijeća (SGV) živi 35.000 Srba dok u Demokratskoj inicijativi sarajevskih Srba (DISS) tvrde da ih jedva ima 20.000

Sarajevo; Foto: DEPOPiše: Mirna DUHAČEK

VEZANI TEKSTOVI: SUBOTNJI INTERVJU/IVAN LOVRENOVIĆ: U BiH su svi diskriminirani, ali su jedino Hrvati 'legalno' i politički izigrani!

** No links ** ISTRAŽIVANJE/ NACIONALNA DISKRIMINACIJA U BIH: Hrvatski narodni sabor kao posljednja slamka ili izraz očaja političkih gubitnika?!

** No links ** ISTRAŽIVANJE/ NACIONALNA DISKRIMINACIJA U BIH: U Sarajevu se Srbi i Hrvati teže zapošljavaju od Bošnjaka

Bez obzira na različite podatke kojima raspolažu ove dvije organizacije, njihov zadatak je isti: poboljšati život Srba u Kantonu Sarajevo, poticati i promovisati povratak svakog na svoje te reagirati na svaki oblik kršenja ljudskih prava i diskriminacije, posebno etničke. No, dva udruženja imaju poseban pogled na nacionalnu diskriminaciju u BiH.

Dok u SGV-u odgovaraju da „položajem Srba u Sarajevu možemo biti zadovoljni onoliko koliko možemo biti zadovoljni i položajem svih ostalih građana na prostoru Kantona Sarajevo“, u DISS-u tvrde da je na djelu uglavnom suptilna diskriminacija, koja ponekad prerasta u otvorenu.

“Neki ljudi nikako da shvate da je rat završio”, kaže Jovo Janjić, predsjednik DISS-a.

Simptomatično je da u DISS-u najveći broj incidenata i slučajeva nacionalne diskriminacije zabilježe u predizborno vrijeme, kada su strasti dobro podgrijane ostrašćenim govorima političara i vjerskih velikodostojnika.
"BEZ POVRATKA NEMA PRAVE REINTEGRACIJE"
Kada govorimo o povratku Srba u Sarajevo, jedna od karakteristika je da se intenzitet povratka mijenjao iz perioda u period. Tako je od 2000. do 2003. godine povratak bio veoma intenzivan, kada se u glavni grad vratilo oko 17 hiljada građana srpske nacionalnosti.

“Za razliku od tog perioda, povratak porodica srpske nacionalnosti je posljednjih nekoliko godina sveden na minimum, na svega stotinjak povratničkih porodica godišnje”, kaže nam Vidaković.

Ovo objašnjava činjenicom što nije postojala politička volja za povratak u prošlim mandatnim periodima, te što nije stvorena atmosfera za povratak srpskih porodica.

“Period koji je bio intenzivan kada govorimo o povratku Srba u Sarajevo, od 2000. do 2003. godine, leži u činjenici da su tada doneseni amandmani na Ustav entiteta, kada se kod ljudi vratilo povjerenje u povratak i ambijent u kome bi se moglo zajedno živjeti. To je bila jedna atmosfera u kojoj je, za vrijeme Alijanse, povratak bio puno značajniji u odnosu na druge periode. To samo pokazuje da ako se stvori politička volja i povratak je užurbaniji i intenzivniji. Zato očekujemo od nove vlasti da u narednom periodu posveti više pažnje ovom problemu. Jer, sve dok bude postojala i jedna prijava za povratak, mi u SGV-u ćemo se zalagati za povratak građana na svoje. Bez povratka nema prave reintegracije ni Kantona Sarajevo ni BiH”, zaključuje Miladin Vidaković.



Retorika iz RS-a pogoršava položaj Srba u Sarajevu

Od kraja rata do danas u Sarajevo se vratilo nešto više od 43 hiljade porodica srpske nacionalnosti. Međutim, uglavnom zbog nemogućnosti pronalaska posla, pojašnjava predsjednik Srpskog građanskog vijeća KS Miladin Vidaković, veliki broj povratnika se nije zadržao u Sarajevu, a svoje stanove i kuće su ili iznajmili drugima ili prodali i odselili tamo gdje su lakše mogli doći do posla.

“Međutim, znamo da ima i veliki broj Bošnjaka i Hrvata koji ne mogu doći do svog ranijeg ili novog radnog mjesta. Takva je situacija i sa povratnicima i, uopšte, građanima srpske nacionalnosti”, kaže Vidaković.

