B&H drzavi na sramotu

Stranke, političari... Recite i Vi svoje mišljenje!
danas

Post by danas » 19/07/2007 19:22

Ministarstvo Vanjskih Poslova
Musala St. 2, 71000 Sarajevo,
tel: +387 33 281 100
fax: +387 33 472 188
[email protected]

Sven Alkalaj, ministar...

je li ovo njegov 'rejon'?

sulesavic

Post by sulesavic » 19/07/2007 19:23

Alkalaj je na turneji po Italiji i San Marinu...

klif

#53 Re: B&H drzavi na sramotu

Post by klif » 19/07/2007 20:56

Predmet „vojne kolone“ prvo je pokušala u proceduru staviti Republika Srpska. Predmet je slat i u Hag, odakle je vraćen zbog „nedostatka dokaza“. Poslije ga je RS pokušala procesuirati, posredstvom Suda u Bijeljini, ali je došlo do primjene pravosudne nadležnosti. Naime, za ratne zločine postao je nadležan Sud Bosne i Hercegovine. Nakon toga, predmet „vojne kolone“ je predat srbijanskom pravosuđu. Ono je izdalo potjernicu posredstvom Interpola, za koju Jurišić i ostali nisu ni znali.
Može li neko objasniti kako i zašto je ovaj predmet iz nadležnosti BH pravosuđa predat srbijanskom pravosuđu?
Last edited by klif on 19/07/2007 20:58, edited 1 time in total.

Princess Fiona

Post by Princess Fiona » 19/07/2007 20:57

danas wrote:lucy, pisala sam i USA ofisu i londonskom (internacionalni sekretarijat; http://web.amnesty.org/contacts/index/eng-000 -- nema mail samo sa tranice se moze poslati poruka) i zagrebackom ([email protected])... javim ako bude sta (mada su evropski uredi vjerovatno vec zatvoreni pa ne ocekujem nista danas)... najbolje je urgirati da se otvori urgent action za iliju... i bilo bi lijepo da se svi koji mogu oglase i proslijede dalje...
Amnesty International
Contact for enquiries relating to individuals at risk and enquiries related to urgent actions.
Email: [email protected]

p.s. saljem ti na pp private emails od nekih u amnesty international i human rights watch

Šandor

Post by Šandor » 19/07/2007 21:09

water wrote:to je sve lijepo i krasno, i ne treba propustiti priliku pisati peticiju, obavijestiti AI ali bojim se da to ne pije vode. Ono sto treba uraditi je ono sto svaka normalna zemlja uradila, a to je pokrenuti zvanicne drzavne akcije: uhapsiti srbijanskog drzavljana vrlo vaznog vladajucim strukturama i drzati ga u pritvoru do maksimalno dozvoljene granice, protjerati Srbijanskog ambasadora iz drzave ili nekog slicnog, prekinuti trgovinsku ili cak u potpunosti zatvoriti granicu prema Srbiji. Zasto ovakve drasticne mjere: Da bi se pokazalo da smo ozbiljni kada vjerujemo da postoji drzava Bosna i Hercegovina kao drzava svih naroda (nazalost bolje bi bilo gradjana al hajde eto), da je borba za odbranu od agresije 92-95 bila upravo to a ne hinjska prilika za pljacku i stvaranje male baze za promidzbu kalifata.

Sad ja bih to uradio zato sto ja vidim BH kao takvu zemlju. Ali ako je vecina gradjan ne vidi kao takvu (sto je pouzdano dokazano rezultatima izbora) cemu frka. vama manjini Ako vam se ne svidja idite negdje drugo, ili placite. :x
Pa to bi bila jedina normalna reakcija u jednoj državi. Otjerati ambasadora i zatvoriti granice. Prekinuti ekonomske i sve druge veze.

Fair Life
Been thanked: 1 time

Post by Fair Life » 19/07/2007 21:45

danas wrote:u tome je upravo poenta... da ljudi shvate da imaju
PRAVO (i gradjansku duznost) da ocekuju nesto od svojih predstavnika u
vlasti...
to je osnova onoga sto se u svijetu zove 'accountability'... kad
glupi bosnac to shvati, onda mozda zlocinci nece slobodno setati gradom a
nevini ljudi sjediti u zatvoru...
Vidis... Mladen (Tutto Completo) je shvatio.

I krenuo sa vaistinu Sarenom revolucijom. I sta bi? Ostao sam
samcit, popljuvan, popisan, posran i prebijen od te iste drzave.

A da se deset hiljada ruku podiglo sa farbom i opalilo o zidove... nit bi ko u
svemu tome bio "sam samcit, popljuvan, popisan, posran i prebijen od te
iste drzave"...

