IRAN

User avatar
King Theoden
Posts: 14454
Joined: 21/11/2018 13:15

#28826 Re: IRAN

Post by King Theoden »

Šta bi, šta reče mr trump, nije bilo ni povrijeđenih u iranskom napadu :mrgreen:
Istina izlazi na vidjelo.
Sad zasad priznaju 34 povrijeđena, neki teže.

https://m.bild.de/politik/ausland/polit ... obile.html
User avatar
Challenger_
Posts: 13551
Joined: 05/03/2013 21:09
Location: 永恆 - bez podrumskih entiteta i taketo-maketo koalicije
Contact:

#28827 Re: IRAN

Post by Challenger_ »

Korisničkoime wrote: 24/01/2020 12:43Znam na stotine se postova napisalo od nasih klix analiticara kako ce Rusija da napravi ovo ili ce da napravi ono ako Amerika nesto da pokusa...
Nađi konkretan MOJ upis. Tuđi upisi me ne interesuju niti obavezuju.
mealim_fi_tarik
Posts: 86
Joined: 15/01/2020 13:24

#28828 Re: IRAN

Post by mealim_fi_tarik »

jeza u ledja wrote: 24/01/2020 18:58
mealim_fi_tarik wrote: 24/01/2020 14:05 Uzimanje zarobljenika muškaraca i žena u ratnim sukobima nije nikakva propaganda nego pravo dato i dozvoljeno od Allaha izvorom šerijata Allahova zakona - Kur'anom.
Naserem se ja na to tvoje "pravo" i naguram nogom da sto vise stane. Cuj pravo? E jebem ti zivot kakvih sve ima ljudi.

U svakom ratu ratni zarobljenici su neminovnost tog rata i popratne posljedice istog. Po kojem pravu bilo koja strana u bilo kojem ratu uzima zarobljenike?? Je li tebi jasno i poznato da svaki, aposlutno svaki rat donosi i rezultat zarobljavanja protivničke strane? Šta se praviš glup?!
Dakle, imaš pravo i mogućnost da se ne slažeš, imaš pravo i da mene ako treba vrijeđaš ali nemaš pravo i ne mogu ti dozvoliti da vrijeđaš moju vjeru!!
User avatar
jeza u ledja
Posts: 45281
Joined: 29/12/2005 01:20

#28829 Re: IRAN

Post by jeza u ledja »

King Theoden wrote: 24/01/2020 21:22 Šta bi, šta reče mr trump, nije bilo ni povrijeđenih u iranskom napadu :mrgreen:
Istina izlazi na vidjelo.
Sad zasad priznaju 34 povrijeđena, neki teže.

https://m.bild.de/politik/ausland/polit ... obile.html
Sta za sad? To ono bilo je 10 povrijedjenih, pa 20, pa sad 34, sutra 100?

Poenta je da je Trump slagao da nije bilo povrijedjenih. Nece sad mijenjat brojku svako malo. Nisam nigdje procitao o "teze povrijedjenima", vec da su 8-rica prebacena u SAD radi dalje posmatranja. Svi koliko rekose su imali te potrese mozga, ili kako vec. Ocigledno je nesto ozbiljnije, nisam doktor :D , ali obicno kad se kaze teze povrijedjen, bar u Cemerici, to znaci da si bas nesto gadno najebo.
Mene i dalje cudi da nije niko ozbiljnije nastradao/poginuo. I cudilo bi me da niko nije povrijedjen. Onda bi znacilo da su rakete pale negdje u pustinju.

A to sto Trump prica.... :roll:
User avatar
Challenger_
Posts: 13551
Joined: 05/03/2013 21:09
Location: 永恆 - bez podrumskih entiteta i taketo-maketo koalicije
Contact:

#28830 Re: IRAN

Post by Challenger_ »

mealim_fi_tarik wrote: 24/01/2020 21:55...
Postoji korpus prava koje je čitav svijet usvojio koji, između ostalog, određuju običaji i pravila ratovanja. Iako se, s vrmena na vrijeme krše, ta pravila su još uvijek na snazi, dok se ne donesu drugačija.