Vidaković tvrdi da je u državnim organima zaposlen vrlo mali broj građana srpske nacionalnosti iz Sarajeva. Naime, Srbi zaposleni u državnim organima žive uglavnom na teritoriji Republike Srpske.

“Tačna je ocjena da se u državnim organima lakše zapošljavaju Srbi iz Republike Srpske, koji ujutro dolaze autobusima u Sarajevo, nego Srbi iz KS. To samo ide u prilog tvrdnji da se radi o zapošljavanju po stranačkoj liniji, jer stranke koje su na vlasti dovode svoje kadrove u zajedničke organe države BiH, a na prste se mogu nabrojati Srbi koji žive u Sarajevu i koji rade za državne institucije. Nešto ih više ima u federalnim institucijama”, potvrđuje Vidaković.
sarajevski srbi
U DISS-u zato često kažu da su dvostruka pastorčad – ostavljeni i od Federacije i od Republike Srpske. Za tako nepovoljan položaj u kojem su se našli, između ostalog, krive i Srpsku pravoslavnu crkvu (SPC) i njeno sveštenstvo, koje nikada otvoreno nije pozvalo Srbe da se vrate u gravni grad BiH.


U DISS-u zato često kažu da su dvostruka pastorčad – ostavljeni i od Federacije i od Republike Srpske. Za tako nepovoljan položaj u kojem su se našli, između ostalog, krive i Srpsku pravoslavnu crkvu (SPC) i njeno sveštenstvo, koje nikada otvoreno nije pozvalo Srbe da se vrate u gravni grad BiH. Naprotiv – političari i vjerske vođe su ih nakon reintegracije dijelova grada, koji su bili pod okupacijom Vojske RS, pozivali da napuste svoja ognjišta i “krenu sa svojim narodom”. S ovom ocjenom se slažu i u SGV-u.

“Jedno vrijeme nakon rata povratak je gotovo i zabranjivan. Ali ono što zabrinjava, a što je karakteristično za posljednji period, jeste da istaknuti kadrovi iz RS-a stalno pozivaju na odlazak iz Sarajeva, stalno upućuju na neke tvrdnje koje, smatram, nisu tačne, kao što je da Srbi masovno odlaze iz Sarajeva. Ja tvrdim da to nije tačno, ali to stvara ružnu atmosferu i napetost kod građana srpske nacionalnosti, jer se, prije svega, iz centrale iz Banjaluke, od istaknutih stranačkih kadrova, i izvršne vlasti, upućuju suviše ružne riječi o suživotu u Sarajevu. Mi osuđujemo sve vrste vrijeđanja našeg glavnog grada, a to vrijeđanje je i svojevremeno pozivanje Srba da napuste Sarajevo i stvaranje lažne slike o životu u Sarajevu”, kaže Vidaković.
Emir Granov, direktor Granoffa
SLUČAJ GRANOFF

U DISS-u su zabilježili i slučaj koji ukazuje na „prividno“ poštivanje etničke ravnopravnosti i manipuliranje nacionalnim kvotama. Radi se o slučaju modne kuće Granoff, koja je prihvatila učestvovati u projektu Biroa za zapošljavanje Kantona Sarajevo, preko kojeg su odabranim nezaposlenima ponudili mogućnost prekvalificiranja i dodatne obuke, kako bi mogli dobiti posao u Granoffu. Kao sve državne, entitetske i kantonalne institucije, trebalo se paziti i na nacionalnu strukturu polaznika, tako da su se u uži izbor za obuku, a kasnije i garantovano radno mjesto, plasirale Mira Mijović i njena kćerka Arijana Šehović.

Međutim, nedugo nakon što su zaposlene, obje su suspendirane a potom i smijenjene, navodno zbog „teške povrede discipline“. Mira Mijović i Arijana Šehović tvrde da su ih kolege Bošnjaci vrijeđali po nacionalnoj osnovi. Mira Mijović kaže da je i ranije upravu firme upozoravala na uvrede i prijetnje, ali da su se predstavnici svaki put oglušili. Kulminacija je uslijedila, prema tvrdnji naše sugovornice, kada ju je 2. februara 2010. jedna kolegica nazvala krmačom. Nakon što je uvrede prijavila šefu pogona, koji joj je rekao da „nesporazume rješavaju izvan fabrike“, kolegica ju je nazvala „krmetom vlaškim“.

