Pokret Dosta! poziva na podršku poljoprivrednicima

Celicna_saka
Posts: 902
Joined: 15/07/2005 21:47

#51

Post by Celicna_saka »

Ovaj sedmi zahtjev je u najmanju ruku debilan.
mIRCerka
Posts: 28084
Joined: 20/08/2004 15:21
Location: Bolje biti frustrirani mjesanac nego cistokrvni idiot.

#52

Post by mIRCerka »

Celicna_saka wrote:Ovaj sedmi zahtjev je u najmanju ruku debilan.
zasto je debilan?
u svim zemljama iz kojih uvozimo te proizvode, proizvodjaci imaju mali milion povlastica i olaksica, tako da njihov uvezeni proizvod biva jeftiniji od domaceg proizvedenog oporezovanog sa 17%...
to se zove ubijanje domace proizvodnje....
_BosanaC
Posts: 8428
Joined: 16/08/2005 14:02
Location: Sarajevo
Contact:

#53

Post by _BosanaC »

big_bud wrote:
_BosanaC wrote:
big_bud wrote: jeste, ne interesuje me. opet se ponavljam, al dok neki to ne shvate ponovicu jos 100 puta. 10 poljoprivrednika na ljetovanju meni ne predstavlja protest. oni nece nista postici i da ostanu tamo jos 5 godina. njih 10 tamo glumi budale jer ko fol njima ne valja nesto. ok, ne valja, slazem se. uvozi se previse, nije zasticena domaca proizvodnja itd. ja ne proizvodim ni meso ni mlijeko ni krompir. ja sa svoje strane mogu kod kupovine proizvoda da se odlucim za domaci i to je to. poenta svega ovoga bi bila da je njih premalo da bi imali kredibilitet da predstavljaju nekoga i premalo ih je da bi bili kriticna masa oko koje ce se pokrenuti protesti sirih razmjera. btw, vrijeme revolucija je davno iza nas.
Ti po onoj ako ti troje kaze da si pijan a ti lezi i valjaj se? :roll: Ondnosno, ako ti samo 118 ministara u pederaciji to kaze nemas se onda sta sikirati?
sta bolan? o cemu ti pricas i jel ja spanski govorim? ja ni u jednom svom postu nisam govorio pozitivno o vladi i njenom radu. iznio sam svoje misljenje u kojem kazem da su poljoprivrednici lose organizovani i da mi ne pada na pamet da se ja borim za njihova prava, kad je od njih 10000 pred skupstinom 10.
ljudi moji, naucite prihvatati drugacije misljenje, i shvatite da izmedju crne i bijele ima jos nekoliko boja i nijansi.
Izgleda da ipak ja ovdje pricam spanski. Ne pricam o tvojoj podrsci vladi, nego o tome da ako cekamo da se zvijezde poklope da bi rekli NE vlasti (a vlasti to odgovara) stanje ce ostati ovakvo kakvo jeste vjecno. Bez obzira bili to poljoprivrednici, radnici Sarabona, GRAS...
mIRCerka
Posts: 28084
Joined: 20/08/2004 15:21
Location: Bolje biti frustrirani mjesanac nego cistokrvni idiot.

#54

Post by mIRCerka »

_BosanaC wrote: Izgleda da ipak ja ovdje pricam spanski. Ne pricam o tvojoj podrsci vladi, nego o tome da ako cekamo da se zvijezde poklope da bi rekli NE vlasti (a vlasti to odgovara) stanje ce ostati ovakvo kakvo jeste vjecno. Bez obzira bili to poljoprivrednici, radnici Sarabona, GRAS...
Vlasta est puta (moj spanski - Vlasta je kurva!)

Dosli sinoc s bagerom.... :roll:
big_bud
Posts: 156
Joined: 06/05/2007 22:00

#55

Post by big_bud »

_BosanaC wrote: Izgleda da ipak ja ovdje pricam spanski. Ne pricam o tvojoj podrsci vladi, nego o tome da ako cekamo da se zvijezde poklope da bi rekli NE vlasti (a vlasti to odgovara) stanje ce ostati ovakvo kakvo jeste vjecno. Bez obzira bili to poljoprivrednici, radnici Sarabona, GRAS...
ja, a sta rade radnici grasa, sarabona, energoinvesta, poljoprivrednici i ostali? saginju glavu i cekaju da ti i ja za njih urlamo i glumimo budale pred skupstinom? no fuckin way, dosta sam ja u svom zivotu za druge ledja postavljao.
Celicna_saka
Posts: 902
Joined: 15/07/2005 21:47

#56

Post by Celicna_saka »

mIRCerka wrote:
Celicna_saka wrote:Ovaj sedmi zahtjev je u najmanju ruku debilan.
zasto je debilan?
u svim zemljama iz kojih uvozimo te proizvode, proizvodjaci imaju mali milion povlastica i olaksica, tako da njihov uvezeni proizvod biva jeftiniji od domaceg proizvedenog oporezovanog sa 17%...
to se zove ubijanje domace proizvodnje....
Vidim da ti problematika nije bas najjasnija ali da probam pojasniti. Nisu nasi poljoprivrednici nekonkurentni zbog pdv-a nego zbog manjeg subveniconiranja u odnosu na susjede, pdv nema nista stim i uvezeni proizvod se oporezuje sa 17%. Tacno je da se treba povecati subvencija za poljoprivredu ne bili poljoprivreda i prateca industrija postala dovoljno konkurentna barem na domacem trzistu, a zasto da ne, nekad i za izvoza, tada su svakako oslobdjeni pdv-a.
Ja koliko sam vidio, najbitniji njihovi zahtjevi su ispunjeni, tako da slobodno mogu reci da se ti "poljoprivrednici" pred skupstinom uveliko preseravaju.
mIRCerka
Posts: 28084
Joined: 20/08/2004 15:21
Location: Bolje biti frustrirani mjesanac nego cistokrvni idiot.

#57

Post by mIRCerka »

Celicna_saka wrote:
mIRCerka wrote:
Celicna_saka wrote:Ovaj sedmi zahtjev je u najmanju ruku debilan.
zasto je debilan?
u svim zemljama iz kojih uvozimo te proizvode, proizvodjaci imaju mali milion povlastica i olaksica, tako da njihov uvezeni proizvod biva jeftiniji od domaceg proizvedenog oporezovanog sa 17%...
to se zove ubijanje domace proizvodnje....

Vidim da ti problematika nije bas najjasnija ali da probam pojasniti
. Nisu nasi poljoprivrednici nekonkurentni zbog pdv-a nego zbog manjeg subveniconiranja u odnosu na susjede, pdv nema nista stim i uvezeni proizvod se oporezuje sa 17%. Tacno je da se treba povecati subvencija za poljoprivredu ne bili poljoprivreda i prateca industrija postala dovoljno konkurentna barem na domacem trzistu, a zasto da ne, nekad i za izvoza, tada su svakako oslobdjeni pdv-a.
Ja koliko sam vidio, najbitniji njihovi zahtjevi su ispunjeni, tako da slobodno mogu reci da se ti "poljoprivrednici" pred skupstinom uveliko preseravaju.
Ako ja nesto proizvodim za 100 KM, pa mi puknu porez 17%, to ga dodje 117 KM.
Ako komsija u hr nesto proizvodi za 100 KM, a od drzave dobije 50 KM, pa mu puknemo mi pdv 17%, to je 58.5 KM.
Ne treba bit magistar ekonomije da bi se to znalo.
Imas tu i troskove prevoza, bla bla, i na kraju te taj proizvod dodje 90 KM. Sto je opet manje od ovih mojih 117.
_BosanaC
Posts: 8428
Joined: 16/08/2005 14:02
Location: Sarajevo
Contact:

#58

Post by _BosanaC »

big_bud wrote:
_BosanaC wrote: Izgleda da ipak ja ovdje pricam spanski. Ne pricam o tvojoj podrsci vladi, nego o tome da ako cekamo da se zvijezde poklope da bi rekli NE vlasti (a vlasti to odgovara) stanje ce ostati ovakvo kakvo jeste vjecno. Bez obzira bili to poljoprivrednici, radnici Sarabona, GRAS...
ja, a sta rade radnici grasa, sarabona, energoinvesta, poljoprivrednici i ostali? saginju glavu i cekaju da ti i ja za njih urlamo i glumimo budale pred skupstinom? no fuckin way, dosta sam ja u svom zivotu za druge ledja postavljao.
Jbg jarane, ja se ne bih slozio s tobom. To sto je meni (relativno) dobro u zivotu i sto sam se ja izborio za svoje mjesto u drustvu ne znaci da me treba boliti qrac za druge...
Celicna_saka
Posts: 902
Joined: 15/07/2005 21:47