Ponekd sa malom dozom zluradosti posmatram sve sto se desava...

spongebob

Post by spongebob » 19/07/2007 22:07

danas wrote:
water wrote:to je sve lijepo i krasno, i ne treba propustiti priliku pisati peticiju, obavijestiti AI ali bojim se da to ne pije vode. Ono sto treba uraditi je ono sto svaka normalna zemlja uradila, a to je pokrenuti zvanicne drzavne akcije: uhapsiti srbijanskog drzavljana vrlo vaznog vladajucim strukturama i drzati ga u pritvoru do maksimalno dozvoljene granice, protjerati Srbijanskog ambasadora iz drzave ili nekog slicnog, prekinuti trgovinsku ili cak u potpunosti zatvoriti granicu prema Srbiji. Zasto ovakve drasticne mjere: Da bi se pokazalo da smo ozbiljni kada vjerujemo da postoji drzava Bosna i Hercegovina kao drzava svih naroda (nazalost bolje bi bilo gradjana al hajde eto), da je borba za odbranu od agresije 92-95 bila upravo to a ne hinjska prilika za pljacku i stvaranje male baze za promidzbu kalifata.
e moj vodeni... :roll: :roll: :roll:
spongebob wrote:
gospodar kuglastih munja wrote:Smjesno je da o pola nase drzave razgovara i odlucuje parlament druge drzave. Zato, Bosnjaci treba da iskoriste zastitu nacionalnih interesa i da jednostrano suspenduju Dejton. Argumenata za to ima. Hem ne funkcionise, kao sto to ovaj slucaj Srbijanskog Parlamenta pokazuje, hem nije nikad prosao parlamentarnu proceduru u samoj BiH.

I jos postavljaju zahtjev, da o RS nemoze odlucivati BiH, vec Srbija. Kao RS je "trajna kategorija".

Treba se cuvati bilo kakvih dogovora sa Srbima. To je toliko ocigledno na primjeru Dejtona, gdje su,uz pomoc nase pete kolone, uspjeli isposlovati legalitet RS, kojoj danas nemozes nita zbog jednog senilnog dede i klape oko njega.
konacno konkretan prijedlog :thumbup:

ovdje se izgleda cini nemogucim izgovoriti neizgovorivo: sa ovakvom Srbijom i sa ovakvim rukovodstvom NEMA PREGOVORA!
jebemu, pa gdje se zagubilo nase dostojanstvo?! ne mislim tu iskljucivo na Bosnjake nego i na sve one koju BIH prihvataju svojom drzavom, ovo nije samo floskula.Insistiranje na prekidu diplomatskih odnosa, ignorisati Dodika dok se ne dozove pameti, gurati bosansku stvar...fakat ne razumijem taj mazohizam gdje se Telekom Srpske prodaje Srbiji, Fati Orlovic se sudi, Ilija Jurisic je jos uvijek u zatvoru u Srbiji a fakat se NIKO od odgovornih ne cese za dupe..ima li iko ponosa u nasoj zemlji???
evo naveo sam post s druge teme pisan 16.07.07 vizavi razmisljanja o potencijalnoj odlucnoj akciji bosanskih organa. da bi sutradan citao vijest kako je predsjednik skupstine Srbije, izvjesni Oliver Dulic posjetio predsjednistvo na kojem se razgovaralo o produbljenju ekonomske saradnje prijateljskih (SIC!) zemalja...zemljo otvori se

Svemirski_Jebach

Post by Svemirski_Jebach » 19/07/2007 22:58

dupli post
Last edited by Svemirski_Jebach on 19/07/2007 23:04, edited 1 time in total.

Svemirski_Jebach

Post by Svemirski_Jebach » 19/07/2007 23:03

[quote="Svemirski_Jebach"]kako sam nasao na internetu, nase ministarstvo pravde je trazilo izrucenje jurisica u bih gdje bi se vodio postupak, ali nista jos nije odluceno - kako pise u tekstu, vode se pregovori izmedju nadleznih tijela.

http://www.eupm.org/Details.aspx?ID=530&TabID=5 (negdje pri dnu je mali izvadak clanka)

ono sto se ja plasim da se desilo je sljedece i ako se ovo desilo, proces ce biti jako mucan i dug...naime, ako je on uhapsen po pravomocnoj potjernici iz srbije i ako je predmet na sudu, on je legalno u pritvoru. Po zakonu Srbije kojeg sam upravo pogledao a nalazi se (clan 144.) http://www.bgcentar.org.yu/documents/Za ... stupku.htm

pritvor do potvrdjenja optuznice moze trajati najduze 6 mjesci. AKo se do tada ne potvrdi optuznica osoba se mora pustiti na slobodu.

Posto je ilija uhapsen u maju, dakle maksimalno pritvor moze trajati do 11 mjeseca - 6 mjeseci od hapsenja.

Od dana podizanja optuznice (ako bude podignuta) u ilijinom slucaju pritvor moze trajati najduze 4 godine. Poslije izricanja prvostepene presude pritvor moze trajati jos maksimalno godinu dana. Dakle sve ukupno, 5 i po godina. Strasno, zar ne?

Ono sto je problematicno jeste sljedece. Srbijanski sud iliju moze legalno drzati u pritvoru po rokovima koje sam gore naveo. E sad je drugi problem to sto se radi o politickom sudjenju ili osveti.

