Sta mislite o ovakvoj verziji drzavne zastave BiH?

Post Reply
User avatar
DobroJutroKolumbo
Posts: 1994
Joined: 19/10/2006 10:20
Location: BiH , 71000 Sarajevo , Eglema-beglema 123
Contact:

#101

Post by DobroJutroKolumbo »

Image
User avatar
furija Strašna
Posts: 193
Joined: 20/09/2007 23:28

#102

Post by furija Strašna »

Nachtar wrote:GRB
Image

Grb se sastoji od grba kotromanica (predstavlja Bosnu) i grba Kosaca (predstavlja Hercegovinu).
Imedju njih se nalazi mac koji simbolizira ujedinjenost, te historijsku cinjenicu da su se bosna i hercegovina udruzili braniti svoju nezavisnost i suverenitet u otporu protic osmanske okupacije.
Pentagram iznad oznacava cjelovitost i potpunost te zajednistvo i srecu (pentagram nije samo, kao sto neki kazu djavolji" znak, pentagram imaju jos zastava maroka i zastava etiopije)

ZASTAVA
Image

Zastava sastavljena od slavenskih boja (crvena, bijela i plava).. tri boje mogu predstavljati konstitutine narode, dok crvena i plava predstavljaju hercegovinu i bosnu, a bijela njihovu ujedinjenost..
Ovaj mi se do sada najviše dopada, ali si Nachtar-e trebao okrenuti Pentagram, jer normalno okrenuti Pentagram već predstavlja nešto, a taj obrnuti je poslije okrenut od strane "zlih čikaca" :)


Kako sam se ismijala :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
User avatar
MuaDib
Posts: 4049
Joined: 28/10/2006 23:25
Location: Sarajevo

#103

Post by MuaDib »

Urda wrote:
MuaDib wrote:
Urda wrote:Image
Na Simbolima BiH ne treba da bude ni šahovnica ni krst s ocilima, jer iste te simbole imaju Srbija i Hrvatska, a BiH nije njihov protektorat. Moj prijedlog je upravo nastojao ići u tom smijeru, jer ljiljani nisu isključivo Bošnjački simboli, već i svih onih koji se prvenstveno smatraju Bosancima, pa tek sve ostalo, plava, bijela i crvena jesu i srpske i hrvatske nacionalne boje, samo sam ih stavio u neutralan raspored tako da je zastava identična jugoslavenskoj trobojci!

Ali nemam ništa protiv da Srbi i Hrvati, i Bošnjaci imaju svoje nacionalne simbole, ali simboli države BiH ne bi trebali posuđivati elemente iz simbola drugih država!
Alo, bolan ovo je 2008 budi realan.
Ej ja se prvi izjašnjavam kao Bosanac i ljiljane smatram najljepšim simbolom Bosne i čak šta više Srbi i Hrvati ne bi trebali ništa imati protiv njega, grba Kralja Tvrtka I Kotromanića, kad je i onako bio kralj Srbije, Bosne i Zapadnih strana, te Dalmacije, Hrvatske i Primorja! Danas Bošnjaci prihvataju i dalje ljiljane kao svoj simbol, ali ne samo oni.
mima202
Posts: 65
Joined: 21/01/2008 02:02

#104

Post by mima202 »


najjace nesto ehhhehehe moj glas za ovu
xon_sa
Posts: 1181
Joined: 30/10/2005 14:16

#105

Post by xon_sa »