„Ja sam se, izrevoltirana ovom ponovnom uvredom, okrenula i ošamarila je. Ona mi je uzvratila istim. Moja kćerka Arijana je stala između nas i razdvojila nas, tako da ona uopšte nije učestvovala u ovom“, objašnjava Mira Mijović.

Direktor Granoffa Emir Granov pak odbacuje ove optužbe i tvrdi da su one verbalno vrijeđale ostale uposlenike. „Sve što je ta gospođa rekla je netačno. U mojoj firmi nema nacionalne diskriminacije što dokazuje podatak da su na visokim pozicijama zaposlene osobe različitih nacionalnih pripadnosti počevši od šefa pogona, zamjenika šefa, šefice računovodstva, komercijalnog direktora, pa nadalje.“

Ovaj slučaj trenutno je na sudu, a glavni pretres je zakazan za oktobar. Kako kaže Granov, na sudu će njegovi advokati predočiti oko 40 pismenih izjava ostalih radnika, u kojim se žale na Mijović i Šehović.

Mira Mijović ne očekuje pozitivan ishod sudskog procesa, no sada je više brinu neizmireni dugovi. Naime, tvrdi da je, nakon prijavljivanja na evidenciju Biroa za zapošljavanje, saznala da nema ni dana uplaćenog radnog staža u Granoffu.

„Ima samo datum prijave i odjave, a nema nikakvog porijekla plate. To znači da od Biroa ne mogu dobiti niti naknadu niti imam zdravstveno osiguranje dok oni ne izmire svoje obaveze“, kaže za ** No links ** PORTAL Mira Mijović, bankarska tehničarka, samohrana majka dvoje djece iz miješanog braka, koja se zbog nemogućnosti posla morala prekvalificirati.

„Ne nadam se da ćemo uspjeti doći do pravde, jer su korupcija i diskriminacija prisutni svuda oko nas. Pa o čemu drugome da pričamo kada gazda, Emir Granov, kaže meni i mojoj kćerki da će nas protjerati iz Bosne. A ja nemam rezervne domovine osim Bosne“, završava Mijović.


Tri Bošnjaka, jedan Hrvat i nijedan Srbin

Građani srpske nacionalnosti koji su ostali u Sarajevu teško nalaze posao. Upravo se zbog toga oni Srbi koji bi eventualno željeli da se vrate u svoj grad odlučuju ostati u mjestu sadašnjeg življenja, jer, navodi Vidaković, ako ljudi nemaju elementarne uslove za život, onda lakše donose odluku da ostanu gdje jesu, pogotovo ako tamo imaju i posao.

Stoga, smatra naš sagovornik, uslov za veći povratak građana srpske nacionalnosti jeste prevashodno ekonomski boljitak Kantona Sarajevo.

Jedan od onih koji uporno traže posao i redovno apliciraju na konkurse Agencije za državnu službu je i Radomir Mičić, projekt asistent u DISS-u.

„Ja sam klasični primjer diskriminacije od strane federalnog MUP-a. Na konkursu na kojem sam ja aplicirao za posao primljena su četiri kandidata – tri Bošnjaka i jedan Hrvat. Ja sam preko Centra za slobodan pristup informacijama saznao da je za to radno mjesto nas 18 ispunilo uslove, a da sam od Srba ja bio jedan jedini. Po ustavu i zakonu su mene morali da prime na posao, ali nisu. Ironija je veća što su napisali da su ispoštovali odluku o konstitutivnosti svih naroda prema popisu stanovništva iz 1991. godine“, kaže Mičić, dodajući da je s ovim slučajem upoznat i potpredsjednik FBiH Mirsad Kebo, bivša potpredsjednica Federacije Spomenka Mićić, Helsinški komitet za ljudska prava u BiH, mediji... Na pitanje zašto se nije žalio sudu, Mičić odgovara:

“Ne vjerujem da mogu da dobiti bitku protiv Federalnog MUP-a ovdje, jer vrana vrani oči ne vadi. Pored toga, trebao bih platiti sudske troškove, a za to nemam novaca”, rezignirano će Radomir Mičić, kojemu je ovo samo jedna od mnogobrojnih odbijenica za posao.

On, također, smatra da je sarajevskim Srbima izuzetno teško doći do posla i zbog toga što se državne institucije popunjavaju proporcionalno iz RS-a i Federacije.

“To znači da ljudi koji rade u institucijama na državnom nivou dolaze iz oba entiteta, što se direktno odražava na Srbe koji žive u Sarajevu, odnosno u Federaciji. Njih skoro da nema u državnim institucijama, i teško da mogu dobiti posao”, smatra Mičić.

Ovim tvrdnjama u prilog idu i podaci Centra civilnih inicijativa. Naime, u Opštini Centar, od ukupnog broja zaposlenih samo je 4,72 posto Srba, na Ilidži 4,76 posto, u Opštini Novi Grad 3,43 posto, Starom Gradu 2,06 posto, Vogošći 1,74 posto, dok je u Ilijašu zaposlen samo jedan građanin srpske nacionalnosti.

U institucijama Kantona Sarajevo situacija je još gora. U ovom Kantonu od 652 zaposlena, samo su 22 Srbina, što čini svega 3,37 posto. Radomir Mičić smatra da je to krajnje porazno, dodajući da u opštinskoj administraciji u Bijeljini rade 32 Bošnjaka, dok istovremeno u čitavom Sarajevskom kantonu rade samo 22 Srbina.

Otežavajuća okolnost kada je riječ o zapošljavanju Srba na području KS jeste i što je većina građana srpske nacionalnosti starije životne dobi.

“Specifičnost populacije građana srpske nacionalnosti je u tome što se uglavnom vraćaju stariji građani, pa zapošljavanje za Srbe ide nešto slabijim intenzitetom, kojim naravno ne možemo biti zadovoljni. To je, prije svega, zbog starosne strukture, ali i zbog ukupnog ekonomskog stanja”, kaže Vidaković.

U SGV-u dodaju da škole na području Kantona Sarajevo pohađa jako mali broj učenika srpske nacionalnosti.

“Mi ne vidimo problem u tome što neka djeca iz Federacije pohađaju škole u RS, ali imamo i primjera djece srpske nacionalnosti koja idu u škole u kojim su većinska bošnjačka djeca ili hrvatska djeca, kao što je slučaj u Katoličkom školskom centru u Sarajevu”, pojašnjava Vidaković.
Nemoj Srbina za direktora...

Međutim, nezavidna sutuacija u kojoj se nalaze građani srpske nacionalnosti u Sarajevu ne treba čuditi ako se u obzir uzme činjenica da je vrlo mali broj Srba u izvršnoj i zakonodavnoj vlasti na području KS.
penzioneri
“Specifičnost populacije građana srpske nacionalnosti je u tome što se uglavnom vraćaju stariji građani, pa zapošljavanje za Srbe ide nešto slabijim intenzitetom, kojim naravno ne možemo biti zadovoljni. To je, prije svega, zbog starosne strukture, ali i zbog ukupnog ekonomskog stanja”, kaže Vidaković.

U SGV-u kažu da, iako postoje pomaci – a kao pozitivan primjer navode novoizabranu predsjednicu Skupštine KS-a, koja je iz reda srpskog naroda – članovi Vijeća time još ne mogu biti zadovoljni.

Malim pomacima smatraju i sporadična imenovanja građana srpske nacionalnosti u pojedine upravne i nadzornih odbore.

Kada je riječ o Srbima i izvršnim pozicijama po oblastima, podaci SGV-a pokazuju da se u Kantonu Sarajevo na izvršnim pozicijama u oblasti zdravstva, kulture i visokog obrazovanja nalazi tek po jedan pripadnik srpske nacionalnosti. U nešto boljoj poziciji su Srbi u osnovnom i srednjem obrazovanju – zaposleno ih je po dvoje. No, najviše zabrinjavaju podaci za predškolsko obrazovanje, gdje građana srpske nacionalnosti nema nikako, kao ni u kantonalnim upravnim organizacijama, JKPK-u, te kantonalnim samostalnim upravnim organizacijama.

“Na pozicijama direktnih rukovodioca u firmama, javnim ustanovama, upravama iz reda srpskog naroda, na području KS, u ovom trenutku ima svega sedam ljudi! To je nedovoljno, makar i u odnosu na mali broj građana srpske nacionalnosti. Broj Srba u izvršnim i posebno zakonodavnim tijelima se, ipak, povećava. Prema analizi rezultata s posljednjih izbora vidimo da su kandidati iz reda srpskog naroda, prije svega i uglavnom, bili samo na listama SDP-a i da su tu obezbijedili ulazak u zakonodavna tijela”, kaže za ** No links ** PORTAL Vidaković, dodavši da sada, pored predsjednika Skupštine, u Vladi KS ima jedan ministar srpske nacionalnosti te tri predsjednika opštinska Vijeća u tri kantonalne opštine.

