Distrikt Sarajevo dobiva Kiseljak i Istočno Sarajevo

User avatar
Bosanac sa dna kace
Posts: 9841
Joined: 27/06/2005 20:21
Location: ponutrače

#76

Post by Bosanac sa dna kace »

ja jos nisam skonto nakon 4 strane teme ko je pokreno inicijativu za taj distrit? :? :shock:
_BosanaC
Posts: 8428
Joined: 16/08/2005 14:02
Location: Sarajevo
Contact:

#77

Post by _BosanaC »

Bosanac sa dna kace wrote:ja jos nisam skonto nakon 4 strane teme ko je pokreno inicijativu za taj distrit? :? :shock:
Priznaj da nisi sve procitao :D
_BosanaC
Posts: 8428
Joined: 16/08/2005 14:02
Location: Sarajevo
Contact:

#78

Post by _BosanaC »

Ja jednom upozorio, vise ne mislim :D
finta
Posts: 170
Joined: 03/07/2007 16:18
Location: express station
Contact:

#79

Post by finta »

Bosanac sa dna kace wrote:ja jos nisam skonto nakon 4 strane teme ko je pokreno inicijativu za taj distrit? :? :shock:
Ideja nije novost , provlaci se vec duze vrijeme .Na nedavno odrzanom sastansku sve hrvatskih stranaka ( sa hrvatskim predznakom , kako to vole reci cuvari nacinalinih interesa a narocito nacionnih para koje koje cuvaju daleko od nacinalinih ociju tamo negdje na Cipru , Svicarskoj ....) dakle na tom sastanku u mostaru kojem presjeda najveca i najajaca stranka HDZ ta ideja je lansirana medijima koji je prenose i fabrikuju kako ko .Neko se na ovo uopce ne bi osvrnuo kao npr Feral tribune ili Novi List iz Rijeke ali za Vecernji List to je senizacinalno otkrice koje ce napraviti revolucinarne promjene u nasoj zemlji .Jasta !
User avatar
valterbranisarajevo
Posts: 6780
Joined: 19/01/2003 00:00
Location: Titovo šeher Sarajevo
Contact:

#80

Post by valterbranisarajevo »

U svakom slučaju treba razgovarati, svako treba reći šta ga “tišti” . Obično, u ovakvim raspravama najčešće nepopustiljvi stavovi na samom početku diskusije, na kraju ipak završe sa naznakom spremnosti na makar minimalne kompromise ili sa zaključkom da ni “u mom dvorištu” baš sve ne funkcioniše kako treba. Naravno, ovo se odnosi na dobronamjerne koji su iskreno zainteresovani za temu o kojoj se diskutuje.

Konkretno, kod ove i sličnih tema, pitanje uređivanja nekog grada kao distrikt predlaže se zato što ljudi misle da bi tim potezom svi njegovi građani, bili malo ravnopravniji nego što trenutno jesu, i što bi eventualno rezultiralo da se još poneko odluči na povratak.

Međutim, parcijalna rješenja ne mogu biti fer, zato što bi svi građani na bilo kojem dijelu teritorije BiH trebali imati ista prava i iste šanse na sve, pa i na ravnopravnost.

Kako riješiti ovu zavrzlamu?

S obzirom na trenutnu nepomirljivost stavova oko promjene situacije kroz promjene mislim da bi za poboljšanje situacije trebalo koristiti jedan mehanizam koji se (ovo treba naglasiti jer naši političari tvrde da su legalisti) nalazi u postojećem ustavu. Zove se odluka o konstitutivnosti naroda na cijeloj teritoriji BiH koju je svojevremeno donio Petrič, a amandmanski je ubacili polanici P.S. BiH u Ustav.

Na žalost, zbog nepostojanja podzakonskih akata, osim generalnog stava da sve mora biti prilagođeno prema popisu stanovništva 1991, kao i nepostojanja kontrolnih mehanizama za sprovođenje ove odluke, njezino provođenje iako su po Ustavu to dužni činiti, opstruišu političari, najčešće na najnižim razinama – u općinama.

Kada bi se našao način za deblokadu ovog moćnog oružja, npr formiranjem ministarstava ili agencija za provođenje odluke o konstitutivnosti naroda na državnoj i entitetskim nivoima koje čiji rad i rezultate bi kontrolisale Skupštine stanje u BiH bi u veoma kratkom roku krenulo na bolje. Zadatak ovih ministarstva ili agencija bi bio da u svakoj općini, kontrolišu sprovođenje odluke, smjenjuju one koji opstruišu odluku i donose mjere za njezinu, što bolju realizaciju.

