Srebrenica protest 11 juni

Post Reply

Hocete li izaci 11 juna pred zgradu parlamenta BIH da date podrsku Srebrenici

DA Naravno
24
44%
Ne
30
56%
 
Total votes: 54

Jastreb35
Posts: 1222
Joined: 31/05/2006 22:59

#176

Post by Jastreb35 »

prleitihi wrote:zašto h. silajdžić..prilikom stupanja u pregovore sa dodikom o koaliciji na državnom nivou..nije rekao..mi s vama nećemo ako niste za to da se ukine entitetsko glasanje?..zašto?..
Odlazak u opoziciju bi stetio inicijativi za eliminaciju entitetskog glasanja, jer zaboga, radi se o opoziciji.
prleitihi
Posts: 4131
Joined: 24/01/2007 16:44
Location: laktaši

#177

Post by prleitihi »

Jastreb35 wrote:
prleitihi wrote:zašto h. silajdžić..prilikom stupanja u pregovore sa dodikom o koaliciji na državnom nivou..nije rekao..mi s vama nećemo ako niste za to da se ukine entitetsko glasanje?..zašto?..
Odlazak u opoziciju bi stetio inicijativi za eliminaciju entitetskog glasanja, jer zaboga, radi se o opoziciji.
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :thumbup:
User avatar
darius_maximus
Posts: 3252
Joined: 22/01/2007 02:18
Location: Sarajevo

#178

Post by darius_maximus »

Jastreb35 wrote:
darius_maximus wrote:Da, oduzet ce im Kosovo, Srebrenicu, entitetsko glasanje, obiljezja i policiju...
Velikosrpski je projekat propala ideja, istorijski osudjena inicijativa ciji su kljucni trudbenici po zatvorima ili u bijegu od zakona. Mi se nismo sukobili s narodom, nego s ideoloskim pokretom, koji je evo porazen i u Crnoj Gori.

Ti si taj koji je rekao da se Srebrenica "ne moze izdvojiti iz RS-a, dok ne dobije saglasnost iz RS-a". Kada sam ti ja rekao da to jeste moguce, jer kao sto vidimo, saglasnost Beograda nije potrebna za izdvajanje Kosova, ti pokusavas skrenuti s teme, a trazenje posebnog statusa predstavljas maksimalistickim zahtjevom. Objasnjenje za oba izdvajanja (Kosova i Srebrenice) postoji. Talijanski ministar vanjskih poslova, Massimo D'Alema kaze da je nezavisnost Kosova posljedica djelovanja "rukovodeće srbijanske klase, privržene totalitarnim i nacionalističkim stavovima".

Znas sta Ahtisari kaze ? Kaze da "svaki narod ima svoj teret koji nosi", te da "mora da živi sa svojom prošlošću i prihvati je". E sada, ja ne vjerujem u krivicu citavih naroda, ali znam da ako se taj princip kaznjavanja moze primjeniti na statusu Kosovo, moze i na statusu Srebrenice.

Postoji presuda o genocidu, postoji paralela izmedju Srebrenice i Kosova, sta nedostaje ? Nedostaje podrska drustva. Drzavi lojalni gradjani insistiranje na posebnom statusu Srebrenice karakterisu "politizacijom", "iskoristavanjem Srebrenicana", a sve da bi se obracunali s politickim neistomisljenicima u probosanskom taboru. Umjesto da im u lice opsuju mater, ako ih vec toliko mrze, oni po medijima otvoreno sabotiraju inicijativu kojom se moze oslabiti utjecaj velikosrba. Bezobrazluk.
Pristanak Beograda nije potreban, zato sto iza Kosova stoji Amerika, a sta Amerika kaze, to je zakon! (Ako hoce da to provedu, a ne bacaju bombe. Odlazak Busha na Kosovo je potvrdio koliko su ozbiljni u toj namjeri...)

Pazi, Srebrenica je, po Daytonskom mirovnom sporazumu, unutar granica RS-a i izdvajanje Srebrenice iz RS-a je krsenje istog... Cak ni Medjunarodna zajednica ne stoji iza takvog zahtjeva, s toga nemamo se na koga osloniti... Mrzim sto ovo moram ovako pisati i najdraze bi mi bilo da je presudom u Haagu ustanovljeno, kao sto i jeste bilo, da su Srbija i vojska RS-a pocinili genocid u BiH i da se RS skroz ukine, ali stanje je takvo da nije to "dokazano"...