Bilo kako bilo, idealno bi bilo da se ilija izruci bih gdje bi ga odmah nas sud pustio na slobodu.

zaista teska situacija. Ne vjerujem da peticije mogu piti vode - jer ipak je (koliko god to bilo tragicno) ilija legalno u pritvoru.

U ilustraciju toga, pogledajte ovaj link. Momak je optuzen i osudjen a ubistvo bivse cure u nikaragvi, iako su svi dokazi jasno ukazivali da nije kriv.

http://www.friendsofericvolz.com/

on je jos i amerikanac, sto samo ilustruje da se nekad ne moze uciniti mnogo. :x :x :x

spongebob

Post by spongebob » 19/07/2007 23:42

pa dobro...nikaragva je daleko, ali srbija i bih imaju "prijateljske veze" kako rekose nedavno u predsjednistvu. zar se to ne moze nekako "prelomit"? ne vjerujem da je to nemoguce.

kustah

Post by kustah » 20/07/2007 03:34

Lucy01 wrote:
spongebob wrote:
danas wrote:a momo mandic oslobodjen...

serem se u tu drzavu... i pravni sistem... i narod... ovakve kakvi su...
da... ja se u cjelini slazem sa zakljuckom teksta. samo sto mislim da je ipak presudna Ilijina nacionalnost.
Mislis, stranacka pripadnost....opredjeljenje po Luki, Stojanu ili Muji...igra, kako da ne igra...i te kako....ali ovdje vise nije rijec o tome. Rijec je o tome da drzava ne funkcionise (ne postoji :shock:) za obicnog gradjanina, Bosanca, koji nema mnogo novca i stela. Rijec je o meni, tebi, Peri, Juri, Hakiji, Kurtu, Aronu, michki paterinoj koji mozemo biti uhapseni na nekom od Balkanskih (ili Evropskih) aerodroma, samo zato jer sam krivo pogledala nekog vojnika iz kolone koji je bio ranjen 15. Maja, a ja sam ujutro rano prelazila tu ulicu :x. Rijec je o tome da niko od vas nije siguran,; sve i da nisi nista nikome krivo uradio....ako si stao nekome pogresnom na zulj, ko zna sta moze da te snadje....

Neka se sudi svima za zlocine, ali mi nesto zasmrdi kad cujem da su "uhvatili" Iliju Jurisica-"zlocinca" kojeg drze u zatvoru bez sudjenja i ikakvih prava....dok im po Balkanu slobodno "trckaraju" Rasho i Ratko...jer dok je Ilija u zatvoru, mozemo se osjecati sigurni :x
  • Glavni grad Sarajevo
    Muhamed Filipović 18.07.2007 20:25

Pitanje o tome zbog čega građani u ovoj zemlji uopće postoje, kakva su im
    prava u odnosu na mjesta u kojima žive i ukupne uvjete života, a pogotovo
    zbog čega i za čije babe zdravlje postoje oni koji su građani glavnog grada
    naše zemlje, postavilja se iz hiljadu razloga. Evo nekih od njih.

Prvi se sastoji u činjenici da su vlastodršci u ovoj državi, koje skoro da i
    nema, ukinuli gotovo sva ovlašćenja i oduzeli prihode lokalnim organima
    kojima se ljudi najviše obraćaju zbog svojih potreba i prava i od kojih
    najviše traže, kojima su najbliži, a oni njima. Lokalne zajednice i organi, a
    time i gradska naselja, svedeni su na ništa. Nedostatak prihoda i prava
    odlučivanja goni ih da istiskuju iz džepova građana posljednje pare i ujedno
    da im daju na znanje da nemaju nikakvih prava osim onih koja im ti organ
    i priznaju. Zbog malo ovlašćenja, a silnih potreba, ovi su organi postali legla
    korupcije, a ne servis građana.

Drugi razlog se sastoji u činjenici da je, podijelivši prihode tako da je lavovski
    dio dat kantonalnim i federalnim vlastima u Federaciji, a republičkim u
    Republici Srpskoj, stvorena dobra osnova za koncentraciju sredstava i moći
    u tim organima. To im omogućava da egzerciraju vlast bez građana i protiv
    njihovih interesa. Za to niko nikome ne odgovara, a jedina prilika
    građanima da kažu šta misle je da ne glasaju na izborima i to svake četvrte
    godine. Ali, tada se ne glasa za dobru vlast i poštene ljude, nego isključivo
    za naše, a protiv njhovih.

U posebno teškim prilikama nalaze se gradovi. Među njima u prvom redu
    Sarajevo, glavni grad Kantona Sarajevo, Federacije BiH i države Bosne i
    Hercegovine. Nešto manje trpe Banjaluka, glavni grad Republike Srpske, i
    Mostar, glavni grad fantomske Herceg Bosne i Hercegovačko-neretvanskog
    kantona, koji to pola jeste, a pola nije i u kojem bez ikakva razloga osim
    gluposti, nasuprot svakom takvom razlogu, imaju sjedišta neka federalna
    ministarstva. Zamešateljstvo je apsolutno i nerazrješivo, tako da nema
    smisla tražiti novog Gordija da presječe nerazmrsivi čvor gluposti,
    oligarhijskih interesa nastalih primjenom principa nacionalne podjele vlasti
    (svakom njegov kolač) i nesposobnosti da se i unutar mogućnosti koje pruža
    Daytonski ustav, koji to i jeste i nije, ali postoji, racionalno organizira život
    ove zemlje koliko-toliko.