MuaDib wrote:
xon_sa wrote:
MuaDib wrote: Pa imaju li onda Bošnjaci uopšte svoj simbol.
Koliko ja znam za sad nemaju. Na grbu federacije su predstavljeni ljiljanom na grbu sa zelenom podlogom, ali je to nidje veze... Ljiljan je bosanski simbol. Bosnjaci mogu izrazavati svoju ljubav prema drzavi i na nacin da odbijaju da definisu neke svoje simbole i priznaju samo drzavne, ali ne ide da Srbi i Hrvati budu na zastavi i grbu predstavljeni svojim nacionalnim simbolima ili na drugi nacin, a da se neutralni simboli koriste za Bosnjake.
Izvini molim te u mom prijedlogu Bošnjaci nisu ništa manje zastupljeni nego Srbi i Hrvati!
Bosnjaci nisu na tvom prijedlogu zastupljeni nikako, grb koji si stavio je grb Bosne i Hercegovine, a ne Bosnjaka. Tvoj prijedlog je u stvari kombinacija simbola koji predstavljaju Srbe, Hrvate i Bosnu i Hercegovinu, a Bosnjaka nema nigdje...
xon_sa
Posts: 1181
Joined: 30/10/2005 14:16

#106

Post by xon_sa »

Prozor wrote:
xon_sa wrote:
MuaDib wrote: Pa imaju li onda Bošnjaci uopšte svoj simbol.
Koliko ja znam za sad nemaju. Na grbu federacije su predstavljeni ljiljanom na grbu sa zelenom podlogom, ali je to nidje veze... Ljiljan je bosanski simbol. Bosnjaci mogu izrazavati svoju ljubav prema drzavi i na nacin da odbijaju da definisu neke svoje simbole i priznaju samo drzavne, ali ne ide da Srbi i Hrvati budu na zastavi i grbu predstavljeni svojim nacionalnim simbolima ili na drugi nacin, a da se neutralni simboli koriste za Bosnjake.
halo ba, ljiljan je moj od kako ima ove drzave, kakva bolan neutralnost...
Pa ko kaze da nije tvoj? I moj je, ali nije simbol Bosnjaka, nego Bosne i Hercegovine. Ako pravis zastavu i grb koji simbolizuju sva tri naroda, zasto onda pored grba koji predstavlja sve nas treba naglasavati jos srpske i hrvatske simbole?!
User avatar
travnik
Posts: 1863
Joined: 05/02/2008 18:30
Location: multietničarim uzduž i poprijeko

#107

Post by travnik »

Da se nadovezem na ovo ranije, činjenica je da su ljiljani grb kralja Tvrtka I Kotromanića, ali ljiljane nikada neće prihvatiti Srbi i Hrvati zbog posljednjeg rata i posve je jasno svima da 99% i Srba i Hrvata u BiH ljiljane ne smatra svojim simbolom. Stoga, treba imati grb i zastavu koju ce prihvatiti sva tri naroda, a ne ono što će prihvatiti samo jedan narod.
san darius
Posts: 88
Joined: 05/02/2008 20:44
Location: san darius

#108 blanco que te quiero blanco

Post by san darius »

meni je graficki, a i povijesno (ali jebes to), najljepsi bio onaj bijeli carsaf s ljiljanima. uopce, bijeli su stijegovi vrlo rijetki i vrlo lijepi (japan - jedna od najljepsih zastava, pa cipar, pa izrael, pa finska...eto, to bi bilo sve od bijele boje).

steta sto su srbadija, a i ovi nasi kvadraticari, odmah skocili na graficki tako lijepu zastavu. dobro, jest zastava simbol, no bar je ja nisam dozivljavao kao 'muslimansku' zastavu, ali mozda ja grijesim.

ako je ista vizualne simbolike bilo lijepo u bosni, onda je to bila ova zastava. majstori su bosancerosi (iz sva tri tima) da sjebu nesto lijepo, dobro i pozitivno. i neka zato sad ova krpetina sa zvijezdama.
trebalo bi nam tutu (ne naletilica, vec posudu u koju se kaki) stavit kao drzavni simbol. na tutu onda opaliti po cetiti kockice, ocila i polumjeseca.
everybody happy.

san darius
User avatar
MuaDib
Posts: 4049
Joined: 28/10/2006 23:25
Location: Sarajevo