Treba raditi na priznavanju posebnog statusa, izdvajanje je nerealno...
A velikosrpski pokret nije osudjen, on samo nije sprijecio genocid u BiH, svijet im je to halalio jer mi nemamo Rusiju koja nas pazi kao njih...

Ja samo pricam realno, i ni meni se ne svidja sto je tako, ali nemogu grlom u jagode...
Jastreb35
Posts: 1222
Joined: 31/05/2006 22:59

#179

Post by Jastreb35 »

darius_maximus wrote:Pristanak Beograda nije potreban, zato sto iza Kosova stoji Amerika, a sta Amerika kaze, to je zakon! (Ako hoce da to provedu, a ne bacaju bombe. Odlazak Busha na Kosovo je potvrdio koliko su ozbiljni u toj namjeri...)
Klinton je bio u Srebrenici a demokrate su uzele americki kongres lopatom. Eto ti prostor za stvaranje kriticne mase, kojom bi obezbjedio poseban status za Srebrenicu, odnosno stvaranje Distrikta Srebrenica.
User avatar
darius_maximus
Posts: 3252
Joined: 22/01/2007 02:18
Location: Sarajevo

#180

Post by darius_maximus »

Jastreb35 wrote:
darius_maximus wrote:Pristanak Beograda nije potreban, zato sto iza Kosova stoji Amerika, a sta Amerika kaze, to je zakon! (Ako hoce da to provedu, a ne bacaju bombe. Odlazak Busha na Kosovo je potvrdio koliko su ozbiljni u toj namjeri...)
Klinton je bio u Srebrenici a demokrate su uzele americki kongres lopatom. Eto ti prostor za stvaranje kriticne mase, kojom bi obezbjedio poseban status za Srebrenicu.
Trazio sam jedan clanak... Kaze u Time-u od 14.05.07, citiram: "That's because the Democrats lack the two-thirds vote they need to override Bush's veto..." Radi se o povlacenju trupa iz Iraka.

Druga stvar je pitanje zasto bi demokrate to radile, kad je sad glavno pitanje na kojem se uzimaju glasovi Irak a ne Bosna... Bosna je bila kad je Clinton bio, zato je i bio u Srebrenici...
Amerika je trenutno u Afganistanu, Iraku, imaju "problema" sa Iranom, zakacili su se sa Rusijom oko Kosova, i sad jos oko Srebrenice...??? Od njih ne bih racunao na neku podrsku, iskren da ti budem...
seljancica
Posts: 29
Joined: 06/05/2007 20:59

#181

Post by seljancica »

Jastreb35 wrote:
seljancica wrote:Izdvajanje Srebrenice je samo obicna glupost, nesto poput one tzv. "zasticene zone".
Ne, nego nesto poput Distrikta Brcko, gdje su ekonomski napredak i povratak stanovnistva na zavidnom nivou.
Novac koji je Srebrenica "dobila", stigao je upravo u te svrhe koje ti navodis. Sve se to 10 puta moglo realizovat i u Republici Sumskoj. A lopuze ce da stanu sa potkradanjem onog momenta kada se Srebrenica izdvoji. Ma daj...
Ti bi ka cilju ne obaziruci se na kljucni problem. Ma svaka ti dala....
seljancica
Posts: 29
Joined: 06/05/2007 20:59

#182

Post by seljancica »

Jastreb35 wrote:
darius_maximus wrote:Pristanak Beograda nije potreban, zato sto iza Kosova stoji Amerika, a sta Amerika kaze, to je zakon! (Ako hoce da to provedu, a ne bacaju bombe. Odlazak Busha na Kosovo je potvrdio koliko su ozbiljni u toj namjeri...)
Klinton je bio u Srebrenici a demokrate su uzele americki kongres lopatom. Eto ti prostor za stvaranje kriticne mase, kojom bi obezbjedio poseban status za Srebrenicu, odnosno stvaranje Distrikta Srebrenica.
Isti onaj Klinton koji je rezirao genocid u Srebrenici. Jesi ti pametan covjek, to je cudo jedno...
sarlo
Posts: 1350
Joined: 31/07/2006 21:57