Da ja ne bih naklapao, slično onima koji raspravljaju o ustavnoj reformi,
    ostaću kod onog u čemu imam iskustvo kao građanin, a to je status i
    situacija građanina grada Sarajeva. U tom pogledu osnovno iskustvo govori
    da živimo unutar praznih struktura i institucija. Izvori stvarne vlasti i moći su
    skriveni i na njih ne možemo utjecati, a nama se kulisa nudi kao stvarnost.
    Zapravo, mi ni ne znamo ko vlada i zbog čega vlada tako kako vlada.
    Situacija sasvim odgovara onom što nam filmovi o mafiji govore o tome
    kako se stvarno upravlja ljudskim životima i imovinom, a da to ljudi ne
    znaju i da misle da sve ide onako kako je zakon odredio. Da, odredio je
    zakon, ali mafijaški - nama naš lavovski, a vama preostali dio - mrvice.

U našem gradu imamo Gradsko vijeće, skupinu loših muzikanata, koji čak
    nemaju ni note ni sluha da bi svirali, kao što to kod nas sviraju svi dobri
    svirači - u kafanama. Oni nemaju nikavih ovlasti ni prihoda i nikome ne
    odgovaraju i nemaju nikakvu vezu s građanima. Zadovoljni su da igraju u
    lošem filmu i da ih plaćaju. Oni su činovnici svojih stranaka koje su im
    položaje dodijelile kao leno na uživanje dok su poslušni. Njih treba sasvim
    odbaciti, sve skupa. A osim njih, ipak, grad nema nikog jer mjesto gdje
    sjedi stvarna vlast i gdje se sakuplja naš novac je kanton, a s tim građani
    ovog grada nemaju ništa.

U gradu imamo i općine i načelnike. Ali te općine, na koje su građani najviše
    država, i u kojima se koncentrira najveći broj problema građana, razni
    dokumenti, isprave, dozvole, rješenja itd., gdje se ogleda sav užas općeg
    osiromašenja većine i bogaćenja manjine, koja što je manja njen kolač je
    veći, nemaju prihoda, ne raspolažu s porezima, imovinama, osim nešto
    lokala, i nisu u stanju da rješavaju probleme, osim onih dekorativnih, da
    građani misle kako se neko brine o gradu. Na toj zemlji raste cvijeće
    oligarhijskog i korumptivnog djelovanja. Mi to svi dobro znamo, a nemoćni
    smo da išta učinimo, osim da se ibretimo.

Stvarna vlast u Sarajevu je koncentrirana u Kantonu Sarajevo, a kantonalna
    vlast nema veze s građanima i vezana je za one koji postvaljaju ljude u
    Vladu i njene službe. Tu je najveća koncentracija novca, moći i prava
    odlučivanja, a to se veoma dobro vidi po tome kako te vlasti rade.
    Međutim, nisu oni koji su formalni nosioci vlasti ujedno i stvarni njeni nosioci
    Iza njih stoji kantonalna stranačka struktura, koja određuje, uz ustupke
    stranačkim vođstvima, ljude koji će četiri godine biti nosici najsnažnije i
    najmoćnije poluge vlasti u našem gradu. Vrlo mali broj ljudi u ovom gradu
    zna ko su ti ljudi i s kim su vezani jer stranački vrh i njegovi moćni ljudi daju
    njima ovlašćenja da s nama vladaju, a oni dirigiraju iza kulisa.

Stoga je moguće da se krade, radi neodgovorno, prazne džepovi građana,
    vrše radovi na istim ulicama i objektima više puta, da se čini sve što ne liči
    ni na što drugo nego na očajnu nekompetenciju, ako se radi o poštenim, a
    najveću aroganciju i bezobrazluk onih koji su kompetentni. Svi rade po logici
    oligarhijskih interesa u kojima su karika lanca općeg koristoljublja. Nije
    nimalo sretno biti stanovnik našeg glavnog grada. On rapidno gubi svoj
    identitet glavnog grada, ali i grada uopće, a posebno grada koji je bio uzor
    multilateralizma u našoj zemlji. Pretvara se u "naš" grad i to mu je kraj.
    Ovo "naš" ne znači muslimanski, kako to neki žele tumačiti, nego grad u
    rukama "hobotnice", s muslimanima koji to i nisu, jer kako bi otimači,
    prevaranti, obmanjivači, probisvjeti i uzurpatori imali pravo da se nazivaju
    muslimani - naravno u etičkom i kulturnohistorijskom smislu te riječi.

fukara_tz

Post by fukara_tz » 20/07/2007 12:42

Ilija Jurišić iz beogradskog pritvora

Omogućite mi branioca iz Bosne!

Ilija Jurišić, koji je 11. maja uhapšen u Beogradu i pritvoren u posebnom odjeljenju za ratne zločine Suda Srbije, obratio se pismom i Denisu Bećiroviću, predsjedniku Kantonalnog odbora SDP Tuzla. U pismu Jurišić vapi za pomoć:

„Ovdje mene nema ko da brani, sem poštenja i istine, ali to se ovdje ne vrednuje. Omogućite mi branioca iz Bosne po službenoj dužnosti. Ovdje sam sam k´o Don Kihot“.

U pismu moli Bećirovića da vidi i sa ministrom vanjskih poslova BiH šta se može učiniti na planu odbrane Jurišića. On u pismu poručuje da je na ivici psihofizičke izdržljivosti.

„Kantonalni odbor SDP Tuzla će održati sjednicu Predsjedništva. Više nećemo da šutimo. Javno pozivamo vlasti u BiH i regionu, koje u posljednje vrijeme vode hajku protiv aktivista SDP i običnih građana. Sa raznih krivičnih prijava i lista osumnjičenih kao pincetom vade imena Ilije Jurišića, Selima Bešlagića, Budimira Nikolića, Envera Delibegovića, sada i Šemsudina Muminovića. Sve su to ljudi iz socijademokratskog miljea. Ovi iz vladajućih stranaka su zaštićeni. Ovdje je riječ o klasičnoj segregaciji“, kaže Bećirović.

Kako nezvanično saznajemo, SDP Tuzla već vrši pripreme za organizovanje masovnog protestnog mitinga zbog, kako kažu, političkog progona Tuzlaka iz socijaldemokratskog miljea.

(V.J. - Oslobođenje)

finta

Post by finta » 20/07/2007 13:31

Ako analaziras cjelokupunu situaciju ( slucaj izuzet iz BiH nadleznosti i predat srbijanskom sudstvu ) ako pogledas reakcije vladajucih stranaka i njenih celnih ljudi za ovu situaciju i za ovaj slucaj najvise odgovornosti opet , po ko zna koji put snosi SDA & SBiH. Sa Srbijom treba prekinuti diplomatske odnose , treba zatvoriti granice , treba prekinuti ekonomsku , kulturnu i svaku drugu saradnju , treba uhapsiti srpskog ambasadora ili barem jos 10 drzavljana Srbije , treba ovu situaciju preokrenuti u svoju korist i " napasti "
Dayton svim mogucim pravnim sredstvima ali da bi to sve ostvario mora petokolonaska i kvinsliska klika svrgnuti sa vlasti .Kako ? SDP i druge opozicione partije na osnovu ovog slucaja i mnogih drugih moraju traziti raspisivanje vanrednih izbora .Ja kao bosanski musliman odgovorno tvrdim da SDA uopce nije stalo do Ilije . Prvo zato sto mu je ime ilija .Drugo zato sto je SDP .Trece zato sto je iz crvene Tuzle .Cetvrto zato sto se borio za cjelovitu gradjansku , sekularnu Republiku Bosnu i Hercegovinu a ne za njihovu muslimaniju .SDA je takav ljudski otpad i olos da je prava umjetnost pronaci nesto slicno na kugli zemaljskoj .

FFK as Lucy01

Post by FFK as Lucy01 » 20/07/2007 15:11

Ovo je relevantno otvorenoj temi, pa procitajte...

Clanak je takodje napisao Vehid Jahic za Oslobodjenje

Na Tuzlake je otvoren lov

Selim Bešlagić se obratio pismom javnosti u kojem od države traži da bolje štiti svoje državljane. O tome je u četvrtak razgovarao i sa Doris Pak, evropskom parlamentarkom. Njoj je obrazložio predratnu, ratnu i poslijeratnu genezu prilika u Tuzli. Predao joj je i pismo. Ukazao je na pravne vakume, kako u BiH, tako i u odnosu naše države sa susjedima. Takve vakume nacionalisti svih boja koriste da bi se i politički obračunavali sa protagonistima „tuzlanskog političkog modela“.
Kao indikator te tvrdnje jeste otvoreni lov na mnoge Tuzlake, čak i zbog formalnih začkoljica, koje, navodno, nadležnim organima „nisu poznate“.

Balans odgovornosti

„U vezi s istim problemom pisao sam i visokom predstavniku i tražiću kontakt sa njim. Obratiću se svim prijateljima širom svijeta, koji su gradu, meni i mojim saradnicima dodjeljivali nagrade za njegovanje suživota. Sada nas sve desne struje zajednički proganjaju. Na Tuzlake je otvoren lov“, telefonom je za “Oslobođenje” izjavio Bešlagić.

S početka obraćanja javnosti Bešlagić napominje da pismo nije pisao radi ličnih problema. Nije se branio poslaničkim imunitetom kada je priveden u državni Sud jer je nevin. Kao odgovoran čovjek, dok ga sumnjiče za navodne ratne zločine, poručuje da stoji na dispoziciji organima BiH:

„Istovremeno, teško mogu prihvatiti činjenicu da smo zbog toga ja i neki građani predmeti međunarodnih potjernica, čije raspisivanje ima političku pozadinu, ili da se protiv nas vode istrage u dvije zemlje i na taj način ugrožavaju naša temeljna ljudska prava“.

