Čović precizira: BiH s četiri federalne jedinice

Post Reply
User avatar
jeza u ledja
Posts: 44872
Joined: 29/12/2005 01:20

#576

Post by jeza u ledja »

Liberalism wrote:
jeza u ledja wrote:
Liberalism wrote: Pa rekoh ja da vi zivite u proslosti. Građansko drustvo je bila utopija u 16 stoljecu, danas je to utopija jedino u vasim glavama.

Vi izgleda nikako ne mozete da predjete preko cinjenice da neko drugi i drugaciji moze biti bolji i uspjesniji od vas. To je vama izgleda glavni problem. Vama je problem ako vas u voznji zaustavi policajac koji nije vase nacionalnosti, jer ko je on, neka niza rasa, pa da stisne petlju da vas, visu rasu, ometa u vasem bezbriznom putovanju.

Tu je glavni problem, da ne ulazim sada u vase motive, koji je i u slucaju ovog prijedloga - nove federalne jedinice skovan sa samo jednim ciljem - da bi u miru pljackali svoj narod direktno i sve ostale koga stignu indirektno. Ali vi i niste toliko naivni pa da vjerujete da se nacionalne podjele prave kako bi se tim narodima pomoglo zar ne.
De ne glupiraj se sa tim "mi" , "vi" i sl. I ja zelim normalnu drzavu isto ko i ti, samo necu da udaram glavom od zid, kad vidim da nesto ne moze trazim rjesenje.
Bas, za kakvu li ti ''normalnu'' državu zelis kad ti je demokratsko/građansko uređenje utopijsko...
Utopijsko znaci - NEMOGUCE!
User avatar
Prozor
Posts: 4178
Joined: 23/05/2007 00:54

#577

Post by Prozor »

jeza u ledja wrote:Reci to ovom Liberalu, on se zalaze za gradjansku utopiju, gdje ce Balkanci u miru u blagostanju da biraju vodje na osnovu njihove sposobnosti, a nikako podobnosti. :roll:
Dakle ti si za gradjansku drzavu navedene funkciije "rezervisanja" mjesta u Vladi i Parlamentu?
User avatar
Prozor
Posts: 4178
Joined: 23/05/2007 00:54

#578

Post by Prozor »

jeza u ledja wrote:
Liberalism wrote:
jeza u ledja wrote: De ne glupiraj se sa tim "mi" , "vi" i sl. I ja zelim normalnu drzavu isto ko i ti, samo necu da udaram glavom od zid, kad vidim da nesto ne moze trazim rjesenje.
Bas, za kakvu li ti ''normalnu'' državu zelis kad ti je demokratsko/građansko uređenje utopijsko...
Utopijsko znaci - NEMOGUCE!
Utopijsko znaci - Idealno.
liberal
Posts: 534
Joined: 29/12/2006 04:31
Location: Toronto

#579

Post by liberal »

Ma ima vise problema zbog cega je stanje kao sto je sad

Nepovjerenje medju narodima je jos uvijek veliko i koliko god da se zalazemo za neku normalnu drzavu uvijek je strah prisutan od eventualnog guranja u stranu. Kako god da se nacrtaju nove granice uvijek ce neko biti u manjini. Te granice Srbi i Hrvat smatraju jedenim dijelom kao uslov opstanka i onemogucavanja Bosnjacima da budu vecina. Bosnjaci bi sa druge strane da ukinu sve granice pod izgovorom gradjanskie drzave a potiho je to plan da se postave u pozivciju da "demokratski" preglasaju ostale. Ni jedan narod trenutno u BiH nije demokratski zreo za neke velike promjene. Moje predvidjanje je da ce ovakvo stanje potrajat jos dugo...nazalost
User avatar
cogni
Posts: 1479
Joined: 01/09/2007 12:17

#580

Post by cogni »

Liberalism wrote:
Cogni cogni, nisam ja kriv sto ti dokazujes ono sto ja cijelo vrijeme tvrdim. Da je moguće putovanje kroz vrijeme, mozda bi i shvatio tvoj komentar kao komentar nekoga ko dolazi iz srednjeg vijeka. Ko cogni vlada nad tobom danas? Svojim komentarom ti pokazujes da si nacionalista i da slijedis ideologiju koju su ''popularizovali'' Karadzic, Pavelić, Hitler.

