IRAN

Post Reply
User avatar
General War
Posts: 24423
Joined: 18/09/2013 22:04

#13251 Re: IRAN

Post by General War »

Challenger__ wrote:
General War wrote:zmaj aviona (skoro) svako moze proizvesti ali elektronika i stealth performanse su samo dostupne americi da moze sve ukomponovati.
Hajd ne lupaj živ bio.
Sta ja to lupam strucnjak?
User avatar
General War
Posts: 24423
Joined: 18/09/2013 22:04

#13252 Re: IRAN

Post by General War »

Challenger__ wrote:
asurbanipal wrote:...
Azure, života ti, kakav je onaj HB forum? Ima sedam dana da sam se prijavio (isti nick, naravno), niti sam banovan niti mi je odobreno pisanje. Kako to ide tamo?
:lol:
Svi su oni na platnoj listi CIAe moj cheli :mrgreen:
zrakomlat
Posts: 10240
Joined: 23/09/2012 17:22

#13253 Re: IRAN

Post by zrakomlat »

aratet wrote:
insomnia78 wrote:Bolja od vecine evropskih zemalja? :lol:
Zna iz prve ruke.

Zivi u Evropskoj uniji. :lol:
a dobro, bolja od vecine evropskih zemalja vjerovatno nije, ali sigurno je bolja od znacajnog broja evropskih zemalja. Nemam tacne podatke s terena, isto ko vjerovatno niko od nas na forumu, ali zasto bi bilo tesko povjerovati da je iranska ekonomija bolja od ex yu drzava, grcke, cipra, bugarske, rumunije, nekih ex sssr zemalja. Ove drzave mozda nisu neko mjerilo ni bitan faktor, al su evropa i samim tim sto si u evropi, i do njemacke i francuske ti par sati voznje, imas bolju startnu poziciju nego kad ti je komsiluk afganistan.

mada, s druge strane, jebo zemlju kojoj je kurdistan zapad :D
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#13254 Re: IRAN

Post by insomnia78 »

Jed vidio provoda u Kurdistanu. Brat brata ne pozna
zrakomlat
Posts: 10240
Joined: 23/09/2012 17:22

#13255 Re: IRAN

Post by zrakomlat »

aratet
Posts: 3142
Joined: 26/07/2016 12:33

#13256 Re: IRAN

Post by aratet »

zrakomlat wrote:
aratet wrote:
insomnia78 wrote:Bolja od vecine evropskih zemalja? :lol:
Zna iz prve ruke.

Zivi u Evropskoj uniji. :lol:
a dobro, bolja od vecine evropskih zemalja vjerovatno nije, ali sigurno je bolja od znacajnog broja evropskih zemalja. Nemam tacne podatke s terena, isto ko vjerovatno niko od nas na forumu, ali zasto bi bilo tesko povjerovati da je iranska ekonomija bolja od ex yu drzava, grcke, cipra, bugarske, rumunije, nekih ex sssr zemalja. Ove drzave mozda nisu neko mjerilo ni bitan faktor, al su evropa i samim tim sto si u evropi, i do njemacke i francuske ti par sati voznje, imas bolju startnu poziciju nego kad ti je komsiluk afganistan.

mada, s druge strane, jebo zemlju kojoj je kurdistan zapad :D
Hrvatska ima veci GDP per capita, cak mislim da ima i Bugarska, ali to je samo GDP, zamisli kako u Hrvatskoj imas sirok spektar proizvoda koje mozes kupiti i jos koje slobode imas u Hrvatskoj za razliku od Irana.

Bolji su realno od samo par zemalja u Evropi.
User avatar
jao_situacije
Posts: 17946
Joined: 29/03/2014 19:20

#13257 Re: IRAN

Post by jao_situacije »

:lol: :lol:
User avatar
japin_mutapi
Posts: 11527
Joined: 11/06/2011 19:00
Location: Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

#13258 Re: IRAN

Post by japin_mutapi »

sjebo se bibi
User avatar
Challenger__
Posts: 26509
Joined: 25/03/2012 09:31
Location: In weiter Ferne, so nah!
Contact:

#13259 Re: IRAN

Post by Challenger__ »

Evo Japina, evo veselja.

:lol:
Fudo387
Posts: 21793
Joined: 24/01/2015 19:44

#13260 Re: IRAN

Post by Fudo387 »

Da ne citam bezveze...
Amerika, cia, vatikan...zakuhali?
User avatar
japin_mutapi
Posts: 11527
Joined: 11/06/2011 19:00
Location: Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

#13261 Re: IRAN

Post by japin_mutapi »

bjezte sa teme
taman sam se skino sa sirije, sad opet treba da se navucem na forum, ovaj put na iran

valjda nece biti iran vol.2 str 3898
zrakomlat
Posts: 10240
Joined: 23/09/2012 17:22

#13262 Re: IRAN

Post by zrakomlat »

japin_mutapi wrote:bjezte sa teme
taman sam se skino sa sirije, sad opet treba da se navucem na forum, ovaj put na iran

valjda nece biti iran vol.2 str 3898
:lol: :lol:
kiligonzales
Posts: 5438
Joined: 01/12/2016 10:32
Contact:

#13263 Re: IRAN

Post by kiligonzales »

Challenger__ wrote:
kiligonzales wrote:Nece Turska nigdje, ona svakako kupuje vrijeme da sebe ucini jacom. U NATO-u je svakako jedna od najacih clanica i iz njega joj nije pametno pobjeci, a s Rusima su komsije, pa bas zbog toga i nije pametno gurati im prst u oko jer se to direktno odrazava na ekonomsku, pa i vojnu saradnju te dvije zemlje, zato je zajednicko marsiranje u pogledu smirivanja prilika na Bliskom Istoku bolje po njih same, nego prepustanje istih americkoj samovolji.
Sve je to načelno tako, ALI. Dovođenje u pitanje postojećih granica na BI baca novu geometriju pred sto i same Ankare i još bitnije, postoji moćan blok izvan Turske koji je želi usmjeriti u sasvim drugom pravcu.
Osmanlije su osijetile najbolje na svojoj kozi sta znaci kada se najvece sile svijeta (doduse tada evropske) sa silnim unutrasnjim izdajnicima namjere na tebe i da nije bilo mladoturaka i njihovog nacionalnog pokreta i otpora onome sto su Osmanlije potpisivale po mirovnim konferencijama krajem 10-tih i pocetkom 20-tih godina proslog stoljeca sto je ravno izdaji, Turska nebi sacuvala ni danasnji oblik. Interensantno je da je to carstvo dobilo mnogo bitaka, pa i neke najvece tokom prvog svijetskog rata poput one na Galipolju, ali na kraju su morali kapitulirati i odricati se teritorija jer su kapitulirali njihovi prvi saveznici, pa tek oni. Mladoturci koji su poveli tursku u nezavisnost, ipak su tada sa lozanskim sporazumom se morali odreci prava na mnoge teritorije osmanskog carstva,u zamjenu za suverenitet i teritorijalni integritet Turske u danasnjem obliku i uciniti more drugih ustupaka, prihvatiti zahtijeva, zabrana, djidja i midja.

Ovo danas sto se desava na BI isto kao da ima sjene toga sporazuma nad sobom. Slicni scenariji puni prevrata s dosta rezije svijetskih sila.

Zato Erdoganova Turska u svome odnosu prema Istoku i Zapadu tj. balansiranju, zeli da odredjuje put sebi, sto nije lako jer ako njena snaga izadje van njenih granica i osijeti se na prilike u regionu, eto i Erdogana ponovo na listi rezima kojih treba slomiti jer se gura sa silama gdje Turskoj jos realno nije mjesto. Zato je bolje igrati igru u skladu sa drugima, nego samostalno. Dobar put u jaku Tursku jeste veca stopa industrijske razvijenosti i ekonomija, vojni uticaj nije presudan i izravno uplitanje van granica Turske nije nuzan put da bi se pokazala njena snaga.

Iran se nije igrao po pravilima, igrao je bezobraznije i eto sada placa cijenu toga.
Last edited by kiligonzales on 02/01/2018 16:59, edited 1 time in total.
kiligonzales
Posts: 5438
Joined: 01/12/2016 10:32
Contact:

#13264 Re: IRAN

Post by kiligonzales »

zrakomlat wrote:
aratet wrote:
insomnia78 wrote:Bolja od vecine evropskih zemalja? :lol:
Zna iz prve ruke.

Zivi u Evropskoj uniji. :lol:
a dobro, bolja od vecine evropskih zemalja vjerovatno nije, ali sigurno je bolja od znacajnog broja evropskih zemalja. Nemam tacne podatke s terena, isto ko vjerovatno niko od nas na forumu, ali zasto bi bilo tesko povjerovati da je iranska ekonomija bolja od ex yu drzava, grcke, cipra, bugarske, rumunije, nekih ex sssr zemalja. Ove drzave mozda nisu neko mjerilo ni bitan faktor, al su evropa i samim tim sto si u evropi, i do njemacke i francuske ti par sati voznje, imas bolju startnu poziciju nego kad ti je komsiluk afganistan.

mada, s druge strane, jebo zemlju kojoj je kurdistan zapad :D
Jebes ti ekonomiju kojoj je osnov industrijske razvijenosti izvoz nafte i Rusima je trebao rasplesani medvjed da shvate da je industrija bez ravnoteze razvijenosti u svim granama ekonomija na krhkim nogama, pa sada rade da je ocvrste. :D
kiligonzales
Posts: 5438
Joined: 01/12/2016 10:32
Contact:

#13265 Re: IRAN

Post by kiligonzales »

salik79 wrote: Govorili smo o kritici Izraela, a ne gdje bi ti isao, ako bi isao...Da, ja sam rekao, ako bih negdje selio, to su Iran, Njemacka i Austrija. Eventualno, sta bi prevagnulo za potonje je jezicka barijera - na zalost, ne znam farsi.
Zar bi pored toliko zemalja svijeta ti bas pozelio preseliti u Iran? :D
Akibh
Posts: 1978
Joined: 06/07/2009 12:27

#13266 Re: IRAN

Post by Akibh »

Fudo387 wrote:Da ne citam bezveze...
Amerika, cia, vatikan...zakuhali?
:thumbup: , izvrsioci na terenu silovatelji, pedofili i kriminalne bande :mrgreen:
User avatar
mousstapha
Posts: 4181
Joined: 14/07/2008 03:13
Location: Stuttgart

#13267 Re: IRAN

Post by mousstapha »

Fudo387 wrote:Da ne citam bezveze...
Amerika, cia, vatikan...zakuhali?
Gdje si vidio unutrasnju krizu, a da nije iz vana zakuhana.
Akibh
Posts: 1978
Joined: 06/07/2009 12:27

#13268 Re: IRAN

Post by Akibh »

kiligonzales wrote:
salik79 wrote: Govorili smo o kritici Izraela, a ne gdje bi ti isao, ako bi isao...Da, ja sam rekao, ako bih negdje selio, to su Iran, Njemacka i Austrija. Eventualno, sta bi prevagnulo za potonje je jezicka barijera - na zalost, ne znam farsi.
Zar bi pored toliko zemalja svijeta ti bas pozelio preseliti u Iran? :D
Joj nemojte ga opet, on to fakat misli :lol:
User avatar
Challenger__
Posts: 26509
Joined: 25/03/2012 09:31
Location: In weiter Ferne, so nah!
Contact:

#13269 Re: IRAN

Post by Challenger__ »

:lol:
User avatar
Challenger__
Posts: 26509
Joined: 25/03/2012 09:31
Location: In weiter Ferne, so nah!
Contact:

#13270 Re: IRAN

Post by Challenger__ »

Jah... Umjesto da kao Jenkiji izvrše über-genocid i pobiju sve starosjedioce a onih 1% stave u rezervate, oni se igraju multikulturalizma. Neka ih je stid i sram.
User avatar
Challenger__
Posts: 26509
Joined: 25/03/2012 09:31
Location: In weiter Ferne, so nah!
Contact:

#13271 Re: IRAN

Post by Challenger__ »

Našli se igrati multikulture pored tako jednostavne opcije kao što je genocid. Ua Iran, uaaaa!
Fudo387
Posts: 21793
Joined: 24/01/2015 19:44

#13272 Re: IRAN

Post by Fudo387 »