Bešlagić podsjeća da se u najtežim trenucima, zajedno sa građanima Tuzle, znao oduprijeti zlu i mržnji koji su nas zapljusnuli u proljeće 1992. Ukazujući na multietničnost grada, njegovu simboliku – i ranije i danas – u odnosu na ekstreme svih boja i nosioce fašističkih ideja, autor sve to smješta u koloplet aktualnog progona Tuzlaka:
„Grad smo odbranili jedinim legitimnim snagama koje su nam bile na raspolaganju - policijom. O tom kako je tuzlanska vlast funkcionisala u ratu, mogu svjedočiti brojni predstavnici međunarodnih vladinih i nevladinih organizacija. Da smo radili najbolje što se moglo, svjedoče brojna međunarodna priznanja dodijeljena gradu, ali i meni lično! U tim teškim trenucima, Tuzla je bila jedini grad bez paravojski. Sačuvali smo njeno multietničko biće i pružili utočište desetinama hiljada onih koji su zbog toga što su pripadali drugom narodu i imali drugačija imena, protjerani sa ognjišta. I danas je Tuzla, na našu sreću i ponos, najznačajniji multietnički centar u kome nije uništena ideja evropske BiH“, piše Selim Bešlagić.

„Vjerovatno je i to jedan od razloga što se, prilikom izjednačavanja krivice, u Beogradu pokušava napraviti balans odgovornosti. Sukob na Brčanskoj Malti 15. maja 1992. se dogodio. Jedini način da se spozna puna istina o ovom sukobu je proces pred sudom. Ni ja, ni moji ratni saradnici od toga ne bježimo. Smeta nam što smo postali predmetom političkih razračunavanja u regiji. Dokazati da je bilo zločina na obje strane, pogotovu na primjeru Tuzle, ono je što nacionalisti danas itekako priželjkuju. Srpski posebno“.

U pismu se ukazuje na činjenicu da su do 2004. važila Rimska pravila puta. To je građanima pružalo zaštitu od hapšenja i političkih progona. Bešlagić tvrdi da je posljednjim hapšenjem Tuzlaka inaugurirana praksa od prije 1996.

Dvostruke istrage

“Ako su pravila prestala da funkcionišu zbog velike preopterećenosti Haškog tribunala, logičnim se čini zaključak da slična pravila ponašanja moraju međusobnim dogovorom utvrditi zemlje čiji građani najviše trpe“.

Jedan od indikatora pravnog vakuma je i u činjenici što se države „otimaju“ za slučajeve koje Hag vraća na Balkan. Tako u dvije države „vode“ isti slučaj. „Predmet Brčanska Malta Tribunal u Hagu je ustupio pravosuđu BiH. Zbog dvostrukih istražnih radnji (u BiH i Srbiji, op. a.) suočavamo se sa svojevrsnim lovom na ljude, koje hapse i privode samo zbog toga da bi se utvrdilo jesu li ili nisu državljani, u konkretnom slučaju BiH. Hapse i ljude na koje se potjernice ne odnose (Muhamed Brkić iz Šićkog Broda, op. a.)“, tvrdi u pismu Bešlagić.

danas

Post by danas » 20/07/2007 15:24

update iz AI: dali su mi kontakt njihovog istrazivaca za podrucje ex-YU, sad saljem mail... da vidimo ako se moze sta pogurati i ako bi bili zainteresovani da se ukljuce...

fukara_tz

Post by fukara_tz » 20/07/2007 15:30

Iz danasnjeg broja Tuzlanskog lista

Image

FFK as Lucy01

Post by FFK as Lucy01 » 20/07/2007 15:38

Ovo pisem kao zaseban post, da ne mijesam sa Vehidovim clankom..

Dragi Bosanci i Hercegovci,
ako ste imali imalo nade da ce od BiH jednog dana postati moderna, gradjanska drzava u kojoj svi njeni gradjani imaju ista prava bez obzira na nacionalnu, vjersku, sexualnu ili bilo koju drugu opredijeljenost, grdno ste se zajebali. Josh vam nije kasno da se opredijelite :roll:. Trebat ce vam to da prezivite, jer kako je krenulo, vjerujem da ce uskoro izglasati zakon po kojem vas mogu krivicno goniti ako se, recimo, zalazete za "jedinstvenu" BiH u medjunarodno priznatim granicama, ili ako, ne daj Boze pu-pu-pu, volite svoju zemlju, volite istinu (ma kako ona teska bila i po vas) i smatrate da ste, pazi sad ovo, Bosanac i Hercegovac prije nego Srbin, Hrvat, Bosnjak i PM :x....
Ne samo da nije moderno biti za gradjansku opciju (seljacine demokratske), nego postaje i opasno. Za nas vani malo manje nego za vas koji tamo zivite. Stoga iskreno predlazem da skontate kojoj grupi da se pridruzite. Nevazno je da li tamo i pripadate; uostalom ako se vratite dovoljno daleko nazad kroz istoriju, prilicno sam sigurna da cete naci nekog pretka koji nije nacionalno "cist"...
Prilicno je jasno da su nacionalisti postigli svoj cilj-podijelili BiH po nacionalnim shavovima. Mozda ona vama izgleda "cijela", ali citajuci naslove po novinama, vase postove ovde na forumu i email prijatelja koji tamo zive, prilicno je jasno da je jedinstvena BiH farsa. Kome ona treba kao takva i to je jasno-medjunarodnoj javnosti koja, kao i 1992-1995 nema pojma kakvo je stvarno stanje. Ili mozda ima, ali ne haje :roll:

U svemu ovome, zao mi je nekoliko stotina hiljada ljudi koji poginuse-ZASTO? Ja bih sad mijenjala 50% teritorije BiH za zivot moje 20-godisnje rodice ili mog rodjaka koji poginu bez da vidi svoju nerodjenu djecu... Sad bih dala 70% teritorije BiH za onih 8000 Bosnjaka iz Srebrenice...
Ovako smo dvostruki gubitnici: nema drzave a nema ni ljudi....

Lucy01

kustah

Post by kustah » 20/07/2007 15:54

• Ja mislim da iza svega ovoga stoje i stvarni gospodari u BiH - ono sto se naziva
    Medjunarodna zajednica. Sto ce reci Zapad + Rusija. Oni su kreatori ove i
    ovakve nakarade od zemlje i ovih klovnova na vlasti, Zapad + Rusija njh
    odrzavaju na vlasti. Njima kao ni Image partijama iz BiH ne odgovaraju ljudi tipa
    Beslagica i Jurisica, odnosno istinskih patriota i boraca za normalnu drzavu.
    Zapad i Rusi bi najradije sve prebili preko koljena, i uradice sve nebili nekako
    "izgladili" stanje u BIH.

Daj boze da bude sta od tih peticija, sve te organizacije su kontrolisane od istih
    onih koji i ovdje vladaju.

Svemirski_Jebach

Post by Svemirski_Jebach » 20/07/2007 16:37

danas wrote:update iz AI: dali su mi kontakt njihovog istrazivaca za podrucje ex-YU, sad saljem mail... da vidimo ako se moze sta pogurati i ako bi bili zainteresovani da se ukljuce...
ne zelim da budem negativan, ali poznajuci rad tih organizacija sve ce ostati na par pisama i to je to...al nije ni do njih. Pisu oni godinama o mnogim slucajevima, pa se niko ne trza :shock:

ramudavala

Post by ramudavala » 20/07/2007 16:39

ma ovdje moze pisati ko sta hoce...oni kojima se u stvari pise su predaleko od bilo kakvog foruma i/ili kompijutera uopšte...i niko nas ne cuje od nas samih..razlog za dati jedan post na srajevo-x i poslije citati komentare na njega je vjerovatno taj da kad jednom zalutas na forum sarajevo-x shvatis da imas istomisljenika a svi volimo slusati potvrde i nastavke nasih samih razmisljanja...ja sam fakat iznerviran raznoraznim vijestima i reakcijama na raznorazne vijesti..jer se ilija trenutno pretvorio u staru (neinteresantnu za vladajuce patriote) vijest, najobičniju vijest...zao mi je njegove porodice, prijatelja a onda i tuzlaka, bosanaca pa i mene samog ako ni zbog cega drugog ono zbog naseg zdravlja...vjerovatno je bila i vijest da ce tuzilastvo pokrenuti 15000 optuznica sa konkretnim imenima za zločine i genocid u i oko srebrenice, petnaesthiljada!!!, tek da se vidi koliki je to broj i da se vidi koliko životinja ima u ljuskom obliku a koliko tek ih ima iza i pored ovih 15000...i to je bila vijest koja se u eteru zadrzala 1 dan i šta je jedan ilija pored toga da je jedan cestit insan, hrabar i pametan sada, nego jedna obična vijest koja je trajala nesto duze nego ona o 15000 životinja...hebem i amnesty i helsinški i sve nase kvazi političare koje smo izabrali da (nam) sjede na glavi...samo docekat cemo da i oni jedan po jedan postaju i prestaju biti vijest

danas

Post by danas » 20/07/2007 17:01

Svemirski_Jebach wrote:
danas wrote:update iz AI: dali su mi kontakt njihovog istrazivaca za podrucje ex-YU, sad saljem mail... da vidimo ako se moze sta pogurati i ako bi bili zainteresovani da se ukljuce...
ne zelim da budem negativan, ali poznajuci rad tih organizacija sve ce ostati na par pisama i to je to...al nije ni do njih. Pisu oni godinama o mnogim slucajevima, pa se niko ne trza :shock:
ja zaista ne znam sta drugo da uradim...

rado bih ja dizala revolucije i ispred predsjednistva vjesala nasu vajnu 'vlast'... al' jebiga, nemre...

