Tihic i insistiranje na paketu amandmana

joker
Posts: 710
Joined: 20/08/2002 00:00

#1 Tihic i insistiranje na paketu amandmana

Post by joker »

Cinjenica je da su Tihic i Silajdzic bili simbolika za ustavne amandmane ili protiv njih.

Prethodni izbori su pokazali koji je stav Bosnjaka spram onakvih amandmana, tj. da su protiv njih s obzirom na broj osvojenih glasova Silajdzica koji je ubjedljivo potukao Tihica. Tu je i Mirnes sa odredjenim brojem (ali je i on bio protiv ovakvih amandmana). Glasovi koji su otisli Komsicu nisu bas bili inspirisani i potaknuti odgovarajucim stavom spram amandmana, ali eto i njih da pridodamo Tihicevom stavu, opet je vecina Bosnjaka protiv onakvih amandmana.

Na kraju, sta to Tihica tjera da i dalje insistira na necemu sto ocito oni koje bi on trebao predstavljati i zastupati ne zele? Ljubav prema vlasti? Sujeta? Dobijena obecanja za nesto? Ili...?
User avatar
Jimmy_The_Saint
Posts: 2435
Joined: 09/01/2006 11:16
Location: Koliba na Rogoju
Contact:

#2

Post by Jimmy_The_Saint »

Reci ti meni šta to tjera Bošnjake da puše foru o tome kako će, bez prvog koraka na vrlo postepenom i bolnom putu, uskočiti u EU izbacivši RS iz voza?

Na koju foru, bez rata? I kakav rat, ščim, skim?
joker
Posts: 710
Joined: 20/08/2002 00:00

#3

Post by joker »

Jimmy_The_Saint wrote:Reci ti meni šta to tjera Bošnjake da puše foru o tome kako će, bez prvog koraka na vrlo postepenom i bolnom putu, uskočiti u EU izbacivši RS iz voza?

Na koju foru, bez rata? I kakav rat, ščim, skim?
Niko ne kaze da se moze bez prvog, drugog, treceg... koraka preci put do EU. Ali ako pravis te korake u pogresnom pravcu samo si dalje od cilja, zar ne? E onda je bolje privremeno ostati na istom mjestu dok se ne okrenes na pravu stranu, pa cemo onda mukotrpno korak po korak.

Niko nikog ne zeli izbaciti niotkud, vec upravo obrnuto. Cilj je kao cjelina uci a ne pojedinacno u tu bajku koja se zove EU.
dashing
Posts: 256
Joined: 30/05/2006 07:10

#4 Re: Tihic i insistiranje na paketu amandmana

Post by dashing »

joker wrote:Cinjenica je da su Tihic i Silajdzic bili simbolika za ustavne amandmane ili protiv njih.

Prethodni izbori su pokazali koji je stav Bosnjaka spram onakvih amandmana, tj. da su protiv njih s obzirom na broj osvojenih glasova Silajdzica koji je ubjedljivo potukao Tihica. Tu je i Mirnes sa odredjenim brojem (ali je i on bio protiv ovakvih amandmana). Glasovi koji su otisli Komsicu nisu bas bili inspirisani i potaknuti odgovarajucim stavom spram amandmana, ali eto i njih da pridodamo Tihicevom stavu, opet je vecina Bosnjaka protiv onakvih amandmana.

Na kraju, sta to Tihica tjera da i dalje insistira na necemu sto ocito oni koje bi on trebao predstavljati i zastupati ne zele? Ljubav prema vlasti? Sujeta? Dobijena obecanja za nesto? Ili...?
ma on je jedan anemicni bosnjo koji pokusava da glumi aliju ko nekakvim merhametlukom i dobrotom. dva lika su slicna u samo jednom - pogresni ljudi, na pogresnom mjestu u trenucima historijskih najvecih iskusenja po bosnjake.

kad ce ovoj tragediji bosnjaka doci kraj?
User avatar
Jimmy_The_Saint
Posts: 2435
Joined: 09/01/2006 11:16
Location: Koliba na Rogoju
Contact:

#5

Post by Jimmy_The_Saint »

Ma nikad.

:zzzz:
zavrzlama
Posts: 10307
Joined: 15/01/2006 18:35

#6

Post by zavrzlama »

Tihic je "Izetbegoviceva" skola politicara...previse vjeruje i MZ-i i srpskim politicarima u BIH...on ide onom logikom..daj da potpisemo ustavne reforme jer Dodik obecao da ce se smilovati i nece ici na razgradnji BIH..ko je Dodik da ima pravo da od njega zavisi BIH..ko je Tihic da se igra opasnim stvarima koje mogu sutra da uniste BIH...treba stati vise sa nagradivanjem posljedica i rezultata rata,ujedno treba stati sa kapitaliziranjem odbrane BIH i prepisivanja toga SDA,BIH je odbranila sirotinja i jalija i posteni svijet iz svih naroda... treba prestati sa donosenjem sudbonosnih odluka bez znanja javnosti ....
joker
Posts: 710
Joined: 20/08/2002 00:00

#7

Post by joker »

zavrzlama wrote:Tihic je "Izetbegoviceva" skola politicara...previse vjeruje i MZ-i i srpskim politicarima u BIH...on ide onom logikom..daj da potpisemo ustavne reforme jer Dodik obecao da ce se smilovati i nece ici na razgradnji BIH..ko je Dodik da ima pravo da od njega zavisi BIH..ko je Tihic da se igra opasnim stvarima koje mogu sutra da uniste BIH...treba stati vise sa nagradivanjem posljedica i rezultata rata,ujedno treba stati sa kapitaliziranjem odbrane BIH i prepisivanja toga SDA,BIH je odbranila sirotinja i jalija i posteni svijet iz svih naroda... treba prestati sa donosenjem sudbonosnih odluka bez znanja javnosti ....
E zato je dozivio ovo sto je dozivio na izborima.

Ali u SDA umjesto da ga odmah maknu, oni dopustaju da on i dalje nastavi da rovi, da ide na noge Dodiku, da se veze sa onima koji po prirodi odnosa imaju rezervisano mjesto na suprotnoj strani.
Da nije u pitanju pravljenje koalicije koja bi mogla dugorocno nastetiti BiH i Bosnjacima, ja bih cak i pozdravio ovaj sunovrat koji bi im priredio Tihic i nakon kojeg se SDA ne bi dugo mogla oporaviti. Ali, ovako bi on mogao nastetiti svima, i drzavi i narodu. A oni ga i dalje pustaju...
User avatar
GandalfSivi
Posts: 18292
Joined: 09/09/2006 00:38
Contact:

#8

Post by GandalfSivi »

Ma jok, kakvi amandmani. Treba ukinuti RS odmah, sad ce to Hare uraditi. Sto bi se mi patili sa necim korak po korak. Odmah sve. Od sutra je Republika BiH bez entiteta. A i Tihic je zapravo izdajica. On hoce da prizna postojanje RS-a sa ovim amandmanima. Cuj da prizna, mi nikada necemo pristati na uspostavljanje RS-a. I tako dalje i tako dalje.

Ponovit cu jos jednom. SBiH je bila za ustavne amandmane, sve dok americki ambasador nije pozvao lidere partija a njih preskocio (i boss i sdu kad smo kod toga). SADA ZBOG HARISOVA EGOIZMA JA GUBIM SLIJEDECE CETIRI GODINE ZIVOTA. Joker, svega ti procitaj sta pise u tim amandmanima pa onda zapocinji temu. Ja jos ne mogu da vjerujem da su ih srbi uopste potpisali. Ti amandmani su bili prvi korak ka opstanku RS-a, ali sa nadleznostima jedne mjesne zajednice.
joker
Posts: 710
Joined: 20/08/2002 00:00

#9

Post by joker »

GandalfSivi wrote:Ma jok, kakvi amandmani. Treba ukinuti RS odmah, sad ce to Hare uraditi. Sto bi se mi patili sa necim korak po korak. Odmah sve. Od sutra je Republika BiH bez entiteta. A i Tihic je zapravo izdajica. On hoce da prizna postojanje RS-a sa ovim amandmanima. Cuj da prizna, mi nikada necemo pristati na uspostavljanje RS-a. I tako dalje i tako dalje.

Ponovit cu jos jednom. SBiH je bila za ustavne amandmane, sve dok americki ambasador nije pozvao lidere partija a njih preskocio (i boss i sdu kad smo kod toga). SADA ZBOG HARISOVA EGOIZMA JA GUBIM SLIJEDECE CETIRI GODINE ZIVOTA. Joker, svega ti procitaj sta pise u tim amandmanima pa onda zapocinji temu. Ja jos ne mogu da vjerujem da su ih srbi uopste potpisali. Ti amandmani su bili prvi korak ka opstanku RS-a, ali sa nadleznostima jedne mjesne zajednice.
Ja sam ih dobro procitao, izgleda da ti nisi. Procitaj i rezoluciju VE sa pripadajucim objasnjenjima. Vec sam sve to opisivao da ne pisem odmah. SBiH nije pozvana na potpisivanje jer su vec bili odustali od daljih pregovora zbog nametanja losih rjesenja (od 8 stranaka 6 ih je potpisalo, ali nakon pritisaka jer su u pocetku samo stranke iz RS i SDP bili za ove amandmane).

Ali kao podatak o tome sta Bosnjaci misle o tim amandmanima evo ti podatak kako su ljudi u KS glasali za predsjednistvo (KS sam naveo kao primjer koji su u SDP-u cesto navodili da oni pobjedjuju u urbanim sredinama):
- Haris Silajdzic oko 100 hiljada glasova
- Zeljko Komsic oko 32 hiljade glasova
- Sulejman Tihic oko 24 hiljade glasova.

Cinjenica da je u Sarajevu Tihic dobio manje glasova od Komsica dosta govori kakvo je povjerenje Bosnjaka u njega kao njihovog predstavnika. Takodje zanimljivo je da je Komsic u KS i TK prikupio skoro dvije trecine svojih glasova. Takodje u Tuzli je najvise dobio Silajdzic.
User avatar
GandalfSivi
Posts: 18292
Joined: 09/09/2006 00:38
Contact:

#10

Post by GandalfSivi »

Najlakse se glasovi dobijaju na ekstremizam. Niko ne slusa umjerene politicare. Ali zato Hare nista ne obecava sem da ce raditi, pa evo i radi.

Presmijesno, jadna je i drzava i narod u njoj.
User avatar
GandalfSivi
Posts: 18292
Joined: 09/09/2006 00:38
Contact:

#11

Post by GandalfSivi »

Samo jos dva pitanja...
Prvo: sta je fakat u tim amandmanima losije u odnosu na postojece stanje???
Drugo: kad je to SBiH odustala od pregovora, kad se safet halilovic hvalio kako je on ostao pregovarati kad je tihic napustio prostoriju (ko tihic nema politickog takta)???
Sogan
Posts: 1421
Joined: 29/10/2006 02:46
Location: Centar za socijalnu skrb Kraljevine Svedske

#12 Re: Tihic i insistiranje na paketu amandmana

Post by Sogan »

joker wrote:Cinjenica je da su Tihic i Silajdzic bili simbolika za ustavne amandmane ili protiv njih.

Prethodni izbori su pokazali koji je stav Bosnjaka spram onakvih amandmana, tj. da su protiv njih s obzirom na broj osvojenih glasova Silajdzica koji je ubjedljivo potukao Tihica. Tu je i Mirnes sa odredjenim brojem (ali je i on bio protiv ovakvih amandmana). Glasovi koji su otisli Komsicu nisu bas bili inspirisani i potaknuti odgovarajucim stavom spram amandmana, ali eto i njih da pridodamo Tihicevom stavu, opet je vecina Bosnjaka protiv onakvih amandmana.

Na kraju, sta to Tihica tjera da i dalje insistira na necemu sto ocito oni koje bi on trebao predstavljati i zastupati ne zele? Ljubav prema vlasti? Sujeta? Dobijena obecanja za nesto? Ili...?
Ispade da su protekli izbori iskljucivo figurirali kao izjasnjavanje etnickih grupa, konstitutivnih i onih koji se takvima ne osjecaju, o amandmanima na novi Ustav???
Bas me zanima procenat glasaca koji su prije zaokruzivanja na listicu bili elementarno upuceni u sadrzaj te diskusije o ustavnim promjenama... :zzzz:
Shamrock
Posts: 380
Joined: 31/10/2006 12:13

