Page 1 of 1

#1 Ukoliko bi se u nedjelju održali izbori...

Posted: 17/07/2007 11:55
by dijaliza
U RS raste podrška SNSD-u, u FBiH izjednačeni SDP i SBiH
N. Morača

16.07.2007 20:42

BANJALUKA - Ukoliko bi se u nedjelju održali izbori u RS Savez nezavisnih socijaldemokrata bi dobio 51 odsto glasova, dok su u Federaciji BiH izjednačeni SDP BiH i SBiH sa 31 odsto podrške opredijeljenog biračkog tijela.


Pokazalo je ovo istraživanje javnog mnjenja, koje je u BiH sprovela agencija "Stratedžik marketing" u periodu od 15. do 21. juna na ukupno 1.699 ispitanika s pravom glasa, i to u RS 992 i u FBiH 707.

Iza SNSD-a u RS je SDS, za koju bi glasalo tek 16 odsto opredijeljenih birača, a slijedi PDP RS sa sedam odsto, Narodna demokratska stranka sa pet odsto, SDP BiH i Stranka za BiH sa po četiri odsto, SP RS i SDA sa po tri odsto i SRS RS sa dva odsto podrške.

Na pitanje koliko su sigurni da bi glasali za stranku koju su naveli 84 odsto ispitanika iz RS se izjasnilo za opciju "sigurno bih glasao za navedenu stranku", dok njih 13 odsto nije sigurno. Jako sigurnih je 66 odsto, dok je pretežno sigurnih 19 odsto ispitanika.

Lojalnost prema SNSD-u je velika i kada se to svede na opredijeljene građana primjećuje se rast glasača za Milorada Dodika i pad svih srpskih stranaka, ali i rast stranaka iz FBiH u RS u odnosu na posljednje istraživanje.

U FBiH primjetan je veliki broj razočaranih glasača u odnosu na posljednje istraživanje i rast SDP-a BiH. Radi se o glasačima koji su razočarani pobjegli od Stranke za BiH.

Od opredijeljenih birača, kojih je u Federaciji BiH 57 odsto od ukupne populacije, po 31 odsto bi glasove dalo Stranci za BiH i SDP-u.

Za SDA bi glasalo 22 odsto opredijeljenih birača, za HDZ osam odsto, a za SNSD dva odsto.

U FBiH je 85 odsto ispitanika koji su sigurni da bi glasali za navednu stranku, dok ih 11 odsto nije sigurno u svoj izbor. Jako sigurnih je 62 odsto, a pretežno sigurnih 23 odsto.

U istraživanju ukupne populacije, opredijeljenih i neopredijeljenih birača, u RS je primjetno da pada zainteresovanost za izbore, ali ne i kod birača SNSD-a. Prednost SNSD-a u ukupnoj populaciji je čak veća nego pred posljednje izbore, ako se zna da je tada iznosila 27 odsto ukupne populacije.

Tako od ukupne populacije u RS, da se izbori održavaju za sedam dana, za SNSD bi sada glasalo 29,1 odsto građana.

Daleko iza SNSD-a je SDS za koju bi glasalo tek 8,9 odsto građana RS, zatim slijede PDP RS sa 3,9 odsto, Narodna demokratska stranka sa 2,5 odsto, SDP BiH sa 2,4 odsto, Stranka za BiH sa 2,3 odsto, SP RS 1,7 odsto, SDA 1,6 odsto.

Od ukupne populacije u Federaciji BiH 17,5 odsto građana bi glasalo za SDP, dok bi 17,3 odsto građana glasalo za Stranku za BiH.

Nešto manje, 12,4 odsto ispitanika iz FBiH bi glasalo za SDA, dok bi za HDZ svoj glas dalo 4,3 odsto građana, za Narodnu stranku Radom za boljitak i za SNSD bi glasalo po 0,9 odsto ukupne populacije.

Prema istraživanju "Stratedžik marketinga", da se izbori održavaju u nedjelju u RS bi sigurno na izbore izašlo 39 odsto građana, dok bi u Federaciji BiH na izbore izašlo 38 odsto građana.

