Uhapšen V. V. Batko!

freebih
Posts: 84
Joined: 31/05/2009 17:44

#376 Re: Uhapšen V. V. Batko!

Post by freebih »

joeaziz wrote: hag se ne bavi sudjenjem ideologijama. hag ne zanima geopolitika. hag se bavi konkretnim krsenjem zakona i obicaja rata. oni ne znaju ko je cetnik a ko nije. samo znaju ko je ubijao civile, mucio, zatvarao, deportovao, etnicki cistio...
Sta su to tacno "obicaji rata"? Srpski obicaj rata je da kolju civile, ubijaju pregovarace i pale sela i gradove. Zasto ih onda uopste procesuirati. Ljudi samo drze do svojih obicaja rata.
Sta to znaci nekoga "etnicki ocistiti"? Je li se to uzme sapuna i vode i osoba se dobro istusira?
Joeaziz zasto moras prosipati jeftinu propagandu. Pa nismo mi vesla sisali.
joeaziz
Posts: 472
Joined: 30/08/2008 20:46

#377 Re: Uhapšen V. V. Batko!

Post by joeaziz »

freebih wrote:
joeaziz wrote: hag se ne bavi sudjenjem ideologijama. hag ne zanima geopolitika. hag se bavi konkretnim krsenjem zakona i obicaja rata. oni ne znaju ko je cetnik a ko nije. samo znaju ko je ubijao civile, mucio, zatvarao, deportovao, etnicki cistio...
Sta su to tacno "obicaji rata"? Srpski obicaj rata je da kolju civile, ubijaju pregovarace i pale sela i gradove. Zasto ih onda uopste procesuirati. Ljudi samo drze do svojih obicaja rata.
Sta to znaci nekoga "etnicki ocistiti"? Je li se to uzme sapuna i vode i osoba se dobro istusira?
Joeaziz zasto moras prosipati jeftinu propagandu. Pa nismo mi vesla sisali.

koji si ti buzdovan šestoperac....
User avatar
Been
Posts: 1001
Joined: 13/09/2009 00:40
Location: Daleko od očiju, daleko od srca

#378 Re: Uhapšen V. V. Batko!

Post by Been »

freebih wrote:
Been wrote: Pravo ne poznaje pojam retrogradnog tretiranja pravnog slučaja. Drugačije rečeno : sudi se po važećim zakonima zemlje u kojoj si počinio krivično djelo. Recimo, nacisti koje se i danas hapsi po Latinskoj Americi bi, da im se sudi po zakonima nacističke Njemačke u kojoj su počinili zločine, odmah bili oslobođeni, jer su visoki oficiri SS-a praktički imali imunitet pred zakonom.

On je optužen za ubistva preko 100 ljudi, a isto će potvrditi jednako toliko svjedoka, sa jednako toliko medicinskih vještačenja, sa jednako toliko političkih analiza, i nema sumnje da će Batko dobiti 30-35 godina robije.
Nisam rekao da je genocid minoran, već da je u slučaju Erdemovića svjedočio skandalozno mali broj ljudi koji su rekli nešto u stilu : "Aha. U Srebrenici su ubijeni ljudi" i tu je okončano svjedočenje.

Imaš pravo, Batko je bio organizovan i član jednako takve grupe, a u interesu pravde je da se razotkriju i uhapse njegovi pomagači do čega će, nadam se, i dovesti suđenje i svjedočenje žrtava.
Apsolutno netacne tvrdnje. Svim osudjenima u Hagu se sudilo na osnovu krivicnog zakona SFRJ. Porediti nacisticke zakone sa zakonima RBiH moze samo neznalica ili provokator. Hitler jeste dosao legalno na vlast ali je onda isto tako ilegalno donio niz mjera koje su rusile ustav tadasnje Vajmarske republike dakle nesto slicno kao Karadzic koji je 1993 u svojim sluzbenim listovima ukidao zakone donesene 1974!!!

Jedino logicno i pravno ispravno je da se sudi po zakonu koji je bio LEGALAN sto nije isto sto i vazeci.
Sto se tice dokaznog materijala, ne vjerujem da je prezivio bilo kakav materijalni dokaz koji moze povezati Batka sa nekom od njegovih zrtava. Kako ti sad mozes dokazati gdje je Batko bio tog i tog dana u toliko i toliko sati prije 18 godina ako nemas forenzicke dokaze?
Slazem se da ce sud uvaziti svjedoke ali samo do jedne mjere.
Vidim da si u silnom naletu da dokažeš netačnost mojih tvrdnji, apsolutno zaboravio da ih pobiješ. Prvo, ne vidim apsolutno ni jedan jedini argument koji ima pravnu ili ikakvu drugu valjanost, ali to neka bude tema neke druge diskusije...