Pravda na sudu - predmet stoji dok onaj koji tuži ne umre

Od 1996. godine do danas Demokratska inicijativa sarajevskih Srba je zabilježila preko 1.500 slučajeva kršenja ljudskih prava Srba na području Kantona, kaže pravni savjetnik u DISS-u Drago Šešlija. U taj broj su, naravno, uračunati samo oni koji su u DISS-u popunili prijavu i dali izjavu, a koliko je još onih koji to nisu učinili teško je precizirati. Nakon što zaprimi prijavu, DISS je proslijeđuje nadležnim institucijama - od policijskih organa, do OHR-a, Helsinškog komiteta, OSCE-a...

“Mi u većini slučajeva dobijemo odgovor od policijske stanice da su oni poduzeli neke korake. Ako je nešto ozbiljnije, šalju i na sud, ali onda čitav proces stane. Tu policija diže ruke od svoje nadležnosti, prebacuje na sud, i onda se nađemo u pat-poziciji zbog sporosti našeg sudstva. Predmet stoji, tako da se često desi da onaj koji tuži i umre, jer su to uglavnom ljudi starije životne dobi. S druge strane, često nam se dešavalo da kad dobijemo presudu, vidimo da su najgrublje izjednačeni napadač i napadnuti, pa kazne i jednog i drugog. Uvijek se to svede na lični konflikt, ali nisu to uvijek lični konflikti, nego i nacionalni”, pojašnjava Radomir Mičić, projekt asistent u DISS-u, dodajući da među prijavama ima najviše onih koji se odnose na napade na ljude ili imovinu.
STRAH OD KOMŠIJA

Demokratska inicijativa sarajevskih Srba (DISS) prije četiri godine je radila anketu i napravila socijalnu kartu Srba koji žive ne području Kantona Sarajevo. Išli su od stana do stana, od kuće do kuće i uzimali osnovne lične podatke od građana srpske nacionalnosti. Međutim, mnogi Srbi, prvenstveno oni koji žive u kolektivnim stambenim jedinicama, nisu željeli učestvovati u anketi plašeći se „da ih komšije ne vide“. Zbog toga, kaže Jovo Janjić, neke stambene jedinice su obradili 10 posto, a neke nisu nikako „iz objektivnih razloga“.

“Boje se da neko ne vidi ili ne čuje zbog čega smo došli. U velikom broju slučajeva, stanari su skinuli pločicu s prezimenom s vrata, ne zna se ni ko su ni šta su. Napravili se barikadu na vratima”, ilustrativan je Janjić.

Tokom ankete su došli do podataka da u Sarajevu ne živi više od sedam do osam posto prijeratnog broja građana srpske nacionalnosti.


Nije svaki incident nacionalni izgred

S druge strane, u Srpskom građanskom vijeću kažu da sigurnosnom situacijom srpskih povratnika ne mogu biti nezadovoljni.

“Situacija je identična kao i kada govorimo o ostalim građanima. Naravno da je zapaženije kad se desi napad na neke vjerske objekte. Znate da ih je bilo i da ih i dalje ima, ali oni su vezani i za druge vjerske objekte i nisu karakteristika samo srpskih. Nažalost, incidenti su se dešavali i za vrijeme nekih vjerskih praznika. Ali moram da kažem da su uglavnom počinioci tih prekršaja bili uhvaćeni i procesuirani”, kaže Vidaković, ponavljajući da ne smatra taj atak nacionalnom netrpeljivošću, nego incidentima koje čine povratnici –izgrednici. Kad kažem povratnici-izgrednici, mislim na povratnike u smislu izgreda. Ipak, moram reći da je i takvih incidenata sve manje u Sarajevu.

U SGV-u naglašavaju i da je, kad je riječ o KS, situacija bolja u onim opštinama i naseljima koji nisu reintegrisani tek 1995. godine, gdje je veći broj Srba živio i ostao na tom prostoru.

“Tu je nešto povoljnije. Dijelom je nepovoljniji položaj onih koji su se vraćali u svoje završene ili nedovoljno završene stambene jedinice. Tu ubrajamo reintegrisane opštine oko centralnog dijela Sarajeva, koje su još uvijek manje razvijene”, kaže Vidaković.