Provođenjem odluke o konstitutivnosti naroda u što većoj mjeri, bi omogućilo da se poboljša život građana, a posebno onih, koji su, iako se nisu nikada makli sa kućnog praga, preko noći postali “manjine”.
Na osnovu ovog, došlo bi do ekonomskih migracija u okviru BiH, jer većina ljudi danas zna da na novčanici ne piše koje je nacionalnosti – a samim tim i djelimičnog vraćanja i poboljšanja multietničke slike većine BiH gradova i vraćanja međusobnog povjerenaj koje je teško graditi u uslovima kada zbog nepostojanja direktne, međusobne komunikacije građana veoma malo znamo jedni o drugima, što bi opet generalno poboljšalo šanse da ćemo dočekati ljepše i sretnije dane u budućnosti.

Anex 7 dejtonskog sporazuma, isto tako moćno “oružje” su naši političari upropastili, zbog globalnih nacionalnih, ali često i lokalnih sitnošićarđijskih interesa. Bez obzira na to pružena nam je još jedna šansa i ne bi je trebali propustiti.
User avatar
Novi_Nick
Posts: 2839
Joined: 24/08/2003 00:00

#81

Post by Novi_Nick »

valterbranisarajevo,
odlican prilog i odlican prijedlog.
Hajde sada da svi zajedno specificiramo koja su to mocna oruzja/argumenti u rukama gradjana koji su za ukidanje entiteta i teritorijalno nepodijeljenu drzavu BiH kao i kostitutivnost istih na cijeloj teritoriji BiH:

1. Realizacija Anexa 7 dejtonskog sporazuma.

2. Konstitutivnost svih gradjana na svakom pedlju teritorije BiH (a to znaci i na djelu RS i Federacije BiH

3. Sada vi sa sljedecim tackama nastavite dalje >
User avatar
manijak1
Posts: 47640
Joined: 16/01/2003 00:00
Location: https://www.klix.ba/
Contact:

#82

Post by manijak1 »

4. Cijela BiH neka bude distrikt :oops: :D :D :D
User avatar
valterbranisarajevo
Posts: 6780
Joined: 19/01/2003 00:00
Location: Titovo šeher Sarajevo
Contact:

#83

Post by valterbranisarajevo »

Iako na prvi pogled izgleda da smo odlutali sa teme, mislim da ipak nismo.

Dakle samo još dvije rečenice i prekidam.

Mislim i iskreno se nadam, da bi provođenjem gore navedne odluke došli u situaciju da narod,nakon određenog vremena, sam skonta da je ovaj nakaradni politički sistem bantustanskog tipa, gdje je svaki Kanton država u državi (imaju svoje vlade, nedostaje im samo Ministarstvo odbrane i vanjskih poslova pa da komotno mogu zatražiti prijem u UN) samo jedan veliki teret,i onda postoje velike šanse da se on uruši sam od sebe jer za njega više neće biti potrebe. On će funkcionisati još jedno vrijeme, jer se ovakvom isključivošću u pregovorima, a posebno ustavnim reformama neće ništa postići, nego će naprotiv nepovjerenje i zidovi, koji opet odgovaraju našim političarima kao zaklon da bi dovršili svoje prljave poslove i opljačkali ovaj narod do kraja, još više narasti. Ali ja bolje šanse za njegovu promjenu trenutno ne vidim.

Ovo gore napisano se očigledno vidi. Trenutna situacija u BiH u nekim trenucima podsjeća na onu iz 1992. godine.


Eh sada, za treće moćno oružje se tek trebamo izboriti. jedna odlična inicijativa koju još na žalost “guraju” jedino naši dobri stari partizani odnosno - SUBNOR je donošenje Zakona kojim bi se zabranio rad svih organizacija i strogo kaznili svi pojedinci koji propagiraju nacionalnu mržnju, netoleranciju i veličaju fašizam, a bogami i nacizam. pa pogledajte vi samo ovaj naš virtualni prostor, razne organizacije i njihove web stranice. To je strašno.Nedavno je hrvatska policija napravila akciju u kojoj je detektovala vlasnike svih blogova koji su širili mržnju i netoleranciju,a onda od provajdera zatražila uklanjanje istih. Akcija za pohvalu. Na žalost vlasnike blogova, uglavnom nisu mogli kazniti jer su svi bili - maloljetnici. Katastrofa...

Također za pohvalu je npr. akcija koju je napravila ekipa iz Tuzle, a oni su počeli sa uklanjanjem grafita uvredljivog sadržaja sa fasada.

Ma ima tu jako puno manevarskog prostora za sve nas, i bolje je da idemo korak po korak naprijed nego da se svaki dan zahvaljujući našim političarima vraćamo deste koraka nazad..Uglavnom , potrebno nam je što više direktne komunikacije koaj uvijek može poslužiti za razbijanje predrasuda..


