Biometrijski pasosi = djavolji okovi ?!

User avatar
banjaluka078
Moderator
Posts: 7436
Joined: 16/01/2007 23:38

#1 Biometrijski pasosi = djavolji okovi ?!

Post by banjaluka078 »

Kacavenda opet prolup'o:
Nećemo u đavolske okove

Uvođenjem biometrijskih pasoša građani će postati logoraši elektronskog koncentracionog logora, a tajne službe stranih država dobiće osjetljive podatke servirane na tacni, smatra Svetosavska omladinska zajednica Srpske pravoslavne crkve Eparhije zvorničko-tuzlanske iz Brčkog.

Oni ističu da su biometrijski pasoši atak na slobodu čovjeka zbog čega je potrebno provesti javnu raspravu prije njihovog uvođenja.

- Čovjek koji je vezan za elektroničku bazu podataka nije slobodan čovjek. Takav čovjek je logoraš u svojevrsnom koncentracionom logoru. Društvo koje pristaje na takvu kontrolu gubi svaki smisao da pričao o demokratiji - smatraju u ovoj eparhiji.

Epidemija žigosanja RFID čipovima prvo je zahvatila pse, što je otvorilo vrata žigosanju ljudi.

- Tetoviranjem ljudi nevidljvim mastilom na pomolu je svijet opisan u Otkrovenju svetog Jovana, samo u ovom slučaju mnogi neće biti svjesni da su žigosani - navode u ovoj eparhiji.

Oni tvrde da biometrijski pasoš nije bezbjedniji od ostalih i kao primjer navode slučaj britanskog novinara "Gardijana" koji je prošle godine uspio da pročita informacije s ovog pasoša i to pomoću običnog čitača koji košta 350 evra.

Biometrijske pasoše u ovoj eparhiji uporedili su sa načinom na koji se u prodavnicama provjerava količina zaliha određene robe.

- U parlamentu Ujedinjenog kraljevstva nastala je prava bura zbog činjenice da ovi pasoši mogu da budu lako falsifikovani. Ukoliko možemo pročitati podatke sa čipa, onda pasoš veoma lako može da se klonira - navodi svetosavska omladina.

Zbog toga smatraju da je potrebno pokrenuti stručnu raspravu uz angažman stručnjaka iz ove oblasti, stanovnika BiH, i naučnih radnika kako bi implikacije uvođenja ove vrste dokumenata bile svedene na najmanju moguću mjeru.

- U EU velika većina zemalja nema takve pasoše, niti planira njihovo uvođenje. Biometrijski pasoši nisu uslov za EU niti njihovo uvođenje doprinosi bržem ulasku, što upućuje da je BiH ponovo eksperimentalni poligon - naglašavaju u ovoj eparhiji.

Podvlače kako ovakav način dokumentovanja ljudi otvara prostor za tajne elektronske arhive uz mogućnost prodaje dijelova baze trećim licima, a postoji i mogućnost odliva podataka stranim službama.

Vasilije Kačavenda, epsikop zvorničko-tuzlanski, rekao je da svetosavska omladina ima njegov blagoslov u suprotstavljanju žigosanja ljudi, objasnivši da su Crkva i omladina jedna duša.

- To nije urađeno bez našeg znanja. Protivimo se sputavanju slobode. Svi okovi su đavoljski poslovi - rekao je Kačavenda i dodao da je on svešteno lice i protivi se zarobljavanju duše i tijela.

Odgovarajući na pitanje da li je sveštenstvo SPC svjesno da biometrijski pasoši stvaraju uslove slobodnijeg putovanja, Kačavenda kratko kaže da nije sve u bezviznom režimu.

- Bitnija je duhovna sloboda, od prostorne. Imam normalan pasoš i neću vaditi biometrijski - istakao je Kačavenda.

http://www.fokus.ba/vidi.php?rub=2&vijest=8775
Tvrtko_I
Posts: 123
Joined: 27/02/2007 11:44
Location: "RS" je genocidna tvorevina koju treba ukinuti.

#2

Post by Tvrtko_I »

pa konta ako se bude morao sakrivati kao ona dvojica nace ga pomocu RFID-a ;)

nece ni u prodavnicu moci uci :)

hahaha tog crnjaka kad podje pipati na izlazu
WizzardFromBOZ
Posts: 664
Joined: 21/01/2007 17:14
Location: where beautiful one day is, perfect the next.