Ako izlaziš izvan tih okvira onda si bezakonik, parija, a parije gazi ko god stigne.
mealim_fi_tarik
Posts: 86
Joined: 15/01/2020 13:24

#28831 Re: IRAN

Post by mealim_fi_tarik »

MorningStar wrote: 24/01/2020 19:09
mealim_fi_tarik wrote: 24/01/2020 11:40
The 51st State wrote: 24/01/2020 11:13 odmori ti malo, nivo bestijalnosti prema ratnim zarobljenicima, jezidima ih je diskvalifikovao kao civilizacijski prihvatljiv pokret
Prihvatljiv za koga? Za neprijatelja?
Svakom iole normalnom covjeku bestijalnije je kad vidi kako iz razorenih zgrada ljudi otkopavaju raskomadanu djecu nego kad se uhvati pilot koji je svo to zlo i užas prouzrokovao pa se likvidira odrubljivanjem glave.
Prijaviti ovog sipi - vise prijava i sigurno ce makar osnovnu provjeru.

http://www.sipa.gov.ba/bs/kontakt

Imate formular na dnu ( ne morate unositi licne podatke samo link za ove njegove postove i opis podrske teroristima koju izrazava.)
De ba ne seri, na klixu svaki dan imaš milion komentara koji otvoreno pozivaju na rat, ubijanje, zločine, genocid itd šta si uradio po tom pitanju? Ne sviđaju ti se moji postovi o isilu, razumijem, zar učesnici ovog foruma treba da se slažu u svemu (jedino do sada je očigledno da je vas 5-6 složno zapjenilo na mene bez obzira na vaše eventualne rauličite poglede, mišljenja i ideologije) i da svi iznose ista misljenja i stavove, kakav je smisao foruma? Da jedan drugom aplaudirate i tapšete rame?
User avatar
jeza u ledja
Posts: 45281
Joined: 29/12/2005 01:20

#28832 Re: IRAN

Post by jeza u ledja »

mealim_fi_tarik wrote: 24/01/2020 21:55 U svakom ratu ratni zarobljenici su neminovnost tog rata i popratne posljedice istog. Po kojem pravu bilo koja strana u bilo kojem ratu uzima zarobljenike?? Je li tebi jasno i poznato da svaki, aposlutno svaki rat donosi i rezultat zarobljavanja protivničke strane? Šta se praviš glup?!
Dakle, imaš pravo i mogućnost da se ne slažeš, imaš pravo i da mene ako treba vrijeđaš ali nemaš pravo i ne mogu ti dozvoliti da vrijeđaš moju vjeru!!
Kakvu bolan vjeru? Ti i takvi i vjera niste se ni u hodu vidjeli. Cuj "vjera". "Pravo".

Cuj ti nesto neces dozvolit?

Jazidske djevojcice su ratni zarobljenici, jel? Sjoj kakve ljigavstine.
mealim_fi_tarik
Posts: 86
Joined: 15/01/2020 13:24

#28833 Re: IRAN

Post by mealim_fi_tarik »

Challenger_ wrote: 24/01/2020 22:01
mealim_fi_tarik wrote: 24/01/2020 21:55...
Postoji korpus prava koje je čitav svijet usvojio koji, između ostalog, određuju običaji i pravila ratovanja. Iako se, s vrmena na vrijeme krše, ta pravila su još uvijek na snazi, dok se ne donesu drugačija.

Ako izlaziš izvan tih okvira onda si bezakonik, parija, a parije gazi ko god stigne.
Šta ako ta prava za mene ne važe? Ko je taj ko određuje sta je konvencionalno a sta ne? Sjednu neke guzonje pa kazu: danas su bojni otrovi ok iako jučer nisu bili. Ljudsko pravo je stvar dogovora i konvencije, manjkavo, promjenljivo i relativno a praksa najčešće pokazuje da se krši najvise od onih koji ga i donose. Zato je ljudsko pravo nistavno i besmisleno. Ono sto je u jednom drustvu za smrtnu kaznu u drugom nije.
mealim_fi_tarik
Posts: 86
Joined: 15/01/2020 13:24

#28834 Re: IRAN

Post by mealim_fi_tarik »

jeza u ledja wrote: 24/01/2020 22:05
mealim_fi_tarik wrote: 24/01/2020 21:55 U svakom ratu ratni zarobljenici su neminovnost tog rata i popratne posljedice istog. Po kojem pravu bilo koja strana u bilo kojem ratu uzima zarobljenike?? Je li tebi jasno i poznato da svaki, aposlutno svaki rat donosi i rezultat zarobljavanja protivničke strane? Šta se praviš glup?!
Dakle, imaš pravo i mogućnost da se ne slažeš, imaš pravo i da mene ako treba vrijeđaš ali nemaš pravo i ne mogu ti dozvoliti da vrijeđaš moju vjeru!!
Kakvu bolan vjeru? Ti i takvi i vjera niste se ni u hodu vidjeli. Cuj "vjera". "Pravo".

Cuj ti nesto neces dozvolit?

Jazidske djevojcice su ratni zarobljenici, jel? Sjoj kakve ljigavstine.
Navedi mi jedan rat koji je trajao bar mjesec dana a da nije bilo ratnih zarobljenika..pošto je tema Iran, podsjetit cu te da je Iran uzeo americke građane (dakle ne vojnike!) za taoce dakle zarobljenike nakon iranske revolucije iako cak nisu bili u ratu sa USA. Drzali su ih do onda do kad je njihovo političko vođstvo smatralo da je to za tu državu korisno, puna 444 dana. Po kojem pravu su to uradili??
User avatar
Challenger_
Posts: 13551
Joined: 05/03/2013 21:09
Location: 永恆 - bez podrumskih entiteta i taketo-maketo koalicije
Contact:

#28835 Re: IRAN

Post by Challenger_ »

mealim_fi_tarik wrote: 24/01/2020 22:05Šta ako ta prava za mene ne važe? Ko je taj ko određuje sta je konvencionalno a sta ne? Sjednu neke guzonje pa kazu: danas su bojni otrovi ok iako jučer nisu bili. Ljudsko pravo je stvar dogovora i konvencije, manjkavo, promjenljivo i relativno a praksa najčešće pokazuje da se krši najvise od onih koji ga i donose. Zato je ljudsko pravo nistavno i besmisleno. Ono sto je u jednom drustvu za smrtnu kaznu u drugom nije.
Razumijem ja tebe ali ne razumiješ ti mene. Konvencije postoje da bi se premostile razlike i važe dok važe. Sad ti dođeš i kažeš, "priznajem samo zakon Allaha dž.š. i ništa više", a ignorišeš da se on različito intepretira od škole do škole, od mezheba do mezheba, od države do države. Pa onda ignorišeš činjenicu da na svijetu ne žive samo muslimani i tako previđajući čitav niz činjenica osvaneš usamljen, u nekoj izolovanoj grupi, koja ignoriše važeće konvencije i dolaziš pod udar kao bezakonik-parija.

Konvencije jesu izraz opšteprihvaćenog pravila, kao pravila u saobraćaju i nisu antitetza šerijatu ili drugim sistemima.


To ti ne pričaju i onda zapadaš u grešku.
Last edited by Challenger_ on 24/01/2020 22:16, edited 1 time in total.
Korisničkoime
Posts: 4828
Joined: 18/11/2010 00:26

#28836 Re: IRAN

Post by Korisničkoime »

jeza u ledja wrote: 24/01/2020 18:58
mealim_fi_tarik wrote: 24/01/2020 14:05 Uzimanje zarobljenika muškaraca i žena u ratnim sukobima nije nikakva propaganda nego pravo dato i dozvoljeno od Allaha izvorom šerijata Allahova zakona - Kur'anom.
Naserem se ja na to tvoje "pravo" i naguram nogom da sto vise stane. Cuj pravo? E jebem ti zivot kakvih sve ima ljudi.
Veoma zanimljivo je kako ljudi koji navodno nesto znaju o Islamu i serijatu iste pojednostavljuju do maksimuma i svode tako kompleksne teme na jednu recenicu.
Istina je ta da postoje opercna misljenja u pitanju postupanja sa ratnim zarobljenicima od onih da ih se treba odmah pogubiti do onih da ih se ne smije nikako pogubiti, zene i djeca se ne smiju ubijati niti se za njih smije traziti otkup niti smiju postati robljem, po nekim misljenjima niko ko nije vojnik ne smije se zarobiti znaci ako je u administaciji neprijatelja ili ako neprijatelja opskrbljuje vodom i hranom ne smije biti zarobljenik rata, zanimljivo je da vlada takodjer misljenje da se neprijatelju ne smije uskratit voda cak i dok traje neprijateljstvo znaci za vrijeme sukoba.
Islam, serijat ali i islamsko medjunarodno pravo (Siyar), koje je poteklo iz serijata je kompleksna nauka i ne moze se tek tako svoditi na jednu ili dvije recenice, a cim je pravo u pitanju i za seijat i za siyar vazi ona poslovica 2 pravnika 4 misljenja
mealim_fi_tarik
Posts: 86
Joined: 15/01/2020 13:24