spongebob

Post by spongebob » 20/07/2007 17:08

danas wrote:
Svemirski_Jebach wrote:

rado bih ja dizala revolucije i ispred predsjednistva vjesala nasu vajnu 'vlast'... al' jebiga, nemre...
e to je ta ista nemoc koju vjerujem osjecaju i mnogi koji dole zive...jer se kroz medije konstantno i suptilno provlaci teza da se nista ne moze promijeniti. sve ostaje na par agilnih pojedinaca a ostali sute i sute..zaradicu cir citajuci vijesti iz bosne a ne mogu da prestanem

Novi_Nick
Been thanked: 2 times

Post by Novi_Nick » 20/07/2007 17:28

spongebob wrote:
danas wrote:
Svemirski_Jebach wrote: ne zelim da budem negativan, ali poznajuci rad tih organizacija sve ce ostati na par pisama i to je to...al nije ni do njih. Pisu oni godinama o mnogim slucajevima, pa se niko ne trza :shock:

e to je ta ista nemoc koju vjerujem osjecaju i mnogi koji dole zive...jer se kroz medije konstantno i suptilno provlaci teza da se nista ne moze promijeniti. sve ostaje na par agilnih pojedinaca a ostali sute i sute..zaradicu cir citajuci vijesti iz bosne a ne mogu da prestanem
Sve se to rjesava jednostavno, masovno izlazeci na ulice svih gradjana probosanski orjentisanih pred parlament i tzv vladu BiH u BiH. Pravi se pritisak na vladu s objasnjenjem da ce skinuti vladu ako hitno nesto ne urade na rjesavanju postojecih problema. Istu stvar rade pred institucijama MZ, OHR-a i stranih ambasada. Istu stvar radi i dijaspora okupljajuci se masovno pred bosanskom, srpskom i drugim ambasadama uz TV i drugu medisku podrsku.

FFK as Lucy01

Post by FFK as Lucy01 » 23/07/2007 14:36

Organi ove zemlje zakasnili dva mjeseca
Vahid Jahic za Oslobodjenje

Srbijansko pravosuđe nije moglo Iliju Jurišića predati pravosudnim organima Bosne i Hercegovine jer dva mjeseca i desetak dana nadležne vlasti BIH nisu tražile da Jurišić bude predat njima. Sada postoji nada jer su se vlasti BiH konačno „smilovale“ da pokušaju zaštiti ljudska prava svog državljanina. Rečeno je to na pres konferenciji Kantonalnog odbora SDP Tuzla.

Novinarima su se obratili Tomo Vidović i Ramiz Zahirović, inače poslanici u Domu naroda BiH, odnosno Predstavničkom domu FBiH. Posljednja hapšenja i privođenja nekoliko Tuzlaka, sve funkcionera ili običnih članova SDP, Vidović i Zahirović su ocijenili „montiranim i tendencioznim od Karadžićevog sudstva i policije u RS i Republici Srbiji“.

Predsjedništvo KO SDP smatra da nije bilo pravovremene i svrsishodne akcije države BiH i zato „sramno osuđuju šutnju vladajućih stranaka“. Ova stranka je najavila da će od strane FBiH tražiti da zakonski regulira finansijsku i pravnu zaštitu uhapšenih građana i njihovih porodica.

U svojim izlaganjima Vidović i Zahirović su eksplicitno poručili da podržavaju procesuiranje svih za ratne zločine, ali ne i montirane prijave, optužnice i procese. S tim u vezi, spomenuli su da srbijansko pravosuđe Jurišiću ne stavlja na teret ništa konkretno, već navodno je odgovoran za „upotrebu nekonvencionalnog naoružanja“ na Brčanskoj Malti.

BiH spremna dati garancije za izručenje Ilije Jurišića
S.Sh. za Avaz

Nakon što je Beograd otkazao sastanak ministara pravde Srbije i BiH Dušana Petrovića i Bariše Čolaka, koji je trebao biti održan u jučer, u Ministarstvu pravde BiH kažu da očekuju novi poziv iz Srbije kako bi se dogovorom pokušalo iznaći rješenje o pravnom statusu Ilije Jurišića i njegovom izručenju BiH.

U bilo koje doba da Beograd zakaže sastanak, bh. delegacija iz Ministarstva pravde spremna je otputovati i razgovarati o ovom slučaju, ali i načinima kako bi se slične situacije pokušale izbjeći u narednom periodu.

Kako saznaje „Dnevni avaz“, država BiH već je povukla neke poteze kako bi pomogla Jurišiću, koji se od maja nalazi u pritvoru u Srbiji. Za početak, pored pravne pomoći, otvorena je i mogućnost da BiH da posebne garancije za Jurišića kako bi on bio vraćen u BiH. Trenutno se ova solucija razmatra u srbijanskom Ministarstvu pravde, a odgovor, kao i poziv u Beograd, očekuje se tokom naredne sedmice.

Ilija Jurišić na Beogradskom aerodromu uhapšen je 11. maja pod sumnjom da je učestvovao u navodnom ratnom zločinu u tzv. slučaju „Tuzlanska kolona“.

spongebob

Post by spongebob » 23/07/2007 20:42

konacno

Post Reply