Haški sud ne sudi po zakonima države koja više ne postoji. Haški sud sudi po međunarodnim konvencijama i običajima ratovanja koja kategorički zabranjuju bilo kakvo ubijanje civila, progone, silovanja, genocid, sistemske kampanje teorora i sl. Vidim da imaš problem sa sagledavanjem situacije sa historijske distance, pa ću ti pomoći. Ja ne poredim nac. Njemačku i R BiH već samo poredim nepostojeće zakone koji su nekad vrijedili, a više ne vrijede. I sam znaš da svaki sud sudi na osnovu VAŽEĆIH zakona jedne države ( ili u slučaju međunarodnih sudova na osnovu međunarodnih konvencija i pravnih povelja ), a bilo kakvo pozivanje na plemenske, bratsko-sestrinske, partijske i ine zakone i statute koji su nekad, davno, davno bili valjani apsolutno spada u kategoriju sumnjivih konstatacija.

Gdje ja u svom postu spominjem dokazni materijal ?! Svaki svjedok može i hoće priložiti sudu medicinska vještačenja na kojima se jasno vide psihičke i fizičke rane koje je nanio monstrum Batko. Svaki svjedok će potvrditi njegov identitet i to potkrijepiti svjedočenjima. Ljudi koji su iskoopavali skeletne ostatke će potvrditi isto... Dakle, crnogorac ide na robiju i to dugotrajnu. Nažalost, u KPZ Sarajevo u posebni odjel za ratne zločince.
freebih
Posts: 84
Joined: 31/05/2009 17:44

#379 Re: Uhapšen V. V. Batko!

Post by freebih »

joeaziz wrote: koji si ti buzdovan šestoperac....
Vi ste ocito bolji poznavaoc mitskih pojmova nego ja. Priznajem da ne znam o kojem orudju/oruzju je rijec.
Izvinjavam se.
freebih
Posts: 84
Joined: 31/05/2009 17:44

#380 Re: Uhapšen V. V. Batko!

Post by freebih »

Been wrote: Vidim da si u silnom naletu da dokažeš netačnost mojih tvrdnji, apsolutno zaboravio da ih pobiješ. Prvo, ne vidim apsolutno ni jedan jedini argument koji ima pravnu ili ikakvu drugu valjanost, ali to neka bude tema neke druge diskusije...

Haški sud ne sudi po zakonima države koja više ne postoji. Haški sud sudi po međunarodnim konvencijama i običajima ratovanja koja kategorički zabranjuju bilo kakvo ubijanje civila, progone, silovanja, genocid, sistemske kampanje teorora i sl. Vidim da imaš problem sa sagledavanjem situacije sa historijske distance, pa ću ti pomoći. Ja ne poredim nac. Njemačku i R BiH već samo poredim nepostojeće zakone koji su nekad vrijedili, a više ne vrijede. I sam znaš da svaki sud sudi na osnovu VAŽEĆIH zakona jedne države ( ili u slučaju međunarodnih sudova na osnovu međunarodnih konvencija i pravnih povelja ), a bilo kakvo pozivanje na plemenske, bratsko-sestrinske, partijske i ine zakone i statute koji su nekad, davno, davno bili valjani apsolutno spada u kategoriju sumnjivih konstatacija.

Gdje ja u svom postu spominjem dokazni materijal ?! Svaki svjedok može i hoće priložiti sudu medicinska vještačenja na kojima se jasno vide psihičke i fizičke rane koje je nanio monstrum Batko. Svaki svjedok će potvrditi njegov identitet i to potkrijepiti svjedočenjima. Ljudi koji su iskoopavali skeletne ostatke će potvrditi isto... Dakle, crnogorac ide na robiju i to dugotrajnu. Nažalost, u KPZ Sarajevo u posebni odjel za ratne zločince.
Nemam sad pri ruci prevode presuda ali evo samo jedne izjave nekih dusebriznika iz OSCE-a


Na suđenjima za ratne zločine u BiH uglavnom se primjenjuju dva krivična zakona - Krivični zakon BiH koji je stupio na snagu još 2003. godine, i preuzeti Krivični zakon iz bivše Jugoslavije koji je bio na snazi u vrijeme rata, dakle u periodu kada su počinjeni ratni zločini.