#109

Post by MuaDib »

xon_sa wrote:
MuaDib wrote:
xon_sa wrote: Koliko ja znam za sad nemaju. Na grbu federacije su predstavljeni ljiljanom na grbu sa zelenom podlogom, ali je to nidje veze... Ljiljan je bosanski simbol. Bosnjaci mogu izrazavati svoju ljubav prema drzavi i na nacin da odbijaju da definisu neke svoje simbole i priznaju samo drzavne, ali ne ide da Srbi i Hrvati budu na zastavi i grbu predstavljeni svojim nacionalnim simbolima ili na drugi nacin, a da se neutralni simboli koriste za Bosnjake.
Izvini molim te u mom prijedlogu Bošnjaci nisu ništa manje zastupljeni nego Srbi i Hrvati!
Bosnjaci nisu na tvom prijedlogu zastupljeni nikako, grb koji si stavio je grb Bosne i Hercegovine, a ne Bosnjaka. Tvoj prijedlog je u stvari kombinacija simbola koji predstavljaju Srbe, Hrvate i Bosnu i Hercegovinu, a Bosnjaka nema nigdje...
Pa grb je gospodine ukinut upravo zbog toga jer je proglašene bošnjačkim simbolom! Dakle ja sam napravio dobro rješenje plava bijela i crvena boja predstavljaju Srbe i Hrvate, a grb Bošnjake i sve one koji ga prihvataju kao svoj simbol! Jel ti sada jasno! 8)
location
Posts: 451
Joined: 24/04/2007 08:07

#110 Re: Sta mislite o ovakvoj verziji drzavne zastave BiH?

Post by location »

boki071 wrote:
WizzardFromBOZ wrote:Image

cini mi se da bi ovo bilo bolje idejno rjesenje od prihvacene sadasnje varijante.

sta vi mislite o tome?
e jebi ga više... baš sve što ima veze sa bosnom treba zgazit i satrat.

ovdje imas hrvatsku trobojnicu i u njoj bosnu i hercegovniu

Nije politicki korektna ova zastava. Treba ucrtati granice RS i Federacije tako je onda svako sretan.
xon_sa
Posts: 1181
Joined: 30/10/2005 14:16

#111

Post by xon_sa »

MuaDib wrote:
xon_sa wrote:
MuaDib wrote: Izvini molim te u mom prijedlogu Bošnjaci nisu ništa manje zastupljeni nego Srbi i Hrvati!
Bosnjaci nisu na tvom prijedlogu zastupljeni nikako, grb koji si stavio je grb Bosne i Hercegovine, a ne Bosnjaka. Tvoj prijedlog je u stvari kombinacija simbola koji predstavljaju Srbe, Hrvate i Bosnu i Hercegovinu, a Bosnjaka nema nigdje...
Pa grb je gospodine ukinut upravo zbog toga jer je proglašene bošnjačkim simbolom! Dakle ja sam napravio dobro rješenje plava bijela i crvena boja predstavljaju Srbe i Hrvate, a grb Bošnjake i sve one koji ga prihvataju kao svoj simbol! Jel ti sada jasno! 8)
Nije mi jasno. Pa ti ga upravo hoces svesti na simbol Bosnjackog naroda, a on je mnogo vise od toga, on je simbol Bosne i Hercegovine. Bosnjaci kao sto vec rekoh iz ljubavi prema ovoj zemlji i iz zelje da ne produbljuju podjele nikada nisu definisali svoje nacionalne simbole, vec su smatrali da su drzavni dovoljni. Ali sve to nije razlog, da kad krenes i zastavu dijelit po nacionalnim simbolima, bosnjacima pripadne onaj koji u stvari predstavlja sve. Ili samo ljiljani, koji ce nas predstavljati sve ili ih brate takve oskrnavnjene simbolima drugih drzava nemoj ni stavljat!
User avatar
Prozor
Posts: 4178
Joined: 23/05/2007 00:54

#112

Post by Prozor »

xon_sa wrote:
Prozor wrote:
xon_sa wrote: Koliko ja znam za sad nemaju. Na grbu federacije su predstavljeni ljiljanom na grbu sa zelenom podlogom, ali je to nidje veze... Ljiljan je bosanski simbol. Bosnjaci mogu izrazavati svoju ljubav prema drzavi i na nacin da odbijaju da definisu neke svoje simbole i priznaju samo drzavne, ali ne ide da Srbi i Hrvati budu na zastavi i grbu predstavljeni svojim nacionalnim simbolima ili na drugi nacin, a da se neutralni simboli koriste za Bosnjake.
halo ba, ljiljan je moj od kako ima ove drzave, kakva bolan neutralnost...
Pa ko kaze da nije tvoj? I moj je, ali nije simbol Bosnjaka, nego Bosne i Hercegovine. Ako pravis zastavu i grb koji simbolizuju sva tri naroda, zasto onda pored grba koji predstavlja sve nas treba naglasavati jos srpske i hrvatske simbole?!
Ja mogu samo dva simbola prihvatiti kao svoja, polumjesec u vjerskom smislu, kao muslimanski, i ljiljan. Ako tebi po iskljucivosti bosnjacki simbol mora biti SAMO bosnjacki, onda je do tebe, ali ja ne vidim kako simbol pod kojim je najtezu bitku vodio cijeli bosnjacki narod skoro 4 godine ne moze biti njegov...
xon_sa
Posts: 1181
Joined: 30/10/2005 14:16

#113

Post by xon_sa »

Prozor wrote:
xon_sa wrote:
Prozor wrote: halo ba, ljiljan je moj od kako ima ove drzave, kakva bolan neutralnost...
Pa ko kaze da nije tvoj? I moj je, ali nije simbol Bosnjaka, nego Bosne i Hercegovine. Ako pravis zastavu i grb koji simbolizuju sva tri naroda, zasto onda pored grba koji predstavlja sve nas treba naglasavati jos srpske i hrvatske simbole?!
Ja mogu samo dva simbola prihvatiti kao svoja, polumjesec u vjerskom smislu, kao muslimanski, i ljiljan. Ako tebi po iskljucivosti bosnjacki simbol mora biti SAMO bosnjacki, onda je do tebe, ali ja ne vidim kako simbol pod kojim je najtezu bitku vodio cijeli bosnjacki narod skoro 4 godine ne moze biti njegov...
Evo ni ti ne kontas. Njegov prijedlog prakticno predstavlja Srbe, Hrvate i Bosance i Hercegovce. Meni su ljiljani dragi, dio su mog identiteta, ali oni predstavljaju sve nas u Bosni i Hercegovini, a ne samo Bosnjake. Ne mozes otkinut 2/3 zastave BiH i namijenit ih srpskim i hrvatskim simbolima, a simbol koji predstavlja sve nas svesti samo na bosnjacki. Ljiljan nije bosnjacki simbol, kako to ne kontate?! On je bosanski simbol i daj Boze da se svi hoce, kao sto to Bosnjaci rade, identifikovat sa njim.

A ti ako smatras da je ovaj protekli rat bio gradjanski, onda ti je mozda i ok da ljiljane smatras iskljucivo bosnjackim...
User avatar
frakson
Posts: 517
Joined: 24/10/2007 11:40

#114

Post by frakson »

e nek bidne sve zeleno komplet pa neka se budale pitaju gdje se nalazimo



Nego dajte kakav tekst,nije nestalo ideja nemogu da se nacudim ajte tekst pa makar bio i zelen
ImageImage
Last edited by frakson on 07/02/2008 23:31, edited 1 time in total.
User avatar
Prozor
Posts: 4178
Joined: 23/05/2007 00:54

#115

Post by Prozor »

Jarane, jasno je, meni nije ni do kakve nacional-drzavno-etnicke pravilnosti simbola, ja sam vec rekao koje simbole smatram mojim, i ja ponovo naglasavam da je ljiljan MOJ simbol, dakle mene licno, bio je moj simbol 92-95, nisam znao za drugi, i ne izdajem ga, a ja sam Bosnjak... Ako po nekoj logici ja trebam da imam neki treci, koji ce biti eto SAMO MOJ, meni ne treba, jer ja svoj imam, i znam da tako misli i 90% Bosnjaka, ako vec o njima govorimo...