#183

Post by sarlo »

darius_maximus wrote:
Jastreb35 wrote:
darius_maximus wrote:Pristanak Beograda nije potreban, zato sto iza Kosova stoji Amerika, a sta Amerika kaze, to je zakon! (Ako hoce da to provedu, a ne bacaju bombe. Odlazak Busha na Kosovo je potvrdio koliko su ozbiljni u toj namjeri...)
Klinton je bio u Srebrenici a demokrate su uzele americki kongres lopatom. Eto ti prostor za stvaranje kriticne mase, kojom bi obezbjedio poseban status za Srebrenicu.
Trazio sam jedan clanak... Kaze u Time-u od 14.05.07, citiram: "That's because the Democrats lack the two-thirds vote they need to override Bush's veto..." Radi se o povlacenju trupa iz Iraka.

Druga stvar je pitanje zasto bi demokrate to radile, kad je sad glavno pitanje na kojem se uzimaju glasovi Irak a ne Bosna... Bosna je bila kad je Clinton bio, zato je i bio u Srebrenici...
Amerika je trenutno u Afganistanu, Iraku, imaju "problema" sa Iranom, zakacili su se sa Rusijom oko Kosova, i sad jos oko Srebrenice...??? Od njih ne bih racunao na neku podrsku, iskren da ti budem...
Silajdzic je dobar sa Holbrukom, poznaje dosta drugih Demokratskih politicara. Svi oni gledaju na srbe (ili velikosrbe) kao protivnike, a na nas kao saveznike. Holbuk se niz "rizu" spustio niz Igman i organizovao bombardovanje, takve stvari se nezaboravljaju.
....to ti je kad si ti mali i svi te tuku, ali svidis se glavnom u raji kaze da sad "malog niko ne smije tuci" i ti dalje imas sretno djetinjstvo....
Mi se najvise trebamo uzdati u sebe, ali jedina svjetska sila je itekako bitna. Treba izdrzati do pobjede Demokrata i sigurno bi se sve promjenilo...zato se i dodiku zuri da progura propale amadmane na ustav jer bi ta "sminka zadovoljila Evropu i ostala trajno rjesenje.
Jastreb35
Posts: 1222
Joined: 31/05/2006 22:59

#184

Post by Jastreb35 »

darius_maximus wrote:Trazio sam jedan clanak... Kaze u Time-u od 14.05.07, citiram: "That's because the Democrats lack the two-thirds vote they need to override Bush's veto..." Radi se o povlacenju trupa iz Iraka.
Deklaraciju o genocidu imas i to je potrebno reanimirati u svjetlu presude. ne vidim kakve veze ima Busovo pravo na veto ? Ne radi se o zakonu kojeg bi kongresmeni izglasali, nego o deklaraciji podrske za status distrikta Srebrenici.
Druga stvar je pitanje zasto bi demokrate to radile, kad je sad glavno pitanje na kojem se uzimaju glasovi Irak a ne Bosna... Bosna je bila kad je Clinton bio, zato je i bio u Srebrenici...
Zato sto ih to nista ne kosta, a u interesu im je da se predstave relevantnim faktorom na medjunarodnoj sceni. Ovu inicijativu za Distrikt Srebrenicu je potrebno prikladno upakovati i za istu traziti saveznike kako u americkom kongresu, tako i u Savjetu Evrope, odnosno Savjetu Bezbjednosti.
Amerika je trenutno u Afganistanu, Iraku, imaju "problema" sa Iranom, zakacili su se sa Rusijom oko Kosova, i sad jos oko Srebrenice...??? Od njih ne bih racunao na neku podrsku, iskren da ti budem...
A na ciju podrsku racunas ? Da ti imas neku bolju ideju, pa u redu. Ali ti kao alternativu Distriktu Srebrenica predlazes jedno veliko nista. Kao ne moze se, nece dati Banjaluka, ne moze se naci saveznike, ne moze ovo, ne moze ono .... kakav je to defetizam ? Konstitutivnost naroda se moralo nametati velikosrbima u Banjaluci, za ocekivati je da ces naici na otpor, ali nije mi jasno otkud otpor medju drzavi lojalnim gradjanima, kakva je to babaroga velikosrpska sila, pa da joj se ne moze oponirati ?
User avatar
darius_maximus
Posts: 3252
Joined: 22/01/2007 02:18
Location: Sarajevo

#185

Post by darius_maximus »

Jastreb35 wrote:
darius_maximus wrote:Trazio sam jedan clanak... Kaze u Time-u od 14.05.07, citiram: "That's because the Democrats lack the two-thirds vote they need to override Bush's veto..." Radi se o povlacenju trupa iz Iraka.
Deklaraciju o genocidu imas i to je potrebno reanimirati u svjetlu presude. ne vidim kakve veze ima Busovo pravo na veto ? Ne radi se o zakonu kojeg bi kongresmeni izglasali, nego o deklaraciji podrske za status distrikta Srebrenici.
Druga stvar je pitanje zasto bi demokrate to radile, kad je sad glavno pitanje na kojem se uzimaju glasovi Irak a ne Bosna... Bosna je bila kad je Clinton bio, zato je i bio u Srebrenici...
Zato sto ih to nista ne kosta, a u interesu im je da se predstave relevantnim faktorom na medjunarodnoj sceni. Ovu inicijativu za Distrikt Srebrenicu je potrebno prikladno upakovati i za istu traziti saveznike kako u americkom kongresu, tako i u Savjetu Evrope, odnosno Savjetu Bezbjednosti.
Amerika je trenutno u Afganistanu, Iraku, imaju "problema" sa Iranom, zakacili su se sa Rusijom oko Kosova, i sad jos oko Srebrenice...??? Od njih ne bih racunao na neku podrsku, iskren da ti budem...
A na ciju podrsku racunas ? Da ti imas neku bolju ideju, pa u redu. Ali ti kao alternativu Distriktu Srebrenica predlazes jedno veliko nista. Kao ne moze se, nece dati Banjaluka, ne moze se naci saveznike, ne moze ovo, ne moze ono .... kakav je to defetizam ? Konstitutivnost naroda se moralo nametati velikosrbima u Banjaluci, za ocekivati je da ces naici na otpor, ali nije mi jasno otkud otpor medju drzavi lojalnim gradjanima, kakva je to babaroga velikosrpska sila, pa da joj se ne moze oponirati ?
1. Nisam naveo citat zbog Busovog veta, vec zbog tvog komentara kako su sad demokrate glavne kod njih... Ne moze nista proci u Americi dok se i demokrate i republikanci ne dogovore...

2. Sve kosta, pa i podrska. Sa drugim dijelom se slazem... Treba to fino pravno upakovati da na nesto lici, a ne reci, kao Silajdzic da je RS genocidna tvorevina... Gdje to pise, to on konta da je izmislio toplu vodu, pa mi to ne znamo... Fazon je to dobiti napismeno. Bosnjaci ne smiju misliti da ce ih svijet maziti zato sto su zrtve u ovom ratu, a i poslije rata... To je svijet dokazao i u Haagu i time sto Dodik nije smijenjen ni nakon brooojnih ispada (da ih ne nabrajam). Znaci treba skontati sta se smije, po zakonu, sta se moze, pravno, itd. U BiH se treba za sve vremena razluciti ko je bio agresor, a ne po Avazu cisto izjavljivati RS ovo, RS ono... Ne pije to vode, i to i ti znas! Opet ti govorim da je izdvajanje protivno ustavu, pa onda treba tu vidjeti kako ce se ustav mijenjati, ko ce nas podrzati, ali sve mora biti pametno uradjeno, a ne kao tuzba protiv Srbije... Nasi su valjda kontali, zna svijet da se ovdje desio genocid, pa bit ce to... Nece nista biti dok nasi lideri ne sjednu za jedan sto i kazu to i to zelimo da se desi, to cemo postici ovako i ovako, imamo te i te osnove, a ne samo vikati to treba da se desi i ocekivati valjda od Schillinga ili koga vec da kaze da je to ok... Znaci nasi lideri fino sve skontati, pa onda skakati...

3. Ovo je skroz glupa prica. Ja ti govorim da sam realan covjek. Ovakvim pristupom cemo vise sebi naskoditi, nego RS-u. Mi radimo cisto po mehanizmu: zna se da smo mi upravu... Otisle one jadne majke Srebrenice da tuze UN, a UN ima imunitet, i cemu je to bilo, nicemu... Nema podrske ako mi nemamo plana, to nek' ti bude jasno, nijedna drzava nece se izlagati gnjavazi niokocega... Znaci prvo plan, pa onda neko djelovanje... Ovako mi vise izgleda da se dize frka oko ovoga samo da se skrene paznja s milion pitanja s kojima se FBiH ne hvata u kostac... Mora se skontati sta donosi Srebrenici izdvajanje, ko ce to finasirati, kako ce se sredstva dijeliti, sta sad sa Srbima iz Srebrenice, a ne u po' frke opet ih ostraviti s vrucim krompirom u rukama...

Da se razumijemo, ja potpuno podrzavam ideju da se svim zrtvama nadoknati 100 puta ono sto im je oduzeto i da imaju svu pomoc drzave, ali ne smijemo biti zaslijepljeni time sto smo upravu! Sve treba prvo dokazati.
Ne mogu vise pisati, ali zao mi je sto ti ocito mislis da ja ne podrzavam Srebrenicane, ja ti samo govorim da se trebaju velike pripreme napraviti prije svakog donosenja odluke.
User avatar
darius_maximus
Posts: 3252
Joined: 22/01/2007 02:18
Location: Sarajevo

#186

Post by darius_maximus »

Jos jedna stvar...

Moram reci da mene puno vise brine sto ni 12 godina poslije rata nije utvrdjeno cinjenicno stanje u BiH, tj. ko je izvrsio agresiju, ko je bio inicijator, sto Srbi i dan danas govore: pa i Bosnjaci su klali Srbe... Izjednacava se krivac i narod nad kojim je sistematski izvrsen genocid! Ne postoji zakon o zabrani negiranja genocida, itd.

Zalosno... :x :x :x :x
Jastreb35
Posts: 1222
Joined: 31/05/2006 22:59

#187

Post by Jastreb35 »

Opet ti govorim da je izdvajanje protivno ustavu
Vec sam ti rekao da se na primjeru Kosova vidi koliko je bitan ustav. Treba ti kriticna masa i nista vise. Cuj ustav.
ko ce to finasirati, kako ce se sredstva dijeliti, sta sad sa Srbima iz Srebrenice, a ne u po' frke opet ih ostraviti s vrucim krompirom u rukama...
Primjeniti iskustva iz Brckog.
Da se razumijemo, ja potpuno podrzavam ideju da se svim zrtvama nadoknati 100 puta ono sto im je oduzeto i da imaju svu pomoc drzave, ali ne smijemo biti zaslijepljeni time sto smo upravu! Sve treba prvo dokazati.
Genocid je dokazan. Primjenjuje se isti princip kojim se Srbiji otima nadleznost nad Kosovom.

A ti seljancice, ako imas konstruktivnu ideju, izvoli pa podijeli s nama. Ko zna, mozda ti se mater pri porodu nije dzaba patila.
User avatar
darius_maximus
Posts: 3252
Joined: 22/01/2007 02:18
Location: Sarajevo

#188

Post by darius_maximus »

Jastreb35 wrote:
Opet ti govorim da je izdvajanje protivno ustavu
Vec sam ti rekao da se na primjeru Kosova vidi koliko je bitan ustav. Treba ti kriticna masa i nista vise. Cuj ustav.
ko ce to finasirati, kako ce se sredstva dijeliti, sta sad sa Srbima iz Srebrenice, a ne u po' frke opet ih ostraviti s vrucim krompirom u rukama...
Primjeniti iskustva iz Brckog.
Da se razumijemo, ja potpuno podrzavam ideju da se svim zrtvama nadoknati 100 puta ono sto im je oduzeto i da imaju svu pomoc drzave, ali ne smijemo biti zaslijepljeni time sto smo upravu! Sve treba prvo dokazati.
Genocid je dokazan. Primjenjuje se isti princip kojim se Srbiji otima nadleznost nad Kosovom.

A ti seljancice, ako imas konstruktivnu ideju, izvoli pa podijeli s nama. Ko zna, mozda ti se mater pri porodu nije dzaba patila.
Ne znam, vidjet cemo kako ce tvoja ideja kriticne mase proci... Ako cemo mi zaobilaziti ustav, ne vidim sta Srbe sprijecava da to isto rade... Samo trebaju kriticnu masu. Mislim da si stvaramo probleme, nepromisljeno, a ne znamo kako cemo se uopste ni iz ovih cupati...
Uglavnom, vec dvije stranice pisemo jedno te isto, ocito je da imamo razlicit pristup problemu i da na ovom zavrsimo... Vidjet cemo kako ce ovo sve ispasti, a za nadati se da nije sve samo sarena laza...

P.S. Bezveze nesto vrijedjas, ovo o materi koja se nije dzaba patila, pravo ruzno zvuci, barem meni... Ovdje smo da diskutujemo o problemu i vidimo pozitivne i negativne strane, a ne udri gdje stignes...
Jastreb35
Posts: 1222
Joined: 31/05/2006 22:59

#189

Post by Jastreb35 »

darius_maximus wrote:Ne znam, vidjet cemo kako ce tvoja ideja kriticne mase proci... Ako cemo mi zaobilaziti ustav, ne vidim sta Srbe sprijecava da to isto rade... Samo trebaju kriticnu masu.


Tacno, tako je, u pravu si, tako svijet funkcionise. BiH danas postoji ne zbog pravnih ogranicenja koja su sputavala velikosrbe, nego zato sto je obezbjedjenja kriticna masa koja podrzava opstanak drzave. Da nisi imao kriticnu masu koja se protivi rasistickoj segregaciji, ustav SAD bi jos uvijek takvo uredjenje tolerisao. Velikosrbi bi se vec juce popisali po tom ustavu kojeg spominjes, da imaju kriticnu masu koja bi im omogucila pripajanje manjeg entiteta Srbiji. Ti si kolega krajnje nezreo ako zaista ocekujes da ce do pravednog rjesenja doci dijalogom s velikosrbima.

Treba insistirati na statusa distrikta za Srebrenicu, a zbog presude o genocidu. Ustav treba prilagodjavati toj cinjenici, a ne cinjenice ustavu. Albanci na Kosovu su to shvatili, nije mi jasno otkud ti ideja da sa organizatorima genocida treba igrati fer i posteno.
Uglavnom, vec dvije stranice pisemo jedno te isto, ocito je da imamo razlicit pristup problemu i da na ovom zavrsimo... Vidjet cemo kako ce ovo sve ispasti, a za nadati se da nije sve samo sarena laza...
Cija sarena laza ? Onih ciji trud sabotiras pozivanjem na postivanje ustava ? Zamisli da neko na Kosovu kaze ; "Dajte ljudi, mi trebamo postivati ustav Srbije.". E ti to radis. A razlika izmedju Srebrenice i Kosova je u tom sto je u Srebrenici dokazan genocid. Ti nemas pravo cekati na rezultate inicijative kritikujuci istu. Ili cekaj a suti, ili istu podrzi. Ne mozes pljuvati po ljudima jer traze nesto, cekajuci da pljujes po njima jer se za to nisu uspjeli izboriti.
User avatar
darius_maximus
Posts: 3252
Joined: 22/01/2007 02:18
Location: Sarajevo

#190

Post by darius_maximus »

Jastreb35 wrote:
darius_maximus wrote:Ne znam, vidjet cemo kako ce tvoja ideja kriticne mase proci... Ako cemo mi zaobilaziti ustav, ne vidim sta Srbe sprijecava da to isto rade... Samo trebaju kriticnu masu.


Tacno, tako je, u pravu si, tako svijet funkcionise. BiH danas postoji ne zbog pravnih ogranicenja koja su sputavala velikosrbe, nego zato sto je obezbjedjenja kriticna masa koja podrzava opstanak drzave. Da nisi imao kriticnu masu koja se protivi rasistickoj segregaciji, ustav SAD bi jos uvijek takvo uredjenje tolerisao. Velikosrbi bi se vec juce popisali po tom ustavu kojeg spominjes, da imaju kriticnu masu koja bi im omogucila pripajanje manjeg entiteta Srbiji. Ti si kolega krajnje nezreo ako zaista ocekujes da ce do pravednog rjesenja doci dijalogom s velikosrbima.