I u DISS-u i u SGV-u se slažu da se može učiniti više kako bi život Srba u Sarajevu bio život dostojan čovjeka. Iako u DISS-u navode pozitivne primjere, kao recimo onaj poljoprivrednika iz Nišića koji dijele mašine za obradu zemlje – jer su motokultivatore Bošnjaci dobili prije Srba, pa im priskočili u pomoć – diskriminacija je u ovom kantonu i dalje vrlo prisutna. U svemu tome, najsvjetliji podatak je da komšije Bošnjaci, Hrvati i Srbi uglavnom vode mirne suživote, da se poštuju i paze. Sve dok ih političari ne počnu razdvajati raspirivanjem mržnje.

“Zato se pred izbore uvijek iznova počne ispoljavati dominantnost na terenu, osjeti se neka ratna atmosfera, koja prođe čim se podjele fotelje”, zaključuje Jovo Janjić.
SLUČAJ MILANKE KOVAČEVIĆ – JEDINE POVRATNICE KOJA U KANTONU SARAJEVO ŽIVI BEZ STRUJE

Milanka KovačevićNajplastičniji primjer nacionalne diskriminacije u Sarajevu je, ipak, slučaj Milanke Kovačević s Ilidže o kojoj je ** No links ** PORTAL pisao prije godinu dana. Milanka je, naime, jedina povratnica na Ilidži kojoj u kuću nije uvedena struja. Iako ima novac da plati elektrifikaciju, to se do danas nije dogodilo, iako u toj kući živi od 2003. godine.

Ova starica jedna je od rijetkih Srpkinja koje su se nakon rata vratile u sarajevsku opštinu Ilidža, smatrajući da život treba nastaviti tamo gdje ga je živjela prije nego što su ratne nevolje raselile bh. stanovnike. Izbjeglička Rogatica nije bila mjesto u kome je željela ostati, iako se na Ilidžu vratila potpuno sama i u posve izmijenjenu sredinu. Bilo je to 2002. godine...

No, njena priča seže u rane devedesete, kada je u Kasindolskoj ulici na Ilidži napravila kuću sa sada pokojnim suprugom. Tada je Urbanistički zavod njoj i njenom komšiluku negirao ispravnost gradnje na kupljenom placu. U međuvremenu se dešava svašta - zemlja se raspada, suprug joj umire na početku rata, ona nakon potpisivanja Dejtonskog sporazuma seli u Rogaticu, a djever - suprugov brat prodaje njenu kuću, s falsifikovanim papirima.

- Kad sam 2002. godine čula da je kuća koju sam s mužem gradila sada dom nekog čovjeka koji je više u zatvoru nego na slobodi, vratila sam se i ponovo ušla u njen posjed. U međuvremenu su sve moje komšije legalizovale svoje kuće, a moja je obnovljena sa još 19 kuća u istom naselju u okviru programa CARDS 2003. Tužno je da danas svi oni imaju struju, a ja živim pod svijećama, iako je Opština Ilidža dala saglasnost da mi se uvede struja. Pa ljudi smo - kako je to moguće? – rekla je Milanka Kovačević prije godinu dana u razgovoru za naš portal.

I pored saglasnosti Opštine da joj se struja uvede, i pored stalnih intervencija ombudsmena za ljudska prava u BiH, koji redovno šalju upite Elektroprivredi, to ni do danas nije urađeno. Doduše, prije dvije godine je Elektroprivreda napravila predračun troškova za uvođenje električne energije u Kasindolsku 15, ali nikada niko iz EP nije došao i da struju uključi.

- To bi koštalo oko 700 KM, pa su mi po 351 KM dali Opština Ilidža i Ministarstvo za izbjeglice i raseljena lica KS. Ja te pare nisam ni dotakla, još mi stoje na računu i jedva čekam da ih dam za uključenje struje – rekla je tada Milanka, koja o svojoj povratničkoj muci i borbi "za svjetlo" 16 godina nakon rata govori za ** No links ** TV.
User avatar
pici
Posts: 43538
Joined: 19/07/2007 23:17
Location: zbrinut u kupleraju...
Grijem se na: Ženske gHuzove
Vozim: Trajvan
Horoskop: Djevac

#16966 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by pici »

zagazaga wrote:Ja pročitah dva puta i ne vidjeh šta veli Pudarić :roll:
vala ni meni nije jasno :shock: ... srbi iz pederacije rade u pederalnim institucujama dok iz PC-ija rade u državnim.... :shock: ....i Tko je tHome kriv...ja znam Hejbet i bošnjaka i srba i hrvata i ostalijeh koji nerade NIGDJE....što sa njima :oops:
User avatar
Šef
Posts: 1275
Joined: 05/11/2010 18:19
Location: retroseksualac

#16967 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Šef »

zagazaga wrote:Ja pročitah dva puta i ne vidjeh šta veli Pudarić :roll:
Žao mi je što nema na netu taj intervju. "Oslobođenje" od prije par sedmica. Ovo ti nije dovoljno?
User avatar
seln
Posts: 23262
Joined: 06/02/2007 13:57
Location: FORGET? HELL!