Na kraju krajeva, mislim da ova prica samo ide na ruku tezama o nasoj, tako reci, konfuznosti u vezi vlastitog identiteta...
elSaik
Posts: 11899
Joined: 27/03/2007 16:49
Location: 8. krug pakla

#116

Post by elSaik »

Prozor wrote: Ja mogu samo dva simbola prihvatiti kao svoja, polumjesec u vjerskom smislu, kao muslimanski
Polumjesec nije islamski simbol. Islam nema svog simbola.
kijameta
Posts: 1291
Joined: 08/08/2007 10:13

#117

Post by kijameta »

travnik wrote:Da se nadovezem na ovo ranije, činjenica je da su ljiljani grb kralja Tvrtka I Kotromanića, ali ljiljane nikada neće prihvatiti Srbi i Hrvati zbog posljednjeg rata i posve je jasno svima da 99% i Srba i Hrvata u BiH ljiljane ne smatra svojim simbolom. Stoga, treba imati grb i zastavu koju ce prihvatiti sva tri naroda, a ne ono što će prihvatiti samo jedan narod.
Skupstina Republike BiH je na sjednici pocetkom 92 godine izglasala grb BiH,za grb BiH je poslije dugih i mucnih rasprava ali ipak uz glasove SDS i HDZ izglasan grb Kralja Kotromanica.Zastava nije izglasana,rasprave o njoj je prekinuo rat.To je razlog zasto je predjednistvo BiH dozvolilo upotrebu grba sa ljiljanima na neutralnoj bijeloj podlozi kao zastave.Jer zastave nismo imali izabrane a grb(ljiljani) su izglasani,sve sa hrvatskim i srpskim glasovima i bili su apsolutno legalni.
Inaca prve pare koje su bosanski Srbi stampali,pare Srpske BiH takodze imale ljiljane,doduse samo dva.Po svim srpskim historicarima Tvrtko Kotromanic je jedan od najvecih srpskih vladara.Poslao je vojsku u pomoc Srbiji za bitku protiv Turaka.Bosanska vojska je cinila skoro pola srpske vojske na Kosovu polju i to sve pod ljiljanima.
Last edited by kijameta on 07/02/2008 23:39, edited 1 time in total.
xon_sa
Posts: 1181
Joined: 30/10/2005 14:16

#118

Post by xon_sa »

Prozor wrote:Jarane, jasno je, meni nije ni do kakve nacional-drzavno-etnicke pravilnosti simbola, ja sam vec rekao koje simbole smatram mojim, i ja ponovo naglasavam da je ljiljan MOJ simbol, dakle mene licno, bio je moj simbol 92-95, nisam znao za drugi, i ne izdajem ga, a ja sam Bosnjak... Ako po nekoj logici ja trebam da imam neki treci, koji ce biti eto SAMO MOJ, meni ne treba, jer ja svoj imam, i znam da tako misli i 90% Bosnjaka, ako vec o njima govorimo...

Na kraju krajeva, mislim da ova prica samo ide na ruku tezama o nasoj, tako reci, konfuznosti u vezi vlastitog identiteta...
Pa dobro, cinjenica je da mi kao narod nismo nikad imali pravi nacionalni simbol. Volimo drzavne simbole (ljiljan) kao sto volimo i svoju drzavu. No moj je stav da mi pored drzavnih simbola moramo imati i nacionalne. Onda makar u tom pogledu nece biti konfuzije.