Dosta, vraćam se u studio i na temu...
finta
Posts: 170
Joined: 03/07/2007 16:18
Location: express station
Contact:

#84

Post by finta »

Marco-x wrote:
Svemirski_Jebach wrote:Marko, ne bih rekao da si u pravu. Mislim, da se razumijemo - o Sarajevu se treba pricati i o ustroju Sarajeva kao glavnog grada BiH. Ja nemam nista protiv. Cak nemam nista protiv da Sarajevo kao glavni grad bude distrikt.

Medjutim, u isto vrijeme se moraju pokrenuti i druga pitanja - od kantona u federaciji do ovlasti pa i naziva entiteta RS.

Mislim da bi se o svemu ovome moralo razgovarati u paketu. Jer, kako neko rece, Sarajevo nikom nista ne duguje. Drugi duguju Sarajevu. I to oni koji su radili (svima je to jasno zar ne) na razbijanju Bosne sa istoka i zapada.

I iako se s tobom slazem da je broj hrvata i srba opao u Sarajevu i iako se slazem s tobom da su donekle i Bosnjaci zagazili u nacionalizam i iskljucivost i centrizam koji nije dobar i koji logicno smeta srbima i hrvatima, ipak mislim - da zbog svega onoga sto se desilo ranije prvenstveno srbi treba da pocnu dijalog i da daju poruku da su spremni da zapocnu razgovore o buducnosti i da su odustali od planova razbijanja bosne i prikljucivanja srbiji. A takva poruka se moze poslati samo onda kad se uhapse svi preostali ratni zlocinci, kad se ukine segregacija stanovnistva u RS-u i kad se pocnu rijesavati slucajevi podmetanja bombi pod dzamije ili napadi na povratnike. Do toga, sve ostalo je besmisleno jer sa druge strane ne sjedi partner koji je opredijeljen da se razgovorom i civilizovano razgovara o bosni kao drzavi sva tri naroda koja ce napraviti kompromis kako bi ova drzava bila po mjeri svih njenih naroda.

Jos se s tobom slazem da su i hrvati ucinili dosta na poboljsanju opste atmosfere u dijelovima (da se izrazim) pod hrvatskom kontrolom medjutim - ostaje pitanej mostara.

Ako ce Sarajevo biti distrikt (a trebalo bi) i Mostar NE MOZE ostati niti podijeljen grad niti pod kontrolom iskljucivo Hrvata. Dakle, i Mostar bi trebao biti disktrikt. Ili barem istinski jedinstven grad - koji nece biti kontrolisan od strane vecine nad manjinom - koja god to vecina bila. JA razumijem teznju hrvata da zele da osiguraju poziciju da ne budu preglasani - ali taj stav treba biti dosljedan pa ga primijeniti i na Mostar gdje su danas prema svim mjerilima Hrvati u vecini.

Nadam se da se razumijemo.

Sto se tice Banja Luke, ne moze neko iz BL traziti da Sarajevo bude distrikt dok mu u isto vrijeme zlocinci setaju po gradovima ili jos gore sjede u policiji. Doslo je vrijeme da neko napravi prvi korak - da nesto da da i dobio. Mislim da je BL ta na koju je doslo vrijeme - ne kazem da to treba biti ukidanje entiteta, niti jos manje pravljenje unitarne drzave BiH (vjerujem da se obojica slazemo da je nemoguca) niti pravljenje gradjanske drzave u klasicnom, nenacionalnom obliku (jer je ista nemoguca kako se vjerovatno slazemo), ali treba biti nesto sto je opipljivo, nesto sto znaci zaboravljanje ranije srpske politike koja znaci smrt, razaranje i genocid i to na jasan i nedvomislen nacin.

I da dodam, Bosnjaci prave takodje veliku gresku - zagovaraju BiH kao drzavu anacionalnog karaktera, i neku "bosansku" naciju te stvaranje centralizirane bih. Mislim da je to lose i nerealno jer se isto ne moze ostvariti. Hrvati i Srbi imaju pravo da budu Srbi i Hrvati te BiH mora biti drzava u kojoj su narodi zastupljeni u vlasti ali se u takvom obliku moze napraviti funkcionalna drzava koja ce nadam se imati sretniju buducnost.

pozdrav
Ma slažem se ja u dosta stvari s tobom.
Ali me smeta kad je Mostar etiketiran, Hrvati, Srbi (to me malo manje interesira) i da se razumijemo često puta i dosta zasluženo, a na drugoj strani puna usta multi kulti i tolerancije, a stvari na terenu demantiraju proklamirane i deklarativne priče po medijima i stvorenu sliku u dijelu javnosti u BiH o Sarajevu.
Brojke nekad govore puno. Nikad ne spominjem razdoblje rata, jer nemam prava o tome govoriti, kad nisam bio ni blizu Sa.
Mene interesira razdoblje od 96' pa nadalje.
Zar se tako lako napušta rodni grad, koji je btw. trenutno među najrazvijenijim područjima u BiH, tako da ti ekonomski razlozi nisu baš isključivi razlozi odlaska? Zar je tolerancija samo ako ti netko ne uperi pušku u tebe ili ti izravno ne prijeti, pa možeš reći, vidiš nitko im ništa ne radi, oni sami odlaze?
Ili ima perfidnijih načina pokazivanja netolerancije prema drugima.
Ovo ne govorim samo za Sa, ovo je svugdje prisutno u BiH, ali kako sam već rekao, ovim drugima je odavno prikačena nacionalističko - šovinistička etiketa, tako da je o tome manje -više sve rečeno na ovom forumu.

