Titomanija

Locked

Tito je

Pozitivna ličnost
366
79%
Negativna ličnost
100
21%
 
Total votes: 466

User avatar
kekec
Posts: 4854
Joined: 18/05/2004 15:40
Location: EU

#26

Post by kekec »

vesela wrote:Ma nema tog Boga koji moze ocrniti Josipa Broza Tita!
Ili :

"Sto je vise kleveta i lazi,
Tito nam je miliji i drazi".
:-D

Image
User avatar
wels
Posts: 2116
Joined: 22/06/2003 00:00
Location: 6/red 3/parter

#27

Post by wels »

Eno iza plava piramida se malo nakrivila :D



Koji vam je svima?
becu
Posts: 299
Joined: 31/07/2006 01:39

#28

Post by becu »

racunajte na nas !
Almir Arnaut-Belli
Posts: 271
Joined: 25/04/2007 21:00
Location: Republika BiH

#29

Post by Almir Arnaut-Belli »

bio sam patriota i za vrijeme druga tita-i upala mi kita
bio sam patriota i za vrijeme tebe gospodine alija-posta balija
ko vas ebe moze Bosna i bez vas-sto prije odete u zaborav doci ce nama spas
Belli vulf borac za slobodu narodu-skoro sam se proglasio nedemobilisanim borcem za BiH,jer izgleda da sam jedan od rijetkih ako ne i prvi takav
zlatan01
Posts: 1176
Joined: 23/08/2006 16:29
Location: Halmstad

#30

Post by zlatan01 »

oslobad wrote:
vesela wrote:Ma nema tog Boga koji moze ocrniti Josipa Broza Tita!
Bilo bi bolje da je one pare sto se zaduzio kod svijeta da je ulozio u zdravstvo i infrastrukturu i tako dao doprinos istrebljenju najzaraznijih bolesti, nego sto je busio planine i potrosio silne milijarde dolara,misleci da ce i njegova imperija trajati ni manje ni vise koliko i Rimska.
Sva sreca pa smo evo sedmi puta izabrali vlast koja svaki mjesec otvori po jedan dom zdravlja, bolnicu ili slican objekat. I to nije sve, lijecenje je besplatno za sve, a ustanove su ospobljene i za najsavremenije zahvate tako da niko ne treba na lijecenje vani :shock:
zlatan01
Posts: 1176
Joined: 23/08/2006 16:29
Location: Halmstad

#31

Post by zlatan01 »

oslobad wrote:
vesela wrote:Ma nema tog Boga koji moze ocrniti Josipa Broza Tita!
Bilo bi bolje da je one pare sto se zaduzio kod svijeta da je ulozio u zdravstvo i infrastrukturu i tako dao doprinos istrebljenju najzaraznijih bolesti, nego sto je busio planine i potrosio silne milijarde dolara,misleci da ce i njegova imperija trajati ni manje ni vise koliko i Rimska.
Sva sreca pa smo evo sedmi puta izabrali vlast koja svaki mjesec otvori po jedan dom zdravlja, bolnicu ili slican objekat. I to nije sve, lijecenje je besplatno za sve, a ustanove su osposobljene i za najsavremenije zahvate tako da niko ne treba na lijecenje vani :shock:
User avatar
valterbranisarajevo
Posts: 6780
Joined: 19/01/2003 00:00
Location: Titovo šeher Sarajevo
Contact:

#32

Post by valterbranisarajevo »