#28837 Re: IRAN

Post by mealim_fi_tarik »

Korisničkoime wrote: 24/01/2020 22:16
jeza u ledja wrote: 24/01/2020 18:58
mealim_fi_tarik wrote: 24/01/2020 14:05 Uzimanje zarobljenika muškaraca i žena u ratnim sukobima nije nikakva propaganda nego pravo dato i dozvoljeno od Allaha izvorom šerijata Allahova zakona - Kur'anom.
Naserem se ja na to tvoje "pravo" i naguram nogom da sto vise stane. Cuj pravo? E jebem ti zivot kakvih sve ima ljudi.
Veoma zanimljivo je kako ljudi koji navodno nesto znaju o Islamu i serijatu iste pojednostavljuju do maksimuma i svode tako kompleksne teme na jednu recenicu.
Istina je ta da postoje opercna misljenja u pitanju postupanja sa ratnim zarobljenicima od onih da ih se treba odmah pogubiti do onih da ih se ne smije nikako pogubiti, zene i djeca se ne smiju ubijati niti se za njih smije traziti otkup niti smiju postati robljem, po nekim misljenjima niko ko nije vojnik ne smije se zarobiti znaci ako je u administaciji neprijatelja ili ako neprijatelja opskrbljuje vodom i hranom ne smije biti zarobljenik rata, zanimljivo je da vlada takodjer misljenje da se neprijatelju ne smije uskratit voda cak i dok traje neprijateljstvo znaci za vrijeme sukoba.
Islam, serijat ali i islamsko medjunarodno pravo (Siyar), koje je poteklo iz serijata je kompleksna nauka i ne moze se tek tako svoditi na jednu ili dvije recenice, a cim je pravo u pitanju i za seijat i za siyar vazi ona poslovica 2 pravnika 4 misljenja
Sve si pobrko, i sve to nesto sto znas je krnjavo i tebi nejasno. Postupak sa ratnim zarobljenicima zavisi od vise faktora a razlika postupanja prema zarobljenicima u određenom trenutku je upravo rezultat tih faktora i okolnosti a potvrđeno Poslanikovom praksom prosteklom iz izvora šerijata, a ne produkt mezhebskih škola ili mišljenja pravnika. Ako je u određenom trenutku okolnostima i situaciji boljei korisnije da se zarobljenici razmijene za zarobljenike, materijalno tehnička sredstva novac, zlato, oruzje, medicinski materijal ili nesto drugo onda ce se tako i postupiti, ukoliko je veća korist da ih se zadrži i ukoliko bi njihovo kasnije djelovanje bilo opasnije onda se ne razmjenjuju. Islamska povjest te situacije i primjere jasno pokazuje praksa Poslanika i njegovih ashaba kada bi u nekoj situaciji zarobljenike likvidirali, neke razmijenili za ljudstvo, otkup a nekad zadržali. Duga je to i široka tema i o njoj se ne uči na forumu.


vlada takodjer misljenje da se neprijatelju ne smije uskratit voda cak i dok traje neprijateljstvo znaci za vrijeme sukoba.
Također netačno i pogrešno a sto potvrđuje i sama povijest islama i primjer prve bitke u islamskoj povijesti, bitke na Bedru kada su muslimani upravo uradili suprotno kako ti navodiš, jer su procijenili da bi u tom datom momentu bila taktička prednost zatrpati bunare s vodom i time onemoguciti neprijatelju snabdijevanje a sto su i uradili i time dobili veliku takticku, psiholosku i u tom pogledu i materijalnu prednost.
User avatar
Challenger_
Posts: 13551
Joined: 05/03/2013 21:09
Location: 永恆 - bez podrumskih entiteta i taketo-maketo koalicije
Contact:

#28838 Re: IRAN

Post by Challenger_ »

Pozivanje na historiju islama ti ne koristi npr u važećim pravilima saobraćaja na nebu, zemlji, moru, pod morem i u svemiru. Niti pomaže niti osporava.

Tako je i sa konvencijama.

Ako izlaziš izvan njihovih okvira je isto kao da ne poštuješ pravila saobraćaja i namećeš neka svoja koja ugrožavaju sve učesnike.

Upravo to se desilo sa ISIL-om, zato se našao na udaru svih pa i onih koji su direktno ili indirektno učestvovali u njegovom stvaranju, a mislim na strukture USA i Izraela. USA su ih počele udarati a Izrael ih više nije mogao štititi.


Takva je sudbina onih koji se ne drže opštevažećih pravila, takva je sudbina parija.
Dexx1
Posts: 354
Joined: 30/12/2013 21:02

#28839 Re: IRAN

Post by Dexx1 »

isil je grupacija koja je snimala klanja ljudi i ponosno te snimke kačila po internetu. toliko.
User avatar
Challenger_
Posts: 13551
Joined: 05/03/2013 21:09
Location: 永恆 - bez podrumskih entiteta i taketo-maketo koalicije
Contact:

#28840 Re: IRAN

Post by Challenger_ »

"Marš miliona" u Bagdadu u kojem se traži da američka vojska napusti Irak:

Image
User avatar
jeza u ledja
Posts: 45281
Joined: 29/12/2005 01:20

#28841 Re: IRAN

Post by jeza u ledja »

Korisničkoime wrote: 24/01/2020 22:16
jeza u ledja wrote: 24/01/2020 18:58
mealim_fi_tarik wrote: 24/01/2020 14:05 Uzimanje zarobljenika muškaraca i žena u ratnim sukobima nije nikakva propaganda nego pravo dato i dozvoljeno od Allaha izvorom šerijata Allahova zakona - Kur'anom.
Naserem se ja na to tvoje "pravo" i naguram nogom da sto vise stane. Cuj pravo? E jebem ti zivot kakvih sve ima ljudi.
Veoma zanimljivo je kako ljudi koji navodno nesto znaju o Islamu i serijatu iste pojednostavljuju do maksimuma i svode tako kompleksne teme na jednu recenicu.
Istina je ta da postoje opercna misljenja u pitanju postupanja sa ratnim zarobljenicima od onih da ih se treba odmah pogubiti do onih da ih se ne smije nikako pogubiti, zene i djeca se ne smiju ubijati niti se za njih smije traziti otkup niti smiju postati robljem, po nekim misljenjima niko ko nije vojnik ne smije se zarobiti znaci ako je u administaciji neprijatelja ili ako neprijatelja opskrbljuje vodom i hranom ne smije biti zarobljenik rata, zanimljivo je da vlada takodjer misljenje da se neprijatelju ne smije uskratit voda cak i dok traje neprijateljstvo znaci za vrijeme sukoba.
Islam, serijat ali i islamsko medjunarodno pravo (Siyar), koje je poteklo iz serijata je kompleksna nauka i ne moze se tek tako svoditi na jednu ili dvije recenice, a cim je pravo u pitanju i za seijat i za siyar vazi ona poslovica 2 pravnika 4 misljenja
Mislim da je rasprava bespredmetna.
User avatar
salik79
Posts: 27013
Joined: 16/09/2013 13:15

#28842 Re: IRAN

Post by salik79 »

King Theoden wrote: 24/01/2020 21:22 Šta bi, šta reče mr trump, nije bilo ni povrijeđenih u iranskom napadu :mrgreen:
Istina izlazi na vidjelo.
Sad zasad priznaju 34 povrijeđena, neki teže.

https://m.bild.de/politik/ausland/polit ... obile.html
Trump/Pentagon nakon udara:
"We suffered no casualties, all of our soldiers are safe, and only minimal damage was sustained at our military bases"

Izgleda da "kaktusi u pustinji", koje su pogadjale iranske rakete, ipak ne pruzaju adekvatnu zastitu. :mrgreen:

Usput, hvala za intervju! Nisam jos pregledao, samo prvih par minuta. Cim stignem ide dalje... Malo sam u raskoraku :D
User avatar
jeza u ledja
Posts: 45281
Joined: 29/12/2005 01:20

#28843 Re: IRAN

Post by jeza u ledja »

mealim_fi_tarik wrote: 24/01/2020 22:12 Navedi mi jedan rat koji je trajao bar mjesec dana a da nije bilo ratnih zarobljenika..pošto je tema Iran, podsjetit cu te da je Iran uzeo americke građane (dakle ne vojnike!) za taoce dakle zarobljenike nakon iranske revolucije iako cak nisu bili u ratu sa USA. Drzali su ih do onda do kad je njihovo političko vođstvo smatralo da je to za tu državu korisno, puna 444 dana. Po kojem pravu su to uradili??
Ni po kojem. No nesto se ne sjecam da su ih silovali, ubijali, prodavali ko roblje i drzali kao sluge.
mealim_fi_tarik wrote: 24/01/2020 22:12 Šta ako ta prava za mene ne važe? Ko je taj ko određuje sta je konvencionalno a sta ne? Sjednu neke guzonje pa kazu: danas su bojni otrovi ok iako jučer nisu bili. Ljudsko pravo je stvar dogovora i konvencije, manjkavo, promjenljivo i relativno a praksa najčešće pokazuje da se krši najvise od onih koji ga i donose. Zato je ljudsko pravo nistavno i besmisleno. Ono sto je u jednom drustvu za smrtnu kaznu u drugom nije.
Vaze i za tebe, ne brini se. Pravila odredjuje drustvo u kojem zivis. Ako ti se pravila ne svidjaju ima lijek i za to.

ISIL je upravo bio to - skupina idiota koji su jedva docekali da zive u svijetu u kome ce sami praviti pravila, naustrb sviju drugih.
User avatar
exliberal-ex
Posts: 7707
Joined: 11/04/2013 00:01

#28844 Re: IRAN

Post by exliberal-ex »

mealim_fi_tarik wrote: 24/01/2020 22:28
Korisničkoime wrote: 24/01/2020 22:16
jeza u ledja wrote: 24/01/2020 18:58

Naserem se ja na to tvoje "pravo" i naguram nogom da sto vise stane. Cuj pravo? E jebem ti zivot kakvih sve ima ljudi.
Veoma zanimljivo je kako ljudi koji navodno nesto znaju o Islamu i serijatu iste pojednostavljuju do maksimuma i svode tako kompleksne teme na jednu recenicu.
Istina je ta da postoje opercna misljenja u pitanju postupanja sa ratnim zarobljenicima od onih da ih se treba odmah pogubiti do onih da ih se ne smije nikako pogubiti, zene i djeca se ne smiju ubijati niti se za njih smije traziti otkup niti smiju postati robljem, po nekim misljenjima niko ko nije vojnik ne smije se zarobiti znaci ako je u administaciji neprijatelja ili ako neprijatelja opskrbljuje vodom i hranom ne smije biti zarobljenik rata, zanimljivo je da vlada takodjer misljenje da se neprijatelju ne smije uskratit voda cak i dok traje neprijateljstvo znaci za vrijeme sukoba.
Islam, serijat ali i islamsko medjunarodno pravo (Siyar), koje je poteklo iz serijata je kompleksna nauka i ne moze se tek tako svoditi na jednu ili dvije recenice, a cim je pravo u pitanju i za seijat i za siyar vazi ona poslovica 2 pravnika 4 misljenja
Sve si pobrko, i sve to nesto sto znas je krnjavo i tebi nejasno. Postupak sa ratnim zarobljenicima zavisi od vise faktora a razlika postupanja prema zarobljenicima u određenom trenutku je upravo rezultat tih faktora i okolnosti a potvrđeno Poslanikovom praksom prosteklom iz izvora šerijata, a ne produkt mezhebskih škola ili mišljenja pravnika. Ako je u određenom trenutku okolnostima i situaciji boljei korisnije da se zarobljenici razmijene za zarobljenike, materijalno tehnička sredstva novac, zlato, oruzje, medicinski materijal ili nesto drugo onda ce se tako i postupiti, ukoliko je veća korist da ih se zadrži i ukoliko bi njihovo kasnije djelovanje bilo opasnije onda se ne razmjenjuju. Islamska povjest te situacije i primjere jasno pokazuje praksa Poslanika i njegovih ashaba kada bi u nekoj situaciji zarobljenike likvidirali, neke razmijenili za ljudstvo, otkup a nekad zadržali. Duga je to i široka tema i o njoj se ne uči na forumu.