Može država funkcionirati, ali prvo predstavnici naroda moraju iznijeti neku deklaraciju, koji su vitalni interesi BH naroda i koji su minimumi uvjeta da bi opstali u BiH, a da se ne kosi sa cjelovitošću i suverenošću BiH.
Problem je ako ijedan narod počne masovnije i više napuštati BiH (bilo Hrvati, bilo Bošnjaci, bilo Srbi) u nekom relativnom broju u odnosu na ostale, jer to znači da nešto ne štima u državi.

Prošlo je dvanaest godina od rata i nitko ne traži da se zaboravi, što je bilo. Ja ne bih tražio od žrtava ni oprost prema zločincima, jer to se i ne može od pojedinačnih ljudi tražiti. Ali jednostavno je vrijeme da se gleda naprijed i da se izađe iz svojih isključivosti, kao npr. a priori odbacivanje nekih ideja što dolazi od predstavnika drugog naroda.
Jednom sam o tomu govorio, ako se dva naroda dogovore, a ne ugrožava vitalni nacionalni interes trećeg naroda ili nije kontra interesa države BiH, moralo bi se to rješenje i prihvatiti. Ne znam, kako bi moglo to drukčije funkcionirati...
Mozes mi reci sta je to vitalni nacionalni interes jednog naroda .Evo tvog npr .hrvatskog naroda .Sta je vitalni interes hrvatskog naroda u BiH ?
User avatar
Bosanac sa dna kace
Posts: 9841
Joined: 27/06/2005 20:21
Location: ponutrače

#85

Post by Bosanac sa dna kace »

vala ja bi pristo kad bi se mene pitalo, al bi stavio da bude pod br.1 od budzeta dobias onoliko procenata kolio i dajes.
User avatar
Novi_Nick
Posts: 2839
Joined: 24/08/2003 00:00

#86

Post by Novi_Nick »

Mislim da se ovaj prilog perfektno uklapa u ovu temu!



http://www.nezavisne.com/vijesti.php?vi ... 098&meni=8

Glavni grad Sarajevo
Muhamed Filipović 18.07.2007 20:25


Pitanje o tome zbog čega građani u ovoj zemlji uopće postoje, kakva su im prava u odnosu na mjesta u kojima žive i ukupne uvjete života, a pogotovo zbog čega i za čije babe zdravlje postoje oni koji su građani glavnog grada naše zemlje, postavilja se iz hiljadu razloga. Evo nekih od njih.
Prvi se sastoji u činjenici da su vlastodršci u ovoj državi, koje skoro da i nema, ukinuli gotovo sva ovlašćenja i oduzeli prihode lokalnim organima kojima se ljudi najviše obraćaju zbog svojih potreba i prava i od kojih najviše traže, kojima su najbliži, a oni njima. Lokalne zajednice i organi, a time i gradska naselja, svedeni su na ništa. Nedostatak prihoda i prava odlučivanja goni ih da istiskuju iz džepova građana posljednje pare i ujedno da im daju na znanje da nemaju nikakvih prava osim onih koja im ti organi priznaju. Zbog malo ovlašćenja, a silnih potreba, ovi su organi postali legla korupcije, a ne servis građana.

Drugi razlog se sastoji u činjenici da je, podijelivši prihode tako da je lavovski dio dat kantonalnim i federalnim vlastima u Federaciji, a republičkim u Republici Srpskoj, stvorena dobra osnova za koncentraciju sredstava i moći u tim organima. To im omogućava da egzerciraju vlast bez građana i protiv njihovih interesa. Za to niko nikome ne odgovara, a jedina prilika građanima da kažu šta misle je da ne glasaju na izborima i to svake četvrte godine. Ali, tada se ne glasa za dobru vlast i poštene ljude, nego isključivo za naše, a protiv njhovih.

U posebno teškim prilikama nalaze se gradovi. Među njima u prvom redu Sarajevo, glavni grad Kantona Sarajevo, Federacije BiH i države Bosne i Hercegovine. Nešto manje trpe Banjaluka, glavni grad Republike Srpske, i Mostar, glavni grad fantomske Herceg Bosne i Hercegovačko-neretvanskog kantona, koji to pola jeste, a pola nije i u kojem bez ikakva razloga osim gluposti, nasuprot svakom takvom razlogu, imaju sjedišta neka federalna ministarstva. Zamešateljstvo je apsolutno i nerazrješivo, tako da nema smisla tražiti novog Gordija da presječe nerazmrsivi čvor gluposti, oligarhijskih interesa nastalih primjenom principa nacionalne podjele vlasti (svakom njegov kolač) i nesposobnosti da se i unutar mogućnosti koje pruža Daytonski ustav, koji to i jeste i nije, ali postoji, racionalno organizira život ove zemlje koliko-toliko.

Da ja ne bih naklapao, slično onima koji raspravljaju o ustavnoj reformi, ostaću kod onog u čemu imam iskustvo kao građanin, a to je status i situacija građanina grada Sarajeva. U tom pogledu osnovno iskustvo govori da živimo unutar praznih struktura i institucija. Izvori stvarne vlasti i moći su skriveni i na njih ne možemo utjecati, a nama se kulisa nudi kao stvarnost. Zapravo, mi ni ne znamo ko vlada i zbog čega vlada tako kako vlada. Situacija sasvim odgovara onom što nam filmovi o mafiji govore o tome kako se stvarno upravlja ljudskim životima i imovinom, a da to ljudi ne znaju i da misle da sve ide onako kako je zakon odredio. Da, odredio je zakon, ali mafijaški - nama naš lavovski, a vama preostali dio - mrvice.
U našem gradu imamo Gradsko vijeće, skupinu loših muzikanata, koji čak nemaju ni note ni sluha da bi svirali, kao što to kod nas sviraju svi dobri svirači - u kafanama. Oni nemaju nikavih ovlasti ni prihoda i nikome ne odgovaraju i nemaju nikakvu vezu s građanima. Zadovoljni su da igraju u lošem filmu i da ih plaćaju. Oni su činovnici svojih stranaka koje su im položaje dodijelile kao leno na uživanje dok su poslušni. Njih treba sasvim odbaciti, sve skupa. A osim njih, ipak, grad nema nikog jer mjesto gdje sjedi stvarna vlast i gdje se sakuplja naš novac je kanton, a s tim građani ovog grada nemaju ništa.

U gradu imamo i općine i načelnike. Ali te općine, na koje su građani najviše upućeni, jer ne postoji linija komunikacije građanin - kanton - Federacija - država, i u kojima se koncentrira najveći broj problema građana, razni dokumenti, isprave, dozvole, rješenja itd., gdje se ogleda sav užas općeg osiromašenja većine i bogaćenja manjine, koja što je manja njen kolač je veći, nemaju prihoda, ne raspolažu s porezima, imovinama, osim nešto lokala, i nisu u stanju da rješavaju probleme, osim onih dekorativnih, da građani misle kako se neko brine o gradu. Na toj zemlji raste cvijeće oligarhijskog i korumptivnog djelovanja. Mi to svi dobro znamo, a nemoćni smo da išta učinimo, osim da se ibretimo.

Stvarna vlast u Sarajevu je koncentrirana u Kantonu Sarajevo, a kantonalna vlast nema veze s građanima i vezana je za one koji postvaljaju ljude u Vladu i njene službe. Tu je najveća koncentracija novca, moći i prava odlučivanja, a to se veoma dobro vidi po tome kako te vlasti rade. Međutim, nisu oni koji su formalni nosioci vlasti ujedno i stvarni njeni nosioci. Iza njih stoji kantonalna stranačka struktura, koja određuje, uz ustupke stranačkim vođstvima, ljude koji će četiri godine biti nosici najsnažnije i najmoćnije poluge vlasti u našem gradu. Vrlo mali broj ljudi u ovom gradu zna ko su ti ljudi i s kim su vezani jer stranački vrh i njegovi moćni ljudi daju njima ovlašćenja da s nama vladaju, a oni dirigiraju iza kulisa. Stoga je moguće da se krade, radi neodgovorno, prazne džepovi građana, vrše radovi na istim ulicama i objektima više puta, da se čini sve što ne liči ni na što drugo nego na očajnu nekompetenciju, ako se radi o poštenim, a najveću aroganciju i bezobrazluk onih koji su kompetentni. Svi rade po logici oligarhijskih interesa u kojima su karika lanca općeg koristoljublja.

Nije nimalo sretno biti stanovnik našeg glavnog grada. On rapidno gubi svoj identitet glavnog grada, ali i grada uopće, a posebno grada koji je bio uzor multilateralizma u našoj zemlji. Pretvara se u "naš" grad i to mu je kraj. Ovo "naš" ne znači muslimanski, kako to neki žele tumačiti, nego grad u rukama "hobotnice", s muslimanima koji to i nisu, jer kako bi otimači, prevaranti, obmanjivači, probisvjeti i uzurpatori imali pravo da se nazivaju muslimani - naravno u etičkom i kulturnohistorijskom smislu te riječi.
Liska
Posts: 1953
Joined: 12/05/2004 13:44
Location: Mostar

#87

Post by Liska »

Da ne ispadnem pretenciozan ali mislim da bi skoro svaki Hrvat rekao isto. Vitalni nacionalni interes Hrvata je da budu konstitutivni tj. da im netko ne ukine tu konstitutivnost. Iz toga slijedi pravo i mogucnost koristenja hrvatskog jezika kao jednog od sluzbenih jezika u BiH i skolovanje na tome jeziku.
User avatar
cyprus
Posts: 39269
Joined: 21/03/2007 22:00
Location: Σαράγεβο / Saraybosna

#88

Post by cyprus »

Ja ne vidim u čemu je problem u vezi Sarajeva kao distrikta. Sarajevo je glavni grad države Bosne i Hercegovine i kao takav treba da bude na nivou države. Naravno, da bi Sarajevo postalo distrikt, neophodno je da u njegov sastav uđe i Istočno Sarajevo (dok za Kiseljak nisam baš siguran koja je svrha toga). E, al tu je fazon što Srbi nikad neće pristat na nešto tako. Zbog toga mislim da je ova ideja jako nerealna (ali je za mene prihvatljiva).
in33sa
Posts: 2325
Joined: 27/10/2006 11:35

#89

Post by in33sa »

A zar nije Sarajevo multietnicki grad u kojem zive svi slobodno i raspjevano, za razliku od (c)etnicki ociscene Banjaluke ili ustaskog Mostara???

Kako sad "nase"?? cije, muslimansko??
Sarafcina
Posts: 2258
Joined: 19/09/2005 00:59

#90

Post by Sarafcina »

in33sa wrote:A zar nije Sarajevo multietnicki grad u kojem zive svi slobodno i raspjevano, za razliku od (c)etnicki ociscene Banjaluke ili ustaskog Mostara???

Kako sad "nase"?? cije, muslimansko??

recimo nek bude bosansko.... hrvata poput zeljka komsica itd itd .... davati ga u ruke cetnicima i ustasama... znaci samo jedno .. da cemo na godinu imati koncerte Cece i Thompsona... zbog cega bi to trebali dospustiti?

i zar Sarajevo trenutno nije multietnicki grad?
User avatar
cyprus
Posts: 39269
Joined: 21/03/2007 22:00
Location: Σαράγεβο / Saraybosna

#91

Post by cyprus »

Sarafcina wrote:recimo nek bude bosansko.... hrvata poput zeljka komsica itd itd .... davati ga u ruke cetnicima i ustasama... znaci samo jedno .. da cemo na godinu imati koncerte Cece i Thompsona... zbog cega bi to trebali dospustiti?

i zar Sarajevo trenutno nije multietnicki grad?
Pa ne znam baš, ti nama reci.

Ja lično ne smatram da je Sarajevo trenutno multietnički grad, ali također ne mislim da su osnovna ljudska prava ljudi koji čine manjinu u njemu (a po ustavu su konstitutivni) narušena.
Sarafcina
Posts: 2258
Joined: 19/09/2005 00:59

#92

Post by Sarafcina »

cyprus wrote:
Sarafcina wrote:recimo nek bude bosansko.... hrvata poput zeljka komsica itd itd .... davati ga u ruke cetnicima i ustasama... znaci samo jedno .. da cemo na godinu imati koncerte Cece i Thompsona... zbog cega bi to trebali dospustiti?

i zar Sarajevo trenutno nije multietnicki grad?
Pa ne znam ba¹, ti nama reci.

Ja lièno ne smatram da je Sarajevo trenutno multietnièki grad, ali takoðer ne mislim da su osnovna ljudska prava ljudi koji èine manjinu u njemu (a po ustavu su konstitutivni) naru¹ena.

multietnicki.... de mi svoju definiciju multietnickog grada, da bar znamo o cemu pricamo :)
User avatar
cyprus
Posts: 39269
Joined: 21/03/2007 22:00
Location: Σαράγεβο / Saraybosna

#93

Post by cyprus »

Pojam "multietnički grad" nije nešto striktno precizno definisan, te se može svrstati u subjektivne pojmove.

Moja definicija koju evo sad usput smišljam bi glasila: Multietnički grad je grad u kojem dva ili više naroda žive teritorijalno ne podijeljeni, pri čemu svaki od tih naroda nije u drastičnom brojčanom deficitu u odnosu na većinski narod.