#59

Post by Celicna_saka »

mIRCerka wrote:
Celicna_saka wrote:
mIRCerka wrote: zasto je debilan?
u svim zemljama iz kojih uvozimo te proizvode, proizvodjaci imaju mali milion povlastica i olaksica, tako da njihov uvezeni proizvod biva jeftiniji od domaceg proizvedenog oporezovanog sa 17%...
to se zove ubijanje domace proizvodnje....

Vidim da ti problematika nije bas najjasnija ali da probam pojasniti
. Nisu nasi poljoprivrednici nekonkurentni zbog pdv-a nego zbog manjeg subveniconiranja u odnosu na susjede, pdv nema nista stim i uvezeni proizvod se oporezuje sa 17%. Tacno je da se treba povecati subvencija za poljoprivredu ne bili poljoprivreda i prateca industrija postala dovoljno konkurentna barem na domacem trzistu, a zasto da ne, nekad i za izvoza, tada su svakako oslobdjeni pdv-a.
Ja koliko sam vidio, najbitniji njihovi zahtjevi su ispunjeni, tako da slobodno mogu reci da se ti "poljoprivrednici" pred skupstinom uveliko preseravaju.
Ako ja nesto proizvodim za 100 KM, pa mi puknu porez 17%, to ga dodje 117 KM.
Ako komsija u hr nesto proizvodi za 100 KM, a od drzave dobije 50 KM, pa mu puknemo mi pdv 17%, to je 58.5 KM.
Ne treba bit magistar ekonomije da bi se to znalo.
Imas tu i troskove prevoza, bla bla, i na kraju te taj proizvod dodje 90 KM. Sto je opet manje od ovih mojih 117.
Jah' i kako je mene zajebo pdv?
Citaj malo pazljivije .
_BosanaC
Posts: 8428
Joined: 16/08/2005 14:02
Location: Sarajevo
Contact:

#60

Post by _BosanaC »

bosmen wrote:Pravi poljoprivrednici su sad na poslu....
...samo sto rade pogresan posao! Glume ministre, direktore, menadzere...
mIRCerka
Posts: 28084
Joined: 20/08/2004 15:21
Location: Bolje biti frustrirani mjesanac nego cistokrvni idiot.

#61

Post by mIRCerka »

Celicna_saka wrote:
mIRCerka wrote:
Celicna_saka wrote:
Vidim da ti problematika nije bas najjasnija ali da probam pojasniti
. Nisu nasi poljoprivrednici nekonkurentni zbog pdv-a nego zbog manjeg subveniconiranja u odnosu na susjede, pdv nema nista stim i uvezeni proizvod se oporezuje sa 17%. Tacno je da se treba povecati subvencija za poljoprivredu ne bili poljoprivreda i prateca industrija postala dovoljno konkurentna barem na domacem trzistu, a zasto da ne, nekad i za izvoza, tada su svakako oslobdjeni pdv-a.
Ja koliko sam vidio, najbitniji njihovi zahtjevi su ispunjeni, tako da slobodno mogu reci da se ti "poljoprivrednici" pred skupstinom uveliko preseravaju.
Ako ja nesto proizvodim za 100 KM, pa mi puknu porez 17%, to ga dodje 117 KM.
Ako komsija u hr nesto proizvodi za 100 KM, a od drzave dobije 50 KM, pa mu puknemo mi pdv 17%, to je 58.5 KM.
Ne treba bit magistar ekonomije da bi se to znalo.
Imas tu i troskove prevoza, bla bla, i na kraju te taj proizvod dodje 90 KM. Sto je opet manje od ovih mojih 117.
Jah' i kako je mene zajebo pdv?
Citaj malo pazljivije .
Tebe i tvoj proizvod od 90KM nije, mene jeste, jer je moje 27 KM skuplje od tvog.
:D

bosmene, znas kad ce poljoprivrednici raditi?
Kad se zatvore granice BiH...
ne isplati se, pa samo prije 2 godine je covjek kompletan pilicarnik podavio jer nije imao kud s piletinom, jer nama i preko granice i mimo kontrola na granici ulazi meso em sumnjivog kvaliteta, em jeftinije od domaceg...

a svi mi letimo za jeftinijim....
ejub
Posts: 190
Joined: 05/10/2005 09:23

#62

Post by ejub »

Može li mi neko odgovoriti sta je sa Bakicevim fakultetom i da li je vratio novce studentima koji su uplatili studij a ponistene im diplome?
mIRCerka
Posts: 28084
Joined: 20/08/2004 15:21
Location: Bolje biti frustrirani mjesanac nego cistokrvni idiot.