Kakva je razlika izmedju vas nacionalista koji ne zelite da vladom upravljaju pripadnici drugog naroda, od kriminalaca koji ne zele da vladom upravljaju sposobni ljudi.
Nema potrebe da ekstrapolirash moje stavove, slobodno me pitaj sta mislim o bilo kojoj temi. Recimo, voleo bih da je vec danas stanje takvo da Bosnjak moze biti premijer RS-a, ali, nazalost, za to cemo ocevidno pricekati bar josh koju deceniju.
Ako se ipak odlucis da nagadjas sta ja mislim, molim te ulozi malo vishe mentalnog napora, pa da to sto mi pripisujesh bude konzistentno sa onim sto sam ja ovde govorio.
Takodje, ne znam zasto u svakoj recenici ponavljash da sam nacionalista, bilo direktno, bilo indirektno, zar to nije dovoljno napisati jednom?

Zaista mislim da je suvisno objasnjavati potrebu ekonomske nezavisnosti koju osecaju Srbi i Hrvati u BiH. Kako god da se trose novci, svi misle da ih oni drugi potkradaju ili pak parazitiraju. Zar nije tako bilo i u bivsoj Jugi.

Ovako, RS moze za svoje novce da gradi autoputeve (samo sto nisu, vec nekoliko godina :-) ) i ulaze sredstva tamo gde misli da je najbolje, umjesto da se nada da ce neko drugi bolje brinuti o interesima RS-a.

Po mom skromnom iskustvu, najteze je kad se pokaze potreba da se objasne zdravorazumske stvari, ne toliko zbog toga sto se one tesko objasnjavaju, vec sto problem najcesce lezi u onome ko to treba da cuje.
Primjerice, ako nadjete nekog ko ne zna da zakopca kosulju sa 30 godina, ocekujte da cete imati poteskoce u objasnjavanju, iako je kopcanje prilicno jednostavno (bar ja nisam imao previse poteskoca da naucim :)).
User avatar
Prozor
Posts: 4178
Joined: 23/05/2007 00:54

#581

Post by Prozor »

liberal wrote:Ma ima vise problema zbog cega je stanje kao sto je sad

Nepovjerenje medju narodima je jos uvijek veliko i koliko god da se zalazemo za neku normalnu drzavu uvijek je strah prisutan od eventualnog guranja u stranu. Kako god da se nacrtaju nove granice uvijek ce neko biti u manjini. Te granice Srbi i Hrvat smatraju jedenim dijelom kao uslov opstanka i onemogucavanja Bosnjacima da budu vecina. Bosnjaci bi sa druge strane da ukinu sve granice pod izgovorom gradjanskie drzave a potiho je to plan da se postave u pozivciju da "demokratski" preglasaju ostale. Ni jedan narod trenutno u BiH nije demokratski zreo za neke velike promjene. Moje predvidjanje je da ce ovakvo stanje potrajat jos dugo...nazalost
Po deseti put daj dokaz za spomenuto!
User avatar
jeza u ledja
Posts: 44872
Joined: 29/12/2005 01:20

#582

Post by jeza u ledja »

Prozor wrote:
jeza u ledja wrote:Reci to ovom Liberalu, on se zalaze za gradjansku utopiju, gdje ce Balkanci u miru u blagostanju da biraju vodje na osnovu njihove sposobnosti, a nikako podobnosti. :roll:
Dakle ti si za gradjansku drzavu navedene funkciije "rezervisanja" mjesta u Vladi i Parlamentu?
Gradjanska drzava je nemoguca, liberal i cogni su fino to objasnili u ova posljednja dva posta. E, posto je nemoguca onda treba traziti rjesenja koja su moguca.