#13

Post by Shamrock »

da je bar tihic pobjedio na izborima...samo neznam koji su debili idioti kreteni mogli glasati za harisa...onaj covjek ce napraviti takvo sranje za muslimane i za bih...ono nije stranka za bih nego protiv bih stranka...
samo sto su svi slijepi, nazalost.
dashing
Posts: 256
Joined: 30/05/2006 07:10

#14

Post by dashing »

GandalfSivi wrote:Samo jos dva pitanja...
Prvo: sta je fakat u tim amandmanima losije u odnosu na postojece stanje???
Drugo: kad je to SBiH odustala od pregovora, kad se safet halilovic hvalio kako je on ostao pregovarati kad je tihic napustio prostoriju (ko tihic nema politickog takta)???
Za ovo drugo - nisam informirana oko detalja. Ali znam toliko da je Halilovic ostao do kraja te "famozne" runde, izjasnio se u ime stranke protiv radi entitetskog glasanja, i vise SzaBiH nije dobila poziv. S druge strane, Tihic se izglasio protiv (takodjer radi entitetskog glasanja), napustio pregovore, promjenio misljenje i onda dobio poziv, te dig'o hajku na "'arisove".

Prvo - opet nisam sigurna, ali znam da Parlament BiH od svog prvog poslje-ratnog zasjedanja nije ratificirao Ustav kojim je ponistena republika bih, a uvedena Republika Kokosinjac. Izglasavanjem amandmana na Ustav, po automatizmu se ratificira dokument cije se kljucne manjkavosti ostavljaju (entitetsko glasanje i nedefiniranost vitalnih nacionalnih pitanja...)
joker
Posts: 710
Joined: 20/08/2002 00:00

#15 Re: Tihic i insistiranje na paketu amandmana

Post by joker »

Sogan wrote: Ispade da su protekli izbori iskljucivo figurirali kao izjasnjavanje etnickih grupa, konstitutivnih i onih koji se takvima ne osjecaju, o amandmanima na novi Ustav???
Bas me zanima procenat glasaca koji su prije zaokruzivanja na listicu bili elementarno upuceni u sadrzaj te diskusije o ustavnim promjenama... :zzzz:
Pa ocito je da su se ovdje glasovi dali u velikoj vecini Silajdzicu za kojeg se zna da je bio otvoreni zagovornik i borac protiv usvajanja ovog paketa amandmana. To mu je kao bio navodni razlog povratka u politiku (nepostojanje politicke svijesti kod bosnjackih politicara). Tihic je bio i ostao najdosljedniji zagovornik tih amandmana, cak ih on vise brani nego oni iz RS-a.
Tihic je 2002-ge osvojio 192 hiljade glasova, a ove izbore oko 150 hiljada (???), a za razliku od njega Silajdzic je 2002-ge osvojio 180 hiljada, a ove izbore 350 hiljada (!).

Za upucenost glasaca o ustavnim amandmanima si dijelom u pravu. Ali upravo cinjenica da su te amandmane dogovarali potpuno tajno bez ikakve transparentnosti, i da su gradjani bili u potpunosti iskljuceni i liseni bilo kakvih informacija i strucnih tumacenja o tome je zapravo opredijelilo glasace da vise vjeruju Silajdzicu koji je javno iznio neke od glavnih nedostataka amandmana.

Pametnome je i to dovoljno...
joker
Posts: 710
Joined: 20/08/2002 00:00

#16

Post by joker »

dashing wrote:
GandalfSivi wrote:Samo jos dva pitanja...
Prvo: sta je fakat u tim amandmanima losije u odnosu na postojece stanje???
Drugo: kad je to SBiH odustala od pregovora, kad se safet halilovic hvalio kako je on ostao pregovarati kad je tihic napustio prostoriju (ko tihic nema politickog takta)???
Za ovo drugo - nisam informirana oko detalja. Ali znam toliko da je Halilovic ostao do kraja te "famozne" runde, izjasnio se u ime stranke protiv radi entitetskog glasanja, i vise SzaBiH nije dobila poziv. S druge strane, Tihic se izglasio protiv (takodjer radi entitetskog glasanja), napustio pregovore, promjenio misljenje i onda dobio poziv, te dig'o hajku na "'arisove".