#63

Post by mIRCerka »

ejub wrote:Može li mi neko odgovoriti sta je sa Bakicevim fakultetom i da li je vratio novce studentima koji su uplatili studij a ponistene im diplome?
to nema veze sa ovom temom.
ejub
Posts: 190
Joined: 05/10/2005 09:23

#64

Post by ejub »

mIRCerka wrote:
ejub wrote:Može li mi neko odgovoriti sta je sa Bakicevim fakultetom i da li je vratio novce studentima koji su uplatili studij a ponistene im diplome?
to nema veze sa ovom temom.
Koliko mi je poznato Bakic vodi ove "poljoprivrednike" a u pauzi otvara fakultete :shock:

Pa eto reko samo......... 8)
mIRCerka
Posts: 28084
Joined: 20/08/2004 15:21
Location: Bolje biti frustrirani mjesanac nego cistokrvni idiot.

#65

Post by mIRCerka »

ejub wrote:
mIRCerka wrote:
ejub wrote:Može li mi neko odgovoriti sta je sa Bakicevim fakultetom i da li je vratio novce studentima koji su uplatili studij a ponistene im diplome?
to nema veze sa ovom temom.
Koliko mi je poznato Bakic vodi ove "poljoprivrednike" a u pauzi otvara fakultete :shock:

Pa eto reko samo......... 8)
nemoj se pokusavati oprati sad preko bakica....

Gashi je saslusan, sve sto mu je oduzeto je i vraceno, i sinoc se nekoliko puta provezao i pored platoa....
policija mu ne moze nista...
ali zato moze bagerom na poljoprivrednike...
eto smetaju ti oni...
gdje si bio kada su radnici sarabona strajkali? Sta ti je tad bilo opravdanje?

Gdje si bio kad su devizne stedise strajkale? Sta si onda pricao???

Za ljude tvog kalibra imam nadimak - GOLUB.
A ti skontaj zasto.
big_bud
Posts: 156
Joined: 06/05/2007 22:00

#66

Post by big_bud »

_BosanaC wrote:
Jbg jarane, ja se ne bih slozio s tobom. To sto je meni (relativno) dobro u zivotu i sto sam se ja izborio za svoje mjesto u drustvu ne znaci da me treba boliti qrac za druge...
ne boli mene qrac za druge, ali kako pomoc nekom ko nece sebi da pomogne? ja se opet vracam na broj onih koji su se okupili na marijin dvoru. nije valjda da se samo njih 10 bavi poljoprivredom u ovoj zemlji i da samo njima ne valja?
ejub
Posts: 190
Joined: 05/10/2005 09:23

#67

Post by ejub »

mIRCerka wrote:
ejub wrote:
mIRCerka wrote: to nema veze sa ovom temom.
Koliko mi je poznato Bakic vodi ove "poljoprivrednike" a u pauzi otvara fakultete :shock:

Pa eto reko samo......... 8)
nemoj se pokusavati oprati sad preko bakica....

Gashi je saslusan, sve sto mu je oduzeto je i vraceno, i sinoc se nekoliko puta provezao i pored platoa....
policija mu ne moze nista...
ali zato moze bagerom na poljoprivrednike...
eto smetaju ti oni...
gdje si bio kada su radnici sarabona strajkali? Sta ti je tad bilo opravdanje?

Gdje si bio kad su devizne stedise strajkale? Sta si onda pricao???

Za ljude tvog kalibra imam nadimak - GOLUB.
A ti skontaj zasto.
Mozda sto su ti golubi simpaticni 8-)
marijindvorac
Posts: 245
Joined: 21/10/2006 18:40

#68

Post by marijindvorac »

big_bud wrote:.....iznio sam svoje misljenje u kojem kazem da su poljoprivrednici lose organizovani i da mi ne pada na pamet da se ja borim za njihova prava, kad je od njih 10000 pred skupstinom 10.
ljudi moji, naucite prihvatati drugacije misljenje, i shvatite da izmedju crne i bijele ima jos nekoliko boja i nijansi.
U pravu si. Ja sam uvijek bio pobornik pokreta koji treba da uticu na poboljsanje zivota kroz akciju. Medjutim, nakon 3 godine ili koliko, protest je prerastao u indiferenciju onih koji treba da mu daju potporu.
Na zalost nista bolje ne prolazi ni Dosta! sa svojom kritikom i sto mIRCi rece, "masovnoscu" protesta od 10 ljudi. Valja i jednim i drugim prihvatiti da je nacin kojim su pokusali da nesto promjene neprihvatljiv.
Slijedeci put, preprecite glavne puteve, probusite gume automobila politicara i poneki cak zapalite (vazno za TV), blokirajte ulaze Skupstini sa gomilom prirodnog gnojiva (i to svjezeg koje smrdi kao i oni unutra), ne dozvolite zaposlenim u ministarstvima da udju u radno vrijeme u kancelarije..... i nesto mozda iz toga ispadne.
Znajuci da su takve grupe slabo organizovane bez jasnih ciljeva i metoda te dozloaboga finansijski sirote, oni koji nas jasu nemaju sta da brinu.
mIRCerka
Posts: 28084
Joined: 20/08/2004 15:21
Location: Bolje biti frustrirani mjesanac nego cistokrvni idiot.

#69

Post by mIRCerka »

marijindvorac wrote: Slijedeci put, preprecite glavne puteve, probusite gume automobila politicara i poneki cak zapalite (vazno za TV), blokirajte ulaze Skupstini sa gomilom prirodnog gnojiva (i to svjezeg koje smrdi kao i oni unutra), ne dozvolite zaposlenim u ministarstvima da udju u radno vrijeme u kancelarije..... i nesto mozda iz toga ispadne.
Znajuci da su takve grupe slabo organizovane bez jasnih ciljeva i metoda te dozloaboga finansijski sirote, oni koji nas jasu nemaju sta da brinu.
ja sam uvijek bila za to da se lancima vezemo oko zgrade parlamenta i da zivim zidom sprijecimo ulazak....
ali jebi ga, treba gledat seriju, ofirno je biti u manjoj grupi itd itd., pa nas dodje taman da zaprijecimo onaj sporedni ulaz sirine 2 metra....
ejub
Posts: 190
Joined: 05/10/2005 09:23

#70

Post by ejub »

mIRCerka wrote:
marijindvorac wrote: Slijedeci put, preprecite glavne puteve, probusite gume automobila politicara i poneki cak zapalite (vazno za TV), blokirajte ulaze Skupstini sa gomilom prirodnog gnojiva (i to svjezeg koje smrdi kao i oni unutra), ne dozvolite zaposlenim u ministarstvima da udju u radno vrijeme u kancelarije..... i nesto mozda iz toga ispadne.
Znajuci da su takve grupe slabo organizovane bez jasnih ciljeva i metoda te dozloaboga finansijski sirote, oni koji nas jasu nemaju sta da brinu.
ja sam uvijek bila za to da se lancima vezemo oko zgrade parlamenta i da zivim zidom sprijecimo ulazak....
ali jebi ga, treba gledat seriju, ofirno je biti u manjoj grupi itd itd., pa nas dodje taman da zaprijecimo onaj sporedni ulaz sirine 2 metra....












ja sam uvijek bila za to da se lancima vezemo :-)
_BosanaC
Posts: 8428
Joined: 16/08/2005 14:02
Location: Sarajevo
Contact:

#71

Post by _BosanaC »

ejub wrote:
mIRCerka wrote:
marijindvorac wrote: Slijedeci put, preprecite glavne puteve, probusite gume automobila politicara i poneki cak zapalite (vazno za TV), blokirajte ulaze Skupstini sa gomilom prirodnog gnojiva (i to svjezeg koje smrdi kao i oni unutra), ne dozvolite zaposlenim u ministarstvima da udju u radno vrijeme u kancelarije..... i nesto mozda iz toga ispadne.
Znajuci da su takve grupe slabo organizovane bez jasnih ciljeva i metoda te dozloaboga finansijski sirote, oni koji nas jasu nemaju sta da brinu.
ja sam uvijek bila za to da se lancima vezemo oko zgrade parlamenta i da zivim zidom sprijecimo ulazak....
ali jebi ga, treba gledat seriju, ofirno je biti u manjoj grupi itd itd., pa nas dodje taman da zaprijecimo onaj sporedni ulaz sirine 2 metra....












ja sam uvijek bila za to da se lancima vezemo :-)
ejub wrote: Opa ide se na pauzicu,znaci radi se ,a to znaci ima se...............