vlada takodjer misljenje da se neprijatelju ne smije uskratit voda cak i dok traje neprijateljstvo znaci za vrijeme sukoba.
Također netačno i pogrešno a sto potvrđuje i sama povijest islama i primjer prve bitke u islamskoj povijesti, bitke na Bedru kada su muslimani upravo uradili suprotno kako ti navodiš, jer su procijenili da bi u tom datom momentu bila taktička prednost zatrpati bunare s vodom i time onemoguciti neprijatelju snabdijevanje a sto su i uradili i time dobili veliku takticku, psiholosku i u tom pogledu i materijalnu prednost.
znaci po tvom tumacenju je opravdano sto je mladic i co. pobio sve one bosnjake u srebrenici ,,,,,nije htjeo da ih razmjeni jer mu nije trebalo zlato, tehnicka sredstva....znaci legitimno je ima prvao da ih pobije...


aferim
:run:
User avatar
Ludzak
Posts: 5502
Joined: 23/03/2013 21:56
Location: Grad na Drini

#28845 Re: IRAN

Post by Ludzak »

Šta vjera napravi mozgu, nevjerovatno. Oslijepi čovjeka totalno.
Korisničkoime
Posts: 4828
Joined: 18/11/2010 00:26

#28846 Re: IRAN

Post by Korisničkoime »

jeza u ledja wrote: 25/01/2020 00:04
Korisničkoime wrote: 24/01/2020 22:16
jeza u ledja wrote: 24/01/2020 18:58

Naserem se ja na to tvoje "pravo" i naguram nogom da sto vise stane. Cuj pravo? E jebem ti zivot kakvih sve ima ljudi.
Veoma zanimljivo je kako ljudi koji navodno nesto znaju o Islamu i serijatu iste pojednostavljuju do maksimuma i svode tako kompleksne teme na jednu recenicu.
Istina je ta da postoje opercna misljenja u pitanju postupanja sa ratnim zarobljenicima od onih da ih se treba odmah pogubiti do onih da ih se ne smije nikako pogubiti, zene i djeca se ne smiju ubijati niti se za njih smije traziti otkup niti smiju postati robljem, po nekim misljenjima niko ko nije vojnik ne smije se zarobiti znaci ako je u administaciji neprijatelja ili ako neprijatelja opskrbljuje vodom i hranom ne smije biti zarobljenik rata, zanimljivo je da vlada takodjer misljenje da se neprijatelju ne smije uskratit voda cak i dok traje neprijateljstvo znaci za vrijeme sukoba.
Islam, serijat ali i islamsko medjunarodno pravo (Siyar), koje je poteklo iz serijata je kompleksna nauka i ne moze se tek tako svoditi na jednu ili dvije recenice, a cim je pravo u pitanju i za seijat i za siyar vazi ona poslovica 2 pravnika 4 misljenja
Mislim da je rasprava bespredmetna.
Slazem se covjek kompleksnu temu svede na jednu recenicu i kaze tako ti je to.
Korisničkoime
Posts: 4828
Joined: 18/11/2010 00:26

#28847 Re: IRAN

Post by Korisničkoime »

mealim_fi_tarik wrote: 24/01/2020 22:28
Korisničkoime wrote: 24/01/2020 22:16
jeza u ledja wrote: 24/01/2020 18:58

Naserem se ja na to tvoje "pravo" i naguram nogom da sto vise stane. Cuj pravo? E jebem ti zivot kakvih sve ima ljudi.
Veoma zanimljivo je kako ljudi koji navodno nesto znaju o Islamu i serijatu iste pojednostavljuju do maksimuma i svode tako kompleksne teme na jednu recenicu.
Istina je ta da postoje opercna misljenja u pitanju postupanja sa ratnim zarobljenicima od onih da ih se treba odmah pogubiti do onih da ih se ne smije nikako pogubiti, zene i djeca se ne smiju ubijati niti se za njih smije traziti otkup niti smiju postati robljem, po nekim misljenjima niko ko nije vojnik ne smije se zarobiti znaci ako je u administaciji neprijatelja ili ako neprijatelja opskrbljuje vodom i hranom ne smije biti zarobljenik rata, zanimljivo je da vlada takodjer misljenje da se neprijatelju ne smije uskratit voda cak i dok traje neprijateljstvo znaci za vrijeme sukoba.
Islam, serijat ali i islamsko medjunarodno pravo (Siyar), koje je poteklo iz serijata je kompleksna nauka i ne moze se tek tako svoditi na jednu ili dvije recenice, a cim je pravo u pitanju i za seijat i za siyar vazi ona poslovica 2 pravnika 4 misljenja
Sve si pobrko, i sve to nesto sto znas je krnjavo i tebi nejasno. Postupak sa ratnim zarobljenicima zavisi od vise faktora a razlika postupanja prema zarobljenicima u određenom trenutku je upravo rezultat tih faktora i okolnosti a potvrđeno Poslanikovom praksom prosteklom iz izvora šerijata, a ne produkt mezhebskih škola ili mišljenja pravnika. Ako je u određenom trenutku okolnostima i situaciji boljei korisnije da se zarobljenici razmijene za zarobljenike, materijalno tehnička sredstva novac, zlato, oruzje, medicinski materijal ili nesto drugo onda ce se tako i postupiti, ukoliko je veća korist da ih se zadrži i ukoliko bi njihovo kasnije djelovanje bilo opasnije onda se ne razmjenjuju. Islamska povjest te situacije i primjere jasno pokazuje praksa Poslanika i njegovih ashaba kada bi u nekoj situaciji zarobljenike likvidirali, neke razmijenili za ljudstvo, otkup a nekad zadržali. Duga je to i široka tema i o njoj se ne uči na forumu.


vlada takodjer misljenje da se neprijatelju ne smije uskratit voda cak i dok traje neprijateljstvo znaci za vrijeme sukoba.
Također netačno i pogrešno a sto potvrđuje i sama povijest islama i primjer prve bitke u islamskoj povijesti, bitke na Bedru kada su muslimani upravo uradili suprotno kako ti navodiš, jer su procijenili da bi u tom datom momentu bila taktička prednost zatrpati bunare s vodom i time onemoguciti neprijatelju snabdijevanje a sto su i uradili i time dobili veliku takticku, psiholosku i u tom pogledu i materijalnu prednost.
Imas stavova koji kazu da su potpuno nebitni svi faktori i da zarobljenike treba pogubit bez obzira na sve, pa imas stav koji kaze treba ih sve pogubiti osim onih koji prihvate islam pa imas stav koji se prethodnom protivi jer je to u suprotnosti sa mirnim sirenjem islama bez prisile i nametanja itd.
Hocu rec da ima vise stavova islamskih ucenjaka po tom pitanju i neku su oprecni to sto je tebi neko rekao da je to sto ti pises jedini stav i da nema drugog misljenja a ti to sve povjerovao to je do tebe. Imas vremena sad masala ima se i net pa istrazi vidit ces da postoje i drugaciji stavovi od tog sto ti navodis i to ne tamo.od nekog forumasa nego od ljudi koji znaju o cemu govore.
Islam i serijat nisu tako jednostavne pojave kao sto to mnogi zele da prikazu.
User avatar
MorningStar
Posts: 9431
Joined: 22/11/2019 18:43

#28848 Re: IRAN

Post by MorningStar »

Sutra takvi kao on uzmu puskunpa pucaju po “cafirskim” ambasadama , samo prijaviti ima link, nije on sam dosao do ovakvih ideja garant neki “sejh” filuje.
mealim_fi_tarik
Posts: 86
Joined: 15/01/2020 13:24

#28849 Re: IRAN

Post by mealim_fi_tarik »

MorningStar wrote: 25/01/2020 13:30 Sutra takvi kao on uzmu puskunpa pucaju po “cafirskim” ambasadama , samo prijaviti ima link, nije on sam dosao do ovakvih ideja garant neki “sejh” filuje.
Kakav glup zaključak. Nemamo isti stav u vezi ratova na Bliskom Istoku i ono odmah konta: brada, kratke tole, pucačina po ambasadama... :lol: opusti se ba jarane, prijeti ti opasnost od tih koje biraš na demokratskim izborima 1000 puta više nego od mene. Oni su ti sjebali život a ne ja.
mealim_fi_tarik
Posts: 86
Joined: 15/01/2020 13:24

#28850 Re: IRAN

Post by mealim_fi_tarik »

Ex liberal


znaci po tvom tumacenju je opravdano sto je mladic i co. pobio sve one bosnjake u srebrenici ,,,,,nije htjeo da ih razmjeni jer mu nije trebalo zlato, tehnicka sredstva....znaci legitimno je ima prvao da ih pobije...
Kako samo blistavo koristiš logiku i genijalno izvodiš zaključke. :-)
Post Reply