Na suđenjima pred Sudom BiH primjenjuje Krivični zakon BiH, dok tužilaštva i sudovi entiteta i Distrikta Brčko primjenjuju Krivični zakon bivše SFRJ. Zbog toga se stvara nejednakost i pravna nesigurnost, smatra zamjenica direktora Odjela za ljudska prava OSCE-ove misije u BiH Renate Frech:


Kako ce svjedoci dokazati sta je bio uzrok povreda nastalih prije 18 godina. I ako je neko od njih pregledan to je moralo biti tek nakon 1995 jer sigurno nisu isli u srpsku bolnicu na tretman protiv ozljeda. Sve sto tvrdim je da su optuznice postavljene nakaradno i da ce ih biti tesko dokazati.
User avatar
Been
Posts: 1001
Joined: 13/09/2009 00:40
Location: Daleko od očiju, daleko od srca

#381 Re: Uhapšen V. V. Batko!

Post by Been »

freebih wrote:
Been wrote: Vidim da si u silnom naletu da dokažeš netačnost mojih tvrdnji, apsolutno zaboravio da ih pobiješ. Prvo, ne vidim apsolutno ni jedan jedini argument koji ima pravnu ili ikakvu drugu valjanost, ali to neka bude tema neke druge diskusije...

Haški sud ne sudi po zakonima države koja više ne postoji. Haški sud sudi po međunarodnim konvencijama i običajima ratovanja koja kategorički zabranjuju bilo kakvo ubijanje civila, progone, silovanja, genocid, sistemske kampanje teorora i sl. Vidim da imaš problem sa sagledavanjem situacije sa historijske distance, pa ću ti pomoći. Ja ne poredim nac. Njemačku i R BiH već samo poredim nepostojeće zakone koji su nekad vrijedili, a više ne vrijede. I sam znaš da svaki sud sudi na osnovu VAŽEĆIH zakona jedne države ( ili u slučaju međunarodnih sudova na osnovu međunarodnih konvencija i pravnih povelja ), a bilo kakvo pozivanje na plemenske, bratsko-sestrinske, partijske i ine zakone i statute koji su nekad, davno, davno bili valjani apsolutno spada u kategoriju sumnjivih konstatacija.

Gdje ja u svom postu spominjem dokazni materijal ?! Svaki svjedok može i hoće priložiti sudu medicinska vještačenja na kojima se jasno vide psihičke i fizičke rane koje je nanio monstrum Batko. Svaki svjedok će potvrditi njegov identitet i to potkrijepiti svjedočenjima. Ljudi koji su iskoopavali skeletne ostatke će potvrditi isto... Dakle, crnogorac ide na robiju i to dugotrajnu. Nažalost, u KPZ Sarajevo u posebni odjel za ratne zločince.
Nemam sad pri ruci prevode presuda ali evo samo jedne izjave nekih dusebriznika iz OSCE-a


Na suđenjima za ratne zločine u BiH uglavnom se primjenjuju dva krivična zakona - Krivični zakon BiH koji je stupio na snagu još 2003. godine, i preuzeti Krivični zakon iz bivše Jugoslavije koji je bio na snazi u vrijeme rata, dakle u periodu kada su počinjeni ratni zločini.

Na suđenjima pred Sudom BiH primjenjuje Krivični zakon BiH, dok tužilaštva i sudovi entiteta i Distrikta Brčko primjenjuju Krivični zakon bivše SFRJ. Zbog toga se stvara nejednakost i pravna nesigurnost, smatra zamjenica direktora Odjela za ljudska prava OSCE-ove misije u BiH Renate Frech:


Kako ce svjedoci dokazati sta je bio uzrok povreda nastalih prije 18 godina. I ako je neko od njih pregledan to je moralo biti tek nakon 1995 jer sigurno nisu isli u srpsku bolnicu na tretman protiv ozljeda. Sve sto tvrdim je da su optuznice postavljene nakaradno i da ce ih biti tesko dokazati.
Pa koji ga onda nesretnik nazva Međunarodni sud za krivično gonjenje osoba odgovornih za teška kršenja međunarodnog humanitarnog prava počinjena na teritoriji bivše Jugoslavije od 1991. godine, kad se u njemu sudi za djela koja krše Zakon SFRJ. Uostalom, gore citirano odnosi se na sudove u BiH, a ne na haški tribunal.
freebih
Posts: 84
Joined: 31/05/2009 17:44

#382 Re: Uhapšen V. V. Batko!

Post by freebih »

Medjunarodni - ovo je ustvari los prevod treba da se zove MEDJUNACIONALNI - znaci sudije iz vise drzava
Krivicni - sud za zlocine
Sud - Sud
... pocinjena na teritoriji bivse Jugoslavije - logicno je da se koriste zakoni SFRJ.