Zafranović radi dokumentarac o Titu

Hrvatski režiser Lordan Zafranović danas živi i radi u Češkoj, a povremeno boravi u Zagrebu i Beogradu. Nakon velikih igranih filmova, kao što su Okupacija u 26 slika, Pad Italije, Večernja zvona, te Haloa praznik kurvi, Zafranović je danas posvećen pretežno dokumentarnoj formi. U toku je rad na dokumentarnom filmu o Josipu Brozu Titu, a autor kaže da mu je namjera uraditi objektivan prikaz epohe koja je obuhvatila gotovo jedan vijek zajedničkog života.
Na skali koja obuhvata stavove o Titu kao brendu, ocu naroda, do ocjena da se radi o zločincu ili prevarantu, Zafranovića smo pitali gdje je smjestio ovu istorijsku ličnost:
„Kod nas se postavljaju ta neka krajnja, polarna pitanja. Mislim da nije ni jedno ni drugo, nego da jednostavno se ta epoha 20. stoljeća ne može zamisliti bez imena Tita. To je ogromna historijska ličnost koja je obilježila ne samo naš prostor nego cijeli svijet. Biće interesantno analizirati što je to proizveo kod nas intimno - mi smo od toga napravljeni, mi smo u to doba živjeli pun život.“
Zafranović tvrdi da nije jugonostalgičan, ali priznaje da žali za nekadašnjim ogromnim kulturnim prostorom i publikom od Skoplja do Ljubljane:
„Ovo smo se sada atomizirali, dobili smo neke male državice u kojima jednostavno nema zraka. Taj ventil će morati otvoriti i to je samo pitanje prijema u Evropu, i mislim da će taj isti jezik, manje-više isti jezik, koji nije samo komunikacija nego je mnogo više, sam po sebi osloboditi ponovo to kulturno tržište na teritoriju na kojem se taj jezik govori.“
Zafranović je početkom devedestih završio u izbjeglištvu. Tek u posljednje dvije, tri godine ponovo dolazi u Hrvatsku na poziv predsjednika Stipe Mesića:
„Ja imam, kako bih rekao, dvojaki osjećaj da me tu i tamo primaju, s obzirom na ipak neku moju internacionalnu poziciju, sa šampanjcem, govorim o politici, ali čim zadrem u tzv. realizaciju određenih tema, odmah nailazim na određene otpore i spuštam se od tih visokih funkcija na sekretarice - a onda je kraj.“
U režisorskom opusu Lordana Zafranovića centralna tema često je bio zločin. Zafranović kaže da je strah od priče o zločinu još uvijek duboko ukorijenjen:
„Niko neće da otvara te teme zato šta će naići na otpor. Prvo će naići na otpor bilo koje politike koja računa na nacionalni korpus. A drugo, jednostavno stvari se uljepšavaju. Ja sam uvijek bio zagovornik onoga da se mora početi prvo od svoga, od svoje okoline, od svojih najbližih, pa kad si analizirao to što se je desilo sa te strane, kad si priznao određena zla koja si napravio, onda tek možeš da analiziraš tuđe, onda tek možeš da pružiš ruku i napraviš most i neki suživot. Ovako, ako to ostane na tim poluistinama i polustvarima, biće vrlo teško.“
Filmovi Lordana Zafranovića ostali su upamćeni, između ostaloga, i po eksplicitno predstavljenoj ženskoj seksualnosti. Ovaj režiser objašnjava da je osnovni razlog za to činjenica da je žena za muškarca oduvijek misterija koju teži razotkriti:
„Otkrivanje tih nekih ženskih, ne samo vanjštine, nego tih nekih stanja u odnosu sa muškarcem to je bit našeg bavljenja umjetnošću. Mi smo od majke pa do svih tih žena koje upoznamo uvijek u onom osnovnom pitanju šta je to zapravo žena. Jer jednostavno naš muški svijet funkcionira na neki drugi način. I u tom smislu sam ja uvukao kao prvu stvar trebalo je tu ženu skinuti - kao Evu. U ono vrijeme to je bilo u Katoličkoj crkvi..., komunisti nisu to nikad voljeli, ali smo i to otvorili. Nije to nikakva velika revolucija nije bila, ali ipak je doprinijelo nekoj vrsti oslobađanja.“
Zafranović planira da snimi i film Karuzo, kao kaže, tragikomediju o operi i masovnoj manipulaciji, smještenu u Split neposredno uoči Drugog svjetskog rata. A davno planirani igrani filmovi Mis Sarajevo i Ostrvo Balkan moraće, nažalost, da sačekaju neka bolja vremena.

Maja BJELAJAC

Slobodna Evropa
User avatar
BSn
Posts: 4938
Joined: 12/09/2006 15:49
Location: Kad se hoce, pa lijevo...

#33

Post by BSn »

Prpa.ba wrote:
bice_bice wrote:tito, hm? i sta imate od njega danas?

Drzavu. Da je Titini zli komunisti i antibosnjaci ne priznase u Mrkonjic gradu, ne bi ti tvoj najveci bosnjak svih vremena, suradnik KOS-a i SANU-a Aljo Izetbeg mogao proglasiti nezavisnost jerbo ne bi nigdje bilo BiH, pola bi bilo u rvackoj, a pola u srbiji. Eh, kakav je vakat dosao. Djeca izlaze iz osnovne skole, a pojma nemaju... :-)
A sta ti mislis sto je Tito priznao BiH!

Samo zato da bi izbjegao stvaranje novog nacionalnog pitanja, jer je jos prije WWII bilo jasno da ce Bosanci ( bez obzira na nacije, a pogotovo omladina) dici i oruzanu pobunu, ukoliko BiH ne bude priznata kao ravnopravna drzva!

Eto sto je on to uradio!
Jednostavno nije mogao negirati tisucljetno postojanje bosanske drzave, jer je bio svjestan da u tom slucaju nece biti nista ni od njegove imperije (kasnije nazvane SFRJ)!

I zato, mojne pricati nebuloze o podjeli drzave, jer to nisu smjeli uraditi susjedi i komsije ni u KSHS, odnosno KYU, jer su znali koje bi bile posljedice, a kamoli neki Tito!
Princess Fiona
Posts: 313
Joined: 16/03/2007 20:45
Location: far far away

#34

Post by Princess Fiona »

Image
Klodovik
Posts: 2727
Joined: 12/03/2007 00:39

#35

Post by Klodovik »

Sreća pa nije bilo nikakvih problema i svi su bili sretni. Meni ovo u osnovnoj nisu spominjali (naravno, nigdje nema idealne situacije):

http://www.workmall.com/wfb2001/yugosla ... 1960s.html
mostarac
Posts: 8416
Joined: 03/03/2005 13:47

#36

Post by mostarac »

BSn wrote:
Prpa.ba wrote:
bice_bice wrote:tito, hm? i sta imate od njega danas?

Drzavu. Da je Titini zli komunisti i antibosnjaci ne priznase u Mrkonjic gradu, ne bi ti tvoj najveci bosnjak svih vremena, suradnik KOS-a i SANU-a Aljo Izetbeg mogao proglasiti nezavisnost jerbo ne bi nigdje bilo BiH, pola bi bilo u rvackoj, a pola u srbiji. Eh, kakav je vakat dosao. Djeca izlaze iz osnovne skole, a pojma nemaju... :-)
A sta ti mislis sto je Tito priznao BiH!

Samo zato da bi izbjegao stvaranje novog nacionalnog pitanja, jer je jos prije WWII bilo jasno da ce Bosanci ( bez obzira na nacije, a pogotovo omladina) dici i oruzanu pobunu, ukoliko BiH ne bude priznata kao ravnopravna drzva!

Eto sto je on to uradio!
Jednostavno nije mogao negirati tisucljetno postojanje bosanske drzave, jer je bio svjestan da u tom slucaju nece biti nista ni od njegove imperije (kasnije nazvane SFRJ)!

I zato, mojne pricati nebuloze o podjeli drzave, jer to nisu smjeli uraditi susjedi i komsije ni u KSHS, odnosno KYU, jer su znali koje bi bile posljedice, a kamoli neki Tito!

a tito kao nije imao snage da ugusi eventualnu bosansku pobunu i drhtao od te pobune nemoj pitat :lol: :lol:

A to sto nisu smjeli uraditi susjedi u kraljevini SHS odnosno YU izvoli pa vidi

1922 godina - sve oblasti imaju istu autonomiju

Image



Sporazum Cvetkovic - Machek 1939. godine

Image


Kao sto vidis usrali se od straha od bosanskih gazija 1939. godine
User avatar
kustah
Posts: 527
Joined: 10/03/2007 16:14

#37

Post by kustah »

BSn wrote:
Prpa.ba wrote:
bice_bice wrote:tito, hm? i sta imate od njega danas?

Drzavu. Da je Titini zli komunisti i antibosnjaci ne priznase u Mrkonjic gradu, ne bi ti tvoj najveci bosnjak svih vremena, suradnik KOS-a i SANU-a Aljo Izetbeg mogao proglasiti nezavisnost jerbo ne bi nigdje bilo BiH, pola bi bilo u rvackoj, a pola u srbiji. Eh, kakav je vakat dosao. Djeca izlaze iz osnovne skole, a pojma nemaju... :-)
A sta ti mislis sto je Tito priznao BiH!

Samo zato da bi izbjegao stvaranje novog nacionalnog pitanja, jer je jos prije WWII bilo jasno da ce Bosanci ( bez obzira na nacije, a pogotovo omladina) dici i oruzanu pobunu, ukoliko BiH ne bude priznata kao ravnopravna drzva!

Eto sto je on to uradio!
Jednostavno nije mogao negirati tisucljetno postojanje bosanske drzave, jer je bio svjestan da u tom slucaju nece biti nista ni od njegove imperije (kasnije nazvane SFRJ)!

I zato, mojne pricati nebuloze o podjeli drzave, jer to nisu smjeli uraditi susjedi i komsije ni u KSHS, odnosno KYU, jer su znali koje bi bile posljedice, a kamoli neki Tito!

Jeli to mozda iz novih nastavnih programa 92g. naovamo.
User avatar
BSn
Posts: 4938
Joined: 12/09/2006 15:49
Location: Kad se hoce, pa lijevo...