#3

Post by WizzardFromBOZ »

- Bitnija je duhovna sloboda, od prostorne. Imam normalan paso¹ i neæu vaditi biometrijski - istakao je Kaèavenda.
ne treba njemu ni "normalni" pasos jer s njim prelaziti moze samo preko drine i nazad. sto se pak slobode tice, nje ce biti sve manje i manje i s ovim i s onim pasosem...
User avatar
ja_cura_
Posts: 941
Joined: 14/03/2007 10:10
Location: Sarajevo

#4

Post by ja_cura_ »

pa sve zemlje imaju taj tzv. biometrijski pasos. pa zasto ne i bih, pogotovo ako nam je cilj bezvizni rezim.

p.s.ovi iz rs-a se samo bune, nikad im po volji...
Shootwa
Posts: 12
Joined: 20/09/2007 01:08
Location: Na kraj sela zuta kuca

#5

Post by Shootwa »

Koje sve zemlje imaju biometrijski pasos?! Nabroj ih matere ti!!!
User avatar
Troll_Happens
Posts: 2795
Joined: 25/04/2007 20:04
Location: negdje na istoku zaklet da nadjem nju...

#6

Post by Troll_Happens »

Shootwa wrote:Koje sve zemlje imaju biometrijski pasos?! Nabroj ih matere ti!!!
Nema ni jedna zemlja...
ima ce ih srbija bih, kosowo.... africke zemlje itd.... :-?
Leonid Breznjev
Posts: 5302
Joined: 04/11/2006 03:32
Location: Kamenskoje

#7

Post by Leonid Breznjev »

ima i svicarska ako se ne varam.. i to vec od 2006 godine..
Last edited by Leonid Breznjev on 18/02/2008 01:04, edited 1 time in total.
User avatar
Edin H.
Posts: 47031
Joined: 08/10/2004 22:36
Location: Tirana

#8

Post by Edin H. »

Big brother is watching you :roll:
A-ZO
Posts: 955
Joined: 21/08/2005 01:00
Location: Goražde

#9

Post by A-ZO »

joj jedva cekam ovaj biometrijski pa fino na voz i u trst po farmerke uzinat svima
User avatar
Edin H.
Posts: 47031
Joined: 08/10/2004 22:36
Location: Tirana

#10

Post by Edin H. »

A-ZO wrote:joj jedva cekam ovaj biometrijski pa fino na voz i u trst po farmerke uzinat svima
:lol: :lol: :lol:

Ma i trebas im ga suknuti :oops:
FaceOff
Posts: 468
Joined: 01/06/2003 00:00

#11

Post by FaceOff »

Shootwa wrote:Koje sve zemlje imaju biometrijski pasos?! Nabroj ih matere ti!!!
Mislim da sada sve EU zemlje imaju biometrijske pasoše. Za Švedsku, Njemačku, Sloveniju znam sigurno.
Od komšija mislim da jedino Crna Gora ih sad ima, Srbija uvodi, mi uskoro.
gradjani svijeta
Posts: 180
Joined: 23/01/2007 07:31

#12

Post by gradjani svijeta »

FaceOff wrote:
Shootwa wrote:Koje sve zemlje imaju biometrijski pasos?! Nabroj ih matere ti!!!
Mislim da sada sve EU zemlje imaju biometrijske pasoše. Za Švedsku, Njemačku, Sloveniju znam sigurno.
Od komšija mislim da jedino Crna Gora ih sad ima, Srbija uvodi, mi uskoro.
Slijedeca faza ce biti cip pod kozu... onda ce smisliti i da te udari struja ako ides gdje ne smijes/trebas ili radis sto je nedozvoljeno...
eeee...zeitgest...jeste li gledali.

Kacavenda mi je izuzetno nesimpatican lik al moram reci da je u pravu.
A-ZO
Posts: 955
Joined: 21/08/2005 01:00
Location: Goražde

#13

Post by A-ZO »

Edin H. wrote:
A-ZO wrote:joj jedva cekam ovaj biometrijski pa fino na voz i u trst po farmerke uzinat svima
ma i trebas im ga suknuti
tako je bilo u bivsem sistemu
pasos u dzep, na zeljeznicku stanicu - i to je sve
u vozu ljepota, filing, putovanje, drugarstvo...
u trstu jos ljepse, jednom rijecju merak
povratak najljepsi...
ako ce barem to donijeti novi pasosi, sve ostalo je manje bitno
zao mi je jedino onih sto ne nose farmerke
zemo_online
Posts: 3497
Joined: 13/05/2007 12:00

#14

Post by zemo_online »

treba uvesti ponovo crvene pasose.
tempora
Posts: 2798
Joined: 03/07/2002 00:00

#15

Post by tempora »