Onih koji bi vjerovatno glasali u RS je 32 odsto, a onih koji ne znaju da li bi glasali je šest odsto.

U RS ukoliko bi se izbori održali u nedjelju ne bi glasalo 24 odsto građana.

Onih koji bi "vjerovatno glasali" u FBiH je 33 odsto, dok pet odsto ispitanika ne zna da li bi izašlo na izbore.

Identična situacija je i u RS i u FBiH kada su u pitanju oni koji ne bi izašli. Taj procenat je 24 odsto.

Istraživanje "Stratedžik marketinga", urađeno za potrebe jedne strane agencije, dopušta marginalnu grešku kada je u pitanju RS u procentu od plus minus 3,1, a FBiH u procentu od plus minus 3,4.

Osrednje zainteresovani za politiku
Na pitanje koliko ste lično zainteresovani za politiku, te koliko često pratite političke teme i izlaganja političara na TV-u, u RS i FBiH je najviše onih koji su odgovorili osrednje sam zainteresovan, tu i tamo pratim šta se dešava. Ovakvih je u RS odgovorilo 54 odsto ispitanika, a u FBiH 51 odsto.

U RS je broj onih koji su potpuno apolitični 28 odsto, dok je u FBiH taj postotak nešto veći i iznosi 31 odsto.

Jako zainteresovanih za politiku i zbivanja na političkoj sceni u RS je 11 odsto, dok je u Federaciji takvih 15 odsto ispitanika.

Najviše gledaju RT RS i FTV
Građani RS i FBiH najčešće gledaju entitetske javne emitere - RT RS i FTV.

U RS 33 odsto ispitanika redovno gleda RT RS, dok u FBiH 37 odsto redovno gleda FTV.

Iza RT RS je BN televizija, koju u RS gleda 18 odsto ispitanika, zatim PINK BH, kojeg gleda 13 odsto, dok BHT1 i hrvatski RTL prati po sedam odsto građana. Slijedi ATV, koju gleda četiri odsto, HRT 1 tri odsto, OBN i FTV sa po dva odsto i NOVA TV, koju gleda jedan odsto građana RS.

U FBiH poslije FTV građani najviše gledaju BHT1 i to njih 13 odsto, zatim HAYAT i HRT 1 po osam odsto, NOVA TV šest odsto, PINK BH i hrvatski RTL po pet odsto, OBN četiri odsto, TV Tuzlanski kanton dva odsto i RT RS jedan odsto ispitanika.

#2

Posted: 17/07/2007 12:03
by _BosanaC
Hoce da kaze da su SDP i SBIH izjednaceni, a da je narod u RS-u ocito zadovoljan SNSD-om koji je izabrao.

Medjutim, ima jedna zackoljica, a to je da su izjednaceni SAMO ZATO sto u nedelju NECE biti izbori :D Jer da hoce, glasao bi opet svako za svoje :D

Jer ne vidi niko sta ko na listicu zaokruzuje ;)

Btw. @bosmen, da ne shvatis ovo kao napad na tebe - potpisujem ti svaku :D I mislim da je davno nekad receno da ce samo kopiranje tekstova biti namah zatvarano, ali eto, to ne praktikujemo jos uvjek...

#3

Posted: 17/07/2007 22:00
by jeza u ledja
Mah, SDP u ama bas svakoj anketi dobije vise glasova nego na stvarnim izborima. Bezze. A SBiH i SDA isti kurac drugo pakovanje, kad ih saberes zajedno imaju vecinu. Dok je god tako apsolutno je nebitno da li je jaca SDA ili SBiH.

#4

Posted: 17/07/2007 22:16
by kub lajkan
Posteno govoreci ne kontam zasto bi podrska SDP-u od izbora toliko porasla...

BTW, ukoliko bi se u nedjelju odrzali izbori pobijedio bi Ante Markovic i reformisti... :D

#5

Posted: 17/07/2007 22:48
by spongebob
agencija "Stratedžik marketing"
pa ide jos par puta...stratedžik :lol: :lol: :lol:

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: