Geniokratija protiv demokratije

Post Reply
Nindža Kornjača
Posts: 25
Joined: 31/07/2006 16:24

#1 Geniokratija protiv demokratije

Post by Nindža Kornjača »

Ko ima pravo glasa u sistemu GENIOKRATIJE?
Pravo glasa ima svaki građanin (i seljak, dapače) čiji IQ iznosi 10% iznad prosječnog.

Ko ima pravo biti biran na izborima?
U ovakvom sistemu na izbornim listama mogu se nalaziti kandidati čiji je IQ 50% iznad prosjeka.

Više o samom sistemu na http://en.wikipedia.org/wiki/Geniocracy

p.s.
ova tema je postavljena kao dodatak temi na http://www.sarajevo-x.com/forum/viewtopic.php?t=27340
User avatar
jeza u ledja
Posts: 45289
Joined: 29/12/2005 01:20

#2

Post by jeza u ledja »

Da da....

Ovo pise na tom tvom linku:

Geniocracy is a system of government proposed by the Raëlian movement, that is designed to select for intelligence.

Dalje na linku za "Raëlian movement" pise ovo:

Raëlism is the philosophical belief system promoted by the Raëlian Movement, a humanist new religious movement founded in the 1970s which believes that scientifically advanced humanoid extraterrestrials, believed to be known by our primitive ancestors as Elohim (or "those who came from the 'sky'"), synthesized life on Earth through mastery of genetic engineering, and that a combination of human cloning and "mind transfer" can ultimately provide immortality to those currently alive or passed away.

:roll: :roll:

http://www.rael.org/rael_content/index. ... n=Croatian

Mrsko mi je dalje citati. Svaki dalji komentar je suvisan....
Custos Morum
Posts: 95
Joined: 04/07/2006 16:48

#3

Post by Custos Morum »

Zanimljiv koncept. :-)

I nije tako los.
Inace, od kad je svijeta od tada je i raznoraznih elitistickih drustava. Uglavnom opskurnih podataka za javnost.

Prag za ulazak je cista proslost i porijeklo, respekt u sredini i opci uspjeh u poslu. :) (IQ se naravno podrazumjeva mada nije mjerilo uspjeha niti "cijene" osobe)
Eshek
Posts: 2421
Joined: 12/11/2004 00:21
Location: Dunya

#4

Post by Eshek »

Valjda je formula slijedeća:

IQ * ISKUSTVO = PAMET

IQ * 0 = 0

Naivno je misliti da će neko sa IQ-om koji je 10% veći od prosjeka donositi odluke u korist društva.

Većina ratnih i poratnih profitera ima nadprosječan IQ, a namjere i moral njihovi su očiti...
forUMASH
Posts: 2180
Joined: 24/01/2006 04:12
Location: Razjedinjene Drzave BIH

#5

Post by forUMASH »

no discrimination in all programs and activities on the basis of race, color, national origin, age, disability, and where applicable, sex, marital status, familial status, parental status, religion, sexual orientation, genetic information, political beliefs, reprisal...........
pesak
Posts: 4343
Joined: 22/08/2005 20:58
Location: internet

#6

Post by pesak »

Koeficijent inteligencije ne mora nista da znaci. Negde sam procitala da je Njutn imao 110 IQ, sto je prosek. :shock: Ne znam kako su to mogli da izmere,ali eto. Valjda imaju neke metode. inace ,skoro je napravljeno istrazivanje po kome su Srbi na skali inteligencije naroda u EU , na dnu...mislim da su Bosnjaci takodje tu negde. Ne secam se.
Custos Morum
Posts: 95
Joined: 04/07/2006 16:48

#7

Post by Custos Morum »

pesak wrote:...inace ,skoro je napravljeno istrazivanje po kome su Srbi na skali inteligencije naroda u EU , na dnu...mislim da su Bosnjaci takodje tu negde. Ne secam se.
Ispod Srba :-) :D
mostarac
Posts: 8416
Joined: 03/03/2005 13:47

#8

Post by mostarac »

pesak wrote:Koeficijent inteligencije ne mora nista da znaci. Negde sam procitala da je Njutn imao 110 IQ, sto je prosek. :shock: Ne znam kako su to mogli da izmere,ali eto. Valjda imaju neke metode. inace ,skoro je napravljeno istrazivanje po kome su Srbi na skali inteligencije naroda u EU , na dnu...mislim da su Bosnjaci takodje tu negde. Ne secam se.
sto je i empirijski dokazano :roll:
quantum
Posts: 227
Joined: 12/10/2005 19:17

#9

Post by quantum »

Ne bih se bas slozio da test inteligencije bude faktor za izlazak na glasanje. Pogotovo ne da 10% iznad prosjeka bude minimalni nivo za glasanje. Inteligencija je dobrim dijelom stvar genetike, a i neko ko dobro slozi trokutice na testu inteligencije ne mora znati apsolutno nista o politici i politickim strankama.
Jesam za neku vrstu testa, ali testa koji bi sadrzavao opsta politicka, socijalna, ekonomska i sl. pitanja. Test koji bi pokazao znanje opste situacije i da li je glasac svjestan cemu sluze izbori i za koga/sta se glasa.
Post Reply