Eto ni ovo nije baš najpreciznija definicija, ali je bar približila moje viđenje "multietničkog grada".
User avatar
baby_angel
Posts: 508
Joined: 01/08/2006 12:52

#94

Post by baby_angel »

Jel vi stvarno mislite da vas neko nesto pita? Jel vas DO SADA neko nesto pitao? Svi mogu srat kako ne bi dozvolili ovo ili ono. Cinjenica je da nas niko ne jebe 2%. Recite mi za jedan bojkot ili strajk( ako bi se bojkotovala odluka o distriktu) u ovoj zemlji koji je nesto postigao? Sta je sa poljoprivrednicima, sa Srebrenicanima??? Nista.
A znate zasto? Jer su nam nabili 17% poreza da bi oni imali vece plate, a ne vidjeh da je iko od politicara tu platu zaradio u ovih 10 godina. Mene, iskreno, boli quratz vise za sve. I upravo trazim mogucnost da se uhvatim noge odavde i budem omrzeni dijasporac.
A znate zasto? Zato sto se ljudi koji su zivot dali za ovu zemlju okrecu u grobu. Zato sto su mi djetetu izdali pasos sa pogresnim maticnim brojem. Zato sto je bitno kako se ko zove i kako ce se cije zvati. Zato sto mene vise boli neka stvar kako ce se sve ovo zvati, bitne su mi plate i penzije, i zdravstveno osiguranje, i obrazovanje. A to je ovdje u totalnom kurcu.
Izvinite na rijecniku i veliki pozz.
Sarafcina
Posts: 2258
Joined: 19/09/2005 00:59

#95

Post by Sarafcina »

cyprus wrote:Pojam "multietnièki grad" nije ne¹to striktno precizno definisan, te se mo¾e svrstati u subjektivne pojmove.

Moja definicija koju evo sad usput smi¹ljam bi glasila: Multietnièki grad je grad u kojem dva ili vi¹e naroda ¾ive teritorijalno ne podijeljeni, pri èemu svaki od tih naroda nije u drastiènom brojèanom deficitu u odnosu na veæinski narod.

Eto ni ovo nije ba¹ najpreciznija definicija, ali je bar pribli¾ila moje viðenje "multietnièkog grada".

pa bi onda islo pitanje sta znaci drastican brojcani deficit?
i na kraju cu te pitati jesi li definiciju krojio da zadovoljis svoju pocetnu tezu.

nadalje bi imao problem da bi malo koji grad mogao potpasti pod odgovarajucu definiciju (Obrade, treba mi Srba.. deder mi posudi jedno triest ljudi...hocu da se zovem multietnickim)...

a u ruznoj varijanti.... bi imao i strasne manipulacije (prodaja stanova samo za Rome, samo za Srbe...)
User avatar
cyprus
Posts: 39269
Joined: 21/03/2007 22:00
Location: Σαράγεβο / Saraybosna

#96

Post by cyprus »

Sarafcina wrote:
cyprus wrote:Pojam "multietnički grad" nije nešto striktno precizno definisan, te se može svrstati u subjektivne pojmove.

Moja definicija koju evo sad usput smišljam bi glasila: Multietnički grad je grad u kojem dva ili više naroda žive teritorijalno ne podijeljeni, pri čemu svaki od tih naroda nije u drastičnom brojčanom deficitu u odnosu na većinski narod.

Eto ni ovo nije baš najpreciznija definicija, ali je bar približila moje viđenje "multietničkog grada".

pa bi onda islo pitanje sta znaci drastican brojcani deficit?
i na kraju cu te pitati jesi li definiciju krojio da zadovoljis svoju pocetnu tezu.

nadalje bi imao problem da bi malo koji grad mogao potpasti pod odgovarajucu definiciju (Obrade, treba mi Srba.. deder mi posudi jedno triest ljudi...hocu da se zovem multietnickim)...

a u ruznoj varijanti.... bi imao i strasne manipulacije (prodaja stanova samo za Rome, samo za Srbe...)
Reko sam da sam definiciju smislio na brzinu, te da nije precizna.

Uglavnom, prema mom viđenju pojma multietničkog grada, Sarajevo je prije rata zadovoljavalo kriterije multietničkog grada, kao i mnogi drugi BH gradovi, što se nakon rata ne može reći. Sada ne govorim o tome čija je to greška, nego jednostavno o činjenici.
Sarafcina
Posts: 2258
Joined: 19/09/2005 00:59

#97

Post by Sarafcina »

cyprus wrote:
Sarafcina wrote:
cyprus wrote:Pojam "multietnièki grad" nije ne¹to striktno precizno definisan, te se mo¾e svrstati u subjektivne pojmove.

Moja definicija koju evo sad usput smi¹ljam bi glasila: Multietnièki grad je grad u kojem dva ili vi¹e naroda ¾ive teritorijalno ne podijeljeni, pri èemu svaki od tih naroda nije u drastiènom brojèanom deficitu u odnosu na veæinski narod.