U Hagu se koristi kombinacija Medjunarodnih zakona i zakona SFRJ. Najzalosnije je sto niko nije osudjen za drzavni udar ali to bi trebala drzava BiH da pokrene.
User avatar
Been
Posts: 1001
Joined: 13/09/2009 00:40
Location: Daleko od očiju, daleko od srca

#383 Re: Uhapšen V. V. Batko!

Post by Been »

Državni udar nije krug ingerencije međunarodnog prava...
freebih
Posts: 84
Joined: 31/05/2009 17:44

#384 Re: Uhapšen V. V. Batko!

Post by freebih »

Been wrote:Državni udar nije krug ingerencije međunarodnog prava...
Jeste. Evo zasto: ako neko ugrozava suverenitet i teritorijalni integritet drzave clanice UN-a, UN je duzan zastititi tu clanicu. Dakle u momentu kada se pokusa proglasiti neka druga drzava unutar priznatih granica UN mora reagovati.
kecher II
Posts: 557
Joined: 26/10/2009 12:56
Location: Holiday in Cambodia

#385 Re: Uhapšen V. V. Batko!

Post by kecher II »

freebih wrote:Na osnovu cega tvrdis da Erdemovic nije klao i ubijao? Zato sto je tako rekao?
kecher II wrote:to je ono sto se moglo vidjeti i cuti na sudjenju,
freebih wrote:Takvi kao ti peru ostalim ubicama krvave ruke tvrdeci kako je Batko sam ubio preko 100 ljudi i slicno
http://www.dan.co.me/?nivo=3&rubrika=Vi ... nak=222281
http://www.blic.rs/Vesti/Hronika/179337 ... -muslimana
.
.
.
.

i ovakvih clanaka je moguce naci milion, znaci to ne tvrdim ja niti slicni meni nego batko, i ja ne znam sta ti hoces da kazes da ja i slicni meni opravdavamo sta je batko ili erdemovic radio.
freebih wrote:sta mislis je li to Batko isao nasumice ubijati ljude ili je mozda imao zeleno svjetlo tzv. MUP-a tzv. RS-a.
kecher II wrote:mislim da je on to samovoljno radio a njegovi nadredjeni mu dopustili i samo nijemo posmatrali jer et on kolje, siluje, ubija... ''muslimane'',
ovo je sto ja mislim, zanci iza njega je moralo stojat rukovodstvo koje mu je dozvolilo da to radi jer da nije sprijecili bi ga, ali ne vjerujem da mu je nadredjeni reko ovog zakolji, ovog upucaj u potiljak, ovom uradi ovo onom ono, vec je batko kao neko ko je zivio tu znao ko gdje zivi, radi, cime se bavi, bogat, siromasan, imucan, pjesnik, knjizevnik, doktor, pijanica, sportista itd i poznavao je vecinu svojih zrtava i on sam ih je birao i radio sto mu je volja, u tome je razlika izmedju ovog sto je priznao batko i erdemovic.
razlika je i nacinu izvrsenja zlodjela.
evo recimo i da je tacno to sto kaze erdemovic da su ga natjerali i da je morao, batka niko nije natjerao niti moze reci da su ga natjerali, mislim da razumijes sta hocu da kazem i sta po meni razdvaja ta dva slucaja.
User avatar
ahuseino
Posts: 2183
Joined: 19/10/2004 05:44
Location: singularity

#386 Re: Uhapšen V. V. Batko!

Post by ahuseino »

Topla voda wrote:
ma jok ,kuliro ,kaze bio dijete,jebiga rat je bio,to je to ... i ta prica...al psihopata opasan,
Jesi to prico s njim majke ti?
User avatar
ahuseino
Posts: 2183
Joined: 19/10/2004 05:44
Location: singularity

#387 Re: Uhapšen V. V. Batko!

Post by ahuseino »

Ima li kakvih ulomaka, isjecaka reakcija sa anamoone strane.
Kako se oni osjecaju glede hapsa...
User avatar
smoki_choko
Posts: 4962
Joined: 13/07/2010 22:43
Location: 1,618

#388 Re: Uhapšen V. V. Batko!

Post by smoki_choko »

ahuseino wrote:Ima li kakvih ulomaka, isjecaka reakcija sa anamoone strane.
Kako se oni osjecaju glede hapsa...
mislis preko desne grane
pa neki ga smatraju herojem, a neki monstrumom. al odmah preobrcu na to da je ganic i oric ubijao ko i on
User avatar
PipiDugaDevetka
Posts: 19071
Joined: 25/12/2003 00:00
Location: Živim u nadi RBiH, druge adrese nemam. Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

#389 Re: Uhapšen V. V. Batko!