...pojaka firma,fina platica......... a uz to i vjera u dragog Allaha

A vjera me obavezuje da se brinem za druge ,zato ako ti mogu pomoci...........
:D
mIRCerka
Posts: 28084
Joined: 20/08/2004 15:21
Location: Bolje biti frustrirani mjesanac nego cistokrvni idiot.

#72

Post by mIRCerka »

_BosanaC wrote:
ejub wrote:
mIRCerka wrote: ja sam uvijek bila za to da se lancima vezemo oko zgrade parlamenta i da zivim zidom sprijecimo ulazak....
ali jebi ga, treba gledat seriju, ofirno je biti u manjoj grupi itd itd., pa nas dodje taman da zaprijecimo onaj sporedni ulaz sirine 2 metra....












ja sam uvijek bila za to da se lancima vezemo :-)
ejub wrote: Opa ide se na pauzicu,znaci radi se ,a to znaci ima se...............

...pojaka firma,fina platica......... a uz to i vjera u dragog Allaha

A vjera me obavezuje da se brinem za druge ,zato ako ti mogu pomoci...........
:D
3 x pljuc
nemoj mu davat ideje, hoces da me veze ejub lancima?
User avatar
Fiore
Posts: 1154
Joined: 28/03/2007 15:18
Location: IRRIDUCIBILI

#73 we

Post by Fiore »

pazi mozda te kresne osim ako nisi udata..
mIRCerka
Posts: 28084
Joined: 20/08/2004 15:21
Location: Bolje biti frustrirani mjesanac nego cistokrvni idiot.

#74

Post by mIRCerka »

pazi ti da ti ja ne kresnem jedan vaspitno popravni..

Ejub je ona vrsta koju fakat boli lakat za bilo koga drugog nepoznatog, ali voli da prica, vrlo cesto nesuvislo, i napade one koji se zale, ili, ne daj boze, pokusaju nesto promijeniti...
User avatar
zlatiborka
Posts: 1820
Joined: 12/12/2006 09:51
Location: Sarajevo

#75

Post by zlatiborka »

_BosanaC wrote:
big_bud wrote:
_BosanaC wrote: Izgleda da ipak ja ovdje pricam spanski. Ne pricam o tvojoj podrsci vladi, nego o tome da ako cekamo da se zvijezde poklope da bi rekli NE vlasti (a vlasti to odgovara) stanje ce ostati ovakvo kakvo jeste vjecno. Bez obzira bili to poljoprivrednici, radnici Sarabona, GRAS...
ja, a sta rade radnici grasa, sarabona, energoinvesta, poljoprivrednici i ostali? saginju glavu i cekaju da ti i ja za njih urlamo i glumimo budale pred skupstinom? no fuckin way, dosta sam ja u svom zivotu za druge ledja postavljao.
Jbg jarane, ja se ne bih slozio s tobom. To sto je meni (relativno) dobro u zivotu i sto sam se ja izborio za svoje mjesto u drustvu ne znaci da me treba boliti qrac za druge...
Mislim da smo bar za malo odlozili sklanjanje tih satora. Ipak je bilo dosta ljudi s obzirom na uslove. A bilo je i kamera i foto aparata. Pricala sam sa nekima od njih, upoznala jednu finu zenu. Ja kao pojedinac ne mogu nista promijeniti, ali sam dosla da bar za jednu facu bude vise raje. Da bar svako tako misli, grupa se sastoji od pojedinaca, svako neka ucini sto moze i eto nas puno. Ove iz DOSTA znam od prije, pomagali su protest starih deviznih stedisa, rekla sam im da ne zovu za bilo sta, ako mogu pomoci, eto me. Isto tako i ova zena koju sam sinoc upoznala.

Oko 22 sata smo napustile skup kad je receno da se satori nece dirati.
Post Reply