Prvo - opet nisam sigurna, ali znam da Parlament BiH od svog prvog poslje-ratnog zasjedanja nije ratificirao Ustav kojim je ponistena republika bih, a uvedena Republika Kokosinjac. Izglasavanjem amandmana na Ustav, po automatizmu se ratificira dokument cije se kljucne manjkavosti ostavljaju (entitetsko glasanje i nedefiniranost vitalnih nacionalnih pitanja...)
Ma ja nisam imao volje da mu objasnjavam. A na nekoj temi sam preveo bitne dijelove rezolucije VE koji govore o silnim manjkavostima i o jos jacoj poziciji RS-a u odnosu na postojece stanje.
zavrzlama
Posts: 10307
Joined: 15/01/2006 18:35

#17

Post by zavrzlama »

Ljudi pojednostavite stvari...politicarima u rs-u i Dodoiku treba ustavni okvir da se pravno i ustavno u datom momentu rs-a izdvoji iz BIH..ali nema toga u ustavu BIH....da bi Dodik dokazao da mu nije namjera otimati i izdvajati pola BIH..nek prihvati reformu policije,promijeni ime entiteta i sprovede odluku ustavnog suda o himni,zastavi i grbu...nek Dodik pokaze primjerom ,,,pa ce dobiti da ostali priznaju manji entitet kao financijsko-kulturno i politicko mjesto gdje su srbi na vlasti...sve dotle netreba pristajati na izmjene ustava...

Trenutno srpskoj politici u BIH nije interes BIH i ne vide svoj narod u BIH u buducnosti.... opstrukcije,afere,i ponizavanje drzave BIH su na tapetu...sto MZ-a odluci to ce i biti...
Sogan
Posts: 1421
Joined: 29/10/2006 02:46
Location: Centar za socijalnu skrb Kraljevine Svedske

#18

Post by Sogan »

Za upucenost glasaca o ustavnim amandmanima si dijelom u pravu. Ali upravo cinjenica da su te amandmane dogovarali potpuno tajno bez ikakve transparentnosti, i da su gradjani bili u potpunosti iskljuceni i liseni bilo kakvih informacija i strucnih tumacenja o tome je zapravo opredijelilo glasace da vise vjeruju Silajdzicu koji je javno iznio neke od glavnih nedostataka amandmana.

Pametnome je i to dovoljno...
Mozda je pametnome i to dovoljno... al' meni koji spadam pod druge kategorije Silajdzicev predizborni nastup smrdi na istrcani politicki populizam s manjkom maste...
_BosanaC
Posts: 8428
Joined: 16/08/2005 14:02
Location: Sarajevo
Contact:

#19

Post by _BosanaC »

joker wrote:
dashing wrote:
GandalfSivi wrote:Samo jos dva pitanja...
Prvo: sta je fakat u tim amandmanima losije u odnosu na postojece stanje???
Drugo: kad je to SBiH odustala od pregovora, kad se safet halilovic hvalio kako je on ostao pregovarati kad je tihic napustio prostoriju (ko tihic nema politickog takta)???
Za ovo drugo - nisam informirana oko detalja. Ali znam toliko da je Halilovic ostao do kraja te "famozne" runde, izjasnio se u ime stranke protiv radi entitetskog glasanja, i vise SzaBiH nije dobila poziv. S druge strane, Tihic se izglasio protiv (takodjer radi entitetskog glasanja), napustio pregovore, promjenio misljenje i onda dobio poziv, te dig'o hajku na "'arisove".

Prvo - opet nisam sigurna, ali znam da Parlament BiH od svog prvog poslje-ratnog zasjedanja nije ratificirao Ustav kojim je ponistena republika bih, a uvedena Republika Kokosinjac. Izglasavanjem amandmana na Ustav, po automatizmu se ratificira dokument cije se kljucne manjkavosti ostavljaju (entitetsko glasanje i nedefiniranost vitalnih nacionalnih pitanja...)
Ma ja nisam imao volje da mu objasnjavam. A na nekoj temi sam preveo bitne dijelove rezolucije VE koji govore o silnim manjkavostima i o jos jacoj poziciji RS-a u odnosu na postojece stanje.
Jos uvjek ono zoves rezolucijom? :)
User avatar
GandalfSivi
Posts: 18292
Joined: 09/09/2006 00:38
Contact:

#20

Post by GandalfSivi »

@dashing, ne znam kako je kod vas u Singapuru, ali u BiH postoji nesto sto se zove Republika Srpska (mada ja preferiram Sumska). Nastala je potpisom politickih lidera, od kojih je jedan bio i Haris Silajdzic. Kao sto rekoh vec, postojanje iste nije upitno (nazalost), ali sa ovim amandmanima kao prvim korakom se moglo doci do toga da na kraju ima ovlasti jedne mjesne zajednice (a ne skoro ovlasti drzave, koje ima trenutno).
Mozemo mi pricati teoretski koliko god hocemo, jeli to postojanje osnovano ili ne, ali zivot ode. Ja samo znam da bi sa ovim amandmanima, mogucnost blokiranja procesa napredka ka EU (ili ostatku svijeta) bila puno manja.

@Joker, hajde mi MOLIM TE odgovori zasto je trenutna situacija bolja od one koju bi smo imali da smo potpisali amandmane na ustavne promjene. Samo mi nemoj ko Haris (a on jeste to uradio) citirati nepostojece djelove amandmana.

Hvala
mr__bosnjak
Posts: 2890
Joined: 01/06/2005 12:52
Location: Svedska

#21

Post by mr__bosnjak »

Amandmani su bili cetnicko-ustaski! Priznavali su "rs". U Daytonu se moralo pristat jer je bio rat i morao se zaustavit, tako da danas mozemo trubit kako su bile ratne prilike i kako smo morali ali da smo sada u mirno vrijeme bez bilo koje prisile prihvatili one amadnmane u potpunosti bi betonirali "rs" i nebi vise imali prava se zalit na nju.

Zagovaraci amandmana odmah pocnu sa dva argumenta:
1."rs" je vec priznata u Daytonu. Da ali je bio rat i veliki medjunarodni pritisiak.
2. Sta cemo ako ih ne prihvatimo, ukinuti "rs"? Ne ali prihvatiti sada u mirno vrijeme betoniranje "rs" pod izgovorom da nema drugog rjesenja jer cemo onda stati je pateticno, a kako je onda tek bilo u Daytonu? A ti isti likovi se onda zale za potpisivanje njega, jednostavno nije dovoljno "nema druge" da se BETONIRA FASISTICKA TVOREVINA!
Kada nestane "rs" onda se moze potpisat pa nek´ trube koliko zele ta tvorevine je neprihvatljivo Bosnjacima.

Tihic je zato kao i Lagumdzija obicni izdajica, i cudno je kako su prije tih amandmana svi ovdje pljuvali po njemu jer je lider nacionalisticke SDA a nakon toga svima je drazi od Harisa. :roll:

SDA mora zbacit Tihica ako zeli da se spasi a SDP-u nema vise spasa, BiH se spasila odbijanjem amandmana i zbog toga je dr. Haris heroj! Tihic mora sjahat....

P.S. Sad ce neko reci "lahko je tebi iz Svedske..." samo gledajte.... :D
User avatar
GandalfSivi
Posts: 18292
Joined: 09/09/2006 00:38
Contact:

#22

Post by GandalfSivi »

mr__bosnjak wrote:Amandmani su bili cetnicko-ustaski! Priznavali su "rs". U Daytonu se moralo pristat jer je bio rat i morao se zaustavit, tako da danas mozemo trubit kako su bile ratne prilike i kako smo morali ali da smo sada u mirno vrijeme bez bilo koje prisile prihvatili one amadnmane u potpunosti bi betonirali "rs" i nebi vise imali prava se zalit na nju.
A kako cemo se zaliti na RS??? De me malo prosvijetli, molim te.
mr__bosnjak
Posts: 2890
Joined: 01/06/2005 12:52
Location: Svedska

#23

Post by mr__bosnjak »

pa npr. sada mozemo reci da smo je potpisali jer je bio pritisak i rat, u miru bi bila druga prica....
User avatar
GandalfSivi
Posts: 18292
Joined: 09/09/2006 00:38
Contact:

#24

Post by GandalfSivi »

mr__bosnjak wrote:pa npr. sada mozemo reci da smo je potpisali jer je bio pritisak i rat, u miru bi bila druga prica....
Dobro, i ja sad kazem to i kako mi je onda bolje. Jos uvijek imam RS koja moze blokirati sve i jednu odluku koja vodi u pravcu stvaranja normalne drzave. Sta sam dobio, apsolutno nista. A izgubio sam puno.
Post Reply