Neki dan je u EU iskazana zelja za jos ostrijim granicnim pretragama pri ulasku u EU, pa time i pohranjivanje otiska prstiju.
Smartex
Posts: 183
Joined: 07/02/2007 00:01
Location: San Diego

#16

Post by Smartex »

Hm na zadnjim stranicama Biblije ima jedna zanimljiva knjiga pod nazivom "Apokalipsa" u prevodu Posljednja vremena. I tu se govori da ce ljudi u posljednjim vremenima primiti "Zig zvjeri". Po opisu nesto vrlo slicno ovom cipu to jest gdje ce biti pohranjeni svi nasi podaci, i bez kojega kako se u Bibliji kaze neces moci nista ni kupiti ni prodati ni putovati...
Dobijanje tog ziga bice u ime neke sigurnosti, slobode, ali ce u stvarnosti sa ljudima bas biti suprotno, tj oni ce zapravo biti robovi. Takodje se tu govori da jedan od znakova zadnjih vremena bice i uvodjenje jednog novca, za citav svijet kao i jedne vojske. Mora se priznati da sve do 2000 ovo bi mozda i izazvalo podsmjeh,ali onda je dosao evro! Takodje koliko je vec sada zemalja pod NATO kapom.
I ovo se sjecam da ce kako se kaze u tim posljednjim vremenima toliko puno pricati o slobodi, covjecanskom miru, ravnopravnosti, pravdi, ali bas nasuprot mira ce bivati sve manje, jer taj mir sto se nudi nije istinski mir.(citaj interesi).
Da li smo danas mi slobodni? Evo vam primjer ovde u USA. Ja kako ustanem i krenem na posao mene prate kamere. Sto na semoforima (navodno pazeci na prekrsaj), sto na okolnim bankama, marketima, putevima ( navodno ukoliko doce do sudara), pred firmom, pa kada udjem u firmu ma sve osim wc. Telefoni se u firmi svi prisluskuju opet navodno da se provjerava rad radnika... Skoro je izglasan zakon da se i privatni tel. mogu u slucaju potrebe prisluskivati kao i e-mail posta, navodno da se sprijeci terorizam. Posto je ovde sve na kartice vrlo lako moze se provjeriti sve u zadnju godinu ili vec koliko treba gdje sam bio, sta sam kupovao, u kojim restoranima odsjedao, kakvu odjecu kupujem, kada sam bio kod doktora, od kakvih bolesti bolujem, koliko zaradjujem koliko trosim. Sa novim biometriskim pasosima gdje i kada i koliko putovao... ma bukvalno ljudi da ne povjerujes, a sve u ime navodne slobode i sigurnosti. Ali ja se pitam da li sam ja uopste slobodan? Pa se sjetim tih zadnjih stranica Biblije i duboko zamislim.
Judge_Dread
Posts: 1062
Joined: 08/02/2008 20:38

#17

Post by Judge_Dread »

x
Last edited by Judge_Dread on 07/10/2009 00:35, edited 1 time in total.
pita
Posts: 583
Joined: 07/01/2008 11:02

#18

Post by pita »

FaceOff wrote:
Shootwa wrote:Koje sve zemlje imaju biometrijski pasos?! Nabroj ih matere ti!!!
Mislim da sada sve EU zemlje imaju biometrijske pasoše. Za Švedsku, Njemačku, Sloveniju znam sigurno.
Od komšija mislim da jedino Crna Gora ih sad ima, Srbija uvodi, mi uskoro.
Slovenija?..thnax za info..mozda sa ovim pasosem ne mogu vise u SAD
:?
jefferson
Posts: 14969
Joined: 28/08/2007 05:31
Location: U.S.A

#19

Post by jefferson »

pita wrote:
FaceOff wrote:
Shootwa wrote:Koje sve zemlje imaju biometrijski pasos?! Nabroj ih matere ti!!!
Mislim da sada sve EU zemlje imaju biometrijske pasoše. Za Švedsku, Njemačku, Sloveniju znam sigurno.
Od komšija mislim da jedino Crna Gora ih sad ima, Srbija uvodi, mi uskoro.
Slovenija?..thnax za info..mozda sa ovim pasosem ne mogu vise u SAD
:?
Mogu jos uviejk sa starim. Medjutim, mislim da je 2009 ili 2010 rok za zamjenu koji je Amerika postavila.
User avatar
Edin H.
Posts: 47031
Joined: 08/10/2004 22:36
Location: Tirana

#20

Post by Edin H. »

A-ZO wrote:
Edin H. wrote:
A-ZO wrote:joj jedva cekam ovaj biometrijski pa fino na voz i u trst po farmerke uzinat svima
ma i trebas im ga suknuti
tako je bilo u bivsem sistemu
pasos u dzep, na zeljeznicku stanicu - i to je sve
u vozu ljepota, filing, putovanje, drugarstvo...
u trstu jos ljepse, jednom rijecju merak
povratak najljepsi...
ako ce barem to donijeti novi pasosi, sve ostalo je manje bitno
zao mi je jedino onih sto ne nose farmerke
I sto Trst navodno nema vise onoliko prodavnica i onu ponudu koju je prije nudio.