Post by PipiDugaDevetka »

Čuo sam na vijestima da tužioci pozivaju sve svjedoke ili one koji imaju neke dokaze da se jave Krimolovcima i Tužiteljstvu radi svjedočenja u sklopu pripreme optužnice za nikšićkog koljača.

Meni mrsko tražiti po vijestima brojeve telefona na koje se trebaju svjedoci javiti, pa neka neko drugi postavi brojeve telefona.
EDITOVANO:
http://www.sarajevo-x.com/bih/clanak/101018043 wrote: Tužilaštvo BiH

Žrtve i svjedoci Batkovih zločina pozvani da svjedoče


Posebni odjel za ratne zločine Tužilaštva BiH, koji provodi istragu protiv Vlahović Veselina zvanog Batko, osumnjičenog za ratne zločine počinjene na području sarajevskih naselja Grbavica i Vraca, tokom 1992. i 1993. godine, poziva sve žrtve i svjedoke zločina koje je počinio osumnjičeni, a koji do sada nisu davali izjave i nisu bili saslušani, da se jave Tužilaštvu BiH.
Veselin Vlahović Batko (Foto: Arhiv/Tužilaštvo BiH)Javiti se možete na telefone 033 707 113 ili 033 707 400 ili Državnoj agenciji za istrage i zaštitu - SIPA, kao i putem broja "Krimolovaca" 080 020 505.

Tužilaštvo se na ovaj poziv odlučilo s obzirom da se radi o vrlo teškim i brojnim ratnim zločinima, te pošto su došli do informacija da određen broj svjedoka i žrtava nije davao iskaze pred policijskim i pravosudnim organima.

Ujedno su pozvani članovi porodica žrtava i svjedoka koji su emigrirali u treće zemlje da Tužilaštvu BiH dostave svoje sadašnje kontakt podatke.

Nakon izručenja osumnjičenog Vlahović Veselina rad na predmetu je intenziviran u pravcu podizanja optužnice, te je u Tužilaštvu BiH u protekla dva mjeseca saslušan veći broj svjedoka, saopćeno je iz ove pravosudne institucije.

Provodeći istragu, koja je već dva puta proširena radi saznanja do kojih se došlo, Tužilaštvo BiH došlo je do informacija o postojanju većeg broja žrtava i svjedoka koji do sada policijskim i tužilačkim institucijama nisu davali iskaze, u svojstvu svjedoka o krivičnim djelima ratnih zločina za koja se sumnjiči Vlahović Veselin.

S obzirom da se radi o vrlo obimnom predmetu, a želeći da nijedan počinjeni zločin ne ostane neprocesuiran, ovim putem pozivali su građane na saradnju.
(Sarajevo-x.com)
User avatar
ahuseino
Posts: 2183
Joined: 19/10/2004 05:44
Location: singularity

#390 Re: Uhapšen V. V. Batko!

Post by ahuseino »

Gdje ga drze?
Dzemidzic
Posts: 115
Joined: 02/08/2006 07:54

#391 Re: Uhapšen V. V. Batko!

Post by Dzemidzic »

ahuseino wrote:Gdje ga drze?
Ne'am pojma, valjda u hali. ;-)
jarancuga
Posts: 800
Joined: 28/07/2010 14:40

#392 Re: Uhapšen V. V. Batko!

Post by jarancuga »

otkako je smrad u cuzi....nestasica vazelina u apotekama...
User avatar
Nekako s proljeća
Posts: 4797
Joined: 01/12/2006 22:59
Location: Pozdrav domovini!

#393 Re: Uhapšen V. V. Batko!

Post by Nekako s proljeća »

ahuseino wrote:Gdje ga drze?

U jednom od pritvora specijalne jedinice....
User avatar
PipiDugaDevetka
Posts: 19071
Joined: 25/12/2003 00:00
Location: Živim u nadi RBiH, druge adrese nemam. Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

#394 Re: Uhapšen V. V. Batko!

Post by PipiDugaDevetka »

Samo da i na ovoj stranici prikažem ovaj poziv svim svjedocima i žrtvama širom svijeta da se jave:
http://www.sarajevo-x.com/bih/clanak/101018043 wrote: Tužilaštvo BiH

Žrtve i svjedoci Batkovih zločina pozvani da svjedoče

Image

Posebni odjel za ratne zločine Tužilaštva BiH, koji provodi istragu protiv Vlahović Veselina zvanog Batko, osumnjičenog za ratne zločine počinjene na području sarajevskih naselja Grbavica i Vraca, tokom 1992. i 1993. godine, poziva sve žrtve i svjedoke zločina koje je počinio osumnjičeni, a koji do sada nisu davali izjave i nisu bili saslušani, da se jave Tužilaštvu BiH.
Javiti se možete na telefone 033 707 113 ili 033 707 400 ili Državnoj agenciji za istrage i zaštitu - SIPA, kao i putem broja "Krimolovaca" 080 020 505. Tužilaštvo se na ovaj poziv odlučilo s obzirom da se radi o vrlo teškim i brojnim ratnim zločinima, te pošto su došli do informacija da određen broj svjedoka i žrtava nije davao iskaze pred policijskim i pravosudnim organima.

Ujedno su pozvani članovi porodica žrtava i svjedoka koji su emigrirali u treće zemlje da Tužilaštvu BiH dostave svoje sadašnje kontakt podatke. Nakon izručenja osumnjičenog Vlahović Veselina rad na predmetu je intenziviran u pravcu podizanja optužnice, te je u Tužilaštvu BiH u protekla dva mjeseca saslušan veći broj svjedoka, saopćeno je iz ove pravosudne institucije.

Provodeći istragu, koja je već dva puta proširena radi saznanja do kojih se došlo, Tužilaštvo BiH došlo je do informacija o postojanju većeg broja žrtava i svjedoka koji do sada policijskim i tužilačkim institucijama nisu davali iskaze, u svojstvu svjedoka o krivičnim djelima ratnih zločina za koja se sumnjiči Vlahović Veselin.

S obzirom da se radi o vrlo obimnom predmetu, a želeći da nijedan počinjeni zločin ne ostane neprocesuiran, ovim putem pozivali su građane na saradnju.
(Sarajevo-x.com)
Hadzi Lojo
Posts: 1538
Joined: 19/10/2010 19:51

#395 Re: Uhapšen V. V. Batko!

Post by Hadzi Lojo »

Daj Boze da te poslusaju, ali poznavajuci nase ljude dabogda?
Da smo mi kakvi, davno bi on dzubrio crnu zemljicu zajedno sa ostalim zlocincima. Moramo se ugledati na Jevreje i njihov lovce na naciste.
User avatar
PipiDugaDevetka
Posts: 19071
Joined: 25/12/2003 00:00
Location: Živim u nadi RBiH, druge adrese nemam. Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

#396 Re: Uhapšen V. V. Batko!

Post by PipiDugaDevetka »

Hadzi Lojo wrote:Daj Boze da te poslusaju, ali poznavajuci nase ljude dabogda?
Da smo mi kakvi, davno bi on dzubrio crnu zemljicu zajedno sa ostalim zlocincima. Moramo se ugledati na Jevreje i njihov lovce na naciste.
:thumbup:
Ne moramo ih kopirati 100%, ali nešto slično, da!
Zašto neko od postojećih udruženja nema u svom programu rada Razotkrivanje i utuživanje ratnih zločinaca pred sudovima države u kojoj se nalaze? Ratni zločin ne zastarjeva i ima da svkodnevno ratni zločinci, kada liježu na počinak, pomisle da li ih slučajno prati ruka pravde. NE DOZVOLITI IM MIRAN SAN DO KRAJA ŽIVOTA!
User avatar
PipiDugaDevetka
Posts: 19071
Joined: 25/12/2003 00:00
Location: Živim u nadi RBiH, druge adrese nemam. Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

#397 Re: Uhapšen V. V. Batko!

Post by PipiDugaDevetka »

http://www.bim.ba/bh/241/10/30922/ wrote:Žrtve s Grbavice u borbi sa strahom
Piše: Merima Husejnović


Veselin Vlahovic "Batko"19 oktobar 2010


Iako je prošlo 18 godina od zločina na Grbavici, žrtve iz ovog sarajevskog naselja i danas se boje govoriti o onome što se dešavalo u dijelu grada koji je tokom cijelog rata bio pod kontrolom bosanskih Srba.

Više od svega, boje se govoriti o Veselinu Vlahoviću Batku, koji je u to vrijeme, prema kazivanju preživjelih, ubijao, silovao, maltretirao, te u nepovrat odvodio njihove komšije.
Nakon izručenja Vlahovića pravosudnim organima BiH, žrtve s Grbavice se bore između želje da svjedoče protiv njega i straha za svoje živote. Iako je postupak protiv Vlahovića još uvijek u istražnoj fazi, više od 90 posto svjedoka tražilo je mjere zaštite.