PS: Utopija = idealno rjesenje = nemoguce rjesenje. ;)
liberal
Posts: 534
Joined: 29/12/2006 04:31
Location: Toronto

#583

Post by liberal »

Prozor wrote:
liberal wrote:Ma ima vise problema zbog cega je stanje kao sto je sad

Nepovjerenje medju narodima je jos uvijek veliko i koliko god da se zalazemo za neku normalnu drzavu uvijek je strah prisutan od eventualnog guranja u stranu. Kako god da se nacrtaju nove granice uvijek ce neko biti u manjini. Te granice Srbi i Hrvat smatraju jedenim dijelom kao uslov opstanka i onemogucavanja Bosnjacima da budu vecina. Bosnjaci bi sa druge strane da ukinu sve granice pod izgovorom gradjanskie drzave a potiho je to plan da se postave u pozivciju da "demokratski" preglasaju ostale. Ni jedan narod trenutno u BiH nije demokratski zreo za neke velike promjene. Moje predvidjanje je da ce ovakvo stanje potrajat jos dugo...nazalost
Po deseti put daj dokaz za spomenuto!
zar je potrebno da ti crtamo
pa daj pogledaj od 91 kako se demokratski formulise vlast
User avatar
fantom slobode
Posts: 9023
Joined: 07/09/2006 15:24

#584

Post by fantom slobode »

Kako ide ovdje sa agitacijom o podjeli Bosne i Hercegovine? Ne moze se vise silom, pa hajde da malo ovako probamo, mozda nam se pridruze :-D :-D
User avatar
cogni
Posts: 1479
Joined: 01/09/2007 12:17

#585

Post by cogni »

nokturno wrote: Bosnjaka je 1991 bilo preko 2 miliona, sto znaci da im je trebala pripasti teritorija koju je 91' naseljavalo najmanje dva miliona stanovnika....ako cemo vec pricati o procentima a ne kao srpski pregovaraci u ratu, porede dulum pustahije u okolini Glamoca sa dulumom u Bosanskom Brodu ili Prijedoru. Da je Kutiljero imao to za osnovu, kad je crtao svoje mape prije rata, do rata vjerovatno ne bi ni doslo.
Ne znam sta je problematicno u Kutiljerovim mapama?
Od 10 najvecih BiH gradova Bosnjaci bi imali vlast u 8, (Sarajevo, Bihac, Mostar, Tuzla, Zenica, Brcko, Prijedor, Doboj) a Srbi u 2 (Banja luka, Bijeljina).
User avatar
jeza u ledja
Posts: 44872
Joined: 29/12/2005 01:20

#586

Post by jeza u ledja »

fantom slobode wrote:Kako ide ovdje sa agitacijom o podjeli Bosne i Hercegovine?
Pa evo, pomalo. :D
User avatar
fantom slobode
Posts: 9023
Joined: 07/09/2006 15:24

#587

Post by fantom slobode »

jeza u ledja wrote:
fantom slobode wrote:Kako ide ovdje sa agitacijom o podjeli Bosne i Hercegovine?
Pa evo, pomalo. :D
hajde neka je sa srecom...
User avatar
cogni
Posts: 1479
Joined: 01/09/2007 12:17

#588

Post by cogni »

fantom slobode wrote:Kako ide ovdje sa agitacijom o podjeli Bosne i Hercegovine? Ne moze se vise silom, pa hajde da malo ovako probamo, mozda nam se pridruze :-D :-D
BiH je vec sada slozena drzava, da li ti mislish da nije?
Ili mozda mislish da ce prestati da bude slozena ako ti intenzivno budesh odbijao to da priznash?
Sta lose vidish u tome da jedna visenacionalna drzava bude po svom sastavu slozena, a ne unitarna?

Ovo sam pitao vec nekoliko puta, al slab je bio odziv, ako pretpostavimo da BiH ne moze biti unitarna (evo, vise ne tvrdim vec samo pretpostavljam), i ako bi se biralo izmedju sledece 2 opcije:

1) cementirati sadasnje stanje tvrdoglavim insistiranjem na unitarnosti

2) sadasnje stanje malo po malo menjati na bolje

Sta mislite da je bolje za BiH?
User avatar
cogni
Posts: 1479
Joined: 01/09/2007 12:17

#589

Post by cogni »

jeza u ledja wrote:
Gradjanska drzava je nemoguca, liberal i cogni su fino to objasnili u ova posljednja dva posta. E, posto je nemoguca onda treba traziti rjesenja koja su moguca.