Kazu bankrot od kada su Jugosloveni prestali tamo pazariti :(
User avatar
coek
Posts: 864
Joined: 24/08/2007 16:28
Location: najcesce negdje na planini blizu Sarajeva

#21

Post by coek »

...
Last edited by coek on 22/03/2010 14:22, edited 1 time in total.
User avatar
chuchumbamayumbe
Posts: 11046
Joined: 20/10/2006 22:02

#22

Post by chuchumbamayumbe »

Smartex wrote:Hm na zadnjim stranicama Biblije ima jedna zanimljiva knjiga pod nazivom "Apokalipsa" u prevodu Posljednja vremena. I tu se govori da ce ljudi u posljednjim vremenima primiti "Zig zvjeri". Po opisu nesto vrlo slicno ovom cipu to jest gdje ce biti pohranjeni svi nasi podaci, i bez kojega kako se u Bibliji kaze neces moci nista ni kupiti ni prodati ni putovati...
Dobijanje tog ziga bice u ime neke sigurnosti, slobode, ali ce u stvarnosti sa ljudima bas biti suprotno, tj oni ce zapravo biti robovi. Takodje se tu govori da jedan od znakova zadnjih vremena bice i uvodjenje jednog novca, za citav svijet kao i jedne vojske. Mora se priznati da sve do 2000 ovo bi mozda i izazvalo podsmjeh,ali onda je dosao evro! Takodje koliko je vec sada zemalja pod NATO kapom.
I ovo se sjecam da ce kako se kaze u tim posljednjim vremenima toliko puno pricati o slobodi, covjecanskom miru, ravnopravnosti, pravdi, ali bas nasuprot mira ce bivati sve manje, jer taj mir sto se nudi nije istinski mir.(citaj interesi).
Da li smo danas mi slobodni? Evo vam primjer ovde u USA. Ja kako ustanem i krenem na posao mene prate kamere. Sto na semoforima (navodno pazeci na prekrsaj), sto na okolnim bankama, marketima, putevima ( navodno ukoliko doce do sudara), pred firmom, pa kada udjem u firmu ma sve osim wc. Telefoni se u firmi svi prisluskuju opet navodno da se provjerava rad radnika... Skoro je izglasan zakon da se i privatni tel. mogu u slucaju potrebe prisluskivati kao i e-mail posta, navodno da se sprijeci terorizam. Posto je ovde sve na kartice vrlo lako moze se provjeriti sve u zadnju godinu ili vec koliko treba gdje sam bio, sta sam kupovao, u kojim restoranima odsjedao, kakvu odjecu kupujem, kada sam bio kod doktora, od kakvih bolesti bolujem, koliko zaradjujem koliko trosim. Sa novim biometriskim pasosima gdje i kada i koliko putovao... ma bukvalno ljudi da ne povjerujes, a sve u ime navodne slobode i sigurnosti. Ali ja se pitam da li sam ja uopste slobodan? Pa se sjetim tih zadnjih stranica Biblije i duboko zamislim.
To ti je greska, prihvati se Kurana! :D
branimir_s
Posts: 484
Joined: 28/04/2006 23:00
Location: Tamo gdje su Semiha i Tajo glavni

#23

Post by branimir_s »

Oni iz manjeg entiteta su samo za Stocne pasose.
User avatar
Edin H.
Posts: 47031
Joined: 08/10/2004 22:36
Location: Tirana

#24

Post by Edin H. »

branimir_s wrote:Oni iz manjeg entiteta su samo za Stocne pasose.
Da li zato sto je obicaj da imaju kucne ljubimce poput pudlica, a s obzirom da mnogo putuju ne zele se razdvajati
kijameta
Posts: 1291
Joined: 08/08/2007 10:13

#25

Post by kijameta »

Kacavenda mi je jedan od najmrzih ljudi ali ovaj put mu je svaka zlatna.
Post Reply