Ja ne bih bjezao od polumjeseca i zvijezde kao nacionalnog simbola. Mozda ima donekle vjerske konotacije, ali s druge strane imas recimo Tursku, koja je sekularna drzava, a opet ima polumjesec i zvijezdu na crvenoj podlozi na zastavi...
User avatar
homo_sapiens
Posts: 1519
Joined: 22/07/2007 14:45

#119

Post by homo_sapiens »

kijameta wrote:
travnik wrote:Da se nadovezem na ovo ranije, činjenica je da su ljiljani grb kralja Tvrtka I Kotromanića, ali ljiljane nikada neće prihvatiti Srbi i Hrvati zbog posljednjeg rata i posve je jasno svima da 99% i Srba i Hrvata u BiH ljiljane ne smatra svojim simbolom. Stoga, treba imati grb i zastavu koju ce prihvatiti sva tri naroda, a ne ono što će prihvatiti samo jedan narod.
Skupstina Republike BiH je na sjednici pocetkom 92 godine izglasala grb BiH,za grb BiH je poslije dugih i mucnih rasprava ali ipak uz glasove SDS i HDZ izglasan grb Kralja Kotromanica.Zastava nije izglasana,rasprave o njoj je prekinuo rat.To je razlog zasto je predjednistvo BiH dozvolilo upotrebu grba sa ljiljanima na neutralnoj bijeloj podlozi kao zastave.Jer zastave nismo imali izabrane a grb(ljiljani) su izglasani,sve sa hrvatskim i srpskim glasovima i bili su apsolutno legalni.
Inaca prve pare koje su bosanski Srbi stampali,pare Srpske BiH takodze imale ljiljane,doduse samo dva.Po svim srpskim historicarima Tvrtko Kotromanic je jedan od najvecih srpskih vladara.Poslao je vojsku u pomoc Srbiji za bitku protiv Turaka.Bosanska vojska je cinila skoro pola srpske vojske na Kosovu polju i to sve pod ljiljanima.
Ja za ovo zaista nisam znao.
(Šuti, ne širi dalje, da nas ne optuže za izdaju :lol: )
elSaik
Posts: 11899
Joined: 27/03/2007 16:49
Location: 8. krug pakla

#120

Post by elSaik »

kijameta wrote:
travnik wrote:Da se nadovezem na ovo ranije, činjenica je da su ljiljani grb kralja Tvrtka I Kotromanića, ali ljiljane nikada neće prihvatiti Srbi i Hrvati zbog posljednjeg rata i posve je jasno svima da 99% i Srba i Hrvata u BiH ljiljane ne smatra svojim simbolom. Stoga, treba imati grb i zastavu koju ce prihvatiti sva tri naroda, a ne ono što će prihvatiti samo jedan narod.
Skupstina Republike BiH je na sjednici pocetkom 92 godine izglasala grb BiH,za grb BiH je poslije dugih i mucnih rasprava ali ipak uz glasove SDS i HDZ izglasan grb Kralja Kotromanica.Zastava nije izglasana,rasprave o njoj je prekinuo rat.To je razlog zasto je predjednistvo BiH dozvolilo upotrebu grba sa ljiljanima na neutralnoj bijeloj podlozi kao zastave.Jer zastave nismo imali izabrane a grb(ljiljani) su izglasani,sve sa hrvatskim i srpskim glasovima i bili su apsolutno legalni.
Inaca prve pare koje su bosanski Srbi stampali,pare Srpske BiH takodze imale ljiljane,doduse samo dva.Po svim srpskim historicarima Tvrtko Kotromanic je jedan od najvecih srpskih vladara.Poslao je vojsku u pomoc Srbiji za bitku protiv Turaka.Bosanska vojska je cinila skoro pola srpske vojske na Kosovu polju i to sve pod ljiljanima.
Ljiljani na grbu Srbije nemaju veze sa Tvrtkom...
User avatar
MuaDib
Posts: 4049
Joined: 28/10/2006 23:25
Location: Sarajevo

#121

Post by MuaDib »

xon_sa wrote:
MuaDib wrote:
xon_sa wrote: Bosnjaci nisu na tvom prijedlogu zastupljeni nikako, grb koji si stavio je grb Bosne i Hercegovine, a ne Bosnjaka. Tvoj prijedlog je u stvari kombinacija simbola koji predstavljaju Srbe, Hrvate i Bosnu i Hercegovinu, a Bosnjaka nema nigdje...
Pa grb je gospodine ukinut upravo zbog toga jer je proglašene bošnjačkim simbolom! Dakle ja sam napravio dobro rješenje plava bijela i crvena boja predstavljaju Srbe i Hrvate, a grb Bošnjake i sve one koji ga prihvataju kao svoj simbol! Jel ti sada jasno! 8)
Nije mi jasno. Pa ti ga upravo hoces svesti na simbol Bosnjackog naroda, a on je mnogo vise od toga, on je simbol Bosne i Hercegovine. Bosnjaci kao sto vec rekoh iz ljubavi prema ovoj zemlji i iz zelje da ne produbljuju podjele nikada nisu definisali svoje nacionalne simbole, vec su smatrali da su drzavni dovoljni. Ali sve to nije razlog, da kad krenes i zastavu dijelit po nacionalnim simbolima, bosnjacima pripadne onaj koji u stvari predstavlja sve. Ili samo ljiljani, koji ce nas predstavljati sve ili ih brate takve oskrnavnjene simbolima drugih drzava nemoj ni stavljat!
Ja ga uopšte ne želim svesti na samo bošnjački simbol, ali njaga tako doživaljava većina bosanskih Srba i Hrvata, kao i mnogi Bošnjaci.

Ja samo želim da se ljiljani vrate na našu zastavu, a kako bi Srbi i Hrvati to prihvatili, zastavu sam načinio kao mješavinu njihovih nacionalnih boja, dok grb sa ljiljanima nisam uopšte narušio. Dakle nema potrebe za konfuzijom ti kao Bošnjak ili ja kao Bosanac poštujemo ljiljane i smatramo ih svojim simbolom i simbolom svoje zemlje, Srbi i Hrvati ne žele zastavu RBiH, evo vam konsenzus. Ja sam išao u tom smijeru!
elSaik
Posts: 11899
Joined: 27/03/2007 16:49
Location: 8. krug pakla

#122

Post by elSaik »

homo_sapiens wrote:
kijameta wrote:Bosanska vojska je cinila skoro pola srpske vojske na Kosovu polju i to sve pod ljiljanima.
Ja za ovo zaista nisam znao.
(Šuti, ne širi dalje, da nas ne optuže za izdaju :lol: )
Šta ćeš. Zato sam se osvetiše za bitku na Kosovu. Kontam, valjda im nismo poslali dovoljno vojnika u pomoć. :S

Ali se ne slažem da je bosanska vojska činila pola srpske. Bile su tu i srpska i bosanska zajedno protiv Osmanlija. ;)
xon_sa
Posts: 1181
Joined: 30/10/2005 14:16

#123

Post by xon_sa »

homo_sapiens wrote:
kijameta wrote:
travnik wrote:Da se nadovezem na ovo ranije, činjenica je da su ljiljani grb kralja Tvrtka I Kotromanića, ali ljiljane nikada neće prihvatiti Srbi i Hrvati zbog posljednjeg rata i posve je jasno svima da 99% i Srba i Hrvata u BiH ljiljane ne smatra svojim simbolom. Stoga, treba imati grb i zastavu koju ce prihvatiti sva tri naroda, a ne ono što će prihvatiti samo jedan narod.
Skupstina Republike BiH je na sjednici pocetkom 92 godine izglasala grb BiH,za grb BiH je poslije dugih i mucnih rasprava ali ipak uz glasove SDS i HDZ izglasan grb Kralja Kotromanica.Zastava nije izglasana,rasprave o njoj je prekinuo rat.To je razlog zasto je predjednistvo BiH dozvolilo upotrebu grba sa ljiljanima na neutralnoj bijeloj podlozi kao zastave.Jer zastave nismo imali izabrane a grb(ljiljani) su izglasani,sve sa hrvatskim i srpskim glasovima i bili su apsolutno legalni.
Inaca prve pare koje su bosanski Srbi stampali,pare Srpske BiH takodze imale ljiljane,doduse samo dva.Po svim srpskim historicarima Tvrtko Kotromanic je jedan od najvecih srpskih vladara.Poslao je vojsku u pomoc Srbiji za bitku protiv Turaka.Bosanska vojska je cinila skoro pola srpske vojske na Kosovu polju i to sve pod ljiljanima.
Ja za ovo zaista nisam znao.
(Šuti, ne širi dalje, da nas ne optuže za izdaju :lol: )
Pa dobro, necemo sad pretjerivat. Nije bilo pola, nije ni blizu toliko. Bosanci su drzali jedno krilo i jedini su uspjeli odbiti Turke nazad, dok su se srpske linije totalno raspale. Kad su vidjeli da se Srbi nemaju namjeru boriti, Bosanci su se lagano pokupili i vratili u svoju zemlju ne zeleci poturati svoja ledja za kukavice...
User avatar
Prozor
Posts: 4178
Joined: 23/05/2007 00:54

#124

Post by Prozor »

xon_sa wrote:
Prozor wrote:Jarane, jasno je, meni nije ni do kakve nacional-drzavno-etnicke pravilnosti simbola, ja sam vec rekao koje simbole smatram mojim, i ja ponovo naglasavam da je ljiljan MOJ simbol, dakle mene licno, bio je moj simbol 92-95, nisam znao za drugi, i ne izdajem ga, a ja sam Bosnjak... Ako po nekoj logici ja trebam da imam neki treci, koji ce biti eto SAMO MOJ, meni ne treba, jer ja svoj imam, i znam da tako misli i 90% Bosnjaka, ako vec o njima govorimo...

Na kraju krajeva, mislim da ova prica samo ide na ruku tezama o nasoj, tako reci, konfuznosti u vezi vlastitog identiteta...
Pa dobro, cinjenica je da mi kao narod nismo nikad imali pravi nacionalni simbol. Volimo drzavne simbole (ljiljan) kao sto volimo i svoju drzavu. No moj je stav da mi pored drzavnih simbola moramo imati i nacionalne. Onda makar u tom pogledu nece biti konfuzije.

Ja ne bih bjezao od polumjeseca i zvijezde kao nacionalnog simbola. Mozda ima donekle vjerske konotacije, ali s druge strane imas recimo Tursku, koja je sekularna drzava, a opet ima polumjesec i zvijezdu na crvenoj podlozi na zastavi...
Jesmo imali nacionalni simbol, o tome i govorim, a ja ne znam koji je drugi sem ljiljana i/ili polumjeseca ikad bio u nasoj historiji... Ja dozivljavam polumjesec kao vjerski simbol, iako simbolika polumjeseca nije ista kao i krsta u krscanstvu, definitivno se moze voditi kao muslimanski simbol... Ja bih recimo, postavljanjem polumjeseca za nacionalni simbol, to smatrao nekim vracanjem na nivo vjerske grupe... Jer ako ja oko vrata nosim polumjesec, to ne radim zbog bosnjastva, nego Islama...

Ja razumijem tvoju pricu, ali takodjer mislim da simbol mora imati neke historije, a ljiljan sem one stare, kraljevske, ima i jednu noviju i to veoma znacajnu historiju, meni licno itekako bitnu, i zbog toga licno imam jaku emocionalnu vezu sa ljiljanima, i uz to ne mogu prihvatati neke nove simbole... Simbol kao takav, treba da ima emocionalnu konotaciju sa narodom koji ga uzgaja, a ja ne znam koji to simbol ima vece emocionalne i svake druge veze sa Bosnjacima od ljiljana...

Sve u svemu, mozemo sutra izglasati novi simbol, ali meni licno nece znaciti nista, jer je tu samo da bi bio tu, tj sluzi samom sebi svrhu... A i kakav smo to narod, ako svakih 20 godina mjenjamo simbol...
elSaik
Posts: 11899
Joined: 27/03/2007 16:49
Location: 8. krug pakla

#125

Post by elSaik »

Polumjesec i zvijezda nisu islamski simbol...
Post Reply