#38

Post by BSn »

mostarac wrote:
BSn wrote:
Prpa.ba wrote:
Drzavu. Da je Titini zli komunisti i antibosnjaci ne priznase u Mrkonjic gradu, ne bi ti tvoj najveci bosnjak svih vremena, suradnik KOS-a i SANU-a Aljo Izetbeg mogao proglasiti nezavisnost jerbo ne bi nigdje bilo BiH, pola bi bilo u rvackoj, a pola u srbiji. Eh, kakav je vakat dosao. Djeca izlaze iz osnovne skole, a pojma nemaju... :-)
A sta ti mislis sto je Tito priznao BiH!

Samo zato da bi izbjegao stvaranje novog nacionalnog pitanja, jer je jos prije WWII bilo jasno da ce Bosanci ( bez obzira na nacije, a pogotovo omladina) dici i oruzanu pobunu, ukoliko BiH ne bude priznata kao ravnopravna drzva!

Eto sto je on to uradio!
Jednostavno nije mogao negirati tisucljetno postojanje bosanske drzave, jer je bio svjestan da u tom slucaju nece biti nista ni od njegove imperije (kasnije nazvane SFRJ)!

I zato, mojne pricati nebuloze o podjeli drzave, jer to nisu smjeli uraditi susjedi i komsije ni u KSHS, odnosno KYU, jer su znali koje bi bile posljedice, a kamoli neki Tito!

a tito kao nije imao snage da ugusi eventualnu bosansku pobunu i drhtao od te pobune nemoj pitat :lol: :lol:

A to sto nisu smjeli uraditi susjedi u kraljevini SHS odnosno YU izvoli pa vidi

1922 godina - sve oblasti imaju istu autonomiju

Image



Sporazum Cvetkovic - Machek 1939. godine

Image


Kao sto vidis usrali se od straha od bosanskih gazija 1939. godine

Ovo je bila podjela drzave na banovine, gdje su Srbi imali sto su zeljeli, ali takvo stanje nisu mogli zadrzati, jer su protiv sebe imali Hrvate i Bosnjake!

Zbog toga su se hrvati i Srbi dogovorili oko podjele i stvaranja dvije nove banovine- Banovine Hrvatske i Srpskih zemalja, ali to im nije proslo, jer su se dosta medjusobno kacili, ali posebno zbog toga sto se u to vrijeme ujedinila bh omldaina (bez obzira na vjeru i naciju), tako da bi dobili novi rati i nista vise!

Sve je to sprijecio WWII!



Tito jeste drhtao od moguce bosanske bune, jer bi Bosanci u tom slucaju dobili podrsku i CCCP-a i saveznika, a to bi znacilo u jednom slucaju krah komunisticke drzave koja nije odgovarala Saveznicima, a u drugom prikljucenje Jugoslavije CCCP-u!


I jedni i drugi su samo cekali povod da uniste KPJ i komunisticku YU, a ovo bi bio odlican povod.

Iz tog je straha Tito priznao BiH, a ne zato sto ju je volio ili sta vec!
mostarac
Posts: 8416
Joined: 03/03/2005 13:47

#39

Post by mostarac »

meni se cini da si ti ovih dana citao

Image
Jastreb35
Posts: 1222
Joined: 31/05/2006 22:59

#40

Post by Jastreb35 »

kekec wrote:
"Sto je vise kleveta i lazi,
Tito nam je miliji i drazi".
:-D

Image
Volim Tita zbog Golog otoka. Tesko je drugacije s bandom.
Šandor
Posts: 2383
Joined: 13/04/2005 20:26
Location: Negdje izmedju

#41

Post by Šandor »

mostarac wrote:Sporazum Cvetkovic - Machek 1939. godine

Image


Kao sto vidis usrali se od straha od bosanskih gazija 1939. godine
Ova karta aktuelna je od 1929. godine kada je proglašena Kraljevina Jugoslavija.

Razlika je vrlo mala. 1929. godine oformljene su banovine Savska i Primorska koje su 1939. godine sporazumom Srba i Hrvata ujedinjene. Karta je možda i najupečatljiviji argument za tvrdnju da sranje nije počelo 1990. godine. Težnje Srba i Hrvata najbolje se vide upravo na ovoj karti. Da ti pamet stane, dokle sežu neke banovine. Posebno Primorska i Dunavska koje komforno mogu ići pod navodnike. A Bogumi i Zetska je plaha. :oops: :D

Ne mogu naći kartu koja pokazuje Savsku i Primorsku ali evo karte koja slikovito prikazuje podjelu iz 1929. godine.

Image
User avatar
karabaja-x
Posts: 2051
Joined: 02/02/2007 04:54
Location: mangala mangala (ako ste a big fish in a small pond, morate adoptirat a low key profile)

#42

Post by karabaja-x »

ove karte podsjecaju na danasnje stanje...oblik "rs" je prepoznatljiv...izgleda da im je plan skoro ostvaren
User avatar
kustah
Posts: 527
Joined: 10/03/2007 16:14

#43

Post by kustah »

Nije Tito nista morao,niti trebao jer nije bilo ni potrebe. Jos manje se tresao od straha. A od koga to!

Izasao je kao apsolutni pobijednik iz rata i bio je suveren, svoj na svome. Imao je politicko jedinstvo partije, mocnu armiju i podrsku naroda.

Kao sto NE znas, sve su odluke dosene konsenzusom naroda na ZAVNOBIH-u i
AVNOJU-u. Naravno da nije bio savrsen (a ko jeste!) ali u odnosu na ove.....!
Jastreb35
Posts: 1222
Joined: 31/05/2006 22:59

#44

Post by Jastreb35 »

karabaja-x wrote:ove karte podsjecaju na danasnje stanje...oblik "rs" je prepoznatljiv...izgleda da im je plan skoro ostvaren
Granicni prelazi Srbije su u Jarinju, na Drini i nadomak Prijepolja. Ako je to bio cilj, onda je postignut.
Sogan
Posts: 1421
Joined: 29/10/2006 02:46
Location: Centar za socijalnu skrb Kraljevine Svedske

#45

Post by Sogan »

Tito!?!

Ma to majka vise ne radja!

:D

































































Stoga, pokusajmo sami kreirati buducnost :bih:

P.S. Nekrofilija nije manija, to je bolest! :D
User avatar
kustah
Posts: 527
Joined: 10/03/2007 16:14

#46

Post by kustah »

Jastreb35 wrote:
karabaja-x wrote:ove karte podsjecaju na danasnje stanje...oblik "rs" je prepoznatljiv...izgleda da im je plan skoro ostvaren
Granicni prelazi Srbije su u Jarinju, na Drini i nadomak Prijepolja. Ako je to bio cilj, onda je postignut.
Dodao bih. uz svesrdnu pomoc SAD i EU!
User avatar
kustah
Posts: 527
Joined: 10/03/2007 16:14

#47

Post by kustah »

Sogan wrote:Tito!?!

Ma to majka vise ne radja!

:D


Stoga, pokusajmo sami kreirati buducnost :bih:

P.S. Nekrofilija nije manija, to je bolest! :D
Eno ti Brankovica i Dodika vodi ih kuci pa stvaraj sa njima.

P.S. Javi kakvi su!
User avatar
Hantraga
Posts: 3358
Joined: 19/10/2006 18:13
Location: Sent Lujis

#48

Post by Hantraga »

Ako milsite da u Bosni nije bilo pobuna, onda se raspitajte o Cazinskoj buni koju je Tito krvavo ugasio...

Tito je priznao BiH, zato sto su to tako narodi BiH htjeli...
25. studenog 1943. godine, u Mrkonjić Gradu održano je Prvo zasjedanje ZAVNOBIH-a. Prvi put u povijesti Bosne i Hercegovine sastali su se predstavnici srpskog, muslimanskog i hrvatskog naroda, koji su kroz Zemaljsko antifašističko vijeće narodnog oslobođenja jasno stavili do znanja svima kako BiH nije ni srpska, ni hrvatska, ni muslimanska, nego i srpska i hrvatska i muslimanska zemlja, u kojoj će biti osigurana puna ravnopravnost sva tri naroda.

FRJ je priznala BiH, ali joj je modifikovala ustav, izglasan na ZAVNOBIH-u :x
Sogan
Posts: 1421
Joined: 29/10/2006 02:46
Location: Centar za socijalnu skrb Kraljevine Svedske

#49

Post by Sogan »

kustah wrote:
Sogan wrote:Tito!?!

Ma to majka vise ne radja!

:D


Stoga, pokusajmo sami kreirati buducnost :bih:

P.S. Nekrofilija nije manija, to je bolest! :D
Eno ti Brankovica i Dodika vodi ih kuci pa stvaraj sa njima.

P.S. Javi kakvi su!
:shock: na ovako inteligentnu repliku je bukvalno nemoguce dati relevantan komentar :-)

Ali ja ipak moram pokusati: Eno tebi flase mlijeka u frizideru, hajde pogledaj sa balkona pada li kisa.
P.S. Javi koliki je tecaj slovenskog tolara!


:D
User avatar
Ahmmed
Posts: 4274
Joined: 21/09/2005 22:28

#50

Post by Ahmmed »

.....
Locked