Challenger__ wrote:Jah... Umjesto da kao Jenkiji izvrše über-genocid i pobiju sve starosjedioce a onih 1% stave u rezervate, oni se igraju multikulturalizma. Neka ih je stid i sram.
Pa nisu jenkiji pobili 99% starosjedioca.
Pobili su nesta, nesta strpali u rezervate, vecinu asimilirali.
I nije to nesto pohvalno, samo pricamo o stvarima koje su se desavale prije 200 godina, a ti to trpas u pricu danas.
Ne ide momak, valjda smo kao vrsta te stvari prevazisli, nije u redu da ih opet ponavljamo.
User avatar
Challenger__
Posts: 26509
Joined: 25/03/2012 09:31
Location: In weiter Ferne, so nah!
Contact:

#13273 Re: IRAN

Post by Challenger__ »

Fudo387 wrote:Pa nisu jenkiji pobili 99% starosjedioca.
Pobili su nesta, nesta strpali u rezervate, vecinu asimilirali.
I nije to nesto pohvalno, samo pricamo o stvarima koje su se desavale prije 200 godina, a ti to trpas u pricu danas.
Ne nešto, nego višemilionsku masu, prema pojedinim američkim autorima desetine miliona.
Ne ide momak, valjda smo kao vrsta te stvari prevazisli, nije u redu da ih opet ponavljamo.




Ne znam o kome pričaš, ali gledajući USA svakodnevnicu, ne vidim nikakav iskorak naprijed.
User avatar
Kikibombona
Posts: 34325
Joined: 29/06/2013 08:48

#13274 Re: IRAN

Post by Kikibombona »

Fudo387 wrote:
Challenger__ wrote:Jah... Umjesto da kao Jenkiji izvrše über-genocid i pobiju sve starosjedioce a onih 1% stave u rezervate, oni se igraju multikulturalizma. Neka ih je stid i sram.
Pa nisu jenkiji pobili 99% starosjedioca.
Pobili su nesta, nesta strpali u rezervate, vecinu asimilirali.
I nije to nesto pohvalno, samo pricamo o stvarima koje su se desavale prije 200 godina, a ti to trpas u pricu danas.
Ne ide momak, valjda smo kao vrsta te stvari prevazisli, nije u redu da ih opet ponavljamo.
Cheli ne umije razlikovati Otomane, arapske halife i perzijsku imperiju sa turskim i perzijskim ultra nacionalistima.

Stari Otomani, Arapi i Perzijanci su sacuvali mnoge narode. Niko prema njima nije negativan. Otomani nisu unistili nijedan narod na Balkanu ili bilo gdje drugo. Nisu ni stari Perzijanci ni Arapi.

Danasnji Turci i Perzijanci, nacionalisticke tvorevine Turska i Iran, su nesto sasvim drugo. To Cheli nece da vidi, pravi se grbav, ignorise il' ko zna sta vec.

Niko od Kurda nije negativan prema otomanskoj imperiji, ali zato jeste prema nacionalistickoj Turskoj, od Ataturka do danas. Isto tako, Kurdi nemaju negativan sentiment prema perzijskom narodu, koji je veoma blizak kurdskom, vec imaju prema vjestackoj, nacionalistickoj tvorevini Iran.
Fudo387
Posts: 21793
Joined: 24/01/2015 19:44

#13275 Re: IRAN

Post by Fudo387 »

Challenger__ wrote:
Fudo387 wrote:Pa nisu jenkiji pobili 99% starosjedioca.
Pobili su nesta, nesta strpali u rezervate, vecinu asimilirali.
I nije to nesto pohvalno, samo pricamo o stvarima koje su se desavale prije 200 godina, a ti to trpas u pricu danas.
Ne nešto, nego višemilionsku masu, prema pojedinim američkim autorima desetine miliona.
Ne ide momak, valjda smo kao vrsta te stvari prevazisli, nije u redu da ih opet ponavljamo.




Ne znam o kome pričaš, ali gledajući USA svakodnevnicu, ne vidim nikakav iskorak naprijed.
Da, i dans ganjaju indijance po Oklahomi i trpaju ih u rezervate.
Nema iskoraka.
Haj bizi.
Post Reply