#16968 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by seln »

Šef wrote:
zagazaga wrote:Ja pročitah dva puta i ne vidjeh šta veli Pudarić :roll:
Žao mi je što nema na netu taj intervju. "Oslobođenje" od prije par sedmica. Ovo ti nije dovoljno?
Eto, vjerujemo ti, Rajko.
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45218
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#16969 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Chmoljo »

tako su članovi DISS-a govorili 2002. godine
Sarajevski Srbi su čak uporni bili u zahtjevu da napišemo kako im je sloboda mišljenja, govora i izražavanja bukvalno beskrajna: "Možemo sve reći, šta hoćemo, gdje hoćemo i kad hoćemo. Mediji nas poštuju, prenose naše stavove i nadasve su korektni." Također, kažu, imaju punu slobodu ispoljavanja vjerskih osjećanja i potreba.

Na crkvi u Blažuju, napominju, vijori se srpska zastava duga sedam metara i nikome ne smeta; crkva u Hadžićima popravljena je od općinskog novca, a u dvorištu crkve u Ilijašu i na Ilidži, sve uz pjesmu, svirku, iće i piće, slobodno proslavljaju svoje vjerske praznike. Čak, neki vele da je mitropolit svojom izjavom samo "puhnuo u krila" Alijansi, koja zagovara reciprocitet u federalnoj vlasti u odnosu 66 naprema 33.
User avatar
Šef
Posts: 1275
Joined: 05/11/2010 18:19
Location: retroseksualac

#16970 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Šef »

seln wrote:
Šef wrote:
zagazaga wrote:Ja pročitah dva puta i ne vidjeh šta veli Pudarić :roll:
Žao mi je što nema na netu taj intervju. "Oslobođenje" od prije par sedmica. Ovo ti nije dovoljno?
Eto, vjerujemo ti, Rajko.
Nek si ti meni etiketu prišio, to je najbitnije. :wink:
User avatar
seln
Posts: 23262
Joined: 06/02/2007 13:57
Location: FORGET? HELL!

#16971 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by seln »

Šef wrote:
seln wrote:
Šef wrote:
Žao mi je što nema na netu taj intervju. "Oslobođenje" od prije par sedmica. Ovo ti nije dovoljno?
Eto, vjerujemo ti, Rajko.
Nek si ti meni etiketu prišio, to je najbitnije. :wink:
Imam ja pogodniji naziv za tebe, no mi se ne ide u Banovice.
Ne zavaravaj se u jednom: ne vjerujem vam i nikad vam necu vjerovati. Dovoljno ste pokazali do sada ko ste i sta ste, dovoljno puta ste prekrajali istinu, ti licno si na ovom forumu radio po onoj maksimi nacionalnog barda.
Ja cu se vjecito stidjeti za one mrtve sa Kazana i iz Grabovice, iako smo u sred rata hapsili zlocince. A ti ces svijetla obraza za koju godinu tvrditi da su balije u Srebrenici poklale 8000 srba. Do 3000 ste vec dotjerali...licitiraj dalje.
User avatar
Šef
Posts: 1275
Joined: 05/11/2010 18:19
Location: retroseksualac

#16972 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Šef »

seln wrote:
Imam ja pogodniji naziv za tebe, no mi se ne ide u Banovice.
Ne zavaravaj se u jednom: ne vjerujem vam i nikad vam necu vjerovati. Dovoljno ste pokazali do sada ko ste i sta ste, dovoljno puta ste prekrajali istinu, ti licno si na ovom forumu radio po onoj maksimi nacionalnog barda.
Ja cu se vjecito stidjeti za one mrtve sa Kazana i iz Grabovice, iako smo u sred rata hapsili zlocince. A ti ces svijetla obraza za koju godinu tvrditi da su balije u Srebrenici poklale 8000 srba. Do 3000 ste vec dotjerali...licitiraj dalje.
:roll: Bože ti mene sačuvaj.
User avatar
seln
Posts: 23262
Joined: 06/02/2007 13:57
Location: FORGET? HELL!