Eto ni ovo nije ba¹ najpreciznija definicija, ali je bar pribli¾ila moje viðenje "multietnièkog grada".

pa bi onda islo pitanje sta znaci drastican brojcani deficit?
i na kraju cu te pitati jesi li definiciju krojio da zadovoljis svoju pocetnu tezu.

nadalje bi imao problem da bi malo koji grad mogao potpasti pod odgovarajucu definiciju (Obrade, treba mi Srba.. deder mi posudi jedno triest ljudi...hocu da se zovem multietnickim)...

a u ruznoj varijanti.... bi imao i strasne manipulacije (prodaja stanova samo za Rome, samo za Srbe...)
Reko sam da sam definiciju smislio na brzinu, te da nije precizna.

Uglavnom, prema mom viðenju pojma multietnièkog grada, Sarajevo je prije rata zadovoljavalo kriterije multietnièkog grada, kao i mnogi drugi BH gradovi, ¹to se nakon rata ne mo¾e reæi. Sada ne govorim o tome èija je to gre¹ka, nego jednostavno o èinjenici.

kako moze biti cinjenica da Sarajevo nije multietnicki grad, ako ti ne mozes sa sigurnoscu reci ni sta ti ta sintagma multietnicki grad uopste znaci?

To je kao da kazem da si ti juce bio kkkk, ali je cinjenica da danas nisi kkkk. Jbg... vidis i sam da se tako ne moze... :)
User avatar
Bosanac sa dna kace
Posts: 9841
Joined: 27/06/2005 20:21
Location: ponutrače

#98

Post by Bosanac sa dna kace »

cyprus wrote:Ja ne vidim u čemu je problem u vezi Sarajeva kao distrikta. Sarajevo je glavni grad države Bosne i Hercegovine i kao takav treba da bude na nivou države. Naravno, da bi Sarajevo postalo distrikt, neophodno je da u njegov sastav uđe i Istočno Sarajevo (dok za Kiseljak nisam baš siguran koja je svrha toga). E, al tu je fazon što Srbi nikad neće pristat na nešto tako. Zbog toga mislim da je ova ideja jako nerealna (ali je za mene prihvatljiva).
pa insane bilo jednom vec na ovom forumu da Srbi bi da Sarajevo bude distrit, jer su u tome vidjeli eknomsku korist, tj. dobili bi dio od kolaca zvani milionski budzet kantona koji stalno raste... eto u cemu je fazon...
User avatar
cyprus
Posts: 39269
Joined: 21/03/2007 22:00
Location: Σαράγεβο / Saraybosna

#99

Post by cyprus »

Bosanac sa dna kace wrote:
cyprus wrote:Ja ne vidim u čemu je problem u vezi Sarajeva kao distrikta. Sarajevo je glavni grad države Bosne i Hercegovine i kao takav treba da bude na nivou države. Naravno, da bi Sarajevo postalo distrikt, neophodno je da u njegov sastav uđe i Istočno Sarajevo (dok za Kiseljak nisam baš siguran koja je svrha toga). E, al tu je fazon što Srbi nikad neće pristat na nešto tako. Zbog toga mislim da je ova ideja jako nerealna (ali je za mene prihvatljiva).
pa insane bilo jednom vec na ovom forumu da Srbi bi da Sarajevo bude distrit, jer su u tome vidjeli eknomsku korist, tj. dobili bi dio od kolaca zvani milionski budzet kantona koji stalno raste... eto u cemu je fazon...
Super, ajmo onda pravit distrikt. :D
User avatar
Bosanac sa dna kace
Posts: 9841
Joined: 27/06/2005 20:21
Location: ponutrače

#100

Post by Bosanac sa dna kace »

cyprus wrote:
Bosanac sa dna kace wrote:
cyprus wrote:Ja ne vidim u čemu je problem u vezi Sarajeva kao distrikta. Sarajevo je glavni grad države Bosne i Hercegovine i kao takav treba da bude na nivou države. Naravno, da bi Sarajevo postalo distrikt, neophodno je da u njegov sastav uđe i Istočno Sarajevo (dok za Kiseljak nisam baš siguran koja je svrha toga). E, al tu je fazon što Srbi nikad neće pristat na nešto tako. Zbog toga mislim da je ova ideja jako nerealna (ali je za mene prihvatljiva).
pa insane bilo jednom vec na ovom forumu da Srbi bi da Sarajevo bude distrit, jer su u tome vidjeli eknomsku korist, tj. dobili bi dio od kolaca zvani milionski budzet kantona koji stalno raste... eto u cemu je fazon...
Super, ajmo onda pravit distrikt. :D
kog su se djavola razdvajali 92'? :oops:
Post Reply