PS: Utopija = idealno rjesenje = nemoguce rjesenje. ;)
Gradjanska drzava ne da nije nemoguca nego je dugorocno gledano i jedino moguca. Ali, da bi BiH bila gradjanska ona ne moze biti unitarna vec mora biti slozena (federalna).
Interese RS u BiH moraju zastupati delegati RS-a, a ne etnicki Srbi. Slicno interese Hrvata predstavnici njihovih kantona. Nigde u ustavu ne bi smelo biti zahtevano da iko bude Bosnjak, Hrvat ili Srbin.
User avatar
fantom slobode
Posts: 9023
Joined: 07/09/2006 15:24

#590

Post by fantom slobode »

cogni wrote:
fantom slobode wrote:Kako ide ovdje sa agitacijom o podjeli Bosne i Hercegovine? Ne moze se vise silom, pa hajde da malo ovako probamo, mozda nam se pridruze :-D :-D
BiH je vec sada slozena drzava, da li ti mislish da nije?
Ili mozda mislish da ce prestati da bude slozena ako ti intenzivno budesh odbijao to da priznash?
Sta lose vidish u tome da jedna visenacionalna drzava bude po svom sastavu slozena, a ne unitarna?

Ovo sam pitao vec nekoliko puta, al slab je bio odziv, ako pretpostavimo da BiH ne moze biti unitarna (evo, vise ne tvrdim vec samo pretpostavljam), i ako bi se biralo izmedju sledece 2 opcije:

1) cementirati sadasnje stanje tvrdoglavim insistiranjem na unitarnosti

2) sadasnje stanje malo po malo menjati na bolje

Sta mislite da je bolje za BiH?
Ti to odmah pretvori u unitarnu je li?Ima mnogo nacina da se zaustavi preglasavanje bilo koga u nekoj drzavi.
Dobro je da pretpostavljas, tako se moze ljepse razgovarati.Rekoh vec, mislis da bi se o ovoj temi toliko pricalo da je to izvodivo, tako lako?Podjela, hmmm, na etnicke teritorije...ne bi se o tome ni pricalo, sila boga ne moli.
User avatar
Prozor
Posts: 4178
Joined: 23/05/2007 00:54

#591

Post by Prozor »

liberal wrote:
Prozor wrote:
liberal wrote:Ma ima vise problema zbog cega je stanje kao sto je sad

Nepovjerenje medju narodima je jos uvijek veliko i koliko god da se zalazemo za neku normalnu drzavu uvijek je strah prisutan od eventualnog guranja u stranu. Kako god da se nacrtaju nove granice uvijek ce neko biti u manjini. Te granice Srbi i Hrvat smatraju jedenim dijelom kao uslov opstanka i onemogucavanja Bosnjacima da budu vecina. Bosnjaci bi sa druge strane da ukinu sve granice pod izgovorom gradjanskie drzave a potiho je to plan da se postave u pozivciju da "demokratski" preglasaju ostale. Ni jedan narod trenutno u BiH nije demokratski zreo za neke velike promjene. Moje predvidjanje je da ce ovakvo stanje potrajat jos dugo...nazalost
Po deseti put daj dokaz za spomenuto!
zar je potrebno da ti crtamo
pa daj pogledaj od 91 kako se demokratski formulise vlast
Potrebno je da mi crtate...
User avatar
Vodenjak
Posts: 7416
Joined: 03/10/2004 18:45

#592

Post by Vodenjak »

cogni wrote:
jeza u ledja wrote:
Gradjanska drzava je nemoguca, liberal i cogni su fino to objasnili u ova posljednja dva posta. E, posto je nemoguca onda treba traziti rjesenja koja su moguca.

PS: Utopija = idealno rjesenje = nemoguce rjesenje. ;)
Gradjanska drzava ne da nije nemoguca nego je dugorocno gledano i jedino moguca. Ali, da bi BiH bila gradjanska ona ne moze biti unitarna vec mora biti slozena (federalna).
Interese RS u BiH moraju zastupati delegati RS-a, a ne etnicki Srbi. Slicno interese Hrvata predstavnici njihovih kantona. Nigde u ustavu ne bi smelo biti zahtevano da iko bude Bosnjak, Hrvat ili Srbin.

Znaci, te ce federalne jedinice biti gradjanske...
Lijepo je to..
A i lepo! :D
User avatar
Prozor
Posts: 4178
Joined: 23/05/2007 00:54

#593

Post by Prozor »

cogni wrote:
nokturno wrote: Bosnjaka je 1991 bilo preko 2 miliona, sto znaci da im je trebala pripasti teritorija koju je 91' naseljavalo najmanje dva miliona stanovnika....ako cemo vec pricati o procentima a ne kao srpski pregovaraci u ratu, porede dulum pustahije u okolini Glamoca sa dulumom u Bosanskom Brodu ili Prijedoru. Da je Kutiljero imao to za osnovu, kad je crtao svoje mape prije rata, do rata vjerovatno ne bi ni doslo.
Ne znam sta je problematicno u Kutiljerovim mapama?
Od 10 najvecih BiH gradova Bosnjaci bi imali vlast u 8, (Sarajevo, Bihac, Mostar, Tuzla, Zenica, Brcko, Prijedor, Doboj) a Srbi u 2 (Banja luka, Bijeljina).
Ja sam vec rekao da je taj plan trebalo prihvatiti ali iskljucivo zbog spasavanja zivota i preventiranju rata. No, ne vjerujem da bi SDS a ni HDZ to do kraja ispostovali...
User avatar
Vodenjak
Posts: 7416
Joined: 03/10/2004 18:45

#594

Post by Vodenjak »

Prozor wrote:
cogni wrote:
nokturno wrote: Bosnjaka je 1991 bilo preko 2 miliona, sto znaci da im je trebala pripasti teritorija koju je 91' naseljavalo najmanje dva miliona stanovnika....ako cemo vec pricati o procentima a ne kao srpski pregovaraci u ratu, porede dulum pustahije u okolini Glamoca sa dulumom u Bosanskom Brodu ili Prijedoru. Da je Kutiljero imao to za osnovu, kad je crtao svoje mape prije rata, do rata vjerovatno ne bi ni doslo.
Ne znam sta je problematicno u Kutiljerovim mapama?
Od 10 najvecih BiH gradova Bosnjaci bi imali vlast u 8, (Sarajevo, Bihac, Mostar, Tuzla, Zenica, Brcko, Prijedor, Doboj) a Srbi u 2 (Banja luka, Bijeljina).
Ja sam vec rekao da je taj plan trebalo prihvatiti ali iskljucivo zbog spasavanja zivota i preventiranju rata. No, ne vjerujem da bi SDS a ni HDZ to do kraja ispostovali...
Bravo @Prozor!!! :thumbup:
User avatar
Prozor
Posts: 4178
Joined: 23/05/2007 00:54

#595

Post by Prozor »

cogni wrote:
jeza u ledja wrote:
Gradjanska drzava je nemoguca, liberal i cogni su fino to objasnili u ova posljednja dva posta. E, posto je nemoguca onda treba traziti rjesenja koja su moguca.

PS: Utopija = idealno rjesenje = nemoguce rjesenje. ;)
Gradjanska drzava ne da nije nemoguca nego je dugorocno gledano i jedino moguca. Ali, da bi BiH bila gradjanska ona ne moze biti unitarna vec mora biti slozena (federalna).
Interese RS u BiH moraju zastupati delegati RS-a, a ne etnicki Srbi. Slicno interese Hrvata predstavnici njihovih kantona. Nigde u ustavu ne bi smelo biti zahtevano da iko bude Bosnjak, Hrvat ili Srbin.
Pa ne moze onda biti Republika Srpska!
User avatar
jeza u ledja
Posts: 44872
Joined: 29/12/2005 01:20

#596

Post by jeza u ledja »

Prozor wrote:
zar je potrebno da ti crtamo
pa daj pogledaj od 91 kako se demokratski formulise vlast
Potrebno je da mi crtate...[/quote]

:D
e ja ti vala ne crto.
User avatar
fantom slobode
Posts: 9023
Joined: 07/09/2006 15:24

#597

Post by fantom slobode »

jeza u ledja wrote:
Prozor wrote:
zar je potrebno da ti crtamo
pa daj pogledaj od 91 kako se demokratski formulise vlast
Potrebno je da mi crtate...
:D
e ja ti vala ne crto.[/quote]





Crtas jeza, crtas...
User avatar
jeza u ledja
Posts: 44872
Joined: 29/12/2005 01:20

#598

Post by jeza u ledja »

fantom slobode wrote: Ti to odmah pretvori u unitarnu je li?Ima mnogo nacina da se zaustavi .
Kao na primjer?

Evo konkretno:

Recimo seljacima u Drinovcima kod Posusja treba put do Gruda (u cijelom kraju su 100% Hrvati). Dvije opcine nemaju para za isti i traze izdvajanje iz budzeta sa viseg nivoa. Istovremeno, recimo na tom visem nivou koji ima para odluce neki Srbi da ne daju pare za ovo. U stvari ne moramo ga uopste etiketirati nekom etnijom, nazovimo ga 'neki vazan cova'. Dakle neki vazan cova na visem nivou (ili grupa njih) kazu "mi hocemo da pravimo put izmedju Berkovica i Nevesinja" (100% srpski kraj) - "za vas put za Drinovce - para nema". Onda ovi iz Drinovaca kazu "pa vidi majku mu, ovaj neki vazan cova je Srbin, i vidi majku mu jos hoce nama pare da uzme i da pravi put nekim srpskim selima, a nama neda jer smo mi - Hrvati".

E hajd sad ti objasni ili neko drugi kako bi ti ovo sprijecio?
User avatar
Prozor
Posts: 4178
Joined: 23/05/2007 00:54

#599

Post by Prozor »

jeza u ledja wrote:
fantom slobode wrote: Ti to odmah pretvori u unitarnu je li?Ima mnogo nacina da se zaustavi .
Kao na primjer?

Evo konkretno:

Recimo seljacima u Drinovcima kod Posusja treba put do Gruda (u cijelom kraju su 100% Hrvati). Dvije opcine nemaju para za isti i traze izdvajanje iz budzeta sa viseg nivoa. Istovremeno, recimo na tom visem nivou koji ima para odluce neki Srbi da ne daju pare za ovo. U stvari ne moramo ga uopste etiketirati nekom etnijom, nazovimo ga 'neki vazan cova'. Dakle neki vazan cova na visem nivou (ili grupa njih) kazu "mi hocemo da pravimo put izmedju Berkovica i Nevesinja" (100% srpski kraj) - "za vas put za Drinovce - para nema". Onda ovi iz Drinovaca kazu "pa vidi majku mu, ovaj neki vazan cova je Srbin, i vidi majku mu jos hoce nama pare da uzme i da pravi put nekim srpskim selima, a nama neda jer smo mi - Hrvati".

E hajd sad ti objasni ili neko drugi kako bi ti ovo sprijecio?
O putevima da se odlucuje na opcinskom nivou :P
User avatar
fantom slobode
Posts: 9023
Joined: 07/09/2006 15:24

#600

Post by fantom slobode »

jeza u ledja wrote:
fantom slobode wrote: Ti to odmah pretvori u unitarnu je li?Ima mnogo nacina da se zaustavi .
Kao na primjer?

Evo konkretno:

Recimo seljacima u Drinovcima kod Posusja treba put do Gruda (u cijelom kraju su 100% Hrvati). Dvije opcine nemaju para za isti i traze izdvajanje iz budzeta sa viseg nivoa. Istovremeno, recimo na tom visem nivou koji ima para odluce neki Srbi da ne daju pare za ovo. U stvari ne moramo ga uopste etiketirati nekom etnijom, nazovimo ga 'neki vazan cova'. Dakle neki vazan cova na visem nivou (ili grupa njih) kazu "mi hocemo da pravimo put izmedju Berkovica i Nevesinja" (100% srpski kraj) - "za vas put za Drinovce - para nema". Onda ovi iz Drinovaca kazu "pa vidi majku mu, ovaj neki vazan cova je Srbin, i vidi majku mu jos hoce nama pare da uzme i da pravi put nekim srpskim selima, a nama neda jer smo mi - Hrvati".

E hajd sad ti objasni ili neko drugi kako bi ti ovo sprijecio?
sa onim tvojim formacijskim rjesenjem(rjesenjem podrzanim od formacija) sigurno ne...
Post Reply