U Tužilaštvu BiH tvrde da zatražene zaštitne mjere za svjedoke neće ugroziti njihov posao, dok pravni stručnjaci smatraju da bi moglo doći do ugrožavanja prava osumnjičenog na njegovu odbranu.
Za Vlahovićem su 2008. godine pravosudni organi BiH raspisali potjernicu zbog sumnje da je učestvovao u nizu zločina počinjenih tokom 1992. u Sarajevu. Uhapšen je u Španiji početkom marta ove godine, a našoj zemlji je izručen u augustu, od kada se i nalazi u pritvoru.
Budući da je više od decenije bio nedostupan organima gonjenja, Vlahović je smješten u Pritvorsku jedinicu Suda BiH, koja se smatra najsigurnijom u zemlji. Državni sud mu je odredio pritvor jer smatra da bi boraveći na slobodi mogao utjecati na svjedoke.
“Veliki broj svjedoka, njih gotovo 95 posto, direktne su žrtve Veselina Vlahovića. U izjavama ga opisuju kao ‘gospodara života i smrti’”, kaže Dubravko Čampara, tužilac Tužilaštva BiH, te dodaje da je oko 90 posto njih tražilo da budu zaštićeni jer se “i dalje boje za život”.

Strah o kojem govori Tužilaštvo BiH opisale su i same žrtve s Grbavice, ali o torturama koje su preživjele ne smiju govoriti javno.
“Ne znam kakvo je to zlo u osobi da tako nemilosrdno kolje, pali, ubija, ja to ne mogu da shvatim, takav strah da ulijeva, šta je to? I dan-danas kad na njega pomislim, sva se ježim. Strah i trepet je bio na Grbavici”, kaže za Justice Report R.T.
R.T. ističe da ne zna šta da kaže za tog čovjeka i kojim imenom da ga nazove: “Da je životinja, malo je... da je monstrum, malo je... ne znam u šta da ga svrstam... Bojali smo se svi njega, zaista svi.”

Atmosfera straha

Svi stanovnici s Grbavice koje je Justice Report kontaktirao ističu da se boje za svoju sigurnost i svoje živote, ali da, unatoč tome, žele svjedočiti kada počne suđenje Veselinu Vlahoviću Batku.


Veselin Vlahovic Batko

“Kako se neću bojati... Ne daj Bože da pobjegne, koga će prvog ubiti nego nas koji ćemo svjedočiti i koje zna. Ali šta ću, moram svjedočiti, ne da moram, nego hoću”, kazala je Sarajka s Grbavice čiji je ime poznato redakciji.

Iako je i sama tokom rata bila na Grbavici – i svjedočila odvođenju i ubistvima svojih komšija – Dženana Halimović smatra da je veliki broj zločina za koje je Batko osumnjičen razlog više da se o njemu govori. Ipak, svjesna je da će strah teško nestati.
“Ljudi s Grbavice imaju problem s Batkom, a to je da se boje da će on ponovo odnekud, nekad, da se vrati i završi ono što je počeo 1992. godine. Ljudi ne žele da govore o onome što su vidjeli, ne žele da govore o toj atmosferi straha koja je vladala ovdje. Jednostavno, plaše se da će to izazvati posljedice po njih i njihovu porodicu”, smatra Halimović.
Dženana je tokom rata živjela u Radničkoj ulici na Grbavici, u kojoj je, kako kaže, “Batko sijao teror i maltretirao ljude”. Onaj po koga bi došao, sjeća se Halimović, obično se nije vraćao.

“Moje komšije su odvedene i bilo je najpametnije ne pitati gdje su. Rekli su nam da ih je odveo Batko i da se dalje ne raspitujemo. To je značilo da ih više nema. Mi smo praktično svaki dan čekali da dođu po nas. Dan ili dva nakon što smo izašli s Grbavice, prema pričanju komšija, Batko je došao da nas traži. Ne znam šta bi bilo da nas je našao”, sjeća se Dženana.

Državno tužilaštvo sumnjiči Veselina Vlahovića za sudjelovanje u zločinima nad Bošnjacima i Hrvatima počinjenim tokom 1992. godine. Na teret mu se stavlja da je lično ubijao hladnim i vatrenim oružjem, zlostavljao, pljačkao, silovao, te iz naselja Grbavica i Vraca prisilno odvodio civile, kojima se od tada gubi svaki trag.

U Tužilaštvu BiH napominju da još uvijek “intenzivno rade na istrazi” i svakodnevno dolaze do novih saznanja o počinjenim ratnim zločinima i žrtvama, ali da je “nerealno prognozirati kada bi istraga mogla biti okončana”.