#16973 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by seln »

Ok, vratimo se temi...
evo nesto iz dogadjanja u BiH:
Simpatizeri dobojske Sloge, prvoligaša u entitetskoj ligi RS, vraćajući se sa utakmice iz Zvornika divljali su po šehidskom mezarju u Gornjoj Kalesiji.

Saznajemo kako je se jedan od članova “Vojvoda” popeo na jarbol, odakle je skinuo zastavu Armije R BiH sa ljiljanima. Incident se dogodio oko 19:30 sati, a u prvi mah su se proširile informacije kako je oskrnavljeno i nekoliko nišana. No, preciznijih podataka za sada nema, jer je u toku kriminalistička obrada privedenih osoba.

Naime, nakon divljanja po šehidskom mezarju službenici PU Kalesija uhapsili su nekoliko članova “Vojvoda”. Od dežurne kantonalne tužiteljice saznali smo kako su privedena lica na ispitivanju, te da će odluka o daljem postupku biti donesena nakon što se policijski izvještaj dostavi Kantonalnom tužilaštvu.

Inače, ovo nije prvi incident “Vojvoda”. Prošle godine su divljali u Janji, najvećem bošnjačkom povratničkom mjestu. Uprava dobojske Sloge u nekoliko navrata se ograđivala od djelovanja ove navijačke grupe, ali su pojedini članovi “Vojvoda” nastavili sa svojim nacionalističkim i fašističkim divljanjima.

Sarajevo-x.com
User avatar
Šef
Posts: 1275
Joined: 05/11/2010 18:19
Location: retroseksualac

#16974 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Šef »

zagazaga wrote:
Šef wrote:
zagazaga wrote:Ja pročitah dva puta i ne vidjeh šta veli Pudarić :roll:
Žao mi je što nema na netu taj intervju. "Oslobođenje" od prije par sedmica. Ovo ti nije dovoljno?
Ako imaš neki stav trebaš ga braniti činjenicama. Sam si sebe pobio, meni ne trebaš ništa dokazivati.

OPOMENA za selna i lerdija!

Vratite se temi!

Kad sam dao link rekli su da lažem jer ne radi. Kad sam postavio sadržaj onda ni to nije dovoljno već šta kaže Pudarić. Kad sam rekao da Pudarićevog intervujua nema na netu onda kažeš da sam sam sebe pobio iako možeš negdje u arhivi da potražiš taj broj "Oslobođenja". Naravno da ti nemam šta dokazivati jer ti živiš u svijetu "ravnopravnosti prožetom multietničkom tolerancijom" što se vidi i po tome kako tolerišeš uporno nazivanje cijelog jednog naroda četnicima (by skijaš, zavrzlama, bosnolog, prljavi hare) tolerišeš uvrede (by lerdi, za_i_protiv, seln) i slično. I šta ja tebi imam da dokazujem? :)
Sad me lijepo banuj da vam ne remetim ravnopravnost multietničke tolerancije.
User avatar
Skijaš
Posts: 12438
Joined: 15/06/2011 09:56
Location: na terenu

#16975 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Skijaš »

Šef wrote:
zagazaga wrote:Ja pročitah dva puta i ne vidjeh šta veli Pudarić :roll:
Žao mi je što nema na netu taj intervju. "Oslobođenje" od prije par sedmica. Ovo ti nije dovoljno?
Pročitao sam ja taj članak, čovjek kaže da će se SDP angažovati na poštivanju etničkog ključa, ali da se ne može sada velikom broju Bošnjaka tek tako dati otkaze jer bi to bilo kršenje ljudskih prava, te da bi vlast bila izložena tužbama, nego će se ići na popunjavanje Srbima i Hrvatima kako koji Bošnjak ide u penziju, mijenja radno mjesto ili dobija otkaz po nekom drugom osnovu. Uostalom, u nekoliko proteklih mjeseci je već bilo nekih imenovanja na čelo javnih ustanova koje bi se moglo protumačiti kao pozitivan signal.

Dakle kod SDP postoji bar ta deklarativna želja da se vrati taj multietnički duh, dok Dodik ide do te mjere da blokira popis ako se iz prijedloga zakona ne izbaci član kojim se do daljnjeg zadržava etnički ključ iz 1991.

Ne možeš izjednačiti strane, možeš pokušati, ali se tako samo svrstavaš na dio tribine gdje je MacKenzie vođa navijača. A sam znaš koliko MacKenzie popularan među bosanskohercegovačkim patriotama :-D
Last edited by Skijaš on 29/08/2011 15:50, edited 1 time in total.
Locked