Treba insistirati na statusa distrikta za Srebrenicu, a zbog presude o genocidu. Ustav treba prilagodjavati toj cinjenici, a ne cinjenice ustavu. Albanci na Kosovu su to shvatili, nije mi jasno otkud ti ideja da sa organizatorima genocida treba igrati fer i posteno.
Uglavnom, vec dvije stranice pisemo jedno te isto, ocito je da imamo razlicit pristup problemu i da na ovom zavrsimo... Vidjet cemo kako ce ovo sve ispasti, a za nadati se da nije sve samo sarena laza...
Cija sarena laza ? Onih ciji trud sabotiras pozivanjem na postivanje ustava ? Zamisli da neko na Kosovu kaze ; "Dajte ljudi, mi trebamo postivati ustav Srbije.". E ti to radis. A razlika izmedju Srebrenice i Kosova je u tom sto je u Srebrenici dokazan genocid. Ti nemas pravo cekati na rezultate inicijative kritikujuci istu. Ili cekaj a suti, ili istu podrzi. Ne mozes pljuvati po ljudima jer traze nesto, cekajuci da pljujes po njima jer se za to nisu uspjeli izboriti.
Evo, da ti pruzim samo odgovor na teze koje nabacujes, poslije ovoga zavrsavam, i ne namjeravam se javljati vise na ovu temu, barem ne za diskusiju s tobom...

BiH danas postoji jer je tako odluceno '95, Bosnjaci, Srbi i Hrvati su na to pristali i Srbi su dobili 49% teritorije koju su genocidno dobili proljevajuci Bosnjacku krv! Tada je svijet rekao dosta, a do tad su nam radili sta su i kako htjeli! Nije pitanje Bosne samo pitanje nas nego citavog regiona i to stranci prate, ne brini se... Kriticna masa koju ti spominjes u SAD-u se stotinama godina borila da samo ostvari pravo koje ima u ustavu, a to je da su svi ljudi stvoreni jednaki! Pisalo je tako u ustavu ali nije sprovodjeno... Ustav je bio na njiovoj strani, a Martin Luther King jr. je samo trebao to svima utuviti u glavu, dajuci im pravnu osnovu da na vrhovnom sudu SAD-a dobiju potvrdu da nije zakonito ako i bijelci i crnci imaju skole ali ne smiju zajedno ici u skolu, ili sjediti u autobusu. Isto sto i mi imamo po Hercegovini!

Ne znam, ja gledam malo dalje od sutra, ali nije ni bitno... Ja podrzavam Srebrenicane u njihovom zahtjevu da zive bolji zivot, i da im se oda postovanje koje odavno zasluzuju! Kolega moj dragi, ako ti mislis stvarno da ja kojem je stari izgubio sve sto je imao u Foci, ne podrzavam njihovu borbu, onda stvarno ne znam s kim razgovaram, ali sta i kad se to desi, ostatak genocidno osvojene teritorije cemo ostaviti jer tu nemamo potvrdu za genocid? Ne znam, kazem ti, ja se nadam da barem Srebrenicane ocejkuje bolja buducnost, a sta ti vise mislis o tome, a i o meni, vjeruj mi da mi nije ni sekunde vise bitno...
Jastreb35
Posts: 1222
Joined: 31/05/2006 22:59

#191

Post by Jastreb35 »

sta i kad se to desi, ostatak genocidno osvojene teritorije cemo ostaviti jer tu nemamo potvrdu za genocid?
U Brckom se od velikosrba preuzelo kontrolu, pa se nije odustalo od ostatka genocidom osvojene teritorije. U ostatku ces djelovati na neki drugi nacin, borbom protiv diskriminirajucih obiljezja, insistiranjem na zastupljenosti po popisu iz 1991 itd. Ne zato sto se zelis ograniciti na to, nego zato sto ne mozes drugacije. Arbitraza se ticala samo Brckog i to je iskoristeno. Presuda se (nazalost) tice samo Srebrenice i to treba iskoristiti.
Post Reply