“Prema podacima iz istrage, radi se o vrlo surovim zločinima koji su počinjeni čak i u prisustvu članova obitelji žrtava. Dakle, upravo zbog istraumatiziranosti, veliki broj svjedoka svjedočit će uz mjere zaštite, jer svako podsjećanje na ono što su preživjeli za njih predstavlja dodatnu traumu”, kaže Boris Grubešić, glasnogovornik Tužilaštva BiH.

Terapijsko svjedočenje

Edina Rešidović, advokatica iz Sarajeva, slaže se da se ne može zanemariti činjenica da žrtve i danas osjećaju strah, a posebno kada se nađu u blizini osoba koje su im u ratu nanijele zlo. Međutim, smatra da sudovi prihvataju “rigorozne mjere zaštite”, te u slučajevima bude i 50 posto zaštićenih svjedoka, što ugrožava javnost suđenja i prava optuženog u postupku.

Rešidović ističe da optuženi moraju imati mogućnost da znaju ko je nešto rekao, kako bi ispitali kredibilitet tih svjedoka i njihovih izjava.
“Na osnovu iskaza zaštićenih svjedoka, teško je govoriti da se može doći do pune istine. Onda često takve presude, gdje ova prava nisu garantovana, mogu da padnu pred žalbenim vijećem. Jer ako optuženi ne može da se suoči sa činjenicama koje ga terete – a to je njegovo osnovno pravo – onda nema ni pravičnog suđenja”, kaže Rešidović.

Grubešić pak ističe da se radi samo o “procesnim mjerama zaštite”, te da to neće otežati dokazni postupak kada suđenje počne.
Važnost pružanja adekvatne zaštite svjedocima prepoznaje i Alma Džubur-Kulenović, specijalistica psihijatrije, pojašnjavajući da će strah kod žrtava postojati toliko dugo koliko im društvo ne bude u stanju pružiti garanciju da svjedočenje neće ugroziti njihovu sigurnost.
“Recept za umanjivanje straha je pravna država, koja će osigurati bezbjednost svjedoka i kažnjivost počinitelja. Svjedočenje je jedini način da pobjednici ne pišu istinu. Ali je bitno omogućiti preživjelima da svjedoče na način koji neće ugroziti njih i njihove najmilije, i onda možemo očekivati da to svjedočenje bude terapijsko i za njih i za nas kao zajednicu”, smatra Džubur-Kulenović.
Unatoč tome što je i sama preživjela traumu čekajući svaki dan da Batko dođe po nju i njenu porodicu, Dženana Halimović ga se više ne boji i spremna je svjedočiti o onome što zna.

“Smatram da je moja obaveza kao čovjeka da pričam i na sav glas govorim o zločinima za koje znam da su se desili. Vrlo je sramotno i ružno šutjeti o onome što znaš. Dakle, riječ je o ljudima koji ne mogu danas da govore u svoje ime, a mi koji smo ostali imamo tu obavezu da u njihovo ime, i u ime pravde, govorimo o tome”, kaže Halimović za Justice Report.
Merima Husejnović je novinarka BIRN – Justice Reporta. [email protected]. Justice Report je BIRN-ova sedmična online publikacija.
drug bevc
Posts: 346
Joined: 15/04/2010 12:18

#398 Re: Uhapšen V. V. Batko!

Post by drug bevc »

vake samo bacit lavovima........
kako suđenje i kur.c palac......
User avatar
PipiDugaDevetka
Posts: 19071
Joined: 25/12/2003 00:00
Location: Živim u nadi RBiH, druge adrese nemam. Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

#399 Re: Uhapšen V. V. Batko!

Post by PipiDugaDevetka »

drug bevc wrote:vake samo bacit lavovima........
kako suđenje i kur.c palac......
Na suđenju bi trebao da ispriča kako je sve bilo, šta je radio, pa da ostane zapisano, filmovano,...Da npr. Nataša Zimonjić - Čengić sazna kako joj je sina ubio,....Važnije je to što će ispričati sve te strahote nego njegova smrt i eventualna patnja.

Mislim da je nepotrebno da ovo tebi pišem, ali eto, neka se zna.
drug bevc
Posts: 346
Joined: 15/04/2010 12:18

#400 Re: Uhapšen V. V. Batko!

Post by drug bevc »

PipiDugaDevetka wrote:
drug bevc wrote:vake samo bacit lavovima........
kako suđenje i kur.c palac......
Na suđenju bi trebao da ispriča kako je sve bilo, šta je radio, pa da ostane zapisano, filmovano,...Da npr. Nataša Zimonjić - Čengić sazna kako joj je sina ubio,....Važnije je to što će ispričati sve te strahote nego njegova smrt i eventualna patnja.

Mislim da je nepotrebno da ovo tebi pišem, ali eto, neka se zna.
???
Post Reply